ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 M. Zoodtro Red. Letterer U)k vo«w de Mr. H. Getse. Leldeai Red. Stad es Sport l WEERBERICHT Zon onder 8.52 uur Zaterdagavond. Zon op 6.34 uur Zondagochtend. Zon onder 8.50 uur Zondagavond. Zon op 6.36 uur Maandagochtend. Tusschen dexe tijden moet worden ver duisterd. 22 Aug.: De maan komt Zaterdagavond om 6.15 uur op en gaat Zondagnacht om 3.07 uur onder. 23 Aug.: De maan komt Zondagavond om 7.08 op en gaat Maandagnacht om 4.18 uur onder. 24 Aug.: De maan komt Maandagavond om 7.50 uur op en gaat Dinsdagochtend om 5.33 uur onder. (Volle maan). 25 Aug.: De maan komt Dinsdagavond om 8.26 uur op en gaat Woensdagmorgen om 6.50 uur onder. 28 Aug.: De maan komt Vrijdagavond om 9.48 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 10.32 uvJT' onder. Zweminr.: „De Zijl", 20 gr. C. DE KEUZEBON. Het publiek werke mede gan een redelijke verdeeling. Bruine boonen zijn peulvruchten, maar capucijners en groene erwten ook. Voor „de distributie" zijn ze gelijk, maar een huisvrouw denkt daar meestal anders over. Indien zij een zoogenaamde keuizefbon ont vangt voor peulvruchten, is haar keuze ge woonlijk onmiddellijk bepaald. Voor den kruidenier zal het moeilijkheden opleve ren, indien vele huisvrouwen dezelfde keu ze hebben gemaakt. Hij ontvangt zelf op zijn toewijzing een bepaald percentage van iedere soort en hij is dus wel verplicht ze in dezelfde veikouding onder zijn klanten te distriibueeren, bijvoorbeeld een derde bruine boonen, twee derde groene erwten. Nu zijn bruine boonen een kostelijk voedsel, maar groene erwten zijn evenmin te versmaden. Zij zijn voedzaam en kun nen op verschillende manieren zeer sma kelijk worden toebereid. Wie dus haar zinnen gezet heeft op bruine boonen, en gedeeltelijk met groene erwten genoegen 'moet nemen, behoeft zich allerminst be kocht te gevoelen. Wat voor de peulvruchten/bonnen geldt, kan ook worden gezegd' van andere keuze bonnen, zooals bijvoorbeeld, die waarop maizena verkrijgbaar is. Men zal vaak ge noegen moeten nemen met het artikel, dat de leverancier beschikbaar heeft, hetzij pudding, maizena. vermicelli, tapioca of aardappelmeel. Er is keuze genoeg, zooals uit deze opsomming blijkt. Maar de huis vrouwen hebben meestal dezelfde wen- schen. Het is echter niet mogelijk, dat een 'kruidenier aan een klant, die zes keuze bonnen waarop onder meer pudding te verkrijgen, inlevert, op alle zes bonnen pudding aflevert. De kruidenier krijgt niet zooveel pudding toegewezen, dat hij derge lijke klanten door dik en dijn hun zin kan geven. Als dat het geval was, zou er geen sprake zijn van pudding op een keuzebon. Dan kon er eenvdudig een puddingbon worden uitgegeven. Uit 'het feit, dat er een keuzebon bestaat, kan reeds worden afgeleid, dat er van de daarop beschikbaar gestelde artikelen, af zonderlijk niet voldoende voorraad is om er het geheéle Nederlandsche publiek mee te voorzien. De kruidenier kah .hieraan natuurlijk niets doen. Het is daarom on billijk hem een verwijt te maken als hij niet aan de wensohen ten volle kan vol doen. Verreweg de meeste kruideniers doen hun uiterste best om hun 'klanten zooveel mogelijk van dienst te zijn en wij mogen gerust zeggen, dat het meerendeel daarbij inderdaad blijk geeft van een prij zenswaardige gemeenschapszin. Doch ook het pulbliek werke mede en make het den winkelier niet te moeilijk door eischen