DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje VJ ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10334 ^CcldócHeSoii^cMtt Bureaus: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA Voortdurende aanval ondanks tegenstand Het Duitsche weermaohtsbericht van gis ternamiddag luidt: „In den Kaukasus blijven de Duitsche en verbonden troepen in weerwil van een hardnekkigen vijandelijken tegenstand in den aanval. Luchtdoelgeschut heeft in de Straat van Kertsj een transportschip in brand geschoten. In de Zee van Azof heb ben Duitsche mijnvegers, zonder zelf ver hezen te lijden, twee gepantserde Sow jet- bewakingsvaartuigen, over zwaardere artillerie beschikten en deel uitmaakten van een vijandelijke formatie tot zinken gebracht. Zij dwongen de andere schepen tot den terugkeer en maakten gevangenen. Aan het Donfront mislukten verscheidene Sowjetpogingen óm de rivier over te ste- ke. De luchtmacht heeft op de Wolga 3 transportschepen tot zinken gebracht en een rivierstoomboot beschadigd. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef zijn meermalen gereedstaande vijandelijke troe pen uiteengeslagen door het geconcentreer- le vuur van alle wapens, met doeltreffenden steun van de luchtmacht. Op andere plaat sen werden Sowjetaanvallen bloedig afge slagen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn vijandelijke" afdeelingen, die sedert ver scheidene dagen op moeilijk terrein waren omsingeld, vernietigd. Vijandelijke aanval len, op een .bruggehoofd aan de Wolohóf en aan het omsingelingsfront van Leningrad hadden geen resultaat. In de Finsdhe Golf hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijandelijken mijnveger tot zinken gebracht en een tweeden zwaa^ beschadigd. De Fin- sche luchtmacht heeft op 19 en 20 Augustus i twee Sovjetduikbooten door bom treffers tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht.hebben de bolsje wisten storingsvluchten boven het Gouver nement-Generaal en Oost-Duitschland on dernomen. De burgerbevolking te Warschau leed eenige verliezen tengevolge van bom-*" men.: Alleenvliegende Britsche gevechts vliegtuigen kwamen des nachts in het Noordduitsche kustgebied. De Engelsche luchtmacht verloor overdag en in den loop van den nacht 9 vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht opnieuw de oorlogs haven van Portsmouth gebombardeerd en door bommen van zwaar en zeer zwaar ka liber vernielingen en branden veroorzaakt op de werven en in het havengebied. De vijandelijke verliezen bij de landings poging aan de Kanaalkust op 19 Augustus zijri sinds de vorige opgaaf gestegen tot 2095 gevangenen, onder wie 617 gewonden. Het aantal gesneuvelden en verdronkenen kan nog niet vastgesteld worden Het aantal bij deze onderneming neergeschoten vijan delijke vliegtuigen is gestegen van 112 tot 127. de Duitsche verliezen zijn verminderd van 37 tot 25 vliegtuigen". DE TOESTAND IN INDIë. Uit een door den Engelschen nieuwsdienst gepubliceerd communiqué van de regeering te Lucknow blijkt, dat in het Oosten der Vereenigde Provinciën onlusten zijn ont staan. Het communiqué meldt namelijk, dat bij verscheiden aanvallen van Indische vrij heidsstrijders op politiebeambten om het leven zijn gekomen. Uit New Delhi meldt Reuter, dat de re geering van Indië een nieuw decreet heeft uitgegeven, waarbij stakingen en uitsluitin gen illegaal worden verklaard, wanneer zij niet minstens veertien dagen tevoren wor den aangekondigd of niet minstens twee maanden verloopen zijn sedert de arbitrage procedure. DE STRIJD BIJ WORONESJ. