DUITSCHLAND DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1942 UE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS IN MEMORIAM H. COMPIER. Dinsdag is plotseling in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer H. Compier. Met H. Compier is heengegaan een man, die op godsdienstig en maatschappelijk tertein zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Hij werkte hard voor zijn vrouw en kinderen, maar vond ook altijd tijd om het algemeen belang te dienen. Hij was ja ren lid van het Santos-comité. Ook was hij ongeveer 22 jaar de volijverige secretaris van de voormalige R. K. Vereeniging van Melkhandelaren ,St. Paschalis Baylon", te vens vice-voorzitter van den R. K. Bond van Melkhandelaren in Nederland; vice- voorzitter van de Centrale Vereeniging van Melkhandelaren te Leiden, „de Amlo" (Algemeene Melkcentrale Leiden en Om streken). De Leidsche melkhapdelaren zul len zijn weldoordachte adviezen noode mis sen. „COGNAC" VOOR 15 GLD. PER FLESCH. Gilteren hebben twee inwoners van Den Haag getracht te Leiden een achttiental flesschen met cognac te verhandelen, te gen den prijs van 15.per flesdh. Zij hadden spoedig een paar gegadigden ge vonden, aan wie zij een hoeveelheid cog nac lieten proeven. Even voordat de afle vering van de partij zou plaats vinden greep de politie in. De handelaren werden gearresteerd en de flesschen in beslag ge nomen. Op het politiebureau bleek echter dat de flesdfchen, welke keurig gecapsu- leerd en van etiketten voorzien, waren, geen cognac doch een alcoholvrije vloei stof bevatten, vermoedelijk bestaande uit water met theesurrogaat. Vriendenkring ter Eere van het Aller heiligst Sacrament. Hiermede noodigt geest. adv. en bestuur alle leden van den Vriendenkring dringend uit aan de Novene tot O. L. Vrouw van Lourdes, welke op 7 Augustus (eerste Vrij dag) begint en op 15 Augustus (Maria He melvaart) eindigt, deel te nemen. Intentie: door de voorspraak van Maria van God, te verkrijgen: een spoedige vrede gegrondvest op rechtvaardigheid en liefde tot de naasten en leniging van aller nood. De leden en huisgenooten worden ver zocht, voor zoover mogelijk, op die dagen het H. Misoffer bij te wonen. „Werkzame liefde heelt alle wonden, woorden alleen vermeerderen slechts de smart". (Kolping). Moge mede door de gezamenlijke offers en gebeden van velen, door de voorspraak van Maria, onze Moeder, vele wonden ge heeld worden en een gelukkige toekomst voor alle volken aanbreken. Bedrijfsgrdep effectenhandel en bedrijfs groep handelsbanken. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling Leiden en Omstreken van de Ver. voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep Effec tenhandel) en van den bedrijfsgroep han delsbanken is vals volgt samengesteld. J. A. W. .Aalbersberg, noorzitter, G. R. D. Crommeiin, le plv. voorzitter, tevens se cretaris, B. W. de Waal, 2e plv. voorzitter. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Augustus 20 uur tot Zaterdag 8 Augustus 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, N. Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminaparl^ 8, Tel. 26274. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6055. „Volharding". Voorschoten, Hofweg 27a. Timmer- en meubelfabriek. Wijz. handelsn. in: Boes veld Klaassen, HoutbeweTkingsfabriek „De Volharding". 7789. Fritz Hufeld N.V. Sassenheim, Hoofdstraat 329. Handel in en export van bloembollen en zaden. De N.V. is met in gang van 27 Juli 1942 in liquidatie getre den .Liq.: J. van der Vlugt Azn., Lisse. Pltsv. liq.: J. P. C. Sentel, Oegstgeest. 