ONDERLINGE NEDERLANDSCHE VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1942 OE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 Zoet Roggebrood geb'r. ten hoeve ROTTERDAM. TEL.* 38 A 2 7 DEN HAAG. TEL. 333298 BIOSCOPEN. De Hollandsche filmster Johan Hees- tprs speelt in Trianon de hoofdrol in de operette-film „Immer nur du" en hij doet het vroolijk en fleurig. De film is boven dien grootsch van opzet en vol van prach tige tafereelen. Johan Heesters speelt in die film met Dora Ramaz, een lieftallig meisje met een aardige stem en samen of om beurten zingen zij de heel prettige me lodietjes uit deze film. Verder zijn er be kende figuren als Paul Kemp, Fita Bink hof en eenige honderden danseresjes, die leven geven aan deze film en voor groot- sohe balletten zorg dragen. De geschiede nis zelf is wat gecompliceerd en uitge sponnen, het is echter meer een kijk- en hoorspel en als zoodanig bevredigt deze film dan ook Volkomen. In Casino loopt de Nederlandsche film „Het mysterie van de Mondschein-so- nate" van den Berlijnschen regisseur Kurt Gerzon. De kwaliteit van deze film zit in de verwikkeling. De toeschouwer meent in den aanvang de moord te zien gebeuren. Hij is lichtelijk verbaasd te bemerken, dat men de moordenaar(?) is reeds gearres teerd toch naar den moordenaar gaat speuren om ten slotte tot de ontdekking te komen, dat hij verkeerd heeft gezien en een ander de moordenaar is. Deze spanning wordt tot het einde tpe zeer goed be waard. Wel zijn er eenige hiaten, eenige onopgeloste vragen, maar -de rpgave van geheimzinnigheid is knap opgelost. Vooral het spel van Louis de Bree, Wiesje van Tuinen en Claire Clairy vedlient bijzondere vermelding. Wij vestigen nog bijzondere aandacht op Casino's jeugdmatinée's, waarin deze week „Zeven jongens in een ouwe schuit" is ge prolongeerd. In Luxor wordt de historische film Dans met den keizer" vertoond. Het is het uitvoerige verhaal van de liefdesavon turen van keizer Jozef II, die wat al te wijdloopig worden uitgesponnen. De hoofd- roilen in deze film spelen Axel van Am- vener, Wolf Al'bach Retty, Marika Röckk, Lucie English en Hans Leibelt, die, vooral- ce laatste in zijn typeering van Teuffen- bach, goed spel te zien geven. De film is geinspireerd door het tooneelstuk „De •nacht in Zevenburgen" dat onlangs ook hier werd vertoond. De film „Kameraden op Zee" die deze week in Li do gaat, is een film van liefde en frissche zeewind, liet is de avontuurlijke geschiedenis van adelborsten, officieren en jonge meisjes, die op den verkeerde ver liefd zijn, wat 'nogal ingewikkeld wordt als die jongedame de dochter van een ■"ice-admiraal is, commandant van het in stituut, waar de adelborsten hun opleiding krijgen. Het is overigens allemaal niet te vertellen, wat hier gebeurt, want door de iiefde komen de avonturen, die 'in de Spaansche wateren hun hoogtepunt be reiken. Zoo is het een romantische èn tege lijk een avonturen film, welke met span ning tot het einde toe zal worden gevolgd. In R e x wordt nu „Quax de brokkenpi loot" ook al geprolongeerd, zoodat deze film nu voor de vijfde week in Leiden gaat. Men kan er dus de capriolen van Heinz Rühmann nog een week gaan zien. Frans Schneiders. OMGEVING NOORDWIJK Het 40-jarig priesterfeest van Deken Borsboom. Het programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig Priester feest van den Deken is als volgt samenge steld: Inhaling vanuit den Pastorie van den jubilaris te 10.15 uur door bruidjes, misdie naars en geestelijkheid, te 10.30 de plech tige Hoogmis. Na de Hoogmis uitgeleide naar de Pastorie. Van 23.15 receptie voor vertegenwoordigers van vereenigingen en van 3.155 uur receptie voor den overigen, 's Avonds te 7 uur plechtig Lof met Te