DINSDAG 25 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10336 3)e C^ld^eli^Soii^cunt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 n A T Dl H 1/AfkD Dl IA DAj &T lAUSTO F Vf N C. M. van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Ir r\ vl L J\ kj V K I_i Ij Lr A-iDV Ej VA 13 1. Jt\ Hi XV Ui lx Th. Wiimer, Hoofdredacteur. V Levensvernieuwing „Rustig te midden van de woeste golven" moet de mensch van dezen tijd nadenken en overdenken, hoe het leven allereerst zijn eigen, persoonlijk leven veranderd, vernieuwd moet worden. Dat uit het wereld-gebeuren van heden een vernieuwd leven móet worden ge boren, zal toch wel voor een ieder vast staan. Zonneklaar i^ het ook, dat er bepaalde voorwaarden aanwezig moeten zijn, om tot die gewenschte en begeerde vernieuwing te komen. Wij willen vandaag, negatief en positief, eenige van de door ons bedoelde voorwaar den noemen. Negatief. Onder ons volk moet niet le ven en leiden het beginsel van de haat! Wij hebben het al zoo vaak geschreven. W£j herhalen: haat is niet: afkeer van en eer lijke, open strijd tegen het slechte, het kwade; een Overheid, die de boosdoeners straft, om daardoor de samenleving te be schermen en te beveiligen, de boosdoe ners zelf tot inkeer te brengen, maakt zich, natuurlijk, niet schuldig aan haat, die wij hier bedoelen en die moet worden be schouwd als een der ergste sociale misdrij ven! Haat is het verlangen, om een andei; leed te berokkenen, niet om daardoor het belang van samenleving of enkeling te die nen, maar omdat de lagere ménsch, die in dat verlangen opgaat, in dat leed-berokke nen een zekere zelf-voldoening, een zekere bevrediging en genieting vindt. Dat is de haat, waarvan kan worden gezegd, dat een mensch, die welbewust zulke gevoelens heeft en koestert èn zich christen noemt, een leugenaar is! Een positieve voorwaarde voor de ge wenschte en begeerde vernieuwing van het- leven is, dat de burgers onderling aller eerst open oog hebben voor wat hen ter- eenigt in plaats van voornamelijk te zien en te zoeken naar wat hen scheidt. Met nuchteren zin voor de realiteit moeten wor den gezien de werkelijke verschillen en verscheidenheden van ons volk, die hun aanspraken en rechten op erkenning heb ben; maar dat behoeft niet te leiden en dat mag niet leiden tot een separatisme, hetwelk eigenlijk door geen enkel begin sel gerechtvaardigd kan worden. Als ka tholieken kunnen wij zeker geen voorstan ders zijn van zulk een separatisme, zulk een gescheidenheid onder ons volk. Het zijn enkele gedachten, die wij hier neerschrijven niet voor de eerste keer; wij hebben het al meermalen uitvoeriger gedaan! wélke door dei^ mensch, die de zen tijd beleeft als een hem voor bezin ning geschonken tijd, moeten worden overwogen, om.... er practische conclusies uit te trekken, ook al moet hij daarbij in zichzelf afbreken en uitroeien! MAANSVERDUISTERING In de vroege ochtend van Woensdag 26 Augustus vindt een totale maansverduiste ring plaats, diw.z. een verduistering, waar bij de maan geheel in de kernschaduw van de aarde verdwijnt. Deze verduistering is hier te lande weliswaar niet tot het einde toe zichtbaar, omdat de main daarvoor *te viaeg ondergaat, maar toch wél voor ribt ve^eweg belangrijkste gedeelte zichtbaar is n.l. in de eerste plètats, na het binnen treden van de maan in de kernschaduw, het geleidelijk voortschrijden van de scha- duwgrens over de maanschijf; vervolg'ens de geheele totaliteit, welke de tweede pha se der verduistering uitmaakt, en ten slot te het begin van de derde phase, waarbij de maan weer uit de schaduw te voor schijn komt. De vijf karakteristieke oogenblikken van de eclips zijn de volgende: 1. 