DINSDAG 18 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Buitenland i Mr. H. Gelae. Lelden i Red. Stad en Sport» Zonderop. Lelden» Red. Omgeving» L. Roozen, Lelden» Letteren en Knnati Fr. Schneider». Lelden» verantwoorde» voor de advertent!JnB. Bonnet Lelden. WEEKBERICHT Zon onder 9.01 uur Dinsdagavond. Zon op 6.26 uur Woensdagochtend. Ttuschen deze tijden moet worden ver duisterd. 18 Aug.: De maan komt Dinsdagmiddag om 1.38 uur op en gaat Dinsdagavond om 11.56 uur onder. (Eerste kwartier) 19 Aug.: De maan komt Woensdagmid dag om 2.52 uur op en gaat Donderdag nacht om 0.31 uur onder. 20 Aug.: De maan komt Donderdagmid dag om 4.05 uur op en gaat Vrijdagnacht om 1.14 uur onder. 21 Aug.: De maan komt Vrijdagnamiddag om 5.13 uur op en gaat Zaterdagnacht om 2.05 onder. z Zweminr.: „De Zijl" 20.5 gr. C. Ondragelijke zenuwpijnen. Nn weer een gezonde, opgewekte vrouw. Mevrouw P.H. te B. schrijft, dd. l-5-'40: „De beo blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan ontzet tende zenuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik beo ou 'weer een gezonde, opgewekte vrouw." Bij rbeumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schade lijken Invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur, Nassaukade 373, Amsterdam. 130-787 - i =3 RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN Prettige ontmoeting Ongeteekend. A. B. O. uit den Haag was op 19 November, op den Stationsweg te Leiden, een wielrijder tegengekomen, die, volgens hem, niet voldoende rechts hield, reden om dezen wielrijder, door middel van een stomp tegen het plaveisel te slaan. Kosten van deze mep werden door den kantonrechter begroot op een tientje of tien dagen. C. A. van B. melkverkooper te Voor schoten had geen kraan aan zijn tapte- melkbus aanwezig gehad. Verder waren de diverse melkbussen niet voorzien van de vereischte opschriften volle- en taptemelk De ambtenaar eischte voor een en ander een geldboete van 20 subs. 10 dagen. Uit spraak 6 subs. 4 dagen. SPORT SCHAKEN Bondswedstrijden Nederlandsche Schaak bond. Gistermiddag werd te Eindhoven een aanvang gemaakt met de bondswed strijden van den Nederlandschen Schaak bond. Na de officieele opening, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door de heeren ir. Krugers, voorz. van de afd. Eindhoven, burgemeester Pulles, en den voorzitter van den Ned. Schaakbond, Zittersteyn, werd met de wedstrijden begonnen, waaraan 287 schakers deelnemen. De hoofdklasse is verdeeld in 16 groe pen, elk van 8 spelers. WATERPOLO Nederlaagwedstrijden LZC De Leid- sche zwemclub organiseert op 20 Aug. 27 Aug en 3 Sept. nederlaagwedstrijden, waaraan deelnemen HPC (Heemstede) HZEPC (den Haag) en Maas (Rotterdam). Daar deze clubs tot de sterkste le klassers behooren, zal het aan spanning niet ont breken. Voor Donderdag a.s. staan op het pro gramma de wedstrijden LZC—HPC en LZC 2—HPC 2. £Uua§i*e. WOENSDAG 19 Aug. Mis v. d. H. Joan nes Endes, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e ge bed v. h. octaaf van "Maria's ten hemelopne ming; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de ten he melopneming). Kleur: Wit. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen. WOENSDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Joannes Eudes; 3e v. h. octaaf van Maria; 4e voor den vrede. GEMENGDE BERICHTEN Doodelijke val bij het houtlossen. Te Oss had de ongeveer 57-jarige gehuwde arbeider van Hinthem bij het lossen van hout op de houtopslagplaats der N.V. Gebr.'s v, d. Bergh's Textielfabriek, het ongeluk, plotseling van een vier meter hoogen houtstapel te vallen, waarbij hij met het hoofd tegen een ijzerèn paal sloeg. Geneeskundige hulp was zeer spoe dig ter plaatse en na overbrenging naar het St. Anna-ziekenhuis bleek de man den hals