te stellen, waaraan ten slotte toch niet kan worden voldaan. Men bedenke, dat de win keliers in dezen tijd door de vele distribu tiemaatregelen aan tal van verplichtingen hebben te voldoen. Een wederzijds begrij pen en een juiste samenwerking tusschen publiek en winkelier wordt daarom in bei der belang aanbevolen. De zorgen van de huisvrouw strekken zich in deze dagen verder uit dan tot de levensmiddelen alleen. Het is ook de ver zorging van de waseh, die haar wel ee«s hoofdbrekens 'kost, in verband met de dis tributie van zeep en zeeppoeder. Over het algemeen kan niettemin worden gezegd, dat de moeilijkheden, die er zijn en waar van men het bestaan niet kan ontkennen, nogal meevallen. Ook de overheid is er steeds op uit aan de oplossing ervan zoo veel mogelijk haar meewerking te ver- leenen. Zoo is eenigen tijd geleden met be trekking tot den prijs van pakjes zeeppoe der van 250 gram bekend gemaakt, dat daarvoor niet meer dan 12 1/2 cent per pakje mag worden betaald. Deze regeling geldt sinds 3 Juni j.l. de belangstelling voor het hier bedoelde zeeppoeder is, zoo als begrijpelijk, juist in verband met de kwaliteit zeer groot, zoodat het product slechts hier en daar nog verkrijgbaar is. Hoewel de* samenstelling als gevolg van de bijzondere omstandigheden eenige wij ziging heeft ondergaan, bestaat dit zeep poeder nog steeds uit de ook voorheen ge bruikelijke grondstoffen. Teneinde echter aan de vraag naar zeep poeder in het algemeen te kunnen voldoen, moest' de overheid ter vervanging en ter aanvulling van de bestaande soorten, het aan de markt brengen van een uit andere grondstoffen vervaardigd soort wasöhpoe- der wel bevorderen. In kwaliteit behoeft dit nieuwe wasChpoeder voor het eerst be doelde zeeppoeder evenwel in geen enkel opzicht onder te doen. Hiervoor is reeds vroeger het een en ander 'bekend gemaakt, waarbij tevens enkele richtlijnen voor het gebruik werden gegeven. Het staat wel vast, dat het nieuwe zeeppoeder, dat uit den aard der zaak uitsluitend op bon ver krijgbaar is, in kwaliteit staat boven die van de bon vrije wasch- en reinigingsmid delen. De prijs van het nieuwe waschpoe- der moest iets hooger gesteld worden van die van de pakjes zeeppoeder van oude samenstelling, en bedraagt 15 cent per pakje van 250 gram en 27 1/2 cent per pakje varf 500 gram. De aflevering mag 6EMENGDE BERICHTEN DRIEVOUDIGE ROOFMOORD OPGEHELDERD Moeder en twee dochters wilden „verdwijnen" Een afschuwelijke roofmoord, gepleegd in den nacht van verledep week Woens dag op Donderdag op drie Rotterdamsche vrouwen, is door de Schiedamsche politie in recordtijd tot volledige oplossing ge bracht. Reeds vier en twintig uur na het vinden van twee vrouwenlijken in de Maas, had zij een spoor te pakken en Zaterdagochtend j.l. werd de hoofddader, de 39-jarige groentekoopman P.^H. te Rot terdam gearresteerd. Het vreeselijke misdrijf werd uitgevoerd door drie mannen en drie vrouwen waren de slachtoffers, de 80-jarige H. de Vries uit Rotterdam, met haar beide dochters, de 56-jarige Henrietta en de 52-jarige Mien'. De vrouwen waren door de kerels naar den Maaskant gelokt en daar neerge slagen, waarna zij waarschijnlijk in be- wusteloozen toestand van de glooiïng in de Maas geworpen werden. De jongste bleek echter nog bij kennis te zijn; zij kon zich drijvende houden en gilde om hulp. Twee van de mannen begaven zich daarop te water om de vrouw