'SPAAR sPAAV$i MAANDAG 17 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DRIEDAAGSCH BEZOEK VAN MUSSERT AAN LIMBURG Op den. tweeden dag van zijn bezoek aan de provincie Limburg, Vertrok de leider der N.S.B. uit Maastricht voor een bezoek aan de mijnstreek. Hij werd daarbij, be halve vafi het permanente gevolg, ook ver gezeld van zijn adviseur voor mijnbouw- aangelegeniheden ir. Twiss, alsmede door den bestuursraad Van Stekelenburg en den provinciaalleider van het Nederlandsohe Arbeidsfront, Tielemans. Begonnen werd met een bezoek aan den watertoren van de waterleidings Mij. Zuid Limburg, nabij Sohimmert, waarop voor deze gelegenheid de zwart-roode vlag was geheschen. Na een rondgang langs de tech nische installaties van den watertoren en het aanbieden van eenige boekwerken, die op den hier verrichten arbeid betrekking hebben, vertrok het gezelschap naar de staatsmijn „Maurits" nabij' Geleen. Eere- wachten van W.A. en jeugdstorm waren obk hier ter begroeting aanwezig, terwijl opnieuw de geestdrift oplaaide van natio- n aal-socialistische mannen en vrouwen, die zich rondom den ingang van het be ambten-casino verzameld hadden. In klei ne groepen werd onder leiding van de in genieurs een langdurige rondgang gemaakt over het terrein van de mijn. Een lunch in het casino werd gevolgd door de ont vangst van nationaal-socialistische mijn werkers in de hal van den staatsmijn. Met verschillende van hen onderhield Mussert xich eenigen tijd. Het gezelschap vertrok daarop voor een auto-rondrit door de mijnstreek en bezocht daarbij achtereenvolgens Geleen, Sittard, Aimstenraden, Sohaesberg, Nieuwenihagen, Ubach, Eygelshoven en Kerkrade. In al de ze plaatsen werd de leider in een kort op onthoud begroet door de in functie zijnde nationaal-socialistische burgemeesters. In Geleen en Schaeéberg bracht de leider be zoeken aan de familieleden van nationaal- socialisten, die aan het Oostfront gevallen zijn, hetgeen later in den middag ook in Kerkrade geschiedde. Musserts bezoek aan de eenvoudige woningen van zijn kamera dien, werd zeer bijzonder gewaardeerd. Bij het stadhuis te Kerkrade werd' de lei dér door een duizendkoppige menigte met groote geestdrift ontvangen. Op het stem mig met groen en bloemen versierde plein werd het volkslied gespeeld, waarna Mus sert de opgestelde formaties van de W.A., Jeugdstorm en den luchtbeschermings dienst inspecteerde. Burgemeester mr. Tho massen vestigde in een rede vanaf het bor des de aandacht op de spreuk, die in het middelpunt van dit bezoek was geplaatst: „Mussert, uw strijd: schept een rijke toe komst". In antwoord hierop herinnerde Mussert er aan, dat Kerkrade in 1935 28 pet. N.S.B. stemmen telde. Wij willen samenwerking tusschen de volkeren, vernietiging van het kapitalisme en het tot standi brengen van sociale gerechtigheid. Het is een groot on recht de moeilijkheden van dezen tijd te wijten aan de N.S.B. Wij moeten opbouwen en het zou er heel anders voorstaan als er niet een onzinnige, dwaze kloof in ons volk was. Samen, aldus Mussert, zullen wij win nen, terwille van ons volk en ons vader land. Na het vertrek uit Kerkrade werd nog een bezoek gebracht aan de familie van den gevallen strijder aan het Oostfront, Gorissen. Ruim een kwartier vertoefde de leider zonder gevolg in deze woning. In Heerlen werd een bezoek gebracht aan het Nederlandsdhe Arbeidsfront en aan het kringhuis der N.S.B. Vrijdagavond werd1 een kameraadschaps avond gehouden waaraan in twee zalen een groot aantal Nederlandsohe en Duitsche nationaalsocialisten deelnam. De derde dag. Op den „Limburgschen volksdag" die Zaterdag in de nabijheid van het kasteel Amstenrade is gehouden, heeft Mussert voor de duizenden bezoekers uit de provin cie Limburg