DUITSCHLAND MAANDAG 17 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 verband met te verrichten werkzaamheden aan de waterleidingbuis ter plaatse, op Dinsdag 18 Augustus a.s. van 6 tot 12 uur 's middags voor het verkeer met alle rij en voertuigen zal zijn afgesloten. Leiden. 17 Augustus 1942. De Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeente-secr., VAN STRIJEN. Officieele Mededeelingen STADSNIEUWS EERVOL ONTSLAG PROF. DR. H. T. COLENBRANDER Als hoogleeraar a. d. Leidsqhe Universiteit. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, is met ingang van 21 •September a.s. aan prof. dr. H. T. Colenbrander, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier. Herman Theodoor Colenbrand*r werd op 13 December 1871 te Drachten geboren, bezocht de gymnasia te Arnhem en 's-Gra- venhage en werd in 1891 aan de Leidsche universiteit ingeschreven als student in de Ned. Letteren en promoveerde op 3 Maart 197 tot doctor op proefschrift, getiteld: „De Patriottentijd1'. Na zijn promotie maakte hij een studie reis naar Parijs, Londen en Berlijn en werd in hetzelfde jaar benoemd tot adjunct-ar chivaris bij het Algemeen Rijksarchief, welke betrekking hij in 1902 met die van secretaris der Commissie voor 's Rijks ge schiedkundige publicaties en directeur van haar bureau verwisselde. Zijn voornaamste bronnenpublicatie, in dienst van bovengenoemde commissie be werkt, is die der Gedenkstukken der Al- gemeene Geschiedenis van Nederland van 1795 tot 1840. In 1906 werd hij lid en in 1916 secretaris der redactie van De Gids, in 1908 werd hy benoemd tot lid van de Kon. Academie van Wetenschappen. In 1910 werd dr. Colenbrander toegelaten als privaat-docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche univer siteit tot het geven van onderwijs in de staatkundige geschiedenis. Zijn benoeming tot lector volgde op 23-Mei 1917, welk ambt hij precies een week later aanvaardde. Zijn veelzijdige werkzaamheid vond de bekroning in zijn benoeming in 1918 tot hoogleeraar aan de Leidsche universiteit tot het geven van onderwijs in de geschie denis van Ned. Indië, welk ambt hij den 11 den December aanvaardde. Zeven jaar later werd hij tevens belast met het geven van onderlijs in de vaderlandsche geschie denis. Meer dan dertig jaar alzoo heeft prof. Colenbrander zijn onvermoeide werkkracht in dienst der Leidsche Alma Mater gesteld en talloos vele studenten hebben van zijn groote gaven als historicus van formaat kunnen profiteeren. Hij wist zich tot een geleerde van naam op te werken mede door de zeer vele publicaties, welke in den loop der jaren -van zjjn hand verschenen. Hiervan noemen we o.a.: De Belgische Omwenteling (1905); Ontstaan der Grond wet (1908/1909); De Bataafsche Repu bliek (1908); Schimmelpenninck en Koning Lodewijk (1911); Inlijving en Opstand" (1913); Tien jaren wereldgeschiedenis ,(19051915); Bescheiden omtrent de groo te Zee-oorlogen (1919); Jan Pietersz. Coen (19191923); Wereldgeschiedenis van 1905- 1919 (1920); Ned. Politiek (1920); Kolo niale Geschiedenis (19251926); Nederland .en België (1927). Verder verschenen tal van publicaties in tijdschriften, -waarvan vooral „De Gids'1 er vele mocht opnemen. DE STUDENTEN VAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij de rijksuniversiteit hier ter stede is bericht ontvangen, dat Leidsche studenten van de theologische, natuurphilosophische en literarische faculteiten, die voor den cursus 19411942 aan de universiteit van Amsterdam waren ingeschreven, ook ge durende den volgenden cursus daar kun nen blijven studeeren. Ten aanzien van de juridische en medi sche faculteiten kan een beslissing pas la ter verwacht worden. VEREENIGÏNG VAN MATHESIANEN. Een 30-tal Mathesianen nam Zaterdag middag jl. deel aan de excursie naar de in aanbouw zijnde Ned. Herv, Stichting voor Zenuw- en Geesteszieken te Leid- schendam. De deelnemers werden ontvan gen door den hoofdopzichter, den heer J. Prijs, die vervolgens