definitief onschade lijk te maken. Na dit schandelijk misdrijf werd in een huisje op een in de nabijheid liggenden volkstuin de buit gedeeld, welke zich bevond in de van de vrouwen afge nomen handtasschen. Tot groote teleur stelling van de daders bleek zich in totaal slechts 300.aan baar geid in de tas- schen te bevinden. Een dag later, dus verleden week Don derdag, tegen den avond, werden twee lijken drijvende gevonden. De sohedels vertoonden breuken, zoodat de politie on middellijk misdrijf vermoedde, een ver moeden, dat den volgenden dag bevestigd werd door dr. Hulst, uit Leiden, die de sectie verrichtte. Onderwijl was ook de identiteit van de vrouwen vastgesteld. Het waren de lijken van de 80-jarige mevr. H. de Vries-Schnitzler en haar oudste dochter; wonende in de Claes de Vrie^elaan te Rotterdam. Het huis bleek evenwel geheel leeg te zijn en buren vertelden, dat de dames, drie in totaal, waren vertrokken. De jongste bleek als secretaresse werkzaam te zijn geweest bij een groóte onderneming te Rotterdam en daar werd een draad ge vonden, welke naar de oplossing van de tragedie zou leiden. Een collega wist na melijk te vertellen, dat de dames reeds eenigen tijd het plan hadden te „verdwij nen" door zich ergens schuil te houden, en daarvoor allerlei methoden trachtten. te vinden. Z^j had over dit voornemen ge sproken met een reiziger, die veel in de zaak kwam en deze had er weer met zijn broer over gesproken. Deze broer liet er iets over los tegenover den reeds eerder genoemden groentekoopman J. H., in wiens brein onmiddellijk het lage plan van een roofmoord opkwam. Hij deelde dit plan mede aan zijn kornuiten, den 48-jarigen los-werkman J. M. W., en den 31-jarigen los-werkman J. B., beiden te Rotterdam, terwijl ook de verloofde van een hunner, de 25-jarige Leni L. uit Schiedam, erin ge kend werd. Dit meisje heeft van het begin tot en met het onmenschelijke einde van de geschiedenis meegedaan. De drie dames werden eerst naar de woning van J. B. in de Zwarte Paarden straat te Rotterdam gebracht en vervolgens naar een adres in Schiedam, vanwaar zij in den laten avond van Woensdag 12 Aug. meegenomen werden door het drietal en de verloofde, teneinde naar de zoogenaamde definitieve verblijfplaats gebracht te wor den. Van deze wandeling keerden zij niet levend terug. Na het vaststellen van de identiteit van de slachtoffers dütxrde het nog geen acht tien uur of de Schiedamsche recherche wist de hand te leggen op den hoofddader P. H., te Rotterdam, öok het Schiedamsche meisje kon spoedig worden gearresteerd, doch de beide andere daders, gealarmeerd door een oproep tot het verstrekken van in lichtingen in de plaatselijke pers, bleken gevlogen. Na ijverig speuren werd het tweetal evenwel Donderdag in samen werking me de hoofdstedelijke politie te Amsterdam gearresteerd. H. en het meisje hadden reeds direct een volledige beken tenis afgelegd. De politie verwacht, dat ook de beide anderen spoedig tot een be kentenis zullen komen. Het viertal is op het oogenblik in verzekerde bewaring in het politiebureau te Schiedam en zal ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam worden gesteld. De mannen hebben in den korten tijd, niet langer dan twee dagen, dat de dames de Vries in hun macht waren, ook nog kans gezien toestemming te krijgen haar huisraad en andere zaken uit de woning te halen. Deze plundering geschiedde zoo