DUITSCHLAND DU.,DERDAG 13 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS JUBILEUM M. ZONDEROP. Onze redacteur, de heer M. Zonderop, heeft vandaag zijn zilveren journalistiek jubileum gevierd. En onze collega heeft van vele zijden mogen ervaren, dat zijn jour nalistieke arbeid wordt gewaardeerd. Vanmorgen werd hij toegesproken door den hoofdredacteur, den heer Th. B. J. Wil- mer, die den jubilaris zijn waardeering en dank bracht voor het vele, wat hij in den loop dier 25 .jaren voor de Leidsche Cou rant heeft gedaan, voornamelijk door de verzorging van de twee zoo belangrijke ru brieken Stad en Sport. De jubilaris heeft geen officieele huldiging willen hebben gezien ook de tijdsomstandigheden maar het is toch mijn plicht, aldus spr., u op dezen dag openlijk dank te brengen voor'uwen arbeid. Spr. wees er in enkele woorden op, wat beide genoemde rubrieken voor de courant beteekenen. Namens het geheele personeel wenschte de heer Wilmer den jubilaris geluk op de zen jubileum-dag. Van andere zijde zal na de vacantie uiting aan de waardeering voor den arbeid van den jubilaris worden gege ven. Ook, mevrouw Zonderop feliciteerde spr. Honderden uren, eigenlijk bestemd voor den huiselijken kring, heeft de jubilaris, vaak op de meest onverwachte tijden, moe ten geven voor zijn reporters-werk. Mevr. Zonderop heeft het hem mogelijk gemaakt te doen wat hij heeft gedaan en op de wijze, waarop hij het heeft gedaan. Na deze toespraak werd den jubilaris een geschenk namens het personeel overhan digd. Collega Zonderop dankte hartelijk voor de tot hem gerichte woorden en het hem aangeboden geschenk. Reeds in den morgen gaven velen door het zenden van bloemstukken enz. blijk van hun medeleven met dit jubileum. Wij komen hierop nadér terug. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 8577. N.V. Bloembollen- bedrijf Lefeber en van Ruiten, Lisse, Schoolstraat 13. De N.V. is met ingang van 11 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: L. J. J. Th. van Ruiten, Lisse. -Pltsv. liq.: J. F. A. Schenk, Oegstgeest. OMGEVING LISSE Familie-portret. Pastoor J. C. DE QROOT 25 jaar priester. Pastoor J. C. de Groot, sinds einde 1941 pastoor van de parochie van de H.H. En gelbewaarders, viert a.s. Zaterdag zijn zil veren priesterfeest. Pastoor de Groot werd geboren 22 Jan. 1893* en na zijn priesterwijding benoemd tot kapelaan te Kwintsheul, welke plaats hij in 1918 verwisselde met Rotterdam (H. Familie), waar hij tot 1926 bleef. In dat jaar werd hij benoemd:tot kapelaan te den Helder (H.H. Petrus en Paülus), in 1930 te Amsterdam (Voorzienigheid) en in 1937 tot pastoor te Tholen waar zijneerw. bleef tot zijn benoeming aan de „Beekbrug". Pastoor de Groot krijgt het druk de a.s. feestdagen, want ook de parochianen van de „Kaagkerk'' willen hun pastoor huldi gen. A.s. Vrijdagavond 7.15 ontvangst aan de kerk (Beekbrug), waarna om half 8 Lof. Zaterdag om half 9 plechtige Hoogmis; van 12 tot half twee receptie. Om 7 uur Lof. Zondagmorgen om kwart.voor 8 ont vangst van pastoor aan de Kaagkerk, om 8 uur plechtige Hoogmis, van 121 uur receptie en om 3 uur Lof. ZOETERWOUDE Het 40-jarig priesterfeest van Deken Jonckbloedt. Het programma van de viering van het 40-jarig Priesterjubileum van deken C. M. Jonckbloedt luidt als volgt: Vrijdagavond tegen half acht ont vangst van den Jubilaris aan de Sint Jans- kerk in de, Zuidbuurt. Alle aanwezigen worden verzocht het welkomstlied mede te zingen. Daarna Plechtig Lof. Na het Lof 'biechthooren, zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zullen zijn. Zaterdag. Om 7 uur Stille H. Mis. Om 9 uur wordt de De ken binnengeleid vanuit dePastorie. Dan begint de Plechtige Hoogmis, waaronder de feestpredicatie door Pater