DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland- Mr. H. Gelse. Leldeni Red. Stad ca Sporti WEEKBERICHT Zon onder 8.56 Donderdagavond. Zon op 6.30 Vrijdagochtend. 20 Aug.: De maan komt Donderdagmid dag ,om 4.05 uur op en gaat Vrijdagnacht om 1.14 uur onder. 21 Aug.: De maaiyvkomt Vrijdagnamiddag om 5.13 uur op en gaat Zaterdagnacht om 2.05 onder. z 22 Aug.: De maan komt Zaterdagavond om 6.15 uur op en gaat Zondagnacht om 3 07 uur onder. 23 Aug.: De maan kom^ Zondagavond om 7.08 op en gaat Maandagnacht om 4.18 uur onder. 24 Aug.: De maan komt Maandagavond om 7.50 uur op en gaat Dinsdagochtend om 5.33 uur onder; (Volle maan). 25 Aug.: De maan komt Dinsdagavond om 8.26 uur op en gaat Woensdagrmorgen om 6.50 uur onder. 26 Aug.: De maan komt Woensdagavond om 8.57 op en gaat Donderdagochtend om 8.07 onder. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. Jarenlang ondragelijke hoofdpijn. Thans weer plezier in het werk. Mevrouw M.G. te W. schrijft, dd. 18-7-'40: „Tien jaar lang kwelde mij ondragelijke hoofd pijn. Nadat ik evenwel een kuur met Ovaalties heb gevolgd, zijn de pijnen geheel verdwenen. Nu doe ik weer met plezier mijn werk." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef 1 Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur, Nassaukade 373. Amsterdam. 80-1079 BINNENLAND RECHTEN EN PLICHTEN TEN OPZICHTE ZIEKENFONDS. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Eenige maanden geleden werd er reeds de aandacht op gevestigd, dat bij de uit voering van bet Ziekenfondsenbesluit dik wijls moeilijkheden ontstaan, doordat ver zekerden er zich niet voldoende rekenschap van geven, dat zij niet alleen rechten, doch ook plichten hebben. In het bijzonder werd daarbij gewezen op het feit, dat dikwijls opneming in een ziekenhuis plaats heeft, zonder dat de be handelende geneesheer de opneming nood zakelijk acht en zonder dat het fonds door inlevering van de daarvoor bestemde for mulieren van de opneming in kennis is gesteld. Daar gebleken is, dat zich nog steeds der gelijke gevallen voordoen, meenen wij goed1 te doen nog eens aan het bovenstaan de te herinneren? Het ziekenfonds is niet gehouden de kos ten, aan de behandeling en de opneming in een ziekenhuis verbonden,.voor zijn re kening te nemen, v/anneer hiervan niet op de voorgeschreven wijze werd kennis ge geven. Tegenover de vele rechten, welike ver plicht-verzekerden aan het Ziekenfondsen- besluit kunnen ontleenen, zijn de plichten van zoo eenvoudigen aard, dat de vervul ling, daarvan onder alle omstandigheden mag worden verwacht. Hiermede wordt niet alleen een vlotte wijze van uitvoering van het besluit verkregen, doch boven dien wordt hierdoor het belang van den verzekerde zelf in hooge mate gediend. TARIEVEN VOOR LIJN- EN BODE DIENSTEN. De prijzen, welke ondernemers van lijn en bodediensten aan hun verladers bere kenen, geven gedurende den laatsten tijd in toenemende mate aanleiding tot ernstige klachten. De vervoerders maken zich in vele gevallen schuldig aan grove willekeur en negeeren geheel en al de -bepalingen van het Vervoerbesluit van 13 December 194Ö. Er zijn thans stappen gedaan, om aan de zen ontoelaatbaren toestand een einde te maken. