DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1942 j 3ste Jaargang No. 10338 3>e C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bureaüx: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Levensvernieuwing Wij schreven eergisteren enkele gedach ten over „levensvernieuwing" en stelden het goede beginsel van een gezonden ge meenschapszin tegenover het kWade be ginsel van een onchristelijke, onredelijke, onsociale haat en gescheidenheid. De levensvernieuwing van de gemeen schap moet zijn geworteld in en gegrond op een levensvernieuwing van den enke ling. En het moet in den diepsten grond, in kern en wezen zijn een zedelijke levens vernieuwing. De rampen van dezen tijd moeten wij zien als een gevolg van het zedelijk kwaad in de wereld. Tegenover het zedelijk kwaad van het egoïstische liberalisme en heidensche ka pitalisme, dat God uit den mensóheilij- ken arbeid heeft gebannen; van het god- looze communisme, dat God totaal heeft willen onttronen tegenover het zedelijk kwaad van de verderfelijke stelsels, die op de samenleving hun stempel drukten, moet staan een zedelijke, positief op God gerichte levensvernieuwing van de maat schappij. Maar, als wij heel eerlijk willen zijn, zul len wij erkennen, dat zacht gezegd ook wij zélf de handen niet in onschuld mogen wasschen; dat óók voor ons zelf allereerst voor onszelf een zede lijke levensvernieuwing noodig is. Laten wij nu eens tot bezinning komen en ophou den, alleen kwaad te zien bij anderen en heelemaal niet bij ons zelf! Wij mogen er zeker van overtuigd zijn, dat God het leed van dezen tijd gebruiken wil, om de menschiheid, om ieder van ons het inzicht te schenken, er van te door dringen, dat zedelijke levensvernieu wing noodzakelijk is. Dit klare inzicht moge voor-de mensch- heid, moge voor ons in volle vruchtbare werkelijkheid! het gelukkig ge volg zijn van het lijden van dezen tijd. Als wij dit inzicht hebben verkregen,-, of in ons hebben verhelderd, dan zullen wij allen ieder op' zijn plaats en in zijai staat medewerken aan de levens vernieuwing, die zoo noodig is! Wij zullen daadwerkelijk naar een le vensvernieuwing streven. Wij zullen er voor bidden; de kinderen van God zullen in het lijden zoeken de huizen van God en volle kerken zullen onze reactie zijn op het oorlogsleed. Zóó worde uit het kwaad het goed ge boren de menschheid ten zegen! In den vroegen ochtend van Woensdag vond een totale maansverduistering plaats, welke in ons land echter niet tot het einde toe zichtbaar was, daar de maan daarvoor te vroeg onderging. Drie stadia van de maansverduistering, gefotografeerd om circa 4 uur, 4.30 uur en 5 uur (v.l.n.r.) VNP-De Haan-Pax Holland m REORGANISATIE DER DUITSCHE JUSTITIE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: omtrent de aan den nieuwen Rijks minister van justitie, dr. Thierack, opge dragen taak, de noodige maatregelen te nemen voor een nationaal-socialistische rechtspleging, waarbij hij zoo noodig van het bestaande recht kan afwijken, heeft de tegelijkertijd benoemde staatssecretaris van het Rijksministerie van justitie, dr. Rotheniberger, aan de buitenlandsche pers een nadere uiteenzetting gegeven. Van dr. Rotheniberger zijn de plannen afkomstig tot hervormingen op justitieel gebied. Deze heeft hij neergelegd in een rapport, dat enkele maanden geleden aan den Fuehrer is aangeboden. Een der lei dende gedachten, die^aan de plannen ten grondslag liggen, is dat inde nieuwe orde niet de macht, doch het recht moet zege vieren. Orde beteekent recht. Voorts is het de bedoeling het aantal rechters te verminderen. De rechtspraak moet in handen zijn van een zoo gering mogelijk aantal rechters, die echter over de beste eigenschappen beschikken. Dr. Rothenberger wees op de noodzakelijkheid, dat de rechter volkomen onafhankelijk is De strijd In het Oosten DE OPMARSCH NADERT NOVOROSSISK De berichten van het Oostelijke front maken melding van een gestadig verder oprukken der Duitsche en verbonden