DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje DINSDAG 4 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10319 S)e C^lx^olvcSoii/^ciAit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 G. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bidden om vrede In ©en predicatie, eenigen tijd geleden, werd de ons bijzonder imponeerende op merking gemaakt: „Er wofdt gebeden om vrede, maar is bij velen niet de bron, waar uit die bede opstijgtde haat?" Inderdaad: door niet weinigen wordt ge beden om vrede, terwijl het gebed dien naam niet verdient! Maar gelukkig staan daartegenover ve len, die een zuiver gebed om vrede weten te storten weten te bidden om den vrede, die in het kort vredesgebed van Pius XII wordt aangegeven als de vrucht van rechtvaardigheid en niefde. Bidden om den vrede! Het hoog waardig episcopaat heeft weer een drin gend beroep gedaan op katholiek Neder land, om te bidden ter verkrijging van een spoedigen vrede, gegrondvest op recht vaardigheid en liefde. De Bisschoppen roe pen allen op, een noveen te houden, om Ma ria's voorspraak te vragen, een noveen ter eere van O. L. Vrouw van Ldurdes, van 7 tot en met 15 Augustus. 4 Het is ons een voorrecht, door mw^fiel van de pers, dezen oproep van onze Bis schoppen verder te kunnen verspreiden en nogmaals onder de aandacht te kunnen brengen van alle katholieken in Leiden en omgeving. De noveen begint dus a.s. Vrijdag, om te eindigen op Zaterdag 15 Augustus, feest van Maria Hemelvaart. Altijd, en op die dagen in het bü?onder, worde er gebeden en geofferd of mis schien beter gezegd: geofferd en gebeden in de goede gesteltenis, om van God red ding af te snrèeken voor de zoo zwaar be proefde menschheid! Niet slechts voor hen, die de christelijke leer niet kennen, maa^ook voor christenen is het niet overbodig, er aan- te herinnern, dat offer en gebed naar christelijke opvat- mag nutteloos zijn, als zij niet geschieden in de goede gesteltenis; en dat die goede gesteltenis tenéenenmale is uitgesloten bij hen, die zijn bezield met gevoelens van haat! De mensch, die in God gelooft, en voor wien derhalve vaststaat, dat bij God alles mogelijk is, en die dan bedenkt, dat God reeds zoo dikwijls langs" geheel anderen weg uitkomst gaf, dan wij, menschen, hadden uitgestippeld hij leeft in het blij de optimisme, dat God het gebed om een spoedigen vrede verhooren kan, aan de wereld op het meest onverwachte tijdstip schenken kan een vrede, die is „vrucht van rechtvaardigheid en liefde". In de goede gesteltenis zullen de katho lieken God smeeken om barmhartigheid en redding voor de wereld, voor de mensch heid; in de goede gesteldtenis van waar achtige christelijke liefde! A.s. Vrijdag eerste Vrijdag van de maand beginnen allen een noveen van offer en' gebed. Het convooi In de Noorde lijke IJszee Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Eenige dagen geleden ging het opperbevel der Duitsche weermacht er toe over het zwijgen van Londen en Washington over de vernietiging van het groote convooi in de Noordelijke IJszee te verbreken door een aantal namen te noemen van tot zin ken gebracht schepen. Ondanks dit objec tieve tegenbewijs werd aan den eisch van het Engelsche volk om eindelijk ophelde ring te geven, niet voldaan. Het argument, - dat men door de werkelijke scheepsverlie- zen in den slag op den Atlantischen Oceaan en de ramp in de Noordelijke IJszee be kend te maken, den tegefttand^r aanknoo- pingspunten zou geven over de uitwerking van zijn oorlogvoering ter zee, blijkt na de publicaties van het opperbevel der Duitsche weermacht niet steekhoudend. Attlee kan zich aan de onaangename vragen in het Lagerhuisnog slechts onttrekken met een botte weigering en de bijvoeging, dat o«er de verliezen niets kan worden gezegd. Een dergelijk zwijgen spreekt voor zichzelf. Anderzijds poogt men te Londen om de Duitsche mededeelingen, die namen en grootte van de tot zinken gebracht schepen bevatten, te verdoezelen, de wereld