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat op korten termijn een al gemeen bindend tarief voor het goederen vervoer door middel van bode- en lijn diensten kan worden tegemoetgezien. In dit verband wo^dt opnieuw en met nadruk ond?r de aandacht van belangheb benden gebracht, dat zoowel het vervoeren als het verzenden van goederen ihet lijn en bodediensten tegen prijzen, die hooger zijn, dan volgens de bepalingen van het Vervoerprijsbesluit is toegestaan, strafbaar is. Dit geldt dus evenzeer voor den verzen der als voor den vervoerder. Nadere mede- deelingen in de pers volgen binnenkort. SCHILDERLINNEN VOOR RIJKS- DUITSCHE KUNSTSCHILDERS. De gevolmachtigde van de Reichskultur-' kaïmmer voor Nederland maakt békend: Rij'ksd'uitsche* kunstschilders in Neder land, voor zoover zij verplicht zijn zich aan te melden voor de Reichskulturkammer (Reichskammer der bildenden Kuenste), moeten verzoeken tot toewijzing van schil derlinnen voor telkens twee maanden richten aan den Beauftragte der Reichs kulturkammer voor Nederland, Den Haag, Kneuterdijk 20. De voormalige leider van het „Pressere- ferat dés Reichskommissars" te Den Haag, legatie-secretaris W. Janke, is naar offi cieel te Berlijn is bekend gemaakt, benoemd tot consul van het Duitsche Rijk te Zürioh. INGRIJPENDE WIJZIGINGEN IN DIENSTREGELING DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In de bestaande dienstregeling der Ne- derlandsche Spoorwegen worden ingaande 24 Augustus a.s. verschillende ingrijpende wijzigingen gebracht, die niet door middel van wijzigingsbladen ter kennis van de rei zigers gebracht kunnen worden. Een aantal treinen vervalt, andere wor den vervroegd of later, gesteld. Dit betee- kent, dat het nieuwe spoorboekje geldig van 24 Augustus af, in belangrijke mate afwijkt van het thans geldende. Ter voorkoming van teleurstelling zal men een nieuw spoorboekje-dienen aan te schaffen. Het nieuwe boekje zal van 22, zoo mogelijk reeds van 21 Augustus af, verkrijgbaar zijn. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE PAPIERENZAKKENINDCSTRIE. De regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in de papierenzakken in dustrie, die n de Staatscourant van 31 Juli j.l. werd gepubliceerd, verwijst naar de omschrijvingen van het boekdrukkers- en rasterdiepdru'kbedrijf en van het boekbin ders-, papierwaren- en enveloppenbedrijf, zooals deze zijn opgenomen in de collectie ve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf. Daar is gebleken, dat deze bedrijfsom- schrijvingen niet algemeen bekend zijn, heeft het college van rijksbemiddelaars deze thans gepubliceerd in de Staatscou rant van 19 Augustus j.l. De werkingssfeer van de eveneens in de regeling voor de papierenzakkenindustrie genoemde collectieve arbeidsovereenkomst voor de cartonnage-industrie treft men aan in de beschikking van het college no. 14-8, dd. 10 April 1942, houdende verlenging der algemeen verbindendverklaring dier col lectieve arbeidsovereenkomst (Nederland- sche Staatscourant 1942,no. 69). HET HOUDEN VAN VOLKSTUINEN. De houder van een volkstuin kan, naar de productiecommissaris voor den Tuin bouw en de Ooftteelt mededeelt, tot en met Zaterdag'22 Augustus 1942 nog de inschrij ving van zijn volkstuin aanvragen. Den volkstuinder, die zijn tuin nog niet hee|t doen inschrijven, wordt aangeraden dit als nog te doen, aangezien het gebruiken van een niet-ingeschreven volkstuin verboden is. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de desbetreffende officieele publicatie. De onlangs in de Staatscourant gepubli ceerde Enquêtebeschikking Voedselvoorzie ningsfabrikaten no. 1 en de mededeelingen daarover in de bladen hebben bij belang hebbenden vragen naar verduidelijking doen rijzen.Ter toelichting deelt de ge machtigde voor de prijzen het volgende mede: Al wordt in de berichten over de Enquê tebeschikking de aandacht hoofdzakelijk op de surrogaten gevestigd omdat op het gebied der vervangingsmiddelen juist het grootste kwaad