DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje DINSDAG 18 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10330 3)<z &2id*töli£0oti/fcaTit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 De conferentie te Moskou Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, 2yn Churchill en de gevolmachtigde van president Roosevelt, Harriman, Maandag ochtend weer uit Moskou vertrokken. Churchill weigerde tegenover de jour nalisten een verklaring af te leggen. Omtrent de besprekingen tusschen Sta lin, Winston Churchill en Harriman heeft de Britsche nieuwsdienst een communiqué uit Moskou bekend gemaakt, waarin ge- zeg® wordt, dat men een aantal besluiten genomen heeft betreffende de oorlogvoe ring tegen Duitschland en zijn bondgenoo- ten in Europa. Beide regeeringen zijn be sloten, zoo vervolgt het communiqué den oorlog tot aan de volledige vernietiging van Duitschland voort te zetten. Voorts wijst het communiqué op de aanwezigheid van een hechte vriendschap tusschen de bolsjewieken, Groot-Brittannië en de Ver- cenigde Staten, alsmede op htm volledige overeenstemming. Roosevelt en Tsjang-Kai-Sjek zijn dage lijks op. de hoogte gehouden van de vorde ringen der onderhandelingen. Naar de Engelsche nieuwsdienst voorts meldt, heeft de samenkomst van Churchill en Stalin geduurd van Woensdag tot Za- rerdag. Erbij aanwezig waren Harriman, sir Alan Brooks, Wavell en sir Alexander Cadogan. Als vertegenwoordigers van de Sovjets hebben Molotof en Worosjilof de besprekingen bijgewoond. De Duitsche bladen wijzen in hun com mentaren er eensluidend op, dat het ver schijnen van Churchill in de hoofdstad van een der geallieerden tot dusver heeft ge staan in de schaduw van fatale ontwikke lingen, ofschoon telkenmale de bezoeken werden voorgesteld als een keer ten goede ,.Het is daarom goedkoop, aldus de „Deut sche Allgemeine Zeitung", wanneer thans Engelsche bladen na het vierdaagsche ver blijf van Churchill in Moskou spreken van een z.g. keerpunt in den oorlog. Zij blijven •het bewijs voor deze prognose volkomen schuldig". „In Churchill's voetstappen marcheert de nederlaag", aldus de „Voel- kischer Beobachter". Het „Zwoelf Uhr Blatt" schrijft: „Wat is beslissender, of in Moskou vier dagen lang over een tweede front, over militaire plannen en over den verderen weerstand der Sovjets gekletst wordt, dan wel of tezelfdertijd de Duit- schers en de verbonden troepen onstuitbaar naar den Kaukasus oprukken en de vijan delijke convooien op alle zeeën worden vernietigd?" ONDERHOUD TUSSCHEN SMUTS EN CHURCHILL. Uit Kaapstad meldt de Britsche berich tendienst, dat de Zuid-Afrikaansche pre mier, generaal Smuts, een conferentie heeft gehad met Churchill. De bespreking vond plaats in Cairo, vóór Churchill naar Moskou vloog. De strijd in Oost-Azië LUCHTGEVECHT NABIJ DE SALOMONS- EILANDEN. In de wateren rond de Salomonseilan den is het Zondag tot een hevig luchtge-* vecht tusschen Japansche en Amerikaan- sche vliegtuigen gekomen. Tijdens dit ge vecht zijn 17 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Slechts twee Japansche vliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. De luchtmacht der Japansche marine heeft Zondag wederom een aanval gedaan op Townsville, Cairns, Wyndham, Port Darwin en Poft Hedland in West-Australië en groote schade aangericht aan de haven installaties en de installaties van militair belang. Te Townsville branden de pakhui zen nog steeds. 