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt bij de succesvolle beëindiging van de derde phase van den afweerslag bij Woro- nesj mee, dat tijdens de gevechten,'die van 8 tot 17 dezer hebben geduurd, de vijand naast zware, bloedige verliezen 100 tanks en alleen de laatste dagen 107 vliegtuigen heeft verloren. De strijd woedde hevig, maar de Duitsche verdediging was elastisch en zij heeft weten te bereiken, dat de Duit sche troepen aan het slot zich ten volle hebben weten te handhaven in hun voor naamste gevechtsstellingen. HORTHY'S EINDE. De plaatsvervangende Rijksregent van Hongarije, Stephan Horthy, heeft volgens een officieel bericht ter gelegenheid van zijn 25e vlucht naar den vijand den helden dood gevonden. Naar het commando van het Honvedle- ger in het Oosten den Rijksregent telegra fisch heeft meegedeeld, was zijn zoon Don derdagochtend om 5 uur opgestegen met de opdracht tezamen met een hem onder geschikten anderen jachtvlieger een ver kenner op den korten afstand te (escortee- ren. Deze verkenner koesterde den wensch, dat de verkenners op geringe hoogte in de buurt zouden blijven. Stephan Horthy, die zijn taak in den strijd steeds met voorbeeldige nauwgezet heid vervulde, bleef derhalve op geringe hoogte. Toen hij terugkeerde tot den lang zaam vliegenden verkenner, gleed zijn vliegtuig in een bocht af. Hij wilde zijn machine weer optrekken,, maar dit zou al leen op grooter -hoogte mogelijk geweest zijn. zoodat hij om 5 uur 7 neerstortte. Op dit tijdstip is zijn motor blijven stilstaan. De weduwe van den overledene kreeg het droeve bericht in een lazarettrein, waarin zij als zuster van het Roode Kruis naar het front onderweg was. Daar de we duwe de plek, waar Stephan Horthy ge vallen was, niet kon opzoeken, is zij Vrij dag per vliegtuig naar Boedapest terugge keerd. IN KEN PAAR REGELS - Drie vijandelijke koopvaarders, waar van er één onder Britsche en twee onder Amerikaansche vlag voeren, zijn naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt in de wateren van de Golf van Mexico" de Cari bische Zee en de Kleine Antillen door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Het Zweedsche schip „Hallaren", dat in opdracht van het internationale Roode Kruis levensmiddelen voor de Grieksche bevolking transporteerd, is Vrijdag met een groote hoeveelheid levensmiddelen in den Pireaus aangekomen. Volgens nog onbevestigde berichten van den Londenschen nieuwsdienst zou Wendell Willkie reeds gisteravond uit Washington vertrokken zijn om zich naar de Sovjet-Unie en het Nabije Oosten te be geven. Naar hijzelf verklaart heeft, wil Willkie Stalin leeren kennen. WIJZIGING BEURSVOOR. SCHRIFTEN Uitgevaardigd zijn de volgende wijzigin gen van de Beurswet en van de Beurs- voorschriften 1942. Artikel 1. 1. Onder „geldleèningen" in deze voor schriften worden verstaan de geldleenin- gen, bedoeld in artikel 2, lid 2, sub. 3, der Beurswet 1914, waarvan het onderpand, geheel of gedeeltelijk, bestaat uit aandee- len in de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exiplotatie van Petroleum- bronnen in Nederlandsöh-Indië, preferen te en gewone aandeelen in de Dordtsche Petroleum Industrie Maatschappij en scheepvaartaandeelen, welke nader zijn aangegeven in lid 2 van dit artikel. 2. Met aandeelen der Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij tot Explotatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch- Indië, verder te noemen „Koninklijke Pe troleum" worden in deze voorschriften gelijk gesteld de onder-aandeelen, de cer tificaten van aandeelen en de warrants- Koninklijke Petroleum. Onder scheepvaartaandeelen worden in deze voorschriften verstaan de in de prijs courant van de Vereenigimg voor den Ef DE DERDE BRITSCHE LANDINGSPOGING. In het tijdvak van 31 Maart tot 19 Aug. van dit jaar hebben de Britten drie lan dingspogingen aan de Fransche Kanaalkust ondernomen die allen mislukten. De eerste vond plaats op 31 Maart in de nabijheid van St. Nazaire (niet op het kaartje aangegeven), de tweede 'ten Zuiden van Boulogne op 24 April en de derde op 19 Augustus te Dieppe. De laatste landing waeuwan men uitvoerige berichten heeft kunnen lezen was een grootsch opgezette poging om een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Alle steunpunten bleven echter in Duitsche handen, de gelande vijand werd vernietigd en terug naar zee verdreven. Het plaatsje Dieppe (25.000 inwoners) ligt op de kaart links onderaan in de omgeving van Le Tréport en Abbeville. Kaart van Pelt. fectenhandel in de rubrieken „Scheep vaartmaatschappijen" voorkomende aan deelen en certificaten daarvan, met uit zondering van de restantbewijzen der Hol- landsohe Stoomboot Maatschappij. Artikel 2. Het is met ingang van 24 Augustus 1942 verboden om aandeelen Koninklijke Petro leum, preferente en gewone aandeelen Dordtsche Petroleum en scheepvaartaan deelen te beleenen of in onderpand te ne men. De afwikkeling van vóór den 24 Augus tus 1942 loopende geldleeningen, als be doeld in artikel 1 zal geseheiden als hierna is bepaald. Artikel 3. Alle geldleeningen, bedoeld in artikel 1, zijn met ingang van 24 Augustus 1942 op- Artikel 4. De oorspronkelijke pandgever is ver plicht, indien het onderpand der geldlee ningen geheel of gedeeltelijk bestaat uit aandeelen Koninklijke Petroleum, prefe rente en gewone aandeelen Dordtsche Pe troleum of scheepvaartaandeelen, voor zoo ver hem dit eenigszins mogelijk is, hetzij het onderpand, voor zoover dit uit deze aandeelen bestaat, te vervangen door an dere officieel genoteerde, r als onderpand toegelaten fondsen, hetzij zijn debetsaldo in die mate te verminderen, dat teruggave van genoemde aandeelen mogelijk is. Artikel 5. De geldgever is verplicht, Indien de geld- nemer niet voldoet aan hetgeen in artikel 4 is omschreven, de geldleening uiterlijk per 8 September 194^ op te zeggen, met dien verstande, dat alle in deze voorschrif ten bedoelde geldleeningen uiterlijk op 15 September 1942 moeten zijn geregeld con form artikel 4 of zijn afgewikkeld. Artikel 6. Voor de afwikkeling v'aiv de opgezegde igeldleening en de daaruit voortvloeiende executie van [het onderpand, na bekomen toestemming van de commissie van bij stand, zijn de artikelen 74 e.v. van de Beurs voorschriften 1940 van 'overeenkom stige toepassing. Artikel 7. Alvorens tot executorialen verkoop over te gaan, zal, voor zoover overleg met dén debiteur niet mogelijk is of het overleg niet tot overeensteming leidt, de beoor deeling, welke fondsen het eerst voor ver koop in aanmerking komen, geschieden door de commissie van bijstand. Artikel 8. In gevallen, waarin deze voorschriften niet voorzien of in strijd komen met vroe ger uitgevaardigde beursvoorschriften, zal door de commissie van bijstand, na inge wonnen advies van de commissie van ad vies in beurszaken, in hoogste ressort wor» den beslist, Reeds geruimen tijd had de koersstijging op de Effectenbeurs te Amsterdam aanlei ding gegeven tot de veronderstelling, dat deze stijging den autoriteiten wel eens niet welkom zou zijn, en dat bij een voortge zette opwaartsche beweging maatregelen, strekkende tot een remming van het op- loopen der koersen, geen verwondering zouden behoeven te wekken. In dit verband werd gewezen op stappen in het buiten^ land genomen, in gevallen, waarin de no teeringen tot een overdreven geachte hoog te waren gestegen. Aan den andere^ kant echter bestond de opvatting, dat de koers- beWeging te Amsterdam, vooral vergele ken met de prijsontwikkeling op eeni'ge buitenlandscihe beurzen, geenszins als te uitbundig behoefde te worden gekenmerkt, zoodat ingrijpen van overheidswege niet gevreesd behoefde te worden. Intusschen gingen de koersen vrijwel onweerstaan baar verder naar boven, zonder dat men zich van waarschuwende stemmen inzake de marktpositie iets aantrok. Wanneer echter een vergelijking wordt gemaakt met de koersen van nog maar betrekkelijk korten tijd geleden, dan komt men tot de overtuiging, dat zich een ster ke rijzing heeft voltrokken. In dit verband behoeft slechts te worden gewezen op aan deelen Koninklijke Petroleum Maatschap pij, die einde Mei omstreeks 300 pet. golden en in Juni tussehen 300 pet. en circa 330 pet. schommelden. Van het begin van J'ulL af is de koers voorts van week tot week omhooggegaan, totdat dezer dagen de 400 pet. grens in opgaande lijn werd overschre den. En zooals