VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland) Mc. H. Gelse, Leldeni Red. St«d en Sporti M. Zondeiop. Lelden i Red. Omgeving i L. Rooien, Leldenj Red. Lefteren en Knnsti Fr. Schneiders, Lelden l verantwoorde lijk voor de advertentlëni B. Bonnet Lalden. WEERBERICHT Zon onder 9.09 uur Vrijdagavond. Zon op 6,19 uur Zaterdagochtend. Zon onder 9.07 uur Zaterdagavond. Zon op 6.21 uur Zondagochtend. Zon onder 9.05 Zondagavond. Zon op 6.23 uur Maandagochtend. Tunchen deze tijden moet worden ver duisterd. 14 Augustus: De Maan komt Vrijdagoch tend om 8.50 uur op en gaat Vrijdagavond om 10.09 uur onder. 15 Aug.: De maan komt Zaterdagochtend om 10.00 uur op en gaat Zaterdagavond om 10.33 uur onder. 16 Aug.: De maan komt Zondagochtend om 11.12 uur op en gaat Zondagavond om 10.58 uur onder. 17 Aug.: De maan komt Maandagmiddag cm 12.24 uur op en gaat Maandagavond om 11.26 uur onder. 1 Zweminr.: „De"Zijl", 18.5 gr. C. De hèerschende schaarschte aan motor brandstof hëeft ook de reeders der zeevis- scherij naar een vervangingsproduct doen zoeken om in staat te zijn aan de visscherij deel te nemen. Het is gebleken, dat, ondanks een reeds sinds Juni 1940 bestaand verbod, groote hoeveelheden carbolineum zijn ge bruikt als brandstof voor de motoren van visschersvaartuigen. Carbolineum, dat als regel wordt gebruikt voor het prepareeren van hout, het tanen van netten en dergelijke doeleinden, is allesbehalve geschikt om als motorbrandstof te dieneli. Het product ver woest, o.a. door sterke roetafzetting, op' den duur de motoren. Deze omstandigheden heeft de reeders evenwel niet kunnen weer houden carbolineum als vervangingsbrand stof te gebruiken. Alleen de hooge prijzen, die tegenwoordig voor zeevisch worden op gebracht, kunneh een verklaring geven van het feit, dat de reeders bereid zijn geweest fantastisch hooge prijzen voor de vervan gingsbrandstof te betalen en dan nog in staat bleken te zijn het bedrijf loonend te voeren. De kettinghandel heeft van deze factoren een dankbaar gebruik gemaakt en heeft met de carbolineum groote zaken gedaan, waaraan thans echter een einde is gekomen. De centrale Crisis Controledienst heeft na melijk op verzoek van de sectie teer van het Rijksbureau voor chemisehe producten een onderzoek ingesteld naar het gebruik van carbolineum als motorbrandstof en heeft daarbij een omvangrijken kettinghan del opgespoord. Veertig handelaren, vier groothandelaren en zeventien reeders zijn 'geverbaliseerd en ongeveer 12.000 K.G. car bolineum werd in beslag genomen. Voorra den carbolineum, die als brandstof voor motoren waren bestemd, zijn geblokkeerd en een definitief verbruiksverbod is in be werking. De omvang van den levendigen handel in carbolineum tegen zeer hooge prijzen kan aan de volgende gegevens worden getoetst. Het centrale punt van een groote combina tie, waarbij achttien handelaren waren be trokken, die ongeveer 29.000 K.G. hadden omgezet, lag bij een zekeren van W. te A1- p h e n. De winstmarge was zoó groot, dat met deze partij rond 19.000.verdiend was, bij een gemiddelden verkoopprijs van 80.— per 100 K.G. Behalve deze handel, koij nog een elftal kleinere combinaties achterhaald worden, waarbij een en twintig handelaren betrok ken waren, die 31.000 K.G. hadden omgezet met een bruto verdienste van rond 21.000. De C.C.C.D-., die een paar honderd verhoo- ren 'a'an deze affaire heeft moeten besteden, heeft dezer dagen de omvangrijke zaak kunnen afsluiten. DE EERSTGEBORENE IN DEN N.O.