MAANDAG 10 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Bmltenlax M. Zonderop. Red. Letteren Leiden; Red. Omgcv i Fr. Schneiders. Lelden WEERBERICHT Zon onder 9.17 uur Maandagavond. Zon op 6.13 uur Dinsdagochtend. Tanchen dere tijden moet worden ver duisterd. 10 Aug.: De maan komt Maandagmor gen om 4.34 uur op en gaat Maandagavond om 8.13 uur onder. 11 Aug.: De maan komt Dinsdagmorgen om 5.33 op en gaat Dinsdagavond om 8.47 uur onder. (Nieuwe maan). 12 Aug. De maan komt Woensdagmor gen om 6.36 op en gaat Woensdagavond om 9.17 uur onder. 13 Augustus: De maan komt Donderdag ochtend om 7.42 op en gaat Donderdag avond om 9.44 onder. Zweminr.: „De Zijl". 20 gr. C. BINNENLAND UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN.. „STAD "- EN „LAND"KAARTEN. De distributiediensten der gemeenten, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen, zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 17 Augustus tot en met 5 September tegen overlegging van de distri butiestamkaart en tegen in ontvangst neming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „voedingsmiddelen 10e pe riode 1942", benevens nieuwe aardap- pelkaarten uitreiken. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 107 of L 107 en twee aard- appelkaarten N 107; Aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 207 of L 207 en drie aard- appelkaarten N 107; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 307 of L 307 en twee aard- appelkaarten N 107; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 407 of L 407 en één aard- appelkaart -N 107. Bovendien zullen alle houders van L- inlegvellen ditmaal wederom een toeslag- kaart voor aardappelen ontvangen. De bonnen van de bovengenoemde kaar ten zullen naar gelang zij in de stad of ten plattelande uitgereikt worden, een opdruk in verschillende kleür hebben, n.l. rood Vi00rJ,^e »stac*"-kaarten en zwart voor de „land -kaarten. Zelf verzorgers voor aardappelen, brood, vleesch en melk, zullen onderscheidenlijk geen aardappel-, brood-, vleesch- of melk- kaarten ontvangen. Van zelfverzorgers voor melk, op wier bonkaarten geen melkbon- nen voorkomen, zal een viertal „reserve"- bonnen worden ingehouden. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappelkaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaatse lijke distribirtiediensten zullen hierover nadere mededeelingen doen. Zij, die geboren zijn tusschen 9 Aug. en 7 September vaij de jaren 1921, 1928 en 1938, dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. Voorts zullen tegelijk met de bonkaarten voor voedingsmiddelen nieuwe tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten wor den uitgereikt. Hiervoor behoeven geen bonnen van de thans in gebruik zijnde kaarten te worden ingeleverd. Dientenge volge zullen ook zij, aan wie de vorige keer geen kaarten werden verstrekt, nieuwe rook- of versnaperingenkaarten ontvan gen, terwijl bovendien mannelijke perso nen, geboren vóór 7 September 1924 en vrouwelijke.personen, geboren vóór 7 Sep tember 1917, opnieuw hun keus kunnen bepalen tusschen een versnaperingenkaart eenerzijds en een tabaks- of sigarettenkaart anderzijds. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten dient te controleeren, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen wor den genomen. Tevens dient men na te gaan, of op de distributiestamkaarten de afkruising der vakjes op de juiste wijze heeft plaats ge had. Bij de uitreiking van een bonkaart „voedingsmiddelen 10e periode 1942" K of L 107. 