het met aandeelen Konin klijke is gegaan, zoo is het met de geheele markt gegaan. De meening, dat het koerspeil te Amster dam niet als excessief behoefde te worden beschouwd, heeft dus langzamerhand veel van zijn kracht ingeboet. En het feit, dat de geldruimte en de daar tegenoverstaan de "inkrimpende hoeveelheid papieren be- leggi n gsm at er i a a 1 de belangstelling voor de Effectenbeurs in de hand kan werken, verandert er niets aan, dat de koersen ge leidelijk aan tot een flinke hoogte zijn ge stegen. Dat thans maatregelen worden genomen, waardoor de hausse-beweging kan worden geremd, behoeft, gezien de opvattingen in de kringen van financieele autoriteiten, geen verwondering te wekken. Niet het minst omdat de maatregelen tegen de spe culatie reeds eerder genomen, zooals de verplichte aflossing .van geldleeningen te gen onderpand van bepaald daartoe aan gewezen fondsen, het onderzoek naar de baisse-posities, e.d., naar gebleken, geen aanhoudend effect hebben gesorteerd. In het jongste jaarverslag van de Nederland sche Bank werd trouwens reeds naar aan leiding van een koersbeweging, die aan pathologische speculatieneigingen zou kun nen worden toegeschreven, onomwonden verklaard, dat zoo noodig met de uiterste middelen zou worden opgetreden. Met de thans aangekondigde maatregelen krijgt d-e Effectenbeurs opnieuw een waar schuwing, waarvan gehoopt moet worden, dat zij een duurzame uitwerking zal heb ben. Of dit inderdaad het geval zal zijn, zal de naaste toekomst spoedig leeren. DE OMROEP EN ZIJN PLANNEN VOOR DE TOEKOMST De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Dezer dagen heeft de Nederlandsche om roep in de serie „U kent hen, maar kent U hen ook?'' een vraaggesprek gebracht met den directeur-generaal van den,rijks radio-omroep, dr. ing. W. A. Herweyer. Tijdens deze uitzending vertelde dr. ing. Herweyer een en ander over zijn afkomst, jeugd en zijn ingenieursstudie. Nadat hij had uiteengezet boe hij zijn ideaal n.l. een nationale omroep heeft kunnen ver wezenlijken, gaf hij ook zijn meening over de vroegere radiovereenigingen en de re sultaten,. die deze hebben bereikt. „Hoewel ik de scheiding iif den omroep funest acht", aldus dr. ir. Herweyer, „om dat daardoor de omroep in Nederland kort voor den oorlog in een dood slop is ge raakt, zoo vergeet ik toch niet dat de ver schillende radiovereenigingen werkelijk baanbrekend werk hebben verricht. Door hun prestaties waren wij aanvanke lijk een van de eersten in Europa op radio- gebied en tevens maat- en toonaangevend op het vasteland. Het is echter te betreu ren, dat wij later door de steeds verder gaande verdeeldheid zoo achterop zijn ge sukkeld". Aangaande de plannen voor de nabije toekomst deelde dr. ir. Herweyer in het vraaggesprek mede, dat ook dit jaar weer door den Nederlandschen Omroep een groot muziekfeest georganiseerd wordt. In de maand September zQllen niet alleen in de studio's te Hilversum, maar ook van verschillende groote steden van ons land uit welverzorgde concerten worden uitge zonden, waarop voornamelijk werken van Nederlandsche componisten worden ge speeld. In Amsterdam zal het openingscon cert van de muziekfeestweek gegeven wor den in het concertgebouw. Het sluitings concert heeft plaats in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Den Haag. ln*de hoofdstad van ons land zal eveneens een groot Volksconcert geboden worden, en, in samenwerking met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, een uit gebreide muziektentoonstelling in het ste delijk museum. De taak van de radio is echter tweeledig. Naast het verdiepen en verbreiden van de cultuur in ons volk en het meehelpen aan een verderen opbouw van -de cultuur, moet de omroep ook voor lichting geven, vooral in dezen tijd, nu het Nederlandsche volk van zijn anker is los geslagen. „Deze zeer belangrijke zaak de volks voorlichting" zoo ging dr. ir. Herweyer voort, „is vroeger juist vergeten. Door de groote verdeeldheid kon