18000 ton geconserveerd, fruit zijn daar een prooi der vlammen ge worden. De olietanks in' het haventerrein zijn thans alle vernield, evenals de lij nen der naar het Zuiden loopende spoor wegen. In de wateren nabij Wyndham hebben Japansche duikbommenwerpers een transportschip van 6000 brt. tot zinken gebracht, dat brandend ten onder ging. Zeer zwaar was de nieuwe luchtaanval cp Port Moresby. De pakhuizen en een in de haven voor anker liggend transport schip van 4000 brt. werd in brand gewor pen. Een munitieopslagplaats buiten d% stad werd getroffen en ontplofte. Alleen boven Wyndham is het tot een 'luchtgevecht met twee Australische jagers gekomen, die werden neergeschoten. Alle Japansche vliegtuigen zijn op hun steun punten teruggekeerd. ENGELAND EISCHT NOORSCHE KOOPVAARDIJVLOOT OP. Naar het Noorsche blad „Aftenposten" meldt, eischt de Britsche admiraliteit in overleg met de regeeringen van Engeland en de Ver. Staten en van de Noorsche emi- grantenregeering de volledige overdracht op van de geheele Noorsche handelstonnage Deze maatregel zou ten gevolge hebben, dat de emigranten-regeering in geen enkel opzicht meer iets te maken zou hebben met de Noorsche schepen. Voor den leider der emigranten-regeering Nijgaardsvold, was deze eisch, zoo meldt Aftenposten, éen bit tere pil. De energie-rijkdom van de Oekraïne *In aansluiting aan de reeds eerder be kend gemaakte gegevens omtrent den ener gierijkdom van de Oekraine worden nog de volgende mededeelingen gedaan. De Oe kraine heeft een grooten rijkdom aan ener giedragers. Brandstoffen en energiebronnen zijn zeer veelzijdig vertegenwooïdigd. Het grootste steenkolenbekken van de Oekraine is gelegen in het Donetsbekken en beslaat een oppervlakte van circa 25.000 vierkante K.M. Hier bevinden zich kolenlagen, waar van de voorraad op rond 90 milliard1 ton kan worden geschat. De kolen, die tot co kes kunnen worden verwerkt, vormen hiervan circa 25 pet., terwijl circa 30 pet. van den totalen kolenvoorraad uit anthra- ciet bestaat. In het Donetsbpkken werden in 1939 cir ca 81 millioen ton kolen geproduceerd, waarvan 72 millioen ton in het gebied van de Oekraine. Het Donetsbekken was in het kader van den Sowjet kolenmijnbouw van de grootste beteekenis, daar ook na de ex ploitatie van de kolenbekkens in Siberië en de Oeral nog 60 pet. van de totale ko- lenproductie van Rusland van het Donets bekken afkomstig was. Alleen uit deze cij fers blijkt al, hoe zwaar de verliezen zijn, die de Russische kolenmijnbouw heeft ge leden. De arbeidsproductiviteit bereikte in den kolenmijnbouw van de Oekraine in 1938 slechts 24.7 ton per arbeider per dag. Hier liggen dus nog groote prestatiereserves. Op den rechteroever van de Donets en in het Westen van de Oekraine bevinden zich groote lagen bruinkolen, waarvan de mogelijke voorraden op 5 a 6 milliard ton worden geraamd. De productie, die in 1939 400.000 ton bedroeg, zal in 1942' voligens plannen opgevoerd worden tot 5 millioen ton. In de Oekraine bevinden zich voorts groote hoeveelheden aan brandbare lei, aardgas (18 milliard kubieke meter) en aardolie, die nog niet is geëxploiteerd tot aan het voormalige Poolsche olieveld van Brohobyca (productie circa 350.000 ton). De turfla'gen van de Oekraine, waarvan de voorraden worden geraamd op 1.4 mil liard ton gedroogde turf, ^brachten in 1939 een productie voort van 2.4 millioen ton. Aanzienlijk is ook de energieproductie van het land. De capaciteit van de kracht- werken in de Oekraine bereikte in 1937 1.98 millioen kw., hetgeen ongeveer een vierde is van de geheele productie van de Sowjet Unie. De productie van electrische energie bedroeg ongeveer 12 