troe pen in het Zuidelijke deel van dit front. Een deel der versterkingen, die den op- marsch naar Stalingrad moesten stuiten, is reeds overwonnen en de stad zelf ligt onder een voortdurenden bommenhagel der Duit sche vliegtuigen, waardoor de productie capaciteit van dit bewapeningscentrum in ernstige mate wordt geschaad. Volgens Turksche berichten zouden de bolsjewisten reeds pantserwagens zonder camouflagekleuren in den strijd werpen. Indien dit zoo is, koesteren zij blijkbaar nog weinig hoop Stalingrad te kunnen be houden en doen zij thans nog een laatste vertwijfelde poging om de aanvallers te gen te houden. Ook in het gebied van den Kaukasus vermag de hardnekkige tegenstand der bolsjewisten de oprukkende troepen niet te gen te houden. In het Noord-Westen van den Kaukasus nadert de opmarsch steeds meer de belang rijke havenstad Novorossisk, die de bolsje wisten als een der laatste overgebleven steunpunten van hun zwarte Zeevloot taai verdedigen. Het geheele oliegebied van Maikop be vindt zich thans in handen der Duitsche troepen, die reeds verder naar het Zuiden zijn opgerukt en verscheidene der berg passen, welke tusschen 2000 en 3000 meter hoogte liggen, hebben overwonnen. Nu den strijd aan het Oostelijk front zich steeds meer naar het Zuiden verplaatst, stijgt de bezorgdheid te Londen aldus de A. N. P.-correspondent te Berlijn en wel niet alleen doordat de positie van Groot-Brittannië door de voortdurende nederlagen van den Sovjet-Russischen bondgenoot indirect wordt verzwakt, doch ook doordat de Britsche belangen in het Midden-Oosten in rechtstreeks gevaar ko men. Met betrekking tot de verdediging van den Kaukasus, die voor Engeland van niet minder belang is dan voor de Sovjet- Unie, is het thans reeds, naar de corres pondent van de „Essener Nationalzeitung" te Ankara meldt, tot verschil van meening tusschen beide landen gekomen. Van Britsche zijde is reeds herhaaldelijk te Moskou er op aangedrongen, dat het zwaartepunt op de verdediging van den Kaukasus wordt gelegd, zelfs indien an dere frontsectoren tot dit doel verzwakt zouden moeten worden. Van Sovjet-Russische zijde ziet men bij den huidigen stand van den oorlog 't groot ste gevaar in den Duitschen aanval op Sta lingrad, dat men als een sleutelstelling van de allergrootste beteekenis voor het ver dere verloop van den oorlog beschouwt. De dood van Stephan Horthy DUITSCHE DELEGATIE IN BOEDAPEST AANGEKOMEN. Een bijzondere Duitsche delegatie, die onder leiding van den minister van buiten landsche zaken von Ribbentrop en gene- raal-veldmaarschalk Keitel aan de begra fenisplechtigheden voor Stephan von Horthy zal deelnemen, is gistermiddag per vliegtuig te Boedapest aangekomen. Tot de Duitsche delegatie behooren voorts: de ge neraal der vliegers Bodenschatz, de gene raal van de Waffen SS, Wolff, de gezant Doernberg, gezant Rintelen en gezant Schmidt. Ook de Italiaansche delegatie is gistel-middag te Boedapest aangekomen. Beide delegaties werden door de Hongaar- sche regeering met minister-president Kal- lay aan het hoofd plechtig ontvangen. De rijksbestuurder heeft gistermiddag den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, ontvangen. Von Ribbentrop sprak den rijksbestuur- de hartelijke deelneming uit van den Fueh rer, de Duitsche regeering en het Duit sche volk. De rijksbestuurder ontving ver volgens generaal-veldmaarschalk Keitel, waarna de minister van buitenlandsche za ken de overige leden der Duitsche delega tie aan Horthy voorstelde. De Duitsche minister van buitenland sche zaken en de Duitsche delegatie heb ben zich na hun aankomst te Boedapest naar het parlementsgebouw begeven, waar zij bij de baar yan den gesneuvelden Ste phan Horthy een krans van den Fuehrer neerlegden. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken heert uit naam van den koning keizer Victor Emmanuel eveneens een krans bij de baar gelegd. DE DOOD VAN DEN HERTOG VAN KENT. Het Sunderland-vliegtuig van den hertog van Kent had volgens den Engelschen nieuwsdienst ongeveer zestig mijl van de reis afgelegd, toen het boven een eenzaam afgelegen gebied neerstortte. Alle inzitten den, 15 personen in totaal, hebben den dood gevonden. Onder hen bevond zich de par ticuliere secretaris van den hertog, luite nant John Lowther en den honourable Michael Strutt. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is met ingang van gisteren een hofrouw af gekondigd, die vier weken zal duren. en slechts tegenover de hoogste staatslei ding verantwoordelijk. De aan den Rijksminister van justitie verleende volmacht tot afwijking van het bestaande recht, beteekent, dat de noodig geoordeelde maatregelen terstond kunnen worden genomen, zonder dat de toestem ming van andere ministeries vereisoht wordt. De hervormingen zelf hebben alle •betrekking op de rechterlijke organisatie. Er is dus bijv. geen sprake van wijziging van het strafrecht. NIEUWE JAPANSCHE LANDING OP NIEUW GUINEA. Een- officieel bericht uit het geallieerde hoofdkwartier in het Zuid-Westen van de Stille Zuidzee meldt volgens den Engel schen berichtendienst, dat Japansche troe pen op Nieuw-Guinea een nieuwe landing hebben uitgevoerd. Deze landing is on danks feilen tegenstand van de geallieerde luchtstrijdkrachten uitgevoerd in de Mil- nebaai in het Oosten van Nieuw-Guinea. WIJZIGING IN ORGANISATIE DER ENGELSCHE OORLOGSLEIDING? De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" meent te weten, dat „groote veranderingen in de geheele or ganisatie en in het karakter van de opper ste oorlogsleiding" aanstaande zouden zijn. Het is echter niet duidelijk, of deze veran deringen openbaar gemaakt zullen worden alvorens het kabinet weer bijeenkomt. De correspondent verwacht, dat de minister president er de voorkeur aan zal geven, het Lagerhuis er persoonlijk van in ken nis te stellen. SOWJET VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Bolsjewistische bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair onbelang rijke storingsvluchten gemaakt boven Oost, Noordoost- en Middèn-Duitsohland. Een enkel toestel drong door tot het versper- ringsgebied van Groot-Berlijn. Lukraak op verscheidene plaatsen geworpen brisant- en brandbommen hebben, volgens de tot dusver ontvangen berichten, slechts schade van geen belang aangericht. verkeersvliegtuig suriname- CURAqAO verongelukt. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat Zondag j.l. niet ver van Port of Spain een verkeersvliegtuig is neergestort, waarbij tien passagiers en drie leden der bemanning om het leven gekomen zijn. Het vliegtuig was op weg van Suriname naar Curagao. Men neemt aan, dat het toestel door den bliksem getroffen is. IN EEN PAAR REGELS Roosevelt heeft op een persconferen tie medegedeeld, dat ongeveer over veer tien dagen zeer draconische wetten tegen de prijsstijging in de V.S. afgekondigd zul len worden. Naar uit New York wordt gemeld, •heeft een Portugeesche visschersboot over levenden van den Britschen vrachtvaar der „Welford" opgepikt. De „Welford" was aan de Oost-Afrikaansche kust door een Japansche duikboot tot zinken gebracht. Door een botsing tusschen twee les- vliegtuigen zijn, naar uit New York wordt gemeld, vijf personen om het leven geko men. Voorts wordt uit Shreveport in Loui siana gemeld, dat daar een bommenwer per op een huis is gestort, waardoor een nog niet bekend aantal vilegers om het le ven is 'gekomen. De Canadeesche pers maakt bekend, dat in Victoria een Canadeesche vliegboot aan de kust van Britsch Columbia wordt vermist. Men vreest, dat het schip met de bemanning verloren is. In den Piraeus is het Turksche schip „Doemloempinar" aangekomen met een la ding levensmiddelen, bestemd voor de gaarkeukens. BINNENLAND UITVOERINGEN DOOR AMATEURS HET AANVRAGEN VAN TOESTEMMING Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Vereenigingen en groepen van amateurs moeten ter verkrij ging van toestemming tot uitvoeringen, waarbij teksten ten gehoore worden ge