Willem Jonck bloedt C.S.S.R., neef van den Jubilaris. Om 11 uur wordt nog een stille H. Mis opgedra gen. Te 11.30 uur bestaat gelegenheid om den Jubilaris persoonlijk geluk te wen- schen in het Graalhuis, Zuidbuurt. Dit duurt tot pl.m. half één. Om twee uur plechtig Lof. Om drie uur begint in het Patronaat de officieele ontvangst. Daar het Patronaat niet pile parochianen kan om- vetten, kunnen daar slechts genoodigden worden toegelaten. Te ongeveer 5 uur is daarmede het officieele gedeelte van het feest besloten. STRIJDT VOOR EUROPA De stad Elista genomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 13 Aug. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche en verbonden troepen wierpen ondanks hardnekkigen tegenstand den vijand in het gebied van den Kaukasus verder achteruit. Een bolsjewistische groep, die van haar verbindingen was afgesneden werd vernietigd. Ten Noorden van de Ma- nitsj namen beweeglijke strijdkrachten der infanterie bij een «nellen opmarsch naar het Oosten de hoofdstad van het Kalmoe- kengebied Elista. De luchtmacht viel op nieuw met sterke strijdkrachten scheep vaartverkeer in het Noord-Kaukasische kust- en zeegebied en in de straat van Kertsj aan. Daarbij werd een kustvaartuig tot zinken gebracht, verscheidene vracht schepen en drie transportschepen in brand geworpen. Tusschen Wolga en Don won de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen tegen taa' verdedigde stellingen in harden strijd verder aan terrein. Bij een aanvalspoging van Sovjet-Russi sche slagvliegtuigen op een DuitSoh vlieg veld werden tijdens luchtgevechten 28 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten en al dus de aanvallende formatie bijna volle dig vernietigd. In het gebied van Woronesj r.emen de gevechten in hevigheid toe. Alle door talrijke pantserwagens ondersteunde cntlastingsaanvallen van den vijand stort ten onder zware verliezen in het afweer- vuur van de Duitsche troepen en onder de bomaanvallen van sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers ineen. Alleen op den elfden en twaalfden Augustus werden in deze gevechten 234 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Ten Zuid-Oosten en ten Noorden van Rsjef zijn infanterie- en pantserdivisies nog steeds in eem zwaren afweerstrijd gewikkeld. Gis teren berden in dezen sector 71 pantser wagens vernietigd, waarvan 55 alleen in den sectpf van een divisie infhnterie. Ten Zuid-Oosten van het ^lmenmeer zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen voort. Een in onoverzichtelijk terrein inge sloten kleine groep van den "vijand werd in een verbitterd gevecht van man tegen man opgerold. Aan het Oostelijk front wer den den elfden en twaalfden Augustus tijdens luchtgevechten en door luchtdoel- artillerie 161 Sovjet-Russische vliegtuigen neergeschoten. Acht eigen toestellen wor den vermist. Boven Nöord-Afrika schoten vier Duit sche jagers tijdens luchtgevechten twaalf Britsche vliegtuigen neer zonder zelf ver liezen te lijden. Een duikboot bracht in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vijf transportzeilschepen tot zinken. In het Westelijk deel van de Middelland sche Zee vallen sedert den elfden Augus tus Duitsche en Italiaansche luchtstrijd krachten een groot, sterk beveiligd Britsch convooi aan. De bommen, die gisteren door een Britsch vliegtuig van groote hoogte op een West- Duitsche stad werden geworpen, hadden geen uitwerking. In den nacht van twaalf op dertien-Augustus herhaalden formaties der Britsche luchtmacht haar terreuraan- vallen op het Rijn-Main-gebied. Door het bombardement van woonwijken in de stad Mainz, leed de burgerbevolking, wier hou ding voorbeeldig is, wederom verliezen. "Vernielingen en branden van vrij