DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red Buitenland i Mr. H. Gelse. Lelden i Red Stad en Sport i M. Zonderop. Lelden i Red Oipgevingi L. Roozen. Leldeni Red. Letteren en Kunsti Pr. Schneiders, Leiden i verantwoorde» voor de advertentiïni B. Bonnet Lelden. WEERBERICHT Zon onder 9.11 uur Donderdagavond. Zon op 6.18 uur Vrijdagochtend. TuBschen deze tijden moet worden ver dokterd. 13 Augustus: De maan komt Donderdag ochtend om 7.42 op en gaat Donderdag avond om 9.44 onder. 14 Augustus: De Maan komt Vrijdagoch tend om 8.50 uur op en gaat Vrijdagavond om 10.09 uur onder. 15 Aug.: De maan komt Zaterdagochtend om 10.00 uur op en gaat Zaterdagavond om 10.33 uur onder. 16 Aug.: De maan komt Zondagochtend om 11.12 uur op en gaat Zondagavond om 10.58 uur onder. 17 Aug.: De maan komt Maandagmiddag om 12.24 uur op en gaat Maandagavond om 11.26 uur onder. 18 Aug.: De maan komt Dinsdagmiddag om 1.38 uur open gaat-Dinsdagavond om 11.56 uur onder. (Eerste kwartier) 19 Aug.: De maan komt Woensdagmid dag om 2.52 uur op en gaat Donderdag nacht om 0.31 uur onder. Zweminr.: ;,De Zijl", 18.5 gr. C. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". KEURING VOOR DE WAFFEN-SS EN HET NEDERLANDSCHE VRIJWIL LIGERSLEGIOEN. Het SS-Ersatzkomando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waffen-SS gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Augustus 1942 in de volgende plaatsen: 17 Aug. 1942: 10.00 uur Rotterdam, Deut- eches Haus. 16.00 uur Tilburg, Werkliedenvereeni- ging, Tuinstraat 68. 18 Aug. 1942: 10 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruis straat. 19 Aug. 1942: 10.00 uur Roermond, N.S. D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.00 uur Arnhem, Weberstraat 16b. 20 Aug. 1942: 10.00 uur Hengelo, Deut- sches Haus. 16.00 uur Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat. 21 Aug. 1942: 10.00 uur Groningen, Cpn- certhuis, Poelestraat. 14.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 1942: 10 uur Amsterdam, School, Iiepenweg 13. 16.00 uur Utrecht, Wehrmachtsheim, Mariapl. 23 Aug. 1942: 10.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Kapelweg. 24 Aug. 1942: 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuid«uhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar, dienst doen. Voor on dersteuning van de achterblijvende gezins leden, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt gezorgd. Bij het SS^Ersatzkommando Nederland, Stadhouderslaan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring worden aange vraagd. Biljetten voor de terugreis wor den uitgereikt door het keuringsbureau, onverschilig of de candidaat is aangenomen of niet. VERKOOP VAN KOUSEN UIT VOORRAAD. Men kan de „speciale kousendagen" in het geheele land verwachten. Van verschillende kanten bereiken het rijksbureau Distex klachten over de onmo gelijkheid tot inwisseling der speciale kou senbonnen van de textielkaart. Uit de be schikbare gegevens over voorraden en pro ductie blijkt echter, dat er voldoende kou sen ter beschikking van het publiek gesteld konden worden. Een ingesteld onderzoek heeft deze gegevens bevestigd. De oorzaak van de klachten bleek gezocht te moeten worden in het niet voldoende in verkoop brengen der voorrdden. Aan den handel is daarom de verplichting opgelegd, de te groote voorraden onder