deskundig, dat er werkelijk niets werd achtergelaten. Alles werd opgeslagen in een schuurtje, natuurlijk met de bedoeling de goederen later te vei'koopen. Door het tijdig ingrijpen van de politie is het zoover niet gekomen. Het huisraad en wat er zich verder in het schuurtje aan eigendommen van de dames heeft bevonden, is in beslag genomen. Bekneld tusschen muur en auto. De 42-jarige fabrieksarbeider J. A. V. te Krommenie, had het ongeluk op het terrein van de Vereenigde Blikfabrieken te Krom menie tusschen een muur en een auto be kneld te raken. Zwaar gewond werd de man naar een ziekenhuis te Zaandam ver voerd, waar hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. uitsluitend, geschieden op de hiervoor aan gewezen bonnen. Daar verspilling van verpakkingsmate riaal in dezen tijd moet worden voorko men, zijn verschillende fabrikanten in pverleg met de sectie zeep van het rijks bureau voor Chemische producten ertoe overgegaan het nieuwe wasChpoeder te verpakken volgens de gebruikelijke me thode, welke oök bij het oude zeeppoeder werd toegepast. Het zou dus mogelijk zijn, dat men daardoor een pakje zeeppoeder van de nieuwe 'kwaliteit aanziet voor één van de oude kwaliteit. Om dit te vermij den, moet op duidelijke wijze worden aan gegeven of men met een nieuw of met een oud product te doen heeft. Daarom zal het publiek op de verpakking van het nieuwe zeeppoeder de woorden „nieuwe samen stelling" kunnen aantreffen, zoodat ver gissing is uitgesloten. Eenige bijzonderheden be treffende de voorwaarden der „Onderlinge Nederlandsche" 1. Voorachotheffing voor normale risico's p. halfjaar 60 cent par f. 1000.— 2. Halfjaarlijksche schade-af rekening. 3. Zeer gunstige spreiding van risico. 4. Ook de kleine schaden worden vergoed. Deelne mers hebben gaan eigen risico. 5. De volledige herbouw- ol vervangingswaarde wordt ■vergoed. 6. Elk halfjaar kan de verze- MK kering worden beëindigd. Hi 7. In de afgeloopen halfjaren M konden de schaden ruim- schoots uit de voorschot- naa heffingen worden betaald. SS Vraagt inlichtingen. s Kantoor Amsterdam :5 Keizersgracht 399 jfii Tal. 30315 ONDERLINGE NEDERLANDSCHE MOLESTVERZEKERING MIJ. gevestigd te Sneek Actieve agenten gevraagd I fëq&ettefring. door prof. P. Stammeyer 78e WEEK 23—29 AUGUSTUS. De brief aan de Hebreen 1:14:13. Onder de brieven van Paulus is die aan zijn oude geloofsgenooten wel de schoonste. Hij richt zich in dit schrijven tot hen, die reeds langen tijd het Christendom hadden aanvaard en beleefd, doch bij wie het ge vaar bleef, dat zij getrokken werden door het schoone ceremonieel der Joodsche eere- dienst, waar tegenover de eenvoud van het jonge Christendom scherp afstak. In dezen brief gaat de Apostel niet nuchter rede neeren en krachtige bewijzen opstapelen om zijn lezers te overtuigen,maar toont hij zich de vurige clrristen, die 4n het Nieu we Testament de verwerkelijking ziet van hetgeen in het Oude Testament was vooraf- gebeeld. In het eerste hoofdstuk geeft hij aan, dat Christus de profeten te boven gaat als Zoon boven de dienaars; dé aartsvaders als erf genaam van het geheele Godsbezit boven de erfgenamen van een deel der aardsche goederen, als Schepper der wereld boven de voorvaderen van het Joodsche volk; als Wezensbeeld van den Vader boven Moses, die slechts verheerlijkt werd door enkele stralen van hemelsch-licht; als Schepper en Bestuurder der gansche wereld boven