DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT Red. BoJtenlac M. Zondtrop. Red. LettertD en Kunsti Fr. Schneider Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, ƒ2:63 per kwartaal. Bjj onze agenten 21 cent per week, 2,73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 1—15 m.M. 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen ƒ0.60 per plaatsing, alle andere ƒ0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 9.24 uur Donderdagavond. Zon op 6.06 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 6 Aug.: De maan komt Donderdagnacht om 1.36 uur op en gaat Donderdagnamid dag om 5.05 uur onder. 7 Aug.: De maan komt Vrijdagnacht ojn 2.12 op en gaat Vrijdagavond om 6 uur on der. 8 Augustus: De maan komt Zaterdag nacht 2.53 uur op en gaat Zaterdagavond onder om 18.50 uur onder. 9 Aug.: De maan komt Zondagnacht om 9.40 op en gaat Zondagavond om 7.35 ón der. 10 Aug.: De maan komt Maandagmor- r gen om 4£4 uur op en gaat Maandagavond om 8.13 uur onder. 11 Aug.: De maan komt Dinsdagmorgen om 5.33 op en gaat Dinsdagavond om 8.47 uur onder. (Nieuwe maan). 12 Aug. De maan komt Woensdagmor gen om 6.36 op en gaat Woensdagavond om 9.17 uur onder. Zweminr.: „De Zijl". 20 gr. C. HET ROOKEN WORDT DUUR. Goedkoope sigaret verdwijnt. Extra-rantsoenen sigaretten, gelijk wij die nu enkele malen hebben gehad, zijn niet te danken aan de gril van een of an dere royale distrilbutie-autoriteit. Ook strekken zij niet om de teleurstelling, ge wekt door een rantsoenvermindering in een ander product te verzachten. Hun doel was meer omlijnd: het in evenwicht brengen van de vroegere productie met de huidige consumptie, zulks in verband met de bij fabrikant en handelaar geaccumuleerde voorraden dure merken, aldus lezen wij in de „Telegraaf". En het blad vervolgt: Het is begrijpelijk, dat iedereen het imaximumrendement uit zijn rookbonnen tracht te halen. Zoo zag men den laatsten tijd dan ook het verschijnsel, dat groote groepen van rookers trachtten, bij hun si garenwinkelier shag te bekomen. Van een half ons shag draaitmen allicht vijftig sigaretten, zijnde tien meer dan wanneer men twee confectiepakjes koopt. Het is daailbij nog aanzienlijk goedkooper ook. Wanneer men echter weet, dat de shag- productie in de afgeloopen maand 15 pro cent heeft bedragen van die over de basis- periode in 1939 toen de vraag onbedui dend was vergeleken bij thans dan kan men zelf berekenen, welke kans er bestaat om een pakje shag te bekomen. Derhalve een vlucht in de goedkoope sigaretten. Daarmee is het eenigszins vreemd gesteld. De fabrikanten zijn ver plicht, verhoudingsgewijs evenveel goed koope merken te maken als zij vroeger deden. De goedkoopste sigaret kost op het oogewblik 30 cents de twintig stuks. Eigen lijk zouden we daarmee dus overstroomd moeten worden op dezelfde wijze als vroe ger met pakjes van 15 cent. Doch wat zien we gebeuren? Dat de winkels vol staan' met sigaretten van 90 cent en duurder, en dat men, om een pakje van 37 K of 52JK- cent te bekomen, tegelijk een duurder merk moet nemen. Volkomen begrijpelijk, aan gezien de winkelier van zijn kant wil voor komen, dat (hdj met de duurdere soorten blijft zitten. Daarvoor behoeft hij echter niet bang te zijn, want de sigaret, die het publiek thans nog als te duur van de hand wijst, zal binnen niet al te langen tijd gretig ge kocht worden. Wanneer namelijk de oude voorraden sigarettentabafc geheel verwerkt zijn en de fabrikanten dus allen zijn aan gewezen op tijdens den oorlog geïmpor teerde soorten zal het stellig niet mogelijk zijn, een sigaret te fabriceeren, die, reke ning houdend met den accijns van 66 2/3 procent, minder kost dan, laat ons zeggen, 75 cent per pakje. De sigaren. Eri de sigaren dan? zal men