207, 307 of 407 moet het vakje L 13, terwijl bij verstrekking van een versnape ringenkaart, een tabakskaart en een siga rettenkaart in het vakje AA 2 van de dis tributiestamkaart onderscheidenlijk de let ters X, Y en Z geplaatst dienen te worden. TOEVLOED VAN SURROGATEN WORDT GEREMD. Ook de te hooge prijzen zullen worden gedrukt. INLICHTEN-PLICHT. De gemachtigde voor de prijzen heeft in de^ „Staatscourant" van Vrijdag een en quête-besluit afgekondigd, waardoor alle fabrikanten van bouillonproducien, pud dingen, boterhamsmeersels en vischcon- serven tot het geven van inlichtingen om trent hun bedrijf en hun prijzenberekening worden verplicht. Voorloopig beperkt zich de inlichtingen plicht, die door de enquêtebeschikking wordt opgelegd, tot een aantal voedselvoor- zieningsfabrikaten, doch het ligt in de be doeling het geheeie terrein der voortbren ging op dezelfde wijze te bewerken. Daar bij schenkt de overheid het eerst haar aan dacht aan de levensmiddelen en daarnaast aan de industrieproducten. De enquête voedsejvoorzienings-fabrika- ten no. 1, die heden in werking is getreden, legt de inlichtingenplicht op aan fabrikan ten van: 1. bouillontabletten, -blokjes, -korrels, -poeder, -pasta en consommé, alle in den zin van artikel 1 van het vleesch- extractenbesluit, zoomede van alle produc ten, die tot vervanging daarvan dienen of zouden kunnen dienen, zooals soepblokjes, jusblokjes, aroma's enz.; 2. puddingen, vla's, sausen en alle producten, die 'tot de berei ding daarvan dienen of zouden kunnen dienen; 3. boterhampasta's en -smeersels e.d.; 4. vischconserven in den meest uitge- breiden zin. De fabrikanten van alle bovengenoemde artikelen zijn, voorzoover voor die artike- Jarenlang ondragelijke hoofdpijn. Thans weer plezier in het werk. Mevrouw M.G. te W. schrijft, dd. 18-7'40! „Tien jaar lang kwllde mij ondragelijke hoofd» pijn. Nadat ik evenwel een kuur met Ovaaltjes heb gevolgd, zijn de pijnen geheel verdwenen. Nu doe ik weer met plezier mijn werk." Bij rhèumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het TrineraJ Agentuur. Deze hebben geen schade lijken Invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef I Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur. Nassaukade 373. Amsterdam. 80-881 len geen prijzen by in de Nederlandsche Staatscourant opgenomen prijsvoorschriften zijn vastgesteld, verplicht formulieren in te vullen, waarop op de eerste plaats alge- meene gegevens omtrent het bedrijf moeten voorkomen, met inlichtingen betreffende de in den handel gebrachte artikelen, kapitaal, winst en rentabiliteit en op de tweede plaats de gegevens per artikel. Elke fabri kant moet dus zooveel formulieren aanvra gen als hij artikelen produceert. De formu lieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen te 's-Gravenhage. De verlangde inlichtingen moeten bin nen een maand na het in werking treden der beschikking worden ingezonden, waar na de belanghebbende een bevestiging van ontvangst krijgt. I$an hij bij de controle, die 7 September a.s. zal beginnen, deze be vestiging van ontvangst niet toonen, dan zal onherroepelijk proces-verbaal worden opgemaakt. Degene, die deze inlichtingen plicht negeert of verwaarloost, stelt zich bloot aan een boete tot een onbeperkt be drag. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Zaterdagmiddag heeft mr. A. J. Backer, provinciaal-commissaris in Noord-Holland, in de met bloemen en groen versierde trouwzaal van het gemeentehuis, in tegen woordigheid van vele autoriteiten den heer H. Vitters Jr. geïnstalleerd als burgemees ter der gemeente Zaandam. Behalve dr. Unger, de Beauftragte van den Rijkscom missaris in de provincie Noord-Holland, wa ren tal van collega's uit andere gemeenten, waaronder burgemeester van Ravenswaay uit Utrecht en burgemeester Plekker uit Haarlem bij de plechtigheid, die met een luidspreker-installatie ook buiten het ge.