LOTION MALWIDA 31 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 SCHADELOOSSTELLING RIJWIELEN. In dc rede van commissaris-generaal Schmidt (pag. 1) moet de zin, waarin wordt gesproken -.over schadeloosstelling rijwiel- len luiden: „De Rijkscommissaris heeft echter reeds laten mededeelen, dat hij aan allen een schadeloosstelling van 50 gul den voor hun rijwiel zal laten uitkeeren" enz. WILT l) IETS WETEN? Vraag: Kortste weg van Leidschendam naar Roermond? Hoeveel K.M.? Weet U ook adressen om halverwege te over nachten? Antwoord: Leidschendam, Nootdorp, Hillegersberg, Rotterdam, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijkbrug, fv Zevenbergschenhoek, Terheyden, Breda, Tilburg, Oorschot, Eindhoven, Liende, Maarheeze, Weert, Baexem, Roermond; af stand 180 K.M. Wij weten niet, of U een jongens- of meisjeshuis bedoelt. Een meis jeshuls vindt U in Breda, Huize „Sancta Maria", Ginnekenstraat 6: een jongenshuis in Ginneken, Ulvenhoutschelaan 7. U doet goed eerst te schrijven, want we weten niet, of de huizen thans voor ieder open staan. Vraag: Wanneer is het kerkhof op den Grebbeberg geopend? Is dit dagelijks en hoe laat? Antwoord: Voor zoover ons bekend, is dit kerkhof altijd geopend. OMGEVING H1LLEGOM DOOR TREIN GEGREPEN Zaterdag had op het emplacement der N.S. alhier een ernstig ongeluk plaats. De stationsambtenaar V. hielp bij het voort duwen van een goederenwagen, die geran geerd werd. Achter den wagen vandaan komend, wilde de man het naast gelegen spoor oversteken, waarbij hij een klap kreeg van een juist passeerenden sneltrein en weggeslingerd werd. Hij werd opgeno men met schaafwonden aan. het hoofd en een gecompliceerde rechterarmbreuk. Dr. van der Kaaden, geassisteerd door leden E.H.B.O. verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Diaconessenhuis te Haarlem werd vervoerd. Schaakclub Hillegom. De uitslagen zijn: J. J. BalmJ. Langeveld 10; F. Nijs- senP. v. d. Meij Sr. 10; S. Lieverse—J. Koop 01; P. v. d. Meij Jr.Th. Warmer dam Jr. 01. Damclub O.D.S. Th. SeijsenerJ. v. Berkel afgebroken. Personalia. Voor het aanvullihgs- examen Mulo B. slaagde te Den Haag onze plaatsgenoot F. Mailand. Voor het Mulo A. examen slaagden de dames Rie Korbee en Jo Vlotman en de heeren Jan van der Kolk, Wim Marinus, Bram van Oei, Ab Schoonderbeek, Bob Visser en Paul van der Zwart. KATWIJK Geboren: Antje d. van J. v. Duyn en L. Schaap Marijtje d. van J. v. Duyn en M. Ouwehand Cornelis Rein z. van J. Vooys en J. Varkevisser Janny Jacoba d. van J. v. Duyvenbode en J. Vis Dirk z. van G. Remmelzwaal en M. Kuyt Dirk Arend z. van L. Hus en M. den Ouden Hendrik z. van H, Schaart en A. W.yling Pietje d. van P. B. Groenveld en T. C. Honcoop. Ondertrouwd: W. Hus en J. de Vreugd. Getrouwd: G. de Zwart en G. van Duyn Overleden: Gerard v. Delft 72 j. Jacob v. Beelen 64 j. Diewertje van Duyn 76 j. LEIDSCHENDAM Personalia. Voor het examen hoofd akte B. is geslaagd mej. H. M. A. Beukei - boom. NOORDWIJK Personalia. Voor het examen Duitsch l.o. is geslaagd mej. J. Baidemeyer. VOORSCHOTEN Gemeenterekening. De gemeente rekening en de bedryfs.ning over het dienstjaar 1941 zijn gereed en liggen ter inzage. De batige, respectievelijk nadeelige, saldi zijn als volgt: (N nadeeling, B batig): Gewone dienst. Gemeenterekening N laten uitlekken. Aan het sap water, suiker of suiker met zoetstof toevoegen, het af laten koelen en als limonade presenteeren. Het moes met suiker en zoetstof vermen gen, af laten koelen en als nagerecht ge ven of op de boterham gebruiken. Vruchtenmelk. 