vragen. Daarin is toch ook reeds een extra-rant soen aangewezen. Bij de sigaren heeft dit extraatje een andere oorzaak gehad. Er was veel gedrang ontstaan rond de ook voor den oorlog be kende en gefavoriseerde merken. De fa brikanten daarvan kregen zoodoende van den handel meer toewijzingen dan zij kon den acoepteeren, terwijl de kleine fabrie ken met haar productie bleven zitten. Het aldus ontstane surplus bij deze fabrieken wordt thans weggewerkt door den grooten fabrieken een tijdelijk afleveriijgsverbod op te leggen. Een centrale „toéwij-zings- clearing", waarheen fabrikanten him over tollige toewijzingen kunnen zenden, zorgt er voor, dat ook de minder courante voor raden, waarin vaak veel kapitaal was ge stoken, worden weggewerkt. Of dit vlot verloopt kan in het midden worden gelaten. Het moet niet geheel uit gesloten worden geacht, dat ter bevordering van dit proces, nogmaals een extra-rant soen sigaren zal worden aangewezen. Een kwaliteitsvermindering gaat aan dezen gang van zaken onvermijdelijk ge paard. Volgens de thans bestaande voor schriften is het toegestaan het binnengoed van de sigaar tot een maximum van tien procent te vervaardigen van andere stoffen dan tabak. Eerlang zullen dus ook de beste sigaren tien procent hop de beste thans bekende bijmenging 'bevatten en het lijkt ten allen tijde mogelijk, een hooger maximum toe te staan. De verwende Ne- derlandsche rooker zal zijn smaak dus op een lager niveau moeten instellen. De Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdorper- weg 72, 's-Gravenhage, brengt nogmaals in herinnering, dat verzoeken tot het organi- seeren van bijeenkomsten, vergezeld van het inschryvingsbewüs van het Commissa riaat, bij het hoofd der plaatselijke politie behooren te worden ingediend. Inschrijvingsbewijzen worden door den commissaris uitgereikt aan alle organisa ties, die voldaan hebben aan de aanmel dingsplicht. Onder deze verplichting tot aangifte val len niet alleen alle niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen in den zin van de wet van 22 April 1855, doch eveneens! alle niet-commercieele organisaties als co- mité's, commissies, clubs, fondsen, institu ten, kransen, kringen, groepen of anderzins en is dus van toepassing op alle vereeni gingen, stichtingen en/of fondsen, voorzoo ver deze niet bij de commissie-Wol tersom zijn ingeschreven. .Ontbinding van eenige niet-commercieele organisatie is niet dan na vooraf verkregen vergunning van den commissaris voor noemd toegestaan. Bij niet-nakoming der voorschriften, om trent aanmelding en ontbinding vastgesteld, kan tot strafvervolging worden overge gaan. WIJZIGING WINKELSLUITING. In de Staatscourant van 5 Augustus 1942 is opgenomen een op 17 Augustus 1942 in gaande wijziging in de thans ingevolge het winkelsluitingsbesluit 1941 geldende rege ling inzake de verplichting tot openstelling van winkels, in dien zin, dat winkels, voor welke voor een ander tijdvak dan den Maandagmorgen toepassing is gegeven aan het bepaalde in artikel 6 der winkelslui tingswet (sluiting gedurende een halven werkdag per week in verband met de ver plichting om ingevolge de arbeidswet aan het personeel gedurende een gelijken tijd per week vrij te verleenen), des Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend moeten zijn, voorzoover de verplichting hiertoe tot dusverre nog niet voor die win kels bestond. Per week is er voortaan vóór iederen winkel dus hoogstens één „vrijen" halven dag, behoudens voor de bakkers-, kruideniers-, melk-, slagers-, en groenten- en fruitwinkels, voor welke de huidige re geling blijft gelden. Op het kasteel te Hoensbroek is het eer ste jeugdkamp in Nederland, dat op initia tief van den Ned. Volksdienst tot stand is gekomen, geopend. Hieraan