DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND De mislukte landing te Dieppe GELDIGE BONNEN Momentje VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10333 Êeicbeli^Soti/Ya/ttt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 209! STRIJDT VOOR EUROPA De mislukte landing bij Dieppe Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt: „Zooals in een extrabericht medegedeeld, is gisteren een landing van Engelsche, Ame- rikaansche, Canadeesche en Gaullistische troepen over een breedte van 25 kilometer tegen de Fransche Kanaalkust bij Dieppe, ■uitgevoerd onder bescherming van sterke vloot- en luchtstrijdkrachten en met steun van pantserwagens, door de bij de kust- bescherming ingedeelde Duitsche strijd krachten met zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Zonder dat het noodig was, reserves van het hoogere com mando te requireeren, werden de op 300 tot 400 landingsbooten aan land gebrachte vijandelijke troepen in een strijd van dicht bij vernietigd of in zee geworpen. Alle aan land gebrachte pantserwagens, ten getale van 28, werden vernietigd. Tot dusverre zijn 1500 gevangenen, onder wie 60 Cana deesche officieren, geteld. De vijand ver loor talrijke dooden, terwijl de Duitsche verliezen aan dooden en gewonden slechts 400 bedragen. Alle steunpunten, batterij- stellingen en radiostations aan de kust wer- een door de bezetting behouden. Het gros der vijandelijke strijdkrachten, dat op zee op 35 transportschepen, beschermd door talrijke kruisers, torpedojagers en bewa kingsvaartuigen, gereed gehouden werd ter voortzetting van de landing, imoest on verrichter zake, maar na sterke verliezen te hebben geleden door artillerievuur en luchtaanvallen, in zijn havens van vertrek terugkeeren en werd tot de ontscheping toe voortdurend door de luchtmacht ach tervolgd. De vijandelijke transportvloot verloor dcgr artillerievuur 3 torpedojagers, 2 tor pedobooten en 2 transportschepen. De lucht macht bracht 1 torpedojager, 1 motortorpe doboot, 1 bewakingsvaartuig en 5 transport schepen mét een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton, waaronder 2 speciale vaartui gen, tot zinken. Zij beschadigde 4 kruisers, 4 torpedojagers, 4 motortorpedobooten, 1 sleepboot, 1 stormlandingsboot en 5 trans portschepen met een gezamenlijken inhoud •/an 15.000 ton. Bij het bombardement op de vluchtende Britsche zeestrijdkrachten werden kaden en docks in de haven van Portsmouth alsmede andere voor de oor logvoering belangrijke doelen aan de Zuidkust van Engeland zwaar beschadigd. Hierbij verloor de Duitsche luchtmacht 18 vliegtuigen. Een deel der bemanning werd gored. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers en luchtdoelartillerie 112 vijande lijke vliegtuigen omlaag. 17 Duitsche jachtvliegtuigen gingen verloren. Eenige vliegtuigbestuurders, die op zee in nood verkeerden, werden gered. In den nacht van 18 op 19 Aug. ont moetten de vijandelijke landingsstrijdkrach ten bij verrassing lichte Duitsche zeestrijd- krachten. Deze brachten terstond een ge-, heel met troepen bezette landingsboot en twee groote snelle kanonneerbooten tot zinken. Zij beschadigden bovendien een flottieljeleider en verscheidene motortor pedobooten door beschieting met artille rie. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Een eigen duikbootjager is daarbij gezonken. Overigens zijn aan Duit sche zijde geen verliezen geleden. Alle for maties der Duitsche weermacht, die aan den afweer der vijandelijke landing heb ben deelgenomen, hebben zich voortreffe lijk gedragen. In den Kaukasus wonnen de aanvalsope- raties opnieuw aan terrein. De luchtmacht bracht aan de kust van de Zwarte Zee drie transportschepen tot zinken. Tusschen Wolga en Don werd ten Zuiden van Sta lingrad in felle gevechten een sinds ge- ruimen tijd zwaar versterkte stellingen- groep van den vijand stormenderhand ge nomen. De vijand verloor hierbij op 18 en 10 Aug. 3301 gevangenen, 52 pantserwa gens, 56 stukken geschut, 90 machinegewe ren en granaatwerpers alsmede 66 vlam menwerpers. De luchtmacht bestookte spoorwegcom plexen en verkeersmiddelen in het achter- waartsche gebied van den vijand. Bij een eigen aanvalsonderneming in het gebied ten Noorden van Orel werden sinds 11 Aug. 14.000 gevangenen gemaakt en 400 pantserwagens en 200 stukken geschut ver nietigd of buitgemaakt. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef mislukten ook gisteren aanvallen van den vijand als geVolg van net taaie verzet der Duitsche troepen. In den Noordelijken sector van het front werden verscheidene vijandelijke aanval len ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. De vijand .verloor gisteren bovendien in het Oosten 104 vliegtuigen. Engelands scheepvaart- positie EEN REDE VAN LORD WINTER. Uit Londen wordt gemeld: Het te Edin- burg verschijnende blad „Scotsman" maakt melding van een rede van lord Winter te Reading, waarin hij verklaarde, dat de scheepvaartpositie van Engeland catastro- phaal is. Lord Winter zeide, dat de geheele oorlogspolitiek van Engeland ingesteld moet worden op de noodzakelijkheid, dat het de vloot zal gelukken de zeeverbindin gen open te houden en de nog voorhanden koopvaardijvloot te beschermen. In Groot Brittannië hpudt men zich veel te weinig het feit voor oogen, dat de oorlogstoestand van Engeland zoo slecht is omdat de toe stand ter zee den laatsten tijd catastrophale vórmefi heeft aangenomen. Aan deze mis- De beschermingswal doorstond de proef Omtrent de vernietiging der Britsche lan dingstroepen bij Dieppe deelt het opperbe vel van de Duitsche weermaoht nog het volgende mede: In de ochtendschemering van 19 Augus tus bemerkten de Duitsche posten aan de Kanaalkust bij Dieppe, dat op zee een Duitsch convooi mét den vijand in ge vechtscontact geraakt was. Dit niet onge wone beeld kreeg bij het aanbreken van den dag een bijzonder kenmerk doordat een verrassend groote hoeveelheid Brit sche vliegtuigen in scheervlucht naar de kust vlogen en Dieppe alsmede het terrein aan weerskanten van de stad met bom men aanvielen. Terwijl de gealarmeerde Duitsche troepen hun stellingen bij de ka nonnen en in de loopgraven bezetten, sloe gen van zee uit de granaten der Britsche kruisers en torpedojagers op stad en strand. Onder bescherming van een nevelgordijn doken op zee vlak voor de haven stormboo- ten en talrijke landingsvaartuigen van den vijand op, die terstond door de Duitsche artillerie onder vuur genomen werden. De Engelschen slaagden erin de kust met infan terie en pantserwagens te bereiken. Op vijf plaatsen in Dieppe zelf alsmede ten Oosten en ten Westen van de stad had de vijand geprobeerd te landen, doch slechts op twee plaatsen kon hij vasten voet krijgen. Toen de vijandelijke pantserwagens tevergeefs de stad probeerden binnen te dringen, schoot een Duitsch pantserafweerkanon al leen vier van de 28 in totaal vernietigde Britsche pantserwagens kapot. Er ontwikkelde zich een verbitterde strijd om een Duitsche batterijstelling. On danks de plaatselijke overmacht van den vijand weken de kanonniers niet van hun plaats. De aanvallende Canadeezen werden tenslotte overweldigd en met behulp van de Duitsche infanterie in de pan gehakt. De tegenaanval van de plaatselijke Duitsche ""strijdkrachten leidde tot een volledig suc ces. De Duitsche infanteristen drongen tot de kust door en braken het verzet van den vijand nog voor dat de gealarmeerde re serves in den strijd konden ingrijpen. Alles wat van de Britten en hun vreemde hulp troepen niet gevallen of gevangen genomen was nam overhaast de vlucht op de overge bleven landingsvaartuigen. Strand en zee zijn tot op grooten afstand bedekt met bran dendede vaartuigen, drijvende planken en uniformen, resten van booten, reddingsgor dels, gasmaskers en andere uitrustingsstuk ken. Voor de draadversperringen, waar de Britten niet doorheen konden komen, staan in lange rijen de zware machinegeweren Van den vijand alsmede andere wapenen en munitie. De Duitsche beschermingswal aan de kust van den Atlantisohen Oceaan heeft zijn proef goed doorstaan. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen van de Duitsche luchtmacht hebben bij de afweer van de Britsche landingsoperatie een Brit- schen torpedojager, een bewakingsvaartuig en 5 koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken gebracht. Door luchtaanvallen en afweergeschut werden 4 kruisers, 4 torpedojagers, 4 mo tortorpedobooten, een sleepboot en ver scheidene landingsbooten, alsmede 4 trans- poitschepen met een gezamenlijken inhoud van 15.500 tem zwaar beschadigd. Afdeelingen Duitsche jagers en afweer geschut hebben volgens de tot dusverre ontvangen berichten 112 Britsche vliegtui gen neergeschoten .Zeventien Duitsche ja gers gingen verloren. Na de mislukte landingspoging, aldus meldt het opperbevel der Duitsche weer macht, werden de Britsche vlootstrijd- krachten door afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegers achtervolgd. Daarbij werden de kaden en havenwerken van Portsmouth en andere voor den oorlog belangrijke doe len aan de Zuidkust van Engeland gebom bardeerd en zwaar beschadigd. Van deze uitgebreide aanvalsoperaties keerden 19 vliegtuigen niet terug. DE ENGELSCHE BEDOELINGEN. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Inzake de bedoelingen van den vijand bij de uitvoering der invasiepoging in het gebied van Dieppe is sinds Woens dagavond te Berlijn een volledig overzicht beschikbaar. De volgende ondubbelzinnige bewijzen staven de opvatting, dat bij Diep pe sprake was van: een lang te voren voor bereide Britsch-Amerikaansche invasiepo ging. 1) Voor deze actie was door de Britsche en Amerikaansche leiding een geheel leger op de "been gebracht, dat de invasie in drie golven 'moest uitvoeren. 2) Het optreden van zeer aanzienlijke strijdkrachten van de marine en van de luchtmacht. 3) De op de gevangengenomen officieren bevonden bevelen en het buitgemaakte kaartmateriaal, dat niet alleen de fotogra fische schetsen van het gebied van Dieppe omvat, doch ook het geheele Noord-Fran- sche kustgebied met inbegrip van Parijs. In den Groot-Duitschen generalen staf schudt men het hoofd over het, dilettantis me van het plan en over de uitvoering van de vijandelijke actie. Rubberzolen en zwart gemaakte gezichten, die ook hierbij weer gebruikt werden, worden te Berlijn geken merkt als de gebruikelijke requisieten van Britsche| invasiepogingen. In kringen van militaire deskundigen gelooft men niet, dat een der verantwoordelijke militairen van de tegenpartij deze onderneming gesanctio neerd kan hebben, doch meent men dat hier veeleer sprake is van een actie gebo ren uit den nood van den politieken toe stand. In ieder geval, zoo vervolgt men in genoemde Berlijnsche kringen, is het resul taat voor de Londensche en Washington- sche militairen zoo verpletterend, dat het niet zonder gevolgen zal blijven. In kringen van militaire deskundigen werd vernomen, dat reeds een uur na het begin van de invasiepoging de actie van den vijand als volkomen mislukt beschouwd kon worden. De vijand is ook tot dit in zicht gekomen, want reeds na zeven uur in den ochtend zijn Britsche oorlogsschepen, heftig om zich heen vurend, opgestoomd tot vlak bij den sector van de kust, waar de in vasiepoging had plaatsgevonden, om in ieder geval nog de resten van de eerste in vasie-divisie aan boord te nemen en te red den. Deze manoeuvre is echter niet gelukt. Het opmerkelijkste is echter, dat de Duit sche kustwacht zonder eenige versterking de vijandelijke invasiedivisie heeft vernie tigd. kenning van den militairen toestand van Groot Brittannië is de regeering schuldig, die steeds nog geen cijfers omtrent scheeps- verliezen of andere nadere bijzonderheden over den toestand der scheepvaart bekend maakt. De oorlogvoering te land zal geen noemenswaardige successen te melden heb ben, zoolang het niet gelukt Groot-Brittan. jes heerschappij ter zee te herstellen. Van de kracht van de Britsche vloot hangt het af. wanneer en of in dezen oorlog een keer punt ten gunste van Engeland zal optreden. Wanneer Groot Brittanje zijn., heerschappij ter zee niet herkrijgt, tuimelt het van de eene nederlaag in de andere. Het is echter laf, wanneer thans vele Engelschen zich met hun gedachten in het geheel niet meer met den oorlog bezig houden, omdat zij er geleidelijk reeds zoo aan gewend zijn steeds alleen maar slechte berichten over de ontwikkeling