toezicht van een in specteur van genoemd rijksbureau aan het publiek te verkoopen. Over het geheele land hebben thans dergelijke speciale kousenver- koopen plaats, of mag mep ze waar zulks nog rfiet geschiedt te zijner tijd ver wachten. De opvatting van het rijksbureau is, dat bij de thans heerschende schaarschte in-bepaalde artikelen de beschikbare goe deren ten gunste van de geheele bevolking dienen te komen en niet gereserveerd kun nen worden voor een bepaalde groep afne mers, die als klanten bij de zaken staan genoteerd. In verband met het feit, dat het voor de cliëntèle niet in alle gevallen moge lijk is kousen te koopen, op de daarvoor speciaal vastgestelde dagen en uren, wordt er van overheidswege naar gestreefd een regeling te treffen, die zooveel mogelijk aan de wenschen van het publiek in de ver schillende streken en plaatsen van het land tegemoet komt. Deze maatregelen van het rijksbureau zijn in het bijzonder genomen om het publiek in de gelegenheid te stellen alle kousenbonnen in te wisselen. Niemand behoeft dus bevreesd te zijn, dat deze bon nen niet kunnen worden gehonoreerd. OOK VOOR DE ELECTROTECHNISCHE BEDRIJVEN THANS VESTIGINGS- EISCHEN AFGEKONDIGD. In de Staatscourant van 12 Augustus 1942 is opgenomen een besluit van den secreta ris-generaal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de Vestigingswet Klein bedrijf. Hierbij wordt de vestiging van een inrichting, bestemd, of mede .bestemd voor de uitoefening van den kleinhandel in elec- trotechnisch materieel en electroteohnische verbruikstoestellen en van het electrotech- nisch installateursbedrijf afhankelijk ge steld van een vergunning van den Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze ver gunning wordt slechts verleend, indien wordt voldaan aan de in dit besluit om schreven eischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Dit be sluit (vestingingsbesluit electrotechnische bedrijven. 1942) treedt op 13 Augustus 1942 in werking. ALLEEN DE JEUGDHERBERG IS EEN VEILIG TEHUIS. Een verklaring van de N. J. H. C. In sommige kranten zijn de laatste we nen afbeeldingen verschenen met bijschrif ten, waaruit men zou kunnen opmaken, a at er op de kampeerboerderijen en an dere overnachtingsgelegenheden voor de jeugd tfan overheidswege controle uitge oefend wordt. De indruk wordt gewekt, dat de schuren, hokken en «barakken, waar. in thans aan duizenden jongeren onderdak wordt geboden, aan bepaalde eischen zou den moeten voldoen. Niets is echter minder waar dan dat. Nog steels zijn er voor dergelijke over nachtingsgelegenheden geen bindende voor schriften vastgesteld, hoewel daarop door cie N. J. H. C. reeds jarenlang werd aan gedrongen.- Tal van particulieren ver schaffen onderdak aan jeugdige personen terwille van geldelijk geWin, waarbij dan vaak aan de betreffende minderjarigen de meest ergerlijke vrijheden worden toege staan.. Duidelijk moet dan ook vastgesteld worden, dat de jeugdherbergen die onder toezicht staan van de N. J. H. C., met dit vrije kampleven en zijn vaak onzedelijke verhoudingen, niets hebben uit te staan.. In' de jeugdherbergen zijn aparte slaapza len voor jongens en voor meisjes, welke' aan alle eischen van hygiëne en veiligheid voldoen. In de jeugdherbergen heerscht orde en regelmaat. De leiding is er in han den van een echtpaar, dat te goeder naam