had men een eenigszins feestelijk karakter gegeven. De opening werd o.a. bijgewoond door den commissaris der provincie Limburg, M. Graaf Marchant et d'Ansembourg, den heer Coenen, landelijk leider van de so ciale afdeeling van den N.V.D., den heer Duque, leider van den N.V.D. in Limburg, den heer Gevaert, propagandaleider van den N.V.D. in Limburg, verschillende partij functionarissen van den N.S.B. en anderen. OPBRENGST BELASTINGEN. De opbrengst van alle door het Rijk ge- inde belastingen was volgens het jongste maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de eerste vier maanden van 1942 als volgt (in millioen guldens): Ja nuari 119 (v.j. 92), Februari 107 (76), Maart 120 (80), April 133 (102). Daar de tegenwoordige commissaris en beheerder der N.V. Philips Gloeilampen Fabriek, resp. dr. Bormann en Otto Julius Merkel de hun opgedragen taak hebben ver vuld, heeft de Rijksmaarschalk van het Groot Duitsche Rijk dr. ing. Ludwig Nolte tot gevolmachtigde voor alle Philips-onder- nemingen benoemd. In de Staatscourant is een besluit opge nomen, volgens hetwelk de secretaris-ge neraal van het departement van Algemeene Zaken bevoegd is tot het doen vervullen van arbeidsdienstplicht of tot medewerking aan een onderzoek naar hun geschiktheid daarvoor op te roepen personen, in het be zit van een in 1942 verworven einddiploma van het gymnasium of de hoogere burger school B. of van een met zoodanig diploma gelijkgesteld getuigschrift, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven of nog zullen opgeven voor den in September a.s. aanvangen den cursus van scholen voor middelbaar nijverheidsonder wijs of met het oog op dien cursus eenige practische opleiding hebben gevolgd of zul len volgen. 5000 gld. boete voor kaashandel. Door klachten van afnemers was eenigen tijd geleden aan het licht gekomen, dat de kaashandel N.V. van den Broek en van Geffen te 's-Hertogenbosch stelselmatig te hooge prijzen had berekend. Teneinde ont dekking te voorkomen werden bij de no tities slechts de officieele verkoopprijzen opgenomen, terwijl de extra-winstbedra gen afzonderlijk werden geboekt. Deze extra-winst werd door de directeuren privé opgenomen en beliep een aanzienlijk be drag. Door de knoeierijen in de admini stratie kon het juiste bedrag niet worden vastgesteld. De inspecteur van de prijsbe- heersching te 's-Hertogenbosch heeft de firma thans een boete van 5000 gld. opge legd. GEMENGDE BERICHTEN Door clectrischen stroom om het leven gekomen. Gistermiddag werd te Schoon hoven, de 22-jarige dienstbode A. P. van den B. in den kelder van de woning van dr. Antelink, waar zij in betrekking is, be wusteloos aangetroffen. Vermoedelijk was zij bij het schoonmaken van den kelder in aanraking gekomen met een onder stroom staande looplamp, waardoor zij den stroom door het lichaam kreeg. Toe passing van kunstmatige ademhaling ver. mocht de levensgeesten niet te doen terug keer en. Lijk van onbekenden man gevonden. Maandagavond j.l. werd den burgemees ter der gemeente Hooge en Lage Mierde medegedeeld, dat onder deze gemeente een Het spook vat) vitamine-F-gebrek waart rond, en bedreigt de teint, de schoonheid, van duizenden meisjes en vrouwen. Onder den invloed van het vitamine-F-tekort most de mooi ste huid droog en saai worden! Wacht niet af. tot ook Uw teint zijn tekort aan vitamine F verraadt. Pas onverwijld Dobbelman's Castella Crèmes toe, die met hun rijkdom aan vitamine F Uw teint doem ont luiken en Uw huid Jong houden lijk van een persoon dreeL Daar het reeds te laat was geworden om een nader onder zoek in te stellen, werden de politioneele instanties gewaarschuwd en werd Dinsdag morgen met het onderzoek begonnen. Het lijk bleek van een onbekend mansper soon