HET KEERPUNT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1942 DE LE1DSCHE COURANT 2 Red. Buitenland i Mr. H. Gel se. Leiden i Red. Stad en Sport i M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving! L. Rooien. Leidenl Red. Letteren en Kuniti Fr. Schneiders. Leiden i verantwoorde- ll|k voor de advertentiènB. Bonnet. Leiden. WEERBERICHT Zon onder 20.39 uur Woensdagavond. Zon op 6.41 uur Donderdagochtend. Tosschen deze tijden moet worden ver duisterd. 26 Aug.: De maan komt Woensdagavond om 8.57 op en gaat Donderdagochtend om 8.07 onder. 27 Aug.: De maan komt Donderdagavond om 9.22 uur op en gaat Vrijdagochtend om 9.20 uur onder. 28 Aug.: De maan komt Vrijdagavond om 9.48 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 10.32 u.j* onder. 29 Aug.: De maan komt Zaterdagavond om 10.14 uur op en gaat Zondagochtend om 11.42 uur onder. 30 Aug.: De maan komt Zondagavond om 10.40 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.49 uur onder. 31 Aug.: De maan konjt Maandagavond om 11.06 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 1.54 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. De registratie van de amateur- tabakkers" Hoe het fermenteeren van de tabak in zijn werk gaat. Eenigen tijd geleden is er in de dagbla den een beridht verschenen volgens het welk de „amateur-tabakkers", die hun eigen geteelde tabak in bewerking willen geven ten einde deze rooklbaar te maken, zidh vóór 15 Septemer a.s. onder opgave van de hoeveelheid tabak, die zij denken in te zenden, moeten laten inschrijven bij een van de in het betreffende bericht ge noemde tabaksadviseurs. Naar aanleiding van deze mededeeling heeft een verslaggever van het A.N.P. zioh tot den tabaksadviseur voor Noord-Bra bant en Zeeland den heer J. G. Schipper, gewend, die verzekerde, dat het hier een zuiver administratieven maatregel betreft en geen enkele reden bestaat voor de vrees, dat de amateurs hun tabak zouden moeten afstaan. Gezien het dit jaar nog toegenomen aan tal amateur-tabakkers en de ervaringen, welke hij verleden jaar heeft opgedaan, zoo vertelde ons de heer Schipper, heeft de bekende tabaksexpert in Druten, de heer P. J. M. Alibers, die voor de verwerking van de in Nederland geteelde tabak zorg draagt, zich genoodzaakt gezien een ge deelte van de werkzaamheden over te la ten aan de kortgeleden aangestelde tabaks adviseurs, die ieder een bepaald rayon van ons land voor hun rekening hebben geno men. De amateurs moeten zich nu bij een van deze tabaksadviseurs opgeven, waarna zij een nummer ontvangen, dat met het par tijtje tabak moet worden ingezonden en de zekerheid geeft, dat men zijn eigen ta bak terugkrijgt. Na 15 September wanneer de opgaven binnen zijn, zenden de tabaks- adviseurs dan de lijsten van de bij hen in geschreven amateurs naar Druten op en daar kan men o.a. zien hoeveel tabak iede re ingeschrevene zal inzenden en welk nummer hij heeft. Aan de hand van de in gekomen lijsten kunnen dan de noodige voorbereidende maatregelen getroffen worden. Dit is in het kort het doel van de ze registratie. Het eigenlijke fermentatie- proces, d.w.z. het rooklbaar maken van de tabak, blijft ook in de toekomst in Druten plaats vinden omdat zich daar de doelma tigste inrichting bevindt. Voor administratieve onkosten wordt den amateur-tab akkers 1 cent per plant in rekening gebracht; niet veel, wanneer men bedenkt, dat dit voor een pond tabak on geveer 10 cent zal zijn. Hierbij komen dam nog slechts de kosten voor het fermentee