-POLDER. Het ontbreken van een burgerlijken stand gaf eerst moeilijkheden. Gisteren is de eerstgeborene in den Noord-Oostpolder ingeschreven. De geboor te van dit kind, waarvan Ymen de Jóng, ploegbaas bij den Noord-Oostpolder de va der is, brachteenige consternatie teweeg Want op den dag der geboorte dat was Maandag j.l. was er nog geen ambtenaar van den burgerlijken stand in den Noord- Oostpolder zoodat de vijfde spruit uit het gezin de Jong, dat Was overgeplaatst uit de Wieringermeer, niet officieel geregis treerd kon worden. Om dit mogelijk te ma ken is gisteren voor de Zwolsche recht bank de heer C. L. de Bruyn, secretaris van de Wieringët-m eerdirectie beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand. Het bevolkingsregister werd met spoed klaar gemaakt zoodat nog gisteren de spruit van ploegbaas de Jong officieel zijn entrée in den Noord-Oostpolder kon maken." De plechtigheid geschiedde in het districts kantoor *- van de Wieringermeerdireclie (Noord-Oostpolder) te Lemmer. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Met ingang van Zaterdag 15 Augustus zullen in radioprogramma's van den Ne derlandschen Omroep over de zenders Hil versum 1 en Hilversum 2 verschillende wij zigingen gebracht worden, waarvan wij de belangrijke hieronder laten volgen; Vanaf Zondag 16 Augustus komt het po litiek caberet van Paulus de Ruiter zooals 'vanouds weer des Zondagsmiddags van 17 tot 17.45 uur over Hilversum 1 (dus niet meer op Vrijdagavond). De uitzending van het groote luisterspel zal steeds Zondags van 16.4517.00 uur over Hilversum 2 te beluisteren zijn. Het serie-luisterspel „De Zwarte handel lokt" wordt des Woensdags van 19.5520.15 uur voor den zender Hil versum 1 gebracht. Op Vrijdag 21 en 28 Augustus en 4 September hoort u het Sportpraatje van 19.0519.30 uur over Hil versum 1. Op Zaterdag 15.22 en 29 Augustus en 5 September houdt Dirk van den Hul zijn bekende causerie „Als ik. het voor het zeg gen had" van 19.0519.20 uur voor den zender Hilversum 1. Max Blokzijl houdt op Maandag 17, 24 en 31 Augustus van 19.0519.20 uur voor Hilversum 1 zijn po litiek weekpraatje, op Donderdag 20 en 27 Augustus en 3 September spreekt hij in de serie brandende kwesties van 19.0519.20 uur óver Hilversum 1. DRIEDAAGSCH BEZOEK VAN MUSSERT AAN LIMBURG In de Limburgsche hoofdstad Maastricht ving Mussert, de leider der N.S.B. Donder dagmorgen een driedaagsch bezoek in de provincie aan. Vergezeld van den commis saris der provincie, graaf d'Ansembourg, den adjudant Van den Arend en den staf chef der Nederlandsche S.S. J. Antonius, begaf ae leider zich door de feestelijk ver sierde straten naar het gouvernement, waar een eerewacht van W.A. en Nationale Jeugdstorm stond opgesteld. Ook van de zijde van het publiek was de belangstelling groot. In het gebouw waren behalve de plaatselijke Duitsche autoriteiten vrijwel alle vooraanstaande persoonlijkheden uit het bestuur van de provincie alsmede uit de gewestelijke leiding der N.S.B. aanwe zig. In een toespraak gaf de commissaris der provincie een uitvoerig overzicht van het leven in Limburg. In antwoord hierop vestigde Mussert er de aandacht op, dat Limburg evenals Friesland het eigen gewestelijk karakter het sterkst heeft bewaard. Hij roerde o.m. de ontwikkeling aan van het waterverkeer in deze provincie, herinnerde aan de jaren van het ontwerp Belgisch verdrag en stel de vast, dat de nieuwe tijd dg Maasstop, de belemmering in het scheepvaartverkeer tusschen Luik en Nederland, die om poli tieke redenen in stand werd gehouden zal hebben te verwijderen. Nederland zal in de toekomst bestaan uit vijf of zes gewes ten. Het staatsabsolutisme „dat het groot ste. beletsel vormt voor allen die in vrijheid leven wordt daarmede vermeden. De sa menleving wordt geheel organisch inge deeld: in het nieuwe Europa de Germaan- sche levensruimte en daarin de Nederland sche staat, onderverdeeld in gewesten, streken, steden en dorpen. Een universiteit zal in Maastricht zeker op zijn plaats zijn. Na een langdurig bezoek aan de E.N.C.I. cementfabrieken en na een Limburgschen koffietafel