een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Mussert gaf een ontkennend antwoord op de vraag of de moeilijkheden, welke wij en vooral de huisvrouwen nu mee maken iets met nationaal-socialisme te ma ken hebben. Op het oogenblik viert het kapitalisme nog minstens evenveel hoogtij als voor 1940. Is de strijd der N.S.B. dan voor niets geweest?Om deze vraag te be antwoorden verwees Mussert naar de jaren 1931 en 1937, waarin het programma en de geestelijke „bronrien'' van de N.S.B. ont staan zijn, waarbij hij betoogde, dat deze ook nu nog onveranderd geldig zijn. De leider behandelde vervolgens deze bronnen ietwat uitvoeriger. Het godsvertrouwen is de eerste bron van het nationaal-socialisme. Nog altijd heerscht het geloof, dat het lot der volke ren bepaald wordt door God. „Wij hebben nooit gestreden tegen de kerken, maar de kerk heeft 11 jaar tegen ons gestreden. Niet wij wilden die oorlog tusschen de geestelijken en de bevolking maar zij. Als er soms hier en daar spaanders vallen, dan hebben zij dat zelf gewild. De goede gees telijken. die er nog zijn, zullen erkennen, dat kerk en geestelijkheid hun plichten kunnen vervullen. Wanneer de kerk meer begeert, zal zij bij ons op ijzer stuiten, want de wereldlijke macht behoort aan het nationaal-socialisme en niet aan de kerken". De tweede bron behandelende, de liefde voor volk en vaderland, zeide de leider, dat zij, die in 1940 gevallen zijn, èn de strijders van het Oostfront, allen in dienst staan van ons volk. Een vergelijking met den Franschen tijd gaat mank en wel hieraan, dat er thans een Hitler is, een Fuehrer van alle Germa nen en geen onderdrukker. Willen wij in de Germaansche samenleving een gelijk berechtigde staat worden, dan moeten wij ook gelijke plichten aanvaarden. Mussert schetste nogmaals de toekomstige indeeling in gewesten en streken. Het zal afgeloopen zijn met de overmacht van het eene gewest boven het andere. Wanneer men bij voor beeld in Limburg een bepaalden bouwstijl wil, dan zal daarover niet in den Haag maar in Maastricht beslist worden. Als Groningen voor het Noorden een universi teit heeft, wordt het hoog tijd, dat er in het Zuiden, in Maastricht, ook een komt (applaus). De derde bron, de eerbied voor den ar beid, eischt, dat er een arbeidsgemeen schap komt, die dan ook inderdaad nog gemaakt moet worden. Het begin van de solidariteit is er in Landstand en Arbeids front. Het is het begin van den nekslag voor het kapitalisme, waarvan we nu de laatste opflikkering beloven, als van een vuur voor het uitgetrapt wordt. Europa kan, zoo riep Mussert uit, er niet mee door gaan elke twintig jaar een oorlog te voe ren, dan kan het hoogstens een kolonie van Azië of Amerika worden. De leider besloot met een opwekking tot den strijd voor de beweging, die als doel bewuste en krachtige meerderheid zich wil geven voor het nieuwe Europa, voor den Germaanschen statenbond, voor het natio naal-socialisme. (langdurig applaus). De „Limburgsche volksdag" viel aan het slot van het bezoek van Mussert aan de provincie Limburg. Nadat de leider in de morgenuren een kort bezoek had gebracht aan het lazaret in Maastricht en zich daar gedurende eenigen tijd had onderhouden met een Nederlanschen vrijwilliger, die gewond van het Oostfront is teruggekeerd, werd een autotocht gemaakt door het zui delijkste deel van de provincie. Ongeveer half drie arriveerde de leider voor het kasteel Amstenrade, waar hem door de bezoekers van den volksdag een hartelijk welkom werd bereid. In een wij den boog hadden zich formaties opgesteld van de N.S.B., W.A., Nationalen Jeugd storm, Nederlandsohe S.S., N.S.D.A.P, Hit- Ier Jugend. SA. en B.D.M. Ook enkele groepen arbeidsmannen en arbeidsmeisjes van den N.A.D. meldden zich aan Mussert