in samenwerking met don heer Woudenberg, opzichter, de excur. sisten rondleidde door de Verschillende pa viljoens en bijgebouwen. Hierbij bleek, dat de bouw reeds flink gevorderd is, hetgeen in dezen tijd van m'ateriaalschaarschte wel a\s een bijzonder feit valt op te merken. Zoowel het exterieur als het interieur biedt een fraai beeld van moderne bouw kunst, de prachtige zalen en kamers zijn alle zeer practisch ingericht en goed ver licht. Vooral de materiaalkeuze der gevels valt te loven, terwijl de dakbedekking hierbij volkomen past. Een uitgebreid net van buizen en gangen doorkruist het ge- heele terrein en zorgt voor een goede functioneering der vele installaties. Al met al een zeer interessant bouwwerk, dat de moeite van een bezoek zeer loont. De heer v. Zwieten de Blom vertolkte aller gevoe lens toen hij de heeren Prijs en Wouden berg hartelijk dankte voor de ontvangst en rondgeleiding. ZILVEREN JUBILEUM J. BOSBOOM. Zaterdag herdacht de heer J. Bosboom het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Leidsche Duinwater Mij. De heer Bosboom, die de functie van hoofd opzichter bekleedt, werd ter gelegenheid van dit feit door directie en personeel op de gebruikelijke Tyijze gehuldigd. Dinsdag 18 Aug. a.s. hoopt de heer H. Koome den dag te herdenken, dat hij 25 jaar bij den Plantsoendienst der gemeente Leiden is verbonden. Op verzoek van den jubilaris zal deze dag onopgemerkt voorbij gaan. Voor het examen handteekenen L. O. is te Den Haag geslaagd de heer H. J. Wol- yers, alhier. Mej. A. Epskamp is benoemd tot onder wijzeres aan de R. K. Par. School te Oud- Ade, Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Augustus 20 uur tot Zaterdag 22 Augus tus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Plaven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Duitschlind wint voor Europa op alle fronten In den grond geboord EXTRABERIHT VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel der Duitsclie weermacht deelt het volgende extra-bericht mede: Duitsclie duikbooten hebben op de Noord zee, in de kustwateren van Noord- en Mid- den-Amerika, West-Afrika en Midden op den Atlantischen Oceaan uit beveiligde convooien en afzonderlijk varende, negen tien schepen met in totaal 105.772 brt. en twee transportzeilschepen tot zinken ge bracht. Nog drie schepen werden door tor pedotreffers zwaar beschadigd. Het zinken dezer schepen kon door den terstond aan- vangenden krachtigen afweer niet waarge nomen worden. OMGEVING OEGSTGEEST Installatie Burgemeester Sikkens Zaterdagmiddag om 2 uur heeft in de Raadszaal van het gemeentehuis te Oegst geest de installatie plaats gehad van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer G. L. J. Sikkens. De raadszaal, die met bloemen was versierd was op dat uur ge heel met genoodigden gevuld. Aanwezig waren o.m. Baron van Haersolte, vertegen woordiger van den leider der N.S.B. en gemachtigde voor de provincie Zuid-Hol land, de heer Th. Bergers, kringleider van Leiden en de burgemeester van Leiden Mr. de Ruyter van Steveninck. De nieuwe burgemeester, die met echt- genoote en dochter per rijtuig arriveerde, werd bij den ingang welkom geheeten, waarbij aan mevrouw en mejuffrouw Sikkens door ambtenaressen bloemen wer den aangeboden. In de raadszaal werd de nieuwe' burgemeester welkom geheeten in deze plechtige bijeenkomst door wet houder van Egmond, die den secretaris verzocht den benoemingsbrief van den Rijkscommissaris te willen voorlezen. Na dat deze aan dat verzoek had voldaan nam wethouder van Egmond het woord voor zijn installatierede. U moet wel een man zijn van groote be kwaamheden, aldus de wethouder om op uw leeftijd een benoeming te ontvangen als burgemeester van Oegstgeest. Spr. schilderde dan de gemeente Oegstgeest als een schoone en welvarende gemeente met dank zij het verstandig beheer van den heer Gerrevink een onafhankelijke finan ciële positie. Spr. wees daarbij op de vele mogelijkheden, welke