groote omvang werden veroorzaakt. Volgens tot nu ontvangen berichten zijn vier der aan vallende bommenwerpers door nachtjagers én luchtdoelartillerie neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië heb ben gevechtsvliegtuigen overdag en in den afgeloopen nacht op havenwerken en be- wapeningsfabrxeken in Zuid- en Oost-En- geland én in Zuid-Schotland brisant- en brandbommen geworpen. Met goedgeplaat ste treffers ontstonden ontploffingen en talrijke branden. LAATSTE BERICHTEN ZWENDEL IN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. De politie te Delft heeft tegen een groot aantal personen proces-verbaal opgemaakt wegens zwendel in distributiebescheiden, waarbij op geleende stamkaarten fraudu leus bonkaarten werden verkregen. Reeds zijn vijf personen in het Huis van Bea ring ingesloten. GEBRUIK VAN WARM WATER IN HOTELS. De directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pension- bedrijf deelt mede, dat nog steeds in vele hotels e?d. de gasten in de gelegenheid worden gesteld den geheelen dag warm wa ter te gebruiken. Het voorschrift dienaan gaande luidt echter, dat in hotels, loge menten en pensions bij aanwezigheid eener centrale warrawatervei'zorging slechts stroo mend water rhhg worden verstrekt tusschen 7 en 8.30 uur, dus alleen in de vroege och tenduren. Uitzonderingen op deze bepaling kunnen niet worden toegestaan. Bij_ over treding stelt de ondernemér dér inrich- Poiygoon-AndrA-Pa* Holland m ting zich aan strenge strafmaatregelen bloot. De gasten dienen er rekening mede te houden, dat de houders van hotels, restau rants enz. in dezen tijd nu eenmaal gebon den zijn aan bepaalde voorschriften, waar van niet mag worden afgeweken. Inplaats van eischen te stellen, waaraan toch niet kan worden voldaan, werke het publiek mede aan het uitvoeren van de bezuini gingsmaatregelen, die.dringend noodig zijn. Onder afvallend gesteente. In de mijn Julia te Eygelshoven is gisteren de mijn werker van P., wonende te Nuth, onder afvallend gesteente bedolven. Hij was op slag dood. Autobus omgeslagen. Woensdagavond is op den Stoof dijk onder de gemeente Fij naart een autobus met ongeveer twintig passagiers, die nabij de Stoof moest uit wijken voor een vlaswagen, van den dijk gereden en ondersteboven geslagen. Het gelukte den inzittenden door het bovenluik de bus te verlaten. Verscheidene personen hadden verwondingen opgeloopen, die ge lukkig niet van ernstigen aard waren. Op hol geslagen. Gisteren is de 64- jarige gemeentearbeider J. W. Vermeerten, toen een met wagen bespannen paard op de Lieven de Keylaan te Hilversum op hol sloeg, onder den wagen geraakt, waarbij hem een der wielen over het hoofd ging. De man werd in ernstigen toestand naar. het Diaconessenhuis overgebracht, waar hij later aan de bekomen verwondingen is overleden. NEDERLANDSCHE VRACHTBOOT GETORPEDEERD. BERLIJN, 13 Aug. (D. N. B.). Een vroe ger Nederlandsch vrachtschip van middel bare tonnage, dat bij het uitbreken van den oorlog door de Amerikaansche marine we derrechtelijk in beslag genomen en ge dwongen was reizen te ondernemen in de gevaarlijke zones, is op 31 Juli aan de Noordkust van Zuid-Amerika door een duikboot der' asmogendheden getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een deel der be manning is inmiddels aan land gekomen. Het schip, dat gebruikt werd voor het ver voer van grondstoffen tusschen de Ver. Staten en ,}xet Noordelijk deel van 'Zuid- Amerika, maakte pas zijn derde reis in Amerikaansche dienst. DE ONDERGANG VAN DE „EAGLE". ALGECIRAS, 13 Aug. (D. N. B.). Naar te Gibraltar it! verband met de vernieti ging van het Engelsche vliegkampschip Eagleverluidt, zou de oorlogsbodem 22 jachtvliegtuigen en 8 tweedekkers aan boord gehad