gebroken te hebben. Het slachtoffer is aan het bekomen letsel overleden. De man was vader van een groot gezin. Enkele weken geleden is ook de moeder van dit gezin gestorven. Lijk gevonden. Gistermorgen om 10 uur is uit (het water te Groningen, dicht bij zijn woning, opgehaald het lijk van den pianostemmer, den heer W. K. Beukema, die Donderdagavond aldaar door de duis ternis misleid, te water is geraakt en ver dronken. Uitgebreide bonnenzwendclarij in Veen- dam. Reeds langen tijd was bekend, dat bij diverse particulieren in Veendam ver schillende inwoners bonnen opkochten. Dit (kwam de recherche ten oore, aan wie het na lang onderzoek gelukte een vaag sig nalement van een der daders te krijgen en thans is zij overgegaan tot de arrestatie van H. W. en H. v. d. P. beide uit Veendam en van 5 personen uit Muntendam. De hoofd dader H. van D. bleek bij fouilleering in het bezit te zijn van 800 brood-, kaas-, aard appel- en suikerbonnen, welke alle tegen exorbitant hooge prijzen zouden worden verkocht. Door de aangehoudenen werden geheele bonkaarten opgekocht voor hooge prijzen. Een groot aantal bonnen is in be slag genomen. De hoofddader H. van D. en drie medeplichtigen zijn ter beschikking ■van de justitie gesteld. Tegen de overigen is proces-verbaal opgemaakt. Veesmokkelaars aangehouden. De Edesche recherche voor economische zaken kreeg de lucht van een veesmokkelarij, die haar reden gaf de gangen van eenige vee houders in het oog te houden. Runderen, aangevoerd ter Bossche vee markt, bleken op onverklaarbare wijze te eclipseeren. Toen men meer gegevens in handen kreeg, werd eindelijk overgegaan tot de arrestatie van de veehouders E. J. H. te Ede en H. v. C. te Bennekom. Samen met ambtenaren van den C.C.C.D. werd het onderzoek voortgezet, waaruit bleek, dat H. twee koeien in Den Bosch ha<} gekocht, buiten het veeboekje om, dus bestemd voor den sluikhandel. Hoewel H. deze koeien niet meer in zijn stal had, konden zij toch worden opgespoord. Aan eenzelfde feit had H. v. R. zich schuldig gemaakt. De door hem gekochte twee koeien had hij ge stald bij den veehouder J. v. G. te Benne kom, bij wien zij werden opgespoord en inbeslaggenomen. Intussch'en bleek, dat ook deze v. G. twee koeien in zijn bezit had, die niet op het veeboekje waren vermeld. Alle zes koeien tverden inbeslaggenomen en tegen de da ders is proces-verbaal opgemaakt. Clandestiene slachters gegrepen. iïe politie van Soest in samenwerking met ambtenaren van den Centralen Crisis Con trole Dienst heeft eenige clandestiene slachters op heeterdaad 'betrapt in een boerderij aan den Lange Brinkweg te Soest. Twee juist geslachte koeien bene vens een groote hoeveelheid vet konden in beslag worden genomen. Drie mannen wisten te ontvluchten, doch werden later in Amersfoort gearresteerd. Het waren twee inwoners van Amersfoort en één uit' Hoevelaken. Begunstigd door de duister nis zagen eenige personen kans een groot deel van het in beslag genomen vet te ont vreemden. Dit werd evenwel spoedig ont dekt. Vier inwoners van Soest werden in verband: hiermede aangehouden, terwijl het vet, dat nog in hun woningen werd aange troffen, opnieuw in beslag werd genomen. Oplichter nam portier er tusschen, Een 23-jarige avonturier heeft kans gezien, een portier van een café te Amsterdam voor een bedrag van 132,50 op te lichten. De man gaf zich uit voor adjunct-inspec teur van een bewakingsdienst en vertelde den portier, dat hij hem wel kon helpen aan een baantje als bewaker. Omdat hij momenteel in moeilijkheden ;zat en 132,50 aan proceskosten meest betalen, verzocht hij den portier dan hem ter wille te zijn en hem het geld even te leen en. De portier was inderdaad zoo vriendelijk en gaf het geld. Hij zag er slechts 20 van terug. Toen de oplichter later werd