4.00 uur: Begin der verduistering: links boven aan de maanrand wordt de aardschaduw zicht baar. 2. 5.01 uur: Begin der totaliteit: het laat ste nog niet verduisterde strookje, rechts onder aan de" maanschijf, verdwijnt in de schaduw. 3. 5.48 uur: Maximum der verduistering. 4. 6.35 uur: Einde der totaliteit: de maansrand wordt links bo-1 ven weer door het eerste zon licht getroffen. 5. 7.35 uur: Einde der verduistering; door de ondergang van de maan om 6.50 uur is dit niet meer waarneembaar. ZOO DOEN ER VELEN. Tal van groote en kleine firma's in den lande maken er een gewoonte van, en het is een goede gewoonte, eens per maanl een bepaald bodrag over te schrijven op de girorekening van de Nederlandsche Ambu lance. Deze firma's staan bij de administra tie der Ambulance op de eerelijst vermeld. Zorgt er voor, dat uwe firma ook op deze eerelijst geplaatst wordt. Geeft uw boekhouder opdracht maandelijks een vast bedrag te storten op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance 8 7 6 0 0 Ne derlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. Nieuwe Rijksminister van Justitie Dr. THIERACK DOOR HITLER BENOEMD. Officieel wordt medegedeeld: De Fuehrer heeft met het oog op de bij zondere beteekenis, welke in oorlogstijd géhecht moet worden, aan de rechtspleging, besloten, den post van Rijksminister van justitie, die sinds het overlijden van den Rijksministeh dr. Guertner onbezet was gebleven, opnieuw te bezetten. De Fuehrer heeft daarom den president van het Volks gerichtshof, den gepensionneerden staats minister dr. Thierack, die na' het overne men van de macht tot aan het overnemen van de justitie in Rij'ksheheer Saksisch mi nister van justitie was, tot Rijksminister van justitie benoemd. Tevens heeft de Fuehrer" professor dr. Schlegelberger, die belast was met de leiding der zaKen van het Rij'ksministerie van justitie, van deze functie ontheven en op zijn verzoek ge-, pensionneerd. De Fuehrer heeft den staats secretaris dr. Schlegeliberger in een eigen handig geschreven brief zijn dank betuigd voor de diensten aan het Duitsche Rijk be wezen en hem in het hoofdkwartier van den Fuehrer ontvangen om persoonlijk af- scheid van hem te nemen. Tot staatssecre taris aan het Rij'ksministerie van justitie heeft de Fuehrer den president van het Hanseatische Oberlaridesgericht te Ham burg, senator dr. Rotheniberger, en tot pre sident van het Volksgerichtshof den staats secretaris aan het Rijksministerie van ju stitie, dr. Preisier, benoemd. De persafdeeling van de NSDAP maakt ten aanzien van het vorenstaande het vol gende bekend: Dr. Frank, tot dusver lei der van den nat. socialistischen „Rechts- walhrerbund", president van de Academie voor Duitsoh Recht en leider van het „Reiohsreohtsamt" der NSDAP, heeft den Fuehrer verzocht, hem van deze functies te ontheffen om zich volledig te kunnen wijden aan zijn taak als gouverneur gene raal. De Fuehrer heeft aan dit_ verzoek ge volg gegeven en tot president van de Aca demie voor Duitsoh recht, alsmede tot lei der van der. nat. socialistischen „Recht- wahrerbur.d" benoemd den pas benoem den Rijksminister van justitie, dr. Thie rack. Het „Reichsreéhtamt" van de NSDAP de „Rechaemter" voor de gouwen en dis tricten, heeft de Fuehrer ontbonden en de' bestaande leiders der „Reéhtsaemter" voor de gouwen en districten, toegevoegd aan de „Stabsaemter" der gouwen en dis tricten. De" nat. socialistische „Rechtsbera- tungsstellen" blijven bestaan. Bijzondere volmachten voor dr. Thierack. Officieel wordt medegedeeld: De Fuehrer hééft den pas benoemden Rijksminister van justitie, dr. Thierack, door het volgende besluit bijzondere vol machten verstrekt: „Ter