te doen gelooven, dat aan Duitsche en Italiaansche scheepsruiipte sedert het begin van den oorlog tot eind Juni van dit jaar ongeveer 6.8 millioen brt. tot zinken gebracht of be schadigd zijn. Londen is dus niet eens in staat onderscheid te maken tusschen zooge naamd tot zinken gebracht, buitgemaakte of beschadigde schepen. Het opperbevel der weermacht zet zijn publicatie voort van namen van schepen, die sedert den eersten Juni 1942, eersten dag van zvftijgen van Churchill over den slag op den Atlantischen Oceaan, tot zin ken zijn gebracht. De Duitsche duikbooten hebben sedert dien dag onder ander de volgende schepen vernietigd: Joemaid (1964 brt.), Geo W Mc Knight (,12502 brt.), Alfred Jones (5013 brt.), Ope (4545 brt.), Ashby (4868 brt.) British Cap tain (6968 brt.), het ravitailleeringsschip voor oorlogsmateriaal Corenthia (3123 brt.) British Workmen (6994 brt.) Clan Camp bell (7255 brt.), Helka (3471 brt.), Grelrasa (4574 brt.), 'Peterton (5221 brt.) De lijst wordt voortgezet. NEDERLANDERS IN Z.AFRIKA DOOR ENGELSCHEN GE- VANGEN GENOMEN Men verneemt, dat bijna alle in de Unie van Zuid-Afrika wonende Nederlandsche burgers gevangen genomen zijn, omdat zij zich verzetten tegen den aanmatigenden eisch van de Britsche autoriteiten,/die hen wilden mobiljseeren om hen tè laten deel nemen aan deif strijd overzee. In Nederland zal men met verbijstering van dit bericht kennis nemen. Niet alleen het Zuid-Afrikaansche broedervolk, ook de Nederlandsche volksgenooten in Zuid- Afrika worden gedwongen ten strijde te trekken voor het Engelsch imperialisme. En nu zij weigeren voor de aartsvijanden van hun land te vechten worden zij een voudig gevangen genomen en opgesloten in gevangenissen en concentratiekampen. Daar tegen steekt de houding van Duitsch land wel heel sterk af. i. Duitschland, dat zijn eigen volk laat bloeden niet alleen voor Duitschland, maar voor heel Europa, dwingt desniettemin de Europeesche landen, die zij bezet, niet tot den strijd. Wie meestrijden wil met Duitschland voor een nieuw Europa, wordt verwelkomd, ook omdat hij dit vrijwillig doet, omdat hij als vrij man zich wil inzet ten voor een daad, dat is: de toekomst van Europa. Gedwongen wordt in al die landen, niemand. Engeland daarentegen gaat voort ande ren voor zich te laten vechten, eerst met valsche beloften, en nu dit niet langer meer gaat met dwang. Dit bericht werpt op nieuw een helder licht op de perfide En gelsche metho'den. Hel tweede front Uit Londen wordt gemeld: Aan de Times wordt uit Moskou gemeld, dat alle Mos- kousche dagbladen in hun Zondagsedities berichten publiceeren uit Londen en New- York, waarin de maatregelen betreffende de vorming van een geallieerd tweede front in Groot Brittannië en de Ver. Staten wor den geschilderd. Dit is de eerste maal se dert Juni, .dat het thema van het tweede front openlijk in de Russische pers wordt behandeld. Er is geen twijfel aan, dat te leurstelling en argwaan jegens de gealli eerden onder de Russische bevolking toe nemen. ZOO EENVOUDIG IS HET NIET Uit Londen wordt gemeld: De Nieuw- Zeelandsche premier Fraser heeft bij een bezoek aan Australië in Sidney op een ver gadering van vakvereenigingsleden o.m. verklaard: Veel van het huidige ge schreeuw om een tweede front in Europa is niets anders dan leeg geklets. Zoo een voudig is het niet een tweede front te vor men, want m©n moet niet vergeten, dat de Duitschers de door hen bezette landen steeds hecht in handen hebben gehad. De bijzondere correspondent van het agentschap „United Press" schrijft uit Cal cutta: In Indië wachten millioenen en millioe- nen werklieden, koelies en knechten met ongeduld op het begin van een door Gan dhi aangekondigde burgerlijke ongehoor- zaamhejdscampagne. Deze beweging zal in de Indische fa brieken stakingen uitlokken, die zware gevolgen kunnen hebben voor de oorlogs industrie en de geheele productie in de war zouden kunnen sturen. De door Gandhi aangekondigde beweging werd door het uitvoerend comité van het BEKENDMAKING. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Het bureau van den Wehrmachtsbevelheb- ber in Nederland maakt het volgen de bekend: De marinebevelhebber in Nederland verleent op grond van de verordening van den Rijkscommissaris 100/41 in zake bijzondere maatregelen ten behoe ve van de kustverdediging vrijstelling van de verordening voor het in het af gesloten gebied liggende deel van het Merwedekanaal van Amsterdam tot het kruispunt met den weg naar Bus- sum^ Het opengestelde stuk van het Mer wedekanaal mag door watersportvaar tuigen tusschen zonsopgang en zons ondergang bevaren worden MEGERLE OVER DE TOEKOMST VAN EUROPA. In de Berliner Boersenzeitung schrijft Karl Megerle een tweede artikel in zijn reeks „Met of tegen Europa". Hij zegt daar in onder meer: Niemand kan ontkennen, dat het Euro peesche vasteland door tallooze elementen voorbestemd is tot een inwendige eenheid. Tot deze elementen behoort de geestelijke gemeenschap, gevormd door de versmel ting der cultuurelementen uit Griekschen, Romeinschen en Germaanschen tijd, de vroegere godsdienstige eenheid en de 2000 jaar van gemeenschappelijken arbeid en strijd. Andere elementen zijn de gemeen schappelijke afhankelijkheid van invoer, het gemeenschappelijke verlangen naar een veiligen vrede en naar welstand, het be lang bij een uniform verkeersnet en de ge meenschappelijke vraagstukken op sociaal, economisch en technisch gebied. Tenslotte wordt een belangrijk element gevormd door de van buiten komende noodzaken, zooals de liquidatie van het bolsjewisme. Uit dit alles volgt, aldus Megerle, dat slechts een Vereenigd Europa in den nieu wen tijd der groote gebieden bestaan en gedijen kan. Wie een vereenigd en bloeiend Europa wil, moet ook de middelen willen. Van Engeland noch van de Vereenigde Sta ten kan in deze ontwikkeling positieve me dewerking verwacht worden. Van de Ver eenigd e Staten niet, omdat de Amerikaan- sche pseudocultuur zich nooit kan meten met de 2000 jaar oude cultuur van het. schermende Europa, van Engeland niet, omdrt Europa voor dat land niets positiefs meer beteekent, maar nog slechts een bij functie der Engelsche wereldpolitiek is. Alleen daarom, zoo vervólgt Megerle, richten zich de Engelschen tegen de-nieu we ontwikkeling en trachten zij tot de oude politiek van het evenwicht van krachtèn terug te keeren. Het ideaal van het groote gebied (Grossraumideal) in het jonge Europa zal echter toch verwezenlijkt wor den, omdat op alle oorlogstooneelen mee- doogenloos onthuld wordt, hoe zeer de En gelsche machtspositie verzwakt is. congres,dat de meerderheid van het Indi sche volk vertegenwoordigt, goedgekeurd. Hoewel het congres slechts voorstander is van een beweging van lijdzaam verzet, sluiten de politieke centra de mogelijkheid van sporadische onlusten niet uit die door zekere Mohammedanen zouden kunnen uitgelokt worden. In een artikel, dat te Bombay werd ge publiceerd, heeft Gandhi ten andere ver klaard, dat de ontevredenheid der Iijdiërs over het uitblijven van de algeheele onaf hankelijkheid wel eens zou kunnen stijgen in die mate, dat zij de Japanners hartelijk zouden onthalen, wanneer deze het land zouden binnenvallen. Volgens bericht uit Tsjoengking zijn de Japansche luchtstrijdkrachten de laatste dagen bijzonder actief geweest in de pro vincies Foe Kien, Tsje Kiang en Hoenan. Uit de berichten blijkt, dat Japansche bom menwerpers 31 Juli boven Tsjang Men, een strategisch punt aan den Noordelijken oever van de Min in de provincie Foe Kien, hebben gevlogqn en bommen hebben laten vallen op militaire installaties. Op 1 Augus tus hebben zij een nieuwen aanval gedaan en de militaire installaties, die aan het vorige bombardement waren ontkomen, vernield. Een andere formatie Japansche vliegtuigen heèft .dienzelfden dag Loeng Twan in het Zuiden van de provincie Tsje- kiang gebombardeerd. In den nacht van 1 op 2 August^*» hebben Japansche bommenwerpers een hevige aan val ondernomen op militaire installaties te Loeng Ling, een belangrijke plaats aan de Siang in het Zuiden van de provincie Hoenan. JAPANNERS BEZETTEN VLIEGVELD OP NIEUW-GUINEA. Naar uit New York wordt gemeld, heb ben de Japanners het vliegveld Cocoda, 90 kilometer van Port Moresby, bezet. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN MOEDERTAAL, De N o o r d b r a b a" n t s c h«e Cou rant schrijft: Onlangs is een voorschrift gegeven dat verbiedt om zich bij het tennisspel te be dienen van Engelsche termen. Het gebruik was zelfs bij degenen, voor wie de Engel sche taal een onbekend domein is, zóó in geburgerd dat een dezer dagen ons iemand, die van een tenniswedstrijd weerkeerde verklaarde, het zoo gek te vinden dat er door onze Nederlandsche spelers en speel sters en door allen, die bij den wedstrijd zijn betrokken, plotseling Ncderlandsch werd gesproken. Inderdaad, men vond het gek. zooals men in ons land gauw iets gek vindt, wanneer er iets veranderd wordt, zelfs wanneer die verandering een verbetering is. Engelsche uitdrukkingen en speeltermen werden en worden bij ons gebruikt omdat het mooie tennisspel met alles wat er aan vastzit uit Engelëfnd is gekomen. Men nam met de rozen de doornen; het klonk wel gewiöhting en de officieele sportlieden maakten zich over dien taaluitwas niét druk. Af en toe kwam er een krant tegen in verzet, maar daarbij bleef het. Nu is er een verbod en wie het wel meent met onze schoon e moedertaal, zal er zich over verheugen, al moet hij er 't is gek aan wennen dat onder Neder landsche dames en heeren tijdens het ten nissen Nederlandsche sport term en worden gebezigd. In de populaire voetbalwereld is men gelukkig al een heel eind gevorderd. Men spreekt daar van doelman, achterspelers, spil, rechtsbuiten, middenvoor, hoekschop, vrije schop, strafschop, scheidsrechter, grensrechter en men zal het bezwaar lijk kunnen ontkennen de sport heeft er geen zier onder geleden. Waarom zou dan de tennis^pelende ge meenschap dat goede voorbeeld niet vol* gen? Een verkeerde gewoonte is met goe den wil gauw overwonnen. ADMIRAAL DöNITZ OVER DEN DUIKBOOTOORLOG SNELLE, GEVOELIGE SLAGEN. De strijd in de Amerikaansche wateren is niet gemakkelijk. Svenska Dagbladet. pWWiceert een inter- De„ Engelsch-Amerikaansche oorlogslei ding, aldus zeidé Dönitz, heeft tot dusverre op ieder gebied geleden aan een gebrek aan nieuwe déknbeelden. Zij heeft het oude recept van het konvooistelsel te voorschijn gehaald. Duitschland heeft er natuurlijk naar gestreefd, dit systeem vruchteloos te maken door opleiding en technische ont wikkeling. Ten aanzien van de Engelsche Stelling dat de verdediging tegen de duik booten superieur aan den aanval is geble ken en dat de verplaatsing van den be langrijksten strijd naar de Amerikaansche kust. de Middellandsche zee en de Noor delijke IJszee een vlucht der Duitsche duikbooten naar de wijde ruimte betee kent, verklaarde admiraal Dönitz, dat de Duitsche duikbooten bepaalde belangrijke />peratieterreinen hebben verlaten om el ders de koe bij de horens te vatten. Dat kan echter geen vlucht naar de ruimte ge noemd worden. Het overbrengen van een aantal Duitsche strijdkrachten naar de Middellandsche zee is geschied om motie ven van marinestrategie, in verband met den strijd om de vrije zeeverbinding tus schen Italië en Noord Afrika. De wereld kent het succes daarvan. De verbindingen van de. spil over de Middellandsche zee bestaan en worden uitgebreid. Het Engel sche verkeer van het Oosten naar het Wes ten is onmogelijk geworden, zooals uit de laatste gebeurtenissen is gebleken. De strijd tusschen Oost-West en Noord-Zuid in deze zee is ten gunste van Noord-Zuid beslist. De verplaatsing van het Atlantische operatieterrein naar de Amerikaansche kust had ten doel, den vijand met snelle, gevoelige slagen te treffen en hoezeer dit gelukt is, weet de tegenstander het beste. „Kustbooten". Ten aanzien van de vaak in het buiten land gestelde vraag, of