DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KRASNODAR EN MAIKOP INGENOMEN Weer vijftien schepen getorpedeerd Al-Indisch Congres aanvaardt Gandhi's voorstel Momentje MAANDAG 10 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10324 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren in een extra bericht mede: „Duitsche infanterie-divisies. op voortreffelijke wijze gesteund door afdeelingen der luchtmacht, hebben na buitengewone marschprestaties en in zware gevechten bij tropische hitte sterke stellingen ten Noorden van de Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke wapenindustrie belangrijke hoofdstad van het Koebangebied, Krasnodar, genomen". Een ander extra-bericht luidde: De stad Maikop, centrum van het belangrijke oliegebied aan den Noordrand van den Kaukasus, is Zondag om 18.20 uur door snelle formaties stormenderhand ingenomen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag in een extra- bericht bekend: Onze duikbooten hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in felle aanvallen zeven schepen, die deel uitmaakten van konvooien op de vaart AmerikaEngeland, met een gezamenlijken inhoud van 49.000 b.r.t., alsmede een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In het centrale deel van den Atlantischen Oceaan, in Amerikaansche wateren en voor de konvooihavens der West-Afrikaansche kust vielen aan haar torpedo's nog acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.181 b.r.t. ten offer, als mede een Amerikaansche torpedojager. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich een groot münitieschip alsmede een met pantserwagens en vliegtuigen geladen schip, dat naar Alexandrië onderweg was. Met de vernietiging van deze 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 103.000 b.r.t. is aan de Engelsche-Amerikaansche ravitailleeringsscheepvaart door onze duikbooten weer een zwaar verlies toegebracht. 9 t-ruggehoofd ain den Koeban, dat ten Noorden van Kraskodar in handen is van den Vijand, wordt nog gestreden. Snelle formaties van het leger en de Waffen-SS zijn den Laba-sector- gepasseerd en zijn in den aanval naar het Westen in de richting van Maikop. Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op de vijandelijke terugtochts- en ontruimings bewegingen op wegen, spoorlijnen en uit de havens der Noord-Kaukasische kust aan de Zwarte Zee gericht. In de haven van Anapa zijn daarbij drie bolsjewistische lichters door treffers van bommen tot zin ken gebracht en een vrachtschip bescha digd. Tusschen Wolga en' Don, ten Zuid- Westen van Stalingrad zijn tegenaanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten in harde gevechten afgeslagen. In de groote bocht van den Don schrijdt de aanval der Duitsche troepen ten Noord- Westen vgn Kalatsj met succes voort. Dicht opeengedrongen massa's van den vijand bij de rivierovergangen waren blootgesteld aan de vernietigende aanvallen uit groote en geringe hoogte van de formaties ge vechtsvliegtuigen en jachtkruisers. Ten Noord-Wésten van Woronesj zijn verschei dene aanvallen van den vijand afgeslagen, eigen tegenaanvallen levérden plaatselijke successen op. In het gebied van Rzjew duren de zwaré afweergevechten voort. In een anderen ge vechtssector van het centrale front hebben formaties infanterie in den .tijd van 20 tot 31 Juli bij plaatselijke aanvallen op moei lijk terrein verscheidene divisies bolsje wistische infanterie uiteengeslagen. De ■vijand verloor bij deze gevechten ruim 4000 dooden en 1589 gevangenen, benevens 24 tanks, 20 kanonnen en 152 machinege weren en granaatwerpers. Aan de Wolchow heeft de vijand herhaaldelijk zware aan vallen gericht op een klein bruggehoofd, die door dappere bezetting in harde gevech ten werden afgeslagen. Aan het Oostelijke front hebben forma