vervulling van de taak van het Groot-Duitsche Rijk is een sterke rechts pleging noodzakelijk. Daarom machtig ik den Rijksminister van justitie en draag hem op om volgens mijn richtsnoeren en aanwijzingen in overleg met den Rijks minister en chef der Rijkskanselarij en den leider der partij-kanselarij een nat. socia listische rechtspleging op te bouwen en alle daarvoor vereischte maatregelen te treffen. Hij kan hierbij van het bestaande recht afwijken". Stalingrad bedreigd DE BESLISSENDE STRIJD IS BEGONNEN. In militaire kringen te Berlijn hecht men aan het feit, dat, zooals reeds door het D. N. B. is gemeld, thans geheele divisies in fanterie alsmede snelle troepen in de groo- to bocht van den Don over den Don zijn getrokken, bijzondere beteekenia. In dit verband werd op desbetreffende vragen in de Wilhelmstrasse aan journa listen verklaard, dat hiermede thans de groote beslissingsstrijd om Stalingrad is begonnen. Uit de formuleering van het weermachts- bericht van gisteren blijkt, dat niet slechts bruggehoofden op den Oostelijken oever van den Don gevormd zijn, doch dat zich daar reeds een belangrijke strijdmacht be vindt. Niet alleen, dat hierdoor Stalingrad, waar een groot deel der Sovjet-Russische pantserwagens vervaardigd wordt, ernstig bedreigd" wordt, ook de verbinding van de bolsjewistische troepen, die zich ten Zui den van den door den Don en Wolga ge- vormden „flesschenhals" bevinden, ver keert in gevaar. Het is niet bekend, waar zich de Duit sche troepen, die tusschen Don en Sal in Oostelijke richting zijn opgerukt, thans bevinden, doch het ligt voor de hand, dat ook deze een bedreiging voor Stalingrad vormen, en wel uit Zuidelijke richting. In het Westen en Noorden van den Kau- Uasns vorderen de Duitsche en verbonden troepen goed, niettegenstaande het moei-, lijke terrein met zijn hooge bergketens naast diepe kloven, waarin de bolsjewis ten bovendien nog talrijke versperringen hebben aangelegd. De Kaukasus, waarvan de hoogste top, de Elbroes, 5629 meter hoog is, wordt slechts door enkele wegen doorsneden. Het beste is de verkeerstoestand? nog in het Westelijke deel, waar zich enkele spoor wegen bevinden, namelijk die van Kras nodar naar Noworosisk en die van Arma vir naar Toeapse. De niet zeer talrijke passen liggen des winters onder de sneeuw en voor de troe pen biedt het terrein geringe verzorgings mogelijkheden, zoodat voorraden dienen te worden meegevoerd. Het Kaukasus-gebied omvat niet minder dan acrit klimaatzones. Uit dit alles blijken- -jde moeilijkheden, waarmede de Duitsche en verbonden troe pen bij hun opmarsch te kampen hebben, doch welke tot dusver niet hebben kunnen verhinderen, dat gestadig terrein gewon nen wordt. Het échec van Dieppe COMMANDANT VAN DIEPPE'S GAR NIZOEN VERTELT. Met welke groote offers de Engelschen hun mislukte landingspoging bij Dieppe hebben moeten betalen, blijkt uit de mede- deelingen van majoor von Bonnin, den com- mandant van het te Dieppe gelegerde batal jon, dat den Anglo-Amerikaanschen aan val heeft helpen afslaan. De mededeelingen werden gedaan op de gisteren te Eerlijn gehouden persconferentie. Reeds in den wereldoorlog heb ik, aldus majoor von Bonnin, veel gruwelijke too- ^ïeelen aanschouwd, doch dit alles wordt nog overtroffen door het beeld, dat bet strand van Dieppe na de ^vlucht der En- gelsch-Amerikaansche -landingstroepen bood. Voor zoover de gelande soldaten niet reeds in de booten den dood hadden gevon den, waren zij door het geconcentreerde Duitsche afweervuur letterlijk als halmen op het veld neergemssidi Dagenlang heeft men de lijken bij vrachtauto's vol wegge voerd, terwijl nog steeds nie.uwe lijken aan spoelen. Daartegenover