MAANDAG 3 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT Red. Buitenland i Mr. H. Geise. Leldeni Red. Stad es Sporti M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving. L, Rooien. Lcidcai Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneider», Lelden) verantwoord»* WEERBERICHT Zon onder 9.29 uur Maandagavond. Zon op 6.01 uur Dinsdagmorgen. Tuaachen deze tijden moet worden tot* duisterd. 2 Augustus: De maan komt Maandag nacht om 0.15 uur op en gaat Maandagmid dag om 1.59 uur onder. Laatste kwartier. 4 Aug.? De maan komt Dinsdagnacht om 0.38 op en gaat Dinsdagmiddag om 3.04 onder. 5 Aug.: De maan komt Woensdagnacht om 1.05 uur op en gaat Woensdagnamiddag om 4.06 uur onder. 6 Aug.: De maan komt Donderdagnacht cm 1.36 uur op en gaat Donderdagnamid- dag om 5.05 uur onder. 7 Aug.: De maan komt Vrijdagnacht om 2.12 op en gaat Vrijdagavond om 6 uur on der. 8 Augustus: De maan komt Zaterdag nacht 2.53 uur op en gaat Zaterdagavond onder om 18.50 uur onder. Zwëmin?-.: „De Zijl", 20 gr. C. weer terug te geven, dan kan men met 60 politie beambten een geheelen dag door de villawijken loopen, waarna dan aan het einde van dien dag in totaal 42 rijwielen verkregen zijn. Hier komt het werkelijke uiterlijk der volksverbondenheid en de opoffering van de bezittende klasse tot uiting voor hen, die met hun rijwiel hun brood moeten ver dienen of zich met hun rijwiel naar hun werk moeten begeven. Wat zou het niet mooi zijn, wanneer thans al degenen, die hun rijwielen uit sluitend gebruiken ora er pleziertocht jes op te maken, hun fietsen ter be schikking zouden stellen van de Ne- derlandsche burgemeesters. Ik bedoel, dat het gemakkelijk moest zijn om van 4 millioen rijwielen er 10Q.000 af te staan. Wanneer deze kringen eindelijk eens de teekenen des tijds begrepen hadden, zouden zij hun rijwiel afstaan en het geven aan hem, die het voor zijn werk noodig heeft. Dat zou Nationaal- Socialisme zijn. Tot „ons leedwezen moeten wij echter constateeren, dat zulks alleen wordt ingezien en ook be leefd door de vertegenwoordigers van de arbeidende klasse. De 375 Nederlandsche Nationaal- Socialisten, die de vorige week weer vrouwen en kinderen verlieten en zich ter beschikking stelden voor den strijd tegen het bolsjewisme, hebben zich meer offers getroost, dan wanneer een rijkaard zijn rijwiel voor de verdedi ging ook van zijn land zou af staan. Derhalve zal de dag komen, waarop de Nationaal-Socialisten zoo noodig de rijwielen zullen ontnemen aan hen, die ze werkelijk bezitten. Zij moeten zich niet verbeelden, dat wij niet zouden weten, waar zij die rijwie len hebben of hoe wij ze in handen zouden kunnen krijgen. Het valt niet te ontkennen, dal deze maatregel hard is geweest. De Rijkscpm- missaris heeft echter reeds laten mede- deelen, dat. hijaan alle minderbedeelden een schadeloosstelling van 50 gulden voor hun rijwiel zal laten uitkeeren en zorg zal dragen, dat zij zoo spoedig mogelijk een gebruikt of nieuw rijwiel terugkrijgen, voor zoover zij een fiets voor hun werk noodig hebben. DE SLUIKHANDEL. Een andere kwestie is die van den sluik handel en van de woekerprijzen. Vorige week Vrijdag zijn vier saboteurs doodge schoten. Anderen worden nog berecht en wachten hun rechtvaardige bestraffing af. Zij zijn er reeds in een kamp onderge bracht en leeren daar, wat ordening betee- kent. Hun zal worden bijgebracht, wat het zeggen wil in het zweet zijns aanschijns zijn brood te verdienen. Alle krachten moeten zich thans ter be schikking stellen van deze controle, de Duitsche en Nederlandsche Nationaal- Socialisten in de eerste plaats. Geen per soon en geen rang zal worden ontzien. Elk een moet zich aan deze ijzeren wet onder werpen, onverschillig welke uniform v hij draagt, of welke civielen rang hij bekleedt. Alleen wanneer iedereen de grondbegin selen der gemgenschap volgt en een voor beeld geeft van juiste houding, zal de man, die zwakker is en met minder geldmidde len moet rondkomen, inzien, dat hier