ties jachtvliegers en afweergeschut gisteren 82 /bolsjewistische vliegtuigen neergescho ten, vijf eigen vliegtuigen gingen verlo ren. In den strijd tegen Groot Brittannië heb ben gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts voor den oorlog belangrijke installa ties in het Zuiden van Engeland, resp. in het Noorden en Noord-Oosten van het eiland aangevallen. Een Britsche nachtja ger werd in een luchtgevecht neergescho ten. Felle achtervolging In den Kaukasus Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagnamiddag luidt als volgt: In het gebied van den Kaukasus wordt de vijand onvermoed achter volgd. Dertig km. ten Noorden en Noord-Oosten van Krasnodar braken Duitsche troepen door een vijandelijke stelling van gepantserde loopgraven. Snelle formaties bereikten de rivier de Laba. De steden Armawir en Koer- gannaja werden na zwaren strijd inge nomen. De eigen gepantserde voorhoe den vooruitvliegend, viel de luchtmacht op marsch zijnde colonnes alsmede transportbewegingen en inschepingen aan de kust van de Zwarte Zee aan. Ten Noorden van de Sal wonnen Duit sche en Roemeensche troepen bij ongewoon groote hitte verder terrein in weerwil van taai vijandelijk verzet en schoten bij den afweer van tegenaanvallen 23 vijandelijke pantserwagens kapot. In de groote bocht van den Don zijn de Duitsche troepen ten Noord-Westen van Kalatsj opnieuw tot den aahval overge gaan. Sterke formaties „Nahkampfflieger' (vliegende artillerie) namen deel aan den strijd te land en vernietigden opeenge hoopte vijandelijke strijdkrachten aan de overgangen en veerponten van den Don. v De afweerslag in het gebied van Rzjew is tot nog andere frontsectoren uitgebreid. De hevige gevechten duren voort. Op ver scheidene plaatsen werden de bolsjewieken dn tegenaanvallen teruggeworpen^ Eska ders gevechtsvliegtuigen traden in talrijke aanvallen krachtig op tegen Sovjettroepen, pantserwagens en concentraties automobie len. De olsjewieken leden weer zware verliezen aan menschen en materiaal. Een pantserdivisie vernietigde in deze gevech ten op 6 en 7 Augustus 54 vijandelijke pantserwagens. Aan het front van de Wolchow en. voor Leningrad werden verscheidene aanvallen der bolsjewieken ten deele in gevechten van man tegen jnan afgeslagen. Vijandelij ke stellingen werden door doeltreffend ar tillerievuur bestookt. In de Finsche Golf werden bom treffers geplaatst op een vijandelijk bewakings vaartuig. In Egypte vielen Duitsche en Italiaan- fiche gevechtsvliegtuigen Britsche batterij- stellingen en concentraties automobielen met goede resultaten aan. Duitsche jagers cchoten in luchtgevechten 13 Britsche vlieg tuigen omlaag. Een eigen vliegtuig ging verloren. In het Zuid-Westen van Engeland be stookten lichte gevechtsvliegtuigen over men van zwaar kaliber, die branden en dag belangrijke militaire doelen met bom ontploffingen ten gevolge hadden. In den afgeloopen nacht werden havenwerken en wapenfabrieken aan de Oostkust van En geland en Schotland alsmede in het Oos ten van Midden-Engeland gebombardeerd. In den nacht van 6 op 7 Augustus ont stond er in het Kanaal een gevecht tus schen Duitsche mijnenvegers en acht En- gelsche motortorpedobooten, in het ver loop waarvan twee vijandelijke booten zoo zwaar beschadigd werden, dat zij als ver loren beschouwd moeten worden. Op an dere booten werden treffers geplaatst. In dezelfde wateren vielen in denzelfden nacht verscheidene Britsche flottieljes motortorpedobooten herhaaldelijk een door mijnenvegers beschermd Duitsch kon vooi zonder succes aan. In het Verloop van het gevecht, dat ten deele van zeer dichte nabijheid met gebruik van machinewapens en handgranaten werd gevoerd, gelukte het onzen booten, een Britsche motortor pedoboot tot zinken te brengen, een ande re, waarvan de