LOTION MALWIDA 31 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT Red. Buitenland. Mr. H. GeUe. Lelden. Red. Stad en Snort. M. Zonderop. Lelden; Red. Omgevdng. L. Rooien. Lelden! Red. Letteren en Kunst. Fr. Scbnc.dcr8, Leldenl verantwoorde lijk voor de advertentlün i B. Bonnet Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week. 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 1—15 m.M. 2.30. elke m.M. meer 15 cent.'Ingezonden mede- deehngen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 0.60 per plaatsing, alle andere /Ó.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. weerbericht Zon onder 21.27 uur Dinsdagavond.' Zon.op 6.03 uur Woensdagmorgen. Tuochen deze tijden moet worden ver duisterd. maan komt Dinsdagnacht om ond °P Cn gaat DinsdagmiddaS om 3 04 i i5tAufi': De maan komt w°ensdagnacht om 1.05 uur op en gaat Woensdagnamiddag om 4 06 uur onder. 6 De maan konIlt Donderdagnacht om 1.36 uur op en gaat Donderdagnamid- cag om 5.05 uur onder. 7 Aug.: De maan komt Vrijdagnacht om 2.12 op en gaat Vrijdagavond om 6 uur on der. 8.Au«ustus: De maan komt Zaterdag nacht 2.53 uur op en gaat Zaterdagavond onder om 18.50 uur onder. Zweminr.: „De Zijl". 20 gr. C. VOEDSELBEVOORRADING VOOR DEN WINTER. Nu de tijd voor het conserveeren van producten van den nieuwen oogst is aan- ebroken, heeft een redacteur van het A r. P. te bevoegder plaatse inlichtingen in gewonnen omtrent hetgeen de overheid in dit opzicht voornemens is te doen. Voor wat de daarvoor in aanmerking komende groenten betreft is het drogen daarvan wel een van de voornaamste conserveeringsme- thoden, die van overheidswege worden toe gepast. Dit geschiedt thans op groote schaal. Groenten, die voor droging geschikt zijn, zijn nu in ruime mate ter beschikking. Men kan een strengen winter rustig tegemoet zien Aardappelen, winterpeen koolrapen e.d. worden in groote massa's door de overheid opgeslagen, om die in de moeilijke maan den voor de bevolking verkrijgbaar te stellen. De moeilijke maanden zijn vooral April tot en met Juni, wanneer de in kassen gekweekte producten opraken en de koude grond nog niet voldoende nieuwe gewas sen heeft opgeleverd. Deze apslag van houd bare aardappelen en groenten zal vooral in en nabij de groote wooncentra geschie den. Aardappelen zijn er thans voldoen de. Wanneer desondanks de distri butie van dit artikel wordt gehandhaafd, geschiedt dit om verspilling b.v. door parti culieren, die op eigen gelegenheid aardap pelmeel zouden willen gaan maken, zooveel mogelijk te voorkomen. Omtrent het schep pen van de gelegenheid tot bevoorrading door particulieren is overigens nog niet be slist, doch het ligt in de bedoeling om degenen, die over een doelmatige ruimte voor het bewaren van aardappelen beschik ken, hierin tegemoet te komen. Verder speelt de transportmogelijkheid hierbij een belangrijke rol. Voor de groenten, appelen e.d., die niet op den bon komen, doch wel geschikt'zijn voor bewaring tijdens den winter, zal naar een verdeelingsmethdode, met inschakeling van de groen tenhandela- ren, worden gestreefd. Ten slotte zullen ar tikelen als jam en stroop, zij het in dezelfde beperkte mate als totnutoe, op den bon ver krijgbaar gesteld blijven. Ook slachtproducten worden door de overheid in groote hoeveelheden geconser veerd en wel in de koel- en vrieshuizen, waardoor de distributie van vleesch enz. ge durende den winter niet behoeft te stagnee- ren. Boter