- bouw te" volgen was, aanwezig. Na voorlezing van de benoemingsacte door den gemeente-secretaris, den heer G. Blom, wees mr. Backer er op, dat den heer Vitters een buitengewone moeilijke taak wacht. Met het leidend beginsel der N.S.B. voor oogen stelde spreker den heer Vitters tot taak, de bevolking op te voeden in na- tionaal-socialistischen zin en haar te verlos sen van den marxistischen waan van den klassenstrijd, die in deze gemeente, aldus spr., door het sociaal-democratische bestuur vele tientallen jaren gepropageerd is. Niet gedreven door het volk, niet gehoorgevende aan de massa, niet dingend naar de volks gunst, doch leidend het volk, handelend in het algemeen belang en strevend naar het winnen van de achting en eerbied van dat volk, zoo zult gij uw gemeente besturen. In zijn antwoord zeide de heer Vitters, dat hij zich als nationaal-socialistisch burge meester ingezet weet en Zaandam dan ook volgens deze beginselen zal besturen. In het bijzonder zal zijn belangstelling uit gaan naar de Zaandamsche haven, die reeds voor den oorlog sterk op de Oostzee ge oriënteerd was. In de toekomst zal deze havenstad zonder twijfel kunnen profitee- ren van den ontzaglijken opbloei en de tallooze mogelijkheden, die zullen ontstaan door de ontsluiting van het Oostland. De vereischte maatregelen ter verwerking van de te verwachten groote aanvoeren dienen reeds nu genomen te worden. In verband daarmede had spreker reed6 opdracht gege ven een enquête in te stellen bij de Zaan- sche handel en industrie. HOE DE INZAMELING VAN HAARAFVAL VERLOOPT. Zooals men zich zal herinneren werd bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel en Nijver heid d.d. 24 Sept. '41 afval van menschelijk haar gerangschikt onder de stoffen, welke volgens het oude materialen- en afvalstof- fenbesluit bewaard en ingeleverd moeten worden. De beschikking verklaarde het vernietigingsverbod van toepassing op haar- afval en verplichtte den kappers tot gratis aflevering. Ook vroeger immers werd haar- afval niet verkocht. De kappers werden vrijgesteld van deze verplichting, voor zoo ver de afval ter plaatse nog niet werd op gehaald. Teneinde iets te vernemen over het verloop der inzameling, de verzamelde hoeveelheden en de verwerking, heeft het A.N.P. zich geweftd tot het hoofd der af- deeling „organisatie" van het R.O.M.E.A. (rijksbureau voor oude materialen en afval stoffen). Deze deelde hieromtrent o.m. het volgende mede: Een indruk van de opgehaalde en in te zamelen hoeveelheden geven de volgende cijfers. Volgens een voorloopige raming waren er eind 1940 in ons land ruim 11.000 kappersbedrijven. Volgens schatting kun nen daarin totaal ongeveer 160 ton „vallen". Momenteel wordt thans 30 tot 40 procent van deze raming opgehaald. Toen de E.N. H.I.H.A, in Mei 1941 begon, zamelde zij on geveer 150 tot 200 K.G. op per week. In een jaar tijd is dit kwantum thans vervijfvou digd. In de maand December '41 werden 1700 K.G. opgehaald, in Januari van dit jaar 2000 K.G. Vorige maand was het re sultaat 1000 K.G. per week. Hieruit blijkt een behoorlijke stijging. Zal alleen het langere haar als grondstof voor textiel in aanmerking komen, die be neden 3 c.m. wordt gebruikt als opvulmate- riaal o.a. ter vervanging van het vroeger geïmporteerde paardenhaar. Met de aller kleinste vezel kunnen b.v. theewarmers worden opgevuld. Producten van haarafval, in den zin van textielproducten, zijn mo menteel dus nog niet in den handel. Wat dit betreft verkeert alles nog in een sta dium van proefneming. N.V. HONK EN HEEM OPGERICHT DOOR HET ARMEIDSFRONT. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft ter verbetering van de volkshuisvesting opgericht de N.V. Honk en Heem. Deze naamlooze vesnnootschap zal het bovenomschreven doel bereiken door den bouw van woningen, teneinde deze te ver huren, alsmede door andere middelen, die aan dit doel dienstbaar gemaakt kunnen worden, aldus de statuten van de vennoot schap. Het Arbeidsfront ziet een bijzondere taak in de bevordering van den bouw van mooie en gezonde woningen voor de Ne derlandsche werkers en zal dan ook zijn werkzaamheden in dit opzicht over het geheeie land uitstrekken. Uiteraard zal uitvoering van de plannen op groote schaal eerst in de toekomst kun nen geschieden, wanneer o.' a.'de materiaal positie dit mogelijk maakt. Geen brieven „Station Restant" meer. Naar de „N. R. Crt.' Verneemt, zijn de Ne derlandsche Spoorwegen niet langer be reid, poststukken met de aanwijzing „sta tion restant" of een aanduiding van soort gelijke strekking aan het publiek uit te reiken. Deze stukken zullen voortaan als onbestelbaar worden behandeld. GEMENGDE BERICHTEN ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT TWEE DOODEN. De onbewaakte overweg aan de Slacht huiskade te Hoek van Holland heeft Zater dag opnieuw twee dooden geëischt. Een vrachtauto, die uit de richting van oen polder kwam, werd hier gegrepen door een electrischen trein, die van het sta tion Hoek van Holland was vertrokken. De auto werd totaal vernield. De inzittenden, de 32-jarige C. G. Visser uit Dordrecht en de 35-jarige P. Broekhuyzen uit Rotter dam waren op slag dood. Bij reddingspoging zelf verdronken. Zaterdagnamiddag is op de Oosterschelde de 30-jarige visscher A. Franken uit Ber gen op Zoom bij een poging om een jon gen te redden verdronken. Franken was met eenige personen, onder wie de 9-jarige Hemming, met een motorsloep uitgevaren naar een der wiervisscherijen. Even voor aankomst sloeg de giek over, waardoor Hemming een klap kreeg en te water ge raakte. Franken sprong direct gekleed te water en kon den jongen grijpen en boven water houden. Vermoedélijk echter tenge volge van kramp moest hij den drenkeling weer loslaten', waarop hij zelf in de diepte verdween. De jongen werd spoedig door een te hulp gekomen visscher, zekeren Ver kappen uit Tholen, aan boord gehaald, doch Franken zag men niet meer. Ook dreggen Zaterdag en Zondag bleef zonder resul taat. Franken was gehuwd en laat een \Trouw en een kind achte^. Liefdesdrama te Bussum. Zaterdag avond heeft te Bussum een 37-jarige man, zekere L. een vrouw van ongeveer den zelfden leeftijd met een mes ernstige ver wondingen toegebracht, waarna hij zichzelf levensgevaarlijk verwondde. L. had met deze vrouw vier jaren samengewoond, waarna de vrouw aan hun verhouding een eind had gemaakt. Steeds opnieuw trachtte L. haar te bewegen weer bij hem terug te keeren, doch de vrouw wees zijn verzoe ken telkens van de hand en de gesprek ken eindigden dan altijd in een twist. Ook Zaterdagavond had L. met de vrouw die hij in de Vlietlaan was,-tegengekomen in gezelschap Van een vriendin, weer een gesprek. Samen wandelden ze op en toen het paar in de Stille Veerslraat was geko men, haalde L. plotseling een aardappel schilmesje te voorschijn en gaf daarmee de vrouw een diepe steek in den wang, waar na hij zichzelf eenige steken in den hals toebracht. Beiden zakten in elkaar en zijn