ondergang niet kon worden waargenomen, in brand te schieten en zes andere booten te beschadigen. De uitloopers van het Kauka- sische gebergte bereikt Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Over een breedte van ruim 400 km. heb ben Duitsche, Roemeensche en Slowaak- sche troepen de. Noordelijke uitloopers van het Kaukasische gebergte bereikt. Om het DE INNEMING VAN KRASNODAR. Het ooperbevel Van de Düitsche weer macht deelt ter aanvulling van het extra bericht over den val van Krasnodar mee, dat deze inneming van de hoofdstad van het Koeban-gebied geschiedde door de zelfde divisies infanterie, die 13 dagai ge leden door de bestorming van Rostow en Bataisk deelnamen aan de vernietiging ven de Don-defensie. In rustelooze achtervolging van den ver- s'agen tegenstander hebben zij onder vcort- d irenden strijd bij tropische hitte op dik- bestofte wegen in een steppe zonder scha duw in deze 13 dagen de 280 km. van den Don tot de Koeban afgelegd. In zware ge vechten braken zij ondanks taaien vijan- delijken tegenstand door de stellingen voor Krasnodar en toen werd de stad in een vruchtbare vlakte van zwarte aarde be- s'ormd. Aan het succes van dezen dag hadden lichte batterijen luchtdoel-artillerie van de luchtmacht in voorbeeldige samenwer king met de infanterie een beslissend aan deel. WEDERZIJDSCHE NACHTELIJKE LUCHTAANVALLEN. Britsche bommenwerpers vlogen van nacht boven West-Duitsch gebied en lieten brisant- en brandbommen vallen. In een vry groote stad van Westfalen ontstonden eenige branden in woonwijken. Volgens voorloopige berichten werden vier der aan vallende machines neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vannacht een havenstad aan de Zuidkust van Engeland alsmede belangrijke mili taire inrichtingen in de Midlands en aan de Epgelsche Oostkust met brisant- en brandbommen bestookt. Gandhi en andere leiders gearresteerd Het voorstel van Gandhi is Zaterdag door het Al-Indische Congres met groote meerderheid aangenomen. Alle tegenvoor stellen werden verworpen. Slechts 13 stemmen werden tegen uitgebracht. Na aanneming van Gandhi's voorstel heeft de Britsch-Indische regeering naar het A.N.P. aan den Engelschen berichtenr dienst ontleent, geweigerd met het Con gres te onderhandelen op grondslag van de bekenden eischen. De onderkoning «heeft verklaard, dat Engeland het Congres niet erkent als woordvoeder van geheel Indië. Nadere berichten melden, dat Zondag morgen vroeg Gandhi Azed, Pandit Nehru en talrijke andere Indische leiders zijn ge arresteerd. De Congres-partij is door verbodsbepalin gen getroffen. Uit Bombay en Ahmedabad av orden on lusten gemeld. GANDHI's SLOTREDE. De commissie van het Al-Indische Con gres heeft haar zitting te Bombajrgesloten nadat Qandhi bijna twee uur Bét woord had gevoerd. Gandhi heeft zijn rede ge ëindigd met de woorden: „Ik heb verplich tingen tegenover het Congres en het Con gres heeft de verplichting iets te doen of te sterven". In het begin van zijn rede had Gandhi verklaard1 het Indische volk in dezen strijd te zullen leiden. Van den aanvang af,, zeide hij, heeft het Congres van geweld afgezien en het is zich niet van misdaad bewust, wanneer het onafhankelijkheid eischt. In weerwil van allen tegenstand zal het voor waarts gaan, want Engeland heeft Indië tot het uiterste geprovoceerd. Zich wen dende tot Engeland en zijn bondgenooten zeide Gandhi, dat zij thans een niet weer- keereride gelegenheid hadden om Indië vrij- te verklaren en hun ware bedoelingen te bewijzen. Indien zij deze gelegenheid voohbij zouden laten gaan, zou de geschie denis eens constateeren, dat zij hun schuld aan Indië niet hadden gedelgd. Gandhi zeide op de bevrijding van Indië niet langer te kunnen wachten. Vertraging beteekent- een vernedering voor Indië. De vrijheidsstrijd, die