en margarinegrondstoffen zijn eveneens op ruime schaal ten behoeve van de bevolking ingeslagen. De verwerking van melk tot melkpoeder gaat geregeld door, een methode, die het transport aanmerkelijk vereenvoudigt en 't mogelijk maakt, in den wintertijd die poe der weder om te zetten in melk. Zoo wordt, aldus besluit de redacteur van het A. N. P., voor onze voeding gezorgd en profijt ge trokken uit de lessen van den afgeloopen buitengewoon strengen winter. DISTRIBUTIE VAN SERVIESGOED „Reserve"-bonnen looppn 8 Augustus af. In het belang der lezers wordt er op gewezen, dat de tot en met 8 Augus tus a.s. geldige bonnen voor serviesgoed (de met het woord „Reserve" gemerkte bonnummers 30, 31, 32 van de bonkaart voor voedingsmiddelen) uitsluitend tot en met dien datum kunnen worden ingewis seld. Men heeft de vraag gesteld of ver- lenning vavt den geldigheidsduur dezer bonnen mogelijk zou zijn, daar tal van huisvrouwen nog geen serviesgoed hebben kunnen koopen. Dit is maar ten deele juist. Ongetwijfeld zijn er velen, die hun bonnen nog niet hebben kunnen inwisselen. De oorzaak hiervan is echter niet, dat er geen aardewerk te krijgen zou zijn, doch veeleer, dat het publiek een bepaald artikel, n.l. kopjes en schotels wenscht. Deze kunnen echter niet in voldoende mate verkrijgbaar worden gesteld, ornaat de productie uiter aard beperkt is en de vraag bijzonder groot. Het publiek wisselt de bonnen kennelijk niet in, omdat het hoopt, dat er spoedig vol doende koppen en schotels zullen zijn. Echter is het ook na 8 Augustus niet moge lijk de productie van koppen en schotels dusdanig op te voeren, dat aan de vraag naar dit zeer gewilde artikel voldaan kan worden. Bij dit product zal men nog ge- ruimen tijd met schaarschte rekening heb ben te houden. Verlenging van de bonnen na 8 Augustus heeft in dit verband dan ook geen zin en zal ook niet plaats hebben. Het is goed, dat het publiek hiermede rekening houdt en zijn bonnen inwiselt tegen artike len, welke nog in voldoend aantal te ver krijgen zijn. PRIJSKAARTJES OP GROENTEN- WAGENS. Daar er t>y de prijsaanduiding op groen- tenwagens onzekerheid bestaat omtrent de wijze, waarop zy moet geschieden, vestigt de gemachtigde voor de prijzen er de aan dacht op, dat groen ten'venters venplicht zijn de waren op hun wagens alle afzonder lijk te prijzen. Volgens artikel 2 van het prijsaanduidingsbesluit 1941 moeten zioh- baar uitgestalde waren immers van duide lijk ziohtlbare en leefbare prijskaartjes wor den voorzien. Het meevoeren van een prijs lijst is derhalve niet voldoende. INZENDING VAN MUZIEK PROGRAMMA'S. Het dep. van Volksvoorlichting en Kun sten deelt mede: Bij het ter keuring inzen den van grbpramma's aan het departement van Volksvoorlichting en, kunsten is het noodzakelijk het registratienummer van het commissariaat voor niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen te vermelden. Het nalaten hiervan geeft vertraging. gemengde berichten_ Door stoomtram overreden. Gister morgen omstreeks 10 uur is in de tweede Rosestraat te Rotterdam de 68-jarige voet gangster G. Pouwe, huisvrouw van W. Barendrecht wonende aan de Varkenoord- schekade aangereden door een stoomtram van de R.T.M. toen zij achteloos den rijweg overstak. De vrouw werd door de locomo tief gegrepen en 25 meter meegesleurd. De locomotief moest worden opgevijzeld om het slachtoffer, dat op slag dood was, te bevrijden. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Jongetje van 2 jaar door panter gegrepen Onoplettendheid van de begeleiders is gistermiddag oorzaak geweest van een ern stig ongeval in Artis Een tweejarig jongetje kroop n.l. onder de afzetting door tot vlak by de tralies van de roofdieren-afdeeling, waar een panter'onverhoeds een poot naar het ventje uitstak en met zijn klauw in het gezicht sloeg. De hoofdhuid met het haar werden de kleine afgerukt en ook aan de wangen werd het ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand is het jeugdige slachtoffer naar het O.L. Vrouwe gasthuis gebracht. 100.000 potlooden gestolen. De dief, die enkele dagen geleden een nachtelijk bezoek bracht aan een pakhuis in de Haar lemmerhouttuinen te Amsterdam en daar niet minder dan 100.000 potlooden buit- maakte, heeft slechts kort plezier daarvan gehad. De 21-jarjge los-werkman woont achter het bedoelde pakhuis en op een nacht sloop hij uit het dakraam van zijn woning over een plat naar den overkant, waar het hem weinig moeite kostte, om binnen te komen. Hij had zorgvuldig vermeden, vin gerafdrukken na te laten, maar voor het pverbrengen van den buit waren enkele wandelingen vice-versa noodig en deze lie ten hun sporen op het grint, dat het plat bedekte, achter, waardoor de recherche er spoedig in slaagde, den dief te achterhalen. De potlooden waren nog in zijn bezit. Honderd rpud kolen van zijn baas ge stolen. Een kolenhandelaar, gevestigd in de Jodenhouttuinen te Amsterdam be merkte dezer dagen, dat een schuit kolen, welke hij had aangekregen, bij controle aanzienlijk minder bevatte, dan op de nota was aangegeven. De leverancier hield echter vol, dat de juiste hoeveelheid was verzonden en wijl het om bijna honderd mud ging, werd de politie erin gemoeid. Spoedig kwam toen aan het licht, dat een der knechts van den handelaar een deel der lading inplaats van in het pakhuis van zijn baas, naar een ander adres had ver voerd, met behulp van een vrachtauto. De knecht en twee chauffeurs, die bij den diefstal betrokken waren, werden gearres teerd. De kolen waren inmiddels reeds clandestien natuurlijk tegen veel te hoo- gen prijs verkocht. spokt Stappen voor een Europeesche sportor ganisatie. Naar aanleiding van de inter nationale wedstrijden in het olympiasta- dion te Berlyn vonden tusschen de aanwe zige sportleiders van Bulgarije, Finland, Italië, Kroatië, Nederland, Noorwegen, Roemenië, Slowakije en Hongarije bespre kingen plaats, welke tot algeheele over eenstemming leidden. Vastgesteld werd, dat het Europeesche sporfcverkeer zioh niettegenstaande de moeilijkheden van den oorlog in stijgende lUn ontwikkelt, doch dat de internationale sportorganisatie zeer gebrekkig function- neert. Daarom werd met het oog op de noodzakelijkheid om de komende uitbrei ding van de Europeesche sport op te van gen en de ontwikkeling er van volgens een vast plan te doen geschieden aangedron gen op de oprichting van een Europeesche sportorganisatie, ens zoo spoedig als ten aanziep van de afzonderlijke sportgebieden de bestaande internationale organisaties zijn verdwenen op het in het leven roe pen van Europeesche organisaties voor de verschillende takken van sport. De instemming van Spanje met dit denk beeld was reeds verkregen. Aan den rijkssportleider von Tscbammer und Osten werd met algemeene stemmen verzocht, tot dit doel een Europeesche sportconferentie bijeen te roepen. Een dienovereenkomstige mededeeling aan de