Deum. Zondag na de Hoogmis zal de ten toonstelling „St. Jeroen leeft onder ons voort" worden opengesteld. Tentoonstelling „St. Jeroen". Het co mité bericht ons, dat de tentoonstelling „St. Jeroen leeft onder ons voort", op Zondag 16 Aug. a.s. na de Hoogmis, dat is pl.m. 10 uur zal worden geopend. De tentoonstel ling wordt gehouden in de R. K. Bewaar school in de Bronckhorststraat en zal da gelijks geopend zijn van 29 uur. De slui-, ting vindt plaats op Zondag 23 Augustus a.s. des avonds te half negen. Kinderen worden slechts onder geleide toegelaten. Verder heeft het comité overleg gepleegd met onderwijs-instanties en een regeling getroffen, voor een bezoek aan de tentoon stelling door schoolkinderen, in gezelschap van hun onderwijzers. Met liet oog op de te verwachten drukte is het raadzaam, dat hét bezoek over de geheele week wordt verdeeld en niet allen op den eersten Zondag komen. WASSENAAR EEN BEER LOSGEBROKEN Drie personen aangevallen Gisterenmiddag omstreeks 3 uur had in het wandel- en dierenpark aan den Rijks straatweg alhier een ernstig ongeval plaats. W. R. uit den Haag wilde met een der kraagberen een voorstelling voor het pu bliek in den kuil geven. Toen hij door de deur van de kuil wilde stappen werd hij door de befer aangevallen en bekwam ern stige beet- en klauw-wonden aan armen en beenen. De toegesnelde directeur P. J. K. uit den Haag trachtte R. uit de klau wen van de beer te bevrijden, maar werd toen eveneens aangevallen en liep verwon dingen aan armen en beenen op. Hierna zag de beer kans om uit het hok te' ont- snapppen en nam de vlucht het park in, waarna men een drijfjacht ondernam."On derweg viel de beer de 24-jarige mej. J. v. R. eveneens uit den Haag,-aan, zij werd op den grond geworpen en bekwam door beten en slagen van de beer zeer ernstige verwondingen aan haar armen en beenen. Nadat dr. Baart de La Faille de slachtoffers had verbonden zijn zij per ziekenauto naar het ziekenhuis Zuidwal in den Haag over gebracht. Op het tijdstip, dat de beer het park invluchtte heerschte onder het talrijke publiek een hevige paniek-stefnming. De beer is, nadat hij drie personen had aan gevallen in een van de boomen geklom men, waar men hem met moeite heeft kun nen vangen. Doodelijk ongeluk. Gistermorgen had :n een weila/id aan de Ammonslaan een doodelijk ongeval plaats. De 50-jarige land bouwer de H. alhier wilde voor eenige koeien in de wjide de afsluitboom openen om deze erdoor te laten. Een van de koeien sprong over de afsluitboom heen met het gevolg, dat de 'H. de boom tegen de maag kreeg en achterover met het hoofd op de steenen terecht kwam. Dr. Weerembeak constateerde den dood. LAATSTE BERICHTEN TWEE ARBEIDERS VERONGELUKT TE DELFT. Op het terrein van de lijm- en gelatine- fabriek te Delft is gisteren een droevig on geval gebeurd. De 58-jarige J. J. Bos en de 51-jarige A. H. Hexspoor, beiden wo nende te Delft en sedert jaren als timmer man aan deze fabriek werkzaam, moesten op het fabrieksterrein in een liftkoker, on geveer twaalf meter boven den beganen grond, een reparatie aan een raam ver richten. Zij hadden daartoe in den liftko ker een werkvloer aangebracht, waarop zij hadden plaats genomen. Door onopgehel derde oorzaak raakte een onder den werk-*, vloer gelegen batting los, waardoor de bei de arbeiders van twaalf meter hoogte op den grond stortten. De gevolgen waren ernstig. Bos overleed kort na het ongeval, terwijl Hexspoor in den loop van den mid dag aan de verwonding bezweek. Bos laat een vrouw en vijf kinderen achter. Hex spoor een vrouw en vier kinderen. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is ge- 'c'eken, dat van eenige schuld of nalatig heid hier geen sprake is. Driejarig kind verdronken. Gisteren avond omstreeks half zeven ggraakte de driejarige J. H. uit de Vierheémskinderen- straat te Den Haag tijdens het spelen van den walkant in het water langs'den Moer- weg. Vriendjes die het ongeval zagen, lie pen naar de moeder, die de politie waar schuwde. Inmiddels had de 19-jarige J. Hagg van het Esmoreitplein zich gedeelte lijk ontkleed te water begeven. Deze slaag de er in het, ventje op te halen, doch dit bleek reeds overleden te zijn. Het stoffe lijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. VOETBAL. Nederlanders in Duitsche elftallen. Onder de duizenden Nederlandsche arbei ders, die thans in Duitschland werk gevon den hebben, zijn ook vele voetballers. Dik wijls verdwijnen ook eerste klasse-spelers naar onze Oosterburen en het is begrijpe lijk, dat zij daar niet gaarne de schoenen aan den bekenden kapstok hangen. Trou wens het blijkt, dat de Nederlandsche spe- iers over het algemeen in Duitschland ge wild zijn en gaarne in de elftallen wor den opgenomen. Zoo verscheen de vroegere midvoor van ADO, de Heei*, al spoedig in de voorhoede van de Berlijnsche club Her- tha, die juist dezer dagen haar 50-jarig be slaan viert. Eimsbuettel, met de H. S. V. de Sterkste club van Hamburg speelde Zon dag jl. een vriendschappelijke ontmoeting met een voorhoede, waarin niet minder dan vier Nederlanders waren opgenomen. ENGELSCHE AANVALLEN OP MAINZ. BERLIJN, 14 "Xug. (D. N. B.). Naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, heeft de Britsche luchtmacht in twee achtereen volgende nachten de woonwijken der stad Mainz met brisant- en brandbommen aan gevallen. De Britsche vliegers wierpen van groote hoogte hun bommenlast op de bur gerbevolking. Kostbare oude Duitsche bouwwerken, waaronder de wereldberoem de Mainzer Dom, het eeuwenoude symbool van het aartsbisdom Mainz, brandden tot op den grond toe af. Het. bisschoppelijk paleis werd eveneens voor een groot deel venvoest. Vijf andere kerken werden door Britsche bommen vernield. FRANSCH VLIEGTUIG DOOR ENGELSCHE JAGERS AANGEVALLEN. VICHY, 14 Aug. (D. N. B.). Een Fransch watervliegtuig, dat den dagelij k- schen luchtdienst onderhoudt tusschen Mar seille en Algiers, is Donderdagmiddag door vier Britsche jachtvliegtuigen in de Mid- déUandsche Zee aangevallen. Hoewel de Fransche machine door verscheidene ko gels getroffen werd, gelukte het haar niet temin de basis van Algiers normaal te be reiken. Tijdens den aanval werd een der passagiers gedood en werden vijf andere inzittenden gewond. Bovendien werden nog twee leden der bemanning gekwetst. Bij vijf der zeven gewonden zijn de kwetsuren van ernstigen aard. DRIE AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. BERLIJN, 14 Aug. (D. N. B.). Van mi litaire zijde verneemt het D. N. B.: Drie Amerikaansche koopvaardijschepen zijn aan de Noordkust van Zuid-Amerika en in de wateren der Caraibische Zee tot zinken gebracht. Zij poogden met hun kanonnen tegenstand te bieden, doch werden na een kort artilleriegevecht in brand geschoten en zonken. Van alle drie de schepen kon ten deel der bemanning het land bereiken. Van het voormalige Nederlandsche^ schip, waarvan reeds gemeld is, dat het aan de Noordkust van Zuid-Amerika tot zinken is gebracht hebben de kapitein en 22 le den der bemanning het leven verloren. De overige leden der bemanning hebben een haven aan de Noordkust van Zuid-Amerika bereikt. JAPANSCH COMMUNIQUé OVER DE VERLIEZEN BIJ DE SALOMONS EILANDEN. TOKIO 14 Aug. (D. N. B.). Het Ja- pa nsche hoofdkwartier heeft een communi qué uitgegeven over den zeeslag bij de Sa lomonseilanden, waarin wordt medege deeld, dat de Japansche marinestrijdkrach ten, voor zoover tot dusver kon worden na gegaan, in totaal dertien Britsche en Ame rikaansche