milliard kwh. of ongeveer een derde gedeelte van de ge heel e productie van het land. Wat de bodemschatten aan metalen be treft leveren de ijzerertslagen van Kriwoj- Rog de belangrijkste ijzerertsen van de Sowjet-Unie. Zij worden geraamd op 1.500 millioen ton rood en bruin ijzererts. De aansluitende mangaanertslagen van Niko pol zijn met die van Tschiatury in Georgië de grootste van de wereld. De voorraden mangaanerts in Nikapol worden op 450 millioen ton geraamd met een gehalte van 30 pet., welke door bewerking verhoogd kan worden tot 42 a 52 pet.. De productie hiervan bedroeg in 1937 0.96 millioen ton, hetgeen meer dan een derde is van de to tale productie van Rusland en ongeveer 20 pet. van de wereldproductie. Deze ver liezen aan de zoo belangrijke bodemschat ten beteekenen een zeer grooten slag voor de Russische industrieele capaciteit. Op basis van de kolen en ertsen en be gunstigd door de gunstige verkeerssituatie tusschen den Dnjepr en de Donez is in dit gebied een belangrijke zware industrie tot ontwikkeling gekomen. De productie van de ijzerindustrie bedroeg circa 3/5 van de geheele Russische productie. In 1937 wer den 8.8 millioen ton ijzer en 8.47 millioen ton st^al geproduceerd, terwijl in de Oe kraine 45 hoogovens in bedrijf waren. In verband irnet genoemde productiemo gelijkheden van materialen voor den mijn bouw eveneens van groote beteekenis. Voor de voorziening van den landbouw met machines waren tal van fabrieken op gericht. In het tractorenbedrijf van Char- kow werden jaarlijks 40.000 tractors ge maakt. Opk de locomotiefbedrijven van de Oekraine worden voor de verzorging van het verkeer van groot, belang. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers hebben, naar san het D. N. B. gemeld wordt, in den af- geloopen nacht aanvallen gericht op West-Duitsch gebied. Brisant en brand bommen deden vooral in woonwijken van Osnabrueck branden ontstaan. Tusschen Manytsóhen Sal, aan den zui delijken voet van de Jergeni-heuvels ligt het Kalmukkenstadje Elista, dezer dagen door de Duitsche troepen veroverd. Hier bevinden zich de ronde vilten tenten, de jurten en hutten van de Kalmukken, de afstammelingen 'van Tamerlan en Djengis Khan, die eens als een springvloed de ge bieden tusschen Don en Wolga overstroom den. Tweehonderd vijftig jaar is het gele den, dat deze nomadenvolkeren in onaf zienbare scharen uit Midden-Azië over het Oeralgebergte trokken om eerst halt te maken voor de keten van Kozakkenforten, die vanaf Zaryzin het tegenwoordige Stalingard tot aan de uitmonding van de Don een onoverkomelijke barrière heb ben gevormd. Zestig jaar lang trokken de Kalmukken brandend en plunderend tus schen Wolga en Oeral heen en weer, doch alle pogingen om verder in Rusland door te dringen, faalden. De hoofdmacht trok zich naar China, Tibet en Djoengarije te rug, de rest bleef in het steppengebied tus schen Wolga en Don, dat vanaf dien tijd de naam van Kalmukken-steppe verkreeg. Hier in dit vlakke, dorre gebied, spaar zaam met gras begroeid trekken nog altijd de Kalmukken zweryend rond op zóek naar nieuwe weideplaatóen. Precies als voor vele eeuwen volgen de herders de kudden en trekken verder, wanneer het gras is afgegraasd. Koren, ge reedschappen en wollen kléederen worden geruild tegen vee en vleesch. Nonsch en zwijgend trekken deze nomaden door de steppen, levend volgens de wet dezer step pe, primitief en ontoegankelijk voor Wes- tersche invloeden. Britsche koloniale politiek De diplomatieke correspondent van het D N. B. schrijft: „De „Times" bereidt