de Duitsche duik booten steunpunten op neutraal gebied hebben of dat de Duitschers drijvende ben zine- en voedselvoorraden op den Atlanti schen Oceaan verankerd hebben, verklaar de de admiraal: ,,Ik verheug mij er over, dat onze vijanden klaarblijkelijk gemeend heb- ben, dat onze duikbooten niet tot aan de Amerikaansche kust konden door dringen. Reeds in vredestijd deed het mij genoegen, dat men onze duikboo ten van 500 ton „kustbooten" noemde. Daaruit bleek, dat de vijand het opera - tiebereik onzer duikbooten onder schatte en dat hem eens een licht zou opgaan. Wij zijn er in geslaagd onze booten zóó te bouwen, dat' alle beschik bare ruimte slechts is gebruikt voor de verhooging van de gevechtswaarde. Het is belachelijk, wanneer men spreekt van steunpunten op neutraal gebied of van fantastische benzine eilanden ergens op den Oceaan. Onze kustbooten" hebben de eigenschap, dat zij dwars over den Oceaan naar de vijandelijke kust varen. In dezen zin zijn zij inderdaad „kustbooten". Tegenover een zeer verbreide meening, wensch ik er den nadruk op te leggen", aldxis vervolgde de admiraal, „dat de strijd in de Amerikaansche wateren geenszins een gemakkelijke zaak is. De Amerikanen zijn er in geslaagd, zeer snel een verdedi ging te scheppen, waarmede rekening ge houden .moet worden. Ik ben niet geneigd, onze tegenstanders te onderschatten. Het is duidelijk, dat wij er naar gestreefd heb ben, tegenover deze methode nieuwe gol ven duikbooten en den steikeren aanvals- wil der bemanningen te stellen. Hoe dit duel nu verloopt, blijkt uit de laatste hooge cijfers der tot zinken gebrachte tonnage". Stevig beschermd. '"ren aanzien van buitenlandsche bewe ringen, volgens welke de Duitsche duik- bootvloot gebrek zou hebben aan man schappen en vooral aan opgeleide en erva ren officieren, zeide Dönitz: „Ik heb de ge woonte, mijn mannen de Engelsche berich ten over gebrekkige opleiding door te ge ven. Berichten over landratten op duikboo ten, al te jeugdige commandanten, kinde ren - onder de bemanning en beweringen als „Duitsche duikbootbemanningen wor den door de revolver der Gestapo tot den dienst gedwongen" maken op ons den.in druk van stuiverromans. De duikbooten worden alleen met vrijwilligers bemand". Admiraal Dönitz sprak vervolgens over de vraag, of de Engelsche luchtaanvallen op de kuststeden invloed op den duikboot oorlog kunnen uitoefenen en of die zou kunnen worden yerlamd door eventueele schade aan werven, voorraden en steun punten. Hij zeide: „Ik geef toe, dat nog in 1940 hevige bombardementen onaange naam voor ons geweest hadden kunnen zijn. Thans zou ik wenschen, dat Chur chill eens kon zien, hoe dik het beton is, waardoor de installaties der duikbootvloot beschermd worden. Noch de werfhellin- gen, noch de manschapsverblijven, noch de werkplaatsen kunnen door borneren getroffen worden. Soms heb ik medelijden met de Engelsche vliegers, als zij hun bom men vergeefs boven dit dikke beton laten regenen en men zou hun den vriendschap- pelijken raad willen geven, met die dwaas heid op te houden. Het is ons strategische doel, de En gelsche zeeverbindingen op gevoelige wijze te storen en meer vijandelijke tonnage tot zinken te brengen dan alle vijanden van Duitschland samen kun nen bouwen. Om dit doel te bereiken, zullen de Duitschers zich bij iedere verandering in den toestand weten aan te passen. Eens komt er een dag, dat het tonnagegebrek bij onzen tegen stander zoo duidelijk zal zijn, dat hij geen speelruimte voor zijn strategische beslissingen meer heeft." NETTE DIEVEN Er zijn zoowaar ook nog nette die ven op deze duistere wereld, al dient men het begrip net in dit verband met een korreltje zout te nemen. Maar goed, laten wij het zoo noemen. Er zijn dus nog nette dieven ook. Een man, die steelt wat het ook is, is een dief. En als hij het gestolene terugbrengt, blijft hij een dief, maar wordt hij een nette dief, zooals de twee onbekenden, waarvan ik U hier vertel. Zij brachten