3857. Katwyksche Stoom-, Wasch- en Strykinrichting. Katwijk aan Zee, Paul Krugerstraat 6. Wijz. handelsn. in: De Kat wijksche Stoomwasscherij, B. G. Lammens. 5080. Naaml. Venn. Noordwijks Beurt- veer- en Expeditiebedrijf voorheen C. Kooijmans. Noordwijk, Wilhelminastraat 36. De N.V. is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: Mej. M. J. Kooymans, Noordwijk. Tot algemeen Overste van de Congregatie der Zusters Ursulinen in het Eisdom Haarlem (St. Joseph-stichting te Bergen) is gekozen de eerw. Zuster dementia (mej. H. Speel, geboortig uit Leiden). IN LEIDEN GEVESTIGD G. Bakker, 2e verpleegster, Mauritsstr. 69 tf. Boekhoud, leider distr. dienst, Witte Singel 96 R. J. E. Dane, dienst bode, Seringenstr. 11 T. M. J. Ellenbroek le Binnenvestgr. 32 E. J. Hillebrand en fam., magazijn-meester, Schelpenkade 14 A. Hollebeek, hovenier, J. Vossenstg. 6 S. Holtkamp, Rijnsb.weg 10 G. M. Hoogeveen en fam., brood en koekbakker, Haagweg 54 J. M. Klein, dienstbode, Kraaierstr. 33 I. M. Looij, metaaldraaier, Zuidsingel 1 L. W. Meijer, Teekenaar, Heerensingel 46 N. Minderhoud, v. d. Brandelerk. 22 M. Molenaar, 2e ver pleegster, Meezenstr. 2 H. Riethoven en fam. Groenhazengr. 3 C. M. J. van der Sande, Nachtegaalln. 5 M. Schuurman, serveerster, da Costastr. 38 A. G. van Staal en fam., bedr. chef melkfabr., Botha- straat 3 W. Star, landbouwarb., Haag- weg 18a H. Steenhof echtgen. van de Jong, Witte Singel 37 J. Suvaal, mach. bankwerker, Heerengr. 66 H. Karregat geb. Tuijp, Oude Singel 130a N. van Veen, dienstbode, Cobetstr. 57 P. E. Ver- maat en fam., Steenstr. 18 J. M. Ver- steegen, dienstbode, Lorentzkade 7 P. A. Visser, Vrouwenstg. 16a A. M. P. van der Voort, P. de la Courtstr. 70 W. A. van der Voort, dienstbode, Zijlsingel 65a J. H. Hegenbarth geb. van der Wal, Fagel- straat 44 V/ed. J. Rhijnsburger geb. van Wamelen, Kaarsenm^tr. 7 A. J. Wente- ler en fam., kok, Kruisstr. 18. t UIT LEIDEN VERTROKKEN. G. J. B. Bornebroek, Utrecht, Breedstr. 22bis M. E. van der Breggen, Oegstgeest, Endeg. str.weg 5 L. A. E. Briët, Haarlem, W. de Zwijgerlaan 9 I. Broomans en fam., Voorschoten, Leidschew. 389 T. Bruinsma, Terschelling, Midsland Ooster buren 143a M. Ceton, Amsterdam, Lin- naeusstr. 89 A. C. Copper, Rotterdam, Schied. Singel 161b S. Crommeiin, Haar lem, Kruisstr. 1 K. O. van Dam, Wad- dinxveen, Kerkw. 123 E. Exalto, 's-Gra- venhage, Gr. Hertoginneln 119 H. Ger- lach. 's-Gravenhage, Badhuisweg 135 M. B. ae Geus, Maartensdijk U., Raiffeisenln 19bis F. M. Gits, 's-Gravenhage, Azalea straat 89 C. H. Spanjaard geb. Groene- veld, 's-Gravenhage, Ketelstr. 2 J. W. van Groningen, Deventer, Welle 29 C. P. Guleij, Voorburg, Oosteinde 62 P. de Gunst, Leiderdorp, Berkenkade 31 Wed. C. L. Snel geb. Hofstede, Gouda, Schelte- mastr. 23 J. Z. van Hoorn, s-Gravenha ge, Gr. Hertoginneln 73 P. Hordijk, s-Gravenhage, Oranjeln 33 G. Hoijinck, s-Bosch, Vughtstr. 23 F. J. Hulshoff Pol en fam., Heemstede, Schollevaartin 7 J. V/. W. IJ. de Jong, Almelo, Wierdenschestr. 24 M. J. de Jong, s-Gravensande, Groe- neweg 47 W. C. Jurgens, 's-Gravenhage, Namenschestr. 32 W. J. Koch, Heemste de, Kerkplein 7 P. H. B. Köss, Rotter dam. Brielscheln 196b Wed. H. J. Wij- nands geb. van der Kraan, Rotterdam, Gr. Visscherijstr. 42 Wed. W. Keetlapper geb. de Lange, Haren Gr., Onnen 5 T. Lebret, Dordt, Singel 151 E. Leemans, Wassenaar, Jagerslaan 2a S. W. A. Leig- nes Bakhoven, Deventer, Zutphenschew. 