MAANDAG 17 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 WEERBERICHT Zon onder 9.03 uur Maandagavond. Zon op 6.24 uur Dinsdagochtend. Tuaschen de*e tijden moet worden ver dokterd. 17 Aug.: De maan komt Maandagmiddag cm 12.24 uur op en gaat Maandagavond om 11.26 uur onder. 18 Aug.: De maan komt Dinsdagmiddag om 1.38 uur op en gaat Dinsdagavond om 11.56 uur onder. (Eerste kwartier) Zweminr.: „De Zijl", 18.5 gr. C. KERKNIEUWS BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan de volgende weleerw. heeren: te den Helder (O. L. Vrouw Onbevl. Ontv.): J. L. W. Witteman; te Rotterdam (H. Franciscus van Ass.): L. A. van Teij- lingen; te 's Gravenhage (H. Jeroen): J. H. Tesselaar; te Vlaardingen: M. M. Rozestra- ten; te Noo rd wij k erh o u t (H, Jozef): C. H. Vriesekoop; te Waarland: J. A. J. M. Verspaandonk (Neom.); te Delft (H. Sacra ment): J. Verhaar; te Bergen: J. P. J. Solle- veld; te Noordwijkerhout (H. Vic tor): C. H. Willemse; te Beverwijk (H. Agatha): P. J. M. Matthijsen; te Lis se (H.H. Engelbewaarders): J. C. A. Huibers; te N o o td orp: J. L. van Kesteren; te Noord wij kerhout (Mariagesticht): J. M. de Koning (voorheen in Leider dorp); verder te Loosduinen: L. Voets; te Boskoop: J. A. J. Adank; te Bloemen- daal: F. L. Kok; te Leidschendam: H. A. C. Snelders; te Vogelenzang: B. G. H. Kejjer: te Diemen G. J. P. van der Bijl; te Warmond: J. C. Loerakker; te Ouder kerk a. d. Amstel: C. A. J. Netten; te Ben- nebroek: G. J. Hoogervorstf- te Wormer: M. C. Klijn; te Middelhamis: A. Saers (Neom.); te Voorschoten: C. N. M. Hammann; te Middelburg (en tot Vicaris te Veere): J. van 't Westeinde (Neom.); te de Zilk: J. P. A. M. van den Engh; te Noord-Zijpe (Post 't Zand): M. J. A. Hui- berts (Neom.); te Schiebroek: J. M. Th. Reiber; te Obdam: A, J. Hartog; te Pijn- acker: A. C. Raadschelders (Neom.). Alsmede tot Assistent de volgende wel eerw. heeren Neomysten: te Rotterdam (H. Willibrordus)G. J. Groen; te Schiedam (H. Liduina): C. J. M. Vermeulen; te Lis- se (H. Agatha): B. G. Stammeijer; te N o o r d w ij k: C. A. van der Ham. MGR. AMMERLAAN HUISPRELAAT. Z. H. Paus Pius XII heeft den Doorl. en Hoogw. heer mgr. N. L. A< Ammerlaan, Vi caris-Generaal en Kanunnik, bij gelegen heid van diens zilveren priesterfeest, be noemd tot Zijn Huisprelaat. NOORDWIJK Veertigjarig Priesterfeest Deken J. H. W. Borsboom Een pastoorsfeest in Noordwijk is tege lijkertijd een feest van St. Jeroen. Daar mee wordt niet tekort gedaan aan de hulde den thans levenden herder gebracht, want het is de groote eer en glorie van de pas toors van Noordwijk, en van deken Bors boom heel in 't bijzonder, opvolger te zijn van pastoor Jeroen, die meer. dan duizend jaar geleden bij een inval der Noorman nen de martelaarskroon verwierf. „Duizend jaren zijn bij den Heer als één dag". De duizend jaar, verloopen sinds Jeroen in Noordwijk kwam preeken „den dompsten leek en" en het feest, dat op Maria-Hemel- vaart jongstleden werd gevierd, zijn ook vóór het Christenvolk één dag, omdat wij naar den geest vereenigd zijn gebleven met den goeden geloofsverkondiger en niet zijn afgeweken van de zuivere en ónvervalsch- te leer van Christus, door hém gepredikt en met zijn bloed bezegeld. Daarom is de slagzin voor de tentoonstel ling, die deze weken in Noordwijk wordt gehouden: „St. Jeroen leeft onder ons voort" ook zoo gelukkig van toepassing op het veertig-jarig priesterfeest van deken J. H. W. Borsboom, want wij zouden in 't geheel geen