kruisers, negen torpedojagers en bovendien een kruiser, drie torpedojagers eh een vijandelijk transportvaartuig zwaar beschadigd hebben. In het communiqué wordt verder mee gedeeld, dat de Japansche verliezen licht genoemd kunnen worden. Twee kruisers, die nog gevechtsklaar zijn. liepen scha de op en 21 vliegtuigen, die zich met groo te dapperheid als menschelijke bommen op hun doelen gestort hadden, gingep verlo ren. NAAR EEN EENHEIDSPARTIJ IN FRANKRIJK. PARIJS, 14 Aug. (Interinf.). De „Ras- semblement Populaire" heeft in de pers mededeeling gfdaan, dat zij met andere organisaties onderhandelingen heeft aan geknoopt om te komen tot de stichting van et n eenheidspartij in Frankrijk, en een des betreffend memorandum aan een aantal politieke persoonlijkheden heeft voorge legd. In dit memorandum wordt verklaard, dat deze eenheidspartij een totalitairen ge- meenschapsstaat, wil opbouwen, die het Fransche ras en volk moet beschermen en verdedigen. Zij zal antibolsjewistisch wor den. Een andere programmapunt zal de strijd tegen het Jodendom zijn. öok de in vloed van de vroegere vrijmetselarij moet worden gebroken en het parlementarisme bestreden. Aan de verdediging van Europa moet worden deelgenomen door steun aan het blauw-wit-roode legioen en door het zenden van Fransche arbeidskrachten naar Duitschland. Deze principes der eenheids partij, zoo zegt het memorandum tenslotte, komen overeen met die van de politiek van maarschalk Pétain. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Aug. Vee. Aanvoer: 9 fok stieren; 22 slachtstieten; 102 kalf- en melk koeien f 450800, handel tamelijk vlug; 22 varekoeien 300460, handel vlug; 200 vtte koeien; 74 pinkn 100270 handel tamelijk; 23 graskalveren, 49 nuchtere slachtkalveren; 30 vette schapen; 506 wei- deschapen f 50—70, handel matig; 3 zeugen 24 mestvarkens; 257 biggen 2036, han del matig; 52 veulens 500750, handel tamelijk vlug; 138 bokken of geiten f 20 60, handel matig Kaas. Aanvoer 74 partijen totaal w.v. 65 partijen Goude kaas le soort f 61.50— 62.50 en 2e soort 6061 en 9 partijen Leidsche kaas le soort f 5960 per 50 kg. Handel vlug. DELFT, 13 Aug. Vee. Aanvoer: 352 run deren, 60 graskalveren, 62 nuchtere kalve ren, 409 biggen, 40 schapen of lammeren, 52 weidelammeren, 119 geiten of bokken, IC veulens. Prijzen: kalf koeien 360600, 'varekoeien 250455, biggen 1634 per sutk. LEEUWARDEN, 14 Aug. Vee. Aanvoer: 156 stieren; 352 vette koeien; 711 melk- en kalfk. 320—650; 652 pinken 130—230; 8 vette kalveren; 568 graskalveren; 167 nuchtere kalveren; 343 weideschapen f 63 105, 301 lammeren f 2237, 106 kleine biggen f 3070; 192 bokken of geiten; 9 paarden. Totaal aanvoer 3390 stuks. Over zicht: Melk. en kalfkoeien aanvoer rede lijk, handel vrij vlot, prijzen duur. Pinken aanvoer ruim, handel matig, prijzen prijs- •houdend. Biggen aanvoer kort, handel kalm, prijzen prijshoudend. Schapen en Lammeren aanvoer kort, handel vlug, prij zen duur. De Veehouderij Centrale nam 550 koeien, eenige varkens, alle aangevoerde nuchtere kalveren, eenige schapen en 450 graskalveren. LEIDSCHENDAM, 13 Aug. Veiling. Eng. komkommers IA 13.50, I f 11.II f 8.50, 3)1 5.50, stek 8.kaskomkommers le soort 8.50, 2e soort f 5.50, kropsla le soort 2.2e soort f 1.50, stoofsla 7 cent, peen f 5.peen zonder lof 7.bloem kool IA 14.—, II 11.—, II 8.—, III 5.50, tomaten f 8.50, bonken 6.50, an dijvie per kg. 7 cent, spinazie per kg. 10 cent, posteflein f 13.—, rabarber f 5. snijboonen T 16.spercieboonen 22. radijs 1.80, prei f 3.50,-selderie f 2.50, peulen 16.tuinboonen f 6.meloe nen per kg. 3222 cent, perziken f 30. 16.—, 8.2.—, kroten 4 cent, spits kool f 3.50, roode kool 4.50, witte kool f 3savoye kool 4.50, boerenkool 4.50, herfstknollen 3.'druiven f 40. 