is te bestrijden zij be perkt zich niet tot de surrogaten, maar strekt haar werking uit over alle artike len, die dienen tot de bereiding van een der in de beschikking genoemde producten. Zij heeft dus betrekking op: a. alle artikelen, die ter bereiding van bouillon, soep of jus dienen; b. alle artikelen, die ter bereiding van pudding, vla of saus dienen; c. alle artikelen, die voor de boterham smeersels bestemd zijn. Daarvan zijn die artikelen uitgezonderd, waarvoor reeds an dere prijs voorschriften dan de prijzenbe- schikking 1940 no. 1 en het Prijsvormings- besluit 1941 door publicatie in de Staats courant van kracht zijn geworden, voordat de Enquêtebeschikking in werking trad. Individueel toegestane prijzen ontslaan de betrokkenen dus niet van de inlichtingen plicht. d. Alle vischconserven. Ook degenen, die korteren of langeren tijd geleden een toestemming tot prijsverhoo- ging hebben ontvangen, moeten de enquête formulieren invullen. Degenen, die goede ren van derden betrekken en onder eigen merk of verpakking verkoopen, worden als fabrikanten aangemerkt en moeten even eens de formulieren invullen. Een grossier, die onder eigen merk of in eigen verpak king verkoopt, is'derhalve, evenals een z.g. „verpakker" tot invulling van de formulie ren verplicht. Zooals in de berichten omtrent de be schikking reeds duidelijk tot uiting is geko men, vormen de in de beschikking genoem de artikelen sleohts een voorloopig aantal. Andere artikelen zullen, naar verwacht mag worden .later aan de beurt komen. DE HEIDE BLOEIT. De zonneschijn van de laatste dagen, zoo schrijft de Ned. Toeristenbond (A.N.W.B.), heeft het in bloei komen van de heide krachtig bevorderd. De paarse kleur van de velden breidt zich thans snel uit en zoo wel op de Vehrwe als in Twente en Drente, Het Gooi en Noord-Brabant kan het hoog-» teipunt van den bloei de volgende wede worden tegemoet gezien. Ook thans staan reeds deelen van het land in vollen bloei, zooals de Strijbeeksche heide bij Breda, de heide in Dwingeloo, Olterterp (bij Beet- sterzwaag) en Borger. In sommige streken, zooals bij Vorden, heeft de heide veel van de vorst in den afgeloopen winter te lij den gehad. Niettemin zal men in tal van gebieden nog volop van het feest van de bloeiende heide kunnen genieten. Burgemeesters. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is mr. L. C. A. Lepelaars met ingagn van 24 Augustus 1942 tot burgemeester van de gemeente Haastrecht, Stolwijk en Vlist benoemd. De nieuwe burgemeester van Haastrecht,. Stolwijk en Vlist, is 36 jaar oud. Hij is feijn loopbaan begonnen als zee varende en studeerde daarna in de rechten. Nadat hij den meestertitel had behaald, begon de heer Lepelaars zijn studie in de gemeenteadministratie. Hij was sedert eerst een half jaar werkzaam ter gemeen te-secretarie van Rotterdam en werd daar na benoemd te Almelo, waar hij op het oogenbli'k commies-redacteur is. De heer Lepelaars is gehuwd, lidmaat van de Ned. Herv. Kerk en geen politieke partij toege daan. Steeds meer vrouwen en meisjes zien haar teiöt.ernstig bedreigd door vita mine F-gebrek! Juist dit vitamine, dat uit vetten aan het organisme moet worden toegevoegd, is onmisbaar voor de frischheid en de veerkracht van de huid Wacht niet, tot ook Uw teint de onmis kenbare teekenen van vitamine F-nood begint te toonen. Voer Uw huid de noo- dige vitaminen toe: pas Dobbelman's Castella Crèmes toe. De schoonheids crèmes met het hooge gehalte aan vitamine F GEMENGDE BERICHTEN Groote hamstervoorraad, in beslag geno men. In een perc. aan de Deurningerstr. te Hengelo is dezer