en faam bekend staat. Toegang hebben c.echts zij, die eeh persoonlijke kaart be zitten en zich aan de bepalingen van het huis (niet rooken, niet drinken, om 10 uur naar bed, enz.) onderwerpen. Verantwoordelijke ouders staan er daar om op, dat hun kinderen op hun vacantie- tocht in de erkende jeugdherbergen over nachten. Willen zij zelf eerst eens een kijkje nemen in deze tehuizen, dan zijn zij daar van harte welkom, indien zij in het bezit van een geldige trekkerskaart zijn. De prijs van een trekkerskaart, welke toegang geeft tot alle jeugdherbergen is 1.50 voor 14 tot en met 21-jarigen, en 3 voor 2-jarigen en ouderen. Voor alle ver dere inlichtingen schrijve men aan de Ne- derlandsche Jeugdherberg Centrale, Am sterdam, Tulpstraat 4. ER WORDT GEVRAAGD. Door goede en dappere vaderlanders wordt begrip" gevraagd voor den strijd die onze mannen leveren tegen het bolsjewis me. Er wordt gevraagd steun voor deze mannen, zoowel moreel als daadwerkelijk. Moreel kunt u ons Oostfrontstrijders steu nen door het ons verzorgingsfonds mogelijk te maken steeds meer pakketten naar het Oostfront te zenden. Het gironummer weet u, dat is: 432100 tm. Verzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Nederland te 's-Gra- venhage. Daadwerkelijk kunt u onze dap peren steunen, door u te scharen in de gele deren van ons legioen. Daar in het Oosten wordt beslist ook over de toekomst van ons land en volk. Voor deze toekomst strijden is ook uw plicht. Meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. GEMENGDE BERICHTEN Jongetje, van een kar gevallen. Gis termiddag is in de Willemstraat te Amster dam een 4-jarig jongetje op een kar ge klommen en er af getuimeld. Het ventje kwam leelijk terecht en kreeg een schedel breuk. De G.G. en G.D. bracht het naar het Westergasthuis. SPORT DE LEIDSCHE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN. De Leidsche zwemkampioenschappen, die gisteravond om 7 uur in de zwemin richting „De Zijl" aanvingen en groote be langstelling trokken zijn met een welda dige Vlotheid, welke de leiders alle eer aandoet, voltrokken. Goed weer begun stigde deze kampioenschappen, waarop en kele goede tijden werden gemaakt. Het meeste succes dezen avond oogstte wel „De Zijl", dat in de persoonlijke nummers met een voorsprong van drie punten op.de L. W. V. eindigde, en bovendien in fiet meerendeel der clubnummers op den eer sten prijs beslag legde. Tusschen de kam pioensnummers zou een vierkamp wor den verzwommen, welke veranderd moest worden in een tweekamp, daar L. Z. C. en Poelmeer hiervoor geen voldoende le den beschikbaar hadden. Daardoor werd dit een tweekamp tusschen De Zijl en L. W. V., waarin de Zijl 22 en L. W. V. 19 punten behaalde. Bijzondere vermelding verdient nog de prestatie van G. Blauw van „De Zijl", die in de 50 M. rugslag dames om het kampioenschap van Leiden op den eersten prijs beslag legde in den tijd van 45 sec. Zij was gisteren juist jarig en dien dag 14 jaar geworden. De volledige uit slagen van de kampioenschappen en de tweekamp luiden: 50 M. rugslag dames o. h. kamp. van Leiden: 1. G. Blauw, De Zijl 45 2. R. v. d. Tuin, L.Z.C. 48.5 en 3. G. Lepelaar, L.Z.C. 48.6 sec. 50 M. schoolslagheeren (tweekamp): 1. J. van Weizen, De Zijl 43 6, 2. J. Mader, L.W.V. 45 en 3. D. Keyzer, De Zijl, 45.5 sec. 100 M. rugslag heeren o. h. kamp. van Leiden: 1. W. Parmentier, L.Z.C. 1 m. 28.1 en 2. D. H. de Jong, Poelm. 