aangehouden, bleek hij in het bezit te zijn van een spaarbank boekje waarop nog 500, stond en dat hij in zijn pension ten nadeele van een ver pleegster had ontvreemd. Goéde Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Nederlandschen Volksdienst. PADDENSTOELEN BONLOOS VOEDSEL VOOR DE LIEFHEBBERS! Paddenstoelen zijn in ons land een ge recht voor liefhebbers. Onbekendheid met de in tallooze kleuren en vormen in de na tuur voorkomende zwammen en angst voor giftige soorten hebben belet, dat men hier op groote schaal is gaan verzamelen, terwijl de gekweekte paddenstoelen, de zoogenaamde champignons, te duur zijn om b(j de bevolking populair te worden. „Wat de boer niet kent, eet hij niet", zegt het spreekwoord. Maar wie eenmaal, overgehaald door het enthousiasme van een paddenstoelenliefhebber er van ge proefd heeft, heeft bijna zeker den smaak er van te pakken gekregen. Het is begrijpelijk, dat bij de heerschen- de voedselschaarschte meer aandacht dan voorheen wordt geschonken aan de pad denstoelen, die op vele plaatsen in de vrije natuur den kenner gratis ter beschikking staan en waarvan in jaren, dat de padden stoelen overvloedig voorkomen, vrij groote hoeveelheden ongeplukt en dus ongebruikt blijven. Reeds in den zomer van 1940 heeft de Nederlandsche centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek zich tot de Nederlandsche Mycologi- sche Vereeniging gewend met de vraag of door een juiste propaganda kon worden bereikt, dat door een georganiseerden pluk van de in de natuur groeiende eetbare paddenstoelen minder verloren zou gaan. Dit deelde de voorzitter van deze vereeni ging, de heer T. A. C. Schoevers te Wage- ningen in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. mede. Er zijn enkele soor ten, die in sommige jaren in groot aantal voorkomen, zooals in de eerste plaats de zg. dooierzwam of hanekam, de weide champignon en de boleten.v Vaak gebeurt het echter, dat zelfs deze paddenstoelen niet in een aantal van eenige beteekenis te vinden zijn. Paddenstoelen zijn niet zoo voedzaam als men wel eens heeft aangenomen. Ver- sche paddenstoelen bestaan voor 90 uit water, terwijl zij bovendien niet licht ver teerbaar zijn. Zij zijn echter zeer smake lijk, mits zij in verschen toestand worden bereid. Vaak komt het echter voor, dat in winkels oude paddenstoelen zoowel ge kweekt als „wilde" worden aangeboden, terwijl er zich onder zelf verzamelden dik wijls vele bevinden, die maden bevatten. Dit draagt er niet toe bij, de populariteit er van te verhoogen. De heer Schoevers acht het voorts noodzakelijk, dat er, in dien het in ons land tot verkoop op" de markten van door beroepsplukkers verza melde paddenstoelen zou komen, zooals dat in het buitenland geschiedt, evenals in andere landen een toezicht op den ver koop van zulke in de natuur geplukte pad denstoelen wordt ingesteld, om te voor komen, dat giftige exemplaren argeloos genuttigd worden. Met het oog op dit laatste, maar niet minder ook om de liefhebbers te gerieven is de Nederl. Myc. Vereeniging er in liet vorige jaar toe overgegaan om een vlug schrift te verspreiden, waarin vier van de in ons land meest voorkomende en smake lijkste soorten zijn afgebeeld en beschre ven, namelijk de weidechampignon, de inktzwam, het eekhoorntjesbrood en de dooierzwam of hanekam. Van deze bro chure, die b(j den boekhandel verkrijgbaar is, is nog slechts een klein aantal voor handen. Dezer dagen zal de genoemde ver eeniging een nieuw vlugschrift doen ver schijnen, waarin nog vier andere "soorten van in ons land voorkomende eetbare pad denstoelen worden beschreven en afge beeld, namelijk de weidekringzwam, de kastanjeboleet, de morielje en de gele rid- derzwam, terwijl evenals in de andere ujt- gave eenige eenvoudige recepten voor de bereiding