niet vertegenwoordigde landen, welke voor de volgende bijeenkomst in aanmerking komen, is reeds^,verzonden. Zoo teekenen ook op het gebied van de sport het saamhporigheidegevoeide wil tot opbouw en de eensgezindheid van het nieuwe Euro-pa zich af. ZEILEN. Laatste dag van de wedstrijden op den Westeinder Plas, De laatste dag van het eerste gedeelte van de Hollandweek ver liep onder ideale zeilomstandigheden. Wat de deelnemers -betreft, vocht men als het ware van den start af om de leiding. Het was jammer, dat wellicht daardoor ver schillende valsche starts plaats vonden en dat by de Drakenklasse en eenige andere klassen geringe aanvaringen -het gevolg da-arvan waren. Enkele nieuwe leiders do ken op, hoewel de kopgroepen dezelfde bleven. De uitslagen waren: 45 M2 Kruiserklasse: 1. Met'den hoofd prijs Föhn (A. G. Sijthoff), 2. Blauwe vo gel (J. Armbrust). Drakenklassen a: 1. Tyl Uilenspiegel (J. R. Blickman), 2. met den hoofdprijs Sapi- tau (J. Loorpuyt), 3. Sterna (J. C. Tims). Drakenklasse b: 1. Barbara B. (H. A. B. Burgerhout pr), 2. Thedo 3 (A. Carpen- tier), 3. De goud'en leeuw (J. P. van Eeste ren* Regenboogklasse: 1. Annemarie (L. de Wit), 2. Iris (S. de Wit), 3. Ohanteclair 2 (M. de Haan). Vrjjbuitenklasse; 1. Marodeur 5 (J. J. Jis- koot jr), 2. Sam Cornelisse (H. J. B. Schip pers) en 3. 't Zonnekind (ir. C. J. de Bergh) Valkenklasse a: 1. Bries 2 (J. J. van Monsjou), 2. Goesting (W. Ritman), 3. Valk (C. Bruynzeel), 4. Muizerd (mr. E. Stutberhelm). Valkenklasse -b: 1. Papita (P. 't Hooft jr.), 2. Nimrod (Wout Bruynzeel), 3. Planeur (ir. F. W. Weber). Pampusklasse met byzeilen: 1. Kamper Steur (P. H. Cramer), 2. Wildebras (J. M. Meertens), 3. Holland (J. H. C. Sieverts), Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Alk (A. Vol'ker jr.), 2. Albatros (G. J. Lagendijk), 3. Windekind (G. C. C. Sieverts). 16 M2 Toeiklasse: 1. Baukje (J. de Lint), 2. Mams (J. C. Vogel), 3. Brandaris (H. L. Asser). 16 M2 Eenheidsklasse le groep: 1. Squall (W. J. de Jöngh), 2. Arendsjong (A. Arende se), 3. I '11 try mej. T. Maartense), 2. groep: 1. Roerdomp 3 (Jan Brunt). 2. Nix 2 (G. H. van Harten), 3. Pourquoi 8as (N. Wolfs winkel). Internationale 12 M2 klasse a: I. Wilgen- hoek (J. H. Louwerse), 2. Fl-e-vo (M. Dud'ok van Heel), 3. All weatter (Jac, F. Stap). Internationale 12 M2 klasse b: I. Robbe does (P.- Prins), 2. de Witte (W. Visser), 3. Jan van Galen (J. J. Alberdingh Thy'tn). Internationale olympia jollenklasse a: i. met hoofdprijs Beroeboe 3 (J. Bier), 2. Mag neet (J. R. v. d. Berg), 3. Daphnia (P. H. R. Borgehhoff Mulder). Internationale Olympia Hollandklasse b: I. Paraat (Kor M. Kant), 2. Lumay (H. Ca- viet), 3. Rietelaar 3 (John Bakker). Intern. 12 voet j oil enklasse a: 1. Woelwa tertje (mej. Dicky Kleijn), 2. Woelwater tje 2 (H. Fokker); 3. Popje (p. M. Schoen). Intern. 12 voetjollenklasse b: 1. Punch (W. Smelt) 2. Engerd (mej. G. Heyn), 3. Pelikaan (H. J. de Ruyter). B.M. klasse: 1. Bries (M. Knol), 2. Ivar (A. G. van Bladeren), 3. Hoeska Scher pe! jr.). WATERPOLO Wedstrijden van AZC. Woensdag avond worden in Alphen's zwembad de volgende wedstrijden gespeeld; om h$t kampioenschap van den kring. Dames AZC I—GZC I (Gouda). Heeren AZC III— Boskoop III. AZC oomb.de Bijlen. WIELRENNEN Derksen wint den grootcn prijs van de Ordrupbaan. De groote prijs van de Ordruipbaan, welke reeds sedert 1888 be staat, werd ditmaal gewonnen door den Nederlander Jan Derksen