hebben. Te Gibraltar wacht men met ongeduld op nadere berichten, daar men vreest voor groote verliezen' aan menschenlevens. LUCHTAANVALLEN OP TOEAPSE, NOWOROSSIJSK EN ANAPA. BERLIJN,'13 Aug. (N. N. B.). Van mili taire zijde verneemt het D. N. B.: Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, gisteren opnieuw in voortdurende golven de havens aan de Zwarte Zee Toeap- te, Noworossisk en Anapa met bommen van zwaar kaliber aangevallen en de po gingen der bolsjewisten verijdeld de over blijfselen van hun uiteengeslagen leger groep met gereedliggende transportschepen weg te voeren. De bolsjewisten leden bij deze aanvallen zeer groote verliezen aan menschen en oorlogsmateriaal. Bij een aanval van bolsjewistische jacht vliegtuigen op een Duitsch vliegveld in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front werden van de 26 aanvallende toestellen er 25 door Duitsche jagers ten val ge bracht. Het 26ste was door zware bescha digingen gedwongen achter de Duitsche linies te landen. Ook op andere plaatsen in dien sector kwam het gisteren tot luchtge vechten met bolsjewistische vliegtuigen, waarbij wederom acht Sovjet-Russische roestellen werden neergeschoten. In het gevechtsgebied van Woronesj sloegen Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's gereedstaande bolsjewistische pant, serwagens en troepen uiteen en wierpen met bommen van ieder kaliber op ver scheidene flink versterkte plaatsen. Door de geconcentreerde Duitsche luchtaanval len werden de bolsjewisten gedwongen hun aanvalsplannen op te geven. Boven het front van Woronesj schoten Duitsche ja gers 21 bolsjewistische vliegtuigen neer. STANDBEELD VAN KONINGIN VICTORIA VERNIELD. BANGKOK, 13 Aug. (D. N. B.). De vrije Indische radio van Singapore meldt, dat de rebelleerende menigte te Bombay hét standbeeld van koningin Victoria ver woest heeft. DE TOMAAT IN ALLERLEI GEDAANTEN. Er zijn zooveel manieren en vormen om tomaten te nuttigen, dat op deze vrucht niet voldoende kan worden gewezen. Al toos smaakt zij lekker, ieder vleeschge- recht en iedere stamppot knapt er van op. Bovendien bevat de tomaat zouten en alle vitaminen, die ons organisme zoo noodig heeft. Ook kan de tomaat voortref felijk geconserveerd worden. Daarom wil len wij uit de groote keuze van recepten er enkele publiceeren, die in overeenstem ming zijn met de behoeften van dezen tijd om daardoor nieuwe ideeën aan de hand te doen. Rauwe tomaten. Als fruit kunnen de tomaten nog veel meer rauw, eventueel met brood worden gegeten. Ook als sla, desgewenscht gemengd met andere rauwe of gekookte saladen. Ter versiering van saladeschotels, vleeschgerechten en groen ten. Als broodbeleg gemengd met wrongel. Gevuld: men wascht de tomaten, snijdt er een kapje af, holt ze voorzichtig uit en doet er een mespunt zout en kruiden, lavas e~ dil in. Het sap wordt desgewenscht door de vulling gemengd of anders gebruikt in soep of saus. Als vulling kan men voor acht of tien tomaten gebruiken: 1. Versche zuurkool. 250 gram zuurkool met mayonnaise te vermengen met wat gehakte gekruide augurken of geraspte ?ppel. Mayonnaise surrogaat, 1/4 liter tap. temelk. 25 gram meel of aardappelmeel (of een ei en een -groote theelepel meel of aardappelmeel), een eetlepele olie of wat boter, tv/ee eetlepels azijn, wat zout. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Waltherus Jacobus z. van J. Vroegrijk en B. P. J. Kuijpers Gerar- dus Hendrik z. van G. Groenhorst en W. Pruissen Fleuris Leendert z. van C. Groenendijk en G. v. Rijssel Hendrikus Johannes z. van H. J. Polane en J. Beij Martinus z. van J. v. d. Werff en D. Lelij Johannes z. van P. Beekman en H. Stol Jacobus Johannes z. van J. J. Vogelaar en J. C. v. d. Akker Fredericus Joannes Antonius Maria z. van M. P. F. Meijer en' G. H. M. Walenkamp Hendrik z. van H. v. d. Meij en J. Noort. Ondertrouwd: A. v. d. Zeeuw jm. 24 j. en E. Wesseling jd. 23 j. C. J. A. Oudshoorn jm. 28 j. en P. J. v. d. Krogt jd. 25 j. G. J. Bodt jm. 26 j. en M. J. Hum- me jd. 27 j. W. Hagen jm. 26 j. en H. C. M. Klein jd. 22 j. H. J. P. Averdieck jm. 26 j. en J. W. C. Tuithof jd. 23 j. Getrouwd: W. Groene wegen jm. en R. J. E. Dane jd. H. Kromhout jm. en C. A. de Blauw jd. L. Schild jm. en C. Boekkooi jd. H. Stavleu jm. en A. Th. Meijers jd. Overleden: M. de Klerk hsvr. van H. Maree, 58 j. Aile ingrediënten worden zorgvuldig ge-, mengd en op een zacht vuur voortdurend geroerd, tot het'geheel aan de kook komt. Men late het eenmaal opkomen, en zet dan dt mayonnaise weg om af te koelen. Af en toe moet men nog eens roeren. 2. Ongekookte erwtjes. 250 gram erw ten, een kwart liter mayonnaisesurrogaat, zes tot acht eetlepels graanvlokken (gort-, tarwe- of havervlokken), waarmee de to maten eerst worden gevuld, dan komen de erwten er bovenop. 3. groentensla met mayonnaise. 4. gesnipperde koolrabi met kruiden naar smaak. 5. gesnipperde bloemkool met kruiden- azijn. 6. gekruide wrongel. 7. Vischsalade. 500 gram koolvisch of kabeljauw, een theelépeltje mosterd, gesnipperde uien, dil, o-zout, lavas, 1/8 liter melk. De gestoofde visch wordt gefileerd, in kleine stukjes verdeeld en uitgespreid om af te koelen. De overige ingrediënten roert men tot een kruidige saus en laat de visch daarin sud deren. Tomatensaus. 7.50 gram tomaten, 20 gram vet, 1 middelmatig ui. 40 gram meel, een teentje knoflook, thijm, peterselie, laurierblad. De gewasschen in dobbelsteen tjes gesneden tomaten in weinig water gaar koken, en met een dun meelpapje vermengen. Met zout, suiker en desge wenscht afmaken. Eenvoudige tomaten saus voor de haastige keuken: 750 gram tomaten worden met een middelmatige ui gaar gekookt, met meel, aangemaakt met water, erbij gedaan, alles gezeefd en met wat boter geroerd. Tomaten als groente. De gereinigde tomaten in kleine plakjes van een vinger dikte snijden, vluchtig zouten en in pa neermeel rollen en in.de met vet bestre ken braadpan aanweerskanten vlug goud geel bakken. Deze schijfjes zijn zeer ge schikt als garneering van vleesch- of groentenschotels. Tomaten en komkommer. 500 gram komkommer, een koffielepeltje azijn, zout, wat suiker, 500 gram tomaten, 20 gram bo te:;, 40 gram meel, dil, dragon, lavas. De komkomers worden gewasschen en dun geschild, daarna gesneden in plakjes van 2 cm. dikte vermengd met azijn, 'zout en suiker en daarna laat men ze een uur staan terwijl men ze telkens even schudt. Ver volgens zet men ze in deze vloeistof op en voegt er de in schijfjes gesneden toma ten aan toe. Als de komkommers gaar zijn, bindt men de vloeistof met het aangemaak te meel, doet er de boter bij en maakt het met de kruiden af op smaak. Tomaten met gestoofde vischfilé. Zes vischfilé, 20 gram vet, uit, peterselie, ros marijn, en kilo tomaten. Men laat in de pan vet heet worden en fruit de fijngesnip perde ui goudgeel. Dan voegt men er de gesneden tomaten en de rosmarijn aan toe, legt daarop de gereinigde, gezouten en :ret azijn of citroensap besprenkelde visch. files en laat het geheel goed toegedekt gaar worden. Voor het opdienen bestrooit men het gerecht, dat men in den schotel op tafel brengt, met het. peterselie. Hierbij kannen aardaopelen en alle saladen wor den geserveerd. Stamppot van saladen. 250 gram lap pen, twintig gram vet, twee drie groene paprika's, 25G gram parelgort, zout, een ui, en een kilo tomaten. In het vet fruit men de in ringetjes gesneden ui en het geklop te, in dobbelsteentjes gesneden en gezou ten goudgeel. Dan voegt men er de ge weekte parelgbrt, water en zout, paprika en de gevierendeelde tomaten bü en laat alles tezamen gaar worden. Dit gerecht kan desgewenscht met saladen .worden op gediend. Stamppot van boonen met tomaten. 