1 min. 32.2 sec. 50 M. rugslag dames (tweekamp): 1. A. Segaar, L.W.V. 1 m. 2.1 en 2. J. Dool L.W.V. 1 min. 9.6 sec. 50 M. borstcrawl dames 0. h. kamp. van Leiden: 1. P. L. van Voort, Poelm. 34.4, 2. G. Blauw, De Zijl 40 en 3. G. Lepelaar, L. Z C. 41.9 sec. 50 M. rugslag heeren (tweekamp): 1. H. de Tombe, De Zijl, 41.2, 2. G. Kikkert, L. W. V. 46.7 en 3. B. Kloos, De Zijl 46.6 sec. 100 M.-borstcrawl heeren o. h. kamp. van Leiden: 1. J. W. Ydens, Poelm, 1 m. 10.5, 2. G. vap Voorst, Poelm. 1 min. 10.4, en 3. J Blansjaar, De Zijl 1 min. 14.2 sec. 50 M. borstcrawl heeren (tweekamp): 60-848 1. B. van Meurs, L. W. V. 35 sec., 2. P. Lepelaar, De Zijl 35.6 en 3. H. de Tombe, De Zijl 46.3 sec. 50 M. schoolslag dames 0.. h. kamp. van Leiden: 1; R. Scheer, Poelm. 45, 2. P. L. van Voorst, Poelm. 45.8 en 3. E. Reintjes, Poelm. 46.5 sec. 50 M. schoolslag heeren (veteranen) twee kamp: 1. W. v. d. Steen, De Zijl 46, 2. A. Sieval De Zijl 50.2 en 3. Heijkoop, De Zijl 51.6 seconde. 50 M. borstcrawl dames (vierkamp): 1. A Segaar, L.W.V. 48.6, 2. J. de Bree, De Zijl 5.18 en 3. J. Dool, L.W.V. 52.8 sec. 100 M. schoolslag heeren 0. h. kamp. van Leiden: 1. W. Stomps, Poelm. 1 m. 27.6, 2. R. Dragt, De Zijl 1 m. 37, en 3. B. v. Hooi donk, L.W.V. 1 min. 38.6 sec. 50 M. schoolslag dames (tweekamp): 1. W. van Wijk, L.W.V. 47.3, 2. A. van Leeu wen, De Zijl 49 en 3. J. de Bruyn, De Zijl 52.8 sec. 3 x 50 M. wisselslag dames 0. h. kamp. van Leiden: 1. De Zijl met G. Blauw, W. Biégelaar en D. Lepelaar 2 m. 16 en 2. Poelmeer 2 m. 17.4 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren 0. h. kamp. van Leiden: 1. De Zijl met W. van Weizen, R. Dragt en J. Blansjaar 1 ia. 49.8, 2 L. Z. C. 1 m. "52.5 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren (tweekamp): 1 De Zijl met H. de Tombe, J. van Weizen en J. Stouten 2 min. 4.6 en 2. L. W. V. 2 min. 58 sec. 5 x 50 M. borstcrawl estafette dames o. h. kamp. van Leiden: Geen kampioèn. De Zijl en L. Z. C. beiden gediskwalificeerd. 5 x 50 M. borstcrawl estafette heeren o. h. kamp. van Leiden: 1. L. Z. C, met W. Parmentier, P. Versluis, P. Lut, E. W. Spoor en W. Verberg 2 m. 43.8 en 2 De Zijl 2 m. 44.3 sec. Poelmeer gedisqualificeei-d v/egens te vroeg starten van den tweeden zwemmer. Hierna werd allereerst gespeeld de polo wedstrijd De Zijl IIIH. U. S. II. Bij de lust had De Zijl reeds een 30 voorsprong. Eindstand 51. Vervolgens werd, daar Z.I.A.N. niet was opgekomen een vriendschappelijken wed strijd gespeeld tusschen een Zijl- en een L.Z.C.-combinatie. Rust 13. Eindstand 33. Door den voorz. van „De Zijl", den heer A. J. Moonen werden hierna met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt. WATERPOLO A. Z^C. damesDe Gouwe dames 03. Dezo?-wedstrijd is 3—0 in het voordeel van de Gouwe geëindigd. Voor de rust wist de midvoor Van de Gouwe haar club de leiding te geven, terwijl na de rust de mid- en rechtsvoor de score tot 30 wisten te verhoogen in het voordeel der bezoek sters. A. Z. C. II—De Gouwe H 02. Ook in deze ontmoeting wisten de Gouwenaars do overwinning in de wacht te sleepen. Voor de rust was het de midvoor die zijn club de leiding gaf. Terwijl in de tweede helft de rechtsvoor van de Gouwe de voorsprong wist te vergrooten. A. Z. C. slaagde er niet