te zijn en lag ongekleed. De voeten waren met een touw bijeen gebonden eh hieraan waren enkele baksteenen beves tigd. Ook de knieën waren bijeengebon den. Om den hals zat een touw, waaraan ook eenige baksteenen. Het lijk verkeerde reeds in een beginstadium van ontbinding. Ringen of iets dergelijks werd niet op het lijk- aangetroffen. De omgeving van het ven werd afgezocht, maar kleeren of iets, waaruit de identiteit van den onbekende kon worden vastgesteld, werden niet ge vonden. Daar aan een moord werd gedacht, werd op last van de Justitie te Breda het lijk in beslag genomen en voor nader on derzoek gebracht naar een lijkenhuisje. Woensdagmorgen werd door dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk toegepast. Hierbij was tevens aanwezig de substituut-officier bij de arrondissementsrechtbank te Breda en den heer Stevens, inspecteur van poli tie, afdeeling recherche, te Tilburg. De on bekende is ongeveer 2425 jaar, heeft blond krullend haar en bruine oogen en is van een flink postuur. Op last van de Jus titie wordt thans de heide in de omgeving van het ven met politiehonden afgezocht, om te trachten kleeren te vinden en de identiteit van het slachtoffer vast te stel len. Degenen, die meenen nadere inlichtin gen te kunnen verstrekken, worden ver zocht zich te wenden tot den burgemeester der gemeente Hooge en Lage Mierde of den commandant der marechaussee te Hilva- renbeek. Lijkje gevonden. Gisterenmorgen heeft de Rotterdamsche rivierpolitie in de Nieuwe Maas het lijkje drijvende gevon den van den negen-jarigen Cornelis Touw, die reeds sedert 1 Augustus vermist werd. De banden van de brandspuit gestolen. Einde vorige week werden van de brandspuit te Westzaan alle banden gesto len, zeven stuks in totaal, waardoor het onmogelijk werd uit te rukken in geval van brand. Het onderzoek van de gemeen- te-ipolitie en marechaussee bracht na eeni ge dagen reeds licht in deze kwestie en zoo konden Dinsdag de twee vermoedelijke daders, de Westzaners A. B. en S. S. in ar rest worden gesteld. De banden waren na eerst aan een opkooper te Zaandam te zijn verkocht bij 5 verschillende adressen te recht gekomen, o.a. te Alkmaar en te As sendelft Alle banden konld'en in beslag worden genomen. Arrestant ging 's nachts op roof uit. Te Almelo werden den laatsten tyd her haaldelijk rookartikelen gestolen. Op ze keren keer werden echter vingerafdrukken gevonden, welke volgens het politie-ar- chief van L. te Haaksbergen moesten zijn. De rechercheurs trokken naar Haaksber gen om L.'s verblijfplaats zien te weten te komen, doch groot was hun verbazing, toen zij vernamen, dat de gezochte reeds eenigen tijd in arrest zat, verdacht van diefstal van 16 rijwielen. Het eerste werd toen aan een ontvluchting gedacht doch te Almelo bleek, dat L. nog altijd rustig in zijn cel zat. L. zelf heeft tenslotte de op lossing van dit raadsel gegeven. Op zeke ren nacht hald hij namelijk opgemerkt, dat hij gemakkelijk via een luchtkoker ontvluchten kon. Hij was evenwel wel zoo verstandig om in te zien, dat zijn ontvluch ting gemakkelijk ontdekt zou worden en hij weer spoedig gegrepen zou zijn. Daar om ging hij geregeld 's nachts op roof uit, bracht de gestolen goederen bij een ken nis, en stelde zichzelf daarna via den lucht- koker opnieuw „in bewaring. Oplichting te Den Haag opgehelderd. De Haagsche politie is er spoedig in ge slaagd de brutale oplichting van een be jaard echtpaar uit de Retiefstraat op Za terdagavond j.l. tot klaarheid te brengen. Een rechercheur heeft zijn licht eens op gestoken in een aantal café's in de omge ving en vernam toen, dat een zekere „Cor" wel meer van de zaak zou weten. Spoedig was nu ook de identiteit van „Cor" be kend en toen hij een perceel in de Teyler- straat