vertrouwen stellen in onze priesters, en hoegenaamd geen behoefte hebben hen te huldigen, wanneer wij niet wisten, dat een ketting zonder kink of breuk, een levende ketting van handopleg gingen, hen verbond met het verleden. Het was in deze stemming van dankbaar heid om het behoud des geloofs, dat het ruischend en bruisend „Veni Creator" werd aangeheven, toen de zooveelste op volger van Sint Jeroen op den morgen van Maria^ Hemelvaart zijn feestelijke intocht deed in de imposante parochiekerk. Een heirleger van bloemendragende bruidjes en misdienaars ging voor den jubilaris uit, die vergezeld was van een groot aantal geestelijken, de emeritus-pastoors van Noorden en Hoogmade, beiden neven van den jubileerenden herder, de kapelaans, der parochie, den directeur van het Jezuïe tencollege „Dyk-en-Burg", pater Wessels S.J., pater dr. Schmidt o.f.m., uit Rotter dam, pater Alleman O.Carm. uit Geleen, pater Van den Berg, van de congregatie der H.H. Harten uit St. Oedenrode en pater Pothof o.f.m., assistent bij ontstentenis van kapelaan Welling. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd de Deken geassisteerd door den pas toor van Katwijk, den zeereerw. heer Hesp als diaken, en door pater dr. Schmidt als subdiaken. De burgemeester van Noordwijk, de heer J. B. V. M. J. van de Mortel, woonde aan het hoofd van een ontzaglijke menigte pa rochianen de plechtigheid bij. De enorme kerk was met veel toewijding versierd. Guirlandes van dennegroen zwaaiden uit de gewelven naar'de pijlers en overal spetterden om in de stijl van dezen tijd te spreken brisantbommen van bloemen open, van gele en witte gla diolen. Na het Evangelie heeft de jubilaris zelf een toespraak gehouden, in de overtuiging, dat niemand beter dan hijzelf de gevoelens kon peilen, die op een dag als dezen zijn hart vervulden. Boven allep gevoelde de Deken zich ver vuld van dankbaarheid, dat hij veertig ja ren lang de hooge waardigheid van het priesterschap heeft- mogen vervullen. De priester is een gewoon mensch, doch ook „de uitdeeler van Gods geheimenissen" en de waarnemer van „een gezantschap bij de menschen", dat hooger is dan ieder aardsch gezantschap, omdat 't het gezantschap is van God. Na medegedeeld te hebben, dat van de 28 priesters, welke veertig jaar geleden werden gewijd, thans nog de helft in de zielzorg werkzaam is (10 gestorven en 4 rustend), bracht spr, dank aan allen, die hem geholpen hebben, in 't bijzonder aan zijn goede ouders voor al hun zorgen. Dank bracht spr. ook aan de parochianen van Noordwijk, in wier midden hij de grootste helft van zijn priesterleven had doorge bracht. Een parochie-^ is een groot huisge zin, en in ieder huisgezin is het wel eens wat, doch met elkander hebben wij den vrede bewaard en met elkander hebben wij gewerkt. Met aller hulp is datgene, dat be gonnen werd, tot een goed resultaat ge bracht, al kon helaas niet alles tot stand komen, wat gewenscht was. Een dag als deze geeft behalve stof tot dankbaarheid ook stof tot nadenken. Had den we niet veel meer kunnen doen? En vooral: lijkt ons leven niet te veel op dat van Martha en te weinig op dat van Maria? Laten we vooral werken voor dat „ééne noodige". Spr. vroeg de steun van aller gebed voor de priesters, in 't bijzonder in dezen tijd, nu wij meer dan anders nog moeten zijn het licht der wereld en het zout dér aarde. De Deken besloot met op te wekken dik wijls als Maria bij Jezus te gaan neerzit ten. Met Jezus omgaan, Jezus in ons hart