den leider van het Israëlitisch volk; boven Aaron door zijn machtig offer, waardoor Hij het hemelsch heiligdom binnentrad en daar zetelt; boven de engelen door afkomst, eer, bediening, macht en plaats in den he mel. Dit laatste duidt de Apostel aan met teksten uit het Oude Testament, hetgeen voor de Joden een groote beteekenis had. (Zondag-Maandag). Wanneer God de overtreders van Moses' Wet dreigde met zware straffen, hoeveel te meer waren dan bedreigd de ovértreders van de wet doorChristus, God-zelf gege ven (2:1—4). Ofschoon Christus in Zijn lij den diep vernederd was, heeft Hij daardoor ook voor Zijn Menschheid een heerlijkheid bereikt ver boven die der engelen. Paulus geeft daarna aan op welke wijze het lijden en de dood van Christus overeenkomen met de goddelijke Wijsheid: in dit laatste gedeelte wekt hij op tot groot vertrouwen (Dinsdag-Woensdag) Is Christus verheven boven de engelen, de Joden stelden Moses met de engelen gelijk of zelfs boven hen: doch ook Moses is minder dan Christus, leert het derde hoofdstuk. Zooals de Joden door volhar ding in den strijd der beproeving in de woestijn het beloofde land konden berei ken, zoo ook wij, als wij in de beproeving van het „Heden" stand houden. Mogen de Christenen dus die vermaning ter harte nemen. (Donderdag-Vrijdag). Bij de Joden hebben slechts twee derge nen, die Egypte hadden verlaten, het heilig land bereikt, namelijk Josue en Kaleb: weest dus bezorgd om het eeuwig geluk, de eeuwige Sabbat, de eeuwige rust (na den tijd van werken, zooals God na de schep ping) te bereiken. Gelooft dus aan het evan gelie om de verantwoording gerust te. kun nen afleggen (Zaterdag). RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 23 AUGUSTUS 1942. HILVERSUiM I, 415.5 M. 8.00 Gram. (8.15 De zin van het boer zijn) 9.00 B. N. O.: Nieuws 9.15 Zondagmorgen zon der zorgen 10.30 Deutsche Stunde 11.30 De stem der S.S. 1.1.45 Neerlands stem van het Oostfront 12.00 B.N.O.: Nieuws 12.15 Zang, harp, orgel en het Röntgenkwartet 12.40 Duitsch volkscon cert 14.00 „Knut Hamsun", lezing 14.20 Otto Dobrindt en zijn orkest 14.30 Ensemble Willy Kok 15.30 Voordracht 15.45 Gevar. progr. 16.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest 17.00 Zon dagmiddagcabaret 17.45 B. N. O.: Sport uitslagen en Oostlandpraatje 18.00 Ber- tus van Dinteren en zijn orkest 18.45 B.N.O.: Nieuws 19.05 Sport 19.30 Om roeporkest (Vanaf 20.15 allen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.30 Gevar. programma 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 Symphonie-orkest 22.15 Zang, pia no, orgel en orkest (tot 24.00). HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gram. 9.00 B.N.O.: Nieuws 9.15 Voor de jeugd 9.45 Pro Arte Kwartet 10.00 Lofzang 10.30 Studiodienst 11.45 Psalmen 12.00 B.N.O.: Nieuws 12.15 Gevraagde platen 12.45 Een soldaat spreekt tot de jeugd 13.05 Ned. Verb. v. Sibbekunde 13.20 Wiener Bohème Or kest 13.30 Orgelconcert 14.00 Spaansch programma 14.30 Opera „Mignon" 16.00 Boekbespreking 16.15 „Wee den leugenaar", luisterspel 17.00 Otto Hen driks en zijn orkest en Duo Rommerts Reeskamp 18.00 Marcel Wittrisch zingt opera-aria's 18.15 „U kent hen, maar kent U hen ook" 18.30 Zang en piano 19.30 B.N.O.: Nieuws en Militair week overzicht 20.00 B.N.O.: Eng. uitz. Voor de Radio-Centrales: Liederen van Brahms en Schumann Vanaf 20.15 allen voor de Radio-Centi*ales," die over een lijnverbin ding met de studio beschikken 20.15 Viool en piano 20.58 Omroepsymphonie- orkest 21.45 B.N.O.: Nieuws en Mil. overzicht 22.10 Avondwijding 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.0024.00 Hilversum I. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Pi-ogramma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 7.00 en 8,00 B.N.O.: Nieuws) 9.1*5 Voor de huisvrouw,9.20 Orkestconcert 10.00 Luchtig zangpro gramma 10.30 Orgelconcert 11.00 Ra dio Vacantieschool 11.20 Orkest Carlo Caroassola 12.00 A'damsch Kamermu ziekgezelschap 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Zang en piano 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest 15.00 Voor de vrouw 15.45 Orgelconcert 16.00 Godsd. lezing 16.20 Orgelconcert 16.45 ,,De nieuwe kleeren van den kei zer", luisterspel 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Mèlodisten (18.00 Lezing „Waarom kolonisatie") 18.45 B.N.O.: Nieuws 19.05 Pol. Weekpraatje 19.20 Piano 19.50 Liederen van Hugo Wolf 20.00 R'damsch Philharmonisch orkest (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken) 21.15 Kamermuziek 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 Peter Kreuder en Barnabas von Geczy 22.15 Gram. t. 24.00 HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Duetten en orkes ten 9.15 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Viool en piano 10.40 Wetens waardigheden 10.50 Piano 11.25 Lie deren van Sibelius 11.30 Reportage 11.40 Koor en orkest 12.00 Spaansche zang 12.15 Frans Wouters en zijn oi-kest 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Voor boer en tuinder 13.15 Omroeporkest 14.00 Zang. cello én piano 15.00 Discovariété 15.45 „Cornelis Corneliszoon Evertsen" luisterspel 16.00 Ensemble Willy Kok 16.30 Orgel, viool en saxofoon 17.15 B. N. O.: Nieuws 17.30 Strijkkwartet, zang en piano 18.20 Symphonie-orkest 18.30 Geheimen van den tijd 18.45 Zweedsche uitzending 19.30 B.N.O.: Nieuws 19.40 B.N.O.: F*iesch praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 Gevar. programma. (Vanaf 20.15 allen voor de Radio-Centrales, die over eenlijnvei-binding met de studio beschikken) 21.00 Chansons 21.15 En semble Willy Kok 21.45 B.N.O.: Nieuws en Pol. praatje 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.45—24.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Hebr. 1: 1— 7 Maandag Hebr. 1: 8—14 Dinsdag Hebr. 2: 1— 9 Woensdag Hebr. 2:10—18 Donderdag Hebr. 3: 1—11 Vrijdag Hebr. 3:12—19 Zaterdag Hebr. 4: 1—13 £JUxViqie.. ZONDAG 23 Augustus. Dertiende Zon dag na Pinksteren. Mis: Respice. Gloria. 2e gebed van den H. Fhjlippus Benitius, Belijder; 3e voor den VTede. Credo. Prefa tie van de Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: MAANDAG 24 Augustus. Feestdag van den H. Bartholomeus, Apostel. Mis: Mihi autem. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Prefatie van de Apostelen. Kleur: Rood. STADSNIEUWS Den 24sten Mei 1940 is een, reeds vóór den oorlog ontworpen reglement voor het oudheidkundig bodemonderzoek in Neder land, van kracht geworden, volgens het welk dit bodemonderzoek uit overwegin gen van ^etenschappelijken en musealen aard alleen kan geséhieden met goed keuring eener rijkscommissie en dan slechts door enkele, daai-toe aangewezen rijksin stellingen, als het rijksmuseum van oud heden te Leiden, het biologisch-archaeo- logisch instituut te Groningen, het rijks museum G. M. Kam