bracht, alle daarbij betrokken teksten van tooneelstukken, schetsen, liederen, confe rences, parlando's, enz. uiterlijk acht we ken vóór den datum van de uitvoering in dienen bij'den burgemeester der gemeen te, waar de uitvoering zal plaats hebben. Niet in druk verschenen teksten moeten in tweevoud worden' ingediend. De burge meester der betrokken gemeente zendt, na zich te hebben overtuigd, dat de vereeni- ging of de groep van amateurs zich bij de Nederlandsche Kultuurkamer heeft ge meld, de teksten ter keuring naar de af- deeling Theater en Dans van dit departe ment. Na eventueele goedkeuring worden de teksten aan den burgemeester terug gezonden. Deze beslist of de uitvoering in zijn gemeente kan plaats hebben. uitkeeringen winterhulp. Winterhulp Nederland deelt mede, dat het van 1 September af weer mogelijk is, aanvragen in te dienen voor uitkeeringen. De termijn voor het indienen van deze aanvragen sluit voor de eerste uitkeering op 26 September. Hierbij moge er de aan dacht op gevestigd worden, dat ieder ge zinshoofd in het algemeen in het winter- hulpseizoen een aanvraag kan indienen. Hierop kan een uitzondering worden ge maakt, wanneer de eerste aanvrage is af gewezen of indien de omstandigheden zoo zijn gewijzigd, 'dat een hernieuwd verzoek gerechtvaardigd is. De aanvragen dienen zooveel mogelijk te geschieden bij de buurtschapshoofden of eventueel bij de plaatselijke kantoren op de daarvoor bestemde formulieren. EEN NIEUWE NEDERLAND SCHE STAATSLEENING? In den loop van dit jaar hebben reeds meer dan eens geruchten de ronde gedaan, dat een nieuwe staatsleening zou worden uitgegeven, maar tot dusverre blekén deze geruchten niet op goeden grond te be rusten. Ter beurze van Amsterdam spreekt men op het oogenblik opnieuw over de mogelijkheid van een staatsleening. Hier bij kan in herinnering worden gebracht, dat ook in 1941 herhaaldelijk van een staatsemissie gewag werd gemaakt en in den herfst daartoe inderdaad werd over gegaan. De omstandigheden, welke aanleiding geven tot de veronderstelling, dat het rijk met een grootscheepsche leening aan de markt zal komen, zijn ongeveer dezelfde als verleden jaar. De vlottende schuld is schier van week tot week grooter gewor den en volgens de cijfers, weergevende den stand van 's rijks kas per 15 Augustus j.l., staat aan schatkistbiljetten en promessen tezamen uit 2.689.096.000. Wanneer daar bij gevoegd wordt het uitgegeven bedrag aan zilverbonnen ad 122.394.925 dan blijkt, dat de totale vlottende schuld mo menteel niet minder dan 2.711.490.925 beloopt. Hierbij mag worden opgemerkt, dat de vlottende schuld per 22 November 1941 de eerste publicatie, nadat de storting op de 31i staatsleening 1941 groot 500.000.000 met een looptijd van 20 jaar en een uitgiftekoers van 97 had plaats gevonden in totaal bedroeg 1.700.688.855, waarvan 1.594.849.000 schatkistpapier en 105.839.855 zilverbons. Wanneer voorts in aanmerking wordt ge nomen, dat de vlottende schuld per 23 Augustus 1941, dus juist ongeveer een jaar geleden, alles bij elkander 1.789.944.137 groot was, dan ziet men, dat zich sinds dien een enorme uitzetting heeft voltrok ken. De veronderstelling, dat thans tot een gedeeltelijke consolideering van de vlot tende schuld zal worden overgegaan, doet in verband met een en ander dus niet vreemd aan. Nu zijn de verhoudingen op de geld markt weliswaar van dien aard, dat de agent van het ministerie van Financiën geen moeite heeft, met het plaatsen van schatkistpapier, zoodat de staat zijn ver plichtingen op voordeelige wijze kan fi nancieren. Maar het ligt in den loop der zaken, dat op een bepaald oogenblik het denkbeeld van consolidatie van de vlot tende schuld post vat en in dit opzicht behoeft men zich over de thans in omloop zijnde geruchten ook niet te verwonderen. Wat de voorwaarden van een nieuwe staatsleening aangaat, zoo bestaan dienaangaande uiteenloopende opvat tingen, vooral wat het uit te geven bedrag aangaat. Ter beurze varieeren