10 T. B. Liem, Rotterdam, Rochussenstr. 345a G. C. Ligthart Schenk, Venlo, Markt 22 E. Lit, Amsterdam, Valerius- kliniek M. E. Luiten, 's-Gravenhage, Pr. Mauritsln 89 L. J. Meijer, Voorburg, v. Alphenstr. 125 J. Mulder en fam., Noordwijk, Hoofdstr. 80 G. Beij geb. Nieuwenburg, Delft, v. d. Boschstr. 11 J. Nievaart, 's-Gravenhage, Rhododendronstr. 33 M. C. Nolst Trénité, Amersfoort, v. Maerlantln 7 M. Oskam, Haarlmeer, Akerdijk 71 J. D. Ouwerkerk, Amster dam, Nic. Maesstr. 7 1 P. C. D. Paling, Nigtevecht, Huize Zwaandijck H. J. R. Perdijk, Eindhoven, Aalsterweg 46 M. A. Pereboom, Amsterdam, Westergasthuis J. Raberg, Woerden, Grootesteeg 10 E. A. Rutten, Velsen, Kennemerlaan 123 E. F. W. G. SandpfgfcElst, Rijksw. Zd 1 E. J. Santman, Utreelït, Julianalaan 4 L. H. Schimmelpenninck (graaf), Diepenheim, Kerspel 33 L. Schotemeijer, Zeist, Palt- zerw. 291 Wed. A. Attema geb. Schuur- mans en fam., Amsterdam, De Lairessestr. 52 B. W. N. Servatius, Apeldoorn, Soe- renscbew. 142 L. Siebert, Duitschland H. J. Siebracht, Voorschoten, Wijngaarden laan'4H. C. Simmerman, Alphen aan den Rijn, Pr. Hendrikstr. 74 J. M. de Munck geb. van der Spek. Amsterdam, Tasmanstr. 37 III F. E. Staab, Rotter- dadm, Heemraadssingel 50 K. Staab, id. id. H. H. T. Stokvis, Goerssel, Eefde E 268 C. J. Stuifzand, Wassenaar, Vijver laan 5 B. W. M. Grün geb. Stijnman, Haarlem, Zijlweg 269 A. W. Thöne, Bloemendaal, Rijperweg 13 E. van de Velde, 's-Gravenhage, Ruijchrockln 70 F. E. Verzaal, Woubrugge, B 2 J. Vos en fam., Noordwijk, Klei 1 M. J. Dantuma geb. de Vos, Heiloo (N.H.), Stationsw. K 44 E. M. Voss, Arnhem, Bakenb. weg 193 F. Wagner, Roemenië Wed, L. Vermey geb. Wassenburg en fam., Oegstgeest, Zout- keetln 6 D. C. van der Wel, Echteld, Breedesteeg 108 E. Wesstra, Haarlem, v. Eedenstr. 1 J. M. Witman, 's-Graven hage, Oudemansstr. 509 M. van 't Wout, Alphen aan den Rijn, Toussaintstr. 23 s J. Wjjlacker, Rotterdam, v. Aerssenlaan 30 D. J. Zandvoort en fam., Utrecht, Breed str. 22bis P. J. Zwartkruis en fam., Am sterdam, Veerstr. 58 I M. Zwiers en fam. Utrecht, Oudenoord 79bis. OMGEVING LISSE Personalia. Voor het associatie-exa men Boekhouden slaagden de heeren Fr. van Kesteren en A. Hoekstra. Voor het Mulo diploma slaagden de navolgende leer lingen van de Gereformeerde School: K. van der Wolf, J. Valk, F. Schalk en L. Ver- meij en voor het aanvullend examen mej. F. van der Zaal. De heer C. de Visser slaag de voor het examen Hoofdacte L.O. De heer A. van Loon slaagde voor de acte Handels kennis L.O. De heer A. van Berkel en mej. C. Braun slaagden voor het diploma kan toor-stenograaf en mej. M. Slootweg en W. de Bruin voor het diploma typist. De heer J. G. Siebelt, ambtenaar van het bijkantoor Lisse van het Rijksarbeids bureau, is overgeplaatst naar het Geweste lijk Arbeidsbureau te Leiden. VOORSCHOTEN Diefstallen. In het Raadhuispark zijn uit de konijnenberg konijnen gestolen. Ten nadeele van den heer H. K. is een klein jongensfietsje gestolen, staande in de poort bij dokter R. alhier. £ituAgie. VRIJDAG 7 Aug. Mis v. d. H. Cajetanus, Belijdër: Os Justi. Gloria. 2e gebed v. d. H. Donatus, Bisschop en Martelaar; 3e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo, Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. In de kerken van de BsE. P.P. Franciscanen. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Agathangelus en Cassianus, Martelaren: Salus autem. 2e ge bed v. d. H. Cajetanus; 3e v.