DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10317 S)e Cckl6civeSoii^<vnt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Een groot anti-sociaal kwaad In het dagelij ksch leven ontmoet men maar al te vaak personen, die kwaad van een ander weten te vertellen. Ge treft b.v. op straat iemand misschien komt die persoon juist uit de kerk! die een praatje met u maakt, en hjj begint onmid dellijk, of met een zoet-lief aanloopje, kwaad van een ander te spreken. En, als ge dan de opmerking maakt, dat u niets bekend is van wat er gezegd wordt, dan krijgt ge te hooren, dat het tóch waar is. Alsof het niet een eisch is van#de christe lijke moraal, dat men geen kwaad van den evenpiensch vertelt, ook niet als het waar is, doch niet bekend! Nog ergerlijker is het kwaadspreken, als het gepaard gaat met een zelf-verheerlij- king een zelf-verheerlijking, die zich dikSvijls op geraffineerd-sluwe wijze weet te verschuilen achter het schijn-schoon van een valsche vroomheid, welke bij den kwaadspreker een heilige verontwaardiging zou hebben gewekt. Dan treedt naar voren een lid van het geslacht der farizeeërs, het welk wordt getypeerd in het Evangelie van St. Lucas, achttiende hoofdstuk, dat morgen tienden Zondag na Pinksteren in onze kerken wordt voorgelezen. Die farizeeërs, zij hemelen op hun eigen daden en misschien zijn die daden dan ook, op zich, goed, maar zij vergeten den plicht- van liefde ten opzichte van hun me- demensch, dien zij omlaag N trekken en neerwerpen om hem door het slijk van hun kwaadsprekerij te sleuren. Zeker, er kunnen redenen zijn, die het ge oorloofd, gewenscht of zelfs geboden ma ken, het kwaad, door iemand bedreven, aan een ander mede te deelen. Sïaar de kwaadspreker vraagt zich niet gewetens vol af, of er inderdaad zulk een reden aan wezig is. Haat of sensatie-lust of praat-lust of andere onwaardige en zondige lusten drijven hem. In den Brief van den Apostel Jacobus wordt er op gewezen, dat heel ons leven, dat zich voortbeweegt als een rad, wordt bezoedeld en besmet door de zonden der tong (kwaadspreken, en2.): „Zoo ook is de tong slechts een klein lid, maar ze bezit een groöten invloed. Ziet, hoe een klein vuur een heel bosch in brand steekt. Ook de tong is een vuur; een wereld van ongerechtigheid. Onder onze leden is het de tong, die heel€iet lichaam bezoedelt, en ons levensrad in brand steekt, zelf in vlam gezet door de hel". (Jacobus 111:57). En in denzelfden Brief zegt de Apostel' Jacobus kort en krachtig: „Broeders, spreekt geen kwaad van elkander!" (Jaco bus TV:11). Het kwaadspreken is een groot anti-so ciaal kwaad. Er worden zoo veel goede dingen door geweerd en zooveel kwade za ken door bevorderd. Het kwaadspreken is in lijnrechten strijd met het grootste christelijke gebod, het ge bod van de liefde, welks onderhouding voor ons moet zijn: Godsdienst in de practijk van het dagelijksch leven! DE NIEUWE .AARDAPPELBON. In de komende week wederom 3 kilogram. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Lapdbouw en Visscherij maakt bekend, dat voor de distributieperiode van 2 tot en met 8 Augustus het aardappelrant soen wederom is vastgesteld op 3 kilogram. In verband hiermede zal gedurende ge noemd tijdvak elke der met 39a genummer de bonnen van de aardappedkaart recht ge ven op het koopen van 11/2 K.G. aardap pelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zaterdag 1 Augustus geen aardappelen op bon 39a mógen worden verkocht, doch dat dit eerst mag geschieden op Maandag 3 Augustus. AARDAPPELPRIJZEN. De prijs van aardappelen, welke ten hoogste aan den consument in rekening mag worden gebracht, gedurende het tijd vak van 3 tot en met 15 Augustus 1942, bedraagt, naar het bedrijfschap voor aard appelen mededeelt, 0.09 per K.g. Deze prijs mag zoo noodig verhoogd worden met 1 cent per K.g. voor thuis bezorgen en 1 cent per K.g. voor schrappen. Het wegen moet geschieden voor het schrappen. GEEN SCHOENENVERKOOP IN DE KOMENDE WEEK. In verband met inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande is in de periode van 2 tot en met 9 Augustus 1942 het koopen, verkoopen en afleveren van al le soorten schóenen in den meest uitgebrei- den zijn, met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verboden, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. In verband met het bovenstaande is de geldigheidsduur van de schoenen-bonnen, die in genoemde periode ver-loopen, ver lengd tot en met 15 Augustus 1942, zonder dat hiervoor afstempeling van den bon door den distributiedienst noodig is. STRIJDT VOOR EUROPA Reeds 180 k.m. te Zuiden van den Don Het Duitsche weermachtsbericht van gis terennamiddag luidt als volgt: Duitsche, Roemeensche en Slowaaksche troepen hebben den benedenloop van den Don over een breedte van 250, km. over schreden en de in dezen sector ter verdedi ging opgestelde vijandelijke strijdkrachten verslagen. De vijand, die in volslagen vlucht en wanorde terugstroomt wordt door snelle formaties en vooruitgeschoven afdeelingen der infanterie en door divisies jagers vlak op de hielen gezeten en hem is reeds thans op verscheidene plaatsen in voorbijstre- vende achtervolging den verderen terug tocht afgesneden. De toppen der Duitsche aanvalslegers staan reeds op 180 km. ten Zuiden van den Don. Om het belangrijke spoorwegknooppunt Salsk wordt sedert he denochtend gestreden. Een divisie infante rie heeft Koetsjefskaja ingenomen. Het aantal gevangenen en de buit nemen voort durend toe, doch zijn bij den snellen op- marsch tot dusver niet te overzien. Het luchtwapen heeft in onophoudelijk optreden ingegrepen in de achtervolgings gevechten, het dreef talrijke colonnes uit een en Verhinderde, dat de tegensatnder zich opnieuw nestelde. In de groote bocht van den Don hebben Duitsche en Roemeensche troepen den vjjand over de rivier geworpen. Italiaan- sche formaties hebben, plaatselijke, door tanks gesteunde Sovjetaanvallen bloedig afgeslagen. Uitbraakpogingen van ingeslo ten vijandelijke strijdkrachten en ontlas- tingsaanvallen der Sovjets bleven vruch teloos. Bij deze gevechten heeft de vijand gisteren 62 tanks verloren. Ook in de bocht van den Don hebben formaties gevechts vliegers en slagvliegtuigen in de aanvals- operaties ingegrepen. Den ravitailleerings- verbindingen der bolsjewieken werd op spoorwegen en waterwegen overdag en des nachts zware schade toegebracht. In het gebied van Rzef zijn krachtige aanvallen der bolsjewieken, ten deele in tegenaanvallen, afgeslagen en daarbij zijn 40 tanks vernield. Aan het front van de Wolchof en voor Leningrad zijn plaatselijke aanvallen van den vijand mislukt. Bij pogingen der bols jewieken om de Newa over te steken wer den 7 booten vernietigd. In de Finsche Golf hééft het luchtwapen een vijandelijk, liehtsteunpunt on het eiland Lavansaari bestookt. In Egypte hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in dén nacht van 29 op 30 Juli Verscheidene vliegvelden bij Cairo be stookt met bommen van zwaar kaliber. In loodsen en tankkampen ontstonden ver scheidene groote branden. Voltreffers tus- schen dicht bij elkander staande vliegtui gen richtten zware vernielingen aan. Van twee vliegtuigen, die gistermiddag boven Noord-Duitsch kustgebied hebben gevlogen, is één tijdens luchtgevechten neergeschoten. Nog 17 Britsche vliegtui gen zijn aan het Kanaal en aan de Noor- Sohe 'rust neergeschoten. In de wateren van Brigthton hebben lichte gevechts vliegtuigen overdag een koopvaarder van 3000. brt. tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht heeft het lucht wapen met vrij sterke strijdkrachten zijn aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Birmingham herhaald. De ver kenning in de vroege ochtenduren deed z!en, dat talrijke ^eer int-*pctrekte branden woedden. Zooals in een extrabericht is medege deeld. hébben Duitsche duikbooten de vij andelijke scheepvaart weer zwaar getrof fen. Uit krachtig beschermde konvooien werden in het centrale deel van den At- lantischen Oceaan en voor de Amerikaan- sche kust tot zinken gebracht vijf sche pen met 41.000 brt.< 12 afzonderlijk varen de schepen met 73.000 brt., vijf vrachtzeil schepen en een bewakingsschip. Voor de Westkust van Afrika zeven schepen met 53.000 brt. en in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee vijf vrachtzeilsche- pen. Uit konvooien in den Atlantischefi Oceaan werden door torpedotreffers zwaar- beschadigd een torpedojager en twee sche pen met 17.000 brt. en in de wateren van Cyorus een Britsche torpedojager. Het Duitsche duikbootwapen heeft daar mede de - torpedeeringen van deze maand verhoogd met opnieuw 167.000 brt. De vijand verloor weer 24 koopvaardijschepen, toen vrachtzeilschepen en een bewakings- vaartuig, behalve de als beschadigd ver melde schepen en torpedojagers. I De geallieerde scheeps- verliezen Met betrekking tot het extra-bericht van gisteren omtrent de nieuwe groote succes sen van de Duitsche duikbooten deelt het opperbevel der Duitsche weermacht nog het volgende mede: Het tot zinken brengen der schepen ge schiedde in een operatiegebied van meer dan 5200 zeemijlen. Van de Amerikaansche oostkust over den Atlantischen Oceaan tot in het zeegebied van Cyprus vielen de Duit sche onderzeebooten onophoudelijk den vijand aan en hebben zij de ravitailleerings- scheepvaart nieuwe zware verliezen toege bracht. De zware bescherming, van