zonken de geringe eigen \erliezen <Xet Duitschers volkomen in het niet. Het aantal vermisten, waarvan ka*n worden verondersteld, dat £ij als gevan genen op de Britsche schepen zijn meege- \oerd, bedraagt niet meer dan tien. Dieppe was volgens majoor vbn Bonnin als landingsplaats uitgekozen, omdat het een goede er, voor het beoogde doel zeer bruikbare haven bezit en bovendien om dat van daar de kortste weg naar Parijs leidt. Hadden de Engelschen naar Parijs kunnen oprukken, dan zou hun prestige eensklaps weder aanzienlijk gestegen' zijn. Ook hieruit blijkt dus. dat een invasie in optima forma in de bedoeling lag. Ook d*1 groote breedte 20 km. waarover de landingsactie zich uitstrekte, spreekt, in dit verband duidelijke taal. Majoor von Bonnin besloot met uiting te geven aan zijn overtuiging, dat de Engelschen met het ook op de opgedane ervaringen niet nog eens-i zullen trachten, op dit punt een lan dingspoging te wagen. Echter ook op an dere punten zullen zij dezelfde ervaringen moeten opdoen, zoo zei hij. BraïHic's oorlogsverklaring BERLIJN HECHT ER WEINIG BETEEKENIS ^VAN. Ten aanzien van de oorlogsverklaring van Brazilië aan Duitschland merkt men in BerlijnsChe politieke kringen op, dat de poging van de Amerikaansche en Engelsche propaganda om aan de' z.g. oorlogsverkla ring van Brazilië een bijzonder groote be- teékenis te hechten, naar Duitsche opvat ting slechts in zooverre gerechtvaardigd is,, als de staip van Brazilië, politiek be schouwd, gelijk staat met de volledige on- deiüi/enping aan de Vereenigde Staten. Van militair gezichtspunt uit wordt hij zonder belang geacht, daar de militaire machts middelen, voor zoover Brazilië die bezit, reesds' onbeperkt ter beschikking van de Ver. Staten gesteld waren.' De Asmogendheden, zoo merkt 'men te Berlijn op, waren reeds lang op de hoogte van de onneutrale, ja vijandige houding van de Braziliaansdhe regeering. Politiek, psychologisch en militair waren de Almo gendheden reeds lang óp de thans ontstane ontwikkeling voorbereid, waarvoor het Braziliaansche volk de schuldigen eens ter verantwoording zal roepen. Reeds den eersten dag van den oorlogs toestand zouden, naar uit Rio de Janeiro vernomen wordt, honderden onderdanen der Spilmogendheden gearresteerd zijn. Bovendien zouden de autoriteiten bepaald hébben, dat alle Duitschers en Italianen, die „de Openbare veiligheid in gevaar zou den kunnen brengen" achter slot en gren del gezet moesten worden. Op de persconferentie van het ministe rie van buitenlandsche zaken te Berlijn verklaarde men gisteren o.a., dat men van Duitsche zijde omtrent de politieke betee kenis der oorlogsverklaring van Brazilië aan de Asmogend'heden beschikt over be wijzen, dat de Ver. Staten een aantal voor aanstaande Braziliaansche politici door om- kooping hébben bewogen, op een oorlogs verklaring aan de Asmogendibeden aan te sturen. De oorlogsverklaring wordt gemo tiveerd met de mededeeling, dat duikboo- ten van de Spil Braziliaansche koopvaar ders in den grond hébben geboord. Dat dit in de territoriale wateren van Bra zilië zou zijn geschied, wordt van bevoeg de Duitsche zijde als onwaar gekenmerkt. Verder wijst men erop, dat Duitschland steeds gewaarschuwd heeft, dat gewapen de koopvaardijschepen zich aan het gevaar van oorlogshandelingen bloot stellen. Het door de Braziliaansche regeering aange voerde motief moet dan ook als een voor wendsel worden beschouwd om de oor logsverklaring voor het Braziliaansche volk aannemelijk te maken. Tusschen volk en belangen van Brazilië en die van de Asmogendheden, en hierop legt men te Berlijn 'den nadruk, bestaat geenerlei tegenstelling en het zijn uitslui tend bepaalde Braziliaansche