in een artikel on der het opschrift „Koloniale deelgenoot schap" voor de ingrijpende wijzigingen in de Britsche koloniale politiek. Het blad voorspelt een nauwe samenwerking met de Vereenigde Staten, daar bestuur en ont wikkeling der koloniën problemen doen ontstaan, waarvoor ten deele reeds een practische oplossing is gezocht. Het blad wijst op het „verwerven van Amerikaan sche steunpunten in West-Indië", die het kenmerkend voor deze neiging noemt en op „de gemeenschappelijke adviseerende commissies voor alle Engelsche en Ameri kaansche gebieden in de Caraibische Zee". Van Duitsche zijde heeft men reeds lang het standpunt ingenomen, dat bij de sa menwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten de kwestie van de Britsche erfenis een bijzondere rol speelt. In dit licht gezien komt de door de „Ti mes" aanbevolen oplossing op het volgende neer: Om het dreigende bankroet te ont- ioopen verleent de firma „Engeland Ltd." het kapitaalkrachtige Amerika het door dit land zoo lang begeerde deelgenootschap. De nieuwe maatschappij, die den deelge noot Vereenigde Staten bijzondere voor rechten waarborgt, zal varen onder de vlag .^Angelsaksisch gemeenebest van vol ken". Doel van de nieuwe onderneming is.de gemeenschappelijke rationeele „ont wikkeling' (lees exploitatie) van het Brit sche en Amerikaansche koloniale bezit, waartoe ook de intusschen verloren gega- nc Philippijnen en Malakka gerekend'wor den. Om den schijn van het Atlantic Char ter te bewaren, worden 'den kolonialen volken aandeelen in de nieuwe vennoot schap in uitzicht gesteld. In de taal van de „Times" heet dit: „In dit deelgenoot schap zullen de koloniale volken hun recht matige plaats innemen". Dat het den Brit ten en Amerikanen echter niet te doen is om de „bevrijding van de door Japan be zette en onderdrukte gebieden" blijkt uit de reclame, die door de „Times" gemaakt wordt voor de „economische mogelijkhe den in Zuid-Oost-Azië". Men mag zich afvragen, aldus de diplo matieke correspondent van het D. N. B„ wat van de onthullingen van de „Times" meer aandacht verdient: het uitgesproken mercantiele denken, de handigheid in zaken doen van twee speculanten, die zelfs po gen uit een noodtoestand kapitaal te slpan, of de ongegeneerdheid, tvaarmede zij de openbare meening der wereld en degenen, die uiteindelijk'de kosten moeten dragen, hun voornemen durven voor te stellen als een der vrijheden, die in het Atlantic Char ter Verankerd zijn. Eén ding is zeker,ook door deze rekening van de Angelsaksers zullen de wapenen der drie mogendheden een streep halen. DUITSCHE MILITAIRE KRINGEN OVER „HET TWEEDE FRONT". Omtrent den eisch der bolsjev/isten naar een tweede front verklaart men te Berlijn van militaire zijde: Hoewel het den mili tairen leiders in Engeland en Amerika volkomen duidelijk is, hoe kansloos de po ging eener landing aan de door de Duit sche weermacht beheerschte Europeesche kusten zou zijn,'hebben de geallieerden zichzelf en ook den bolsjewieken steeds weer het droombeeld van een „tweede front" gesuggereerd. Astronomische cijfers van troepen en materiaal zijn er genoemd, voor welker vervoer de scheepsruimte van de geheele wereld niefr toereikend .zou zijn. Nieuwe vliegtuigen en speciale wa pens zijn tegen alle regelen der krijgskun de openbaar besproken. Deze theoretische besprekingen, zoo merkt men hieromtrent van militaire zijde op, moeten blijkbaar de En gelsch-Amerikaansche openbare mee ning moed inblazen en moeten de Sovjet- bondgenooten door het vooruitzicht op spoedige hulp, tot steeds