ren, die, naar het zich laat aanzien, ook niet meer dan 10 cent per pond zullen be dragen. Zooveel mogelijk zal bevorderd worden, dat amateurtabakkers, die in één dorp wo nen, zich tot een groep aaneensluiten en hun tabak in één zending aan ons doen toe komen, aldus de heer Schipper. In een der gelijke zending kan ieder natuurlijk zijn eigen nummer behouden. Het gaat er slechts om dat de tabak in verband met het oprichten van den fermentatiestapel zoo spoedig mogelijk binnen is en deze niet, zooals vorig jaar dikwijls het geval was, druppelsgewijs wordt ontvangen. Te zij ner tijd zal nog worden bekend gemaakt vóór welken datum de ingeschreven ama teurs hun tabak ter verwerking kunnen inzenden. In 's-Hertogenbosch is thans reeds een groep gevormd, met tezamen 30.000 tabaksplanten, terwijl zich in Til burg reeds 40 menschen aaneengesloten hebben. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich zelfs de Mij. ter bevordering van den Ooftbouw tot taak geleid in haar gewest groepen te vormen. Een van de voorwaarden, die wij moeten stellen, zoo deelde onze zegsman mede, is dat men de tabak zelf droogt en dat men dit goed doet. Wanneer er namelijk een paar slechte stukken in het opgezonden partijtje blijven zitten, loopt men het ge vaar, dat de geheele fermentatiestapel hier- Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. Nakorten tijd ge- I -a heel verdwenen. De Heer J. R. te R. vL JÊr' schrijft, dd. 4-10-'40i ^Jti „Gedurende 'n half jaar jifr i&i. Wm leed ik aan voortdurende hinderlijke hoofdpijn. IH A JsiBH Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds na korten tijd waren de pijnen geheel verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij theumatiek. ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen deOvaalt|es van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur, Nassaukade 373, Amsterdam 83-121/ door bederft. Goed gedroogde tabak voelt aan als een zakdoek en mag Vooral niet korrelig zijn. Wat het fermenteeren van de tabak be treft zoo vertelde de heer Schipper, hier voor is heel wat ervaring en vakmanschap noodig. Men kan er geen bepaalde regelen voor stellen en het is een kwestie van aan voelen. Het eigenlijke fermenteeren is een geheimzinnig broeiproces, waarbij de ge droogde tabaksbladeren tot rookbare tabak worden en waarbij bacterieele, enzymati sche en chemische omzettingen een rol spe len. De tabaksbundeltjes de bladeren worden door de amateurs in bundeltjes van 25 a 30 stuks ingezonden worden in een vrij grooten stapel opgetast en spoedig begint de temperatuur in dezen hoop aan zienlijk te stijgen, waarbij een eigenaardi ge geur ontstaat. Er voltrekken zich dan 1 krachtig verloopendie omzettingen in de bladen. Naast een hoeveelheid warmte ont staan koolzuur, vetzuren, ammoniak, sal peter en bepaalde reuk- en smaakstoffen. De gemakkelijk oxydeeibare stoffen wor den het eerst omgezet en deze leiden den broei in. Door lang bewaren van gedroog de bladeren oxydeeren deze stoffen reeds geheel of gedeeltelijk tijdens de bewaar periode, zoodat het moeilijk wordt zulke tabak nog te fermenteeren. Daarom is het gewenscht zoo spoedig mogelijk na het dro gen tot fermenteering over te gaan. Ten einde verlies van gemakkelijk oxydeerba- re stoffen tegen te gaan, moeten de tabaks bladeren zoo bewaard worden, dat over vloedige luchttoetreding onmogelijk is, doch tevens zoo dat broei voorkomen wordt. De lichte en zeer rijpe tabaksbladeren (zandgoed) worden weinig gebroeid, doch de zwaardere