11 taptemelk of kar nemelk, 250 gr. frambozen of aalbessen, aardbeien, boschbessen, pruimen, bramen of kruisbessen, eventueel wat suiker. De vruchten wasschen, tot puree wrijven en wat basterdsuiker eri de koude gekookte taptemelk of karnemelk er mee vermengen. 9.567.46; electriciteitsbedrijf B 28.093.54; grondbedrijf N 85.03 gasbedrijf B 531.63 waterbedrijf B 6.314.37; badbedrijf N 1.349.18; dienst openbare werken N 443.43; woningbedrijf N 2.438.88; cen trale boekhouding. Kapitaaldienst N 19.847.76; N 23.484.30; N. 18.054.58; N 3.239.16 N 28.269.99; B 4.522.12; N 5.741.25; N 12.860.09; N 2.703.82. Personalia. Voor het examen Engelseh l.o. is geslaagd de heer G. Steenwinkel. WASSENAAR Personalia. Voor het examen Ei\gelsoh M.O.A. is geslaagd de heer J. C. van Berc- kel. i RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN VERDRONKEN Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is de 21-jarige Pieter Koenekoop uit de Hugo de Grootstraat ter hoogte van de vernisfabriek bij het zwemmen in den Ouden Rijn ver dronken. Een uur later werd het lijk op gehaald. Atletiekwedstrijden. Zaterdag j.l. werd op het Alphenterrein het tweede ge deelte der Goudsche Athletiek kampioen schappen verwerkt. Door de A.A.V. 36 leden werden weer verschillende zeer fraaie successen geboekt. Schram werd winnaar op de 200 m. in den mooien tijd van 23.9 sec. voor Kuil (Vires) en Verlooy en Zeilstra van (Alphia) v. Muyen en Lam werden 5e en 6e. Op de 1500 m. zagen we een spannenden strijd. De Ruyter (Vires) liep al direct uit en werd onbedreigd winnaar, maar om de overige plaatsen werd een feller strijd ge voerd tusschen Jaap en Jan Zaal (Heem raad) en de Jong (Achilles). Jaap Zaal werd hier 2e, ernstig bedreigd door zijn broer, die 3e werd, terwijl Heemraad en ■4e Jong ongeveer gelijk door de finish gingen. Het kampioenschap verspringen werd door Eijkelenboom in de wacht gesleept met een mooie sprong van 6.48 m. voor Verkerk met 6.31 m.; v. Muyen werd hier vierde met 5.74 m., terwijl Jan Windhorst het ook lang niet slecht deed door als 5e te eindigen met 5.59 m. Het verspringen junioren bracht een goede overwinning voor Kwakernaak met 5.91 m, waarmede hij zijn persoonlijk record van 5.47 m. belangrijk verbeterde. Leeuwenhoek werd 2e met 5.84 en Fred. Lam 4e met 5.61 m. Ook deze twee over troffen hun prestaties belangrijk. Leen Zoetmeyer, voor het eerst uitkomend op de 300 m., leverde een goede prestatie door als 2e te eindigen in 40.5 sec. Fred. Lam werd derde in 43.2 sec. en Chilla 4e in 44.6 sec. Bij het speerwerpen junioren vfrierp Versteeg 43.72 m. en wist dus het A.A.V. 36 juniorenclub-record weer belangrijk te verbeteren (2e plaats). Zoetemeyer werd defde met 36.90 m. Op de 200 m. dames Leny Wijsman 3e in 30.7 sec. Het speerwerpen dames bracht een over winning voor Riek v. Geen met 19.12 m., 2e werd Marijke v. Winkel met 15.59 m. Het verspringen voor dames bracht de A.A.V. 38 de 3e, 4e en 5e plaats respect met L. Wijsman. 