in door een tegenpunt de eer te redden. A. Z. C. IDe Gouwe I 02. De Gou wenaars -bleken over goede midvoors te beschikken want ook in deze wedstrijd was het weer hun midvoor die de leiding wist te nemen. Hoewel A.Z.C. eenige aan vallen ondernam "\Vas de voorhoede met het schieten niet bijzonder gelukkig. Daar entegen wist de Gouwe in de 2e helft door de linksvoor nog eenmaal het net te vin den. DAMMEN Kampioenschap van Alphen. De eind uitslag om het kampioenschap van Alphen aan den Rijn luidt thans: gesp. gew. rem. verl. pnt. W. B. de Knijff 7 5 11 113 G. Zijlstra 7 3 4 10.—4 Ruitenburg 7 4 1 2 9—5 J. Ditmar 7 2 3 2 7—7 J. van Oeveren 7 2 2 3 68 G. Zijlstra 7 2 2 3 68 J van Of wegen 7 1 6 212 2e afdeeling: G. van 't Wout 7 5 11 113 G. de Grauw 7 5 2 104 M. Wolswijk 7 4 1 2 95 W. van B er kei 7 2 3 2 7—7 P. Oosterom 7 2" 2 3 6—8 M. van'Triest 7 3 4 6—8 W. Ofwegen "7 2 1 4 59 C. Looijensteijn 7 1 6 212 JliiuAqie.. VRIJDAG 14 Aug. Mis van den H. We- renfridus, Belijder; Justus. Gloria. 2e Ifee- bed van die Vigilie van Maria's ten Hemel opneming; 3e van den H. Eusdbius, Belij der; 4e voor den .vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie. Laatste Evangelie van de Vigilie. Kleur: wit Of: De Mis van de Vigilie: Vultum. Geen Gloria. 2e gelbed van den Werenfridus; 3e van de H. Eusefbius; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: paars. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen. VRIJDAG. Mis van de Z.Z. Sanctes van Monte-Felbri en Franciscus van Pesaro, Be lijders: Confiteantur. 2e gebed van de Vi gilie; 3e van den H. Eusebius; 4e voor den 'vrede. Of: De Mis van de Vigilie: Vultum, 2e gebed1 van de Z.Z. Sanctes en Francis cus; 3e van den H. Eusebius; 4e voor den vrede. RECHTZAKEN DE SUIKERTOEWIJZINGSAFFAIRE. TUCHTHUIS- EN GEVANGENIS STRAFFEN OPGELEGD. In de gisteren gehouden zitting van het Deutsche Obergericht heeft de Staatsan- walt zijn requisitoir gehouden in de sui kertoe wijzingsaffaire tegen Stefanus Mon- nier en de twintig andere verdachten. De Staatsanwalt heeft bij de beoordee- ling van de strafmaat met de soort van de overtrëding rekening gehouden en wel in de eerste plaats met de overtreding van de Kriegswirtschaftsverordnung en verder met de oplichtingsgevallen Boortman en Voskamp. De Monnier, de hoofdverdachte, heeft de toewijzingen voor 8500 kg. suiker uit aangeteekende brieven ontvreemd. 8500 personen hadden zich een maand lang van suiker, een voornaam voedingsmiddel, kun nen voorzien, aldus de Staatsanwalt. Ook de oplichtingsgevallen, waarvan gezegd is, dat zrj den Nederlandschen rechter compe- teeren, meent spreker t» kunnen onder brengen bij de Kriegswirtschaftsverord nung. Tegen den hoofdverdachte Stefanus Monnier eischt spreker, rekening houdend met het feit, dat deze gedurende twintig jaren ambtenaar was, wegens overtreding der Kriegswirtschaftsverordnung een tucht huisstraf van vier jaren. Tegen de andere verdachten, die zich hebben schuldig ge maakt aan overtreding van de Kriegswirt- schaftverordnung en oplichting, subsidiair medeplichtigheid, eischt spreker tuchthuis- en gevangenisstraffen, allen met aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hech tenis, terwijl de onmiddellijke'gevangenne ming der niet-gedetineerden werd bevolen. Hierna komen de verdedigers aan het woord. Mr. Schim v. d. Loeff, voor