nieuwe offers van bloed aansporen. BINNENLAND DE TOESTAND EI INDIë. Ten aanzien van den toestand in Indië meldt de Britsche berichtendienst, dat in Nagpoer in den tijd van 12 tot 15 Augus tus door de troepen 47 salvo's zijn gegeven. Daarbij zijn 30 Indiërs gedood en 14 gewond Door het optreden der politie zijn nog twee personen gedood env acht gewond. Volgens een bericht uit Madras hebben ongeveer 10.000 Indiërs op de straten van Koemb Akonam barricades opgericht. De politie heeft gevuurd op de iflfenigte. Daar bij zou volgens Engelsche opgaven één Indiër gedood en vier gewond zijn. Te Bengalore zou één persoon gedood zijn en 28 gewond, toen de politie he^ vuur open de op een samenscholing van Indiërs. On der de troepen zouden de verliezen 27 man bedragen. Bovendien zou een aantal poli tiemannen gewond zijn. MALARIABESTRIJDING IN DE OEKRAÏNE. Het gebied, waar Dnjepr en Boeg in zee uitmonden, behoort met zijn uitgebreide wateroppervlakten en moerassen tot he Oekrainsche gebied, waar de overbrenger der malaria, de anophelesmug. thuis_ is; aldus wordt uit Cherson gemeld. Elk jaar worden hier honderden menschen door de ziekte aangetast. Na de bezetting door de Duitsche troepen werd geconstateerd, dat de bolsjewisten het malaria-instituut te Cherson vernield, het personeel medege voerd of verdreven hadden en dat ongeveer 20 procent der bevolking parasietendrager is. Onmiddellijk werd met het herstel be gonnen en twee Duitsche onderzoekers van het tropeninstituut te Hamburg, dr. Min- DE LEIDER IN LIMBURG. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In de rubriek „Van heinde en verre" wordt Dinsdag 18 Augustus a.s. van 18.00 18.30 uur over den zender Hilversum II een reportage uitgezonden over het bezoek van den leider der N. S. B. aan Limbhrg. In deze reportage wordt o. m. de rede ge bracht, die door Mussert te Amstenrade is uitgesproken. De Ned. Staatscourant bevat een besluit van de Ned. Groenten- en Fruitcentarle, waarbij ontheffing wordt verleend van het verbod tot vervoer van groenten en fruit aan volks tuinders, wier tuinen gelegen zijn buiten de grenzen van de gemeente van in woning, voor zoover betreft door hen recht matig geteelde warmoezerij -gewassen en fruit, van de tuinen naar de woningen. Zij moeten echter in het bezit zijn van een in schrijving als volkstuinhouder bij een ge westelijke Landjbouw-Crisis Organisatie. Vervoer geen levensmiddelen clande stien. Politie-personeel van het bureau Economische Zaken heeft Zaterdag een intensieve controle aan de stations gehou den. Van aankomende reizigers werden groote hoeveelheden groenten, fruit en aardappelen, alsmede andere soorten clan destien vervoerde levensmiddelen in beslag genomen. In de toekomst zal deze controle op verschillende tijdstippen worden her haald. Arbeidsvoorwaarden in de mosterd- en azijnindustrie. Blijkens de Staatscou rant van 17 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de mos terd- en azijnindustrie vastgesteld. Bij de ze regeling zijn de gemeenten in Neder land in 3 klassen tngedeeld. Het minimum- weekink om en bedraagt voor volwaardige, mannelijke werknemers van 25 jaar en ouder in de onderscheidene gemeentéklas sen: 24,96, 23,04 en 21,12; voor vol waardige, vrouwelijke werknemers van 21 jaar en ouder onderscheidenlijk f 12, 10,56 en f 10.08. Voor jeugdige werkne mers van 16 jaar en ouder is het loon vast gesteld op een percentage van het loon der volwassenen. Voor overwerk wordt extra betaald. De werknemers zullen zes dagen vacantie genieten per jaar. Verder bevat de regeling bepalingen betreffende door betaling van het loon tijdens zgn. kort ver zuim en over Christelijke feestdagen en betreffende de beëindiging der dienstbe trekking. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maan dag, 24 Augustus 1942 valt. De molen „De Hoop" droeg zijn naam niet tevergeefs. De fraaie molen „De Hoop" te Almelo dreigde onder de handen van den slooper te komen, hoewel er reeds stemmen waren opgegaan om hem te red den. Gelukkig is hij echter den dans ont sprongen, dank zij den steun van 4e Ver. „De Hollandsche Molen", in samenwerking met het Fonds voor Bijzondere Nooden. ning en dr. Zumpt, konden hun arbeid aanvangen. Men paste verstuiving van pe troleum iniwoningen en stallen en van pe troleum en Parijsch groen op watervlak ten toe. Binnenkort zal men zoo ver ge vorderd zijn, dat onder leiding van een Duitschen dokter de bestrijding der ma laria door de Oekrainers kan worden Voort- IN EEN PAAR REGELS Wegens spionnage ten gunste van de Sovjet-Unie zijn te Stockholm twee Zweed- sche Joden gearresteerd, die naar zij reeds hebben bekend, een geheime radioverbin ding in hun woning te Stockholm onder- ■nielden met een Sovjet-Russisch station. Naar Aftonbladet uit Havanna meldt, zouden de Cubaansche schepen „Manzanil ia" en „Santiago de Cuba" tot zinken zijn gebracht. 23 leden der bemanning zijn daarbij omgekomen. Ter gelegenheid van het 40-jarig Priester jubileum van Mgr. D. N. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom Utrecht, werd Zaterdagmiddag 'm het Patronaatsgebouw aan de Zuilenstraat een druk bezochte receptie gehouden. De Aartsbisschop, Z.H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, kwam als eerste den jubilaris zijn gelukwenschen aanbieden VNP-De Keijzer-Pax Holland ia VELDWACHTER II. Er is nog de heugenis aan een ande ren veldwachter ook. Dat moet geweest zijn ergens op de Veluwe. In de gouden dagen van het veldwachterlijk gezag, dat uitging van een vervaarlijke snor en een zwaard in de schede. En deze veldwachter was een minnaar van het gfaan, nadat het in een stokerij in vloei baren toestand is gebracht. Hij lag dan wel eens aan den kant van den weg zijn roes uit te slapen en dan lag daar met den veldwachter de kans van de jeugd, die het meest zuchtte onder het tyrannieike gezag van den dorpsveld wachter. Zij trok het zwaard uit de schede des slapenden en bracht het bij den burgervader, die zijn ordebewaar der een niet malsche reprimande toe diende met de bedreiging, dat deze op staanden voet ontslagen was, als hij dat zwaard nog één keer hier zou zien. Waarop de veldwachter het zwaard in de schede vastspijkerde en een borrel dronk. Ik wil maar zeggen: wat een gezellige tijd was dat toch, toen de prinsemary er alleen maar was om ons te ontdek ken ibij het clandestiene zwemmen in een landelijk slootje. En als de politie ons niet ontdekte, deed moeder het wel, als wij ons hemd des avonds achterste voren of binnenste buiten aan hadden. Wij hadden toen ook schrik voor het gezag, maar het was een gezellige schrik. En dat gezag kan achter je aan zitten maar het moest loopen zooals wij. Snelle politie-auto's en zoo hebben die romantiek weggevaagd, en ik ben nu geneigd meer eerbied te hebben voor een veldwachter van den ouden stempel dan voor êen brigadier-op- autobanden van nu. En over een paar jaar zal men de jeugd-in-de-straten met tanks belagen. Het zal mij leed doen om mijn spruiten. En ik zal met weemoed aan de snor en het zwaard van mijn veldwachter denken. SCHANDAAL IN LOOSDRECHT Warmond en