*d. H. Donatus; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Earsie Leidsche Begrafenisonderneming veer Reomseh Katholieken GEVESTIGD 1882. 33-798 G. H. KLEINHANS PIETER OE L» COURTSTR A AT 22 TRAMSPORT - TELEFOON 2I4BS Tarl*f en uitvoering In overleg met U TOMATEN-RECEPTEN. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Tomaten zijn gezond voor jong en oud., mits zij goed toebereid zijn. Het beste ko» men de waardevolle bestanddeelen van to maten tot hun recht, wanneer ze rauw. zoo uit het vuistje gegeten worden. Men trekt dan meer dan anders profijt van het daar in aanwezige vitamine C, omdat het vruchtvleesch noch verhit noch met de lucht in aanraking is geweest; twee dingen waar het vitamine C niet tegen bestand is. Ook tomatensla en boterhammen met rau we tomaat zijn zeer gezond, maar aljleen op voorwaarde, dat de tomaten kort voor het gebruik gesneden en klaar gemaakt wor den. Kookt of bakt men tomaten, dan gaat de voedingswaarde eenigszins achteruit. Deze achteruitgang wordt echter beperkt, wanneer de tomaten zoo kort mogelijk ver hit worden. Denk daar dus aan, wanneer gij andere of onderstaande recepten klaar i^aakt. Het recept van gebakken tomaten is geschikt voor vleeschlooze dagen. Gebak ken tomaten zijn, wat de hartige smaak be treft, een waardevolle aanvulling van de vleeschlooze maaltijd. Voor degenen, die nog niet ondervonden, dat tomatensaus uit stekend in plaats van jus gegeven kan wor den bij groenten en aardappelen, is nog eens b.eschreven, hoe deze op de eenvou digste wijze toebereid kan worden. Zeer aan te bevelen is ook de stoofschotel met boonen en tomaten. Het beste smaakt zij, wanneer er wat uien (nu zomeruitjes) in verwerkt zijn. Heeft men die niet, dan is zij ook heel lekker met een in blokjes ge sneden komkommer. Maak de eerstvolgen de keer. dat gij boonen eet dit gerecht eens klaar. Wij zijn er zeker van dat deze stoof schotel daarna nog vele malen op tafel zal verschijnen. Recepten voor 4 perponen. Gebakken tomaten. kg. tomaten, zout (peper), boter, fijngehakte peterselie. De tomaten even boven de gasvlam houden of in heet water dompelen en schillen. Ze door' midden snijden, met wat zout (en peper) bestrooien. De boter lichtbruin laten wor den in de koekenpan of vuurvaste schotel en de tomaten daarin gaar laten worden pl.m. 15 minuten. De tomaten uit de koe kenpan op een wanne schaal leggen en mef wat fijn gehakte peterselie bestrooien. Het overgebleven vocht bii de tomaten schen ken of in een sauskom er bii geven. Heeft men geen last van de veJleties, dan kan met dit gerecht ook met schil en al klaar maken. Tomatensaus (zonder boter). 4 dl. water, 250 gr. soeptomaten, 20 gr. aardappelmeel of gemengd meel of 35 gr. bloem, ui, lau rierblad, wortel, peterselie, zout (citroen sap, peper). De tomaten wasschen, in stuk ken snijden en met kokend water, zout en kruiden in pl.m gaar koken. De massa zeven en het vocht binden met de aange mengde bloem of het aangemengd aard appelmeel. De saus zoo noodig afmaken met zout, (peper en citroensap). Tomatensaus (met boter) 5 dl. water, 300 gr. soeptomaten (ongeveer 3 stuks), 1 lepel boter of meer, 20 gr. aardappelmeel of gemengd meel of 30 gr. bloem, ui, lau rierblad. wortel, peterselie, (citroensap, peper). De boter smelten, de kruiden en de gewasschen in stukken gesneden tomaten met het zout toevoegen. De massa 10 min. zachtjes laten smoren, het .water er bij schenken en de saus zeven. Het vocht bin den met de aangemengde bloem of het aardappelmeel. De saus zoo noodig op smaak afmaken met .peper en citroensap. Stoofschotel van bruine of witte boonen, tomaten, zomeruitjes, of komkommers en aardappelen. 