Monnier plei tend, betoogt, dat suiker niet tot de voe- ■dings- doch tot de genotmiddelen behoort. Spr. ziet Monnier niet als hoofdverdachte, want waren de zwarte handelaren er niet geweest, dan zou Monnier niet op de ver- dachtenbank hebben gezeten. Spr. gaat dan nog den tragischen levensloop van Monnier na en dringt aan op uiterste cle mentie. Mrs. Bekker, Baren ds en Verloop pleit ten clementie, respectievelijk voor Tim mermans, Huising, Daems en Geerts. Mr. van Embden, de Joodsche verdachten ver tegenwoordigend, vraagt voor de beide Brilleslijpers, Nebig, Heigman en Turfrijer vrijspraak, omdat de bonnen, die zij ver handelden, reeds ongeldig waren. Voor zijn andere cliënten vraagt hij een milde straf. Nadat de rechtbank zich eenigen tijd in de raadkamer had teruggetrokken, werden de volgende vonnissen gewezen: S. Mon nier: 3 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf (de eisch luidde 4 jaar), J. Boortman: 3 jaar en 3 maanden tuchthuis (3 jaar en 6 maanden); L. Hoed: 3 jaar tuchthuis >(3 jaar tuchthuis); E. H^amme: 2 jaar tucht huis (2 jaar tuchthuis); S. Hakker: 9 maan den tuchthuis (1 jaar en 9 maanden tucht huis); H. Hamme: 1 jaar en 3 mamiden tuchthuis (1 jaar en 3 maanden tuchtffuis) J. Geerts: 6 maanden gevangenisstraf (1 jaar en 3 maanden tuchthuis); C. Timmer mans: 1 jaar gevangenisstraf (1 jaar en 3 qfaanden tuchthuisstraf); J. Theeboom: 1 iaar tuchthuis (1 jaar en 3 maanden tucht huis); P. Brakus en S. Brilleslijper: 1 jaar tuchthuis (1 jaar tuchthuis); J. Brilleslij per: 9 maanden gevangenisstraf (1 jaar ge vangenisstrafJ. No^rdman en J. Jansen: 6 maanden gevangenisstraf (9 maanden gevangenisstraf); H. Nebig, A. Heigman en J. Turfrijer: 8 maanden gevangenisstraf (9 maanden gevangenisstraf); M. Huising: 6 maanden gevangenisstraf (6 maanden ge vangenisstraf); A. Italiaander; 3 maanden gevangenisstraf (6 maanden gevangenis straf); J. Daems: 4 maanden gevangenis straf (3 maanden gevangenisstraf); D. van Rijn: 3 maanden gevangenisstraf (6 maan den). EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR CLANDESTIENE SLACHTERS. Voor den economischen rechter te Haar lem hadden zich heden A. en B. Huurman uit Haarlemmermeer te verant woorden, omdat zij in een schuur nabij Bennebroek meermalen clandestien koeien hadden geslacht. De Officier van Justitie merkte op, dat het tweetal zijn duistere practijken reeds geruim en tijd uitoefende, maar steeds weer aan de nasporingen van de politie wist te ontsnappen. Zij hadden van het clandestien slachten een waar be drijf gemaakt en daarom achtte de officier een strenge straf noodzakelijk. Tegen bei de verdachten eischte hij een jaar gevange nisstraf. De economische rechter veroor deelde hen conform den eisch. J. P. Prins uit Bennebroek, die bij de slachtingen assi steerde, kreeg zeven maanden gevangenis straf. De slager S. J. van Veen, die het vleesch, afkomstig van deze slachtingen, aan zijn klanten verkocht, die daarvoor bonnen moesten geven, kreeg ƒ200.— boete. ECONOMISCH GERECHTSHOF. Uit angst. C. J. van Wingerden, afkom stig uit R e e u w ij k, had van d,en' economi schen rechter zes maanden gevangenisstraf gekregen wegens het clandestien slachten van een schaap. In hooger beroep had hij verklaard, dat hij niet geweten had, dat hij niet mocht slachten. Toen hij hoorde, dat het niet mocht, had hij uit angst het schaap begraven en vernietigd. De P.