DUITSCHLAND DINSDAG 4 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 „JEUGD". Onze voornaamste critiek op het tooneel- sfcuk Jeugd",, dat gisteravond in de Schouwburg werd opgevoerd, geldt de geestelijkheid. Indien dé pastoor wat voor zichtiger was geweest en de kapelaan zich niet zoo bar had aangesteld, zou het met Antje en Hans misschien wel anders zijn afgeloopen! Want dc pastoor hij moge nog zulke gemoedelijke levenswijsheid' verkoopen zouden wij toch niet gaarne aan de ouders van onze jongemannen en meisjes tot leidsman geven. En de kape laan in zyn sombere gestrengheid en zalvende godsvrucht een onmogelijke en ondenkbare figuur die kapelaan even min. Maar gelukkig waren het slechts een tooneelpastoor en een tooneei'kapelaan. Wij vermoeden, dat verreweg het grootste deel van het talrijke publiek uit Katholieken bestond, die wel zelf genoeg gezond ver stand hebben, §>m het dwaze van het wijze te onderscheiden, doch bij andersdenken den moét met name de figuur van den ka pelaan een wonderlijk idee hebben gege ven van de jongere geestelijkheid. De pas toor zullen zij wel een fijner en ruimharti- gen baas hebben gevonden; je kunt echter ook een te wijd hart hebben. Want, na hetgeen het publiek van den verliefden student te zien, en vooral over zijn levens opvattingen te hooren had gékregen, was de waarschuwing van den kapelaan zeker op zijn plaats, maar de manier waarop En dan het aandringen van' dezen laatste, dat Antje naar het klooster zou gaan, om een zonde van haar moeder goed te maken, ts zoo scheef en zoo ernaast, dat, afgezien nog van de vrijwel idote creatie, welke van den kapelaan wordt gegeven, een stuk als dit meer kwaad dan goed sticht. De spelers hebben aan dit afbrekend oordeel part noch deel. Zij hebben met grooten ernst dit stuk opgevoerd, en zij hebben het met talent gedaan. Louis Vervoorn was een gezellige pastoor, Miesje Hagens maakte van Antje werkelijk een pittig en levenslustig meisje en Tonny Bok speelde voortreffelijk den vrijheidsllevenden en wat onbe'kookten student. Jaryvan Brabant zouden we wel eens in een andere kleed ij willen zien dan in die van een kapelaan met een glanzende zoom aan zijn toog; hij kreeg geen kans tot zijn recht te komen, evenmin als Bob van Iersel als de zwak zinnige Amandus een ondankbare rol. Ofschoon hartje-zomer was de Schouw burg uitverkocht. Wat sp^l betreft was het een verdienstelijke avond, maar wij hopen dit gezelschap nog eens terug te zien met een beter op de levenswerkelijkheid afge stemd stuk. L. Roozen. ONVERANTWOORDELIJKE JEUGD. Zaterdag is een kinderwagen, waarin twee meisjes van 4 en 2 jaar zaten en welke- voortgeduwd werd door een 12-jarig zus je, in het water langs de Vischmarkt- gere den, toen een baldadige 12-jarige jongen het meisje onverwachts een duw gaf. Zij schrok en-liet den wagen los, welke langs de helling bij de fontein te water reed. Door het moedig optreden van een 26-jari- gen electricien en een 46-jarigen dans- leeraar, die gekleed te water sprongen is het gelukt de kinderen, die reeds 5 a 6 me ter van den walkant lagen, te redden. Een van de kinderen was uit den wagen geraakt en reeds gezonken. De dansleeraar slaagde er in, na tot tweemaal gedoken te hebben, het kind te grijpen en op het drogen te brengen. Het 4-jarig meisje was ongedeerd, doch het 2-jarige meisje had het bewust zijn verloren. Een arts, die juist per auto passeerde heeft, nadat het jongste kind weer tot bewustzijn gekomen was, de kin deren naar de ouderlijke woning overge bracht. Gisteren is de E. H. D. te pas moeten ko men aan een echtelijke twist. Tijdens een huiselijke twist gooide een vrouw een etensvork naar het