3.90 m., R. Blom 3.82 m. en M. v. Winkel 3.71 m. Bij het verspringen meisjes werd Corry Kwakernaak 3e met 4.15 m. Het slotnummer de Zweedsche estafette gaf een spannende strijd te zien tusschen de A.V.V. 36 en Alphia. Hier wo gen de loopers van beide ploegen goed tegen elkaar op en op de laatste 100 m. werd de strijd dan ook beslist met een kleine voorsprong voor de A.V.V. 36. Voor de A.V.V. 36 kwamen uit Zaal 400 m., Schram 300 m., v. Muyen 200 m. en Eykelenboom 100 m. De laatste nummers van deze kampioen schappen worden 22 Aug. in Gouda ver werkt. 1 BODEGRAVEN Ambtenaar Burgerlijke stand. Met in gang van 1 Aug. is wegens vertrek naar elders op zijn verzoek aan den heer J. van der Marei eervol ontslag verleend als amb tenaar van den burgelijken stand. In de ontstane vacature is de heer H. J. van de Poll benoemd. Gouden Huwelijksfeest. Dinsdag 4 Aug. is het vijftig jaren geleden, dat het echtpaar G. van LeeuwenA. van Leeu wen van Batum in het huwelijk trad. Personalia. Onze vroegere plaatsge noot, dr. L. Batelaan, thans hulpprediker bij de Geref. kerk te Rotterdam, is als zoo danig benoemd te Amsterdam. Tot onderwijzer aan de Openbare lagere school is bij besluit van den burge meester de heer A. de Klerk te Leerdam benoemd. BOSKOOP Personalia. Geslaafd voor costuum- naaien: Agaliha Klijn, Tiny Moens, Dora Verlaan, Trees Ravestein, Cobi de Korte, Tillie van Fulpen, Jo Rosbergen, Jo Streng, Gré do Groot, Willie van Lint, allen uit Boskoqp. Marie van Meurs, Marie Koot, Jannie Stolwijk, Marie van Zuilen, allen uit Hazerswaude en Marie van Meurs, uit Reeuwijk. Alle leerlingen zijn geslaagd on der leiding van de éèrw. r Zuster Sylvia. -1 W» li IT SrüL'UWEGMUSEUM TE BOXTEL. Dc rude locomotieven van de stoomtram Leiden—Haarlem tentoongesteld. Op het emplacement van- het station te Boxtel is ook een spoorwegmuseum inge richt, waarin 't. laatste oude stoomtramma- terieel, err oude locomotieven der Ned. Spoorwegen zijn tentoongesteld^ Behalve een complete paardentram Dokkum-Veen- wouden, trekt ook de békende oude stoom tram Leiden-Haarlem de aandacht door de oude tramwagen (bokkenwagen) N.Z.H. B. 22 en de locomotieven A. 15 en A I (Haar lem geheeten), die geregeld tusschen Lei- den-Haarlem hebben dienst gedaan, en locomotieven van de stoomtram Den Haag- Scheveningen (1879); voorts oude postrij- tuigen H.Y.S.M., het Inspectierijtuig A.A. van de H.Y.S.M., oude staatspoorrijtuigen lijn Leiden-Woerden, de locomotief „Or pheus" die in Januari 1935 zijn laatsten trein vervoerde tusschen Haarlem-Leiden- Den Haag, en dan nog enkele oude locomo tieven w.o. ook de bekende bestor'-' (de eerste Staatsspoormachine!). VERDRONKEN. Gistermiddag is bij het zwemmen aan de Kaag verdronken de heer P. de Groot, assistent-bemiddelaar bij de afd. jeugd van het Gewestelijk Arbeidsbureau alhier. De heer de Groot was in gezelschap van eeni- ge vrienden, en is, ofschoon goed zwem mer, plotseling weggezakt. De verongelukte was 26 jaar oud. Voor het examen Sten'o-Typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per minuut, afgenomen door den Alg. Stenografenlbond, slaagden: de dames J. M. v. d. Berg, M. E. v. d. Berg, A. Dreef, N. Dubbeldam, Katwijk Zee, P. J. Flipse, Lisse, H. Harteveld, E. Jagerman, J. J. Jongeneel, Voorschoten, M. M. Kroe ze, Oegstgeest, A. C. Lautenbach, Voor