daarvan zijn opgenomen. Het is van veel belang slechts die soor ten te plukken, die daarin zijn aangegeven en zich van het plukken van andere te onthouden. Daar veel eetbare paddenstoe len gevaarlijke dubbelgangers hebben (al thans voor den leek, voor den kenner zijn om noodlottige vergissingen te voorkomen, de verschillen duidelijk genoeg), dient men de aanwijzingen die in het vlugschrift worden gegeven, nauwlettend op te volgen. Exemplaren, waarvan men niet geheel zeker i,s, kunnen het beste verwijderd wor den. DE WERELD IN VLAMMEN. Het is onbegrijpelijk, dat er nog steeds landgenooten zijn, die zich afvragen waar om de wereld in vuur en vlam staat. Zij zagen niet, dat onze Westersche bescha ving aan den rand van den afgrond geko men was. Dat kapitalistische en plutocra tische misdadigers zich gereed maakten haar aan het bolsjewisme uit te leveren. Om dat te verhinderen bonden het Duit- sche leger en zijn bondgenooten den strijd aan tegen de belagers van onze gods dienst en cultuur. Daarom staat de wereld in vlammen; daarom grijpen ook Nederlandsche man nen naar de wapenen; daarom roepen wij ook u op uw plicht te doen, u aan te mel den bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land"' Koninginnegracht 22 te "s-Graven- hage. STADSNIEUWS PRIJSOVERTREDINGEN IN LEIDEN. Ruim twintig berèchtingen per maand. Dat de opsporing en berechting van prijs- overtredingen gestaag voortgang vindt, kan blijken uit het aantal gevallen, dat de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage alleen al voor Leiden in het afgeloopen tweede kwartaal te berechten kreeg, nl. 61. Per maand werden dus ge middeld twintig Leidenaren, die zich niet aan de prijsvoorschriften hadden gehouden, gevonnist. In het geheel werd in de maanden April, Mei en Juni 20.608.aan boeten opge legd. Van dit bedrag 'komt ongeveer de helft voor rekening van een vennootschap, handelende in groenten en fruit. Voorts waren er nog drie veroordeelingen boven duizend gulden. Een zware boete kreeg ook de Leidenaar E. L., eigenaar van een groote meubelzaak. Het was de gewoonte in zijn winkel den prijs vah de te verkoopen goederen naar bevind van zaken en de draagkracht van den kooper vast te stellen. Een eiken ombouw met kastje, dat eerst 24.95 zou hebben moeten kosten, werd verkocht voor 35.en een karpet van 89.50 voor f 98.50. Bij het verhoor door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenha ge heeft de. v/inkeiier erkend zich aan on geoorloofde handelingen te hebben schuldig gemaakt. Ilij werd gestraft met een geld boete van 1500. De rector-magnificus der rijksuniversi teit te Utrecht deelt mede, dat de Leidsdhe studenten, die voor den cursus 1941/1942 waren ingeschreven voor de studie in de faculteiten der godgeleerdheid, wis- en na tuurkunde, letteren en wijsbegeerte en in de vereenigde faculteiten der rechtsge leerdheid, en der letteren en wijsbegeerte, ook voor den cursus 1942/1943 aan de uni versiteit (kunnen worden ingeschreven. Het verdient- aanbeveling zoo spoedig mogelijk inschrijvingsbiljetten aan te vra gen, waartoe de gelegenheid sedert 15 Augustus jl. bestaat. EERVOL ONTSLAG IR. R. A. KERN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is met ingang van 21 September 1942 aan R.A. Kern op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lector aan de Rijksuniversiteit alhier. Ir. Kern werd op 1 Juli 1927 be noemd tot lector in de faculteit der letteren en Wijsbegeerte en belast met het geven van onderwijs in het Soendaasch, waardoor prof. van Ronkel ontlast werd van het on derwijs in deze taal. De brigadier van politie C. Both her denkt morgen het feit, dat hij voor 25 jaar bij de politie hier ter stede in dienst trad. De heer Both onttrekt zich dien dag aan alle huldebetuigingen. Handelsregister K. van K. Nieuwe inschrijvingen: J. H. Hageman en Zn. (B.P.) Lisse, Montbretia- straat 66. Bloembollenkweekersbedrijf in den ruimsten zin, handel in bloembollen en aanverwante gewassen. Venn.: J. H. Hageman en J. C. Hageman, Lisse. 