dragen, aan Jezus denken, met Jezus spre ken is het beste, dat wij kunnen dopn. Laat het zoo zijn, dat wij bij al ons werk ge streefd hebben naar het „eene noodzake lijke". Na de plechtige Mis heeft het zangkoor met geestdrift en feestdrift een cantate van Franken gezongen. Voorafgegaan door een slinger van bruidjes en misdienaars verliet de jubileerende Deken daarop de kerk. Receptie. In het Juvenaat met roode gladiolen- waaiers mooi versierd hadden des mid dags de recepties plaats, eerst voor de ver een igingsbestuurders en andere ..kopstuk ken", en vervolgens voor geheel Noordwijk. Op de receptie voor de genoodigden wa ren o.m. aanwezig het voltallig gemeente bestuur van Noordwijk en d^ heer Ike, ge meente-secretaris. Kap. Breedveld bood in een kort dank woord aan den Deken het stoffelijk ge schenk der parochie aan: de St. Jeroens- tentoonstelling en een geldsbedrag. De burgemeester kwam getuigen van de goede verstandhouding tusschen kerkelijk en wereldlijk gezag. Spr. bewonderde het optimisme van den Deken in dezen tijd, een optimisme, dat gebaseerd was niet op een vlucht uit de werkelijkheid, doch op een onbeperkt Godsvertrouwen. Spr. hoop te, dat de Deken, met hetzelfde goedgefun- deerde optimisme bezield, nog lange jaren aan het hoofd van de St. Jeroens-parochie zou mogen gtaan. De heer J. van Eeden bood de tentoon stelling aan. Zondagavond 6 uur was het 50 jaar geleden, dat het gebeente van St. Jeroen in Noordwijk kwam en het samen vallen van dit feit met het priesterfeest van den Deken had aanleiding gegeven tot het tot stand brengen van deze tentoonstel ling, welke spr. hierbij tevens voor ge opend verklaarde. De Deken dankte voor alle vriendelijke woorden tot hem gesproken. Wanneer je kinderen prijst, heb je er later last van. Maar spr. hoopt, dat alle lof hem niet las tig zal maken! Spr. dankte voor de schoone geschenken, in 't bijzonder ook voor de tentoonstelling, welke de liefde en ver eering voor ons H. Geloof zal bevorderen. Als laatste bijdrage voor de tentoonstelling bood spr. een gedachtenisplaatje aan, ont worpen door pater Randag. De receptie werd opgeluisterd, behalve door een kopje thee en een koekje, door het parochiaal zangkoor onder de zeer ver dienstelijke leiding van den heer H. van der Berge. Het koor heeft een heel pro gramma uitgevoerd: Jubilate Deo van Kroon, Cantate Domino van Hasler, Domi- ne salvum fac (Decanum nostrum) van Giesen, om vervolgens van het deftig La tijn over te springen naar een „Lang zal hij leven", en Bierliedje en tot besluit „Sinte Jeroen, Martelaar van Noordwijck", gedicht door Stalpaert van der Wiele en op een vlot wijsje gezet, dat zoo'prettig in het gehoor lag, dat by de laatste coupletten vele gasten meezongen alles ter eere van St. Jeroen met „den rooden Martyrii- hoed". De Deken bezichtigde na deze hulde vluchtelings de tentoonstelling, want velen stonden reeds te wachten buiten het Juve naat om hun gelukwenschen aan te bieden. Het is een eenige uren lange stroom van menschen en handen geweest, een drukke pelgrimage naar den opvolger van St. Je roen. Een plechtig Lof, waarbij de jubilaris ge assisteerd werd door de kapelaans der pa rochie beëindigde het luisterrijke feest. De tentoonstelling. De tentoonstelling „Sint Jeroen leeft on der ons voort" is verspreid over een aantal lokalen van de zusterschool waardoor men nauwelijks een goed overzicht krijgt van het vele materiaal, dat bh' elkaar is ge bracht. 