dagen een groote partij levensmiddelen en andere artikelen in be slag genomen, welke behoorde tot een hamstervoorraad, die hier aanwezig was. Er moest een vrachtauto aan te pas komen om de in beslag genomen goederen te ver voeren. Functionarissen van de Ortsgruppe Hengelo der. N.S.D.A.P. was het namelijk ter oore gekomen, dat in bedoeld perceel allerlei artikelen onbevoegd voorhanden werden gehouden en een onderzoek in een schuur bracht inderdaad groote hoeveel heden boter, vet, rogge, tarwe, meel, tabak, eieren, alsmede eenige hammen, rook- vleesch en kaas aan het licht. Een en an der zal ter zijner tijd aan behoeftige ge zinnen worden uitgereikt. Hij kon niet zwemmen. Bij het baden in de Lék is gistermiddag het 12-jarige zoontje van de wed. Bouter, wonende te Streefkerk, verdronken. De jongen kon niet zwemmen en toen hij in de stroom ge raakte, verdween hij in de diepte, zonder dat iemand hem te hulp kon komen. Het Hjfc is nog niet opgehaald. Bij het baden verdronken. Gistermid dag waren drie jongens, waarvan er twee konden zwemmen en één niet, aan het ba den in een in aanleg zijnde vijver in het Zuiderpark te Den Haag. Op een gegeveii oogenblik werd de 13-jar-ige D. van M., uit de Honthorststraat aldaar, gemist, waarop zijn twee vriendjes de politie waarschuw den. Een agent beert eenigen tijd gedregd, waarop hij het lijk van den verdronken jongen ophaalde. Kind in zwembassin verdronken. In de gemeentelijke openlucht-zweminrichting „de IJzeren Man" teEindhoven, bemerkte Dinsdagmiddag een baadster, die zich in het ondiepe bassin begaf, dat een kind op den bodem lag. Na langdurige pogingen om het kind tot bewustzijn te brengen, moest de ontboden dokter, d'en dood1 con- stateeren. De verdronkene bleek een 8-ja- rig zoontje van de familie van Vlerken, uit Eindhoven te zijn. Waarschijnlijk hééft het ventje reeds ongeveer 5 a 7 minuten onder water gelegen voordat het ongeluk bemerkt werd. Inbrekers gepakt. Een goede week ge leden werd te Nijmegen ingebroken in een woning in een buitenwijk, terwijl de be woners uitstedig waren. Hierbij werden een groote som gelds en verschillende goederen, als linnengoed, gestolen. De po litie kon er thans toe overgaan-zes perso nen te arresteeren, die in twee groepen in de woning hadden ingebroken. De zes ver dachten zijn ter beschikking gesteld van de justitie te Arnhem. Een groot deel der ge stolen goederen 'kon in beslag worden ge nomen. SPORT ATHLETIEK. De bondswedstrijden te Eindhoven. De stand van de bondswedstrijden welke te Eindhoven in het Van Abbe-museum worden gespeeld, luidt na de 4e ronde, voor zoover Leiden en omgeving betreft, behoudens enkele afgebroken 'partijen als volgt: 4e groep: H. v. d. Linden, Alphen a. d. R ij n, 2 1/2 pnt., J. Oudenaarden, Rot terdam, 2 1/2 pnt., R. Schoenmakers, Heer len, 1 pnt., P. Seewald, Bergen (N.H.), 2 pnt., H. Struijck v. Bergen, Hillegersberg, 0 pnt., J. Moonen, Den Haag, 2 pnt., P. Bronkhorst, Eindhoven, 3 pnt., M. Jacob- son, 's-Gravenhage, 2 pnt. 6e groep: P. de Lange, 's-Hertogenbosch, 2 1/2 pnt., A. Modderman, Leiden, 2 1/2 pnt., H. Mondria, Delft, 1 pnt., G. ter Plegt, 's Hage, 2 1/2 pnt., F. Stiel, 's Hage, 1 pnt., J. Waal, A'dam, 1/2 pnt., J. Blanken, A'dam, 2 1/2 pnt., mr. J. Hendriks, A'dam, 2 1/2 pnt., 16e groep: B. Perfors, Arnhem, 3 pnt., D. Tiggelaar, Eindhoven, 2 pnt., W. Woittiez, Bilthoven, 2 pnt., N. Bastian, Eindhoven 1/2 pnt., J. Broeken, Leiden, 1 pnt., J. Donk, A'dam, 3 pnt., C. V. Ginkel, 's Bosch, 2 pnt., J. Jagen, Tiel, 1 1/2 pnt. NU NIEUWE AARDAPPELEN IN DE SCHIL Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het