met nationaal-socialistische grondigheid geleid en bestuurd wordt. Partijgenooten, gij zijt jegens mij er voor verantwoordelijk, dat elke overtreding ter stond ter kennis wordt gebracht van de Duitsche of Nederlandsche politie-instanties en dat daarvan aan mij een afschrift wordt toegezonden. NEDERLANDERS VOOR HET OOSTEN. Door een fout bij de pers is onlangs in Nederlandsche en Duitsche bladen gemeld dat er 3 millioen Nederlanders naar het Oosten zouden moeten verhuizen. Niets is dom genoeg of het wordt terstond door de te Londen woelende emigrantenkliek aan gepakt. Ieder verstandig mensch heeft ter stond kunnen nagaan, dat hier sprake was van een verwisseling. Er zijn 300 Neder landers naar Charkof vertrokken. Hier be gint dc fout van dit bericht. Een ding mag echter wel voor altoos worden gezegd: nooit zal het gebied dat aan 9 millioen Nederlanders 280 men- schen op een vierkante K.M. ter be schikking staat, toereikend zijn om een normale voedselvoorziening te waarbor gen. Alleen met inspanning van alle krach ten, door d5 zorgvuldigste indeeling der benoodigde rantsoenen is het mogelijk, de Nederlandsche bevolking te voeden. De oogst staat er goed voor en daarmede is ook de voedselvoorziening voor het komen de jaar 1942/43 gewaarborgd. Dat deze voedselvoorziening gering is en dat zij eens weer beter moet worden weet ieder van oris. Derhalve stellen Duitsche en Nederland sche instanties pogingen in het werk om de aanvullende hoeveelheden brood en koren uit het Oosten te betrekken. Het gaat er dus niet om dat 3 millioen Nederlanders naar het Oosten vertrekken, doch dat wel licht 3000 of 30.000 Nederlandsche pioniere van het beste gehalte ginds het bestuur van landgoederen op zich nemen en daarmede er toe bijdragen dat de broodvrijheid ln eigen land gewaarborgd Is en dat de hoe veelheden die voor de voeding van de Ne derlandsche bevolking noodig zijn eens uit het Oosten weer hier in de haven van Rot terdam worden gelost. Het spreekt vanzelf dat de een of andere ginds een nieuw va derland zal vinden en even vanzelf spreekt het dat een bepaalde stroom, die zich vroe ger eens haeft uitgegoten over alle zeeën, koloniën opbouwde en aan andere volken als hulpkrachten diende, zich thans den weg naar het Oosten zal banen. Allen mo gen wij slechts wenschen dat het oude Ne derlandsche lied „Naar het Oosten willen wij rijden" zoo spoedig mogelijk luide in koor gezongen wordt en van hier tot ginds weerklinkt tot aan de 5 meter diepe zwarte aarde van de Oekraine, tot welzijn van de 9 millioen Nederlanders, doch ook tot wel zijn van alle Germanen en daarmede van Europa. KRIJGSGEVANGENEN BN GIJZELAARS Vaak heb ik ln opdracht van den Rijks commissaris en van den Weermachttebevel- hebber waarschuwend mijn stem verheven, De vroegere officieren van de Nederland sche weermacht wilden hier niet naar luis teren en leenden steeds weer het oor aan vijandelijke influisteringen, totdat de hun door den Fuehrer geschonken vrijheid door den Weèrmachtsbevelhebber moest worden ontnomen, om hen voor den ondergang te behoeden. De tijd is ernstig. Belachelijke pamflet ten en radiostemmen probeeren de goede en fatsoenlijke Nederlandsche bevolking op te hitsen en haar voor hun smerig wa gentje te spannen. Zooals ik reeds tevoren vermeldde beleven wij een der ernstigste beslissende veldslagen der wereldgeschie denis. Elkeen, die het waagt, Duitschen militairen of civielen dienstinstanties moei lijkheden te berokkenen wordt met de ge strengheid van de wet gestraft. Niemand kan ontzien worden. Meer dan 1000 Nederlanders zijn gegij zeld en moeten met hun leven instaan voor de daden, die hun volksgenooten in onbe zonnenheid plegen. Elkeen moet zich van dezen maatregel goed bewust zijn en ei niet op rekenen, dat Duitsche militaire in stanties daarvoor zouden terugschrikken. Op elke, zij het ook de geringste sabotage, zal terstond met de hardste maatregelen ge antwoord worden. Wanneer vroeger, vaak de spreuk gebruikt werd „rust is de eerste burgerplicht" dan geldt zulks vooral in den tijd van heden. Aan elke verordening van de weermacht of van de verantwoordelijke politie-instanties moet terstond gevolg ge geven worden. Elke overtreding kan slechts met de oorlogswetten gestraft worden. Dat' zulks niet aangenaam is, weten wij alle maal. Het gaat er echter om, in het Oosten het bolsjewisme vernietigend te verslaan en in het Westen het hoofd te bieden aan de plutocraten, en democraten totdat ook zij vernietigd zijn. Elke Nederlander, jong of oud, moet zich derhalve in dezen tijd er van bewust zijn wat hij aan zichzelf, zijn familie en zijn volk verschuldigd is. Elk een verrichte rustig zijn werk en houde zich verre van vijandige acties. Laat het tweede front over aan de Duit sche soldaten en de civiele besturen, dan zal niemand iets gebeuren. Elkeen zal ook daardoor zichzelf en zijn volk van dienst zijn. Wat er ook mag komen, deze woorden blijven geldig: „geen vierkante meter grond zullen wij prijsgeven!" Duitsche soldaten hebben dezen grond van Engelsche en Fransche troepen gezuiverd en zullen het ook met elke nieuwsgierige weten klaar te spelen. De legers van het Oosten, die reeds in honderden vèldslagen bewezen hebben, wat zij waard zijn, zullen den voorstanders van het z.g. tweede front wel mores weten te leeren. Wij als nationaal-socialisten willen ech ter onzen plicht doen, wij willen ons werk voortzetten en willen den Fuehrer in hoog ste plichtsvervulling dienen, omdat wij we ten dat wij daarmede niet alleen de wetten van den ïSiehrer opvolgen maar ook wer ken in het welzijn van het Duitsche zoowel als van het Nederlandsche volk. De zeer opmerkelijke uiteenzettingen van den Hauptdlenstleiter werden herhaaldelijk met luide instemming en bijval onderbro ken. BINNENLAND Volgens een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied zjjn de in omloop zijnde weer- madhtibonnen voor levensmiddelen met in gang van 1 A<ug. 1942 niet meer geldig. Zij mogen dus na dit tijdstip voor den inkoop van levensmiddelen en voor het nuttigen van spijlen niet meer wor den gebruikt. Wie losse weermacht- bonnen, die den opdruk dragen „Deut sche Wehnmaohtmarke Niederlande" uitgeeft of in ontvangst neemt, is straf baar. Een uitzondering bestaat slechts voor de nieuwe, roode bon Voor gebak, die den zwarten opdruk draagt „Deutsche Wehr- madhtmarke Niederlande 25 gr. KUchen", die bij genoemde verordening wordt inge voerd. Evenzoo blijven de groene levensmidde lenkaarten der Duitsche weermacht in Ne derland verder geldig. ADVERTENTIES VOOR GEBRUIKTE GOEDEREN. De secretaris-generaal van het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten heeft be paald, dat, in verband met de beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, betreffende de prijzen van gebruik te goederen, vanaf Zaterdag 8 Augustus alle advertenties, waarin goederen te koop worden aangeboden, den prij6 dier te koop aangeboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aanbieder moe ten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goederen van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de adverten ties van bekende firma's die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de ad vertenties waarin gebruikte gebruikte goe deren, waarvoor een afzonderlijke prijs regeling geldt of wordt getroffen of goe deren, welke een verzamel- of kunstwaar de bezitten, te koop worden aangeboden. In herinnering wordt gebracht, dat ge- brufkte goederen mogen worden veikooht tegen ten hoogste den prij6, die, in aanmer- DRIE BRITSCHE BOMMENWERPERS NABIJ VLISSINGEN NEERGESCHOTEN. Het opperbevel der weermacht deelt met betrekking tot den succesvollen afweer van Britsche luchtaanvallen op Zaterdag nog mede: Een Britsche formatie jachtvliegtuigen, die kort na 1 uur in den namiddag boven het kustgebied van Noord-Frankrijk, op ongeveer 25 kilometer ten Westen van Dieppe vloog, kwam in het concentrische af weer vuur van de Duitsche batterijen