later, nadat toégeschoten voorbijgangers voor geneeskundige hulp hadden gezorgd, naar de St. Gerardus Majellastichting over gebracht. De toestand van de vrouw is be vredigend, doch, die van den man is levens gevaarlijk, zoodat de politie hen nog geen verhoor heeft kunnen afnemen. SPORT ZEILEN. De Holland-week. Gisteren is de Hol land-week II geëindigd. Dit driedaagsche zeilfestijn op de Loos- drechtsche plassen is ook dit jaar bijzonder goed geslaagd, ondanks het record aantal van 361 deelnemers. Beteekende dit cijfer voor de organisato ren eensdeels een succes, het bracht het wedstrijdcomité anderzijds speciale zorgen, vooral in enkele klassen, diê overbelast waren, o.m. de 16 M2. eenheidsklasse met haar zestig deelnemers. Onder de zeilers in deze klasse waren er namelijk verschillen den met weinig wedstrijdroutine, hetgeen vooral bij den start moeilijkheden ople verde. Van de to taal-resultaten over de drie wedstrijddagen worden hier de belangrijk ste vermeld. In de Olympia-jollen-klasse behaalde J. Bier met de Berdeboe 3 uit 27 deelnemers een fraaie zege. De eerste prijs in de Val ken klasse a was voor Bob Maas met „Smellèken", terwijl in de Valkenklasse b Wout Bruynzeel met Nimrod als eerste eindigde. In de sterk bezette a-klasse der Sharpies behaalde C. P. Guelcher met de Skim 3 een fraaie overwinning. In de klasse a der 12 voetsjollen eindigde F. Daniels met de „Mistral" op de eerste plaats. In de klasse met het grootst aantal in schrijvingen, de 16 M2. eenheidsklasse wer den de- eindresultaten beïnvloed door den eerder genoemden valschen start op Zon dagmiddag, waardoor ook enkele der favo rieten uitvielen. Thans werd van de zestig deelnemers eerste J. Brunfy (Loosdr.) met de Roerdomp 2 met 111 pnt., twêede werd J. E. de Jong (Loosdr.) met Surcouf met 108 pnt., derde J. Bakker (Het Witte Huis) met Jeb met 94 pnt. en vierde W. I. de Jong van de Onderlinge met Spall met 93 punten. Tenslotte werd in de 16 M2. toerklasse mej. H. Brunt van „Het Witte Huis" met de Roerdomp 2 winnaresse. Zondag werd voor de Valken nog een teamwedstrijd gehouden, welke door de W. S.V. Loosdrecht werd gewonnen. Hieronder volgen de eindresultaten der drie wedstrijddagen: Internationale Starklasse: 1. Bern. st. P. GROOT JEUGDFEEST TE DEVENTER. Voorbereiding voor de internationale wedstrijden te Milaan. Onder gunstige omstandigheden werd in het gemeentelijk sportpark te Deventer een tweedaagsch tournooi georganiseerd van de Nationale Jeugdstorm. De Rijkscommissa ris Rijksminister dr. Seyss Inquart en de leider der N.S.B., ir. A. Mussert gaven door hun persoonlijke tegenwoordigheid op den tweeden dag blijk van hun bijzondere be langstelling ten aanzien van de ontwikke ling van de jeugdvorming in den lande in het algemeen, doch in het bijzonder van de sportieve ontwikkeling zooals deze wordt ten uitvoer gelegd bij de Jeugdstorm. Zoo als bekend heeft reeds eerder een groote wapenschouw van de Europeesche jeugd plaats gehad in Breslau, waar voor de eer ste maal de Nederlandsche jeugd zich liet vertegenwoordigen al was het slechts op bescheiden wijze, gezien den korten tijd van voorbereiding. (De hoofdschotel van het programma van dit feest waren de kam pioenschappen welke hier voor de eerste maal werden doorgevoerd en dus de eerste jeugdstorm-kampioenen in den lande heb ben gebracht. De resultaten, op deze kam pioenschappen behaald, hebben het bewijs geleverd, dat men 'op den goeden weg is en vertrouwen gewekt voor de toekomst. Dit feest is geworden een voorproefje, van wat nog te wachten staat in de komende maand, als de nationale