9231. N.V. Subliem Chemische Fabriek Nieuwveen, Dorpsstraat 163. Dir. J. van Zoest, Nieuwveen. Maatsch. kap. 1000. waarvan geplaatst en gestort 500. (Ned. Staatscourant 5 Augustus 1942, Bij voegsel no. 461). 9230. Electrische Meubelfabriek A. W. Bertina, Voorschoten, Veurscheweg 180a. Afkomstig uit 's-Gravenhage. Wij z i g i n g e i>: N.V. Melkiprichting en Zuivelfabriek „De Hoop" L. van Pari don. Katwijk, Kerkstraat 16. Uittr. Comm.: Wed. M. M. van Paridon-Hoogeveen, Kat wijk. N. Dir.e.: Wed. M. M. van Paridon- Hoogeveen, Katwijk. N. Comm.e.: C. van Paridon, Katwijk. Oosthoek Zoon's Industrie- en Handel maatschappij N.V. Alphen a/d Rijn, Em- malaan 105. Procuratie verleend aan: C. I. de Vogel, Zoeterwoude. (Bi3.) (afdeelings- directeur van de Houtwarenfabriek „De Oude Rijn" te Zoeterwoude). J. van 't Kruis, Nieuwveen, nr. 25 han del in stroo, hooi, turf strooisel, stroorijder, aardappelen-expeditie. De zaak is met in gang van 1 Sept. 1941 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Jac. van 't Kruis en Zonen. Venn.: J. van 't Kruis, J. Chr. van 't Kruis en(Chr. van 't Kruis, Nieuwveen. Modemagazijnen „Maison Zurloh" N.V., in liquidatie. Leiden, Breestraat 130/134. De N.V. heeft haar bezittingen en belangen alsmede verplichtingen op den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen aan L. J. H. Zurloh. Naamlooze Vennootschap Habermehl's Graanhandel en Expeditiebedrijf. Nieuw veen, nr. 57a. De N.V. is met ingang van 29 Jul. 1942 in liquidatie getreden. Liq.: ï3. Habermehl, Nieuwveen. N.V. Modehuis voorheen Firma H. Mack. Gemeentel. Aankondiging AANMELDINGSVERORDENING. De Burgemeester van Leiden wijst nog maals houders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrekken van huis vesting aan reizigers en vreemdelingen, dan wel tot verblijf van herstellenden (bijv. hotels, herbergen, pensions, liefda dige instellingen, herstellingsoorden, jeugd herbergen, tehuizen voor dakloozen), zoo mede particuliere personen, die geregeld kamers verhuren en de bestuurders van kloosters, ordetehuizen, retraitehuizen en tehuizen van kerkelijke genootschappen op hun verplichting om hun bedrijf, respec tievelijk hun werkzaamheid aan te melden. De aanmelding moet schriftelijk geschie den aan het Hpofdbureau van Politie (Zon- neveldstraat). Bij de aanmelding moeten de ligging van het huis, waarin het huis- vestingsbedrijf zich bevindt, alsmede de localiteiten, welke door het huisvestingsbe- drijf worden gebruikt, nauwkeurig worden aangeduid. Aangezien hem gebleken is, dat velen zich nog niet hebben aangemeld waar schuwt hij, dat tegen niet-naleving van vermelde verplichting streng zal worden opgetreden. Hij geeft derhalve hun, die de aanmelding tot nog toe achterwege lieten ernstig in overweging om, ten einde moei lijkheden te voorkomen, die aanmelding ten spoedigste te doen. Niet naleving van de verplichting wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoog ste duizend gulden, of met een dezer straf fen, voor zoover niet op grond van andere voorschriften een zwaardere straf is be dreigd. STEVENINCK. geiden, 18 Augustus 1942. RUILING AARDAPPELKAARTEN TEGEN RIJSTBONNEN DOOR CHINEEZEN, JAVANEN, ETC. Zij, die na 7 Augustus aardappelkaarten hebben ingeruild tegen rijstbonnen. wor den beleefd verzocht, zich te vervoegen op het Distributiekantoor, Steenschuur 15. D.S.K. medebrengen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 18 Augustus 1942. EXPOSITIE C. KOPPENOL EN ANNA KOPPENOL- LEHMANN. De heer C. Koppenol en Mevr. Anna Koppenol-Lehmann