luchtdoelartillerie terecht, die drie Spitfires brandende ten val brachten. De formatie, die door de beschieting door de luchtdoel artillerie uiteen was geslagen, draaide naar het Noord-Westen naar open zee af. Om vijf uur in den namiddag openden Duitsche batterijen luchtdoelartillerie het vuur op Britsche „Boston" bommenwer pers, die sterk beschermd door jachtvlieg tuigen in de omgeving van Vlissingen aan de Hollandsche kust waren binnengedron gen. Drie der zes aanvallende Boston-toe- stellen, die door hun bommen geringe schade hadden aangericht in woonwijken en enkele verliezen onder de Nederlandsche burgerbevolking hadden veroorzeakt, wer den in korten tijd neergeschoten. Verder brachten Duitsche jagers in den loop van Zaterdagmiddag twee Britsche vliegtuigen, die het zeegebied van de Duit sche Bocht waren binnengedrongen, bo ven de Noordzee ten val. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ten slotte een alleen vliegende vijandelijke bommenwer per door de luchtdoelartillerie in de nabij heid van Evreux neergeschoten. In den tijd van 12 uur hebben de Britten negen vliegtuigen Verloren. Een Duitsch jacht vliegtuig wordt vermist. kinig genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een redelijke verhou ding staat tot den op het moment van den verkoop toelaatbaren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor verbruikte goederen berekende prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pet. bedragen van den in vorenstaande zinsnede bedoelden prijs. HET IS GEVAARLIJK OP HET STRAND. Het bureau van den Weermachtsbevel hebber in Nederland deelt mede: Dezer dagen heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. In strijd met het ver bod is een Nederlander het strand opge gaan, waar hij in aanraking kwam met een aldaar neergelegde mijn en door de ont ploffing terstond gedood werd. In dit verband wijst de weermachts be velhebber in Nederland er "nog eens op, dat het betreden van het strand en de dui nen, 'zooals zulks Overal door borden is kenbaar gemaakt, algemeen verboden is, en dat de schildwachten opdracht hebben, bij overtredingen gebruik te maken van de wapens. Wie ondanks het bestaande verbod een militair terrein betreedt, loopt bovendien, zooals bovenstaand voorbeeld levert, het gevaar, in een der talrijk aan gelegde mijnvelden té geraken en zijn le ven op het spel te zetten. Dat het de overheid ernst is met het op^ leggen van de verplichting voor de melk veehouders om alle beschikbare melk aan de zuivelfabrieken te leveren, blijkt uit een recente uitspraak van den tuchtrechter te Tilburg, die een veehouder te Best (N. Br.) tot een hooge geldboete heeft veroor deeld. De man, die in het bezit was van 10 koeien, had de dagelijksche melkproduc tie, na aftrek van een hoeveelheid voor zijn gezin en een kalf, geheel aan de be volking verkocht. Van 15 Maart tot 29 Juni van dit jaar leverde hij dan ook in het ge heel geen melk aan de fabriek, terwijl hij van 1 Januari tot 15 Maart slechts 12 liter per dag leverde. Overeenkomstig den eisch werd de nalatige veehouder door den tuchtrechter veroordeeld tot een geldboete van 2500. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: J. A. Eekhof, plaatsvervangend burge meester te Hilversum, tot burgemeester van Denekamp, en S. H. L. Woldringh, landbouwer te Bladehove tot burgemeester van Oldekerk. Eervol ontslag hoofdcommissaris van po litie te Utrecht. Den hoofdcommissaris van politie te Utrecht, D. Schuitemaker, is eervol ontslag verleend uit zijn functie. Teeroliën niet als motorbrandstof en voor ovenstookdoeleinden. Men ver zoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op het sinds 9 Juli 1940 geldende verbod teeroliën (cailbolineum, creosootolie e.d.) al dan niet vermengd met andere brand stof, voor stookoliedoeleinden te gebrui ken, tenzij men daartoe een sohriftelijike vergunning heeft ontvangen van den di recteur ^van de sectie teer van het rijksbu reau voor chemische