hoofd van haar echt vriend en raakte hem zoodanig, dat hij een kleine vleeschwond aan het hoofd bekwam. De man schopte hierop naar zijn vrouw, doch miste en schopte met de rechtervoet door een glasruit van een theekast. zoodat hij een snijwond opliep. De E. H. D. heeft den man naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Gisteren was het twintig jaar geleden, dat de heer G. W. v. d. Water, magazijnchef bij de firma J. C. v. d. Steen, koek en ban- ketfabriek „Het Leidche Wapen'in dienst trad. Hedenmiddag had de huldiging op het kantoor der firma- plaats. De tegenwoor dige firmante, mevr. Smlttenaar, noemde dit jubileum een bijzonder feit, daar het 12Yi jubileum niet herdacht kon worden. Spr. wees op de groote trouw, waarmede de jubilaris de firma gediend bad, en bood hem onder hartelijke bewoordingen namens de firma een geschenk onder couvert aan, be nevens aan mevr. v. d. Water een mooi bloemstuk. Daarop nam de heer J. J. Wit- tem, bedrijfsleider, het woord, en bood hem onder hartelijke bewoordingen na mens het personeel een mooie ets in lijst aan, benevens een zilveren sigarettenkoker en een zilveren aschbak en aan mevr. v. d. Water bloemen. Ook de heer Sarober bood den jubilaris bloemen aan. Nadat de heer v. d. Water allen hartelijk bedankt had, werd hij met zijn familie ontvangen. Op het kantoor van de Leidsche Groothandel, een nevenbedrijf van de koek en banketfabriek „het Leidsche Wapen", alwaar de heer J. C. v. d. Steen, directeur, den jubilaris toe sprak en hem namens het personeel een mooie plant aanbood. Onder zeer groote belangstelling de Hoogl. kerk was eivol is gisteravond het gerestaureerde kerkorgel in gebruik ge nomen. Nadat ds. Riemens de wijdings avond met gebed had geopend en een korte toespraak had gehouden werd voor het eerst met begeleiding van het nieuw ge restaureerde orgel gemeenschappelijk ge zongen. Daarna speelde de organist Feike Asma op meesterlijke wijze Psalm 84 van Jan Zwars met canonisch voorspel. Na een korte toespraak van den voor zitter van de Gemeente-Commissie, den heer J. P. Mulder, die memoreerde hoe verschillende herstellingen aan het orgel, dat dateert van 1500, hadden plaats gehad, droeg hij het orgel aan den kerkeraad over. Ds. Riemens sloot deze bijzondere wijdingsavond met gébed. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen en de Wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. DE VERKENNIGSTROEP ZONDER TERUGKEER. S.S.-P.K. De schemering van den la ten winternamiddag was in het donker van den nacht overgegaan. En onder bescher ming van deze donkerte rolden wij met het kleine panjewagentje, dat degelijks aan de compagnie warm eten en de nood zakelijke munitievernieuwing brengt, door het bij dag door de Sovjets vrij gegeven terrein. „U kunt alleen onder de bescherming van den nacht vooruitkomen", had ons de juist bij den troep aanwezige bataillonsad- judant medegedeeld, en zoo waren wij met het wagentje meegegaan. Van het op den wagen zitten kon nauwelijks sprake zijn, want' de panjepaardjes hadden al moeite genoeg om den wagen alleen over de met sneeuw bedekte steppe te brengen. Steeds vaker moesten er rustpauzes worden ge houden. Uren hadden wij nu noodig, voor de 18 kilometers, die wij in dien tijd per auto in minuten hadden afgelegd. Maar de marsch en de „Schiebekommandos" waren nu vergeten. Nu kwam het op den laatsten kilometer aan. „Hier begint het" mompelde de bestuurder en hield tegelijk de teugels beter vast, om in het gegeven moment het gespan goed in handen te hebben. Een doodsche stilte lag over de wijde, met sneeuw bedekte steppe, en over de be wuste kilometers-lange helling, die nergens