present. De kleurige versiering in nationa le, zwart-roode en jeugdstorm-kleuren le verde een prachtigen achtergrond voor de vele vaandels en vlaggen en de verschil lende uniformen. Op het kasteel Amstenrade werd Mussert ontvangen door de echtgenoote van den commissaris der provincie, mevr. d'Ansem- bourg. Behalve de leider traden als sprekers op de heeren Rost van Tonningen, president van de Nederlandsohe Bank en leider van het Economisch Front, en de leider van het Nederlandsohe Arbeidsfront Woudenberg. De heer Rost van Tonningen waarschuw de tegen lieden, die op de een of andere wijze de economische wet van het oogen blik saboteeren: produceeren wat men kan. Wanneer er thans gijzelaars gefusilleerd worden, is dat de schuld van de stille sa boteurs. Spr. zette daarna de organisatie van het Economisch Front uiteen. De leider van het N.A.F., de heer H. J. Woudenberg, zeide, dat hij zijn tocht door de bedrijven maakt, om den boodschap te brengen van het N.A.F., van de sociale or dening en den specialen opbouw. De Kreisleiter Quandt sprak een begroe tingswoord namens het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Voordat de leider zijn boven weergege ven redevoering hield, zorgde de Jeugd storm voor een aardige afwisseling door enkele zang- en dansnummers. Na afloop der bijeenkomst, die met het' zesde couplet van het volkslied besloten werd, defileer den de duizenden deelnemers in een langen *toet langs hun leider. Het einde van den Limburgschen volksdag beteekende tevens het einde van het bezoek van Mussert aan deze provincie. In het heden verschenen Verordeningen blad is een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsohe gebied opgenomen betreffende aardrijks kundige kaarten. Krachtens deze verorde ning kan de weertmachtóbevelhebber in Nederland beschikken, dat hij die aard rijkskundige kaarten ontwerpt, drukt, uit geeft, in den handel brengt of openbaar maakt, gehouden is hem, binnen een door hem te bepalen termijn inlichtingen be treffende deze kaarten te verstrekken, dan wel hem deze over te leggem DEUGD DB LAGERS SCHOOI HEEFT NIET ALLEEN TOT TAAK DB VER. STANDELIJKE VERMOGENS DER KINDEREN TE ONTWIKKELEN, MAAR OOK HEN OP TE VOEDEN TOT ALLS DEUGDEN. DAAROM IS HET ZOO'N GOEDS GEDACHTE KtNDBRBN OP SCHOOI, TE LATEN SPAREN MET SPAARZEGE1S VAN D6 RIJ*3. POSTSPAARBANK. OERUKSPOST- A SPAARBANK VERORDENING BETREFFENDE DUITSCHE STAATSORDEN EN -EERETEEKENEN. In een verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsohe gebied betreffende het vervaardigen en in den handel brengen van Duitsche staats orden en -eereteekenen wordt bepaald, dat hij, die bij wijze van beroep Duitsche staatsorden, -ordelinten, -ordeversierselen of-eereteekenen dan wel onderscheidings- teeikenen van de Duitsche weermacht, ver vaardigt, voorradig heeft, te koop aanbiedt of op andere wijze in het verkeer brengt hiertoe een vergunning behoeft van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsdhe gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Met bedoelde distinctieven worden gelijkgesteld de dis tinctieven, welke met deze een sterke ge lijkenis vertoonen. Het vérzoek tot' verleening der vergun ning moet bevatten, behalve alle gegevens, welke bij opgaaf voor inschrijving in het handelsregister worden vereischt: een nauwkeurige lijst van alle aanwezige 'voor raden aan grondstoffen, half- en afgewerk te fabrikaten, ongeacht of deze al of niet aan den verzoeker toebehooren. Wie de distinctieven bij wijze van beroep vervaardigt, voorradig heeft, te koop aan biedt, op andere wijze in het verkeer brengt, mag dit beroep voortzetten tot dat op zijn verzoek is beslist, mits hij dit bin nen èen maand! na het in werking treden van deze verordening indient. Op overtreding