-G. had niet aangenomen, dat verdachte «op 8 October niet geweten had, dat hij niet zonder toe stemming mocht slachten, ook niet voor eigen gebruik en had bevestiging van het vonnis gevraagd. Het Hof veroordeelde verdachte tot een maand gevangenisstraf. Bevestigd. C. F. Snel te Woerden had zonder toestemming geslacht en daar voor twee maanden hechtenis gekregen. In hooger beroep antwoordde hij op een vraag van den P.-G., dat hij geweten had, dat het niet mocht. De P.-G. concludeerde, dat ver dachte opzettelijk had gehandeld, zoodat de minimum straf zes maanden gevange nisstraf was, welke spr. dan ook eischte. Het Hof legde evenwel eveneens twee maanden hechtenis op. HAAGSCHE RECHTBANK. Een half jaar er bij. D. S. te L e i d e n, thans ged., had te Veenhuizen een gevange nisstraf uit te zitten, die volgend jaar Juni afloopt. Hij was ontvlucht en had in zijn „vrijen tijd" ook nog twee fietsen en een carrier gestolen te Leiden, voor welk feit de Officier een jaar en zes maanden gevan- RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 14 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gram en Oohtendgym. 7.00 èn 8.00 BNO: Nieuws. 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Kwintet- concert. 10.00 Gevar. (morgenprogram. 11.00 Vacantiekleuterklas. 11.20 Arna- bilé-sextet. 12.00 „Piano-Pianisskno", luisterspel. 12.15 Lichte pauzeklanken. 12.40 Almanak. 12.45 BNO; Nieuws. 13.00 Ensemble Willy Kok. 14.00 Ka merorkest "„Ars Nova et Antiqua" 16.00 Bijbellezing. 16.20 Vocale duetten. 16.55 Strijkkwartet. 17.15 BNO: Nieuws. 17.30 Knutselklas. 17.45 Suite „Wa termuziek", Handel. 18.00 Twee celli. 1-8.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuws. 19.05 Een avond op de Achterhoeksöhe hoeve. 19.30 Stafmuziek der Haagsche Politie. 20.15 Vrijdagavondcalbaret. - 21.00 „Vliegende muziekjes". "21.25 Het wekelijksdhe sportpraatje. 21.45 BNO: Nieuws. 22.00 Eduardo Perron en zijn orkest, Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 22.15 Koorzang en pianosoli. 22.45 Will Glahé en Oskar Jerochnik met hun orkesten en zanginter- mezzi HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Bielefelder Kinder koor. 8.30 Orgelconcert. 8.55 Amuse mentsorkest. 9.40 Orkestconcert. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Oude sonaten. 10.40 Streekcultuur. 11.00 Pianovoor dracht. 11.30 Symphonie-orkest. 12.00 Ensemble Jonny Omfoaoh. 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Lezing „Rassênkeus van zaaigranen". 13.15 Gevar. programma. —7 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Revida- sextet. 17.00 Als je verre reizen doet. 17.15 BNO: Nieuws. 17.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 18.15 „Het machtswoord", luisterspel. 18,30 Het groote Omroeporkest. 19.30 BNO: Nieuws 19.40 BNO: De Jordaner over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 BNO: Eng. uitzending. Voor de Ra dio-Centrales: Strijkkwartet. 20.15 Zang met piano. Ca. 20.40 Hongaarsche fantasie voor piano en orkest. 21.00 Landmans Lust. 21.30 Symphonieorkest van het N.I.R. te Brussel. 21.45 BNO; Nieuws. 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrij ven. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma. 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II. 22.1524.00 Duitsch programma. 