schoten, M. v. Rhijn, Noordwij'k Zee, G. V. G. A. v. d. Woude en de heer L. J. Haas noot, Noordwij'k Zee. Voor kantóorstenograaf in de Ned. Taal, 130 lettergr. p. min.: de dames W. D. v. Heyst, Lise, J. S. Kramers, Oegstgeest, J. H. v. Noort en de heer M. Eikerbout. Idem voor kantoorstenograaf in de En- gelsche taal, 130 lettergr. p. min.: mej. L. P. W. Harts. Wassenaar. Voor Ned. Handelscorrespondentie: de dames M. Vetboom, M. C. Verhoorn en de heer B. C. Heijdemann. Voor Machineschrijven diploma B, ten minste 120 regels per uur: de dames J. Bas, Oegstgeest; W. Hendriks, K. de Jong, War mond; J. S. Kramers. Oegstgeest; J. Kroeze, Oegstgeest; S. L. Maitimo, Katwijk Zee; J. J. M. Marks, J. D. Nieuwenhüis, Lisse; J. M. Otten, Roelof arendsveen; D. E. Smit, F. Stuurop. C. G. v. Tongeren, J. J. Visser, J. P. W. Visser en de heeren C. Bezemer, Katwijk Zee, P. J. M. van Dooren, J. P. Straver, Hazerswoude; F. Zwagerman. Waar geen woonplaats is vermeld, is de ze alhier. Allen werdén opgeleid door de Pontschool, Steennschuur 3, alhier. DRANKEN VOOR DEN ZOMER. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Het zelf bereiden van dranken neemt tijd; dat is een feit. Maar het resultaat is heerlijk en zelf gemaakte dranken kunnen bovendien zeer gezond zijn. Om maar te noemen: tomatensap, frambozensap en bessensap. Zij bevatten voedingszouten en hebben wanneer men ze kort na de berei ding drinkt, ook een behoorlijk vitamine gehalte. Het is bovendien prettig dat men, met uitzondering van de zure sappen van roo- de en zwarte bessen en van kruisbessen, bijna alle vruchtensappen buur en zonder suiker kan gebruiken. Recepten, berekend voor 6 glaasjes van 1 y, d.l. inhoud. Tomatensap/1 Kg. (soep)tomaten, 2 d.l. water, zout (peper) naar smaak. De tomaten in stukken snijden en rauw door een zeef (liefst van paardenhaar) wrijven. Het water, het zout en de peper naar smaak toevoegen. Dit tomatensap kan men met wat fijngehakte peterselie, kervel of ge raspte ui een andere smaak geven. Bessen-, zwarte bessen-, frambozen-, bramen-, boschbessen- of vlierbessensap. 1 Kg. vruchten, 2% d.l. water, basterdsui ker indien dat noodig is voor de smaak. Methode 1: de vruchten wasschen en in een.vruchtenpers of vruchtenmolen uitper sen. Het water toevoegen en dé suiker er in oplossen. Methode 2: de vruchten was schen, opzetten met zoo min mogelijk wa ter en in de pan wat kneuzen. De vruchten zachtjes verwarmen tot er voldoende sap uitgetreden is. De massa op een paarden haren zeef of vergiet laten uitlekken. Wrijft men de massa door de zeef dan krijgt men troebel sap. De suiker in het sap oplossen. Het achterblijvende moes met suiker vermengen en op de boterham gebruiken. Kruisbessensap. 1 K.g. kruisbessen, 1 1. water, 150 gr. 'suiker en/of zoetmiddel. De kruisbessen wasschen, met 1 L kokend water* 10 min. koken en ze op een vergiet FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 63) „Leuk woon je hier", zegt Herbert Prins, want eeh van hen beiden moet ten slotte toch iets zeggen. Marga zit als uit steen gehouwen, en haar handen in den schoot, star op haar stoel. En zoo ijsbeert hij dan op en neer, waarbij hij zich alle moeite geeft door een opgewekt gezicht zijn jon gensachtige opgewondenheid te verber gen. „Wat wil je wat