exposeeren bij van Spaandonk hun werk „van diverse plui mage". Er zijn portretten, landschappen, stillevens, er is werk uit binnen- en buiten land. Wat het meest opvalt zijn de bloe- men-stillevens van C. Koppenol, die bo ven het andere werk uitstelten door diep heid van kleur en ziuiverheid van lijn en leven. Zijn Ibloemenstillevens herkent mén onmiddellijk uit de vele, die er zijn op de ze expositie. Die van zijn vrouw zijn even eens voortreffelijk van kleur, maar iets minder natuurlijk van lijn, iets droome- rigs. De landschappen e.d. nemen echter op deze tentoonstelling een overheerschen- de plaats in. Het meest hiervan is van me vrouw Koppenol-Lehmann, die mooie din gen schildert als een oud hoekje in Oude water en een prachtig grachtje in Delft. Ook het groene, dat in de bergen van Cor tina d'Ampezzo, is zuiver van sfeer en kleur. De stadsgezichten van C. Koppenol lijken ons niet genoeg los gekomen van de teekening, er zit te weinig'zwier in, maar des .te voortreffelijker zijn zijn boerenin- terieurs als: het koperpoetsende vrouwtje, het interieur van een boerenwoning met antiek kastje en spinnenwiel en ook het duin bij Sdheveningen met twee Scheve- ningsohe vrouwen. Het is een zeer verscheiden en interes sante expositie, die tot 12 September blijft opengesteld. F. Schneiders. Leiden, Breestr. 131-133. De N. V. is met ingang van 25 Februari 1942 in liquidatie getreden. Lig.; I. J. M. Timmerman en B. J. Timmerman, Leiden. 7008. Gebroeders Heuvelman, Leiden Oude Rijn 75. Smederij, draaierij, autog. iaschinr., centr> verw. bedrijf. De bepa lingen ten aanzien der rechten van der den zijn gewijzigd. 7194. Kunstaardewerkfabriek „Cedo' Nulli" N.V. Leiderdorp, Zijldijk 28. De N.V. is met ingang van 1 Juli 1942 in liquidatie getreden. Liq.: M. P. WetzlerGéron, Am sterdam, Het bedrijf wordt voortgezet in een vennootschap en commandite onder den naam: Kunstaardewerkfabriek Cedo Nulli C.V. Beh. Venn.: L. J. J. Verburg, Amsterdam. Aant. Venn. b. w. v. geldsch.: één. Proc.: H. Booms, Leiderdorp. Opheffing: 6742. Bonbonfabriek De Sleutels van Corlin, Leiden, Janvossen- steeg 21. FEUILLETON HET KEERPUNT Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELZEN. 4) Rob van Heyst kwam nu naar voren, be dankte Mark met een hartelijk woord en verzocht hem den avond verder in hun ge zelschap te willen doorbrengen. Het lioht knipte aan, stoelen werden ver schoven tot één wijde kring. Langzaam kwamen de stemmen los. „Nu mag ik u zeker eerst wel de leden van onze club voorstellen", zei Rob. Auto matisch ging Mark de rij langs, luisterde ter nauwer nood naar de namen, die ge noemd werden: Else van Doornwijck, m'n verloofde, Ria van Doornwijck, Jan van El- ten, Tom Warsage (hier leefde Mark's be langstelling even op). Dat was de jongen, die hem de vraag over z'n boek gesteld hai, maar onmiddellijk werd z'n aandacht afge leid, want een slank meisjesfiguurtje rees op en stak hem de hand toe. „Gaby, m'n zus", hoorde hij Rob zeggen. Er was iets verwachtends in den blik waarmede hij haar aanzag, maar deze werd op geen en kele wijze beantwoord. Het strakke, blee- ke gezichtje was als een masker. Zonder te weten, wat hij eigenlijk verwacht had, stel de het hem teleur, doch er bleef geen tijd hierovc-r na te denken, want Jaap nooaig- de hem met luidruchtige woorden uit, naast hem plaats te nemn.. Van Heyst wisselde enkele woorden met z'n verloofde en zette zich dan aan Marks andere zijde. „U bent ook een liefhebber van muziek, heb ik gehoord. Jaap vertelde me van uw buitengewone vioolprestaties." ..Jaap overdrijft, ik heb hee' kort les ge had Wel ben ik in m'n hart meer musi cus dan schrijver." „Dan l;cop 'k, dat wij ook van dat ta lent nog eens mogen genieën ui Rob lachend, „Ons ontbreekt juist een violist" ..Graag