in een strijd te gen Arie' van Vliet en de Denen Anker Meyer Andersen en Willy Falck Hanson. Nieuw 24 uurs afstandrecord. De Deensche lang-afstand renner Ohristensen, die onlangs reeds een nieuw wereldrecord over 12 uur vestigde, leverde thans ook de beste werejdprestatie over-24 uur en wel met een afstand van 726 km. Het oude re cord stond sedert 1912 met 704,825 km. ten name van d'en Duitsoher Wei$c. SCHAKEN Kampioenschap van Nederland. De afgebroken partij van de eerste ronde van van der Hoek en van Soheltinga eindigde, zonder dat er verder gespeeld werd, in re mise. Tweede ronde: van Scheltinga-van .Steenis 10. Een Engelsche partij, waarin van Steenis in de opening een fout maakte. Na een langdurigen strijd wist van Schel- tinga het kleine voordeel, bij de opening verkregen, in winst om te zetten. Sum,pers -van der Hoek 34Yt Grünfeld Indische partij, die langen tijd langs theoretische bapen ging. Van der Hoek wilde hiervan tenslotte afwijken en nam een uur bedenk tijd voor een zet. Na herhaling van zetten weid het tenslotte remise. Cortlever-Kra- mer 10. Fransche partij, welke geruimen tijd gelijk opging. Kramer liet toe, dat Cortlever tot ruil op den damevleugel kon overgaan, hetgeen hem de partij kostte. De Groot-Mulder 10. Spaansche partij met zeer moeilijk spel van belde kanten. De groot blokkeerde den damevleugel en ging op den anderen vleugel tot den aan val over, hetgeen hem het gewenschte suc ces bracht. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en ochtendgymnastiek 7.00 en 8.00 B.N.O.: Nieuws 8.15 Gewijde zang 8.45 Cello en piano 9.15 Voor de huisvrouw 9.30 Kindermuziek 10.00 Geliefde melodiën 11.00 Vacantie-Kleuterklas 11.20 En semble Jack der Kinderen 12.00 Klaös van Beeck en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Zang met piano 13.45 Strijkkwartet 14.00 Melo- disten 15.00 Voor de vrouw 15.20 Viool en piano 16.00 Cyclus: Gelijkenis sen die alleen in het Evangelie van Lucas voorkomen 16.20 Voor de jeugd 17.00 Valse musette 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Jeugdstormreportage 17.45 Koor en orkest van den Nat. Jeugdstorm 18.00 Een half uur Roemenië (gr.) 18.30 Ned. solistenplaatjes 18.45 B.N.O.: Nieuws 19.055 Liedje van verlangen 19.15 Zang met piano 20.00 Residentie- Orkest 21.00' Luisterspel: „De zwarte handel lokt" 21^20 Residentie-Orkest 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 Humoresk Melodios Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 22.15 Walsen 23.00—24.00 Van A tot Z liefde. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversub I 8.15 Gerard van Kreve len en zyn orkest 9.00 Omroeporkest 9.40 Opera- en filmmuziek 10.00 Morgen wijding 10.15 Piano 10.40 Voordracht 11.00 Klassieke gram. 12.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest 12.45 B.N.O. Nieuws 13.00 Reportages 13.15 Otto Henriks en zijn orkest 14.00 Kinderko ren zingen 14.15 Voordracht 14.30 Opera: „Un ballo in Maschera" 16.00 Klassieke kamermuziek 16.30 Beetho ven's le Syymphonie 17.00 den tuin in! 17.15 B.N.O.Nieuws 17.30 Ensemble Willyy Kok (18.00 Luisterspel: „Van Soe- ten Dranck") 18.45 Marcel Wittrisch en Erna Sack 19.00 De Praatvaars 19.15 Marschen ij rparschliederen 19.30 B.N.O. Nieuws 19.40 B.N.O.: Brab. praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 Cabaret programma 20.45 De Familie de Boer 21.00 Anna del Rio zingt 21.15 Amuse mentsorkest 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 B.N.O.: Pol. praatje 22.10 Avónd- wijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Ie Programma: 6.45—24.