is noodig, dat iedere huisvrouw er voor zorgt, dat de gedistribueerde voe dingsmiddelen zoo goed mogelijk klaarge maakt worden, zoodat het maximum van de voedingswaarde aan het lichaam ten goede komt. Dit geldt zeer zeker ook voor de aardappel. Voor diegenen onder U, die nog steeds niet konden komen tot het eten van aardappelen in de schil is nu het beste moment aangebroken om het eens te pro- beeren. Niet alleen te probeeren, doch ook door te zetten. De eerste nieuwe aard appelen worden altijd door iedereen met vreugde begroet. En geheel terecht, want zij smaken veel beter dan oude aardappelen Bovendien bevatten de nieuwe meer vita mine C. Nu moet men e.chter ook zorgen, dat door oordeelkundig klaarmaken het hooger vitamine C-gehalte aan het lichaam ten' goede komt. Welke bereidingswijze zal de huisvrouw nu toepassen schrappen of in de schil klaarmaken? Misschien heeft zij zelf al aarzelend voor deze keuze ge staan. Wil men ten volle van de aardappel als voedingsmiddel profiteeren dan kiest men het laatste. De redenen waarom het eten van in de schil gekookte aardappelen zooveel beter is dan van geschrapte of ge schilde soorten zijn U wellicht bekend. In het kort nog even gezegd, levert het ons de volgende voordeelen: Door-het eten van aardappelen met hun jasje aan heeft er geen gewichtsverlies plaats. Dit beteekent zoowel besparing van geld als van voedingsstoffen. Bovendien ge$en aardappelen op deze manier bereid een grooter verzadigingsgevoel, vooral in gezinnen met opgroeiende kinderen of waar de man zwaar werk verricht van groot belang. Een derde belangrijk voor deel is, dat door deze bereidingswijze geen of nagenoeg geen verlies van vitamine C, eiwit en zouten (o.a. jodium, ijzer- en kalk- zouten) plaats vindt. Door het koken van geschilde aardappelen gaat n.l. 60 van het vitamine C verloren, terwijl ook de op losbare eiwitten en de zouten in het kook vocht overgaan. Door het schrappen gaat eveneens een deel dezer stoffen verloren. Het is nu de beste tijd om met het eten van aardappelen in de schil te beginnen. Het schilletje is uiterst dun, zoodat men het nauwelijks merkt en de smaak van de aardappel wordt er eerder iets beter dan minder van n.l. pittiger. In die tusschentijd went men ongemerkt aan de gekookte aardappelen „op zijn allerbest". Aardappelkoek. 500 gr. koude gekookte aardappelen, boter of vet. De gekookte koude aardappelen op een grove rasp fijn veróeelen. Een weinig boter of vet in de koekepan heet laten wor den en de kom met geraspte aardappelen boven de pan omkeeren. Met de panne- koeksmes de massa glad strijken en heel licht aandrukken. De pan even heen en weer schudden en de koek op een zacht vuur bruin laten bakken plm. 10 min. daar na met een pannekoeksmes de koek los maken, op een deksel laten glijden en voorzichtig keeren. De tweede kant kan iets sneller gebakken worden. Afhankelijk van de rest aardappelen is deze koek meer of minder dik te maken. In stukken ge sneden en warm opgegeten met vruchten moes of appelmoes is dit een heerlijk hap je om er het brood mee aan te vulen. De ze koek kan ook hartig gemaakt worden door voor het bakken b.v. geraspte kaas, selderij, zout, gehakte groene kruiden, een gesnipperd uitje of preitje, een groente- of een vleeschrest door het mengsel te roeren DE INTERNATIONALE VRACHTEN- MARKT. Van Zweedsche zijde noemde men on langs het zoeken van vrije tonnage op de wereld vrachtenmarkt een loterij, waarbij men het charteren van een schip als een di'kke prijs kan beschouwen. Inderdaad, vrachtvrije neutrale tonnage treft men nu ook niet