alleen moet u niet al te hooge verwachtingen stellen, want ik ben geen samenspel gewend. O, maak daarover geen zorg. Gaby is handig in 't begeleiden en we oefenen toch eerst onder ons voor we in 't pubJiek op treden. Komt u de volgende wèek, dan mu siceren we en kunnen een repetitie-avond afspreken „Nogal meegevallen?" wilde Jaap by 't naar huis r ij den weten. „Bijzonder die Van Heyst is 'n geschik te kerel; wat is hij van beroep?" „Ingenieur ja, die mag ieder even graag. Een wonderlijk contrast z'n zuster en hij. „Waarom", vroeg Mark quasi onverschil lig. „Ze is minstens even knap als hij." „O, wat dat betreft, maar altijd op een afstand en trots als een pauw". De taxi stopte. Met een kort „welterus- te" sneed Mark elke pogir- tot verdere conversatie af. Had van Or telijik? On getwijfeld was ze dezen av n heel an dere persoonlijkheid gew\ dan het meisje uitvden trein. Toch klonk hem nog steeds de diep meevoelende klank van haar stem in de oóren: „Om zoo te kunnen schrij ven moet je zelf wel heel eenzaam geweest zijn." Hoe heb jij dat ontdekt Gaby? vroeg hij zich af, „heb jij ooit eenzaamheid gekend?" Toen schold hy zich zelf een sentimenteele dwaas. Een gefortuneerd meisje, met een broer als Rob. veel vrienden en waar schijnlijk zelfs ouders; maar 't feit, dat zij 't masker even had opgelicht, toen ze hem terug zag, wilde hem niet uit de gedachte. in. Madeleine d'Ormont, eens mevrouw van Heyst was tegen haar gewoonte naar bed gegaan, vóór haar zoon en dochter thuis kwamen. Deze avond drukte haar het alleen zijn, werd ze geplaagd door allerlei'onaan gename herinneringen uit het verleden, die ze vergeefs trachtte te verjagen. En als ge woonlijk was Gaby hiervan weer de oor zaak geweest, 's Middags had ze haar doch ter, enkel uit bezorgdheid geraden thuis te blijven, daar hét regende en stormde van geweld. Eenigszins verwonderd, dat het meisje niet zei waar ze heen wilde had ze door een geringschattend: „of is het zoo buitengewoon belangrijk", getracht aohter de waarheid te komen. Nog zag ze den ver wijtenden blik in de óogen van haar doch ter, hoorde de duidelijke tegenziri in 't kor te antwoord: „het is-vandaag vader's sterf dag". Pijnlijke herinneringen uit 't verleden rezen voor haar geest op en lieten zich niet verjagen. Het huwelijk van Madeleine d'Ormont met Dolf van Heyst was een groote ver gissing geweest. Ze hadden elkaar op reis ontmoet en jong als ze was, voelde ze zich gevleid door de attentie, die die knappe of ficier haar bewees, 't Liep alles vlot van stapel en binnen 't jaar waren zij verloofd en getrouwd. Helaas al even spoedig volgde de ont goocheling. Had Madeleine's trotsche - schoonheid hem geboeid, zoolang hij haar moest veroveren, al gauw verminderde dit. Ze verloor z'n belangstelling, zoodat hij haar ten slotte geheel verwaarloosde. Bovendien ergerden hem de scènes die ze soms maakte, zoodat hij meer en meer het huis meed en haar geen vernedering be spaarde. Soms keerde hij, bezield met goede voornemens bij haar terug, doch Madeleine was er de vrouw niet naar, heni z'n ontroüw te vergeven. De beide kinderen uit dit hu welijk geboren werden 'n oorzaak van nog grooter verwijdering. Wetend, dat de jon gen haar afgod was, toonde hij altijd een uitgesproken voorkeur voor z'n dochtertje. Ze huiverde nog bij de gedachte hoe hij Rob pp eekeren avond om een klein ver grijp in de kelder opsloot en de sleutel bij zich stak. Machteloos 't kind te bevrijden was ze gedwongen 't gillen van den jongen aan te hooren. Sedert dien dag haatte ze Dolf en was 't echtscheidingsproces aan hangig gemaakt. Hij had toegestemd op voorwaarde, dat hem 't dochtertje wei-d gelaten, doch bij de uitspraak kreeg Made leine beide kinderen toegewezen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2