binnenging, werd hij door de politie aangehouden. Het bleek de 21-jarige smid C. G. te zijn, die met een tweeden persoon, dien men in het huis aantrof, den 33Jjari- gen handelsreiziger R. de V., naar het hoofdbureau werd overgebracht. Uit het verhoor kwam men te weten dat G. C. G." verschillende malen bij de bewoners aan huis was geweest om werk Voor hen te ver richten. Hij was dus op de hoogte van de situatie, terwijl hem tevens bekend was, dat er een groote som golds aanwezig was. G. en de V. kwamen in een café met den 26-jarig en schoenmaker C. van der B. en den 22-jarigén kok D. G. om het plan op te maken. D. G. was de „theeverkooper", die de groeten van ,,Jaap" kwam brengen, terwijl de V. en van der B. de pseudo-poli- tiemannen waren. Tijdens de oplichting stond C. G. op den uitkijk. Hedennacht is van der B. door de politie van zijn bed gelicht. D. G. bleek voortvluchtig. Naar den buit wordt nog een nader onderzoek inge- ssteld. Het drietal is opgesloten. In ver band met deze zaak verzoekt de commis saris van den justitioneelen dienst B 1 de opsporing, aanhouding en voorgeleiding van den voortvluchtigen dader, genaamd Derreck Grouwstra, geboren te Ramfordt, 15 Sept. 1919, van beroep kok. Signalement ongeveer 1.79 M. lang, slank postuur, licht blond haar en lichte blauwé oogen. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en ochtendgymn.7.00 en 8.00 BG.N.O.: Nieuws 8.15 Componisten dirigeeren eigen werken 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Kamermuz. 10.00 Zonnigq klanken 11.00 Vacantie Kleuterklas 11.20 En semble J. Lancé 12.00 Warenhuisdrama, luisterspel 12.J5 Gerard van Krevelen en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 B.N.Q.: Nieuws 13^00 Salonorkest 14.00 Gron. Orkestver. 16.00 Bijbellezing 16.20 Zang met piano 16.50 Strijk- kwaret 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 De Knutselklas 17.45 Viool en piano 18.30 Neerlands 6tem van het Oostfront 18.45 B.N.O.: Nieuws 18.55 B.N.O.: BinnenL zakelijk praatje 19.05 De vermolmde Bolsjewiek, luisterspel 1930 Front en vaderland 20.15 Vrijdagavondcabaret 21.00 Gram. 21.25 Sportpraatje 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 Grigoras Dinieu en zijn Roemeensch orkest Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken 22.15 Gram. 22.4524.00 Orkes ten treden aan. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Melodisten 8.55 Amusementsorkest 9.35 Klassieke mu ziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Piano 10.40 Immigranten in Nederland, cau- serië 11.00 Zang met piano 11.45 Strijkkwartet 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Technische Voorlichting: De voorwaarden voof een maximale arbeidsprestatie van het werkpaard 13.15 Gevar. progr. 15.00 Voor de vrouw 15.45 Ensemble John Ombach 16.15 Omroeporkest 17.00 Als je verre reizen doet.,.. 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Ensemble Willy Kok 18.15 Op bezoek bij de klompenma kers van Ruinerwolde 18.30 Musette- orkest 19.00 Melodisten 19.30 B.N.O.: Nieuws 19.40 B.N.O.: De Jordaner over sociale nooden 19.50 Spiegel van den dag 20.00 B.N.O.: Eng. uitzending. (Voor de Radiocentrales: Zigeunerleben, Brahms) 20.15 Piano 20.50 Zang met piano 21.00 Luisterspel: „Ut de aide aoaze" 21.30 Handelprogramma 21.45 B.N.O.r Nieuws 22.10 Avondwijding 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Ie Programma: 6.45—24.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e Programma: 7.0024.00 Duitsch pro gramma. 