36.50, f 35.pronkboonen f 11. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Aug. Veiling. Per 100 kg.: vroege aardappelen, groote 5.70, drielingen 3.50, doppers 13.40— 16.princ. boonen f 18.1022.00, snijboo nen 13.40—16.00, per 100 stuks: sla 1.00 1.50, bospeen f 4.705.bloemkool I f 13.90—14.00, idem II 10.50—11.—, kro ten 3.404.00, peen per kist 1.301.40. Gemeentel. Aankondiging Verplichte aangifte van rijwielen De Burgemeester van Leiden, gelet op ar tikel 1 van de verordening van 5 Augustus 1942, houdende de verplichting tot aangifte van rijwielen, bepaalt, dat de te Leiden ge vestigde hoofden van gezinnen/samenwo ningen en afzonderlijk gevende personen tot deze aangifte als volgt verplicht zijn: op Maandag 17 Augustus 1942 degenen, ier familienaam begint met H, I, J en K (Hol tot en met Kapteijn); op Dinsdag 18 Augustus 1942 degenen, wier familienaam begint met ^^(Karbaum tot en met Kristenzen). 'tg. De aangifte moet geschiedenren Stad- huize, ingang Breestraat, onder de trap, tusschen 9.0012.00, 13.3016.30 en 18.00—20.30. De hoofden van gezinnen/samenwonin gen moeten voor de invulling van de for mulieren bekend zijn met de nummers van de persoonsbewijzen van die leden van hun gezin/samenwoning, die de beschikking over een heeren- of damesrijwiel hebben. Leiden, 14 Augustus 1942. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecr., VAN STRIJEN. I Eenige bijzonderheden be treffende de voorwaarden der „Onderlinge Nederlandsche" 1. Voorschotheffing voor normale risico's p. halfjaar 60 cent per f. 1000 2. Halfjaarlijksche schade-af rekening. 3. Zeer gunstige spreiding 4. Ook de kleine schaden worden vergoed. Deelne mers hebben geen eigen 5. De volledige herbouw-ol vervangingswaarde wordt vergoed. 6. Elk halfjaar kan de verze kering worden beëindigd. 7. In de afgeloopen halfjaren konden de schaden ruim schoots uit de voorschot- heffingen worden betaald. Vraagt inlichtingen. Kantoor Amsterdam: Keizersgracht 399 Tel. 30315 MOLEST V ERZEKERING MIJ. gevestigd te Sneek Actieve agenten gevraagd! VERGOEDING VOOR GEVORDERDE RIJWIELEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis: I. dat voor ieder rijwiel, dat ten behoeve .van de Duitsche Weermacht is gevorderd en niet inmiddels is teruggegeven of waar voor niet inmiddels een ander voor dit doel ter beschikking staand rij v/iel is terugge geven, een schadeloosstelling van 50. zal worden uitgekeerd; II. dat zij, wier eenig rijwiel is gevorderd, zonder dat dit rijwiel dan wel een ander rijwiel inmiddels is teruggegeven, in plaats van op de vergoeding ad f 50. aanspraak kunnen maken op het weder verkrijgen van een ander rijwiel, indien zij aantoonen, dat zij voor de uitoefening van hun beroep onvoorwaardelijk een rij wiel noodig hebben en niet op andere wijze aan een fiets weten te komen. Het te verstrekken rijwiel kan zijn: a. het gevorderde rijwiel, waarvan de belanghebbende eigenaar was; b. een ander voor dit doel ter beschik king staand rijwiel; c. een nieuw rijwiel. Verzoeken, hetzij tot het verkrijgen van de onder I bedoelde schadeloosstelling ad 50.—, hetzij tot het weder verkrijgen van t-en ander rijwiel, als onder II bedoeld, moe ten uiterlijk op 10 September 1942 wor den ingediend bij den Burgemeester der gemeente, waar de belangWèbbende is op genomen in het bevolkingsregister. Ver zoeken van personen, die zijn opgenomen jn het Centrale Bevolkingsregister, moeten worden ingediend bij den Burgemeester van 's Gravenhage. Bij de verzoeken zoowel tot het verkrij gen van de schadelóosstelling ad 50.als tot het weder verkrijgen van een ander rijwiel moet een vorderingsbewijs worden overgelegd, of, indien dit niet is afgegeven, ander deugdelijk bewijsmateriaal, bijv. legu's