Oegstgeest nog biedt in uitbreiding en verfraaiing en zeide te vertrouwen, dat de nieuwe burgemeester de ontwikkeling van Oegstgeest met volle toewijding zou bevorderen. Naast de stof felijke belangen wees spr. ook op de gees telijke belangen, en spr. zeide te verwach ten dat de burgemeester naast streng rechtvaardig ook een goede burgervader zou blijken te zijn van alle 9000 inwoners van Oegstgeest en niet alleen van een kleine groep, die hem wat richting betreft het naaste staat. Spr. wenschte, dat de burgemeester deze moeilijke taak zou, trachten te volbrengen in de kracht van Hem, den Heer onze God en dat in zijn hart de bede zou zijn: „Mijn Schild en de Betrouwe zijt Gij, o God, mijn Heer". Tenslotte hing spr. den .nieuwen burge meester den ambtsketen om met deze for mule: „Jezus Christus zal in zijn dag de rekfhschap vragen van het volbrengen van uw taak.11 Hierna nam burgemeester Sikkens het woord, die dank bracht aan den Rijkscom missaris voor zijn benoeming, aan den leider der N.S.B., aan'den loco-burgemees ter voor de tot hem gerichte woorden en aan Baron van Haersolte voor diens aan wezigheid. Spr. ontveinst zich niet, dat hij voor vele moeilijkheden zal komen te staan omdat vele volksgenooten zich nog geen rekenschap hebben gegeven van wat er in ons land is veranderd en hij ziet het als zijn taak de bevolking van Oegstgeest den zin voor he't nieuwe bij te brengen. Dat zal moeilijk zijn omdat grootendeels het ge meenschapsgevoel ontbreekt. Over dit gemeenschapsgevoel wijdde spr. verder uit, er op wijzend, dat nu egoisme en zelfzucht welig tieren in prijsopdrijving en zwarte handel en gebrek aan mede werking met Winterhulp en Ned. Volks- dienst. Spr. zal trachten het ingeslapen ge meenschapsgevoel weer te wekken. Spr. roemde in tegenstelling daarmee de geest drift der mannen, die vechten aan het Oostfront Spr. vestigde er vervolgens de aandacht op, dat het zijn streven zal zijn te waken voor orde en tucht en dat politie, brandweer en luchtbescherming zijn volle aandacht zullen hebben, evenals de voed selvoorziening, de beschikbaarstelling van brandstoffen, het verkeer, het bedrijfs leven, de woningtoestanden en de volks gezondheid. Het is duidelijk, aldus spr. dat God ons volk leidt. Zijn geboden werden met voeten getreden, wat Hij ons volk gaf v/erd verguisd en op de mestvaalt gewor pen. Dat wreekt zich nu. In Godsvertrou wen dienen wij nu ons zelf te geven aan het vaderland. Spr. zal geven en vragen arbeid en toewijding naar volle vermogen in den dienst van Nederland. Het spreekt vanzelf dat ieder, die van de volksgemeenschap, van de gemeente, leeft zich voor haar inzet en meewerkt om de nieuwe richtlijnen in het gemeentelijke leven tot uitvoering te brengen, dat zij de komst in vollen omvang van de nieuwe orde helpen voorbereiden. Wie dat niet kan, of niet wil, doet beter heen te gaan, want geheime tegenwerking zal ik niet dulden en saboteurs zal ik weten te vinden en onschadelijk weten te maken. Wie zijn plicht doet zal ontwaren dat de gemeen schap ook haar plicht tegenover hem of haar vervult. Spr. dankte de kameraden, die een feestelijk aanzien aan zyn installatie hadden gegeven. Gij kunt er, aldus spr. op rekenen dat ik in Oegstgeest de natio naal socialistische gedachte zal hoog hou den en dat ik mij in mijn bestuursdaden door haar zal laten leiden. Hierna sprak nog de gepensioneerde Majoor van den Oort als vriend en oud collega, waarna wethouder van Egmond de plechtigheid sloot met een woord van dank voor aller aanwezigheid. Van 46 uur recipieerden Burgemeester en mevrouw Sikkens in „Backerhof11, waar velen hun opwachting kwamen maken. STRIJDT VOOR EUROPA Succesvol voorwaarts HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 17 Aug. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van den Beneden-Koeban en in het Noord-Westelijk deel van het Kau- kasische gebergte dringen onze troepen in succesvollen aanval verder op. Aan de kust van de Zwarte Zee zijn bij luchtaanvallen drie kustvaartuigen tot zinken gebracht en een vrij groot trans portschip zwaar beschadigd. In den Noord- Oostelijken lus van de groote bocht van Don is de vijand vernietigend verslagen en is de rivier overal bereikt. De zuivering van het terrein van uiteengedreven troe pen is nog aan den gang. Daarmede is het geheele Donbekken hecht in handen van de Duitschers en verbonden troepen. Spoorweginstallaties en ravitaiileerings- verkeer in het achterwaartsche gebied van den vijand zijn opnieuw het doel geweest van Duitsche gevechtsvliegers en duikbom menwerpers. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef staan troepen van alle wapens in aanhoudende, zware afweergevechten. Ook gisteren zijn talrijke aanvallen van den vijand mislukt, die in tegenaanval op ver scheidene plaatsen werd teruggeworpen. Jn den Noordelijken sector van het front zijn op verscheidene plaatsen vijandelijke aanvallen afgeslagen en concentraties in geconcentreerd vuur uiteengeslagen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers in luchtgevechten 14 Britsche vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden neergescho ten. Aan de kust van het Kanaal heeft zeer zware artillerie van het leger militaire doelen in het gebied van Dover bestreden. Bij het binnenvliegen, overdag en des nachts, van enkele vliegtuigen naar West en Noord-Duitschland en de bezette gebie den zijn vier Britsche vliegtuigen neerge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb- nen in den afgeloopen nacht voor den oor log belangrijke installaties in Midden- en Oost-Engeland bestookt met brisant- en brandbommen. Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt, hebben Duitsche duikbooten op de Noordzee, ,in de kustwateren van Noord en Midden-Amerika, West-Afrika en mid- cen op den atlantischen Oceaan negen tien schepen, in beveiligde convooien en afzonderlijk varende, met in totaal 105.772 brt.' en twee transportzeilschepen tot zin ken gebracht. Nog drie schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Het zinken dezer schepen kon door den ter stond aanvangenden krachtigen afweer niet gorden v/aargenomen. VOORSCHOTEN Uit een auto gevallen. Van een vracht auto komende van den Valkenburgschen weg, die werklieden vervoerde, raakte na bij de Haagsche Schouw een zijschot los, waardoor één der werklieden, W. uit den Haag, uit de auto viel en zijn rechterbeen en linkererikel brak. De eerste hulpdienst te Leiden werd ontboden, waarna de veron gelukte naar het academisch ziekenhuis te Leiden is vervoerd. Inbraken. Gisternacht werd ingebro ken bij een vijftal bewoners in deze ge meente n.l. bij de heeren P., D., W., D. en S., allen wonende aan den Leidscheweg al hier. Bij de families D. en K. bleef het ech ter bij een poging tot inbraak; bij den heer P. was een raam opgeschoven. Blijkbaar zijn de inbrekers aldaar gestoord, daar de bewoners wakker geworden zijn. Bij voor noemde gezinnen werd niets vermist. Bij den heer S. aan den Leidscheweg, een gezin bestaande uit 9 personen, zijn alle distribu tiebescheiden ontvreemd. Bij den heer B. hebben de dieven kippen en konijnen uit de hokken gestolen en op het erf geslacht. De Rijkspolitie-hondengeleider uit Schie dam is opgeroepen door de politie alhier voor onderzoek op het terrein, doch tot op heden zonder resultaat. Vermoedelijk zijn de dieven per boot vertrokken. Het onder zoek wordt voortgezet. WASSENAAR Van de schommel gevallen. In het wandel- en dierenpark alhier is de 11-jari- ge J. V. uit Voorschoten uit een schommel gevallen en bekwam daarbij een gebroken rib. Het is naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. Geboren: Alida Maria, d. van P. J. Vermeulen en A. Berkesteijn Peter, z. van J. R. A. Boermans en H. van der Beijl Johanna WiWlhelmina Hendrika, d. van J. J. W. S. Berkesteijn en M. T. Parlevliet Pieter Jan Maarten, z. van P. J. M. Aal- berse en A. F. T. C. M. Ingenhousz Elly Marijke, d. van C. van Berneveld en C. E. S. C. A. Macquiné Annie Christine, d. van G. J. Vente en J. T. C. Eshuis. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Klasina, d. v. W. Arnoldus en M. Huner Jackues Hendrikus Wilhel mus, z. v. J. Smeele en G, A. Siglé Cor- nelis, z. v. B. Raaphorst en J. M. Zwtesloot Gemma Maria Leonie, d. v. K. L. Ver steeg en E. M, Gans Simon Adrianus, z. v. S. van der Klaauw en M. J. A. Planken Magdalena Johanna Augusta Elisabeth, d. v. S. van der Klaauw en M. J. A. Plan ken Sjoerd, z. v. W. A. F. Noppe en T. Sipma Hendrik Willem, z. van L. Schuch hard en M. C. van de Water Gerda Ma- iianne Sonja Henriette, d. v. J. W. P. Gue- rain en F. C. van Bilsen Wilhelmina Johanna Beatrix, d. v. A. van den Oever en D van den Bosch Alida, A. v. J. Rijsber- gen en B. E. de Bruin Jansje, d. v. C. B Devilee en J. Meijers. Gijsbertuns Cornelis Pieter Gerardus, z. V. J. I. Eradus en A. v. d. Plas Martinus Johannes Is raël, z. v. J. I. Eradijs en A. v. d. Plfcs Adriana Cornelia 'Maria, d. v. J. P. Meijer en A. C. Pouw. Ondertrouwd: H. W. Bothe jm. 21 jaar en C. Gijsman jd 19 jaar F. Ver- gunst jm 35 jaar en M. van Wijk jd. 36 jaar C. J. Fuchs jm 23 jaar en H. Blom jd. 19^ jaar M. v. d. Heijden Jm 22 jaar en C. Schlagwein jd 21 jaar J. Kershof jm 27 jaar en L. Goosen jd 23 jaar P. Ou wehand jm 21 jaar en R. Harteveld jd 20 jaar J. A. v. d. Wiel jm 20 jaar en D. Koet jd 22 jaar. LAATSTE BERICHTEN HET ITALIAANSCHH WEERMACHTSBERICHT. ROME, 17 Aug, (Stefani). Het communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Egyptische front was de ver kenningsactie levendiger dan de vorige da gen. Bij botsingen tusschen verkennings groepen maakten wij eenige gevangenen. Bij talrijke levendige gevechten met afdee- I in gen vijandelijke jagers schoten Duitsche jagers 14 Britsche vliegtuigen neer. Aanvallen der vijandelijke luchtmacht op Mersa Matroeh en Tobroek veroorzaakten slechts weinig schade. Een Beaufighter werd door het afweergeschut neergehaald. Een vijandelijk vliegtuig werd door onze jachtvliegtuigen, die een konvooi be schermde, aangevallen en viel brandend neer bij de kust van Cyrenaica." DISTRIBUTIE VAN VASTE BRAND STOFFEN. In aansluiting aan het bericht dat ge durende het tijdvak van 15 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 de met de woor den „één eenheid lstes periode", „één een heid 2de periode", „één eenheid 3e periode'1 „één eenheid 4de periode" gemerkte bon nen, elk recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, toordt ter voor koming van misverstand nader bekend ge maakt, dat deze bonnen voorkomen op de periode bonstellen, die uitgereikt zijn aan dp verbruikers in de groepen B, C en D (winkels, kantoren, openbare geboywen enz.), alsmede aan particuliere verbrui kers in verband met de verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden als kantoren, winkels, e. d. AANVALLEN OP DE MIDLANDS. BERLIJN, 17 Aug. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren en in den afgeloopen nacht verkenningsvluchten bo ven de Engelsche wateren en de kust onder nomen. Verscheidene plaatsen in de Mid lands werden met zware bommen bestookt. De vliegtuigen keerden behouden terug. Gisterochtend trachtten eenige Britsche vliegtuigen boven Duitsoh gebied te komen. Eén daarvan werd tot een noodlanding ge dwongen. Gemeentel. Aankondiging Verplichte aangifte van rijwielen De Burgemeester van Leiden, gelet op artikel 1 van de verordening van 5 Augus tus 1942, houdende de verplichting tot aan gifte van rijwielen, bepaalt, dat de te Lei den gevestigde hoofden van gezinnen/sa- menwonjngen en afzonderlijk levende per sonen tot deze aangifte als volgt verplicht zijn: op Woensdag 19 Augustus 1942 degenen, wier familienaam begint met K en L (v. d. Krocht tot en met Loopstra); op Donderdag 20 Augustus 1942 degenen, wier familienaam begint met L, M en N (Loos tot en Nawijn). De aangifte moet geschieden ten Stad- huize, ingang Breestraat, onder de trap, tusschen 9.00—12.00, 13.30—16.30 en 18.30— 20.30 uur. De hoofden van gezinnen/samenwonin gen moeten voor de invulling van de for mulieren bekend zijn met de nummers van de persoonsbewijzen van die leden van hun gezin/samenwoning, die de beschikking over een heeren- of damesrijwiel hebben. Leiden, 17 Augustus 1942. De Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeente-secr., VAN STRIJEN. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Aan de Afdeeling Brandstoffen van het Distributiekantoor Breestraat 117, kamer 9 bestaat van 17 tot en met 22 Aug. a.s. gelegenheid tot het invullen van een in lichtingenformulier MD 73, ter verkrijging van petroleum voor verlichting. Voor het invullen van deze formulieren komen in aanmerking: Hoofden van gezinnen, die voor verlich ting van hun woning uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen en op geen enkele andere wijze hierin kun nen voorzien (bijv. door aansluiting op het gas. en electriciteitsnet, gebruik van bron- \>f butaangas-installatie, windkracht, of op andere wijze), kunnen zich tot den Distri- butiedienst wenden voor het invullen van een inlichtingenformiilier. Medebrengen van Hoofdstamkaart Is vereischt. De invulling mag niet geschieden door hen, die op kamers, in een pension of hotel v/onen. Deze personen zijn begrepén in de opgave van het „Hoofd". Eschippers. De schipper, die permanent aan boord woont, dient bij den Distribu- tiedienst ter plaatse, waar hij tijdelijk ver toeft, een inlichtingenfomulier in te vul len, na eerst zijn grijze, respectievelijk be- vrachtingsboekje en Hoofdstamkaart te hebben overgelegd. H.H. Detaillisten In Chocolade- en Suikerwerken. In afwijking van'de tot nu toe geldende regeling, waarbij de bonnen van de ver- rnaperingskaart in de 2e week van de gel digheidsduur en in de week na afloop daar. van ingeleverd konden worden, zullen deze bonnen in den vervolge, in overeenstem ming met de algemeen geldende bepalingen voor maandartikelen, voortaan in de 3e week van de geldigheidsduur en in de v/eek na afloop daarvan ingeleverd moeten worden. Bovenstaande regeling gaat onmiddellijk in. zoodat de eerstvolgende tusschentiid- sche inleveringsplicht dient plaats te vin den gedurende het tijdvak van 23 tot 29 Augustus a.s. Leiden, 15 Augustus 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. VERKEERSAFSLUITING. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Donkersteeg in TELERSPRIJS DUINZAND AARDAPPELEN OOGST 1942. De bedrijfsschap voor aardappelen maakt bekend, dat de telersprijs voor alle duin zandaardappelen oogst 1942 met ingang van 16 Augustus 1942 is vastgesteld op 4.75 per 100 Kg. bij levering af bedrijf voor den teler. Bij levering franco laad plaats wordt deze prijs verhoogd met ƒ0.10 per 100 Kg. voor aanleveringskosten. De telers van duinzandaardappelen die nen er voorts rekening mede te houden, dat de prijsregeling voor duinzandaard- pelen oogst 1943 gelijk zal zijn aan die van kleiaardappelen, hetgeen wil zeggen, dat zij alsdan volgens dezelfde groepen als de kleiaardappelen worden ingedeeld. Onder duinzjandaardappelen worden verstaan de aardappelen, geteeld in de provincies Noord- en Zuid-Holland, en wel in het ge bied, liggende binnen de kustlijn en de lijn, loopende van Wassenaar, Leiden, Voorhout, Sassenheim, Noordwijk, Lisse, Hillegom, de Zilk en een gedeelte van Eennebroek en Vogelensang, en in de om geving van Beverwijk, Heemskerk, achter Castricum om in de richting Bergen, Bak- kum, Egmond a. d. Hoef, Egmond-Binnen en het Westelijke gedeelte van Texel, ver der in Anna Paulowna en KoegTas. BONNENINLEVERING VERSNAPERINGS KAART. De Secretaris-Generaal van het dept. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat detaillisten in den vervolge de bonnen der versnaperingskaart gedurende de derde week van den geldigheidsduur en in de week na afloop van den geldigheidsduur dienen in te leveren. De eerstvolgende tus- schentijdsche inlevering moet gedurende het tijdvak van 24 tot 29 Augustus 1942 plaats vinden. 