4e Programma: 7.00—21.00 -Duitsch pro gramma T- 21.0022.00 Gramofoonmuziek G.R.D. 22.0024.00 Duitsch programma. SPORT WATERPOLO Poelmeer IL. Z. I. (11). Gister avond werd in de Zweminrichting Poel meer te Oegstgeest bovengenoemde wed strijd gespeeld. Direct na het begin is Poel meer het eerst bij den bal en weet door haar linksvoor te doelpunten. Bij een te genaanval kon L. Z. C. door P. Lut de ge lijkmaker scoren. In de tweede helft we gen beide partijen volkomen tegen elkan der op. Alle aanvallen stuiten af op de goede verdediging der achterhoeden en de keepers weten ten slotte alle schoten te keeren, zoodat het einde komt met gelijk spel 11. De leiding was bij den heer N. L Moonen in goede handen. A.Z.C. mBoskoop Hl 23. De eer ste helft verliep zonder dat een der par tijen het nef wist te vinden. Na de rust kwam er meer leven ln de brouwerij. C. Bijl opende voor AZC de score 10, doch de rechtsvoor der bezoekers maakte spoe dig gelijk 11 en hun midvoor wist zelfs de leiding te veroveren 12. Nadat v. d. Meen voor AZC gelijk had gemaakt, wist Boskoop uit een strafworp de winnende goal te scoren. A.Z.C.-damesG.Z.C.-dames 30. Door een 30 overwinning op GZC wist gisteravond het AZC-zevental het kam pioenschap van den Goudschen kring te veroveren. Mej. Greta v. d. Bijl opende di rect na den aanvang de score voor AZC in welke stand voor rust geen wijziging kwam. Na hervatting was het mej. v. Leeuwen die de voorsprong vergrootte na een mooi aan gegeven bal van mej. Laros, terwijl de be zoeksters geen kans kregen, hoewel zij hiervoor wel hun best deden, om een te- genpunt te scoren. Doch juist van tegen overgestelde zijde was het weer mej. v. d. Bijl van AZC, die nummer 3 in de touwen deed verdwijnen. ATH Lcr i'i-jJK R. K. Athl. wedstr. te Lisse voor Junioren en Senioren. Aan de Docos-leden wordt medegedeeld, dat er Zondag 16 Augustus Massale politie-sportdag in de hoofdstad. De sportieve ontwikkeling van de Ne- derlandsche politie staat op een zeer goed peil. De groote sportdag, welke de Neder- landsche Politie Sportbond (N.P.S.B.) gis teren in de hoofdstad met medewerking van de Centrale Politie Federatie op vier fronten organiseerde, toonde dit wel in de eerste plaats aan. Dit was ook het voor naamste doel van deze massale samen komst van bijna 1200 deelnemers, waarop sportmakkers-collega's uit alle deelen van ons land elkander troffen en met elkander hun krachten maten op vier takken van sport: athletiek, schermen, zwemmen en in een marsch. Bij den marsch over 20 K.M. behaalde van de gekazerneerde groepen het oplei dingsbataljon Schalkhaar den eersten prijs en van de ongekazerneerde korpsen de ge meentepolitie uit Groningen. De tweede prijs hierbij werd aan de marechaussee uit 's-Hertogenbosch toegekend. Op de sintelbaan aan het Olympiaplein vonden 's morgens 10 uur tot n.m. 4 uur athletiekavedstrjjden plaats, waarin 180 personep uitkwamen. Het geheel had een uitermate vlot verloop. De prestaties der politiemannen mochten er zijn. a.s. in Lisse wedstrijden zyn van R. K. A. V. „Holland". Speciaal zijn pleze wedstrijden voor junioren, maar enkele seniorennum mers zijn ingelascht. Junjoren-nummers: 16 en 17 jaar: 100, 300, 800, 4 x 100, 4 x 300 MJ, hoogsprin gen, vèrspringen en speerwerpen. Junioren: 14 en 15 jaar: 80 M., 4 x 80, hoogspringen, vèrspringen, kogelstooten. Ad spirant en: 12 en 13 jaar: 60 M., 4 x 60, vèrspringen en kastiebalwerpen. Senioren: 100, 400, 1500, 3000 M. en 800, 400, 200, 100 M. Opgegeven kan worden Vrijdagavond op de Sintelbaan of vóór Zondag bij J. Poll- mann, Hoogstraat 4. Voor nieuwe leden vestigen wij er de aandacht op, dat de trai ning is op de Sintelbaan Vrijdagsavonds 8 uur en op het Docos-terrein Dinsdags avonds 7.30 uur. WIELRENNEN Wielerwedstrijden te Roosendaal. Boeyen, Bellenaars en Van der Vijver ga ven den toon aan in een "Woensdagavond te Roosendaal verreden tweeuufs koppel- wedstrijd. Ook Thijs van Oers heeft als koppelgenoot van Fellenaars prachtig werk verricht. jZijn aflossen was echter niet feilloos. Fellenaars .heeft het niet ge makkelijk gehad. Van stond af aan heeft men hem op de hielen gezeten. Dat ver hinderde hem echter niet, met tempera ment te jagen en felle démarrages op touw te zetten. Boeyen reed soepel, doch werd' slecht gesteund door zijn koppelgenoot Steenbakkers. Menig duel met Van der Vijver liep op een overwinning van dien zesdagenman. uit. De einduitslag luidt als volgt: 1. Steenbakkers-Boeyen 6 punten. Op een ronde: 2, Pellenaars-Van Oers 5 pinten. 