bladeren het aardgoed en vooral het bestgoed, zooals dit wordt ge noemd moeten een krachtige fermenta tie ondergaan. Dit bereikt men door elk bundeltje naar gelang de soort tabak, een eigen plaats in den fermenteerstaipel te geven. De stapel is nl. niet overal even warm en naar binnen neemt de tempera tuur toe. Bij de hoogste temperatuur in den stapel, welke ongeveer bij 40 gr. C. ligt hebben de omzettingen het krachtigste plaats. De ervaring heeft geleerd, zoo vertelde de heer Schipper, dat de inlandsche tabak een niet te 'heftigen doch krachtigen en langdurigen broei moet ondergaan. Men laat de temperatuur daarom oploopen tot hoogstens 50 gr. C., gemeten op het warm ste punt van den stapel. Heeft verdere stij ging plaats, dan wordt de hoop uit elkaar gehaald en opnieuw gepakt; eventueel wordt de buitenlucht afgekoeld. Vast pak ken heeft een trage, los pakken een hefti gen broei tengevolge. Voor zware tabak (het bestgoed) moeten de stapels niet te groot zijn. Ronde stapels met een middellijn van 3 M. en een hoogte van 2 M. zijn doorgaans de beste. Zy moe ten bovendien herhaaldelijk omgezet wor den, waarbij de bundeltjes tabak uitge schud moeten worden. De lucht in de fer- menteerkamer moet verder verzadigd zijn van waterdampen en deze ruimte moet van weersinvloeden tamelijk onafhankelijk zijn. Tabak welke te koud is, kan niet tot broeiing worden gebracht, omdat het be- giniproCes door de lage temperatuur wordt verhinderd. Het is dus noodzakelijk dat de wanden van de ferm en teerru imte geïso leerd zijn. Uit deze uiteenzetting is u wel gebleken, zoo besloot de heer Schipper, dat er bij het rooklbaar maken van de ingezonden tabak nog heel wat komt kijken. Het bedrijf te Druten voldoet echter in alle opzichten aan de gestelde eischen, ter wijl de deskundigheid van het personeel er waarborg voor is, dat de tabak, die de amateurs terug ontvangen, slechts weinig behoeft onder te doen voor de vroegere ge- importeerde soorten. £iüiAgie. DONDERDAG 27 Augustus. Mis van den H. Joseph Calasanctius, Belijder: Venite. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Geen Cre do. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. SPORT ATHLETEEK Osendarp naar Oslo. 'Aan het inter nationale sportfeest op 5 en 6 September in Oslo zullen 10 Duitsche athleten deel nemen, o.w. Mellerowier voor de 100 en 200 m. en Homburg op de 400 m. Bij deze Duitsche ploeg sluit zich de gewezen Ne- derlandsche kampioen Tinus Osendarp aan. WATERPOLO. Nederlaagwedstrijden LZC Morgen avond te half 8 zullen voor de 2e ronde van de nederlaagwedstrijden, georgani seerd door de Leidsche zwemclub, gespeeld worden de wedstrijden LZC IMaas I (Rotterdam) en LZC II Maas II in de zwem-inrichting De Zijl. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Marskramerstactiek. Twee marskra mers G. J. Ankone uit den Haag en H. H. Kuipers uit Amsterdam vonden, dat hun geldelijke toestand wel iets te wenschen overliet en daarom hadden zij een plan netje gemaakt. Zij gingen de dorpen in de omgeving van Leiden af en klaagden bij de boeren hun nood. De boeren kregen dikwijls medelijden met de „arme tobbers" en gaven hun dan een bonnetje. Deze bon netjes nu verkochten de beide mars kramers voor grof geld. De Economische rechter legde hun voor dezen „handel" een flinke straf op. Ankone kreeg drie maan den en Kuipers twee maanden gevangenis straf met bevel tot hun onmiddellijke ge vangenneming. KANTONGERECHT TE LEIDEN Minderjarige meisjes in café's. Voor den Leidschen