van rijwielbewaarplaatsen, getuigen verklaringen, waaruit blijkt, dat het rij wiel gevorderd is, enz. Bij het verzoeken tot het weder verkrij gen van een ander rijwiel moeten boven dien zoodanige bescheiden worden overge legd, waaruit blijkt, dat de belanghebben de voor de uitoefening van zijn beroep on voorwaardelijk een rijwiel noodig heeft en zich dat niet op andere wijze kan verschaf fen. Indien het den belanghebbende niet be kend is in welke gemeente de vordering heeft plaats gehad, bijv. wanneer het rij wiel in beslag is genomen tijdens een trans port per trein of ander vervoermiddel, dan zal hij aannemelijk moeten maken, dat de vordering heeft plaats gehad, bijv. door overlegging van een door de Spoorwegen afgegeven re$u, waarbij een door hem on- derteekende verklaring wordt gevoegd dat het rijwiel niet weder in zijn bezit is ge komen. Op de briefomslagen, waarin de boven bedoelde verzoeken bij den Burgemeester van Leiden worden ingediend, wordt dui delijk vermeld „Rijwielvergoeding", ter wijl in de verzoeken naam en voornamen, geboorteplaats, geboortedatum, woonplaats 'en adres van den verzoeker, alsmede de datum en gemeente van vordering moeten werden vermeld. Indien op een verzoek om schadeloos stelling of op een verzoek tot het verkrij gen van een ander rijwiel door'den Burge meester afwijzend wordt beschikt, wordt dit binnen 3 dagen na de afwijzing schrif telijk ter kennis van den belanghebbende gebracht. Van de beslissing van den Bur gemeester kan niet in beroep worden ge komen. Indien op een verzoek om schadeloos stelling gunstig is beschikt, wordt de scha deloosstelling terstond van gemeentewege tegen quitantie aan den gerechtigde uitbe taald. Bij een gunstige beschikking op een ver zoek tot het verkrijgen van een ander rij wiel, zal. naar de onderscheiding hierbo ven onder II sub. a, b en c gemaakt, van gemeentewege zoo spoedig mogelijk een rijwiel tegen ontvangstbewijs ter beschik king van den gerechtigde worden gesteld. Wordt een nieuw rijwiel verstrekt, dap moeten de kosten van dit rijwiel, voor zoo ver zij een bedrag van f 50.— te boven gaan, door den belanghebbende aan de ge meente worden terugbetaald. Behoort de belanghebbende echter tot de personen, wier distributiestamkaart van een inlegvel L is voorzien, dan is hij van bovenbedoelde betaling vrijgesteld. 1000 Leiden, 14 Augustus 1942. De Burgemeester, STEVENINCK. In het tijdvak van 17 Augustus tot en met 4 September 1942, vindt de uitreiking' plaats van de bonkaarten voor de 10e dis- tributieperiode. Gemeente van uitreiking. De (bonkaarten worden slechts uitgereikt aan personen die zijn opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente Lei den. Slechts aan de volgende personen is het toegestaan hun bonkaarten in ont vangst te nemen bij den Distrilbutiedienst van de gemeente waar zij lig- of stand plaats hebben gekozen: a. schippers en woonwagenbewoners; b. de vaste bevolking van kostscholen, gestichten en dergelijke inrichtingen; c. gedetacheerde imareChaussée's; d. zij, die tengevolge van oorlogsomstan digheden tijdelijk in Leiden verblijf houden. Uitgereikt zullen worden. A. aan houders van K. inlegvellen: met inlegvel KI, bonkaart K 107 -f 2 aard- appelkaarten met inlegvel K2, bonkaart K. 207 3 aardappelk aarten met inlegvel K3, bonkaart K. 307 2 aardappeikaarten met inlegvel K4, bonkaart K. 407 -f 1 aardappelkaart. B. Aan houders van L. inlegvellen: met inlegvel LI, bonkaart L. 107 -f 2 aardappeikaarten met inlegvel L2, bonkaart L. 207 3 aardappeikaarten met inlegvel L3, bonkaart L. 307 -f 2 aardappeikaarten; met inlegvel L4, bonkaapt L. 407 1 aardappelkaart. Houders van L. inlegvellen ontvangen tevens een toeslagkaart voor aardappelen, bestaande