3. Van Gent-Van Dorst 2 punten. Op drie ronden: 4. Hopstak en-Van der Vij ver 6 punten en 5. De Korver-Joossen 0 punten. Een zestal Nederlandsche renners in een criterium te Brussel. Op 20 Augustus wordt te Brussel een groot wieler-crite- rium gehouden, dat verreden zal worden op de prachtige 3 K.M. lange ronde van de Natiënlaan te Brussel/waar reeds twee jaar achtereenvolgens de ronde van België ein digde. Opmerkelijk is van deze ronde de groote internationale deelname en het groot bedrag dat voor prijzen beschikbaar is. Er worden immers 25.000 fr. aan prijzen, naast een tiental duizend frs. aan premies uitge loofd, waarvan 10.000 fr. voor den overwin naar. In dezen wedstrijd zullen o.a. star ten de Italiaan Rossi, een achttal Fran- schen, Maye, Idge, Louviote, Archambaud, enz., terwijl Nederland door minstens zes renners zal worden vertegenwoordigd waaronder Schulte, Pellenaars, Lambrichs, Syen, Braspenninx en Motke. De nationale amateur-kampioenschappen te Chaatn. Alhoewel het oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen om voor de nationale wielerkampioenschappen te Chaam op Zondag a.s. niet meer dan 150 amateurs te laten starten, heeft men thans toch toestemming gekregen een grooter aantal amateurs te laten deelnemen. Het staat thans vast, dat 167 amateurs van de partij zullen zijn, waaronder 77 nieuwelin gen en 23' veter-anen. Vrijwel alle bekende renners hebben ingeschreven in de drie ca tegorieën. De start der nieuwelingen vindt om 1.30 uur plaats, der amateurs om 3 uur en van de veteranen enkele minuten later. De afstand voor de amateurs bedraagt 84 K.M., voor de veteranen 41 KM. en voor de nieuwelingen 30 K.M. SCHAKEN Schaaktournool te Leeuwarden. De gisteren afgebroken partij dr. Mulder-Cort- lever werd zonder verder te spelen door dr. Mulder gewonnen gegeven. De vierde ronde: Ir. van Steenis tegen drs. Stumpers: 01 de Carel-Cann-ope- ning, waarin Van Steenis spoedig het bes te spel had en een vol stuk kon winnen. Hij wilde het te mooi doen, waardoor Stumpers uit den druk kwam en dank zij drie fouten van dr. Van Steenis, de partij in zijn voordeel besliste. De Groot telgen van Scheltinga: 01. Ca- rel-Cann-opening. Langen tijd ging het spel gelijk op en toen het eindspel in ba nen van remise werd' geleid, maakt De Groot een fout. Hij gaf namelijk zijn acht ste stuk weg en moest in den 31 sten set opgeven. Cortlever tegen van der Hoek:xl/21/2. De Carel-Cann-openin'g (met een Panow- variant. Wit ontketende kort na de ope ning een flinken aanval, welke Van der Hoek uitstekend wist af te slaan. Hoe bei den het ook probeerden, men kon er niet doorkomen en men moest zich met remise tevreden stellen. Kramer tegen dr. Mulder 1/21/2. De Aljedhin-opening. Kramer speelde een mo derne variant en kreeg in een minimum van tijd een pracht stand. Hij verzuimde echter van een winstkans te profiteeren. Dit herhaalde zich nog tweemaal eh toen dr. Mulder een afruil kon bewerken, werd tot remise besloten. De stand1 na de vierde ronde is: Cortle ver 3 1/2, Van Scheltiga 3 1/2, De Groot 2 1/2,. drs. Stumpers 2 1/2, Van der Hoek 2, ir. Van Steenis 1, dr. Mulder 1/2, Kra mer 1/2.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2