1 De tentoonstellingscommissie, waarin zitting hadden kapelaan Groenen dijk en de heeren J. van Eeden, Braun, Schumacher en Tennissen, heeft het op zich genomen werk met degelijk-weten- sohappelijk verricht en een zoe goed mo gelijk idee gegeven van de groei van het mosterdzaadje door St. Jeroen uitgestrooid, welk mosterzaadje is opgewassen tot den sterken boom van het tegenwoordige Noordwijksche parochiale leven. Een twee tal jonge kunstenaars Wim Rakhorst en Van der Hurk hebben bij deze uitbeelding hun medewerking verleend, waarbij voor al de eerste heel goed is geslaagd. De ups and downs van het kerkelijke leven komen in de 6 stands, waarin de ten toonstelling is verdeeld heel goed tot hun recht: het houten kerkje in het duin groeit uit tot een vermoedelijk wel al te beschei den gehouden steenen kerkje; het steenen kerkje maakt plaats voor de nog bestaande kerk met zijn machtige toren, en dan is er plotseling geen kerk meer te zien. De tijd1 van de schuilkerken is aangebroken, waar na langzaam-aan weer vrijheid en opleving is te comstateeren eerst in de z.g. water- DOE ,GEEN iHW-f MERK Poetsen met normale tandpasta's is vaak maar half werk. Hun groote schuimbellen kunnen toch de kleine holten van het gebit niet binnen dringen. Daarvoor is Castella noodig. - de merkwaardige tandpasta, die door middel van Perldon schuimbelletjes vormt, klein genoeg, om iedere ge bitsholte radicaal te reinigen]^ POETS MET Castella? ichuimcnde TANDPASTA 160-1019 taatskerk, welker voorgevel velen Noord- wijkers nog voor den geest staat en ten slotte de nieuwe kerk, welke onder deken Borsboom is voltooid. Ter toelichting van deze tijdperken is een overvloed van materiaal aanwezig in pla ten, teekeningen, documenten en aller hande eurosia. De aandacht trekt het kostbaar bruikleen van de St. Joris-doelen met het prachtige, -in hout gesneden St. Joris-ibeeld. Enkele schaarsche herinnerin gen zijn er ook van de beroemde abdij van Leeuwenhorst, het Banbara-convennt en het H. Geesthuis. De laatste afdeeling het heden is zeker niet de minst interessante. Op de eerste plaats zijn daar de relieken van St. Jeroen. Ook de feestgewaden der kerk, zeer kostbaar, zijn hier uitgestald, even als monstransen, de rijke parochiekerk enz. Op kaarten en in een collectie photo's is er de aandacht op gevestigd, hoe zegenrijk St. Jeroens woord doorwerkt in geheel Nederland en in de geheele wereld. Voorts is er een graphisohe voorstelling van zoete jongens en meisjes, waarin de groei vari het Katholiek onderwijs wordt gedemon streerd In den loop van zestig jaren is het leerlingental vermeerderd van 240 tot 930. Niet alleen NoordwSjkers, ook van bui ten de plaats zullen deze tentoonstelling met voldoening bezoeken, waarbij "zij ech ter menig detail over het hoofd kunnen zien, dat voor de Noordwijkers juist van bijzondere waarde moet zijn. Deze tentoon stelling, met zooveel zorg en nauwgezet heid opgezet, is niet slechts een vluchtig bezoek .doch diepér-gaande studie waard. ZOETERWOUDE Veertig-jarig Priesterfeest van Deken C. J. Jonckbloedt. De roemrijke historie van de parochie van Zoeterwoude heeft ontelbaar vele gou den bladzijden, die melding maken van priesterfeesten, steeds schoon gevierd als een harer zonen was gewijd, als de herders jubileerden en als de Bisschop voor den eersten keer of bij het toedienen van het H. Vormsel de parochie kwam bezoeken. Geen omstandigheid, arme of rijke tijden, vrede of oorlog, kon het geloovig volk be ïnvloeden; de