te hooren. DE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIë. De Britsche berichtendienst maakt in een bericht uit Bombay melding van nieuwe bloedige onlusten in het bestuurs gebied van Madras. In het officieele Brit sche communiqué wordt medegedeeld, dat de Indische bevolking bij een demonstra tie voor de Congrespartij te Akividoe in het Westelijke district van Godavant in bloedige botsing met de politie is geko men. Het is de menigte daarbij gelukt de gevangenen te bevrijden uit de gevange nis,' die in brand werd gestoken. Ook be zette zij de regeeringsbureaux. Soortgelij ke berichten komen uit Tiroevandani. Te Palacote zyn opgeslagen goederen ter waarde van honderdduizend roepi ver nield. Te Brimavaran heeft de politie op de demonstranten geschoten. Uit Cawnpore wordt melding gemaakt van de eerste lijf straf onder de nieuwe bepalingen. De be schuldigde is wegens „beschadiging van regeeringseigendom" veroordeeld tot twin tig zweepslagen en twee jaren tuchthuis. Volgens een bericht van Domei uit Ta- joean, is aan de grens tusschen de provin cies Sjansi en Honan in het Zuiden van de bergketen Van Taihang, het 27ste Tsjoen- kineesche legercorps volkomen vernietigd. De groote wapenvoorraden vielen daarbij den Japanners in handen. NATIONALE ROUW IN HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft na ont vangst van het bericht van den dood van den plaatsvervanger van nen Rijksbe stuurder, Stephan von Horthy, een buiten gewonen ministerraad gehouden en voor den duur van acht dagen een volkomen nationalen rouw afgekondigd. De Fuehrer heeft den Rijksbestuurder van het koningkijk Hongarije- Nikolaus von Horthy, en mevr. von Horthy, in een tele gram zijn meest hartelijke deelneming be tuigd bij het zware verlies, dat zij geleden nebben door den heldendood van den plaatsvervangenden Rijksbestuurder. Ook de weduwe van den gesneuvelden Stephan von Horthy heeft de Fuehrer zijn hartelijk medegevoel telegrafisch gezonden. IN EEN PAAR REGELS In het gebied van Santa Maria in Co lumbia en in dat van Orihuega (Zuid-Ame rika) heeft een hevige wervelstorm ge woed, welke verscheidene slachtoffers heeft geëischt. Er werd aanzienlijke scha de aan gebouwen aangericht. Ook in het gebied van San Pedro in Paraguay heeft een hevige wervelstorm gewoed. - Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst, dat Wendell Willkie Don derdag heeft medegedeeld, dat hij „over enkele weken" een reis zal maken naar de SoVjet-Unie en het Nabije Oosten. Volgens de „Evening News" zal van af November a.s. het spoorwegverkeer in Engeland in verband met de steenkool- schaarschte aan nieuwe beperkingen wor den onderworpen. Een felle orkaan heeft Barcelona ge teisterd. De laaggelegen wijken der stad werden overstroomd en in sommige straten steeg 1 het water tot een hoogte van een meter, tengevolge waarvan aanzienlijke schade aan de huizen en in de winkels is aangebracht. Elk der volgende bonnen 23 tot en met 29 Augustus: 43-A Brood 43-B Brood 43 Beschuit 43-A Vleesch 43-B Vleesch 43-A Aardapp. 43-E Aardapp. 43-A Tabak 43-A Sigaretten K I rants, besch. br. of geb. rante. 'L ol -l-waren 1K kg. aardappelen /s kg. Aardappelen 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten i Aug. tot en met 5 September. 357 algemeen 358 algemeen 362, 363, 364 365 algemeen 4-41, 4-42 res. 359 algemeen 360 algemeen 361 algemeen 367, 368, 369 alg 41-A t/m. 44-A Melk 41-B t/m 44-B Melk 41, 42, 43, 44 versnap. 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of 100 gram kaas 3K liter melk IK liter melk 100 gr. choc, suikerwerk 12 Juli tot en met 5 September: 338 algemeen I 250 gram koffiesurrogaat 20 tot en met 31 Augustus: 15 Juli tot en met 12 September: 2-35, 2-36 res. I 3-35, 3-36 res. rants. Boter 4-36 reserve 1 Mei31 Aug.: U textiel (mannen) 16 Aug. tot en met 30 Sept.: 370 Algem. 1 rants. Eenheidsz. 50 gram scheerzeep M Eenheidsz. 371 Algem. M Waschp. M Toiletzeep I rants. Eenheidsz. 1 rants. Waschpoeder 1 rants. Waschpoeder 75 gr. Toiletzeep 80 pet. 11 Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B.V. 1 brandt. 1 eenh. Verlengd tot 30 September: 235 Algem. 