regeerings- kringen met den minister van buitenland sche zaken Aranha, aan het hoofd, die on der den druk van Washington voor de oorlogsverklaring aan de Spilmogendheden geijverd hébben, waarmede zij tegenover hun volk een groote verantwoordelijkheid op zich hebben geladen. BRITSCHE ADMIRALITEIT VERMELDT 152 VERLOREN OORLOGSBODEMS. Na de vernietiging van het Britsche vliegkampschip „Eagle" en twee kruisers bij den recenten aanval op een Engelsch convooi in de Middellandsche Zee, gingen er in Engeland stemmen op naar publica tie van de tot dusver, door Amerikanen en Engelschen geleden verliezen aan oorlogs bodems. De Britsche admiraliteit geeft thans een eerste opgaaf van 152 oorlogsschepen met ALGEMEENE INVENTARISATIE VOORRADEN TEXTIEL PRODUCTEN De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt mede, dat in de week van 614 September 1942 een algeheele inventarisa tie van de voorraden textielproducten bij de industrie en den handel zal worden ge houden. De vier Rijksbureaux voofr Textiel t. w. Rijkstextielbureau te Arnhem, Rijks bureau voor Wol en Lompen te Tilburg, Sectie Confectie te Amsterdam en Rijks bureau Distex te Den Haag zullen den ingeschreven ondernemingen tijdig van nadere gegevens met betrekking tot deze inventarisatie in kennis stellen. De toepassing van de prijzenbeschikking Textielhandel no. 1 en de pfcjzenbeschik- king Textiel no. 1 en de verplichte voor raad-admin is tratie brengen veel voorbe reidende werkzaamheden mee voor de be trokken bedrijven en het is noodig, dat hiervoor tijd en gelegenheid is, opdat met d*> prijsberekening en met het bijhouden* van een voorraadadministratie volgens de nieuwe voorschriften een aanvang kan worden gemaakt op 14 September 1942. Op grond van het bovenstaande is het ondernemingen verboden gedurende de pe riode van 614 September 1942 textielpro ducten te koopen, te verkoopen, af te leve ren, te vervoeren of te doen vervoeren en iü het flus geoorloofd de verkoopsmagazij nen of afdeelingen van magazijnen te slui ten. Dispensatie der verbodsbepalingen zal in bijzonder err\^tige gevallen kunnen wor den aangevraagd bij het betrokken rijks bureau, waar men is ingeschreven. Slechts bij uiterste noodzaak zal dispensatie wor den verleend. een totalen inhoud van 631.400 brt. Onder deze 152 verloren gegane oorlogsbodems bevinden zich vijf slagschepen, vijf vlieg kampschepen, 21 kruisers en niet minder dan 83 torpedojagers. Daar de werkelijke verliezen der Engelschen en Amerikanen aan oorlogsbodems meer dan 300 sdhepen bedragen, valt aan te nemen, dat de Brit sche admiraliteit binnenkort een tweede opgaaf zal verstrekken. De eerste gedeel telijke Britsche bekentenis vormt dus een opmerkelijke bevestiging van de door de Asmogendheden opgegeven cijfers aan tor pedeeringen van Britsche en Amerikaan sche oorlogsbodems. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED Britsche vliegtuigen hebben, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, brand- en bri santbommen neergeworpen op eenige plaatsen in het gebied van Rijn en Main. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 15 dei^ aanvallende Britsche vlieg tuigen door nachtjagers en afweergeschut ten val gebracht. JAPANSCHE BOMAANVALLEN OP NOORD-AUSTRALIE. Evenals op de voorafgaande dagen heeft de luchtmacht der Japansche marine Zon dag talrijke plaatsen aan de kust van Noord-Australië met bommen bestookt. 