dekking bood, en waar geen struiken en kuilen waren. Lichtpijlen sisten als vuurslangen door het diepe donker van den nacht. Een licht- kogel, afgevuurd van onzen of den vijan delijken kant, had voor ons het einde kun nen beteekenen, en de beruchte „Ratsch- bums" op ons lichaam kunnen doen dalen. Meter voor meter trokken de paarden vooruit. Nu was de verwoeste kolchos ge passeerd, nog een paar honderd meter. Steeds meer werd het fluiten en sissen, het piepen van het vijandelijk mitrailleurge- schut. Maar toen was het gebeurd. De eer ste kapot geschoten leemhutten van het dorpje W. waren bereikt. „Ten noordoosten van Taganrog zware afweergevechten", luidde het bericht van het O. K. W., dat wij in een bunker door een uit een auto gedemonteerde radio hoor den. En, als ter bevestiging van de korte maar inhoudsvolle zin, drong het brommen en het zware donderen vanuit het noorde lijk gelegen frontdeel tot ons onderkomen door. Wij hadden het van tijd tot tijd ge durende den marsch kunnen hooren, het aï- en aanzwellen van de ontspringende granaten. Een geheele ketting van lichtko- gel valscherm en stond aan den horizon. Daarboven ging het heet toe, en de schijn bare rust in ons gedeelte kon ons slechts totverhoogde waakzaamheid dwingen. Er stond ons zeker iets te wachten. Het in stinct van den frontsoldaat wantrouwt de stilte. In de voorruimte van den compag niebunker was het uitdeelen van het eten beëindigd, de compagniechef schreef de avondmelding voor het bataillon, en wil de juist het bericht wegsturen, toen plot seling in ons gedeelte en daar buiten aan het geheele front, in plaats van het min of meer langzame machinegeweervuur, de zware wapens begonnen te spreken. De Sovjets mengden, voor het eerst hun M.G.- feest met granaatwerpers, stelden toen hun „Ratsch-bums" (7.62 granaat met ver dere draagkracht) in, en tenslotte sprak ook nog hun 12,2 cm. geschut. In een hand omdraaien was de duivel om ons losgebro ken. In de bunkers kon mengerust de ont wikkeling van de gebeurtenissen afwach ten. De eigen hóorposten en de M.G.-nesten lieten zich niet van de wijs brengen. Uur na uur, reeds lang.was middernacht ver streken, vlogen de kogels door delucht, ontploften de springgranaten. Trechter na trechter werd gevormd, totdat in de vroe ge ochtenduren een M.G.-wachtpost zag, dat van de tegenover liggende helling in sneeuwmantels gehulde gestalten lang zaam onze stellingen tegemoet kwamen. Aanvankelijk waren het er slechts enke len, toen volgden er meer. Een vijandelijke verkenningstroep in peletonsterkte. Voorzichtig werden de M.G.'s op het nieuwe doel ingesteld. De loopen volgden de aankomende bolsjewieken. Nog waren zij op een afstand van 400 meter, nu nog 300 meter, een wachtpost grijpt naar het lucht- plstool en schuift een witte patroon in den loop. En toen werd het land daghei ver licht, en de M.G.'s in de buurt vielen met ons in. 32 bolsjewieken werden getroffen. Tot op het rivierijs in het niemandsland had men hen laten komen, en toen brak het verderf over hen los. Zij kwamen er niet eens aan toe, hun meegebrachte wa pens in stelling te brengen. Ondoordring baar vuur versperde hun ook de vlucht. Niemand van dezen troep ontkwam. Niemand, die ook slechts had kunnen mel den, dat de onderneming mislukt was. 32 bolsjewieken lagen neergemaaid in het niemandsland, en hielden de honderden en duizenden voor onze stellingen gezelschap, voor wie slechts de sneeuw het witte lijk kleed was. S.S.