uit 4 bonnen, genummerd 46 t/m 49. Afkruising distributiestamkaart. Bij uitreiking van een bonkaart K of L 107, 207, 307, of 407, wordt het vakje K. 13 af,gekruist, terwijl voor het verstrekken van één of meer aardappeikaarten het ^akje L. 13 wordt af gekruist. Bij de uit reiking van een bonkaart moet de bon van het inlegvel, welke correspondeert met het nummer van de bonkaart, door den amb tenaar van den Distrilbutiedienst worden ingenomen Ruiling inlegvellen. Van hen, die geboren zijn tusschen 9 Augustus en 7 September van de jaren 1921, 1928 of 1938, moeten de inlegvellen worden geruild voor een inlegvel behooren- de tot een andere leeftijdsgroep. Voor deze ruiling bestaat gelegenheid aan het kan toor Breestraat 119 (Kamer 6) van 912 uur en van 1415 uur. 's Zaterdags van, 911 uur. Uitreiking Tabaks-, Sigaretten- en ver- snaperingenkaarten. Bij de uitreiking der vorige kaarten voor tabak, sigaretten en versnaperingen, werdJ voor het ontvangen van één dezer kaarten als voorwaarde gesteld, dat een bepaalde bon van de textielkaart moest worden in geleverd. Bij de uitreiking van de aanvul lende tabakskaart ER moest .bon R4 van de eerste tabakskaart E.H. worde\i ingeleverd. Aangezien zich bij de bovengenoemde uit reikingen gevallen hebben voorgedaan, waarin door bepaalde oorzaken geen tex- tielbonnen en bonnen R4 konden worden ingeleverd, is thans voor deze uitreiking bepaald, dat geen bonnen van de thans in gebruik zijnde tabaksr, sigaretten-, en ver- snaperingskaarten behoeven te worden in geleverd. Men is derhalve bij deze uitrei king geheel vïij om te bepalen, welke soort kaart gewenscht wordt (behoudens de hierna volgende restricties ten aanzien van leeftijd en geslacht). Het doet derhalve niet ter zake, of men 'bij de vorige uitreiking een tabaks-, sigaretten-, dan wel een ver- snaperingenkaart ontvangen heeft. Bonkaart EX Tabak. Voor deze bonkaarten komen uitsluitend in aanmerking mannelijke personen, die op 6 September 1942 den leeftijd van 18 jaren of ouder hebben bereikt, voor zoo ver zij van deze kaart gébruik wenséhen. te maken. Bonkaart E.Y. Sigaretten. Uitsluitend vrouwen van 25 jaren ep ouder, leeftijd eveneens per 6/^September 1942, komen, indien zij zulks wensohen, voor een sigarettenkaart in aanmerking. Bonkaart E.Z. Versnaperingen. Voor een versnaperingenk aart komen in aanmerking al degenen, die geen tabaks- c.q. sigarettenkaart wensohen te ontvan gen, of die op grond van hun leeftijd niet voor deze kaarten in aanmerking komen. Aanteekening op de Distributiestam kaart. Bij de uitreiking van één der bovenge noemde kaarten worden in het vakje AA2 van de Distributiestamkaart de volgende letteré geplaats. Voor bonkaart E.X. Tabak letter X; voor bonkaart E.Y. Sigaretten letter Y; voor 'bonkaart E.Z. Versnaperingen let ter Z. De beide uitreik'kantoren Utrechtsche Veer Nr. 3 en Morschweg Nr. 34 zijn ge opend op werkdagen van 912 uur en van 1416.30 (half vijf). Des Zaterdag van 913 uur. Om moeilijkheden te voorkomen wordt men dringend verzocht de bonkaarten af te halen op den datum welke is afgestem peld op de bonkaarten van de Oe. perdoide. De middenstrook van de bonkaart Alge meen, ontdaan van alle bonnen, moet met het inlegvel in de bijibehoorende distribu- tiestemkaart worden gelegd. Waarschuwing. Aan de hand van het bovenstaande kan men nagaan welke bescheiden men ontvan gen moet. Alvorens men dus de tafel ver laat, waar de bescheiden worden uitge reikt, overtuige men zich, of het juiste aan tal kaarten is verstrekt en of deze kaarten overeenkomen met het bij de stamkaart behoorende inlegvel. Achteraf kunnen geen reclames in behandeling worden genomen. Leiden, 14 Augustus 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3