250 gr. boonen, V/i k 2 kg. aardappelen, 500 gr. tomaten en 500 gr. zomeruitjes of 1 komkommer, boter of vet, zout. De booten weeken en in het week- water met het beschikbare boter of vet bijna gaar koken (de hooikist kan daar voor worden gebruikt), de aardappelen schoon boenen, in blokjes sn^en, aan de boonen toevoegen en aan de kook bren gen. De tomaten wasschen en in vieren snijden en de komkommerde gele schil len) wasschen en in blokjes snijden of uien schillen. De tomaten en uien of komkom merblokjes met wat zout bij de boonen en de aardappelen voegen en samen gaar laten worden, pl.m. 20 min. Alle bestanddeelen .losjes door elkaar mengen en het gerecht in een schaal overdoen. Indien men dat verkiest, kan het vocht afgegoten worden en apart in een sauskom bij de stoofschotel worden opgediend. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Johan Sebastiaan, zn. van W. de Jong en M. R. Bakker. Wilhelmi- na Grietje, dr. van J. Franoken en W. Vork Abraham, zn. van W. Slingerland en H. C. Blok. Cornelis, zn. van J. J. Mul der en J. Staffeleu. Martha, dr. van J. Fakkel en E. Lanoel. Eliasar Leonard, zn. van E. L. Davids en Th. M. H. Holzen-* spies. Ada, dr. van G. J. v. d. Bent en C. P. v. d. Burg. Theodorus Bartholo- meus zn. v$m B. v. Weeren en C. de Vos. Johanna Geertruida Jacoba, dr. van H. J. Bavelaar en A. Braxhoven. Cornelis, zn. van L. den Uyl en G. H. v. Wouw. Teunis Frederik, zn. van T. Zandbergen en A. C. Heemskerk. Jacob Hendrik, zn. van H. J. Scheepstra en M. Koolhaas. Hermanns Martinus, zn. van H. A. de Lan ge en P. H. van Tol. Ondertrouwd: L. G. Rijkelijkhui- zen jm. en M. Stouten jd. F. J. Corne- lisse jm. 23 j. en P. M. C. Langezaal jd. 23 j. W. Prins jm. 21 j. en J. v. d. Linden jd. 21 j. Th. L. J. Zitman jm. 25 j. en H. W. Wyk jd. 24 j. W. Bavelaar jm. 22 j. en J. Heijmans jd. 20 j. G e t r o u w d: H. H. Goddijn jm. en H. M. Pleij jd. D. v. d. Bos jm. en J. Schaft jd. W. J. de Tombe jm. en F. M. Deur- loo jd. D. J. Vermeulen jm. en C. M. Westdorp jd. W. Bark jm. en A. M. Kooman jd. L. C. v. Velzen jm. en M. Gaastra jd. Th. J. Bodt jm. en L. de Roode jd. A. J. Brouwer jm. en (J*. Ha- neveld jd. A. C. Driessen jm. en H. A. Devilee jd. A. M. Groos jm. en W. Bon te jd. G. Kporeman jm. en G. Biesbroek jd. J. Kramp jm. en A. Wolters jd. A. v. Kuyeren jm. en J. Laven jd. M. v. Leeuwen jm. en M. C. van Leeuwen jd. S. Lodema jm. en A. Mol jd. J. H. Pe ter jm. en J. A. de Bruin jd. F. Ph. Mie- remet jm. en J. Biesbroek jd. A. W. v. Rossen jm. en S. v. d. Blom jd. C. Ruijg- rok jm. en J. v. d. Eikhoff jd. J. Wol ters jm. en A. v. Egmond jd. Overleden; W. Zijlstra zn. 1 j. HET OFFENSIEF IS BEGONNEN. Aan het Oostfront is het groote offehsief begonnen. Reeds zijn de verbonden legers vele dagmarschen opgerukt en meldden de weermachtberichten nieuwe groote succes sen. Duizenden moedige mannen hebben den stryd aangebonden tegen de bolsjewis tische horden en zij zullen overwinnen. De ketenen van Europa worden verbroken. Ook voor het welzijn van ons land en volk hebben zij zich ingezet. Ook uw huis en haard verdedigen z(j daar ginds in het Oos ten. Dan is het ook uw plicht te zorgen, wanneer deze strijders gewond raken, dat ■zij alle hulp krijgen, die noodig is. Er is een ambulance opgericht, die deze hulp kan verleenen. Steunt deze ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 87 600 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22 's-Gravenhage. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Over opzettelijk. C. F. Snel teWoer- den kon met recht zeggen, dat hij van de regen in de drup gekomen was, toen hij in hooger beroep ging. Hij was door den eco- nomischen rechter, wegens het 'slachten van een varken, veroordeeld tot twee maanden hechtenis, een zeer lage straf, maar waar bij de Economische rechter in aanmerking had genomen, dat verdachte niet opzette lijk had gehandeld. Hij vroeg in hooger be roep een geldboete. De P.-G. vroeg hem of hij geweten had, dat hy niet mocht slach ten en grif antwoordde verdachte, dat hij zulks wel degelijk geweten had. De P.-G. was toen de meening toegedaan, dat als verdachte het geweten had, dat het niet mocht, hij opzettelijk had gehandeld^ en dan was de minimum straf zes maanden gevangenisstraf, welke straf spr. dan ook eischte. Terwijl verdachte buiten westen geraakte, hield de verdediger een uitvoerig pleidooi, waarin hij de uiterste clementie vroeg. Het Hof zal nader vonnis wijzen. Zich al te dom gehouden. Mej. J. C. Isarin te Katwijk aan Zee had rant soenbonnen voor gebak gekocht en was des wege door den economischen rechter ver oordeeld tot een maand hechtenis. In hoo ger beroep zeide ze geweten te Rebben, dat het koopen van broodbonnen strafbaar was, maar ze had gedacht, dat men rant soen- en wisselbonnen vrij kon koopen. Wat men ook probeerde, ze bleef maar op dat standpunt staan. De P.-G. geloofde dat verhaaltje niet en eischte dan ook be vestiging van het vonnis. Uitspr. over 8 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal vata vee uit de weide. De ge broeders W. F. van A. en A. van A., gedeti neerd, beiden uit Leiden, hadden te za- men te Oegstgeest van een perceel gras land nabij het Groene kerkje, een geit ge stolen ten nadeele van Daniël. Beiden ont kenden thans te zamen gehandeld te heb ben. Zij wilden elkaar sparen, zoodat ieder voor zich de schuld op zich nam. Zij moes ten evenwel toegeven, dat ze eerst te za men hadden afgesproken er op uit te gaan. De Officier wees er op, dat diefstal van vee uit de weide streng gestraft dient te worden en eischte, gezien het feit, »dat de verdachten reeds meermalen veroordeeld waren, tegen elk acht maanden gevangenis straf. Uitspraak 11 Augustus. Schuld bij den ijscoman. De visscher J. van D. te Katwijk aan Zee had een schuld bij een ijscoman en om deze schuld te kunnen voldoen, had hij de oude vader van zijn vriend bestolen, door tot. tweemaal toe een greep in diens spaarpot te doen en een totaal bedrag van f 23 weg té nemen. De Officier vond dit een ergerlijk feit. Een gezin heeft verdachte niet. Hij heeft alleen maar voor zich zelf te «zorgen. Het geld was bestemd om voor snoeperijen gebruikt te worden en een schuld aan een ijscoman te kunnen betalen. Daarbij komt nog, dat ver dachte reeds in Mei van dit jaar, wegens diefstal tot vier maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Reden om thans zes maan den gevangenisstraf te eischen. Uitspraak 11 Augustus. VOOR DEN POLITIERECHTER. Opoe in de kou. Barrevoets Zwijntjesjager. H. van R. te Katwijk aan Zee had dennenhout gestolen en als reden voor deze diefstal gaf hij op, dat zyn zieke opoe in de kou zat. Maar toen hij een tijdje later weer eens hout had gepikt, zat zijn zieke opoe niet meer in de kou, was de meening