3e Programma: 7.0023.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 7.0021.00 Duitsfch Pro gramma. 21.0022.00 Gramofoonmuz. R.R.D. 22.0024.00 Duitsch Programma. genisstraf had geëischt. Rekening houdend met zijn nog_ loopende straf, veroordeelde de rechtbank'hem tot zes maanden gevan genisstraf. Rooverijen in de bollenstreek. Langen tijd werd Hillegom en omgeving onvei lig gemaakt door een aantal jongelui uit Hillegom, die door middel van inklimming en valsohe sleutels inbraken hadden ge pleegd en daarbij witte boohen, olie en rij wielen hadden buit gemaakt. Het einde speelde zich af voor de Haag sche rechtbank, alwaar de volgeride straf fen werden uitgesproken. Th. A. S., ged., tien maanden gevangenisstrafmet aftrek voorarrest (eisch een jaar en zes maanden). J. P. S. vier maanden (eisch een jaar). A. van D. drie maanden (eisch zes maanden). W. H. K. vier maanden (eisch acht maan den). J. W. zes maanden (eisch een jaar) en M. J. van V. vier maanden (eisch zeven 'maanden). Behalve van de eerste verdach te Th. A. S., werd verder de opschorting van het vonnis gelast, totdat op een in te dienen gratieverzoek beslist zal zijn. Schuld bij de ijscoman. J. van D., vis- scher te at w ij k aan Zee, ged., had schuld bij een ijscoman en om deze te kun nen voldoen, had hij den vader van zijn vriend bestolen voor een bedrag van 23. Voor dit feit had de Officier zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Bont allerlei. Het dienstmeisje Leiden kwam vertellen, dat zij zoo slecht in haar kousen zat en dat ze er daarom maar wat van haar mevrouw weggenomen had, hetgeen de mevrouw natuurlijk niet leuk had gevonden. De Politierechter legde haar 20 boete op, hetgeen de dienstbode op haar beurt weer niet leuk vond. Een ander L e i d s c h meiske, dat even eens haar diensten ter beschikking van een mevrouw had gesteld, kon toevallig nog wat ondergoed gebruikén en had dit haar mevrouw afhandig gemaakt. Ofschoon het haar wel niet zal hebben gepast, omdat de mevrouw zooiets van honderd pond zwaar der woog dan haar gedienstige, kreeg zij toch f 20 boete. De derde verdachte was een timmerman uit Leiden. Deze had steenkool gekocht toen er niemand in' de winkel was, omdat hij geen brandstof meer in huis had. Hij kwam er af met 15 boete plus een waar schuwing voor den volgenden winter. WILT IETS WETEN? Vraag: weg van Nijmegen over Tiel naar Rotterdam. Antwoord: Nijmegen, pruten, Tiel, Leerdam, Gorinchem, Dordrecht, Rotter dam. Ill K.M. De H. Land-stichting is iede- ren dag te bezichtigen. Vraag:over tram en boot naar Volen- dam en Marken. Antwoord: Naar Volendam vertrekt de tram uit Sasenheim ieder heel ei} half uur. Overstappen in Amsterdam op de tram naar Volendam (eveneens half-uur dienst). Indien u eerst naar Marken wilt, vertrekt de tram uit Sasseiiheim om 8.30 uur; om 10.40 vertrekt de Markensohe boot uit Am sterdam. V r aa g: over adressen, welke jongens opnemen als betalende logé's. Antwoord: Daaraan kunnen we u tot onze spijt niet helpen. Vraag: de weg van Oudewetering naar Eemnes. Antwoord: Leimuiden, Bilderdam, Uithoorn, Vinkeveen, Baambrugge, Loener- sloot, Vreeland, Kortenhoef, Hilversum, La ren, Eemnes (er is een verkortend fietspad vanuit Hilversum; navragen!). 48 K.M.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2