op het oude fort Sint Pieter werd de tocht voortgezet naar Voerendaal. Onderweg moest meermalen halt worden gehouden, omdat zich overal geestdriftige mannen en vrouwen hadden opgesteld om den leider een welkom toe te roepen en heifï bloemen aan te bieden. Te Voeren daal werden eenige modelboerderijen be zichtigd. Vervolgens begaf de leider zich naar de groote boerderij van den provin ciaal boerenleider Quaedvlieg. Hier hadden zich" een honderdtal leden van den Land stand met hun familieleden verzameld, die den leider der N.S.B. bij zijn aankomst luide toejuichten. Een W.A. kapel zorgde voor de muzikale -omlijsting. Boerenleider Quaedvlieg bracht het gevoel van vreugde tot uitdrukking van de Limburgsche boe ren over het bezoek van Mussert. Teruggekeerd in Maastricht werd het gezelschap aan de gemeentegrens ontvan gen door burgemeester Peeters. Langs de vele bezienswaardigheden van Maastricht, de oudste stad van Nederland, werd een langdurige rondgang gemaakt onder des kundige leiding en toelichting. Voor het raadhuis dat nog uit de 17de eeuw dateert, viel aan Mussert opnieuw een geestdriftige ovatie vair honderden mannen en vrouwen ten deel. Na een inspectie van de opge stelde eerewachten van W.A. en Jeugd storm hield de burgemeester vanaf het bor des een korte begroetingsrede, in antwoord waarop Mussert de verzekering gaf, dat Maastricht zich ,zal ontwikkelen tot de hoofdstad van het geheele Zuiden. In het raadhuis bracht het Maastrichtsch Stedelijk Orkest voor een groot aantal genoodigden eenige muziekstukken ten gehoore. De burgemeester legde er nog eens den nadruk op, dat een nationaal-socialistische burge meester in de eerste plaats nauw contact moet houden met de beweging. Namens de ambténaren werd aan 'den leider een spe ciaal Voor deze gelegenheid ontworpen boekwerk over heden en verleden van Limburgs hoofdstad aangeboden. Talrijke aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik persoonlijk met den leider kennis te maken. De eerste dag van het bezoek werd be sloten met een kameraadschapsavond, waaraan de leden der N.S.B. in Maastricht deelnamen. SLAAPT UW DOCHTER OOK IN EEN KIÏPENHOEK? Zelfs voormalige kippenhokken deden dienst om vacantiegangers te herbergen. Zulks moge -dienen als een waarschuwing aan alle ouders, die er prijs op stellen, dat hun kinderen gedurende hun vacantiè in een behoorlijke omgeving vertoeven. Men kar. zich niet onttrekken aan den indruk, dat zoo'n kippenhok, waar vele mensehen dicht opeengepakt liggen, in geval van brand veel weg heeft van een muizenval. En brand kan.licht ontstaan in een omge ving, waar veel gerookt wordt en waar de bodem bedekt is met los troo. Ook uit an dere overwegingen moet echter ernstig te gen de „romantische" overnachtingsgele genheden, zooals die thans bij duizenden op het platteland ontstaan zijn, gewaar schuwd worden. In talrijke plaatsen wordt onderdak aangeboden aan minderjarigen, zonder dat van eenige controle hierop sprake is. Jongens en meisjes slapen zon der toezicht in (kippenhokken, stallen, schuren en op zolders. Het is dan ook geen wonder, dat er reeds tal van klachten ge rezen zijn over het verblijven van jeugdi ge personen van beiderlei kunne in dezelf de ruimte. De toestand waarbij iedereen, die daar gelegenheid vóór heeft, onderdak kan verschaffen aan jongeren, is onhoud baar. Ouders, die hun kinderen op vacan- tietocht laten gaan, zohder zich er van te vergewissen, waar deze den nacht zullen doorbrengen, mogen zich wel eens voor oogen houden, wat hiervan de gevolgen kunnen zijn. Invallen, die de politie zoo hier en daar ondernomen heeft en de ver: halen der jeugdige kampeerders zelf heb ben aangetoond, dat in de kampeerboerde rij en en wilde kamphuizen de gunstigste voedingsbodem geschapen wordt voor het ontstaan