men het trouwens niet meer dóen. Wij hebben echter den plicht om onze luisteraars te toonen op welke plaats wij staan, wat er in de wereld gebeurt en wat er in de geschiedenis is ge beurd, zoodat ons volk ernstig overleggend zijn plaats kan bepalen en positief tegen over de huidige gebeurtenissen stelling kan nemen''-. „Wat de radio als technisch instrument betreft, deze is nog lang niet aan het einde van zijn ontwikkeling. In Engeland, Duitschland en Amerika wordt de televisie deze nieuwe tak der techniek reeds in de praktijk gebracht. In Berlijn zijn da- gelijksche uitzendingen voor televisie. Men kan zelfs in verschillende zalen televisie programma's zien en beluisteren. In Nederland hebben we dit helaas nog niet. Ook dit is een gevolg van de ver deeldheid, omdat televisie buitengewoon kostbaar is. Het zal moeite kosten om dezen achterstand in Nederland in te halen, maar we zijn vast van plan om zoodra er na den oorlog mogelijkheid is, dezen in te loopen. Belangwekkend is echter ook de stereo- fonische radio. Deze brengt de diepte in het geluid, iets wat wij op het ogoenblik nog niet kennen. Als men op het oogenblik naar de radio luistert dan hoort men slechts een" vlak beeld, doch niet het na tuurlijke geluid van de muziek. Men kan immers niet zeggen: zit de violist rechts of links in het ensemble óf zit hij vér vooraan of achteraan. De stereofoniache overbrenging heeft dit echter opgelost en de proeven, die ik heb bijgewoond, hebben mij er van overtuigd, dat, wanneer de stereofonie eenmaal in den omroep zal zijn toegepast, dit een buiten gewone vooruitgang zal zijn en men dan pas kan gaan spreken van een natuurge trouwe reproductie van het geluid. Dit is natuurlijk ook op cultureel gebied van belang. De overheid maakt van haar bijzondere bevoegdheden gebruik. Het is reeds herhaaldelijk betoogd, dat in deze tijden van uiterste beperking op het gebied van de voeding de overheid niet kan toestaan, dat waardevolle voedings middelen of grondstoffen aan hun bestem ming worden onttrokken, hetzij opzettelijk, hetzij door onbekwaamheid of nalatigheid. Daarom zijn den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissche- rij bij besluit van 23 Juli vérgaande be voegdheden toegekend tegenover boeren, die hun taak ten behoeve van de voedsel voorziening op onvoldoende wijze vervul len. Gelukkig ziet het overgroote deel van onze boeren het groote belang van het juist naleven der opgelegde verplichtingen ten behoeve van de voedselvoorziening in, doch nog steeds zijn er boeren, die door hun handelingen den normalen gang van zaken verstoren. In deze gevallen, waarin de boer dus zijn verplichtingen tot in- of aflevering van producten niet nakomt, kan thans de inlevering van andere producten worden opgelegd. Bij de aankondiging van deze ingrijpende bevoegdheden is medegedeeld, dat men er op kan rekenen, dat er zonder aarzelen ge- VACANTIE. En nu ga ik met vacantie. Zonder bonnen en zonder momentjes. Het spyt mij, maar het moet.' Lieden, die mij in vacantie zijn voorgegaan, zeggen, dat dit een geweldig probleem is. Het is mogelijk. Zij schilderen met gloed en verve de wiskundige pi'oblemen van het-verdeelen van één boterbon over vijf steden en dertien dorpen, van en kele vleeschbonnen over twee en veer tig ontbijten, warme maaltijden en soupers om te zwijgen van de gortbon, de 100 gram kaas en de vermicelli voor de soep. Het was de last en de kwel ling, die zij meetorsten op hun vacan- tieweg. En nu ga ik met vacantie. Maar dat mijn vacantie zoo laat komt, heeft het voordeel, dat ik niet onbeslagen ten ijs kom. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Als ik vacantie heb, wil ik vacantie hebben, d.w.z. zonder zor gen zijn. Dan wil ik niets met mo mentjes en niets met bonnen te maken hebben en natuurlijk toch de rechte paden bewandelen. En daar moest ik nu een oplossing voor vinden. En tlie heb ik gevonden! Morgen ga ik op va cantie. Ik ga eenvoudig met mijn blo zenden slager en mijn vriend den koe- koloog uit de Boterstraat. Gezellig met zijn drieën op reis. Ik lever vooraf bij hen mijn bonnen in. Zij hebben er ver stand van en het moet al heel gek zijn, als ik dan armoe zal lijden. Alleen: zij weten het nog niet. Maar dat zullen zij vanavond wel merken, als zij dit« Momentje lezen. Wensch mij maar vast prettige va cantie. Ik denk zoo ongeveer een pond of vijf aan te komen. bruik van zal worden gemaakt en wel in het bijzonder ten aanzien van hen, die on danks alle gegeven waarschuwingen zijn blijven voortgaan met hun knoeierijen en daarmede aan de voedselvoorziening groo te schade hebben toegebracht. Dat djt geen ijdele woorden zijn ge wéést, moge daaruit blijken, dat de se cretaris-generaal thans aan 13 veehou ders in de provincie DRENTHE, GEL DERLAND, ZEELAND en LIMBURG den plicht heeft opgelegd tot inleverirfjg van een deel van hun veestapel. Na een diepgaand onderzoek is komen vast te staan, dat deze veehouders in ver houding tot het aantal door hen gemolken koeien over een lange periode veel te wei nig melk aan de fabriek hebben geleverd of anderszins melk aan, het normale dis tributieproces hebben onttrokken. Veehouders in Azewijn (gem. Bergh), Nijkerk en St. Kruis (gem. Aardenburg) zullen acht koeien moeten inleveren, een andere veehouder te Nijkerk en veehouders te St. Gertruid en Vierakker (gem. Warns- veld), zijn verplicht tot inlevering van resp. zeven, vijf en vier koeien, een vee houder te Voerendaal en twee veehouders te Meppel zullen afstand moeten doen van drie koeien, terwijl veehouders te Biervliet, Oostburg, Stein en Assen ieder twee koeien zullen fnoeten missen. Deze inlevering beteekent een extra-le veringsplicht boven de normale verplichte veelevering. De dieren, die tegen vergoe ding werden overgenomen, moeten in na- tura worden geleverd, d.w.z. dat hiervoor geen bonis worden aangenomen. Het be drijfschap voor vee en vleesch zal voor deze veeherders het maximum aantal aan te houden koeien naar evenredigheid ver lagen. Dit beteekent, dat voor hen het maximum lager zal worden vastgesteld dan normaal naar de geldende maatstaven het geval kou zijn geweest. DUINTERREINEN VAN NOORD HOLLAND VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN. Naar de wnd. directeur van het Provin ciaal Waterleidingsbedrijf van Noord-Hol land (mededeelt, zijn van 18 Augustus j.l. af de provinciale dujnterreinen voor het publiek gesloten. Tot dezen maatregel is overgegaan, omdat het niet doenlijk is ge bleken, streng de hand te houden aan het voorschrift, dat bezoekers zich niet bui ten de wegen en paden mogen begeven en de verboden terreingedeelten niet mogen betreden. Daaruit zijn reeds moeilijkheden voortgevloeid. In de laatste dagen gingen velen, aangelokt door de snelrijpende bra men, het verboden gebied in om daar de zoo begeerde vruchten te halen, met het gevolg, dat zij zich aan levensgevaar bloot stelden. Burgemeesters. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 14 Augustus 1942 is onmiddellijk ingaand ontslag ver leend aan: mr. D. Breebaart als burgemees ter van Zijpe; mr. H. D. A. van Reenen als burgemeester van Bergen (N.-H.); L. C. Kolff als burgemeester van-Wieringen; G. G. Loggers, als burgemeester van Wierin- germeer; J. C. Haspels als burgemeester van Enkhuizen; S. M. Middelhoff als bur gemeester van Hoogkarspel; mr. H. C. Leemhorst als burgemeester van Hoorn; jhr. J. P. W. van Doorn als burgemeester van Heemstede; H. C. J. Gunning als bur gemeester van Ierseke; mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, als bur gemeester van Kloelinge; S. van Hoeve als burgemeester van Zaamslag; A. A. Elen- baas als burgemeester van 's Heer Arends- kerke; jhr. A. van Citters als burgemeester van Burgh; J. L. Dregmans als burgemees ter van Koudekerke Z.)jhr. R. J. H. Q. Roell als burgemeester van Haamstede; L. H. van Julsingha als burgemeester van Delfzijl.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1