-oorlogsberichtgever ERWIN ROCKMANN. BURGERLIJKE STAND LFIDEN. Geboren: Maria Johanna d. van W. F. Marcelis en M. J. de Vroede Antonius Hendrikus z. van P. Vink en M. C. v. d. Hoeven Berend Hendrik z. van J. Vene kamp en J. Ossel Geertruida Hendrika Maria d. van P. W. H. Wijers en J. M. Rie den Cornelis z. van C. L. v. Soest en H. Harskamp Gerar&.Jpcob z. van C. Vee- nendaal en G. v. EsSen Cornelis z. van S. Weeda en N. Sip Marius Willem z. van W. Ossevoort en M. v. d. Voord Maria Jacoba Antonia d. van N. J. A. v. d. Voort en H. M. v. Schaik Hendrika Christina d. van G. J. Flierman en H. C. Tober Samuel z. van D. Brussee en A. C. Noordeloos Roelof z. van W. F. Ab- bink en P. C. Roozen daal Leendert z. van A. de Vries en P. H. v. Vliet Hubert Jacobus z. van A. B. Oudshoorn en M. F. de Heiden Hermanus Johannes z. van J. H. Ligtvoet en F, v. Stralen Wilhelmus Johannes Maria z. van S. P. J. Adriaanse en A. Koevoets Johannes z. van L. Gijs man en J. Elema Johanna Cornelia d. van H. v. Strater en C. D. Oostrom. Gehuwd: D. J. Vermeulen jm. en C. M. Westdorp jd. Overleden: C. M. Vervark dr. 19 j. J. v. Aalzum m. 34 j. OMGEVING STOMPWIJK De harddraverij. Zooals bekend wordt op Dinsdag 11 Aug. a.s. de kórte- baandraverij om het kampioenschap van Zuid-Holland verreden. Ook dit jaar zullen de snelle dravers weder uitkomen. De hoo- ge prijzen, welke uitgeloofd zijn, zullen hieraan niet vreemd zijn. Deze bestaan uit 850 gld. (prijzen 500, 200, 100 en 50 gld. aan geld), bevens een kunstvoorwerp aan geboden door den Bond van Harddraverij- Vereenigingen in Nederland. Er is weer iets nieuws op het terrein aanwezig, n.l. een or ganisatie welke zich ten doel stelt de in zetten te verzorgen voor hen die de course bezoeken. De radio-installatie zal op keu rige wijze verzorgd worden door den heer Terree uit Bussum, die den geheelen mid dag door zijn luidsprekerinstallatie zorg zal dragen voor omroep van de winnende paarden. Ook is er een telefoon van start naar finish, alles met bediening ten dienste van draverij en bezoekers. Van het publiek en ingezetenen vraagt het bestuur, dat ieder aan de uitvoering van harte mede werkt, waarbij allereerst wordt gevraagd dien middag niet in de banen te komen, wat hinderlijk is voor het bestuur en be zoekers. £ituA.qie. WOENSDAG 5 Aug. Mis van O. L. Vr. ter sneeuw: Salve. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. LAATSTE BERICHTEN MANNEN WENDDEN VOOR DEKENS, LEVENSMIDDELEN EN LAKENS TE MOETEN VORDEREN. Gisteren belden twee mannen aan bij een woning te 's-Gravenhage. Nadat de dienstbode het luikje van de voordeur had opengedaan, deelden zij mede tot de poli tie te behooren en dekens, levensmiddelen en lakens te moeten vorderen. Toen de distbode hun verzocht zich te legitimeeren, weigerden zij dit. De toegang werd hierop geweigerd en de mannen moesten onver- richterzake afdruipen. De Haagsche politie waarschuwt nog maals. het publiek voor pogingen tot op lichting als deze. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 's avonds 2 tot des avonds 3 Aug. is de weersgesteldheid in de streek ten Noorden van Alkmaar, in de Wieringermeer en vermoedelijk ook in de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen kri tiek geweest voor het optreden van aard appelziekte en in het midden van het land en op de Zuidhollandsche eilanden kritiek behoudens iets te geringe bewolking. Bij het zwemmen verdronken. Maan dagavond is de 17-jarige schilderskpecht M. Davidse uit St. Laurens bij het zwemmen in het kanaal te Middelburg onwel ge worden en verdronken. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELSCH KUSTGEBIED. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Tijdens aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen. die in den lpop van den 3en Augustus werden ondernomen op voor den oorlog belangrijke en militaire instal laties aan de Engelsche kust, werden bom men geworpen op de aangevallen doelen, waar branden en vernielingen werden ver oorzaakt. Andere Duitsche gevechtsvlieg tuigen, die gewapende verkenningsvluchten ondernamen boven het Kanaalgebied en het noordelijk deel van de Noordzee zijn met goede resultaten naar hun bases terug gekeerd. In den loop van gisterèn hebben eenige Britsche vliegtuigen getracht een aanval te doen in het Nederlandsche en Noord- Fransche gebied. Door den onmiddellijken afweer van de op alle punten van de be zette gebieden in het westen gestationneer- do formaties Duitsche jachtvliegtuigen en van de luchtdoelartillerie werden de Britten naar het Westen opgedrongen, waarbij een Spitfire ten val werd ge bracht. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELSCHE STEDEN. BERLIJN, 4 Aug. (D.N.B.) Omtrent de gisteren ondernomen aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Groot- Brittannië deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht nog mede, dat de Duitsche machines verscheidene steden van de Midlands met bommen van zwaar kaliber- bestookt hebben, o.a. op Leeds, Middlesborough, Leicester en Lowestoft. Ook vliegvelden werden aangevallen. Een Duitsch«i:vliegtuig wordt vermist. VERGEEFSCHE SOVJET-AANVALLEN OP WORONESJ. BERLIJN, 4 Aug. (D.N.B.) Van mili taire zijde wordt medegedeeld: Sinds vier weken is Woronesj stevig in Duitsche han den. Alle pogingen der bolsjewieken, deze belangrijke stad door massale aanvallen van talrijke divisies en pantserbrigades te heroveren, werden door den Duitschen af weer verijdeld. Ruim 800 panserwagens verloren de bolsjewieken bij de Duitsche afweergevechten alleen in dezen geveoWs- sector. Duizenden en nog een duizenden bolsjewieken bleven voor de Duitsche stel lingen dood liggen. Een Duitsche divisie, overwegend bestaande uit Opper-Silezi- sche infanteristen, heeft aan het brugge- STRIJDT VOOR EUROPA Worosfllofsk ingenomen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 4 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten oosten van dc zee van Azof braken Duitsche divisies den tegenstand van de deels nog taai strijdende bolsjewistische achterhoeden. Snelle formaties van het le ger en van de Waffen SS hebben in onver schrokken opmarsch op verscheidene plaat sen de rivier de Koeban bereikt. De indu striestad Worosjilofsk werd na hevige straatgevechten ingenomen. Formaties van de luchtmacht vielen terugtrekkende vij andelijke colonnes met vernietigende uit werking aan en bombardeerden overdag en des nachts vijandelijke vliegveldden, trans portbewegingen en spoorwegcomplexen tot aan de noordelijke uitloopers van den Kau- kasus. Tusschen de Sal en de Don dringen Duitsche en Roemeensche troepen verder naar het Oosten op. Bij een nachtelijken luchtaanval op de Wolga-scheepvaart werd een Sovjet-tank boot tot zinken gebracht. In de groote bocht van den Don zetten de bolsjewieken hun vergeefsche tegenaanvallen voort. In het gebied van Rsjef werden nieuwe vijande lijke ontlastingsaanvallen in hardnékklge gevechten afgeslagen. Aan het front van de Wolchof- en voor Leningrad hadden eigen aanvalsonderne- mirgen plaatselijke successen. In de Fin- sche golf werden twee bolsjewistische mij nenvegers door bommen tot zinken -ge bracht, een andere werd beschadigd. In Egypte bestookten Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 2 op 3 Augus tus en gisteren overdag Britsche vliegvel den en veldkampen bij Alexandrië met bommen. In Noord-Afrika en boveil Malta werden in -luchtgevechten negen Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers zonder eigen verliezen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië viel de luchtmacht gisteren weer belangrijke militaire inrichtingen en vliegvelden in de Midlands alsmede aan de Oost- en Zuid kust van Engeland ten degle in scheer- vlucht aan. In de wateren van Torquay werden in den afgeloopen nacht door ge vechtsvliegtuigen voltreffers geplaatst op drie koopvaarders van een Britsch con- vooi. HET ITALIAANSCHH WEERMACHTSBERICHT. ROME, 4 Augustus. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 798 maakt het Ita- liaansche operbevel het volgende bekend: Aan het Egyptische front optreden van patrouilles. Tijddens verscheidene luchtge vechten hebben Duitsche Jagers drie Spit fires en drie Hurricanes neergeschoten. Formaties vliegtuigen van de As bom bardeerden vliegvelden op Malta en ver nietigden drie Britsche toestellen. hoofd van Woronesj dagenlang stand ge houden tegen de aanvallen van zes .vijan delijke divisies en drie pantserbrigades. Tot 36 malen per dag herhaalden de bolsje wieken hun aanvallen, die alle mislukten door het geconcentreerde afweervuur der Duitsche wapens. Ook het optreden van sterke artillerie en luchtstrijdkrachten ver mocht den bolsjewieken peen succes te bezorgen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Aug. Veiling. Per 100 k.g. Roode Kool 6.—, Groene Kool 6.—. Ra barber 45.Kroten 6.—. Uien 4.50. Peen 9.—. Andijvie 6.40—8.—. Sla 5.60 7.00. Druiven 80.Snijboonen 27. Stamiboonen f 23.—. Doperwten f 16.—. Peulen 12.80—16.—. Postelein 14.—. Spinazie f 8.—10.—Tomalen 16.-20. Per 100 stuks: Komkommers f 4.40—13.80. Bloemkool 4.40—14.—. Salade 1.20— 2.—. Perziken 3.-35. Per 100 bos: Kro ten 2.40—3.—. Pieterselie f 2.80—3.50. Radijs 1.80. Selderie f 2.40—3.—. Peen 4.80—6.00. BODEGRAVEN, 4 Aug. Kaas. Aange voerd 130 partijen Goudsche kaas. Prijs met R.M., le soort f 6262.50. 2e soort 6061. Handel matig. LEIDSCHENDAM, 3 Aug. Veiling. Eng. komkommers IA 13.50, I 11.—, II 8.50, III 5.50, stek 8.Kaskomkammers le soort 10.2e soort f 7.50, 3e soort f 5. Kropsla le soort 2.—, 2e soort 1.50. Stoofsla 0.07. Peen 6.Bloemkool IA 14.—, I 11.—, n 8.—, III 5.50. Toma ten 10.bonken 8.Andijvie per k.g. 0.08. Spinazie per k.g. 0.10. Poste lein 14.Rabarber f 5.Snijboonen 0.30. Spercieboonen 0.27. Radijs 1.80. Prei 5.—. Selderie f 3.—. Peterselie 3.50. Peulen f 16.Tuinboonen 7.Doperw ten 16.Mejoenen per k.g. 0.40. Roode en witte bessen f 15.—. Perziken f 35.—, 18.—, 10.—, 3.—. KATWIJK A. D. RIJN, 3 Aug. Veiling. Per 100 k.g. vroege aardappelen: Groote 5.60. Drielingen f 3.50. Doppers 12.40— 16.—. Bosprei f 3.504.50. Rabarber 3.20 5.p. 100 st.ï Sla 1.301.50. Boapeen 5.00—6.—. Bloemkool I 13.60—14.—. idem II 10.70—11.—. Kroten f 4.50—6.—, Peen p. kist f 1.601.80. ROELOFARENDSVEEN, 3 Aug. Veiling. Snijboonen 27.00. idem afw. 21.60. PronWboonen 27.00. Tuinboonen 7.00. Tomaten f 20.00. idem afw. f 16,00. Atigur- ken IV 7.00. idem V 3.00. idem stippel III-IV S 3.00. Slavellen f 7.00 per 100 k.g. Sla 1.50—2.00 per 100 st. TER AAR, 3 Aug. Veiling. Spinazie 0.10 Andijvie f 0.08, Tuinboonen 0.70, Snij boonen 2.70, Prinsesseboonen f 2.70, Wit te Pronkers f 2.70, Duibb. Stamboonen 2.30, Waschpeen 9.00, Kroten 3.00, Ra- baiber 8.00, Bospeen 6.00, Selderij 3.00, Sla 1,00—2.00. Bloemkool 0.03— 0.14, Komkommers 0.030.14, Tomaten 0.20, Augurken, fijn f 27.00. Fijn basterd 17.00, Basterd 10.00, Grof 7.00, Stip- ixel 3.00, Komkommers 3.00. ROTTERDAM. 4 Aug. Vee. Aange voerd: 2227 dieren, w.o. 53 paarden, 331 veulens, 150 schapen, 1005 runderen, 258 nuchtere kalveren, 154 graskalveren, 23 biggen en 253 bqkken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 690475480, kalf- koeien f 893575480, varekoeien f 465 385320, vaarzen f 350225, pinken 310- 230—190, graskalveren f 20016075. De aanvoer van graskalveren was als vorige week met willigen handel en prijshoudend. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was als vori'ge week met stroeven handel en stijgende prijzen. Varekoeien aanvoer ge woon met redelijken handel en iets hoo- gere prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer matig met kalmen handel en iets stijver in prijs. Offic ieele Mededeelingen MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAIL- LISTENPEIJ7EN VOOR GROENTEN Bekendmaking No. 25/1942. Deze lijst geldt van 5 Augustus 1942 af. GROENTEN: Gross.pr. Det.pr. p. 100 st. p. st. Uollandscbe bloemkool: Ia boven 27 cm. over den kop gemeten f 18.— 0.24 Ib 2227 cm..over dén kop gemeten 15.— 0.20 II1822 cm. over den kop gemeten 0.14 III 1218 cm. over den kop gemeten 7.50 0.10 p. 100 kg p. kg Witte kool 6.50 0.09 Roode kool 7.70 „0.10 Savoye kool 7.70 „0.10 Chineesche kool 6.70 „0.09 Spitskool 6.70 0.09 Snijsla „10.— „0.13 Andijvie 10.50 0.14 Postelein n 18.0.24 Spinazie: Had 13.50 0.18 struik 12.50 0.16 Boonen: stok prinsesse 20.50 0.38 snij spek 24.0.31 witte stamboonen z. dr. 22.0.28 overige soorten 18.50 0.24 Doperwten: rijs- en krombek 19.50 f 0.25 overige soorten 15.50 0.20 Tuinboonen 8.50 „0.11 p 100 st p. st. Kropsla I minstens 2 kg. p. 10 st. f 3.50 0.06 II van 1.7 tot 2 kg. p 10 st 3.— 0.05 Komkommers: Ia minstens 850 gr. p. st. f 17.0.22 Ib 700—850 gr. p. st. 14.— 0.18 II 600—700 gr. p. st. 11.— 0.14 III 500—600 gr. p. st. 8.— 0.10 p. 100 kg p. kg Komkommerstek 10J50 0.14 Tomaten I, II, III en IV 22.— 0.28 Tomaten bonken 17.50 0.23 Tomaten kriel en gescheurde 11.0.14 p. 100 st. p. st. Aubergines 33.0.40 p. 100 bos p. bos Peterselie, kervel 5,0.07 Bosselderie 4.50 0.07 j. 100 stp. st. Knolselderij (minstens 5 cm. dorsnee) 7.50 0.10 p. 100 bos p. bo* Bosprei 7.0.09 p. 100 kg p. kg Bosuien 6.50 0.09 Zllverulen 15.50 0.20 p. 100 kg. p. kg. Augurken: Soort I 31.50 0.40 Soort II 21.— 0.27 SoorTIII 13.— 0.17 Soort IV 10.— 0.13 Soort V 5.50 0.08 I II stippel 13.— 0.17 UI IV stippel 5.50 0.08 Pepers „112.„1.35 p 100 st p. st. Paprika 24 0.31 Koolrabi (boven 7 c.m. doorsnee 0.— 0.08 Peen zonder lof: p. 100 kg p. kg I van 2050 gram gewasschen 11.0.14 II van 51200 gram gewasschen 8.60 0.14 III van 201—500 gram ongewasschen 7.0.09 Bospeen: (0.6 kg. per bos min->- p. 100 hos p bos stens 15 st. per bos) 7.50 0.10 p. 100 kg. p. kg. Kroten 7.50 0.10 Ramenas 12.0.16 Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 ct per kg. of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor bezorging van groenten mag door detaillisten 1 ct. per K.G. in rekening ge bracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende kwaliteit van boven genoemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen berekend worden, welke in een redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maximum prijzen, welke gelden voor de beste kwali teit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepu bliceerde maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig worden verlaagd. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik baar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. HANDLEIDINGEN „C" VOOR SERVIESGOED. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat ten behoeve van handelaren in keramische producten en in stellingen met een zoogenaamd permanente bevolking, zooals internaten, kloosters e.d., van 7 Augustus 1942 af bij de distributie- diensten handleidingen „C" verkrijgbaar zullen zijn, met mededeeling in zake herbe voorrading enz. van serviesgoed.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3