van een ver gaande zedenverwil dering. Dat aan meisjes van zestien jaar de gelegenheid' geboden wordt, met jonge mannen te overnachten is een beschaafde natie onwaardig en moet op den duur lei den tot een zedelijke ontaarding, die moei lijk te beteugelen zal zijn. Het is daarom waarlijk te wenschen, dat de bevoegde in stanties nu niet langer meer zullen waoh- ten met ingrijpen en met één slag aan de bandelooze toestanden, die er in het kampleven heersChen, een einde zullen imaken. Sterker en sterker bedreigt gebrek aan vttamine F de teint van onze meisjes en vrouwen. Dit vitamine, welks functie te lang onbekend is gebleven. Is nood zakelijk voor de gezondheid van de huid. Ge behoeft slechts om U heen te zien, om te ontwaren, hoeveel slachtoffers het vitamine-F-gebrek reeds heeft ge maakt Neem nu maatregelen. Pas Dobbelman's Castella crême3 toe. In iedere tube 2000 eenheden vitamine F. De schopnheidscrêmes, die Uw huid haar jeugd hergeven WENKEN VOOR DEN VERBOUW VAN KOOLZAAD. Onlangs meldden wij, dat een aantal ge- bruiksgerechtigden van bouwland uit het teeltjaar 19411942 de verplichting is opgelegd om voor den oogst 1943 koolzaad te verbouwen. Alle bedrijven van 1 H.A. of minder oppervlakte op klei-, zavel- of roodoorngronden zijn van de verplichting vrijgesteld. In aansluiting hierop kan thans worden medegedeeld, dat bedrijven op klei-, za vel- en roodoorngronden met een opper vlakte bouwgrond tusschen 1 en 5 H.A. ook aan htm verplichting kunnen voldoen door, inplaats van koolzaad of raapzaad, een in het oogstjaar 1943 gelijke oppervlakte blauwmaanzaad te verbouwen. MAATREGELEN TEGEN SLUIKHANDEL IN ZOETWATERVISCH. Met ingaiig van 13 Augustus 1942 is het den IJsselmeervisschers verboden hun vangsten geheel of gedeeltelijk aan te voe ren en te lossen in de havehs de Oude Zeug, Broekerhaven en Muiden. Voorts is' het vischhandelaren verboden visch te betrekken vau IJsselmeervisschers, die in strijd met deze nieuwe regeling handelen. Dit besluit van de Nederlandsche Vis- scherijcentrale is één van de maatregelen, waarmee de overheid hoopt den sluikhan del doeltreffender te kunnen tegengaan. Bij overtreding van deze bepalingen stelt men zich bloot aan de straffen vol gens het Economisch Sanctiebesluit 1941. Een school voor kunstnijverheid te Haar lem. Binnenkort zal te Haarlem een nieuwe school voor kunestnijverheid werden gesticht, voorloopig op particulieren grond slag. Men hoopt haar echter te zijner tijd, door gebruik te maken van de nijverheids onderwijswet, een officieel karakter te kun nen geven, waardoor Rijk en gemeente fi nancieel bij het instituut geinteresseend zullen worden. Voorloopig wordt onderricht gegeven in schilderkunst, vrije grafiek, l.o.- teekenen, reclameteekenen, grafische vak ken en binnenhuisarchitectuur. De school zal op 3 Sept. worden geopend, voorloo pig in een gebouw aan den Kleine Hout weg 31. Uitkeering bij bevalling. De centrale persdienst van hpt N.A.F. meldt: Op ver zoek van den dienst werkverruiming van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft de rijksdienst voor de werkverruiming het volgende bepaald: De werkgeversverkla? ring, welke noodig is voor de ten uitvoer legging van artikel 37 lid 8 der Ziektewet (uitkeering 55.bij bevalling), zal voor de in de werkverruiming tewerkgestelden worden afgegeven door die gemeentelijke instantie, welke de zaken van de werkver ruiming behandelt in de gemeente, waar de tewerkgestelde zijn domicilie heeft. Doordat deze instantie verder zorg zal dra gen voor verdere doorzending, is een aan merkelijke bespoediging van de uitkeering bij bevalling in deze gevallen verkregen. Gehamsterd vleesch ter beschikking ge steld van behoeftige gezinnen. Ten huize van een Apeldoornsche ingezetene heeft de marechaussee op last van den