van den Officier, die veertien dagen ge vangenisstraf eischte. De Politierechter legde hem een geldboete op van f 40 subs. 20 dagen. Mej. W. F. van L. te L e i d e n kwam met het smoesje, dat zij absoluut geen schoenen had en dat ze daarom maar een paar schoe nen van mevrouw had weggehomen. Maar de mevrouw kon deze schoenen ook slecht missen, oordeelde de Officier, die voor deze ^schoen-kaperij veertien dagen gevangenis straf eischte. Uitspraak 20 subs. 10 dagen. P. de R. te L e i d e n, thans ged., had In December van het vorig jaar te Leiden drie fietsen gestolen. Hij wilde, volgens zijn zeggen, v^n de opbrengst zijn moeder hel pen. Door het inwinnen van diverse rap porten had verdachte in totaal zeven maan den preventief gezeten, zoodat, toen de Of ficier zes maanden gevangenisstraf eischte, de Politierechter hem tot deze straf veroor deelde en zijn onmiddellijke invrijheids- stelling gelastte. WILT U IETS WETEN? Vraag: De weg van Lisse naar Nij megen via Amsterdam en met de boot naar Harderwijk. En de terugweg gTaag langs de Grebbeberg. Als dit tenminste niet te ver omrijden is. Antwoord: Lisse, Hoofddorp, Am sterdam. Harderwijk, Ermelo, Garderen, Stroe, Otterloo, Oudreemst, Arnhem, Nij megen, Tevoren in Harderwijk informee- ren, of langs de Harskamp gereden mag worden. Anders: Harderwijk, Barneveld, Ede, Arnhem, Terugreis; Nijmegen, Lent, Slijt Ewijk, Dodenwaard, Rhenen (Greb beberg), Amerongen, Utrecht, Lisse. Voor de Grebbeberg behoeft u geen omweg te maken. V r a a g: De weg van Roelof arendsveen naar de Grebbeberg. Antwoord: Woubrugge, Alphen, Utrecht, Amerongen, Rhenen, Grebbeberg. 85 K.m. STRIJDT VOOR EUROPA Spoorwegknooppunl TIchorezk ingenomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 6 Aug. (D. N. B.). Het opperbe vel van de weermacht deelt mede: In het gebied van deh Kaukasus werd het spoorwegknooppunt Tichorezk geno men en de spoox-lijn ten Noord-Westen der stad over een breed front bereikt. Beweeg lijke formaties der infanterie-divisies ruk ken verder op naar het Zuiden. Formaties jachtkruisers steunden in aanvallen op groote hoogte en in scheervluchten de pant sertroepen bij de uitbreiding van het brug- gehoofd over de Koeban. Ten Zuiden van Worosjilofsk verbraken snelle formaties in snellen opmarsch over de Koeban de groo te spoorwegverbinding tusschen Zwarte en Kaspische Zee. Ten Noorden van de Sal vordert de aanval van Duitsche en Roe- meensche troepen goed. Aan de successen in dit gebied hebben de Roenxeensche for maties een bijzonder aandeel. In de groo te bocht van den Don werden tijdens hevi ge afweergevechten 25 vijandelijke pant serwagens kapotgeschoten. Gedurende den nacht zette de luchtmacht haar aanvallen op spoarweginstallaties in het achterwaart- sche gebied van den vijand voort. In het gebied van Rsjef duren de zware gevech ten voort. Ten Noorden van de stad hebben de Sovjettroepen tydens vergeefsche aan vallen 28 pantserwagens verloren. Ook aan de Wolchof stortte een door pantserwagens ondersteunde aanval van den vijand ineen. Aan het Oostelijk front zijn gisteren 180 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zes eigen toestellen worden vermist. Na storings vlucht en overdag van afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen boven West-Duitsch gebied heeft de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht mili tair zonder effect blijvende aanvallen on dernomen op het industriegebied van Rijn land en Westfalen. De schade, die