wilt u eigenlijk hier?" vraagt Marga plotseling heftig. Herbert Prins blijft met een ruk staan. „Ik geloof, dat we elkaar nog wel kunnen blijven tutoyeeren, als je er geen bezwaar tegen hebt. Het is eenvoudiger en^we zijn toch geen kleine kinderen, wat? Ja en wat ik hier wil? Ik wilde je eigenlijk wat vragen dat wil zeggen, ik wilde je wat vertellen, als het je interesseert en daarna had ik den nog een verzoek. Wees dus zoo goed even naar me te luisteren kan ik op dat ding daar ong gaan zitten, zonder me aan lijfsgevaar bloot te stellen?" Behoedzaam neemt Herbert Prins plaats op de, aan alle kanten bedenkelijk uitpui lende sofa. „Ja, weet j Marga. je hebt vroeger toch eigenlijk altijd belangstelling voor mijn werk getoond en stel je voor: ik ben nu bezig iets uit te vinden! Het is om je dood te lachen! Ik hoop een schoonheidsmiddel te ontdekken, een zeer bijzonder artikel, dat zijn weerga niet zal vinden; het moet natuurlijk een wereldschlager worden, weet je dat spreekt vanzelf". Herbert Prins gaat aan een stuk door en geeft eerst een technische beschouwing van de scheikundige samenstelling van zijn uitvinding. ,,Hoe kom jij in 's hemelsnaam aan een scho.-»nheidsmidel?" vraagt Marga wantrou wend. Herbert Prins lacht. Wat zal hij daarvan zeggen in de eerste plaats ligt het toch wel zoo ongeveer in de branche van de fir ma en bovendien hij is nu eenmaal zoo op het idee gekomen. Door een toeval is hij achter de voortreffelijke uitwerking van een paar, tot dusver weinig bekende krui den gekomen. „Ja, een bloot toeval, ik ben een paar dagen ziek geweest en toen „Ben je ziek geweest?" „Ach, 't was niet de moeite waard!" Als ze nu maar niet verder ging vragen. Hij zou werkelijk niet weten, wat hij zeg gen moest, als ze naar den aard van zijn ziekte informeerde. „Ja en nu is het eigen lijk zooê de scheikundige basis, waarop een en ander moet worden opgebouwd, diq weet ik wel en het grodtste deel van dé benoodigde kruiden, daar zal ik ook wel aan kunnen komen, maar hoe dat brouw sel nu precies moet worden samengesteld, daar heb ik geen flauw idee van. En nu dacht ik zoo, dat jij van dat soort dingen toch aardig wat verstand moet hebben ge kregen en dat je misschien wel bereid zou zijn me daarbij te helpen. In ieder geval leek het met het beste de stoute schoenen maar aan te trekken en het je zelf te gaan vragen. Ik hoop, dat je me niet al te bru taal zult vinden, maar alleen zie ik er wer kelijk geen kans voor". Marga Faust maakt haar krampachtig in een gestrengelde handen langzaam los. Het kinderachtige gevoel, dat het bonzen van haar har' verwekt, neemt geleidelijk af. Alles, wat Herbert daar vertelt, klinkt vol komen geloofwaardig en verstandig. Bo vendien gedraagt hij zich heel gewoon. Met LEIDERDORP Afscheid gemeenteopzichter. De ge meenteopzichter, de heer J. G, Meerburg, die wegens den leeftijdsgrens de gemeen tedienst verlaat, nam Zaterdag afscheid. Hij werd bij deze gelgenheid toegesproken door den burgemeester. Deze getuigde er in zijn toespraak van, dat de scheidende ambtenaar steeds op uitstekende wijze de belangen der gemeente had behartigd, zoowel in den tijd toen de gemeente eigen lijk nog een landelijk dorp was, als later bij de sterke uitbreiding der bebouwing. Vooral in de laatste jaren is van