eerbied pn liefde tot den Priester was het, die de viering bezielde en voerde tot innerlijke beleving en uiter lijke pracht en praal. Kon het anders, dat in de huidige om standigheden het 40-jarig priesterfeest van den hoogeerwaarden heer C. M. Jonck bloedt, deken en patoor, schoon zou ge vierd worden en aan ware grootschheid zou winnen bij het gemis aan openbare feeste lijkheden? Op den vooravond van 15 Augustus. De galmende klokken riepen met hun toonaarden het machtige „Credo" naar alle verre hoeken van de parochie; de Jubilaris Jcwam, na eenige dagen bij zijn familie doorgebracht te hebben, terug, gezeten in eer. gala-rijtuig, waarin met kapelaan Vroom twee familieleden hadden plaats ge nomen. Vier paarden met bepluimde koppen trokken het rijtuig tot op het kerkplein. Achter de gala-koets volgde een rijtuig, waarin de heeren kerkmeesters waren ge zeten, die den Jubilaris bij de grens van de gemeente hadden afgehaald. De Roomsche jongelingschap van Zoe terwoude had den jubilaris tijdens zijne af wezigheid een verrassend en vereerend wel kom bereid. Voor de kerk was de monu mentale eerepoort opgebouwd, die op de gewelven van de kerk bewaard was geble ven, eenmaal gemaakt voor den intocht van een Bisschop die zijn parochie Zoeterwoude kwam bezoeken, zijn diocesanen die vroeger zijn parochianen waren geweest. Het was een mooie poort, geheel gerestau reerd en met groen en bloemen kwistig ge sierd. De.schilden in het fronton droegen de woorden „Hulde aan den Deken" 1902 1942. De Zusters Franciscanessen hadden we derom hun vaste moeilijke taak volbracht; ontelbaar vele kinderen, als lieve bruide kens, engeltjes en maegdekens in lange rijen opgesteld wuivende met witte bloe men den Deken ter eere. Het geloovig volk van Zoeterwoude hief bij de aankomst het welkomstlied aan en toen de Jubilaris door de vele aanwezige familieleden was begroet, sprak kape laan W. Vroom een welkomstrede, waarin spr. namens de parochianen den Jubilaris hulde bracht op het heerlijk gedenkfeest van de wijding tot priester. In den^vurigen wensch van de parochianen tot de viering van dit schoone priesterfeest moge de Jubi laris zien een bewijs van diep geloof en be sef van de waarde en grootheid van het priesterschap. Na de spontane instemming van de vele aanwezigen werd de Jubilaris naar de kerk geleid. In het middenpad vormden de kin deren een haag van bloemen. Het orgel dreunde de heerlijke accoorden van de schoonste muziek. De kerk, het blijvend schoone bouwwerk van Cuypers en Stuyt, was prachtig ver sierd. Onze bloemist N. Vink had zijn mooi ste werk gemaakt. Altaar en priesterkoor was als een bloemenhof geworden, waaruit de hooge zilveren kandelaars, dragepde vele kaarsen, vol glinstering oprezen. Het avond zonlicht wierp zachte stralen door de kleu rige gebrandschilderde ramen, zacht tinte- leden kleuren werpende, als een gloed over de bloemen en wuivende palmen. Uit de gewelven hingen kleurige doeken af van de sluitsteenen naar de kapiteelen en in de kerk aan alle pilaren en tusschen de doe ken afhangende overal bloemstukken en bloemenmanden. De vele rijke vaandels van parochie, congregaties en broederschappen prijkten aan de wanden. Het huis des Heeren was in één woord: in de allerbeste feesttooi en in deze feeste lijke stemming werd de Jubilaris voortge- leid, voorafgegaan door het hooggedragen zilveren kruis naar het Hoogaltaar, om daar God lof te brengen. Hierbij werd de ju bileerende celebrant geassisteerd