een openlijke en eerlij ke strijd der massa zal zijn staat voor de deur. Gandhi gaf een aantal richtsnoeren volgens welke ieder Indiër zich als vrij man moet beschouwen en er geen compro mis meer mogelijk is. De Indiërs willen niet worden tot lafaards, die geen recht tot leven hebben. De pers moet haar taak vrij en onbevreesd vervullen en zich niet door de regeering laten intimideeren of on derdrukken. Zij moet eerder bereid zijn haar werk te staken, want zij mag haar zelfrespect niet opofferen en zidh aan ver nedering onderwerpen. De vorsten moeten zich tegen het belang van. het oogeniblik opgewassen toonen en de teekenen des tijds verstaan. Als eerste maatregel van zijn beweging der burgelijke ongehoorzaamheid heeft Gandhi, naar de Britsche berichtendienst uit Bombay meldt, alle bladen, die in In dische handen zijn, verzocht niet meer uit te komen. Gandhi heeft verklaard, dat de bladen eerst dan zouden kunnen uitkomen, wanneer Indië zijn onafhankelijkheid zal hebben verkregen. ONLUSTEN TE BOMBAY. Volgens berichten van den Engelschen nieuwsdienst uit New Delhi is het in den loop van Zondag te Bombay tot onlusten gekomen. De politie trad op, waardoor een aantal leden der bevolking werd gedood of gewond. 'Om 17 uur 'smiddags was het aantal ar restaties gestegen tot 149. Hieronder -be- 1 vindt zich ook de vrouw van Gandhi. Er zijn al 15 menschen met schotwonden in de ziekenhuizen opgenomen. In totaal werden 5 personen gedood en 20 gekwetst. De po litie trad in vijf verschillende buurten met de vuurwapens tegen de onrustige menigte op, waarbij telkens ook traangas werd ge bruikt. De mensohenmassa's staken ver scheidene autobussen in brand en vielen politiemannen aan, vooral EuropeesChe officieren. Zondagavond is een uitgaansverbod voor bepaalde buurten afgekondigd. Wapens mogen niet worden gedragen. Te Ahmedabad waar de menigte steenen wierp naar een politiebureau, dat zij had geprobeerd in brand te steken, söhofrt de politie onder de menigte, waarbij één doo- de viel en iemand werd gewond. De gouverneur der vereenigde provinciën van Indië heeft een verklaring afgelegd, volgens welke de commissie van het Pan- Indische Congres alsmede alle Congres commissies in provincie, district, stad e.a. verboden vereenigingen zijn. Zeeslag bi] de Salomons eilanden ZWARE VERLIEZEN VAN DE AMERIKAANSCH-AUSTRALISCHE VLOOT. Het Japansche hoofdkAvartier deelt mede: Japansche marine-strijdkrachten onder nemen sedert 7 Augustus hevige aanvallen op Britsch-Amerikaansche gecombineerde vlooteenheden, die in. de Avateren van de» Salomons-eilanden zijn verschenen en brengen den vijandelijken oorlogsschepen, benevens den transportschepen vernietigen de slagen toe De strijd duurt nog voort. Tot dusver zijn de resultaten: Tot zinken gebracht een linieschip van onbekend type, twee zware kruisers van het type „Asto ria", benevens twee zware kruisers van het type „Australia", maar dan drie kruisers van onbekend type, meer dan vier torpedo- bootjagers en meer dan tien transportsche pen. Zwaar beschadigd werden drie krui sers van het type „Minneapolis'' meer dan tAvee torpedobootjagers en meer dan een transportschip. Bij luchtgevechten zijn ruim 41 vijandelijke machines neergescho ten. De Japansche verliezen bedragen zeven vliegtuigen, die door rechtstreeks optreden tegen het doel verloren gingen. Bovendien zijn twee kruisers licht beschadigd, zij blij ven echter bekwaam tot het uitvoeren van operaties. Deze zeeslag zal, naar het hoofdkwartier hieraan toevoegt, in het gevolg den naam dragen: „Zeeslag bij de Salomons-eilan den". Churchill naar de Sovjet-Unie Het Zweedsche blad Aftonbladet verneemt via Bern, dat Churchill plot seling naar de Sovjet-Unie vertrokken is. t Volgens diplomatieke kringen te Bern acht men te Londen