producten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nog een nadrukkelijk op gewezen, dat dit veribod ook van kracht is vöor het ge bruiken van teeroliën als motorbrandstof. Vestigingsbesluit afgekondigd. Het Zaterdag verschenen veordeningenblad be vat een besluit van secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken betreffende het recht van vestiging (vestigingsbesluit). Het bepaalt door wien en onder welke omstandigheden het recht van vestiging in of verhuizing binnen een gemeente kan worden beperkt. Overtre ding wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of met een geld- moete van ten hoogte driehonderd gulden. Bij veroordeeling wegens verboden vesti ging c.q. verhuiizng, kan de rechter tevens bevelen, dat de veroodeelde met zijn gezin binnen een door den rechter te bepalen termijn de gemeente metterwoon verlate c.q. zich uit de woning verwijdere. Hij, die aan dit bevel niet voldoet, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Dit besluit is 1 Aug. 1942 in wer king getreden. VERPLICHTING TOT AAN- MELDING Voor hen, die anderen huisvesting verstrekken Het Zaterdag verschenen verordeningen blad bevat een verordening van edn rijks commissaris voor het bezette Nedë.rland- sche gebied, houdende uitbreiding der ver plichting tot aanmelding (Aanmeldings- veordening). Hierbij wordt in artikel 1 be paald: De houders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrekken van huis vesting aan reizigers en vreemdelingen, dan wel tot verblijf van herstellenden (b.v. hotels, herbergen, pensions, liefdadige in stellingen, herstellingsoorden, jeugdherber gen, tehuizen voor dakloozen), particuliere personen, die geregeld kamers verhuren, alsmede de bestuurders van kloosters, or detehuizen, retraitehuizen en tehuizen van kerkelijke genootschappen, zijn verplicht de personen, wien huisvesting wordt ver strekt, op een door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken voorgeschreven aanmeldingsformu lier bij het plaatselijk hoofd van politie aan te melden. Voor iederen persoon dient een afzon derlijk aanmeldingsformulier te worden gebruikt. Slechts kinderen beneden 15 ja ren kunnen met een ouder op een gemeen schappelijk .formulier worden aangemeld, waarbij van de persoonlijke gegevens van den ouder opgave dient te geschieden en van de onder diens geleide zich bevinden de kinderen beneden 15 jaren slechts het aantal behoeft te wof-en opgegeven. De aanmeldingsformulierén dienen zes uren na aankomst van den aan te melden persoon, bij personen evenwel, die vóór 22 uur aankomen, in ieder geval uiterlijk te 23 uur, en bij personen die na 22 uur aan komen, uiterlijk des voormidags te 7 uur bij het plaatselijk hoofd van politic te wor den ingeleverd. Volgens artikél 2 dienen: Particuliere personen en openbare of particuliere inrichtingen, welke niet bij wijze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 jaren, al of niet tegen vergoeding, langer dan vier cn twintig uren te hunnent huisvesting verstrekken, hiervan in elk bijr zonder geval binnen vier en twintig uren na aankomst van die persoon een schrifte lijke aangifte bij het plaatselijk hoofd van politie in te leveren. De persoon, die huisvesting verstrekt, en degene, wien huisvsting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inlevering der aan- melding op gelijke wijze Verantwoorde lijk. De verplichting op grond van het vorige lid geldt niet, wanneer de in een particu lier huishouden opgenomen persoon tot den hem opnemenden persoon staat in de rech te linie dan wel in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed- of aanverwant schap. Artikel 4 schrijft voor dat: De tot aanmelding gehouden personen het aanmeldingsformulier eigenhandig naar waarheid dienen in te vullen en te onder teekenen. Onjuiste, onvolledige of onlees bare gegevens dienen door den logies ver st vekkenden persoon te worden aange vuld. Indien een tot aanmelding verplichte per soon weigert het aanmeldingsformulier in te vullen, zijn