officier van justitie een groote hoeveelheid gehamsterd rundvleesch in weckflesschen in beslag ge nomen. Deze voorraad omvatten 248 fles- schen van 2 liter, 120 van 1.5 liter, 32 van een liter en zes van 3.5 liter. Bovendien heeft zij in dit perceel op 26 flesschen bouillon en 7 stukken spek van een 1.5 Kg. per stuk beslag gelegd. Burgemeester mr. C. den Besten heeft dit vleesch be schikbaar gekregen om gratis en zonder bonnen onder de behoeftigen van zijn ge meente te verdeelen. De bouillon is aan het kinderziekenhuis „Mary" en aan het kinderhuis de Enk-stichting geschonken. Het vleesch is voor ongeveer honderd arm lastige gezinnen bestemd, die door Maat schappelijk Hulpbetoon en de' N.S.V.O. zijn aangewezen. DE INLANDSCHE, TABAK. Dezer dagen worden aan de beroepsta- baktelers de gelden uitgekeerd voor de door hen destijds ingeleverde tabak van den oogst 1942. Monsters van deze tabak werden na inlevering opgezonden aan het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproduc ten, dat de tabak, naar gelang de kwaliteit, taxeerde. Naar wij vernemen, bedraagt de gemid delde prijs voor de tabakkers, die de nieu we teeltmethode, welke vanwege den Rijks- tuinbouwvoorliohtingsdienst werd gepro pageerd, gevolgd hebben, circa 60 ct. per halve' kilogram en wel varieerende tus schen 47Yj en 81H cent per halve kilogram. De totale hoeveelheid ingeleverde tabak van den oogst 1941 bedraagt rond 15.000 kilogram, welke thans via het Rijksbureau zal worden gedistribueerd onder de indus trie, vrijwel geheel ten behoeve van de si garenfabricage. Obk de oogst 1942 zal voor wat de be roepsteelt betreft, centraal worden inge nomen op door dén productiecommissaris voor den tuinbouw aan te wijzen plaatsen. Op de aflevering zal strenge controle wor den uitgeoefend. Maatregelen daartoe zijn reeds genomen. Zoo heeft iedere beroeps teler een opgavemoeten verstrekken van de teeltoppervlakte, aantal planten enz. Voorts zijn speciaal voor de tabaksteelt enkele controleurs aangewezen. Het is de taak van de telers zelf bovendien de noo- dige maatregelen te nemen tegen diefstal len van tabak, welke in enkele plaatsen reeds hebben plaats gehad. Bestolenen loo- pen de kans zelf voor eventueelen diefstal van tabak aansprakelijk gesteld te worden. Momenteel is de nieuwe oogst van tabak gevorderd tot het aardgoed, het zandgoed het_ onderste gedeelte van de tabaksplant is reeds geoogst. In het algemeen blijkt de oogst dit jaar niet onbevredigend te zijn, al loopen de resultaten nogal uiteen en is de productie per H.A. meestal wat minder dan in 1941. De schade tengevolge van de ritna'alden blijft gelukkig vrijwel uitslui ten^- beperkt tot enkele nieuwe perceel en tabaksland, die voor dit doel kortelings wer den ontgonnen. De uitbreiding van de totale teeltopper vlakte met tabak in ons land blijkt minder omvangrijk dan aanvankelijk werd ver wacht, wanneer we althans de teelt door amateurs buiten beschouwing laten. Behal ve eenige uitbreiding van de teelt in Maas en Waal en de omgfeving van Amerongen Eist Rhenen treft men nieuwe tabaksvelden aan o.a. in den Bosch, Valkenswaard, Box tel, Tegelen. De verbouw van de Rustica- talbak ten behoeve van de nicotine-berei- ding, welke in verschillende deelen des lands is opgevat, moet tengevolge van de geringe kiemkracht der zaden voor een be langrijk deel als mislukt worden be schouwd. SPORT ATHLETIEK Wedstrijden te Alphen a. d. Rijn. Za terdag 15 Aug. wordt op het Alphen-terrein de junioren-driekamp gehouden tusschen „Holland" (Leiden), Alphia en A.A.V. 36 te Alphen a. d. Rijn. Wedstrijden te Lisse. De Docos-leden worden er aan herinnerd, dat de wedstrij den om 1.30 uur op het Gem. Sportpark van de Spekkelaan aanvangen. De Docos- ploeg vertrekt met de tram om 12 uur van het station. Dus pm 11.50 