de positie der Sov jet-Unie zóó kritiek, dat alleen Churchill haar door persoonlijk ingrijpen in het Oos ten kan redden. Een andere reden voor de reis zou zijn, dat Churchill Stalin onder vier oogen Avil vertellen, wat men te Lon den over de oprichting van een tweede front denkt. De derde en wellicht voor naamste reden zou «zijn, dat Churchill zich er een heldere voorstelling van wil maken, hoe en waar krachten en personen te vin den zijn, die bereid en in staat,zijn, Rusland ais bondgenoot voor Engeland te behou den, indien het bolsjewistische regiem als gevolg van zijn militaire nederlagen in een ciisis zou geraken. Het is nl. bekend,, zoo wordt verder gezegd, dat men in bepaalde Londensche kringen sinds lang in contact probeert te "geraken met Sovjet-generaals, die bereid zouden zijn den oorlog aan En- gelands zijde voort te zetten, voor het geval Stalin en zijn bewind zouden ophouden te fungeeren. Arlëns-dag Gisteren zijn velen te zamen gekomen rondom het graf van mgr. dr. Ariëns te Maarssen, den grooten socialen werker, die nu zeventien jaar geleden is gestorven. Hét was eèn Ariëns-dag. Alfons Ariëns, de heldhaftige apostel van de liefde, zij ons in dezen tijd, zoo vol van haat, een voorbeeld! Zijn liefde ging uit naar allen Maar Alfons Ariëns zij ons, op vandaag, ook een voorbeeld van geloof, van krachtdadig geloof. Wij citeeren hier graag uit een artikel van M. B. over den Ariëns-dag, in de „Tijd" van Zaterdag: Ariëns heeft in zijn bewogen, moei tevollen levensloop niet minder aan leiding tot kleingeloovigheid ontmoet, dan wij in dit benarde tijdsgewicht. Zijn heldendom echter bestónd juist daarin, dat hij toch voortdurend 'heeft volgehouden, steeds opnieuw vooruit ging. Want hij wist. dat nooit grooter overwinningen wachten, dan wanneer men, in zuivere offerbereidheid, weet te gelooven alléén op grond van be loften, ons door den Meester gedaan, en niet omdat succes reeds zichtbaar wordt. Een volkomen geloof, bestand tégen alle twijfels, die door vele geva ren kunnen ontstaan. Een zonnig, opti mistisch geloof, dat glimlachend aan dé^ moeilijkheden öntstijgt, ook al dreigt het van binnen een oogenblik donker te worden. Dat was niet de minste reden waarom Ariëns op ve len, die hem ontmoetten, zulk een le- venwekkenden invloed had. Deze gave ook moge, door zijn voorspraak, me nig bezoeker van zijn graf te Maarssen dezer dagen ontvangen! Een zonnig, optimistisch geloof i^ een redelijk geloof. Wij kuïlnen geen beter resultaat van den Ariëns-dag wenschen. KEURING VOOR DE WAFFEN-SS EN HET NEDERLANDSCHE VRIJWIL LIGERSLEGIOEN. Het SS-Ersatzkomando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waffen-SS gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Augustus 1942 in de volgende plaatsen: 17 Aug. 1942: 10.00 uur Rotterdam, Deut- sches Haus. 16.00 uur Tilburg, Werkliedenvereni ging, Tuinstraat 68. 18 Aug. 1942: 10 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.00 uur Eindhoven, Huis Maria,- Kruis- AUBERGINE. Het is weer de tijd, dat ik die vio lette vrucht in de étalages zie, die vele menschen, dikAvijls ook zelfs de groen, teboer, niet weten thuis te brengen. In overdrachtelijken zin dan, want de groenteboer zou ze maar al te graag bij u thuis brengen om ze kwijt te zijn, maar niemand Arraagt ernaar. Dat wij de aubergine want dat is het \noeger onaangetast lieten, toen er overvloed was aan groenten en fruit van onzen eigen lieven grond, die on danks alles toch nog van ons is, wie zou het ons euvel duiden? Maar nu, in deze sombere dagen, is plotseling alle overvloed gevloden en niemand weet waarheen, omdat zijn verstand zijn oogen niet kunnen volgen. Nu zou dus de aubergine, die eenzaam de etalages der groenteboeren siert, in eere moe ten zijn. Ik heb er dus mijn kookboek op