1018 TAXATIEMARKTEN PAARDEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland maakt aan belanghebbenden bekend, dat voor de tweede helft van de maand Augustus de volgende taxatiemark- ton zijn vastgesteld: 18 Augustus Rotterdam. 19 Augustus Zoetermeer. 20 Augustus Gorinchem. 25 Augustus Rotterdam. De aanvraag- en aanbrengformulierei> moeten respectievelijk uiterlijk op 12, 13, 14 en 19 Augustus te bevoegder plaatse zijn ingediend, te v/eten de formulieren met bo- vendruk „bestemd, voor de Provinciale Commissie" bij het Bureau van den Voed selcommissaris voor Zuid-Holland, Afdee ling Paarden, Anna Paulownastraat 22, •s-Gravenhage, en de witte formulieren bij het Vee- en Vleeschaankoopbureau, Laan van Meerdervoort 53, Den Haag. De eischen, waaraan het paard zoo mo gelijk moet voldoen, dienen zoo volledig mogelijk op het aanvraagformulier te wor den ingevuld. Niet-onderteekende en niet '•olledig ingevulde of te laat binnengeko men formulieren worden niet in behande ling genomen Voorts woidt bekend gemaakt, dat de thans loopende aanvragen per 15 Augustus as. komen tt vervallen, Voorde markten Rotterdam 18 Augustus, Zoetermeer 19 Augustus en Gorinchem 20 Augustus, kan desgewenscht van één for mulier gebruik gemaakt worden. Deze for mulieren dienen dan te worden ingezonden vóór 13 Augustus a.s. Betreffende de verplichte levering van paarden, ingevolge de zoogenaamde „Bin- nenlandsche Paardenvordering'1 zij nog ge meld. dat hierbij geen gebruik kan worden gemaakt van een aanbreng-agent. ZAAIKOOLZAAD. Het bedrijfschap voor zaaizaad en poot- goed maakt bekend, dat \*oor zaaiwinter- koolzaad de volgende telersprijzen per 100 kg. zijn vastgesteld: Telerspijs ongeschoond: origineel 1ste nabouw 34.50, 2de en oudere nabouw 33.25 en niet te Velde goedgekeurd f 32. Telersprijs geschoond en geplombeerd: origineel 41.50, 1ste nabouw 41.2de en oudere nabouw 39.75 en niet te velde, doch alleen op partij gekeurd en geplom beerd 37.50. Verbruikersprijzen per 100 kg.: bij afle vering van 100 kg. en meer origineel f 57.50 lste nabouw 47.—, 2e en oudere nabouw f 45.75 en niet te velde, doch alleeen op partij goedgekeurd 43.50; van 50100 kg. 2esp. 58.50, 48.—, f 46.75 en 44.50; van 25—50 kg. resp. 59.50, 49.—. 47.75 en 45.0; van 1025 kg. resp. f 60.50, 50.—, 48.75 en 46.50; beneden 10 kg. resp. 61.50, 51.—, 49.75 en 47.50. Bovenstaande prijzen zijn maximumprij- v zen met uitzondering van den telers- (ver- meerderaars)-prijs voor geschoond en ge plombeerd origineel koolzaad, welke prijs een minimumprijs is. De prijzen gelden ook Voor winterraapzaad, zoo dit aanwe zig mocht zijn. De telersprijzen zijn exclu sief zak en vergoeding voor eventueele^ t'.isschenpersoTiem Levering geschiedt fran co binnen 10 km. van de bedrijfsgebouwen van den teler. Verdere vracht is voor re- koning van den kooper. Wordt door den tojer geschoond en geplombeerd afgeleverd dan komt de kweckersvergoeding voor re kening van den teler, wordt echter onge schoond afgeleverd, dan komt deze voor rekening van den kooper. De verbruikers- prjjzen zijn exclusief zak. Jute zakken moe ten door den verkooper tegen factuursprijs worden teruggenomen. Papieren zakken kunnen tegen kostprijs worden berekend en behoeven niet teruggenomen te worden. Inkomende vracht, voorzoover deze f 0.10 per 100 kg, te boven gaat en uitgaande vracht is voor rekening van den kooper. De vrachtkosten moeten echter afzonderlijk op de nota vermeld worden. Bij levering van teler naar teler mogen de hierboven vermelde verbruikersprijzen worden be rekend. Bij dezen handel is echter een hef fing verschuldigd gelijk aan de halve han delsmarge. Deze heffing moet ten kantore van den P. B. H. worden voldaan, voordat door den P. B. H. een z. t.-vervoerbewijs wordt uitgereikt.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3