kantonrechter hadden zich te verantwoorden de caféhouders J. L. H. S., J. B. L. S. en A. W. H. H. allen uit Leiden, omdat zij op 20 Juni, des avonds na negen uur, meisjes, die den leeftijd van 18 jaar nog niet hadden bereikt in hun zaken aanwezig hebben gehad. Het vonnis tegen J. L. H. S. werd een geldboete van 10.subs. 4 dagen, tegen J. B. L. S. 15.subs 6 dagen en tegen A. W. H. H. 5.subs. 3 dagen. Vervolgens hadden zich de meisjes te verantwoorden, die in de café's geweest waren. Elk der 17-jarige meisjes werd ver oordeeld tot een geldboete van f 2.subs. 2 dagen. Verder werden nog veroordeeld: W. F. H. uit Nieuw Vennep wegens hèt zich te laat op straat bevinden en geen per soonsbewijs kunnen toonen. Vonnis 8. subs. 4 dagen. D. J. A. te Leiden te laat op straat en zonder licht gereden. Vonnis 7.subs. 4 dagen. ,H. de V. te Leiden te laat op straat 5.subs. 3 dagen. Ongeveer 25 ver dachten uit Katwijk aan Zee hadden zich daarna te verantwoorden, omdat zij hun woningen niet voldoende hadden ver duisterd. Allen werden veroordeeld tot een geldboete van 3.subs. 3 dagen hechtepis Zes jaar gevangenisstraf geëischt tegen struikroovers van de postbank. Gisteren hebben zich voor de rechtbank te Arnhem twee individuen terecht gestaan, die om streeks Mei de omgeving van de postbank onveilig hebben gemaakt. Een van hen de 23-jarige R. J., loswerkman te Rheden, be roofde alleen wandelende of fietsende da mes van haar handtasschen onder bedrei ging met een mes. De andere ,de 22-jarige sleeper G. D. uit Rheden, heeft meegehol pen aan tal van diefstallen, door dit twee tal gepleegd, en een oogje in het zeil ge houden als J. op het struikrooverspad ging. Niet minder dan zes jaar gevangenis straf eischte de officier van justitie tegen beide verdachten, wier daden hij op scher pe wijze veroordeelde. Een muziekleerares uit Amsterdam werd als getuige gehoord en haar relaas was kenmerkend voor de wijze, waarop J. ook zijn andere slacht offers heeft aangerand. Zij fietste op den weg naar den postbank, toen zij verdachte opmerkte, die naderhand eensklaps voor haar kwam te staan, haar stuur vastgreep en haar handtasch opeisChte. Hij dreigde haar met een groot mes te zullen steken, als zij niet aan dezen eisch gevolg gaf. Daar zij vreesde, dat hij hier inderdaad toe zou overgaan, liet zij toe dat hij de tasch van het stuur afrukte. In totaal bevond zich een bedrag van f 30.in de tasch. In verschillende andere gevallen trad J. op gelijke wijze op. Zelfs heeft hij zich niet ontzien zijn bedreiging tegenover een van de slachtoffers uit te voeren en haar met het mes te verwonden. Behalve deze mis drijven pleegde hij diefstallen, waarbij D. hem vergezelde. Uit een villa werden tal van goederen ontvreemd, een fiets gestolen en ook werden twee schapen uit een schaapskooi bij het hotel Beekhuizen den kop afgeslagen en het vleesch verkocht. De uitspraak werd bepaald op 7 Septem ber. Veel beloven, weinig gevenDe Ne- derlandsche Volksdienst belooft niet, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als lid. WAT EEN VERRASSING, s,Hartelijk dank, wat een verrassing, zoo'n pakket uit Holland". Zie hier in 't kort den aanhef van de vele honderden brieven die wij van onze Oostfrontstrijders ontvangen. Het is een genot te lezen hoe zeer de pakketten op prijs worden gesteld en hoe dankbaar onze legioensoldaten er voor zijn, het bewijs te ontvangen, dat wij in het vaderland hen niet vergeten. Land genoot, het is een goed werk dat u doet, wanneer u ons verzorgingsfonds helpt, het is een prachtig werk op deze wijze den ge weldigen strijd van onze dapperen aan het Oostfront te steunen. Laten wij de handen ineenslaan, en meer steeds meer pakketten aan onze vechters voor de toekomst van ons land en- volk. Het gironummer is 4 3 210 0 t.n. verzorgingsfonds Vrijwilli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 27 AUBUSTUS. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. (7.00 en 8.00 BNO: Nieuws) 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Klassieke walsen 9.45 Omroeporkest 10.30 Zang en piano 11.00 Radio-Vacan- tieschool 11.20 Piano 12.00 Ensemble Willy Kok 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. (13.20 Schuricke Trio) 14.00 So praan ,alt, piano 14.40 Brusselsch Trio 15.00 Symphonie-orkesten spelen Johann Strauss 15.30 Voor de zieken 16.00 Zondag 27 Heidelb. Catchismus 16.30 Sylvestre Trio 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Omroeporkest 18.00 Het afgeloo- pen honkbalseizoen 18.15 Omroeporkest 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Brandende kwesties 19.20 Omroepsymohonie-orkest Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de Stu dio beschikken 20.15 Zang en piano (met inleiding) 21.00 Romances en serenades 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. tot 24.00. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Zang met orkest 8.40 Sonate van Beethoven 9.10 Sympho- nische gedichten 10.00 Morgenwijding 10.15 Boedapester Striikkwartet 10.40 Voor de vrouw 11.00 Ensemble Willy Eber^ 11.40 Zangplaaties 12.00 Ro bert Gaden en ziin orkest 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Bedriifsreportage 13.15 Orgelconcert J 13.45 Voordracht 14.00 Radio-r>otpourri 14.40 Liedjes 15.00 Voor de vrouw 15.30 Viool en piano 16.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest 16.45 'Hoe het OmroeD-kinderkoor uitging 17.00 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws 17.30 ..Varia" 18.30 Causerie ..Arbeidsdienst: Sport en snel" 18.45 Pe- senti en zijn orkest 19.00 „Mannen in dienst van het volk", reportage 19.15 Gram. 19.30 BNO: Nieuws 19.50 Spie gel van den dag 20.00 Orgelconcert Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Vaudeville-orkest, solis ten en Gemengd koor 20.45 Hongaarsche klanken 21.00 Orkestplaten 21.15 Film klanken. Als intermezzo: „Wij trekken er op uit 21.45 BNO: Nieuws en Mil. over zicht 22.10 .Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4524.00 Hilversum T 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II. 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.00—24.00 Duitsch Programma. FINANCIËN EN ECONOMIE Bensdorp N.V. Vrijdag wordt ten kan tore der vennootschap de j aarlijksche al- gemeene vergadering gehouden van aan deelhouders van Bensdorp N.V. gevestigd te Bussum. Aan het j aarverslag ontleen en wij, dat het afgeloopen jaar zeer gunstig was voor de vennootschap, mede doordat in het buitenland geblokkeerde winstbe dragen in den loop daarvan zijn vrijgeko men en in de kas der N.V. gevloeid. Over het jaar 1941 heeft het bedry'f te Weenen geen dividend uitgekeerd. Uit de resulta ten van het bedrijf te Bussum kunnen de normale afschrijvingen worden gedaan, d.w.z. dat afgeschreven kunnen worden de bedragen, die voor vernieuwing werden bijigeboeikt. In den loop van het jaar 1941 heeft de N.V. de meerderheid der aandee- len in Bensdorp g.mJb.h. Kleef verworven verworven. Door een tweede storting in het pensioenfonds, evenals verleden jaar wederom ten bedrage van 125.000.be schikt het fonds thans over voldoende mid delen om de ingegane pensioenen te be strijden. Na reserveering van de verschul digde belastingen sluit de exploitatiereke ning af met een voordeelig saldo van 506.749,78. Aan houders van preferente aandeelen en van restantbewijzen zal een bedrag van 25 per aandeel of bewijs worden uitgekeerd. Het aandeelenkapitaal is '1.021.000 groot, waarvan 228.000 ge woon en 793.000 preferent; de reserve voor bijzondere risico's is opgevoerd tot 950.000. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELZEN. 9) Mark fronste 't voorhoofd. Zij speelden de passage opnieuw, 't Ging nu vlot en in de maat. „Voor vanavond moesten we het hierbij maar laten", vond Rob. „Krijgen we nu de beloofde serenade?" vragend zag hij Mark aan. „Als het uw zuster niet verveelt." Gaby haastte zich dit te on*kennen. Ze wilde hem graag eens alleen hooren. Het was haar direct opgevallen, dat z'n instru ment een prachtigen klank had. Geboeid luisterde ze nu naar z'n meesterlijk spel, al kostte 't soms moeite z'n vrije opvatting te volgen, 't Ontging haar, dat er geklapt werd en Rob bijna geruischloos verdween. Onmiddellijk hield Mark op. „Verkeerd?" vroeg ze, verwonderd. „Neen excuseer mij maar ik moet deze gelegenheid benutten om u te bedan ken." „Mij, en waarvoor?" „Voor uw mild oordeel over mijn boek. Er zijn maar weinig menschen, die het leed van een onbekende kunnen aanvoelen". „Misschien wel, als dit leed een gevoeli ge snaar doet trillen." Z'n donkere oogen zagen haar enkele se conden onderzoekend aan. „U?" vroeg hij verwonderd. Hoe kunt u ooit eenzaam ge weest zijn?" „Toch is 't zoo, je behoeft niet alleen te zijn, om je eenzaam te voelen." „Dat is dus de reden van uw wonderlijk talent", zei hij voortgaande op z'n eigen gedachte. Rob kwam terug. „Wat een pech, hè; ze komen je altijd op de meest ongelegen oogenblikken storen. Enfin ik reken op een toegiftje." Mark stemde genadig toe, overlegde even met Gaby en begon opnieuw. Die avond ontdekte het meisje, toen ze de muziek in haar tasch borg, tusschen de eerbiedwaardige composities van Chopin en Grieg een gebonden exemplaar van „De Eenzame". Hoe kwam dat daar? Verwonderd nam WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: 1 PRIJS OP 3 LOTEN! GEMENGDE BERICHTEN UITGEBREIDE BONNENZWENDEL- AFFAÏRE TE OSS. 'Ruim honderd personen aangehouden. Na een uitgebreid onderzoek, dat ruim een maand in beslag heeft genomen, is de Ossche politie er in geslaagd, een wijdver takt complot van zwendelaars met distri butiebonnen te ontmaskeren, als gevolg waarvan reeds ruim honderd personen zijn aangehouden. Velen hebben reeds een be kentenis afgelegd, zoodat deze weer op vrije voeten werden gesteld. Slechts een vijftal, dat hardnekkig ontkende, werd na verhoor in arrest gehouden en zal te zijner tijd ter beschikking van de justitie worden gesteld. Over het onderzoek in deze zaak kan nog het volgende worden medegedeeld. De agent van politie W. de Haan had er lucht van gekregen, dat een aantal perso nen op den Berghemscheweg te Oss regel matig groote partijen distributiebonnen verkocht. Dit leidde er toe, dat zij voortdu rend geobserveerd werden en, ongeveer vier weken geleden, werd op het Ossche station zekere Ouwens aangehouden, die juist op het punt stond met zijn dochter een reisje naar Amsterdam te maken. Het tweetal werd naar het politiebureau ge bracht en grondig gefouilleerd, waarbij bleek, dat de dochter van Ouwens een bundeltje