336 Algemeen L Zeep L Toiletzeep 1 rants, Eenheidszeep. 250 gr. waschpoeder 1 rants. Eenheidszeep, 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 22 Augustus: 42 Brood. Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Tabak. NIEUWE BONNEN Voor de volgende week zijn de gebrui kelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, en aardappelen verkrijgbaar op de bon nen 43. Van de tabalkskaart voor mannen en de sigarettenkaart voor vrouwen is eveneens bonnumnmer 43 geldig verklaard. DE SPORT EN DE SPORTJOURNALIST REDE VAN PROF. GOEDEWAGEN. Het kamp der sportjournalisten te Val-, kenburg is gisteren gesloten door den se cretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, met een rede over „De sport en de sportjournalist". De sport, zoo betoogde spreker, is een onderdeel der lichamelijke opvoeding van den volksgenoot, die begint met de een voudige lichaamsbeweging van het kind binnen het kader van het gezin, om daarna binnen het schoolverband uit te groeien tot methodisch geleide lichamelijke ont wikkeling en te eindigen in het corpsver- band van vrije vereen igingen met de sport, waarin het wedstrijdelement naar voren komt en de krachten van den enkeling aan die van anderen gemeten wordt. Dit is wat Nietzsche bij de Grieken de agonale levens stijl heeft genoemd, het voordurend op alle terreinen der maatschappij in het strijd perk staan, teneinde in edelen wedijver, sportief, een selectie te krijgen der besten en zoo het geheel der volksgemeenschap te dienen. De sport is de meest volledige vorm van lichamelijke opvoeding omdat zij den mensch veelzijdig vormt. Wat dan wel het doel van de sport is? Dit laat zich niet in een enkele korte formule omschrijven. Haar doeleinden zijn veel en velerlei In de eerste plaats de sport be oefend uit tijdverdrijf, uit ontspanning na inspanning en in zooverre is de sport een spel, door den mensch spelenderwijs ge voerd. Haar beteekenis reikt evenwel veel verder. Haar tweede, belangrijker, doel is het scheppen van de voorwaarden van een gezond lichaam, en ten slotte van een ge zond volks lichaam, bevordering der volks gezondheid. Niet pp de individueel e pre statie op zich zelf komt het in de sport aan, niet om de eer vari enkeling of groep gaat het in de sport, maar om de prestatie en de eer van heel het volk. Dit is het ethos van den sportsman, althans behoorde het te 'zijn. Onze tijd, die de volksche opvoe ding in zijn vaan geschreven heeft, heeft hiervoor meer oog, dan de nu afgeloopen periode van het liberalisme, dat slechts de vrijheid van den enkeling heeft gekend. Nog verder gaat de strekking van de sport. Zij werkt in hooge mate gemeen schapsvormend, zoowel door het element der wedijver als door dat der solidariteit. Zij vormt het karakter: uithoudingsvermo gen, ridderlijkheid, moed en zelfsbeheer- sching en het is om die redenen, dat de TABAKSCULTUUR. Een meneer uit Nijmegen rookt nu tabak uit zijn eigen tuin. Meters hoog moeten daar de tabaksplanten staan. En dat zou alleen komen, omdat bij gemest heeft, de planten 80 c.M. uit elkaar heeft geplant welke tuinder, die een tuin heeft van iets minder dan een provincie kan zich zulk een weel de permitteeren? en omdat hy rond de planten ter beschutting nog weer boonen heeft geplant. Wat dat voor boonen zijn, wat die daarmee te maken hebben en of je die nicotine-boonen nog kunt oppeuzelen vertelt de krant niet. Wel wordt er enthousiast in de krant verteld, dat de amateur-tabakker zijn eerste pijpje van zijn eigen tabak al heeft gerookt. De tabak was niet best en erg lekker smaakte het dus niet. Dat was tabak van de onderste onvolgroeide bladeren. Nog tweemaal kan hij nu oogsten van de hooger zittende bladeren. Die ge ven tabak van iets mindere kwaliteit, rteerlijk zal dat zijn! Wat ben ik blij, dat ik geen tabak heb geteeld. In dat zelfde blad schrijft bovendien een me dicus, dat nicotine de gezichtszenuw aantast en dat hierbij de kwaliteit der tabak van groot belang is. En daarvoor dus gebruiken wij onze edele grond. Om met zorg en moeite een oogziekte te kweeken. Hoe verheug ik mij nu ge hoor te hebben gegeven aan de