bij een heer in Leusden in het holst van den nacht het presentje van twee mud anthraciet, die zij netjes in het kolenhok deponeerden. Bij de anthra ciet legden zij een briefje van den vol genden inhoud: Waarde Heer K. Wij waren een halfjaar geleden zoo vrij om wat kolen van u te leenen. Zij brandden uit stekend en wij wisten niet of wij een kleur van warmte of van schaamte kregen als wij rond den 'haard zaten. In ieder geval wilden wij aan die laat ste mogelijkheid een einde maken en daarom geven wij u thans het geleen de terug. U kijnt deze anthracietbrok- jes beschouwei). als een soort van extra-rantsoen gewetenskolen. In de hoop, dat u er in gezohdheid gebruik van zult maken, teekenen wij met hoogachting, twee onbekenden. Deze onbekenden hebben dus voor den heer K. diens kolen gespaard en achteraf is deze nu waarschijnlijk zeer verheugd met deze spaarzaamheid. En het blijkt nu dus al weer, dat alles be trekkelijk is, zelfs diefstal, die spaar zaamheid kan worden en dus een voordeel. Zooals in dit gevaT. Maar jammer genoeg zijn niet alle dieven nette dieven. DE RUNDVEEHOUDERIJ in verband met de voederpositie De verplichte veelevering 1943. Onvermijdelijk brengt het derde oorlogs jaar evenals de twee vorige met zich me de, dat de veehouder den plicht heeft om het in ons land beschikbare veevoeder den plicht heeft om het in ons land beschikbare veevoeder zoqyeel mogelijk ten goede te doen komen aan een passenden melkvee- Stapel. Voor de veehouderij zijn daarom noor het komende jaar nieuwe bepalingen in het leven geroepen. In het algemeen zal het aantal runderen óuder dan één jaar, dat de veehouder mag houden," gelijk mogen zijn aan ongeveer 9/10 gedeelte van. de toewijzing van het vorige jaar, doch de veehouders hebben de vrijheid, wanneer de voederpositie van het bedrijf het toelaat voor 15 Oitober a.s. te verzoeken, meer vee te mogen aanhouden. Deze aanvrage jsal worden beoordeeld door een speciale commissie, die zal nagaan of een hoogere veebezetting van het bedrijf in overeenstemming is met de voedervoor- raden, waarover beschikt kan worden en of de melkveestapel zich wel zoodanig tot den jongveestapel verhoudt, dat met aan wending van het beschikbare voeder zoo veel mogelijk melk geproduceerd wordt. Wanneer de veehouder meent minder vee te kunnen aanhouden, dan dient hij dit eveneens voor 15 October a.s. mede te dee- len, doch hij wordt daardoor geenszins ont heven van zijn verantwoordelijkheid voor een juiste aanpassing van zijn veestapel aam de voederomstandigheden op zijn be drijf. Voor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden in het aantal run deren, dat de veehouder maj? aanhouden en dat hij dus zelf op grond van de vo£* derpositie van het bedrijf heeft vastgesteld. De veehouder moet er rekening mede houden, dat een aanslag voor de verplichte levering van hooi en stroo onvermijdelijk is; dat alle granen (uitgezonderd de haver- toewijzing voor de paarden op het eigen bedrijf) en de aardappelen, welke voor consumptiedöeleinden geschikt zijn, we derom moeten worden ingeleverd, dat voor rundvee en schapen geen krachtvoer aan wezig- is en dat de oppervlakte bouwland, gezien de sCheurplicht, nog aanzienlijk uitgebreid zal worden. Bijzonderheden over deze bepalingen voor de veehouderij en over de verplichte veelevering 1943 zijn te vinden in de vak bladen en te vernemen bij de plaatselijke bureauihouders, terwijl de veehouders ten spoedigste in het bezit gesteld zullen wor den van de volledige regeling. JARIG JETJE ZOU TRACTEEREN Tegenwoordig tracteert jarig Jetje niet meer. Daarvoor heeft ze te weinig „snoep- bonnen". Jarig Jetje gebruikt tegenwoor dig haar geld, dat ze anders opsnoepte, om mee te doen aan de verjaardagsstorting. Vandaag heeft ze evenzoovele guldens op de giro-rekening van de Nederlandsche Ambulance gestort als zij jaren telt. Jarige Nederlander, doet als jarig Jetje. Het gironummer is 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1