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. Eén Sigaretje.... (NA 2 DAGEN ROOKT HET NOGl) 'n Heel bosch en hectares hei kunnen in rook opgaan door één weggeworpen sigaretteneindje! Juist nü Is dat verlies funest: er Is toch al zooveel hout gekaptl Juist nü geldt het dubbel: ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI (het Is trouwens ook streng verboden!) Een halfjaar hinderlijke hoofdpijn. Na korten tijd ge heel verdwenen. De Heer J. R. te R. schrijft, dd. 4-10-'40s „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende -hinderlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kpur met Ovaaltjes. Reeds na. korten tijd waren de pijnen geheel verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rbeumatiok. ischias, spit. verkoudheid, griep, zeau w- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trtneral Agentuur. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 et». In alle apotheken en drogisteriien verkrijgbaar. Tnnefal Agentuur, Nassaukade 473. Amsterdam 83-726 STADSNIEUWS N.Z.H.T.M. In de op 3 Augustus 1942 gehouden alg. verg. van aandeelhouders in de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij n.v. werd verslag uitgebracht over het af geloopen jaar en werden de balans en ver lies- en winstrekening-' per 31 December 1941 goedgekeurd. Evenals het vorige jaar zal geen dividenduitkeering plaats hebben. Met het voorstel van Commissarissen aan aandeelhouders om de winst ad f 5.534.98 in mindering van het verliessaldo te bren gen, werd ingestemd. Aan den heer prof. dr. ir. J. Goudriaan werd op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Commissaris. Besloten is, in deze vaca ture niet to voorzien. Goedgekeurd werd een overeenkomst, regelende de financieele verhoudingen tusschen de N.V. Nederland- sche Spoorwegeen en de aanverwante Maatschappijen, onder welke de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij n.v. Eveneens werden goedgekeurd de ont- bindingsovereenkomsten, resp. de exploi tatie-overeenkomsten tusschen de N.Z.H.T. M. n.v. en de Maatschappijen, welker lynen zy blijft exploiteeren. Handelsregister K. van K. Nieuwe inschrijvingen: Ver- eenigde Wasscherijen Vewa Leiden. (B.P.) Leiden, Witte Singel 13. Wasscherij. Venn.: H. B. A. van Ulden (H. V.) en L. G. W. van Ulden (H. V.), Leiden Bovengenoemde zaak is de voortzetting van: Vereenigde Wasscherijen Leiden „Vewa" N.V. in liqui datie. J. J. Krantz Zn. (B. P.) Leiden, Oude Singel 86. vervaardiging en verkoop van wollen e.a. stoffen. Venn.: Dr. L. P. Krantz, Oegstgeest en A. Krantz, Leiden. (H. V.) Bovengenoemde zaak is de voort zetting van: J. J. Krantz Zn. N.V. in liq. Commanditaire Vennootschap Winkel bedrijf v/h H. J. van den Berghe. Noord- wijk aan Zee, Hoofdstraat 76a. het uit oefenen van het winkelbedrijf, speciaal de handel in sigaren en schoenen en aanver wante artikelen. Beh. Venn.: E. H. van den Berghe, Noordwijk a/Zee. Aantal vennoo- ten bij wijze van geldschietingvijf. Ge volmachtigde: H, j. van den Berghe Noord- wijk aan Zee. Bovengenoemde zaak is de voortzetting van: N.V. Winkelbedrijf v/h H. J. van den Berghe In liq. Firma J. A. Houps. Leiden, Prinsen straat 68. kruideniersbedrijf, verkoop van glas- en aardewerk en textielgoederen. Venn.: K. de Boer en C. W. de Boer-Houps, Leiden. Wijzigingen: N.V. „Het Oude Nest". Voorschoten, van Wijngaardenlaan 48. ver krijgen, exploiteeren en vervreemden van onroerende goederen, enz. De N.V. is ont bonden. Het bedrijf der Vennootschap wordt niet voortgezet. Liq.: J. P. M. C. van Iperen. Pension „Panorama". Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg 56, hoek Pr. Hendrik straat. Tot Verwaltungstreuhander van bovengenoemde zaak is aangesteld: G. L. van der Berg, Noordwijk aan Zee. Naaml. Venn. N. Zandbergen Wzp's •^Bloembollenbedrijf. Oegstgeest, Rijsjes 16. Bovengenoemde N:V. heeft haar bezittin gen en belangen, alsmede verplichtingen op den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen. J. J. Krantz Zn. N.V. Leiden, Oude Singel 86. vervaardiging van wollen e.a. stoffen. De N.V. is met ingang van 1 Jan. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: Di\ L. P. Krantz, Oegstgeest en A. Krantz, Leiden. Bovengenoemde N.V. heeft haar bezittin gen en belangen, alsmede verplichtingen, óp den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen aan de vennootschap onder firma: J. J. Krantz Zn. NE0ERLAND6CHE TOERISTENBOND (ANWB) De heer G. H. v. Brussel, onderwijzer aan de Leonardusschool is geslaagd voor acte Engelsch L.Ö. Voor het examen Fransch M.O. acte A is geslaagd mej. A. P. Sevensma. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 94) De auto stopt opzij van de fabriek voor een lange loods en tezamen begeven zij zich naar het laboratorium. Er is niemand anders meer dan een jon gen, dien Herbert Prins met een of andere boodschap wegstuurt. Dan laat hij Marga de potjes en pannetjes en de reageerbui zen zien en weldra gaan beiden geheèl op in hun proefnemingen. Marga heeft een witte jas aangetrokken en begint zich steeds meer voor de zaak te interesseeren, want dan ziet ze al wel heel spoedig: Her berts idéé is uitstekend opgezet. Daar moet ongetwijfeld iets goeds van te maken zijn. Een poosje later keert de jongen terug en begint ietwat onhandig een tafel te dekken. Marga komt plotseling tot de ont dekking, dat z eecht honger heeft. Samen gaan zij aan een hoek van de tafel zitten om zich te goed te doen aan het uitgele zen souper, terwijl rondom hen verschil lende instrumenten zijn opgestapeld en een of ander vloeistof op een gasvlam zachtjes staat te pruttelen. Daarbij praten zij druk en geanimeerd over het tot dusver bereikte resultaat van hun proefnemingen, als twee oude collega's, die reeds jarenlang met elkaar samen werken druk en volkomen onpersoonlijk. Eén ding staat wel vast: zoo heel gauw zullen ze niet tot het verwachte succes ko men; dezen avond in ieder geval niet. Daar voor is de zaak toch al te gecompliceerd en als het iets goeds moet worden, zal men er ook de moeite voor over dienen te hebben. Marga en Herbert beschiken, wat dat betreft, beiden over het noodige doorzet tingsvermogen. Neen, dezen avond bereiken zij nog geen bevredigende resultaten en ook de eerst volgende avonden nog niet. Want dagelijks, na sgluiting van de fabriek, haalt dr. Prins Marga af om haar ook eiken avond weer behoorlijk en zonder verdere ongewenschte vragen voor het huis met de# afschuwe lijken brandmuur af te levereil. En Marga begint langzamerhand de volkstuintjes te verwaarloozen; ze zit bijna den geheelen dag aan het raam over schei kundige boeken gebogen en staat dikwijls al geheel gekleed klaar om mee te gaan, wanneer Herbert beneden belt, Ze is ook niet meer zoo