de ramingen tusschen 500.000.000 en 1.000.000.000, waarbij de gedach ten meerendeels naar het grootste hier genoemde bedrag uitgaan. Algemeen is men van opinie, dat bij een even tueele leening een rentetype van 3J4 zal gelden, terwijl men, in verband met den koersstand der bestaande staatsleening, speciaal van de 3^ obligatieleening Nederland 1941, welke juist even beneden 100 zijn ge komen, een koers van uitgifte raamt, welke hiermede ongeveer overeen komt. Bovendien verwacht men een leening met een looptijd van 20 a 25 jaar. Nu is het goed mogelijk, dat de thans de ronde doende geruchten wederom niet goed gefundeerd of voorbarig zijn, maar de oogenblikkelijke verhoudingn zijn van dien aard, dat deze geruchten toch niet als ongemotiveerde bedenksels behoeven te worden bestempeld, terwijl evenmin de genoemde voorwaarden buitenissig be hoeven te worden geacht. VERVAARDIGING VAN SURROGATEN IS GEBONDEN AAN EEN VERGUNNING In de Staatscourant is het vervangings- middelenbesluit 1942 opgenomen. Behalve voor de verschillende groepen van vervangingsmiddelen waarvoor inder tijd onder de fabrikanten een enquete is gehouden in het algemeen die ver vangingsproducten, waarin suiker, zetmeel, bl'oembollenmeel, mager melkpoeder, ge condenseerde magere melk, weipoeder, melksuiker zijn verwerkt bepaalt de nieuwe regeling ook voor vervangings middelen voor eieren, eiproducten, boter of vet, dat' al deze surrogaten slechts ver vaardigd mogen worden, indien daartoe vergunning is verleend. Het hoofdbedrijf schap voor akkerbouwproducten is belast met het verleenen 'der vergunningen. Ten aanzien van surrogaten voor boter of vet schakelt het hoofdbedrijfschap het bedrijf schap voor margarine, vetten en oliën in. De vergunning wordt verleend na vooraf gaande goedkeuring van den directeur- generaal van de voedselvoorziening, die de richtlijnen voor de verstrekking bepaalt. Bovendien is het afleveren en ontvanr gen van vervangingsmiddelen voor eieren, eiproducten, boter of vet, gebonden aan foe wij zingen; voor surrogaten voor eieren en eiproducten te verstrekken door het hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproduc ten, voor boter of vet door het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën. Het af leveringsverbod geldt echter niet indien de prodücten, gesehikt om boter of vet te vervangen, blijkens de verpakking, be stemd zijn voor huishoudelijk gebruikt. Aangezien de nieuwe regeling terstond in werking treedt, dient iedere fabrikant in het bezit te zijn van een vergunning. In afwachting van de definitieve regeling voor de verstrekking der vergunningen geeft het hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten voorloopige vergunningen af, om het den bedrijven mogelijk te maken, vooralsnog het werk voort te zet ten. Mocht een fabrikant nog niet in het „EN NOG EENS DE JEUGD". Hedenavond van 19.0519.20 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 1, in de serie brandende kwesties over het ondejwerp: „En nog eens de jeugd". VERPLICHTING TOT OPGAVE VAN VOORRADEN MOTORBRANDSTOF, DONKERE OLIE, SMEEROLIëN EN VETTEN. Ingevolge beschikking van den secretaris-ge neraal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart d.d. 26 Augustus 1942, Staatscourant No. 165, is een ieder, die op 31 Augustus a.s. te 24.00 uur ten minste 25 liter motorbrandstof (benzine of autogasolie), 150 liter dankere olie (gasolie, dieselolie, anders dan voor mo torrijtuigen, dunne stookolie, huisbrand olie en dikke stookolie) of 10 K.G. smeer oliën en vetten voorhanden of in voorraad heeft, verplicht hiervan vóór 15 Septem ber 1942 opgave te doen aan het Rijksbu reau voor Aardolieproducten, Zeestraat 100, 's-Gravenhage. Deze opgave dient te worden gedaan per brief of briefkaart en moet, behalve den naam en het adres van den voorraadhou- der, voor elk der hierboven genoemde pro ducten bevatten de hoeveelheid en de plaats of plaatsen van opslag. Op de briefkaart of op de enveloppe moet duidelijk het woord „voorraadopgave" worden vermeld. Van de hierboven bedoelde verplichtingen zijn uitgezonderd:' 1. Degenen, die, hetzij als leverancier (o.a. pomphouders en vatenhandelaren), hetzij als verbruiker, aan het Rijksbureau een opgave van de op 31 Juli 1942 aanwe zige voorraden hebben gedaan. 