200 gram witte of bruine boonen, een kilo tomaten, twee paprika's, een laurierblad, 500 gram aardappelen, een groote ui, wor tels, een teentje knoflook, 20 gram wet, peterselie, marjolijn. De boonen, die aen vorigen dag in het water zijn gezet, wor den gaar 'gekookt in water, waaraan het laurierblad is toegevoegd. In vet wordt de gehakte ui lichtgeel gekruid en de wor tels met wat water gaar gekookt. De in dobbelsteentjes gesneden rauwe aardap pelen kookt men afzonderlijk in weinig zout water bijna gaar, voegt er de gesne den paprika en tomaten en het geplette teentje knoflook bij en laat het geheel gaar smoren. Nu voegt men alles bijeen, iaat het op een zacht vuur korten tijd staan kruidt het met marjolijn en' verbetert den smaak eventueel met wat soepgroenten. Gevulde tomaten. Van de tomaten wordt een kapje afgesneden, het inwen dige wordt eruit gehaald en gebruikt voor de vulling, na gezeefd te zijn. Vervolgens worden de tomaten gezouten (liefst met selderiezout) en gevuld, 't kapje wordt er weer opgedaan en daarna worden zij in 'n met vet ingesmeerde pan gedurende om streeks 'n kwartier in den oven gebraden. In de pan giet men wat water en legt er 'n ge sneden ui bij. De saus kan men binden met wat aardappelmeel, dat is aangemaakt met een paar lepels zout water. Met zout en zoo noodig met wat soepgroenten af- 1 maken op smaak. MARKTBERICHTEN GOUDA, 13 Aug. Vee. Aanvoer in totaal 533 stuks, waarvan 4 magere varkens, 154 biggen 3040 per stuk; 263 rundeden, 33 nuchtere, kalveren,' 43 graskalveren, 1 schaap overgenomen N. V. C.; 35 bokken of geiten f 1560 per stuk. Handel alle soorten redelijk. Kaas. Aanvoer 103 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 62.0062.50 en 2e kwal. idem 5961 per 50 kg. Handel matig. KATWIJK a. d. RIJN, 12 Aug. Veiling. Per 100 kg.: vroege aai-dappelen: gi*oote 5.70, drielingen f 3.50, doppei-s f 1316, princ.boonen f 17.9022.snijboonen 13.10—16.—, uien f 4.60—6.00, per 100 stuks: sla 1.301.5Ó, bospeen f 4.405.00, bloemkool I 13.7014.00, idem II f 10.20 —11.00, prei 3.40—4.00. kroten 3.30—4, peen per kist f 1.201.40. Officieele Mededeelingen RECTIFICATIE MAX. GROSSIERS- EN DETAILLISTENPRIJZEN VOOR FRUIT, BEKENDMAKING No. 26. In de fruitprijzen die d.d. Woensdag 12 Aug. jl. zijn gepubliceerd is de volgende fout gèslopen. Onder druiven stond: groep 2: grossiers prijs 84--, detaillistenprijs 1.dit moet zijn respectievelijk f 39.50 en 1.07. Onder groep 3 stond respectievelijk 89.50 en 1.07, dit moet zijn 84.en 1. PRIJZENBESCHIKKING 1942 ZEEVISCH. 13 AUGUSTUS. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt Dekend, dat met'ingang van 11 Augustus 1942 de prijzenbeschikking 1942 zeevisch in werking is getreden, die bepaalt, dat de prijzen, tegen welke zeevisch ten hoog ste aan den afslag mag worden verkocht en afgeleverd nader zullen worden vastge steld en bekend gemaakt. Voorts zijn de reeders van visschersvaartuigen of visschers bij de levering van zeevisch verplicht aan hun afnemers een overwicht te geven van tenminste*5 pet. voor fijne visch en 10 pet. voor grove visch. Zij zijn verplicht de door hen aangevoerde visch naar de soor ten en onderverdeeling van deze soorten, waarvoor maximumprijzen en/of mares zijn vastgesteld, te sorteeren. Indien een partij van een bepaalde vischsoort, waar voor meer dan een maximum-prijs en/of -marge is vastgesteld, niet nader gesor teerd wordt aangevoerd en afgeleverd, geldt als maximumprijs voor deze partij de laagste maximumprijs van de desbetreffen de vischsoort. Voor de