door pater W. Jonckbloedt C.S.S.R., neef van den ju bilaris, den weleerw. heer A. van der Voort, zoon van de parochie, als subdiaken en fa ther L. v. d. Salm als ceremoniarius. De Plechtige Hoogmis. - Den volgenden morgen te negen uur werd de Jubilaris vanuit de Pastorie door een stoet van misdienaars, koorknapen en bruidjes geleid naar het Hoogaltaar om een plechtige Hoogmis van dankbaarheid op te dragen. De zeereeerw. heer G. J. Klaverweyden, pastoor van de parochie H. Kruisverheffing, assisteerde als diaken, kapelaan W. Vroom als sub-diaken en father L. v. d. Salm als ceremoniarius. Pater W. Jonckbloedt hield een treffen de predicatie, waarbij spr.tot tekst had ge kozen: Gij volken al te gader, klapbin uwe handen, juicht God toe met jubelende stem. Het zangkoor onder leiding van den direc teur, den heer J. Schouten, voerde zeer ver dienstelijk de „Missa in honorem Angelo- rum" van Jan Nieland uit. Na het H. Misoffer zong het zangkoor de Priestercantate voor mannenkoor met te nor .bariton en bassoli en knapenkoor, mu ziek van P. J. Jos. Vranken opus 21, ge dicht van L. Simonis pr. Te halftwaalf werd in het Graalhuis een zeer druk bezochte receptie gehouden. In' de pastorie kwam een deputatie, bestaande uit de pastoors Klaverweyden, Leusen, Keulers, Sistermans en kapelaan Hammer- stein, namens de geestelijkheid van het De kenaat gelukwenschen en een geschenk aanbieden. De huldiging in het Patronaats gebouw. 's Middags drie uur was het Patronaats gebouw geheel gevuld met genoodigden, die de vele geledingen der parochie verte genwoordigden, toen de Jubilaris met zijne familieleden onder daverend applaus zijn intrede deed om het grootsche huldiging te ontvangen. Op het podium zong een groot koor van schoolkinderen een welkomstlied onder leiding van het hoofd der school, den heer J. Schouten, en twee kleine meisjes droegen allerliefst een wensch voor met een' bloe menhulde Het dameskoor van de Mariacongregatie, onder leiding van Pater A. Stringa O.S.C., zong voortreffelijk „Benedicamus Domino". Hierna nam kapelaan W. Vroom het woord om het geschenk van de parochie aan te bieden. Het was, aldus spr., helaas niet mogelijk bij deze huldiging al uwe parochianen bij een te brengen, daartoe was het Patronaats gebouw te klein. Over de hoofden van de hjer aanwezigen verzoek ik den Jubilaris alle parochianen bijeen te zien die zoo spontaan uw feest meevieren en zoo offer vaardig hebben bijgedragen aan het feest geschenk. Als de offervaardigheid als maatstaf mag genomen worden voor het geloof, dan mag de Jubilaris over zijn parochie tevreden zijn, in de laatste jaren is nooit zooveel gegeven als voor dit feestgeschenk bij uw 40-jarig priesterfeest. Wij mogen u nu ge ven hetgeen uw priesterhart het meeste verlangt: een nieuw hoofdaltaar. Onder daverend applaus overhandige spr. een mooi uitgevoerd ontwerp voor een nieuw altaar. Door de kinderen van de meisjesschool werd nu een reidans uitgevoerd, een echte boerendans onder goede begeleiding van een harmonica, gespeeld door een oud scholier. Mej. Corrie van Rijn heeft groot succes behaald met de leiding van dit nummer. Zuiver rhytbme, aardig spel en leuke aan kleeding maakten een aardig geheel, waar voor de aanwezigen zich bijzonder waar- deerend toonden. Burgemeester H. J. J. A. Smeets richtte zich nu tot den Jubilaris om hulde te bren gen en om te getuiggn van de acht jaren, waarin spr. getuige mpcht zijn van een vruchtbaar werken en heilzamen invloed