staat een gevangenis straf van ten hoogste twee jaren. DE VITAMINE C VERSTREKKING. Het gratis verstrekken van vitamine C door de overheid is voor dit jaar achter den rug. Vier fabrieken hier te lande hebben ge werkt aan de vervaardiging van 51.500.000 tabletten, waarvan het leeuwenaandeel, namelijk 39 millioen door de leerlingen van de lagere school is gebruikt. Voor de industrie-arbeiders zijn 6 1/2 millioen ta bletten beschikbaar geweest, voor de a.s. moeders 1,7 millioen. De ziekenhuizen ont vingen er 2,9 millioen, terwijl voor proef nemingen en andere doeleinden nog onge veer 1 1/2 millioen werden gereserveerd. De tabletten zijn door alle groepen ter plaatse geconsumeerd, behalve voor wat de a.s. moeders betreft. Voor haar werden de toegewezen hoeveelheden in de distri butielokalen beschikbaar gesteld. Helaas moet geconstateerd worden, dat velen de zer vrouwen de uiterst belangrijke rol, die deze stof speelt bij den gezondheidstoestand van den mensch, nog steeds niet hebben begrepen. Het ligt in de bedoeling, wanneer de beschikbare hoeveelheid: grondstof aan wezig zal zijn, in het volgende voorjaar, omstreeks half Maart 1943, de verstrek king van vitamine C te hervatten. SNEL RECHT TEGEN PRUZEN- KNOEIERS IN DE GROENTEN EN FRUITBRAN CHE. Langzamerhand moet het toch wel tot algemeene bekendheid zijn gekomen, dat prijsopdrijving van levensmiddelen tot de zeer a-sociale handelingen moet worden gerekend!. Niettemin' bleek een zeer groot aantal van de dezer dagen in Gelderland1 en Overijselle gecontroleerde groenten- en fruitlbedrijven, zoowel 'grossiers als detail listen in overtreding te zijn van de op dat gebied bestaande prijsvoorsdhriften. Deze werden onmiddellijk voor de inspecteur voor de prijsbeheersching te Arhhem ge leid en hoorden zware straffen tegen zich uitspreken. Van de vijf grossiers, die in overtreding bleken te zijn, werden resp. een beboet met ruim 2.000,een met f 600, terwijl het bedrijf van twee grossiers resp. voor den tijd van twee en zes maanden werd ge sloten. Zeven tuinders werden bestraft. Hieron der viel een sluiting en voorts eenige boe ten van 400. Van de 49 detailzaken, die in overtreding bleken te zijn, werden 22 gesloten, voor tijden van 1 tot 6 maanden. De boeten varieerden van 25.tot 500.alle ge- vonnisten werden bovendien in de proces kosten veroordeeld, terwijl in vele geval len tevens een verbeurdverklaring werd1 uitgesproken van in beslag genomen goe deren. Behalve de publicatie in de dagbla den, zal bovendien aan de verkooplokali teiten .een kennisgeving worden aange bracht, vermeldende de reden der sluiting. Twee fruithandelaren uit Nijmegen, G. Hofcs, Kamperfoeliestraat 33 en H. Allbers, Heylstraat 20, die voor gezamenlijke reke ning hun waren verkochten, hebben zich voor den inspecteur voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogen- bosch moeten verantwoorden wegens weer- galooze oparijving der fruitprijzen. Met een vrachtauto reden zij verschillende ma len per week naar Limburg en verkochten daar fruit tegen prijzen, die spotten met alle bestaande voorschriften. Pruimen, die 27 cent mochten kosten, werden verkocht voor 40 cent, een andere soort van 19 cent per k.g. verkochten zij voor 50 cent. Appelen beneden de kwali teit 2, in plaats van voor 8 1/2 cent voor 25 cent per. k.g. Voor dito peren, die 13 1/2 oent moohten kosten, vroegen zij 30 cent. Eveneens werden perziken van 12 cent voor 20 oent verkocht. Tegen een dergelijke ongewenschte ver deeling van het toch al niet rijkelijk voor handen zijnde fruit onder de meest draag- krachtigen moest uiteraard met kracht worden opgetreden. De grossier Hoks werd dan ook door den inspecteur gestraft met een boete van 7500 en verbeurdverklaring van een groote