met een vijfhonderdtal suiker en boterbonnen op zich verborgen had. Ziende dat ontkennen niet langer baatte, lieten vader en dochter hun aanvankelijk onverschillige houding varen en beken den, dat zij deZe bonnen hadden opgekocht en aan den banketbakker Zadelhof te Am sterdam wilden verkoopen, zooals reeds vak^i was geschied. Tevens konden op aanwijzing van Ouwens de gebroeders H. en C. van Gerwen en zekere Geurts, allen te Oss woonachtig, worden gearresteerd, die zich met dezelfde practijken bezig hiel den. Ook de Amsterdamsche banketbakker werd aangehouden en bekende. Aanvan kelijk scheen het onderzoek betreffende de gebroeders van Gerwen op niets uit te loo- pen, daar bij huiszoeking niets gevonden werd dat tegen hen kon worden aange voerd, terwijl zij hardnekkig bleven ont kennen. Doch mede dank zij hulp van ambtenaren van den crisis-controle-dienst kwamen gaandeweg de bekentenissen los en werden telkens nieuwe personen gear resteerd, die als agent voor gebroeders van Gerwen optraden en in verschillende dorp jes diverse bonnen opkochten voor bedra gen van 100 tot 1000 gulden per week. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat beide broers wekelijks voor tien a twin tigduizend gulden aan bonnen verhandelden Ondanks vele zonneklare aanwijzingen van him schuld bleven zy echter hardnekkig ontkennen, zoodat de politie hen in arrest hield. Dag-in, dag-uit waren inmiddels po litie en controleurs op stap om de itele per sonen op te sporen, die in deze affaire be trokken waren. Vastgesteld werd, dat ook de Hagenaar Lokhorst tegen hooge prijzen opkocht en ook deze verdachte is door de Ossche politie gearresteerd. Tenslotte heeft het onderzoek uitgewezen, dat deze handel reeds maanden lang bedreven werd, zoo dat er zeer groote bedragen op deze wyze zijn verdiend. Mogelijk zullen nog meer arrestaties volgen. Veedieven-clandestiene slachters ge arresteerd. De Baarnsche politie heeft in samenwerking met de politie van Soest een goede opruiming gehouden onder de clandestiene slachters van koeien. Den laatsten tijd verdwenen in de omgeving van Baarn bijna dagelijks koeien uit de weide en verondersteld mocht worden, dat deze frauduleus geslacht werden waarna het vleesch in den zwarten handel werd verkocht. Het is thans gelukt 4 geheime slachters uit Baarn en Soest, te arresteeren, ver dacht van veediefstallen. Eén koe kon nog levend worden achterhaald, een andere was juist geslacht en hiervan kon het vleesch in beslag worden genomen. Voorts werden nog 3 zware koeien zwervend aan getroffen, die vermoedelijk eveneens door deze combinatie waren gestolen doch bij het naderen van het gevaar, waren losge laten. Oneerlijk spoorwegpersoneel. De tal rijke diefstallen, welke in den laatsten tijd op de rangeerterreinen der spoorwegen worden gepleegd, zijn oorzaak geweest, dat de bewaking en controle veel inten siever zijn geworden, waardoor ook reeds verscheidene dieven konden worden ge grepen. Thans weer heeft de spoorweg recherche, in samenwerking met de recherche van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam een complot van vijf ran geerders ontdekt, die zich reeds, geruim en tijd aan diefstallen uit wagons heeft schul dig gemaakt. Het waren steeds kleine hoe veelheden vooral rook- en consumptie artikelen welke zy stalen, die zij dan of zelf verbruikten, of direct van de hand deden. Zoodoende kon bij huiszoeking na genoeg niets meer worden gevonden. De waarde van het gestolene is nog niet be kend, maar is in elk