2. Verbruikers, die na 30 April 1942 van het Rijksbureau voor Aardolieproduc ten, het Rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen, de Rijksverkeersinspectie, de bevrachtingscommissarissen, het' bureau grondstoffen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd of de Nederlandsche Visscherijcentrale toewij zingen voor de hierbovenbedoelde produc ten hebben ontvangen. De desbetreffende Duitsche instantie wenscht er uitdrukkelijk de aandacht op te zien gevestigd, dat in gevallen, waarin aan een reeds eerder opgelegde verplich ting tot het verstrekken van voorraadsop- gave niet of onvolledig is voldaan, bij wij ze van generaal pardon tot 15 September 1942 geen strafvervolging zal worden inge steld. Indien thans echter aan de verplich ting tot het volledig opgeven der voorra den op 15 September 19^2 niet is voldaan, zal van Duitsche zijde met kracht tegen overtreders worden opgetreden. bezit van een voorloopige vergunning zijn, dan dient hij zich dus terstond tot het hoofdbedrijfschap, Wassenaarscheweg 80, 's-Gravenhage, te wenden. Het thans ingevoerde vergunningsstelsel maakt het mogelijk invloed uit te oefenen op de samenstelling, de kwaliteit en den prijs van de vele vervangingsmiddelen. Zoo zal bijvoorbeeld van de in vele kwa liteiten, prijzen en verpakkingen in den handel zijnde soorten bouillonblokje, jus- blokjes, aroma's e.d. een aantal soorten, dat een onvoldoende voedingswaarde be zit, niet meer mogen worden gemaakt. De belangen van de verbruikers worden door deze regeling zeer gediend. Zij zullen er nu zeker van kunnen zijn voor hun geld ook werkelijk bruikbare artikelen te ont vangen. Arbeidsvoorwaarden in de betonindustrie Blijkens de Staatscourant van 26 Augus tus '42 heeft het college van Rijksbemidde laars eenige wijzigingen aangebracht in de regeling van arbeidsvoorwaarden in de be tonindustrie, d.d. 24 November 1941. Voor eerst is gewijzigd de indeeling der gemeen teklassen, ter bepaling van het loon van de werknemers. Het aantal gemeenteklas sen is op vijf gehandhaafd, doch verschei dene gemeenten zijn in een hoogere klasse geplaatst, enkele gemeenten zijn in een lagere klasse ondergebracht. Op de tweede plaats is het maximum, dat door tariefwer kers boven het in de regeling vastgestelde uurloon mag worden verdiend, verhoogd van 20 tot 30 pet., terwijl voor be ton vak technische en andere vaktechnische arbei ders thans in het geheel geen maximum meer is bepaald. De regeling treedt in wer king met ingang van de loonweek, waarin Maandag 31 Augustus 1942 valt. Loonen aardappelrooien 1942. Het col lege van Rijksbemiddelaars heeft voor het tijdvak van 27 Augustus tot en met 31 De cember 1942 een regeling der tarieven voor het rooien van aardappelen en de daaraan verbonden werkzaamheden bin dend vastgesteld. Voor de klei- en zand gebieden van alle provincies met uit zondering dus van de veenkoloniën is het tarief bepaald naar de opbrengst per hectare en wel op den navolgenden grond slag: bij een opbrengst beneden 300 Hl. 100.per Ha. voor rooien alleen, 112.50 met sorteeren en 125.met sorteeren en opmeten, van 300350 Hl. onderscheiden lijk 108.— 121.50 en 135.—, van 350— 400 Hl. onderscheidenlijk 115.130.50 en 145.boven 400 Hl. onderscheiden lijk 124.—, 139.50 en 155.—. Alle ge bruikelijke werkzaamheden mqeten voor dit tarief aan de aardappelen worden ver richt. Voor aardappelen, geteeld op ge scheurd grasland, wordt een toeslag van 10 pet. gegeven. Bij aanhoudend slecht weer kan een toeslag van 5 tot 10 pet. wor den bedongen. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor de veenkoloniën.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1