'Opnieuw werd groote schade aangericht in Townsville, Port Darwin en Port Hedland. In de wateren van de Koraalzee, ten Oosten van de Australische kust. is een vijandelijk transportschip van 5000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. Het schip had blijkbaar munitie aan boord, want het vloog nadat het getroffen was met een enorme ontploffing in de lucht. Twee minuten na den aanval was er van het schip niets meer te bespeuren. In verscheidene luchtgevechten boven Noord-Australië werden in totaal 14 vijan delijke vliegtuigen, waaronder zes van Ame- rikaansch type, neergeschoten. Slechts twee Japansche vliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. DE ONLUSTEN IN INDIë. Radio New Delhi maakt opnieuw mel ding van nieuwe onlusten in «Indië. Zoo zijn er in de provincie Madras zware bot singen voorgekomen tusschen de bevol king en de politie. De werkende bevolking organiseerde optochten in Coimbatore, waarbij de politie van haar vuurwapens ge. bruik maakte. In Magantapali, werden de- rnonstreerende Indiërs met knuppels uit eengeslagen. Op verschillende plaatsen in de buurt van Benares in de Vereenigde Provincies vielen nieuwe onlusten waar te nemen. In Bombay werd bij de uiteendrij ving Van een optocht van studenten een aantal demonstranten door de politie ge arresteerd. CHURCHILL IN ENGELAND TERUG. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Churchill gisteravond per .vliegtuig van zijn reis naar het Midden-Oosten en Mos keu in Engeland teruggekeerd. Tegelijk met Churchill is ook de bijzon dere vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman, jn Engeland aangekomen. IN EEN PAAR REGELS Een Engclsch verkenningsvliegtuig, af komstig uit Gibraltar, is op omstreeks een kilometer van de haven van Algeciras in zee gestort. Toen het toestel het waterop pervlak raakte, ontploften de bommen, waardoor het toestel werd vernietigd en vijf van de acht leden der bemanning wer den gedood. Een Engelsch militair vliegtuig heeft Maandagmiddag wegens motorpech in de buurt van Beri een noodlanding gedaan. De bemanning van twee personen en het vliegtuig werden geinterneerd. Naar United Press uit Rio de Janeiro NEDERLANDS AMBULANCE AAN HET OOSTFRONT OP DUIZENDEN KILOMETERS VAN HET MOEDERLAND TREFT MEN EEN STUKJE NEDERLAND AAN. Eind 1941 is de Nederlandsche ambulan ce naar het Oostfront vertrekken om zich in te zetten, op haar wijze, bij den strijd tegen het bolsjewisme. Dr. C. Winkler Prins, de bekende oogarts uit Haarlem, een der initiatief-nemers die den stoot tot uit zending dezer ambulance hebben gegeven, gaf in het weekblad „De Waag" een ver slag van zijn arbeid, aan welk verslag wij het volgende ontleenen: „Roode-Kruis-auto's rijden af en aan. Aan alles kunt U merken, dat er hard ge werkt wordt. Wanneer U gezien had, hoe het er hier enkele maanden geleden uit zag, dan zou U het nu nauwelijks herken nen. De tuin staat ook al vol bloemen, voor zoover hij niet beplant is met aardap pelen, tomaten, sla of andere groente. in de gebouwen overal een levendige en toch orflelijke" bedrijvigheid. Helder licht is het in' de zalen en kraakzindelijk. Rij aan rij ^taun de bedden met goede matrassen, zuivere laicens en dekens. Hier komen de gewonden en zieken, direct uit de zwaarste gevechten van dezen hardsten oorlog, dien ie wereld ooit beleefd heeft, plotseling in een sfeer van behaaglijke rust en zorgvolle toewijding. Een overgang, die hen werke lijk sprookjesachtig aandoet. Per ziekenauto, trein of vliegtuig wor den zij hierheen gebracht, nadat ze in een hoofdve'rbandnlaats de eerste hulp ontvan gen hebben of in een lazaret de eerste noodzakelijke operaties hebben ondergaan. Ver genoeg liggen we hier- achter het front om de patiënten ongestoord enkele weken te kunnen behandelen en «verplegen, zoodat ze daarna óf hersteld naar hun troep terug kunnen gaan óf tenminste zoo ver op weg van herstel zijn, dat ze zonder bezwaar de verre reis naar