persoonlijke gegevens op te geven, dan wel het formulier te ondertee kenen, dient de logies verstrekkende per soon onverwijld, in het betreffende geval eerst telefonisch, het plaatselijk hoofd van politie daarvan, in kennis te stellen. Artikel 5 verplicht: De houders van de genoemde huisves tingsgelegenheden een vreemdelingenre gister te voeren. Krachtens artikel 7 zijn: De bestuurders van ziekenhuizen, klinie ken, inrichtingen voor kraamverpleging, sa natoria en dergelijke inrichtingen, in ge val van verhindering hun vertegenwoordi gers verplicht, aan het plaatselijk hoofd van politie op verzoek een volledige lijst der in de inrichting ter behandeling opgeno men personen benevens derzelver persoon lijke bescheiden ter inzage over te leggen. Personen, die opgenomen worden met schot-, steek- of slagverwondingen, dan wel in een anderen op een strafbare han deling duidenden toestand, moeten door al le deze inrichtingen, onder opgave van den aard aer verwonding, onverwijld, in het be treffende geval eerst telefonisch, bij het plaatselijk hoofd van politie worden aan gemeld. "4 Artikel 10 bepaalt, dat de houders van ondernemingen van de in art. 1 eerste lid, genoemde, soorten en de particuliere per sonen, die geregeld kamers verhuren, voor zoover nit nog niet is geschied, hun bedrijf, resp. hun werkzaamheid, binnen een week na het in werking treden dezer verorde ning bij het plaatselijk hoofd van pilitie moeten aanmelden. De houders van nieuw te openen ondernemingen moeten van den aanvang van deze werkzaamheid ten min® stc twee weken te voren bij het plaatse lijk hcofd van politie aangifte doen. Bij de aanmelding moeten de ligging van het huis, waarin het huisvestingsbedrijf zich bevindt, alsmede de localiteiten, welke door liet huisvestingsbedrijf worden ge bruikt, nauwkeurig worden aangeduid. Het plaatselijk hoofd van politie kan aanvul lende gegevens betrekkelijk het huisves tingsbedrijf verlangen. Volgens artikel 11 reikt het plaatselijk hoofd van politie den persoon, door wien de aanmelding geschiedt, een verklaring uit, dat de aanmelding heeft plaats gehad. De openinw of voortzetting van 't bedrijf zonder een verklaring vhn aanmelding is verboden. Deze verordening is 1 Augustus in wer king getreden. GEMENGDE BERICHTEN Kind verdronken. Toen Zaterdagmor gen het rijnsohip Adjo uit Amsterdam de Parksluizen te Rotterdam invoer, viel het driejarig zoontje van den schipper Willem Hofstra in een onbewaakt oogenblik over boord. Het' kind verdronk jammerlijk. Het lijkje is later door de Rivierpolitie opge haald. De man, die zijn diensten aanbood. Een koopman die op een veiling in de Nes te Amterdam voor 1200 aan textiel- goederen en schoenen had gekocht, werd bij den ingang van het gebouw aange- sprokëif door iemand, die aanbood, voor het afhalen der goederen te zorgen. Men was I VRAAGT TOEZENDING VAN I GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront ___P_ 22-739 het over de kosten eens en sprak af, dat de gekochte artikelen bij een expeditie onderneming zouden worden bezorgd, waar men het verdere transport op zich zou nemen. Prompt op tijd verscheen de man aan het veilinggebpuw en laadde de goederen op, maar daarmede was zijn stiptheid ten einde. Daarna verdween hij in het onbekende, evenals de goederen, zoodat ten slotte de politie den man in zijn kraag pakte. De veilinggoederen waren echter niet meer te vinden; deze had hij voor 125 van de hand gedaan. KERKNIEUWS Prof. Dr. T. BRANDSMA, CARMELIET, OVERLEDEN. Dezer dagen is, aldus bericht de „Tijd", overleden prof. dr. Titus Brandsma, O.C., in den leeftijd van 61 jaar. Pater Brandsma, die in 1899 te Rome doctoreerde in de wijsbegeerte, was van de oprichting af hoogleeraar aan de Nij- meegsche Universiteit, waar hij de ge schiedenis der wijsbegeerte (uitgezonderd die der Grieken en Romeinen), natuurphi- losophie, natuurlijke godsleer. wijsbegeer te der geschiedenis en geschiedenis der Ne derlandsche mystiek doceerde. De „Tijd" schrijft hij het overlijdensbericht o.m.: De wijsgeerige studies van prof. Brands ma getuigen.van een diep-wetenschappe- lij'k inzicht. Ook de mystiek had zijn bij zondere voorliefde. De activiteit van prof. Brandsma heeft echter nog verdere pers pectieven dan alleen zijn gedegen studies en groote werkzaamheid op het gebied der wijsbegeerte en mystiek geopend. En dan moeten wij op de eerste plaats noemen zijn voorliefde voor zijn geboortegrond en de Friesche Beweging. Ook in dit opzicht heeft hij allerwegen een groote activiteit ontplooid. De pers was al evenzeer een terrein, dat prof. Brandsma's bijzondere in teresse had. Gedurende vele.jaren was hij moderator van de voormalige R. K. Jour- •nalistenvereeniging en werkte aan tal van binnen- en buitenlandsche bladen mede. De hoogeerwaarde pater generaal van de Congregatie van het Goddelijk Woord te Rome heeft benoemd tot Provinciaal der Nederlandsche Provincie den hoogeerwaar den pater M. H. Lucas, tot heden rector van het Missiehuis St. Franciscls Xaverius te Teteringen. PROVINCIAAL PATERS CAPUCIJNEN In het Provinciaal Kapittel der paters Capucijnen te 's-Hertogenbosch zijn ge kozen tot Provinciaal pater dr. Anacletus, tot Definiforen de paters Ferrerius, Natalis Paschalis en Romualdus. ÉLtuAgie. DINSDAG 4 Aug. Mis v. d. H. Dominicus, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E. P.PV Franciscanen. DINSDAG. Mis v. d. H. Vader Domini cus, Belijder:, In medio. Sequens. Credo. R.K. Ver. v. Kraam verzorging v. alle gezindien Ie Leiden en Omstreken PI.atsing'Bureau Ie BINNENVESTGRACHT 30. voorheen Boerhaavesfr. verleent hulp door gediplomeerde krachten, 2?,?zP.e„nd e,ken DINSDAG- en DONDERDAG- MIDDAG van 2—4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen. 7522 Telef. 23420, b.g.g. Inlicht. K08. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgracht 30 37-7*9 RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 4 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 7.00 en 8.00 Nieuws 8.15 Pol. weekpraatje 8.30 Aan de lichte kant 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Rie- vieern zingen 10.00 Kamermuziek 111.00 Vrouwenmozaiek 11.20 Bertus van Din- tefen en zijn orkest 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 1?.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Melodisten 14.00 Utr. Sted. Orchest 16.00 Ziekentroost en gewijde muziek 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd 17.00 Piano en viool 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Ensemble Wil ly Kok 19.15 Marschen 18.30 Neer- lands stem van het Oostfront 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Reportage 19.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest 20.30 Otto Hendriks en zijn orkest. Als intermezzo: Mevrouw van Straten wil het naadje van kous weten 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Wieney Bohème orkest. Vanaf 22.15 Al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 22.15 U raadt wat wij draaien 22.45 Klei ne klanken 23.3024.00 Uitnoodiging ten dans. - HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Orgelconc. 8.45 Beethoven-Brahms 10.00 Morgenwijding 10.15 Semi populair programma 11.00 Piano 11.30 Viool en piano 12.00 En semble Rentmeester 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Voor de rijpere jeugd van het plaW teland 13.15 Fluit en piano 14.00 Film, Operette, Opera 14.30 Gevar. progr. 15.30 Voor de zieken 16.00 Piano, viool en cello 17,00 Reeks A.G.B.I.O. No. 4: Paddestoelen 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Musette-orkest 18.00 Reportage 18.30 Salonorkest en orgel 19.30 BNO: Nieuws 19.40 BNO: Zeeuwsch praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 BNO: Eng. uitz. (Voor de Radio-Centrales: Liederen) 20.15 Piano 20.45 Wie is dr. Vlimmen, voordracht en luisterflitsen 21.30 Kwar- tetconeert (gï\) 21.45 BNO: Nieuws 22.00 BNO: Mil. overzicht 22.10 Avond wijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2