meer aan op de vaart tusschen neutrale landen. Ook de Vereenigde Staten gevoelen in niet geringe mate de t'onnage- sohaarsdhte, zoodat de toewijzing ven scheepsruim te voor de suikervaart op Cu ba, welke nog steeds zeer bevoorrecht was ib'êha'ndéld, moest' worden beperkt. Op de Noord Amerikaansche tijdchartermarkt is de vraag zeer groot; de belanghebbenden bieden vooral voor rondreizen tusschen de Vereenigde Staten en de Westkust van Zuid Amerika belangrijk hoogere vrach ten, zonder echter tonnage te kunnen be machtigen. Ook de vraag naar schepen voor de ertsvaart is zeer levendig. Van de afzonderlijke markten kan nog het volgende worden gemeld: Op de Noord-Amerikaansche markt werd een beperkt aantal schepen voor de suiker- vaart op Cuba vrijgegeven, welke uitgaand' van Hampton Roads tegen een vracht van 6 dollar per ton kolen vervoeren. Gesloten werden verschillende vaartuigen voor sui ker naar de Golf tegeneen onveranderde vracht van 29 cents plus oorlogstoeslag. Verder werden enkele schepen gesloten voor de kolenvaart van Hampton Roads naar Zuid Amerika tegen 8.50 dollar voor Rio plus 35 pet. oorlogstoeslag, welke sche- pen op de terugreis erts voor Noord-Ame rikaansche havens innemen. Voor kolen, naar Britsch West-Indië werd 7,50 dollar per ton geboden. Op de Zuid-Amerikaansche markt be staat nog steeds een zeer groote vraag voor tonnage voor gyaan van'La Plata naar Lis sabon en Callao, welke vraag wegens ge brek aan aanbod onbevredigd moest blij ven. Gesloten werd een schip met salpeter van Chili naar de Noordelijke havens van de Vereenigde Staten tegen ongenoemde vracht. Op de Oostelijke vrachtenmarkt bestaat van de zijde van Britsch Indië en Afrika groote vraag naar ertstonnage voor de Noordelijke havens van de Vereenigde Sta ten, doch er bestaat geen vooruitzicht, dat hiervoor neutrale scheepsruimte te krijgen is. Naar het schijnt werden in de bericiht- week hiervoor ook geen Amerikaariséhe schepen gesloten, er zijn tenminste hier over geen berichten beschikbaar. Voor de kolenvaart werden twee schepen gesloten en wel voor de vaart van Durban naar Port Sudan en van Durban naar Alexan- drië tegen 90 shilling per ton. Boyendien werd een schip bevracht met cacao'en kof fie van de West/kust van Afrika naar de Vereenigde Staten. (Europapress). NIEUWS VAN HET ZUIDFRONT. lederen dag weer komt er nieuws van het Zuidfront. In het Zuiden van de Sovjet- Unie, bij de Kaukasus, daar bevechten het Duitsche leger en zijn bondgenooten de res ten van het eens zoo macht%e Sovjet-leger, daar wordt aan Anglo-Amerikaansche ver wachtingen de bodem ingeslagen. Reeds zijn gedeelten van de 'rijke oliegebieden vast in Duitsche hand, reeds trachten de bolsjewisten zioh in te schepen om te ont komen aan de vernietigende aanvallen van de dappere Europeesohe strijders. Landgenoot, de directe dreiging van het bolsjewisme is afgewend. Het gaat er nu om het monster te vernietigen. De eind strijd is begonnen. Uw plaats is in de ge lederen van hen die dezen strijd beslechten. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 21 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 415.5 M. 6 45 Gram. en Ochtendgymn. 7.00 en 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Kamerorkest 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Composities voor strijk-trio 10.00 Tempo 11.00 Vacantie- Kleuterklas 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest 12.00 Luisterspel: „De geschiede nis antwoordt" 12.15 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest 14.00 Ned. orkesten 16.00 Bijbellezing 16.20 Zang met piano 16^.45 Orgelconcert 17.15 BNO: Nieuws 17.30 De knutselklas 17.45 Gram. 18.00 Omroep-Pianotrio 18.30 Neerlands stem van het Oostfront 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Sportpraatje 19.30 Front en vaderland, gevarieerd programma, voor de Nederlandsche strijders aan het Oost front. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Ra dio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15 Gram. 21.00 Orgelconcert 21.25 Gram. 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 10.00 Mor genwijding 10.15 Pianovoordracht 10.40 Voordracht 11.00 Zang met piano 11.30 Solistenconcert 12.00 Ensemble Joan Lancé 12.45 BNO: Nieuws 13.00 „Juiste wijze van melken" 13.15 Gevar. programma 15.00 Voor de vrouw 15.45 Om en om programma 1Ï00 Als je verre reizen doet.... 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Omroeporkest 18.15 Reportage 18.30 Amusementsorkest 19.3P B.N.O. Nieuws 19.40 B.N.O.: De Jordaner over sociale nooden 19.50 Spiegel van den dag 20.00 B.N.O.: Eng. uitzending (Ra dio-Centrales: Liederen v. Richard Strauss) 20.15 Alleen voor'de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken 20.15 Hobo, viool, altviool, cello en piano 21.00 Landmans lust 21.30 Solistehconcert 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.10 Avondwijding 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e Programma: 7.0024.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 7.00—21.00 Duitsch Pro gramma 21.0022.00 Gramofoonmuziek R.R.D. 22.0024.00 Duitsch Program- Eerste Leldsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 33-79s G. H. KLEIHHAHS PIETER DE LA C0URTSTRAAT 22 TRAH8R0RT - TELEFOOR 2143* Tarlal aa «Ityoarlng la ovarlag mot U WILT U IETS WETEN? Vraag: de weg van Oegstgaest naar Maarssen. Antwoord: Leiden, Woerden, Vleuten, Maarssen. 54 K.M. Vraag: de weg van Bleiswijk naar Meerlo (Swolgen) Antwoord: Rotterdam, Dordrecht, Geertruidenberg, den Bosch, Veghel, Erp, Gemert, Mortel en vandaar fietspad (na vragen!) naar Venraay. Venraay, Oostrum, Meerlo, Swolgen. 146 K.M. Vraag: de weg: a. van Ter Aar naar Milligen bij Nijmegen; b. naar Schijndel; c. naar Arnhem. Antwoord: a. Bodegraven, Utrecht, Rhenen, Kesteren, Dodewaard, Slijk Ewijk, Nijmegen, Persingen, Milligen. 133 K.M.; b. Bodegraven, Gouda, Bergambacht, Gor- cum, Woudrichem, 's Hertogenbosch, St. Mi chielsgestel, Schijndel. 104 K.M. c. Bodegra ven, Utrecht, Ede, Arnhem. 90 K.M. Vraag: Het adres van het Roode Kruis, om inlichtingen betreffende burgers. Antwoord: Jan Pietersz. Coehstraat 4, Den Haag. Vraag: De weg van Zoetermeer naar Egmond aan Zee. Antwoordc Over Leiden, Haarlem, Beverwijk, Castricum, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee. 73 K.M. Vraag: Over een reis van Leiden naar Kollum. Antwoord: Er loopt slechts vanuit Groningen een autobus naar Kollum (ver trektijden 9.15, 15.en 19.25 uur). U reist dus het beste over Amersfoort-Zwolle- Groningen per 'trein. Indien u niet tegen een wandeling van ruim 1 uur opziet, kunt u ook reizen over Leeuwarden, vandaar per trein naar Buitenpost en te voet naar Kollum. Vertrek Amsterdam (boot) 9.15. Aankomst Lemmer 14.30, aankomst Leeu warden 17jl5. Vertrek Leeuwarden. 17.41. Aankomst 'Buitenpost 18.25. De reis van Amsterdam naar Leeuwarden kost 2.25. JUJtWiqie,. VRIJDAG 21 Aug. Mis v. d. H. Joanna Fremiot de Chantal, weduwe: Cognovi. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten hemelopneming: 3e voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U# om de ten hemelopneming). Kleur: Wit

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2