hoeveelheid in beslag ge nomen goederen. Voorts gelastte de in specteur sluiting van het bedrijf voor den duur van een jaar en verbood de uitoefe ning van het beroep gedurende dien tijd. Albers werd' veroordeeld tot een boete van 6000, alsmede verbeurdverklaring van zijn auto en eveneens sluiting van zijn bedrijf voor 1 jaar. Ook de personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het koo- pen van fruit tegen ontoelaatbare prijzen, werden beboet.' Een tandarts uit Venlo, die voor prui men van 50 ct. 0.75 had betaald, kreeg een boete van f 500.De winkelier A. Hol uit Venlo werd gestraft met sluiting van zijn zaak voor den tijd van een jaar, verbeurdverklaring van in beslag genomen goederen, en een boete van 800.Hij had de pruimen, die reeds te duur waren ingekocht, met een winst van 20 ct. per k.g. verkocht en had bovendien tijdens het onderzoek een zoodanige houding aange nomen, dat dit op ernstige wijze werd be moeilijkt. Ook in en rond de groote steden wordt weer met kracht opgetreden. Zoo berechtte de Haagsche inspecteur in de laatste dagen meer dan 20 in Rotterdam en Den Haag woonachtige overtreders, allen detaillisten. In verschillende gevallen werd sluiting van de zaak gedurende een maand gelast. In andere gevallen werd' volstaan met een geldboete. ECONOMISCH GERECHTSHOF INGESTELD. De beveiliging van den voedingstoestand van het Nederlandsohe volk maakt niet al leen de huidige distributie van levensmid delen en andere vitale goederen noodzake lijk, maar pok opdat deze rantsoeneering niet in gevaar gebracht kan worden, uiterst scherp optreden tegen personen, die geloo- ven uit misdadig egoïsme en wellicht uit zuivere winzucht de bestaande bepalingen te kunnen negeeren. Dat zij daarbij in de eerste plaats het bestaan en de meest nood zakelijke levensbehoeften van hun eigen volksgenooten in gevaar brengen is hun vol komen onverschillig. De bestrijding van die elementen maakt het noodzakelijk de trefkracht van de straf rechtspraak op dit gebied te vergrooten, niet alleen door de strafprocedure te be spoedigen, maar ook haar te doen uitvoeren door rechters, die beschikken over speciale kennis op het gebied van de oorlogsecono mie en die voldoende vertrouwd zijn met de op dit gebied in acht te nemen problemen. Om die reden is in April 1941 in ver orde- I VRAAGT TOEZENDING VAN I GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront P. C. HOOFTSTR. 180 AMSTERDAM (Z.) 22-739 ning no. 71/1941 van den secretaris-gene raal van het Departement van Justitie be treffende de gerechtelijke behandeling van economische strafzaken de zgn. economische rechter in het leven geroepen, die voor de bestraffing van overtredingen op het ge bied van de voedingseconomie, de prijsrege ling enz. uitsluitend bevoegd is en van wiens optreden het publiek zich door de pers voortdurend kan overtuigen. De gedachte der vergrooting van de tref kracht véin het economische strafrecht door sterkere concentratie in de hand van bij zonder deskundige rechters heeft thans zijn consequente voortzetting gekregen ook voor de tweede instantie. Weid tot dusver be roep tegen vonn issen van den economisch en rechter aangeteekend bij het in de verschil lende gevallen bevoegde Gerechtshof, het dezer dagen uitgevaardigd besluit van den secretaris-generaal in het Departement van Justitie tot wijziging van de verordening no. 71/1941 bepaalt, dat in de toekomst met de behandeling van economische strafzaken in tweede instantie een speciale kamer van het Gerechtshof in den Haag belast is, die den naam Economisch Gerechtshof draagt en rechtspreekt in een bezetting van drie rechters. De president en de leden van het economische gerechtshof en hun plaatsver vangers worden benoemd door den secreta