inbla zingen van het gezond verstand en slechts bruine boonen en aardappelen te hebben gepoot. Als dat nu maar groeien wil. Want die heb ik géén 80 c.M. uit elkaar gepoot. Ik laat geen grond ongebruikt, opdat er slechts ta bak gedijen zal. Laat hij straks roo- kend toezien, als ik mij verlustig in bruine boonen en aardappelen. Grieksche dichter de athleten en sportslie- den 'heeft bezongen voor een volk, dat ago- naal van aanleg was. De clulb, de bond, ja de volksgemeenschap, de stam en het ras ten slotte, allen gemeenschapsvormen van laag tot hoog, staan bij de sportbeoefening op het spel. Alleen de sportsman, die van deze hooge waarden iets beseft, beant woordt aan de eisohen van het Olympisch ideaal, dat voorgóed' gebroken heeft met het individualisme. De sport, zoo betoogde spr. heeft zelfs een geestelijke strekking. Wij menschen van. deze eeuw weten, dat lichaam en geest geen gescheiden grootheden zijn. Ons le vensideaal is niet meer dualistisch, maar is gebaseerd op de organische eenheids gedachte, die lichaam en geest verbindt. Daarom heeft voor ons de sport een gees telijke 'beteekenis. Wij zouden het niet meer vreemd vinden, 'wanneer Faust op zijn levensweg, zooals Goethe dien heeft geschilderd zich ook aan sport neen niet „bezondigd", maar vervolmaakt had. Het is evenwel niet voldoende, dat een volk, zooals wij thans gelukkig overal zien, zy'n levenskracht in de sport uitleeft en verhoogt. Haast even belangrijk is het, dat een volk over de doeleinden der sport ook wordt voorgelicht. De eerste sportjournalis ten waren dichters als Homerus, Pindarus en Vergilius, toen zij nauwkeurig de ver richtingen van athleten, roeiers en ande ren beschreven en hun nederlagen en over winningen boekstaafden. Bij hen allen stond evenwel een gemeenschapsideaal op den achtergrond, ja zelfs de religieuse idee was daaraan niet vreemd. Evenzoo moet de sportjournalist, ook de radio<-reporter en de cameraman zich steeds Ibewust zijn, dat hij zijn volk zoo mioet voorlichten over sport en spel, dat het uit zijn versl&g en beschouwing leert, hoe, eminent deze vortn der lichamelijke opvoeding wel is, waar het er om gaat, ons volk tot wederopstan ding te wökken en het m te schakelen in de Groot-Germaansche ruimte, waarin het naar wezen behoort. Prof. Goedewaagen wees in dit verband op de politieke en geestelijke beteekenis van de turwbewegingen van Vater Jabn en Konrad Henlein in de Duitsche een wording. Zoo liggen de plichten van den sportjournalist: zijn volk te wijzen op het organische verband in heel de lichamelijke vorming en het te overtuigen van de waarheid, dat ons valk in een gezond lichaam ook een gezonden geest behoeft. Daartegenover staan dan de rechten van den sportjournalist: dat hij aan het blad, waaraan hij verbonden is voor vol wordt aangezien, dat dit soort journalistiek, als zijnde zoo gewichtig voor de volksvoor lichting, in handen komt en blijft van be roepsjournalisten en niet van keuvelende beunhazen; dat zijn sociale .positie verbe terd wordt; dat hij een degelijke opleiding krijgt, waarin zijn vakkundigheid wordt gevormd of een herscholing, die haar her stelt en hooger opvoert; dat hij allengs een beroepsstand gaat .vormen, dat zijn rol van asschepoester temidden der groote heeren beëindigd wordt. Deze rechten evenwel hebben zijn plichtsvervulling tot voor waarde. Spr. zag ook een belangrijke adviseeren- de taak voor deze vakgroep weggelegd, zoowel t.a.v. het departement van O., W. en K., waaronder de lichamelijke opvoe ding ressorteert, als voor zijn eigen depar tement. Hij sprak de hoop uit, dat dit con tact steeds sterker moge worden. Wie ons volk moet voorlichten, heeft alle terreinen der maatschappij te bestrijken en moet zich steeds weer zelf laten voorlichten door des kundigen uit alle kringen en alle vakken. Dat de sportjournalistiek een „vak" wordt, is een zegen. Laat het echter geen „vakje" worden, doordat men het verband met het geheel vergeet. In de verwachting, dat de in Valkenburg doorgebrachte dagen rijke vrucht mogen dragen, sloot prof. Goede waagen het kamp.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1