een ziekènhuis of her stellingsoord in het vaderland kunnen af leggen. Dit ziekenhuis met ongeveer 350 patiën ten wordt verzorgd door 15 artsen, spe cialiste-, tandartsen en apothekers, 20 zifters, 25 verplegers, 135 man personeel, onder wie chauffeurs, koks, administrateurs is> oranten, timmerlui,loodgieters, electri- ciens, telefonisten, kappers, wasehbazen, erzterwijl er bovendien nog een aantal inheemsche dienstmeisjes en Russische krijgsgevangenen werken. Dat bij zoo'n bedrijf hier heel wat meer komt kijken dan Ih een even groot zieken huis in Holland, spreekt vanzelf. Ook het aantal opnamen en ontslagen is onevenre dig hoog. Wanneer er in één dag op de chirurgische afdeeling 60 zwaar gewonden worden binnengebracht, of wanneer, zooals ook is voorgekomen, ineens in de oogheel kundige afdeeling 20 ernstige oogverwon dingen per vliegtuig worden aangevoerd, dan begrijpt men, dat er soms dag en nacht doorgewerkt moet worden. En dat kan gelukkig, omdat we hier bijna altijd water en electriciteit tot onze beschikking heb ben Werkelijk de ernstigste verwondinge.n zien we hier, granaatscherven in den sche del, schotwonden door het ruggemerg, ver brijzelde ledematen, de grootste wonden, aikwijls zoo verontreinigd, dat zich tij dens het vervoer reeds de vliegenmaden er in ontwikkeld hebben. Alle operaties kunnen dan ook hier ge daan worden en men staat dikwijls versteld hoeveel er nog terecht kan komen bijv. van verbrijzelde armen en beenen. Zoo ge lukte het onlangs door middel van een moeilijke vasthechting toch nog een been te behouden, dat anders zeker verloren zou zijn gegaa% Ook op de andere afdeelingen liggen heel ernstige patiënten, maai; over het ge heel is het aantal sterfgevallen in ons zie kenhuis buitengewoon gering. Vanzelfspre kend zijn we daar trotsch op en zijn wij bji; met het mooie resultaat van ons werk. En we vergeten daarbij niet dat juist onze bijzonder goede uitrusting ons daartoe in staat stelt. Wij zijn trouwens van de niet-direct oor logvoerende landen het eenige, dat een dergelijk volledig uitgerust en zelfstandig werkend ziekenhuis hier in het veld heeft. Daarmee helpen we den naam van ons land hoog te houden en persoonlijk zijn we blij op deze wijze onzen pilicht als arts te kunnen doen, n.l. onze hulp te kunnen verleenen daar waar deze het dringendst noodig is. Waardeering voor het werk. Dat er in het vaderland velen zijn, die er anders over denken, laat ons koud. Zoo lang zij zelf r.iet ergens in een granaattrech ter liggen te bloeden, kunnen ze gemakke lijk zoo praten. Ons is het om hun waar deering heuscb niet te doen, wel om die van onze patiënten, en daarvan zijn we zeker. Toch is het niet altijd even druk hier. Er zijn ook dagen, waarop we het werkelijk rustig hebben. Dan is het een groote vreugde wanneer een militaire ka- nel komt spelen of „Kraft durch Freude" een voorstelling voor de patiënten geeft. Dan ontbreekt het nooit ^an grappen en ongetwijfeld hebben deze uren menigeen geholpen een sombere bui te overwinnen. Vooral de- laatste dagen, nu het front zich meer Oostwaarts verplaatst heeft, waardoor we wat ver achter zijn komen te liggen, is het stiller geworden.«We rekenen er dan ook op de volgende maand meer naar voren te worden verplaatst, waar we e.'licht in staat zullen zijn nog meer le vensreddend werk te doen." meldt, is de Amerikaansche tankboot „Louisiana" nabij de Braziliaansche kust in den grond geboord. Uit Rijssel meldt de Parijsche pers, dat Engelsche vliegtuigen wederom Fran- sche visschersschepen aan de kust van het Kanaal met,,machinegeweren hebben be schoten. De visschers ha'lf'p^ 7

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1