jeugd-keurploeg naar Italië gaat.om daar in Milaan onze va- derlandsche kleuren hoog te houden. De officieele opening van den wedstrijd geschiedde Zaterdag door den stafleider opperbanheer C. Quispel S.zn. Hierna namen de wedstrijden een aan vang, welke gekenmerkt werden door een groote geestdrift, zoowel bij deelnemers (sters) als bij toeschouwers. De prestaties kunnen over het algemeen zeer bevredigend genoemd worden. De tweede dag van dit jeugdfeest was de belangrijkste, omdat op dezen dag de finales werden gehouden, dus de kampioenen, de eerste kampioenen van den jeugdstorm be kend werden. Ook nu werd het programma op keurige wijze uitgevoerd, stratie. Dit programma werd op keurige wijze uitgevoerd. Behalve de Rijkscommissaris en de Leider bevonden zich nog onder de eeregasten, die dit fraaie programma bijwoonden, de ver tegenwoordiger van den Wehrmachtsbe- fehlshaber General der Flieger Christian sen, de hoofdstormer C. van Geelkerken, de Beauftragte des R.K. fuer die Provinz Overijssel, dr. Schroeder, de secretaris-ge neraal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, de com missaris van de provincie Overijssel, jhr. von Boenninghausen, alsmede vele vooraan staande persoonlijkheden uit de Nederland sche en Duitsche jeugdbeweging en verte genwoordigers van het politie-opleidingsba- taillon. Deze tweede dag werd geopend met de opmarsch, waarna de hoofdstormer C. van Geelkerken een toespraak hield. De verschillende onderdeelen van het programma werden regelmatig afgewerkt, waarna de leider, alsvorens de prijzen aan de kampioenen uit tè reiken, een volgende toespraak hield: Gij hebt, aldus de leider tot de stormers en stormsters, het voorrecht te leven in een tijcf, die straks zal voortbe staan in de geschiedenisboeken als een groote en bijzondere tijd, waarin geschiede nis werd gemaakt. En wat kan schooner zijn, dan in zulk een tijd te mogen op groeien? Deze tijd kent ontzaglijk Veel moeilijkheden en bezwaren en eischt ont zaglijk veel offers. Terwijl gij hier uw wed strijden houdt, vallen tienduizenden en honderdduizenden voor de toekomst van Europa, die ook uw toekomst is. Dat legt u, zoo zeide Mussert, een zeer zware verant woordelijkheid op, den plicht namelijk, om bij alles, wat gij doet in uw jonge leven, te bedenken, dat gij kunt leven, dank zij de honderdduizenden, die hun leven wilden ge ven. Gij moet met den meest mogelijken ernst alles jjeven, wat in u zit en deze wed strijden moeten daartoe een aansporing zijn. Mussert gaf uiting aan zijn vertrou wen, dat de jeugdstorm zal groeien en dat moed, eer, trouw en plichtsvervulling nog grooter zullen worden. De beste athleet, stormer A. Mullaert uit Den Haag, winnaar van de 100 en 400 me ter, ontving uit de handen van den Rijks commissaris een fraai polshorloge als be looning voor zijn keurige prestaties. J. G. Dudok van Heel (Loosdr.) 17 p. hoofdprijs eindklassement. Pèmpusklasse met by zeilen: Wildebras st. J. M. Meertens (De Kaag) 16 p. hoofd prijs eindkl. 16 M2. eindklassement, groep 1: 1. Roer domp 3 st. J. Brunt (Loosdr.) 40 p. hoofd prijs eindklassement. 16 M2. toerklasse: 1. Roerdomp 2 st. mej. H. Brunt (Het Witte Huis) 33 p. hoofdprijs eindklassement. Valkenklasse a: Hoofdprijs eindkl. Bob Maas met Smelleken. Int. 12 M2. klasse a: 1. Stim 3 st. C. P. Guelcher (Loosdr.) 40 p. hoofdprijs eindkl. Int. 12 voetjollenklasse b: 1. Never Mind st. Odo Hattink (De Kaag) 42 p. hoofdprijs eindkl. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Oppas- sertje st. H. Stumpe (De Kaag) 32 p. te vens hoofdprijs eindkl. Int. Olympiajollenklasse b: Parcat st. Kor. M. Kant (De Kaag) 24 p. hoofdprijs eindkl. Int. 12 M2. klasse b: 1. Wildebras st. A. F. Leemans (De Kaag) 41 p. hoofdprijs eindkl. 12 Voetjollenklasse a: 1. Mistral st. F. Daniels (Aegir) 31 p. hoofdprijs eindkL B.M.-klasse: 1. Hoesha st. T. Scherpel Jr. (Witte Huis) 33 p. hoofdprijs eindkl. WATERPOLO De Zijl IS. Z. C. I Dinsdagavond om 8 uur speelt De Zijl I in de Zweminrichting alhier den belangrijken competitiewedstrijd legen S. Z. C. I (Schiedam). Mochten onze stadgenooten dezer* wedstrijd in een over- winnipg weten om te zetten, dan eindigen zij met een gelijk aantal punten als H. V. G. B., zoodat dan een beslissingswedstrijd zal moeten uitmaken, of de Leidenaars dan wel de Haarlemmers zich kampioen kun nen noemen. De starfd aan den kop van den ranglijst luidt: gesp. gew. verl. gelijk pnt. H. V. G. B. I 8 4 1 3 11 De Zijl I 7 4 2 1 9 Van het resultaat van bovenstaanden wedstrijd zal tevens afhangen, wie ditmaal voor een jaar houdster zal zijn vande „Zilveren Sleutels" den door den heer P. J. Duij verman beschikbaar gestelden wis- stlprijs, jaarlijks te verspelen tusschen De ATHLETTEK HET OLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Spree slaat Osendarp. Osendarp is dan todh definitief door den Hagenaar- Spree verslagen op den 100 me ter. Dit belangwekkende feit geschiedde Zondagmiddag tijdens de atletiekwed strijden om het clubkampioenschap van Nederland, georganiseerd door de Trekvo gels uit Den Haag op het terrein van Te Werve. Tijdens de nationale kampioen schappen in Eindhoven kon de jury niet uitmaken, welke van deze twee athleten het eerst over de eindstreep ging, doch van daag was duidelijk waar te nemen, dat Spree dit was. Heft verschil was weliswaar zeer gering, zoodat voor' beide athleten dezelfde tijd werd genoteerd. De .tijd van 10,8 sec. was niet bepaald uitstekend te noemen doch dit moet hoofdzakelijk wor den geweten aan den tegenwind en de sin- belibaan, die niet bepaald in uitstekende conditie verkeerde. Zeer veel toeschou wers waren naar Rijswijk getogen om van het groote duel tusschen Osendarp en Spree getuige te kunnen zijn. Het veld1 was met meer dan zesduizend personen om zoomd, hetgeen voor dit terrein wel wat te veel was. Oendarp lootte dé binnenbaan en naast hem liep Berger en daarnaast Spree. Na tweemaal een valschen start was Spree direct goed weg. In goeden stijd ging hij over de baan en eerst op de laatste tien meters kwaim Osendarp geducht opzetten. Dit kon echter niet verhinderen, dat de Ha genaar als eerste over de streep ging. Ook Berger liep uitstekend en liet denzelfd'en tijd noteeren als Spree en Osendarp. De organiseerdende vereeniging behaal de het cluibkampioensohap met 56 punten en kwaim hiermede in het bezit van dén Prins Hendrikbeker. De 400 meter werd gewonnen door Ba- kels van A.A.C. in 51,6 sec. die een goede indruk maakte. Bouman van dezelfde club legde beslag op den 800 meter in 1.56,7. De 4 x 100 meter estafette werd eveneens gewonnen d-oor A.A.C. met "42,9 sec. De ploeg bestond resp. uit Berger, Spaak, Boersma en Kips. V. en L. werd gedisqua- lificeerd wegens te laat wisselen tusschen Sipree en de Kok. De Ruyter van de Volewijckers liep een mooie 1500 meter en maakte tijd van 4 min. 2 sec. Hij liep met de Roode al spoe dig uit en schudde ook deze later van zich af. Laatstgenoemde maakte een tijd van 4 min. 10,3 sec. De Leidenaar Slijkhuis liet zich gelden op den 5000 meter en toonde ook nu, dat hij een looper van klasse is. Al spoedig nam hij 'den kop gevolgd door J. Meyer van Volewijckers. Prachtig soepel ging hij over