den heer Meerburg veel gevraagd en toen heeft h(j getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn. Bij zijn eigenlijke werkzaamheden had hij bovendien nog de zorg voor de wa terleiding en tevens was h(j belast met de werkloosiheidsdienst. Alles wat den heer Meerburg werd opgedragen voerde hij tot volle tevredenheid uit. De burgemeester bracht den heer Meerburg voor dit alles hartelijk dank en bood hem daarna als stoffelijk blijk van waardeering een keu rige rooktafel aan, terwijl aam zijne eoht- genoote een fraai bouquet werd overhan*- digd. In zijn antwoord dankte dé heer Meerburg allen die hem gedurende zijn loopbaan bij de gemeente ter zijde stonden. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door wethouder Splinter, die naar hij ziei- de den heer Meerburg reeds vanaf de schoolbanken kende. Hierna bleef men nog eenige tijd samen in de keurige raadzaal, waal* dit afscheid plaats vond. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Aan de Pontschool te Lei den slaagde onze plaatsgenoote Juul Otten voor diploma typen. V ZOETERWOUDE Personalia. Voor het examen hoofd akte B. is geslaagd de heer P. J. A. de Vrind. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Leonardus Antonius z. van J. J. A. M. Roozen en G. Henseler Dirk Leendert z. van G. P. L. de Bock en M. Schouten Dirk z. van J. A. v. d. Meij en C. J. v. d. Geer. Ondertrouwd: P. v. Dam -jm. 26 j. en P. Kluivers jd. 24 j. H. v. d. Leek jm. 23 j. en E. Boers jd. 26 j. J. Nust jm. 27 j. en W. A. Buutfeld jd. 26 j. H. Stavleu jm. 27 j. en A. T. Meijers jd. 25 j. A. v. d. Wal jm. 23 j. en F. de Groot jd. 23 j. D. J. Vermeulen jm. 21 j. en C. M. West dorp" jd. 17 j. M. v. d. Plas jm. 23 j. en J. v. As jd. 24 j. Ove.rleden: A. P. Klop wede. Diehle, 83 j. J. H. Oppelaarv. d. Torren, wede. 75 j. A. Rietkerk m. 57 j. M. A. v. Leeuwen dr. 1 dag. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 1 Aug. Groenten- veiling. Vroege aardappelen: groote 5.60, drielingen 3.50, per 100 K.G.; sla f 1.401.50, bospeen f 5.906, bloemkool I 13.60—14, idem II 10.50—15, kroten 4.906, p. 100; peen p. kist f 1.801.80. LEIDSCHENDAM, 1 Aug. Veiling. Eng. komkommers IA 13.50, I 11.II 8.50, III 5,50,--stek 8.kaskomkom- mers le srt 10, 2e srt f 7.50, 3e srt 5. kropsla le srt 2, 2e srt f 1.50, stoofsla 0.07, peen 6, bloemkool IA f 14, I f 11, II 8, III 5.50, tomaten 10, bonken f 8.andijvie per K.G. 0.08, spinazie p. K.G. 0.10. postelein 14, rabarber f 5.—, snijboonen f 0.30, spercieboonen 0.27, ra dijs 1.80, prei 5, selderie f 3, peterselie 3.40, peulen 16, tuinboonen f 7, dop erwten 16, meloenen per K.G. 0.40, roode en witte bessen 15, perziken f 35 18—10—3. VINKEVEEN, 31 Juli. Veiling. Dop erwten 16, tuinboonen 7, snijboonen 27, tomaten f 20, rabarber f 5, waspeen f 9, andijvie f 8. per 100 K.G.; bloemkool 5.5014, komkommers 5.5013.50, kropsla f 1.502, bleekselderij 1737, per 100 stuks; bospeen 0, peterselie f 3.50 selderij 3, per 100 bos. Officieele Mededeelingen BONNEN „LEBENSMITTELKARTEN" MET ROOD KRUIS. Dé Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat bonnen van de „Lebensmittel- karten" welke aan Duitsche militairen wor den verstrekt, niet geldig zijn, wanneer de ze gemerkt zijn met een rood kruis. Op al dus gemerkte bonnen mag derhalve