angstwekkend bleek en ze heeft nu evenmin zoo'n afwe zigen blik, alles een gevolg van het ge meenschappelijke werk, dat haar volko men in beslag neemt en waaraan ze zich qpk geheel kan geven, omdat ze er zeker van kan zijn, dat Herbert niets persoon lijks tegen haar zal zeggen, geen enkele toespeling maakt en zoomin van haar fa milie als van haar tegenwoordige levens omstandigheden zal reppen. Op zekeren dag verschijnt Herbert Prins repds 's morgens. Ja, hij kan werkelijk niet langer wachten. Ze zijn den vorigen avond bijna tot een resultaat gekomen na on telbare teleurstellingen! en als Marga er niet op tegen heeft, zullen ze nu maar di rect voortgaan. „Ja, maar moest je dan eigenlijk niet in de fabriek zijn?" vraagt Marga verwon derd. Herbert Prins haalt zijn schouders op. Ja. goed beschouwd wel. Het is eigenlijk niet meer of minder dan grof plichtsver zuim, waar hij zich aan schuldig maakt. Hij zou de eerste niet zijn die om zoojets op straat zou worden gezet. Ten slóttte ris keert men eigenl'jk zijn geheele carrière voor zoo'n kleinigheid. Herbert Prins spreekt in het algemeen, want dat hij er bij de Faustfabrieken niet zoo gauw uit zal worden gegooid, staat wel als een paal bo ven water. „Nou dan", zegt Marga angstig. „Wat bezielt je dan?" „Het leven is me meer waard", zegt Her- bert Prins, zonder haar aan te zien. Wat, wel beschouwd, een nogal eigenaardig ant woord is, wanneer men bedenkt, dat 't ten slotte verband houdt met een tamelijk dood scheikundig experiment. Maar Marga schijnt dit niet op te vallen. Ze denkt er alleen nogal vaak aan, hoe hij dat gezegd heeft: het leven is me meer waard. Marga maakt zich zoo klein mogelijk op' haar plaats in den zilvergerijze, als. zij de zen ochtend het fabrieksterrein oprijden. Er is echter niemand te zien, behalve een paar arbeiders en die herkennen haar blijkbaar niet. Herberts ondergeschikten hebben waarschynlijk een dag vacantie ge kregen, of ze zijn ergens anders in de fa briek te werk gesteld; in ieder geval is het laboratorium verlaten. En op dezen gedenkwaardiger dag komt dan het oogenblik, waarop Marga Faust en Herbert, Prins zich boven een onschuldig uitzienclen, maar zwart geblakerden smelt kroes oprichten en elkaar stralend aankij ken: dat is het het lang verwachte en zoo zeer gewenschte resultaat! Tienmaal wantrouwend onderzocht, tienmaal aan een scherpe controle onderworpen en tienmaal zijn voortreffelijkheid bewezen. Marga wrijft iets van de doorzichtige pas ta op haar vinger uit en ruikt er aan. Het is zeldzaam zacht en zuiver en het heeft noch den zwoelen geur van een of ander bloemenparfum, noch dien van versche vruchten; het ruikt veeleer naar pittige, opwekkende kruiden en misschien ook een beetje naar de vochtige aarde in de lente. „Dat is geweldig", jubelt Marga, „dat is eenvoudig geweldig! Daarmee zul je een enorm succes hebben; dat wordt een we reld-artikel!" ,,Ik? Nee dank je wel!" zegt Herbert Prins droog, terwijl hij zich naar het fon teintje begeeft om zijn' handen te was- schen. Marga loopt hem achterna en staart hem stom verbaasd aan. „Waarom kijk je zoo?" vraagt hy lachend. „Nu dat zaakje gelukt is, heb ik er toch geen belang meer bij". Marga moet naar haar woorden zoeken. „Wat wil je dat nu maar eenvoudig la ten liggen? Wil je er dan niets mee begij nen? Maar waarom heb je je er dan m 's hemelsnaam zoo druk voor gemaakt?" (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2