verzamelen bij de halte. VOETBAL SERIEWEDSTRIJDEN VAN ROODENBURG. De nieuwe Leidsche derde klasser Roo- denburg organiseert ter opening van het nieuwe seizoen haar jaarlijksche seriewed strijden om het Leidsche Hout-schild. Deze wedstrijden vangen morgen aan en zul len de twee daarop volgende Zondagen- worden voortgezet. Het programma luidt: Zaterdag 15 Aug.: ASCRöodenburg; 7 uur UVSQuick Boys. Zondag 16 Aug.: 2 uur: Roodenburg TONA; 4 uur: LFCLDWS. De winnaars van deze wedstrijden zullen op Zondag 23 Aug. in, de volgende ronde komen. SCHAKEN HET KAMPIOENSCHAP VAN OEGSTGEEST. Gisteravond werden de wedstrijden om het kampioenschap voortgezet in Huize Wijnstok, thans de derde ronde. De uitsla gen waren: le gr.: v. d. BergWarburg 10. Spek v, Renswoud xx. v. d. HorstDe Bruyn xx. 2e gr.: Moddermanv. Straten xx. ZwaanRobbers 1—.0. Groeneveldv. Dort 10. 3e gr.: v. d. GraafOudegeest 10. De KierDubbelaar 10. HakemulderZand vliet xx. 4e gr.: KanbierMomberg xx. v. d. Lindev. Ommen 10. Dr. Bonvan Heyst x—x. afgebroken partijen: De BruynSpek 10. Dubbelaar-v. d. Graaf 01. Stand: gr. 1: v. Renswou lx, Warburg 1, Spek l/2x, v. d. Horst l/2xx, De Bruyn 2x, v .d. Berg lx. Gr. 2: Robbers 0, v. Straten lx, Zwaan lx, Groeneveld 3! v. Dort lx, Modderman lx. Gr. 3. Dubbelaar 1, Oudegeest 0, De Kier 2, Hakenmulder x, Zandvliet 2x, v. d. Graaf 3! Gr. 4: Ommen 1, Momberg lxx, v. d. Lin den 2x, dr. Bon 1/2, v. Heyst xxx en-Kan- bier I/2x. Allen uit 3 partijen. De voorlaatste ronde wordt a.s. Donder dag gespeeld wederom in Huize Wijnstok. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrou.wdJ. A. v. Duren jm 27 jaar en J. L. Veenhoff jd 24 jaar. Getriouwd: A.Berendes jm en A. C. H. Lips jd A. v. d. Berg jm en M. C. den Holder jd A. H. den Besten jm en J./van Rijn jd. Overlede n: A. Paul m. 79 jaar J. v. d. Steen m. 85 jaar J. J. Mulder m. 47 jaar M. C. Zuiderduin hsvr, van P. J. Krol 58 jaar J. J. van Loenen dr. 28 j. STADSNIEUWS JUBILEUM M. ZONDEROP. Het heeft onzen collega, den heer M. Zonderop, die gisteren zijn 26-jarig jour nalistiek jubileum herdacht, niet aan be langstelling ontbroken. Zijn woning prijkte met een overdaad van' bloemen, de post bracht een overstelpend- aantal gelukwen- sohen in brieven en telegrammen en na de huldiging, welke de jubilaris des morgens van de zijde zijner collega's in ontvangst had' te nemen waarvan wij reeds in ons bladi van- gisteren melding maakten kwamen talrijke menschen uit Leiden en omgeving -den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden. Het' was den heelen dag een komen en gaa-n van vrienden, kennissen en talloozen met wie de jubilaris in zijn 25- jarigen loopbaan te maken had. De Pas toors der stad en verschillende andere geestelijken kwamen persoonlijk hun ge lukwenschen aanbieden. Van den Deken van Leiden was een schriftelijke geluk- wensoh binnengekomen- met bericht van verhindering. Verder kwamen er de be sturen van verschillende sport- en andere vereenigingen, de directeur van het Leidsch Dagblad, de heer J. W. Benny en vele an deren. Onder de telegrammen en schrifte lijke gelukwenschen waren er o.a. van het hoofd van de Persafdeeling van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, den heer Max Blokzijl, va-n commissarissen van „De Leidsche Courant", de R.K. Sport- vereeniging, Commissie huishoudelijke voorlichting, Verschillende andere vereeni gingen en van tal van particulieren. Ook hadden .verschillende vereenigingen en col lega's bloemen gezonden en zelfs geschen ken in, den vorm van glaswerk, Delftsch blauw enz. Zoo is door al deze bewijzen van belang stelling de dag van zijn zilveren journalis tenjubileum voor den jubilaris een onver getelijke dag geworden. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Brouwer, adjunct-commies bij de Ned. Spoorwegen aan het station alhier bij de Ned. Spoorwegen, in dienst trad. In ver band met de tijdsomstandigheden had de huldiging ten huize van den jubilaris plaats. In hartelijke bewoordingen en gelukwen schen huldigde de hoofdstationschef, de heer D. Slebos, den jubilaris en bood hem namens de directie der Ned. Spoorwegen een fraai geteekende oorkonde met het ge bruikelijke geschenk onder couvert aan. Daarop bood spreker namens het geheele personeel omdat het hed-en zoo moeilijk is om een geschenk te koopen eveneens een geschenk onder couvert aan. Mevrouw Brouwer ontving namens het personeel een. fraaie bloemenmand. DE „BLAUWE TRAM". Op verzoek van het reizend publiek zal vanaf Zaterdag Augustus op de lijn Lei denDen Haag van de N. Z. H. T. M. hal te Damsigtlaan te Voorburg, die onlangs werd opgeheven, weer in dienst worden gesteld. Vanaf dien datum zal de halte Ro- zen-booftilaan worden opgeheven. Hedenmorgen is op het tramemplacement der N. Z. H. T. M„ op den Stationsweg al hier, een ongeveer 18-jarig meisje uit Den Haag gevallen, waardoor zij haaf ben brak. Nadat de.Eerste Hulpdienst de eerste hulp had verleend, is zij door de. auto van de E. H. B. O. naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Orgelconcerten Hooglandsche kerk. Feike Asma speelt a.s. Maandagavond! van 89 uur in de Hooglandsche kerk wer ken van Bach, Handel, Saint-Saëns en Jan Zwart. De toegang is geheel vrij. - Agenda Interparochieele St. Joseph's Gezellen. Morgen Zaterdag Maria Hemelvaartsdag is de zaal geopend van 71-00 uur. 89 uur Bibliotheek. Beurtrooster: Morgen Za terdag G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: H. i Devilee, D. v. Sohaik en A. Alberts; Maandag; C. Goddijn en N. Haarlem; Dins dag: C. v. d. Meel en L. v. Steen; Donder dag: Th. Reizevoort en W. v. d. Post; Za terdag: G. Bot en P. Reizevoort. Zondag: 10.30 uur cursus functionarissen district Leiden. De'zaal is geopend voor de gezel len van 12.302.30 uur en van 710 uur. Van 12 uur Bibliotheek. Van 12.302.30 uur BiljartcluJb T.E.P. Van 9.159.45 uur verplichte bijeenkomst' voor de gezellen. 8.30 uur prijsbiljarten, hoofdprijs?? Om 10 uur wordt de zaal gesloten. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur; 8 uur dam- en schaakclub en biljart club. Dinsdag: Bijeenkomst vóór de ge zellen van 810 uur. Geen ontwikkelings club. Donderdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur; 8 uur biljart- en tafel tennisclub. Vrijdag: 7.30 uur repe titie muziekgezelschap Frans iSchweitzer; 8 uur lichamelijke oefening. Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur; 89 uur bibliotheek; 8 uur kegelclub „De Poedelaars". Mededeelingen: Jonge mannen retraite van 2528 December a.s. te Noordwijkenhout. Vergoeding 6.50. Bij den huismeester is er gelgenheid op iede re bijeenkomst hiervoor te sparen. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. „Mariagarde". Morgen is 't feest van O. L. Vr. Hemelvaart. Wij, als kinderen van de parochie, die aan Haar is toegewijd, zullen er toch zeker voor zorgen dezen dag zoq goed mogelijk te vieren. Tevens wordt morgen de novene gesloten. Denk je om de alg. H. Communie van Dinsdagmorgen. Precies 7 uur zit. je op je plaats, hè. Tot dan Mariagardisten! Sint ODO-koorknapen. Zondag: Lof 7 uur. Woensdag: 7.30 uur Lof. Za terdag: 7 uur Lof. Hallee boys! Niet veel nieuws, hê! Vier maar stevig vacantia! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Augustus 20 uur tot Zaterdag 15 Augustus 8 uur waargenomen door de apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de apo theek „Tot Hulp der Menschheid'V Hooi gracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oestgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274,

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2