niét geleverd worden. geen woord heeft hij over het verleden ge rept, met geen woord te kennen gegeven, dat zij beter zou doen naar haar familie te rug te keeren. Haar wantrouwen verdwijnt. Ze vraagt zich niet eens af, op welke gehemzinnige wijze Herbert Prins achter haar adres Xai zijn gekomen. Ze is er nu al «aan gewend de dingen te nemen, zooals ze zijn. En Mar ga is nu eenmaal hulpvaardig van aard; hier is iemand, die haar iets komt vragen en ze heeft niet het recht dat verzoek van de hand te wijzen. ,,Ifc vrees, dat ik er maar heel weinig ver stand van heb. Maar als je denkt, dat ik je kan helpen je kunt me gerust eens laten zien hoever je nu met de samenstel ling gevorderd tent zegt ze aarzêlend. „Als je het eens hier wilt brengen...." Neen. Herbert Pr ns schudt energiek zijn hoofd. Dat zal mei den besten wil niet gaan. Het heele laboratcrium staat vol met potten en pannetjes en reageerbuizen. „Poe me een pleizier en ga even met me mee, ja. Het klinkt misschien wat gek, maar ik zou graag spoed achter de zaak zetten. Je zou me er een groot genoegen mee doen." Maarga wijst het voorstel zeer beslist van de hand. Nee, dat wil ze niet ze kan het ook niet. Op dit ooger.blik dringt van het smalte RUNDVEEPROZEN. Het bedrijfsschap voor vee en vleesch maakt bekend, dat, in verband met een schorsing voor onbepaalden tijd van de heffing van de geslachtaccijns, met ingang van 1 Augustus 1942, de volgende prijzen bij overname van slachtvee géiden: klassen: Koeien, ossen en stieren. aa a b ƒ3.03—0.68 ƒ0.05—0.61 0.49—0.54 cl c2 d ƒ0.43—0.47 ƒ0.41—0.42 0.33—0.40 Kalverèn, andere dan nuchtere 1 ƒ0.80 2 0.44 3 0.39 4 „0.33 5 „0.30 Nuchtere kalveren tot 30 k.g. 0.33 van 30 tot'36 k.g. „0.39 van 36 tot 40 k.g. 0.44 boven 40 k.g. 0.48 Deze prijzen gelden, evenals voorheen, per k.g. levend gewicht. Voor rundvee, aan gevoerd op de slacht veemarkten te Am sterdam, Alkmaar, Rotterdam, Hilversum, Haarlem. 's-Gravenhage, Hoorn, Purme- rend. Schagen, Delft, Leiden,Utrecht en Gouda, worden deze prijzen voor de klas sen aa, a, b en c met 2 cent verhoogd. Voor rundvee in de c2 klasse, op deze markten aangevoerd, is de prijs vastge steld op 0.41—0,44. OPHEFFING ROOIVERBOI) AARDAPPELEN. De Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Zuid-Holland brengt het volgende ter kennis van alle aardappeltelers: Het rooiverbod voor aardappelen, welke niet op tuinbouwteeltvergunning zijn ge teeld, is opgeheven met ingang van 29 Juli 1942. Met ingang van dezen datum kunnen dus ook de mlddelvroege en late aardappe len gerooid worden. Deze opheffing van het rooiveihod houdt echter niet in, dat direct alle gerooide aard appelen zullen worden afgenomen. De be doeling is n.l. dat voorloopig niet méér wordt afgenomen dan voor de directe be hoefte noodzakelijk is. De 1 andkooplieden der V. B. N. A. zul len daartoe eerstdaags beginnen met het aankoopen van de aardappelen, welke voor de eerstvolgende week benoodigd zijn. Dit wil zeggen, dat slechts die aardappelen zullen worden afgenomen, welke door de landkooplieden zijn aangekocht, zoodat niet aangekochte aardappelen door de telers zullen moeten worden opgeslagen. Met de verlading van de aardappelen, benoodigd vooij de week van 2 t/m. 8 Aug., zal reeds deze week begonnen worden. Van zelfsprekend echter wordt voor die aard appelen de prijs betaald, welke op 3 Augus tus ingaat. Voor zoover de telers statutair niet ver plicht zijn hun aardapelen via een veiling af te zetten, zulten met ingang van 3 Augustus a.s. de aardappelen door de land- kooplieden rechtstreeks van de telers wor den afgenomen. De telersprijzen zijn voor de eerste helft van Augustus als volgt vastgesteld: Klei- Duinz.