de baan en vergrootte steeds zijn voorsprong. Tenslotte ging hij over de einstreep in 15 min. 16,4 sec. gevolgd door Bakker van A.A.C. in 15.5.4. Wat de overige Holland-athleten betreft vwon Stuivenberg de le serie 800 M. in de keurige tyd van 2 min. 1,5 sec. In de to taaluitslag werd! hij vierde na Bouman (1 min. 56,6 sec.), Giezen (2 min. 0,3 sec.) en v. Gog (2 min. 0,9 sec). Van de Water werd 6e vèrspringen (6,33 M.), Noordenbos werd 5e hoogspringen (1,70 M) en 3é pol- stokhoogspringen 3,20 M.). Vis liep een prachtige 1500 M. en werd1 in dit sterk be zette veld, waer de sterkste van Neder land deelnamen, 7e in de tijd van 4 min. 23,7 sec. In het totaal klassement werd1 Hol land 8e met 16 pnt. Sportmiddag St. Jos. Gezellen, District Leiden. Gisteren is door het district Leiden op het Docosterrein een sportmid dag georganiseerd, welke, met gunstig weer en met medewerking van verschillende lei ders op sportgebied bijzonder goed is ge slaagd. 14 vereenigingen hadden ingeschre ven met een totaal van 173 deelnemers. Tevens werd er een handbalwedstryd ge speeld Haarlem IDistrict Leiden, welke onder goede leiding van den heer v. Valde- ren, met 200 door Haarlem werd gewonnen. Op elk nummer was de deelname zeer groot. Om 12 uur werd begonnen met 100 m. hardloopen gevolgd door kogelstooten en verspringen. 23.30 handbalwedstrijd. In de rust Werden de 2 series van de 1500 m. verloopen, waarna demi-finale 100 m., 3000 m. en finale-100 m. en als laatste num mers de estafette. Om pl.m. 5 uur kon de Praeses van Sas- senheim kap. v. d. Pol tot de prijsuitrei king overgaan na ingeleid te zijn door de districts-senior, welke o.m. al de medewer kers en het bestuur van Docos dank zegde voor de medewerking van hen ondervon den. Voor de groep met het grootst aantal,be haalde punten was een wisselbaker be schikbaar gesteld. De uitslagen luiden: Kogelstooten: 1. A. Gieske, Leiden 9.46, 2. L. Elferink, Lisse II 9.16, 3. J. Bergman, Voorhout 8.90, 4. P. Bohemen, Zoeterwoude I 6.94, 5. P. Zon, Lisse II 8.30, 6. C. Hoger- werf, Haarlem I 8.24. 7. J. Kortekaas, Lisse II, 8.15, 8. W. v. d. Ploeg, Hoogmade 8.07, 9. Mooyekind, Noordwijk 7.75, 10. R. v. d. Berg, Voorschoten 7.70. Vèrspringen: 1. J. Bergman, Voorhout 580, 2. J. Granneman. Sassenheim 570, 3. R. v. d. Berg, Voorschoten 560, 4. Adr. Zwetsloot, Lisse II 546, 5. C. v. Leeuwen, Lisse II 546, 6. Fr. v. d. Berg, Voorschoten 545. 7. J. Kortekaas, Lisse II 542, 8. A. v. Rijt, Zoeterwoude I 540, 9. J. Ammerlaan, Zoeterwoude I 535, 10. J. Hoogerwerf, Haar lem 533. 1500 m.'hardloopen: 1. J. Kortekaas, Lisse II 5.32, 2. KI. de Jong. Noordwijkerhout 5.37, 3. P. v. d. Eist, Sassenheim, 4. L. v. d. Steen, Leiden, 5. J. v. d. Meer, Roelof- raendsveen, 6. B. v. d. Zwet. R.A. Veen. 7. M. v. Steyn, Lisse IT, 8. J. Alkemade, Noordwijk. 3000 m. hardloopen: 1. J. Kortekaas, Lisse II, 2. L. v. d. Steen, Leiden, 3. C. Kraan, Groenendijk. 4. J. Kortekaas, Lisse II, 5. L. Kaptein, Lisse I, 6. B. Hakker, Voor schoten, 7. W. v. d. Meer, R.A.Veen» 8. H Reyntjes, Groenendijk. 100 meter: 1. C. v. Leeuwen, Lisse II 12.1, 2. R. v. d. Berg, Voorschoten, 3. A. Gieske, Leiden, 4 A. Mooyekind, Noordwijk, 5. F. v. d. Berg, Voorschoten, 6. P. v. Bohemen, Zoeterwoude I. 4 x 100 meter estafette: 1. le ploeg Lisse, 50.8, 2. le ploeg Voorschoten. 3. le ploeg Noordwijk 4. le ploeg Zoeterwoude I. 5. le ploeg R.A.Veen. 6. 2e pi. Zoeterwoude I. Zijl en S. Z. C. Bovendien worden dien avond gespeeld de wedstrijden De Zijl IIPoelmeer II en De Zijl adap.Poelmeer adsp.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2