in woon wijken van eenige steden is aangericht, is gering. Vijf der aanvallende bommenwer pers werden door nachtjagers ten val ge bracht. Aan de Zuid- en Oostkust van Engeland heeft de luchtmacht gisteren en in den af geloopen nacht, ten deeTe in scheervlucht, voor den oorlog belangrijke installaties van zwaar kaliber aangevallen. HET ITALIAANSCHB WBERMACHTSBERICHT. ROME, 6 Aug. (Stefani). In zijn we©r- machtsbericht No. 800 maakt het Italiaan- sche pperbevel het volgende bekend: Aan het Egyptische front hebben Ita- liaansche en Duitsche formaties vliegtui gen herhaaldelijk aanvallen ondernomen op vijandelijke troepen en stellingen en in luchtgevechten zes Britsche toestellen neergeschoten. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en Mersa Matroe veroorzaak ten eenige schade. Een Britsche machine werd vernietigd. Tijdens de operaties op Malta schoot een formatie Italiaansohe ja gers, die de bommenwerpers vergezelde, twee Spitfires omlaag. Een ander Britsch vliegtuig onderging hetzelfde lot, tydens luchtgevechten met Duitsche jagers. Engelsche vliegtuigen poogden in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een van onze convooien aan te vallen. Een vijandelijk toestel werd getroffen door het afweergeschut van de begeleidende vaartuigen en stortte in zee. Het convooi leed geen schade. Een van onze toestellen is van zijn opdracht uit het Oostelijke bek ken van de Middellandsche Zee niet terug gekeerd. MARKTBERICHTEN GOUDA, 6 Aug. Vee. Aangevoerd in to taal 599 stuks, waarvan 5 magere varikens. 210 biggen 3040. 249 runderen, 43 nudht. kalveren, 48 graskalveren, 17 scha pen, overgenomen door de N.V.C. 27 bok ken en geiten f 1560. Handel redelijk. LEIDSCHENDAM, 5 Aug. Veiling. Eng. komkommers IA f 13.50, I 11.II 8.50, m 5.50, stek f 8.—, Kropsla 2 00 1.50. Stoofsla 7.Peen per bos 0.05, Bloemkool LA 14.—, I 11.—, II 8.—, III 5.50. Tomaten, midd. f 9.bonken 7.Kriel 4.Andijvie f 7.50, Spina zie 10. Postelein 14. Rafbaiber per kg. 5. Stamboonen, per k.g. 18. Stokboonen, per kg. 25. Radijs 1.80. Koolrabi 3. Seldery, p. bos 3. Peulen 16 per kg. Tuinboonen 6. Dopeirwten 16. Peen zonder lof 8. Snijlboo- nen 20. Kroten per kg. 5. Spitkool per kg. 4. Pieterselie 3.50. GemeenteL Aankondiging DISTR IB UTIENIEUWS. Aan Grossiers, Detaillisten en Instellin gen wordt het volgende ter kennis ge bracht: Het niet goed of Slordig opplakken van bonnen op de opplakvellen veroorzaakt veel tijdverlies aan de loketten. Derhalve is besloten, dat belanghebben den de opplakvellen direct teiug krijgen, indien afwijkingen worden geconstateerd. Zij kunnen dan zelf de fouten herstellen. Den ambtenaren is opgedragen zich stipt aan het bovenstaande te houden. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Officieele Mededeelingen INVOER UIT CLEARINGLANDEN. Het deviezeninstituut deelt mede: Voor de aanvragen van vergunningen tot storting bij het Nederlandsch Clearingsin- stituut wegens invoer van goederen zyn .nieuwe formulieren (formulier C 1) vast gesteld. Exemplaren zijn vanaf heden verkrijg baar bij de Kamers van Koophandel en het deviezeninstituut en vanaf half Augustus eveneens bij de deviezenbanken. Van 10 Augustus a.s. af dient uitsluitend van dit nieuwe formulier gebruik te wor den gemaakt. Het nieuwe formulier is samengesteld uit drie exemplaren. Aanvragen waaraan het duplicaat of triplicaat ontbreekt, kunnen niet in behandeling worden genomen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3