nagezien en heusch, het is nog zoo'n gek eten niet. Ze smaakt voor treffelijk bij piepkuiken of ander malsch vleesch en behalve wat tijm en pieterselie, een kruidje zus en een kruidje zoo is er slechts voor noodig een frituurpan met vet of olie, gema len kaas en boter of een decilitertje room. Wat zouden wij dus langer wachten deze donker-violette vrucht te genieten, gevuld met rijst of gehak te champignons en bestrooid met wel-, geboterd paneelmeel? Laten wij deze Fransche zuster, deze adellijke familie van den .komkommer dankbaar zijn, dat zij er is en zoo ter gelegener tijd en ons uit dankbaarheid niet teveel bekommeren om het gasrantsoen van onze oven. Iedere gave, die geboden wordt, moet aanvaard en genoten zijn of wij zouden de gulle natuur on recht doen. En mocht u er iets onwen nig tegenover staan, roep mij dan, mijn kookboek en ik zullen rechtspre ken en wel doen. U behoeft slechts te zorgen voor de bijkomende ingrediën ten MAX BLOKZIJL. Het politiek weekpraatje, dat Max Blok zijl hedenavond om negen uur over den zender Hilversum 2 houdt, is getiteld: „Het kroegje met den Engelschen naam". BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGE, 8 Augustus. Ten vervolge op zijn bekendmaking van 13 Juli 1942 tot de geheele Neder- landsche bevolking, die in alle Neder- landsche bladen verschenen is, wordt op bevel van den weermachtsbevel- hëbber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, het volgen de officieel meegedeeld: Op 7 Augustus hebben onverant woordelijke elementen te Rotterdam een aanslag gepleegd op een spoor trein der Duitsche weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbeambte is bij de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van dezen aanslag gewor den. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augus tus a.s. middernacht de daders zich bij de politie aanmelden, of vooral door medewerking van de bewoners des lands worden geïdentificeerd, zal op grond van de bekendmaking van den weermachtsbevelhebber in Nederland terruggegrepen wor den op een aantal gijzelaars, die met hun leven voor dergelijke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het eigen belang van de geheele be volking zelf, teneinde dit teruggrij pen op de gijzelaars te vermijden. Op tijdige mededeelingen aan een dienst- instantie van de Duitsche Aveermacht of de jpolitie, welke tot het grijpen van de daders leiden, stelt de weermachts bevelhebber in Nederland een beloo ning van ƒ100.000. Mededeelingen worden vertrouwe lijk behandeld. v De Hoehere SS en Polizeifuehrer en commissaris-generaal voor de veiligheid, RAUTER. SS.-Gruppenfuehrer en luit- tenant-generaal der politie. straat. 19 Aug. 1942: 10.00 uur Roermond, N.S D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.00 uur Arnhem, Weberstraat 16b. 20 Aug. 1942: 10.00 uur Hengelo, Deut sches Haus. 16.00 uur Meppel, Hotel Westerbeek Woldstraat. 21 Aug. 1942: 10.00 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur Leeuwarden, Huize Schaal Breedstraat. 22 Aug. 1942: 10 uur Amsterdam, School Iiepenweg 13. 16.00 uur Utrecht, Wehrmachtsheim Mariapl. 23 Aug. 1942: 10.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Kapelweg. 24 Aug. 1942: 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Mannen zu'llen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar, dienst doen. Voor on dersteuning van de achterblijvende gezins leden, voor zoover het om kostv/inners gaat, wordt gezorgd. Bij het SS-Ersatzkommando Nederland, Stadhouderslaan 132, kunnen gratirf^eisbiljetten van de woonplaats naar ae plaats van de keuring worden aange vraagd. Biljetten voor de terugreis wor den uitgereikt door het keuringsbureau, onverschilig of de candidaat is aangenomen of niet.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1