- Zand- en aard. aard. veenaard. 3 t/m 9 Aug. 5.20 5.20 5. 10 tlDl 16 Aug. ƒ4.80 ƒ5.ƒ4.40 welke prijzen vervolgens per 17 Augustus aansluiten bij de reeds vroeger gepubliceer de prijzen van: Kleiaardappelen, groep I ƒ4.75 Kleiaardappelen, groep II 4.50 Kleiaardappelen, groep III 4.25 Duinzandaardappelen 4.75 Zand- en veenaard., groep I 4. Zand- en veenaard., groep II 3.75 Al deze prijzen gelden per 100 K.G., bij levering af boerderij. MAXIMUMPRIJS AN EN B STER POOTGOED. De Provinciale Inkoopcentrale voor Ak- (kerbouwproucten voor Zuid-Holland maakt in aansluiting op de reeds gepubli ceerde telersprijzen voor pootaardappelen bekend, dat de maximumprijs voor klasse A en klasse L-ster pootgoed 3.per 100 K.G. hooger is dan den vastgestelden B. prijs, althans indien dit A. en B.-ster poot goed gerooid is vóór den vreogrooidatum, welke voor de B-klasse geldt, INSCHRIJVING IN HET RASSEN REGISTER. De Raad voor het kweekersrecht maakt bekend, dat aanvragen tot inschrijving in het centraal rassenregister van lsndbouw- rassen, die op de 18de beschrijvende ras- senlbst voorkomen of op 26 Juni 1942 bij het instituut voor plantenveredeling in be proeving waren, nog bij den Raad kunnen worden ingediend hoewel de aanvraag- termijn daarvoor op 26 Juli is gesloten indien voor de overschrijding van dien ter- mijn voldoende redenen bestaan. De aan vragen moeten worden gezonden aan het bureau van den Raad, dat thans is geves tigd Juliana van Stolberglaan 26 te 's-Gra venhage. Het bureau is telefonisch bereik baar onder No. 720195 (nummer van het Landbouw-iEconomisch Instituut), toestel No. 1. Aanvragen voor de inschrijving in het centraal rassenregister van nieuwe rassen kunnen nog worden ingediend. De moge lijkheid daartoe zal nader worden bekend gemaakt. gangetje eenig rumoer tot in de kamer door; direct daarop wordt de deur open geworpen en zonder dat er ook maar een woord valt, wordt een gryze vilthoed mid den in het vertrek geworpen. ié „Ach hemel", zegt Marga verschrikt, ,.dat is waar ook, heerenbezoek is verboden!* „Nou, zie je wel"e lacty Hermert Prins, „dan is het ook maar beter, dat we zoo gauw mogelijk verdwijnen!" Hij helpt haar in haar mantel en vijf minuten later zit ze naast hem in den zilvergrijzen wagen, die koers zet naar de groote stad, waar over nu, in den vooravond, een rooden gloed ligt, als bij een geweldigen brand. Zij zwijgen. Plotseling echter schrikt Marga op. „Je je brengt me toch zeker niet naar naar Lutz?" Herbert Prins staart recht voor zich uit. ,Nlet aardig van je, Marga, dat je zooiets van me denkt". En dan zwijgen ze weer. De portier opent de hooge ijzeren poort van het fabrieksterrein. Marga werpt een blik naar de cerkte verieping van het groo te gebouw, de eerste verdieping, waar het privé-kantoor van de directie ligt. Het is overal donker. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3