marges, welke de groot- en kleinhandelaren bij verkoop en a|levering aan hun afnemers ten hoogste fnJ>gen berekenen, wordt verwezen naar de" Staatscourant van 10 Augustus 1942. De groothandelaren zijn verpilcht de zeevisch, gesorteerd naar de soorten en de onderverdeeling van de soorten, waarvoor maximumprijzen en/of -marges zijn vast gesteld, door te leveren. Zij mogen voor verpakkingen kleiner dan 50 kg. hun ma ximum-marge met ten hoogste 0.01 per kg. verhoogen. De marges voor de groot- en kleinhandelaren mogen ten aanzign van eén en dezelfde partij visch slechts eenmaal worden berekend. Behoudens toestemming van de Nederlandsche Visscherij Centrale mag eenzelfde handelaar slechts een ma ximummarge berekenen. Indien meer dan één groothandelaar is ingeschakeld, moe ten de groothandelai-en de maximummarge voor den groothandelaar onderling deelen en wel zoodanig, dat de tweede groothan delaar tenminste ƒ1.per 50 kg. ontvangt. De tweede groothandelaar mag de vracht kosten voor verzending van de visch van den eersten gi-oothandelaar naar den klein handelaar aan dezen laatsten in rekening brengen, mits deze kosten afzonderlijk op de verkoopnota voor den kleinhandelaar wordeVi vermeld. Commissiekoopers en zij, oie naar het oordeel van de Nederlandsche Visscherij Centrale daarmede gelijk zijn te stellen, mogen voor hun diensten een ver goeding van ten hoogste 0.02 per kg. ex clusief vracht, in rekening brengen. De kleinhandelaren zijn verplicht de zeevisch, gesorteerd naar de soorten en de. onderverdeeling van deze soorten, waar voor maximumprijzen en/of -marges zjjn vastgesteld, te verkoopen en af te leveren. Indien zeevisch, ontdaan -van den kop, wordt verkocht en afgeleverd, mogen de maximumprijzen met 1/3 van de maximum prijs voor de reeders van visschersvaartui gen of visschers worden verhoogd. Voor gefileerde zeevisch mogen de maximum prijzen met het tweevoud van den m®ci- mumprijs voor de reeders van visschers vaartuigen of visschers worden verhoogd. Voor zeevisch in bevroren toestand mag de .maximumrtiarge voor den groothande laar worden vermeerderd met invries- en bewaarkosten van ten hoogste 1.per 50 kg. per maand, met een maximum van J 2.50 per 50 kg. Indien kabeljauw of wijting door de groot- of kleinhandelaren wordt gestript cf gefileerd, zijn de maximum verkoopprij zen voor de groot- en kleinhandelaren ge lijk aan de verkoopprijzen op den afslag van gestripte of gefileerde kabeljauw of wijting, vermeerderd met de groothandel- marge, onderscheidenlijk de som van de groot- en kleinhandelsmarge van kabel jauw of wijting. Indien de kabeljauw door de kleinhandelaren in mooten wordt ver kocht en afgeleverd, mogen de kleinhan delaren den maximumprijs per kg. van de zen kabeljauw met de helft van den in koopprijs, .vermeerderd met f 0.35 p'èr kg. verhoogen. De kleinhandelaren, niet zijnde venters of marktkooplieden, mogen voor het bezorgen van zeevisch aan hun afne mers geen hoogeren prijs in rekening bren gen, dan 0.10 per bezorging. De bepalin gen van het prijzenbesluit 1941 zeevisch zijn met,deze beschikking* komen te ver vallen. VERGUNNING TOT HET KOOPEN OF VERKOOPEN VAN TE VELDE STAAND RIETGEWAS. De ondervakgroep groothandel in riet brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een ieder, die te velde staand rietgewas van de oogst 1942 wenseht te koopen of te verkoopen, hiervoor vóór 20 Augustus a.s. vergunning dient aan te vragen bij het se cretariaat voor de ondervakgroep. Keizers gracht 517, Amsterdam (C.), onderopgave van de omzet in geld en in bossen in de jaren 1940 en 1941 en met vermelding van wien het riet werd gekocht, respectieve lijk aan wien het werd verkocht.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3