ris-generaal van het Departement van Ju stitie; ook hun aantal wordt door hem vast- festeld. De procureur-generaal en de grif ier benevens hun plaatsvervanger worden eveneens door den secretaris-generaal be noemd. Dit Economisch Gerechtshof is in overeen stemming met zijn taak bevoegd volgens eigen besluit in iedere stad in het bezette gebied zittingen te houden. De behandeling der revisie geschiedt vol gens dezelfde grondgedachte door een spe ciale kamer van een Hoogen Raad. welker leden door den voorzitter aangewezen wor den. Deze kan ook speciale maatregelen ne men ter verzekering van een snel verloop der behandeling. De instelling van zoo'n Economisch Ge rechtshof toont de beteekenis, die de straf rechtpleging op het gebied van oorlogseco nomie toekomt. Door de verordening is de Nederlandsche justitie thans uitgebreid in staat gesteld, een krachtdadige, energieke en intransigente vervolging te waarborgen vain de volksvijandige elementen, die uit egoïsme of winzucht het levensonderhoud van het Nederlandsche "volk in gevaar brengen. Het besluit is niet van toepassing op za ken waarin vóór den datum van afkondiging hooger beroep js ingesteld. COMPETENTIE. EN APPELLABILITEITS GRENZEN IN BURGELIJKE ZAKEN. In het heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen een besluit van de se cretarissen-generaal van de departemen ten van Justitie en van Waterstaat tot wij ziging van de competentie- en appellabili- teitsgrenzen in burgerlijke zaken, waarbij' eenige in de Wet op de Regterlijke Organi satie en het beleid der Justitie vermelde grenzen door veihooging "worden gewij zigd. Het besluit is niet van toepassing op zaken, vóór de datum van afkondiging bij eenig gerecht aanhangig gemaakt. De opbrengst der geluktelegrammen. Van de opbrengst der geluktelegrammen, komt, ziooals bekend), een gedeelte ten goe de aan de Nederlandsohe jeugd. De maat schappelijke instellingen op dit gebied, welke een uitkeering ontvingen, waren de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, het kinderfonds PTT te 's-Gravenhage en het Nederlandsch Jeugd leidersinstituut te Amsterdam. De secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft thans bepaald, dat, te rekenen van 1 Jan. 1942 af, na aftrek der uitkeeringen aan de Academie en het Kinderfonds P.T.T., het overblijvende gedeelte aan de Nederland sohe Jeugdherbergcentrale te Amsterdam zal worden uitgekeerd. De aanbieding van geluktelegrammen is geleidelijk weder toe genomen in het bijzonder in de eerste helft van dit jaar, waarvan de laatste maand ge middelden een stijging met meer dan 50 pet vertoonen. £itWiqie. DINSDAG 18 Aug. Mis v. d. Verheffing v. d. H. Bavo, Belijder: Gaudeamus. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten hemel opneming; 3e v. d. H. Agapitus, Martelaar; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie van Ma ria (invullen: En U om de ten hemelopne ming). Kleur: Wit. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen. DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Beatrix van Silva en Paula van Montaldi, Maagden: Virgines. 2e gebed v. h. octaaf van Maria} 3e v. d. H. Agapitus; 4e voor den vrede. Vereende kracht Duitsche pioniert bij het bouwen van een brug Deutscher Verlag-Recla-PK Ott- Pax Holland m Rijksminister dr. Goebbels bracht een bezoek aan de aan luchtgevaar blootgestelde Westelijke gebieden. Arbeidsters van een fabriek begroeten den Rijksminister Atiantic-Holland-PK Boesig-Pax HoWandm bezoek van den leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert aan da Op zijn tocht werd de Leider overal op enthousiaste wijze door de bevolking ontvangen Fotodienst N.S.B.-Otto-Polygoon-Pax Holland a

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 6