op de bewoners van Zoeterwoude. Met groote waardeering sprak de burge meester over de igoede samenwerking, die er steeds bestond tusschen den Jubilaris en het gemeentebestuur vooral op onderwijsge bied. Het dameskoor zong weer een schoon „Beatus homo", waarna Pastoor Klaver weyden in een hartelijke toespraak getuig de van de prettigste samenwerking en goe de verstandhouding tusschen „moeder en dochter", n.l. de parochie van de H. Kruis verheffing als dochter van de moederpa rochie van St. Jan Onthoofding. Met den wensch dat dit steeds zoo mag blijven en dat de Jubilaris na dit schoon „verguld zil veren" feest het gouden feest mag vieren, eindigde de Pastoor zijn geestige toespraak. De meisjes van de V.J.K.A. voerden een tweetal reidansen uit. n.l. „De Rozelaar" en „Hoort! de vogels fluiten", begeleid door mej. Corrie van Diemen. Door de kinderen van de beide scholen werd daarna onder leiding van den heer J. Schouten en mevr. Schouten-Krom een kin derspel uitgevoerd, getiteld „Toen Jezus reisde door den nacht" in drie bedrijven. Ook dit spel getuigde van veel studie, groote zorg en daardoor goed werk. De kin deren speelden mooi, de aankleeding, grime en het tooneel waren goed verzorgd. Het succes vf^s dan ook enorm. Tusschen de bedrijven bood de Senior van de K.G.V., de heer J. Ammerlaan, mede na mens de jongenscongregatie met een decla matie een geschenk aan passend bij het ge schenk van de parochie: een godslamp waarvan ook het ontwerp en de géldmidde- len werden overhandigd. Kapelaan Vroom mocht namens de vrou welijke jeugd ook eenzelfde geschenk aan bieden, n.l. de tweede godslamp voor het altaar. Mede werd door de missienaaikrans „Sint Rosa" een schoon geschenk aangeboden: een door de dames onder leiding van mej. A. v. Vlietvervaardigd kunstnaald werk, een prachtige koorkap en de Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Ac tie schonk mooie canonborden. Tot slot van het rijk verzorgde program voerde het dameskoor uit „Panis Angeli- cus", waarvan de solo gezongen werd door mej. Gré de Jong. Dit slotnummer en vooral de solo oogstten uitbundig succes. Gekomen aan het einde nam de Jubilaris het woord om zich te uiten in dankbaarheid voor alles wat hem gegeven was. Met vreugde getuigt spr. van een geluk kigen tijd, die hij om zijn feest mag bele ven. De spontane viering en de offervaar digheid spreken van een echten geest van geloof. Sprekende over de menschelyke fouten, ook bij den priester en van de ge nade Gods, die' in den priester werkt, hoopt spr. met Paulus_ te mogen zeggen, dat de genade van God in hem niet ij del is geweest. Ik zal dit feest en uwe bereidwilligheid nooit vergeten. Allen in het bijzonder te danken is mij niet mogelijk. Zeer in het bijzonder dankt de Jubilaris kapelaan Vroom voor zijn vele en goede zorgen voor dit feest, den Burgemeester voor zijn harte lijke samenwerking, waarvan spr. hoopt, dat deze steeds zoo mag blijven. Zeer geestig beantwoordde de Jubilaris pastoor Klaverweyden, hopende dat de vriendschap steeds zoo moge blijven. Na alle parochianen nogmaals dank te hebben gebracht en na den wensch dat God de parochie moge zegenen, gaf de Jubilaris de aanwezigen gelegenheid tot persoonlijk gelukwenschen, waarmede het heerlijk feest officieel werd besloten. Voor de schoolkinderen geeft de Jubila ris nog een schoolfeest, waarbij de gooche laar -Willy Albert zal optreden om de kin deren te vermaken. LISSE Zilveren Priesterfeest Pastoor J. C. de Groot. De