te Nijmegen, de rijks commissie voor de monumentenzorg en de door den secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming erkende lokale mu sea. De Rijkscommissie en haar bureau, dat te Lei d-en is gevestigd, hebben thans v'e organisatie zoover opgebouwd, dat het geheele land in ressorten is verdeeld, ter wijl dan in elk ressort althans één lokaal museum is, dat is erkend. Daar het regle ment voorschrijft, dat ook een vertegen woordiger dier erkende musea in de rijks commissie zitting zal hebben, werd thans de bovengenoemde vergadei-ing gehouden, ten eerste om maatregelen te treffen ten einde tot de benoeming van dien verte genwoordiger te komen, ten tweede om de geregelde samenwerking van de commis sie. de rijksinstellingen en de lokale mu sea in te leiden. Wegens ernstige ongesteldheid van den voorzitter der Rijkscommissie, prof. dr. N. J. Krom, werd de vergadering geleid door den waarnemenden voorzitter dr. H. E. van Gelder, die in een uitvoerig ope ningswoord de beteekenis van de nieuwe regeling, hare organisatie en de daaruit geboren noodzaak en wenschelijkheid tot samenwerking uiteenzette. De talrijke aanwezigen kregen daarna een korte maar interessante «malfilm te zien van een opgraving te Wervershoof. In vele scènes werd hierin het afgraven van grafheuvels uit den bronstijd onder leiding van prof. dr. A. E. van Giffen gedemon- strèerd, waarbij men een goeden indruk kreeg van de zorgvuldigheid, die bij een dergelijk onderzoek betracht wordt. Daarna kreeg de directeur van het bureau voor het oudheidkundig bodemonderzoek, dr. F. C. Bursch, het woord voor een uit eenzetting van de werkwijze van het bu reau en een overzicht van hetgeen tot nu toe is tot stand gebracht. Na de vergadering werd de Nederland sche afdeeling van het Rijksmuseum van Oudheden, alsmede het Rijksbureau voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek be zichtigd. Bij den gemeenschappelijken maaltijd werden de candidaten der vergadering voor de plaats van een vertegenwoordiger der lokale musea in de commissie voorgesteld. De secretaris-generaal zal hieruit een keu ze doen. In den namiddag werden de belangrijke opgravingen van prof. van Giffen te Val kenburg (Z.H.) bezocht, waar de onder zoeker de prachtige resultaten zijner werk zaamheden aan het gezelschap vertoonde. BIOSCOPEN. In het Luxor theater krijgen de liefheb- hem van woestijnfilms wat zij wenschen. Want „Het Witte Eskadron" speelt zich voor het grootste gedeelte af onder de ka- meelruiters van de Lybische woestijn, waar luit. Ludovici dienst heeft genomen om zijn liefdesverdriet te vergeten. Zijn comman dant ziet hem daarom eenigszins ongaarne naast zich, doch allengs komt de jonge lui tenant over zijn verdriet heen en staat hij zijn commandant trouw terzijde in den strijd tegen de Bedoeïnen. Daarbij sneuvelt de commandant en als Ludovici in het woestijnfort terugkeert, wacht hem daar zijn vroegere liefde. Hij voelt echter niets meer voor haar, hij is thans soldaat. Fosco Giorehetti speelt deze rol voortref felijk en de film, naar de roman van Jos. Peyze, werd om haar goede kwaliteiten be loond met den Mussolini-bokaal op de Biën nale te Venetië. Zij is de moeite van een bezoek ten volle waard. „Ik trouw met mijn eigen vrouw" gaat van de week in Casino. Met wie zou men nu anders trouwen dan met z'n eigen vrouw? Er kunnen zich soms echter com plicaties -voordoen, zelfs