Loosdrecht behooren tot de bekende watersportcentra in ons land. Zeker, er zijn ook andere oorden, in Over ijssel bij Meppel en Giethoorn, in Fries land, maar die zijn meer gewoon. De élite verzamelt zich in Warmond en LoosdTecht. Hoewel een jol, B.M. of sharpie voor d'en normalen watersportliefhebber niet meer te betalen is, is het op de Kager- en Loos- drechterplassen overvol en speelt in deze omgeving de prijs van een boot schijnbaar geen rol. Ook de prijzen van andere arti kelen schijnen in Loosdrecht geen rol te spelen, vandaar dat deze plaats een dorado was voor ieder, die niet op een tientje be hoeft te zien. Zóó welig tierde hier de sluik handel, dat levensmiddelenbons niet eens meer aangenomen werden, alles werd zon der bon verkocht tegen de meest fantasti sche prijzen. Een dubbele uitsmijter deed er zes en een halve gulden, de hotels be trokken clandestien geslacht vljïesch bij honderden ponden tegelijk, vet, paling, ci- garetten en likeuren waren te kust en te keur verkrijgbaar, vooropgesteld natuur lijk, dat de bezoeker van dit oord over een zeer goed gevulde beurs kon beschikken. Reeds eerder deden Loosdrecht en War mond van zidh spréken. Toen moest de prijdbeheersching ingrijpen omdatvacan- tiehuisjes en booten tegen abnormaal op gedreven prijzen verhuurd werden. Dit maal werd in de winkels, hotels en andere gelegenheden in Loosdrecht door de prijs- beheersohing schoon schip gemaakt. Raz zia's werden gehouden en de processen ver baal stapelden zich op. Geen overtreding van de distributiebepalingen was denkbaar of in Loosdrecht kwam deze voor. Voor Warmond, dat tot dusverre verschoond is gebleven van een dergelijk grondig onder zoek, is het te hopen, dat men leering ge trokken heeft uit het gebeurde te Loos drecht, want ook in hier is een kleine schoonmaak niet overbodig. Deze gebeurtenissen hebben overigens een schril licht geworpen op de vacantie- mentaliteit van vele lieden. Nu een ge deelte van het seizoen achter den rug is en de eerste vacantie-ervaringen uitgewis seld worden, blijkt wel heel duidelijk, waarom vele menschen met goedgevulde beurzen op vacantie gingen. Natuurschoon en ontspanning was bijzaak, hoofdzaak was het eten zonder bon en het hamsteren van alles en nog wat, vanaf roggemeel tot pot ten en pannen toe. Er zijn streken geweest, waar de vacantiegangers als hongerige ra ven den omtrek, afstroopten en in plaats van de geijkte ansichtkaarten uit elk dorpje, pakketten met levensmiddelen en andere artikelen verzonden. Er ciculeeren lijsten van hotels, waarop de diverse specialiteiten van deze inrich ten vermeld staan. Restaurant X te Y: biefstuk van een half pond, gebakken in boter en gebakken aardappelen: Prijs ze ven vijftig. Ham met spiegeleieren in een ander hotel, ongelimiteerd verkrijgbaar. Bunkerplaatsen noemt met dergelijke ho tels in het jargon van dezen tijd. Zelfvol daan en verzadigd komen deze menschen terug van hun vacantie. Zij halen de schouders op, wanneer zij hooren, dat in de steden eiken dag huismóeders vanaf zes uur in den morgen geduldig wachten voor een groentenwinkel, die eerst om negen uur opengaat. Zij hebben geld en connec ties en wie dat heeft behoeft zich in ons land nog niets te ontzeggen. Het is te ho pen, dat de actie in Loosdrecht tot gevolg zal hebben, dat langzamerhand weer overal normale verhoudingen en prijzen weer- keeren en dat ieder, onverschillig hoe groot zijn inkomen is, niet meer en niet minder krijgt dan waarop hij recht heeft. (V.P.B.)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1