geval aanzienlijk. ze het in de hand, bladerde er in. Het was splinternieuw en op de eerste bladzijde stond in forsch handschrift: „Voor het meis je uit den trein. Mark Sanders. Zonder er iets van te zeggen, nam ze het als een kostbare schat mee naar haar ka mer en sloot de deur. Ze ging op de divan liggen en herlas met volle aandacht nog eens de passages, die haar het meest geboeid hadden. En terwijl ze dit deed, was het of ze Mark weer voor zich zag, zooals op den avond van z'n le zing met z'n verweerd hoekig gelaat, waar van de diepe groeven spraken van veel leed. Tranen liepen langs haar wangen. Ze merkte het nauwelijks. Waarom toch had de een zoo veel aan liefde, geluk, rijkdom, de ander bijna niets. Zelfs het allervoor naamste: God's vriendschap scheen hij te missen. Eindely'k sloot ze het boek, borg het zorgvuldig weg en droogde beschaamd haar tranen af. Mark bleef een trouwe bezoeker van de club. Niemand had kunnen zeggen of de avonden hem verveelden of amuseerden, behalve wanneer er gemusiceerd werd. Dan leefde hij zichtbaar op en scheen plotse ling een ander mensch. Uiterst zelden nam hij aan de conversatie deel ofschoon hij met meer belangstelling hun gesprekken volg de, dan ze vermoedden. Hij trachtte onge merkt de nieuwe omgeving te verkennen en zich eenig idee te vormen van de milieux waarin deze jonge menschen leefden. Rob was ongetwijfeld de spil, waarom alles draaide. Hij bezielde de club door z'n le vendige belangstelling, z'n enthousiaste plannen en wist meesterlijk kleine conflic ten te vermijden. De tegenstelling tusschen hem en Gaby trof Mark telkens weer op nieuw, want zelfs in deze intieme kring liet het meisje nooit geheel haar gereserveerde houding varen en bleef bij voorkeur op den achtergrond. De jongen, die de eerste maal z'n belangstelling had gewekt, was nadien niet meer op de club verschenen. Toen hij er Rob naar vroeg had deze hem gezegd, dat Tom Wasage nog studeerde en dus alleen met vacanties kwam. Bovendien woonden z'n ouders in Utrecht evenals Jan van Elten. De van Doornwijok's moesten wel een ge lukkig gezin vormen, dacht Mark, te oor- deelen naar de wijze, waarop ze hyn huise lijke feestjes bespraken en deze meeding was nog versterkt toen hij met mevrouw van Doornwijck kennis maakte. Het kostte hem nog altijd groote moeite, de drie zus jes te onderscheiden en haar namen niet te verwisselen. Elze, die met Rob verloofd was, scheen hem een vriendelijk zacht kind en was bij haar ouders thuis. Loe, de bijde handste had een betrekking op de giro, ter wijl Ria nog studeerde en vurig hoopte naar de universiteit te mogen. Frits, die niet muzikaal was, zag hij bijna nooit. Toch, ofschoon ze ieder op hun wijze zich moeite gaven hem in hun kring te betrek ken, voelde Mark, dat z'n langdurige afzon dering hem toch een buitenstaander had gemaakt. „Nu ga 'k toch ernstig aan Mark twyfe- len". Loe keek op haar horloge. „Hij zal wel met Jaap komen, vroeg is hij nooit. Overigens zou 't me niets spijten, als we weer eens een avond onder ons wa ren", zei Elde, „hij is altijd een buiten been." Rob, die achter haar stoel stond, legde z'n handen op haar schouders en boog zich even over 't blonde hoofd. „Aan mijn meis je de eer te zorgen, dat hij zich bij ons thuis voelt. De kerel is bezig menschen- schuw te worden." Liefkozend vleide ze haar wang tegen z'n hand. „Philantroop, 'k geloof heusch. dat Gaby beter voor die taak geschikt is.' (Wordt .vervolgd)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2