in het gelukkigste huwelijk; bijv. wanneer de man zoozeer opgaat in zijn arbeid, dat hij zijn trouwdag vergeet. Dan gaat vrouwlief onderzoeken of iemand werkelijk zoozeer in zijn beroep kan opgaan, dat hij al het andere vergeet, en kiest zij buiten weten van haar echtge noot ook een beroep. Het is een afdoend middel, ongetwijfeld, maar als de echtge noot er achter komt en allerlei ongegronde verdenkingen gaat koesteren, ja.dan loopt het mis en moet Theo Lingen eraan te pas komen, om de zaak weer in het goede spoor te krijgen. Wat aan Theo Lingen wel toevertrouwd is. Het is een amusante vlot gespeelde film, waarin behalve Theo Lin gen, Paul Hörbiger en Lil Dagover de hoofdrollen vervullen. De film ,,'s Avonds op de heide"', die deze week in L i d o wordt vertoond, is het een voudige verhaal van een musicus, die uit het groote stadsleven naar een boerderij gaat. Aanvankelijk om te zien, hoeveel de verkoop ervan hem zou opleveren maar al spoedig wordt hij door het landleven zóó bekoord, dat hij besluit er te blijven. Want meer nog trekt hem Anne de zetbasin der boerderij met haar lieftallige verschijning. Hij poeiert den makelaar af en langs aller lei kleine strubbelingen .wint hij ook Anne. Het is een" aardige film, waarin Magda Schneider en Hans Engelman op zeer ver dienstelijke wijze de hoofdrollen vervul- lenè In Trianon gaat de film „Cadetten", waaraan honderd pupillen van een Prui sisch opvoedingsgesticht meewerken, die gezamenlijk uiting geven aan de kame raadschap, moed en vaderlandsliefde van nog heel jonge Pruisische cadetten in de Zevenjarige oorlog. Door het spel dezer jongens is het een zeer boeiende film ge worden, welke de geschiedenis vertelt van het feit, dat de Russen in 1760 Berlijn bin nendrongen en honderd cadetten van 9 tot 12 jaar als gijzelaai's meenamen. De film brengt dan in beeld hoe deze kinderen zich verschansten in de oude moerasvesting Victoria en zich zoolang verdedigden, tot de oprukkende Pruisen hen konden ber vrijden. Door het zeer natuurlijke spel der kinderen vooral maakt deze film indi-yk. Bij de volwassen acteurs zijn de kozakken van een bijzonder schilderachtig soort. Overigens valt de rol van Matheus Wie- in ann op. In „R e x" gaat de zeer dwaze operette- geschiedenis „Gasparone", het verhaal van een uitgeslapen koffiesmokkelaar, die de legendarische rooversfiguur van Sicilië, Gasparone, leven inblaast en de politie achter die gefingeerden Gasparone aan stuurt om zelf de handen vrij te hebben voor zijn smokkelhandel. Over het luch tige karakter van deze rolprent zal nie mand zich beklagen. Marika Rökk is de aantrekkelijkste figuur in deze opei-ette, een en al levendigheid en ongedwonggn- heid. Johan Heesters is Gasparone, een dankbare taak en hij heeft de capaciteiten er iets goeds van te maken. Leo Slezak en Oscar Sima, geroutineerde blijspelacteurs, vcelen zich in dit operette-milieum even eens zeer goed thuis. Frans Schneiders. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 9237. Aannemings bedrijf „De Zuid-Hollandsche", Leiden, Timorstraat 64, aanneming van burgerlijke en utiliteitsbouwwgrken. Beh. Venn.: J. J. Huber, Leiden. Aant. venn. b. w. v. geldsch. één. W ij z i g i n g:ri6347. Chr. A. Holthuyzen, Voorschoten, Papelaan 108, handels-agen turen. De zaak is verplaatst naaij 's-Gra-, venhage, Lange Poten 43.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2