parochie van de H.H. Engelbewaar ders heeft op plechtige wijze het zilveren priesterfeest van haar pastoor, de zeereerw. heer J. C. de Groot, gevierd. Aan de buitenkant der kerk was er niets van dit jubileum te bespeuren, van binnen was de tempel zeer smaakvol versierd door de fa. C. R. v. Empelen uit Heemstede. Pastoor de Groot was den voor-avond van het feest door de kapelaaps, het kerk en armbestuur afgehaald. Bij aan komst van den jubilaris werden hem door eenige kihderen bloemen aangebpden. Door een haag van leden van de, KJC, St. Jo- sephsgezellen en congregaties, welke ge tooid waren met pauselijke vlaggetjes, werd de pastoor geleid naar zijn parochie. Voorafgegaan door het misdienaarscorps en vele bruidjes werd de jubilaris daarna de kerk binnengeleid. Een plechtig Lof werd gecelebreerd waarbij de beide kape laans assisteerden. Onder dit Lof sprak kapelaan van der Voort -een woord van gelukwensch. Op Maria-ten-Hemelopneming werd door den jubilaris om half 9 een plechtige Hoog mis opgedragen, waarbij kapelaan P. J. M. Matthijssen als diaken en kapelaan C. A. v. d. Voort als sub-diaken fungeerden. De wisselende gezangen werden door een 8-tal Lazarist-zangers onder leiding van pater Dietfort op het priesterkoor gezongen. De geloovigen zongen de vaste gezangen; het geen zeer geschoold ging. De lessen van de Mis week, eenige maanden geleden gehou den onder leiding van eenige paters Nor bertijnen, hebben prachtig vrucht ge dragen. Na het Evangelie werd de feestrede ge houden door de weleerw. heer Heemskerk, kapelaan te den Haag, vroeger, in den Hel der, mede-kapelaan van den jubilaris, Zijn eerw. had als tekst gekozen de woorden uit de 1ste brief van St. Paulus aan de Corinthiërs 4: 1 „Men moet ons zonder meer als dienaars van Christus be schouwen, en als beheerders van Gods Ge heimenissen". De spr. wees op de groote waardigheid van het H. Priesterschap en spoorde de geloovigen aan zich dezen priester waardig te to'ónen, hètgeen izij kunnen doen door hun eerbied, volgzaam heid en gebed. Het zangkoor onder leiding van den heer Jac. v. Dijk zong nn de H. Mis, de cantate Priesterglorie van A. A. Dobbel steen. Om 12 uur werd een druk bezochte receptie gehouden waarop o.m. de burge- meester van Lisse, jhr. mr. van Rijcke- vorsel het woord voerde en het parochie geschenk werd aangeboden. De pastoor sprak een dankwoord. Bij het Lof des avonds assisteerden de weleerw. heeren Heemskerk en Dietfort resp. als diaken en sub-diaken. Na het lof werd door alle aanwezigen een danklied gezongen. KAAG PRIESTERJUBILEUM PASTOOR DE GROOT Het weer werkte Zondagmorgen abso luut tegen toen pastoor de Groot aan de bijkerk van St. Joannes Evangelist arri veerde om ook in dit deel van zijn paro chie zijn zilveren priesterjubileupi te vie ren. Het knusse Kaagkerkje was door de fa. v. Empelen zeer smaakvol versierd. Om 8 uur werd een plechtige H. Mis door den jubilaris opgedragen met assistentie van de beide heeren kapelaans. Het voortreffe lijke zangkoor, onder leiding van,den heer A. Meiman uit Sassenheim, voerde de 3- stemmige Missa in honorqm Sancti Hu- berti van Groller uit; na de Hoogmis werd de priestercantate van Theo v. d. Bijl gezongen. De receptie welke om 12 uur in de kosterwoning gehouden werd, was druk bezocht. Om 3 uur werd een plechtig Lof gecelebreerd waaronder pastoor de Groot een dankwoord sprak en om blij vende waardeering en gebed verzocht.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2