zijn be dreigde zeewegen door den vijand kan niet verhinderen, dat zijn schepen zoowel aan de Amerikaansche als aan de Afrikaansche kust op het uitgestrekte zeegebied van den Atlantischen Oceaan en in' de Middelland sche Zee aan de duikbooten van de Spil- mogendheden ten offer vallen. Het feit, dat er zich onder de tot zinken gebrachte sche pen niet minder dan 10 zeilschepen bevin den, is kenmerkend voor het toenemende gebrek aan scheepsruim te van den vijand. Daar de zeilschepen niet, zooals de grotere schepen ver op zee behoeven te gaan, doch in de onmiddellijke nabijheid v<tn de kust hun plaats van bestemming trachten te be reiken, staan zij niet in dezelfde mate bloot aan de aanvallen der duikbooten als de grootere koopvaardijschepen. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: Een vijandelijke aanval ten Zuiden van El Alamein is duidelijk terugge drongen door onze detachementen. Nor male activiteit van verkenningselementen van weerszijden aan de rest van het front. De sterkte Tobroek is gebombardeerd door Britsche toestellen, waarvan er één door het afweergeschut werd neergeschoten; net stortte brandend omlaag. De schade is beperkt; er worden geen verliezen ge meld. Boven Malta werden tijdens bombar dementsacties van Italiaansche en Duit- sclffe luchtformaties levendige gevechten geleverd, waarbij de R. A. F. 5 toestellen verloor, die neergeschoten werden door ja gers der Spil. Een van onze vliegtuigen keerde -niet op zijn basis terug. Luchtaanvallen over en weer In den afgeloopen nacht werden verschei- deen plaatsen van het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied door Britsche bommenwer pers met brisant- en brandbommen aange vallen. Volgens voorloopige berichten wer den daarbij 18 vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen bestookten tezelfdertijd doeltreffend haven werken en fabrieken, die voor de oorlogvoe ring van belang zijn aan de Oostkust van Groot-Brittanniê. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, heeft gistermiddag een formatie Britsche bommenwerpers getracht een aan val te doen op de kust van het bezette Westelijke gebied, ter hoogte van den mond van de Somme. De bommenwerpers werden sterk door jachtvliegtuigen bescherm^. Al vorens het gelukte dieper het land binnen te dringen, werden de Britten in het kust gebied door de Duitsche jagers opgevangen en tot den strijd gedwongen. Binnen korten tijd werden veertien Britsche vliegtuigen ten val gebracht, waarbij slechts één Duitsch toestel verloren ging. De bezetting der Oekraïne Bij de bezetting van belangrijke gebieden in de Oekraine zijn twee steden, die van be lang voor de industrie zijn, door de verbon den troepen genomen, Sjachty en Kamensk- Sjanchtinski. De eerste stad is gelegen aan den uitersten Zuidoostelijken uitlooper van het kolengebied van den Donets, aan den spoorweg MoskouRostof. Vroeger heette zen Alexandriwsk-Groensj eskijDe omge ving wordt als het productiefste kolengebied der Sowjet-Unie beschouwd en levert bijna 10 procent der steenkolenproductie der Sowjet-Unie. Kamensk-Sjachtinski ligt Noordelijk van Rostof aan den Don en* bezit verscheidene wapenfabrieken en chemische fabrieken. De Fransche admiraliteit maakt bekend: Het Fransche s.s. „Mitidja" is op 26 Juli tegen den avond, toen het op weg was van Oran naar Marseille, aangehouden en opge bracht door een Engelsche duikboot, hoewel het slechts een lading graan, wijn en erts voor Frankrijk en in het geheel geen con trabande aan boord had. Een Fransche tor pedoboot? die op patrouille was en een af- deeling marinevliegtuigen, grepen in en be vrijdden het schip uit de macht van de En gelsche duikboot. De „Mitidja'" is op 30 Juli zonder verdere incidenten te Marseille aan gekomen. VATICAAN—FINLAND. Paus Pius XII heeft gisterochtend in of- ficieele audiëntie den eersten i'inschen ge zant bij het Vaticaan, Gripenberg, ontvan gen voor de overhandiging van zijn geloofs brieven. Gripenberg las den Paus een adres van huldebetuiging voor. Deze dankte hem en prees zich gelukkig, dat er diplomatieke betrekkingen tusschen Finland en het Vati caan zijn tot stand gebracht. Vervolgens noodigde hij den gezant Dij zich in zijn par ticuliere bibliotheek en voerde een lang durig, hartelijk gesprek met hem. Na de Pauselijke audiëntie bezocht de minister den kardinaal-staatssecretaris, mgr. Maglione,*die naderhand dit bezoek beantwoordde. IN EEN PAAR REGELS In Lancashire en Cheshire zijn 3000 tot 4000 mijnwerkers in staking. De Engelsche controleautoriteiten te Gibraltar hebben de geheelc post, welke het Portugeesche passagiersschip „Carvalho Araujo"' vervoerde, in beslage genomen. DE WINTERHULP-LOTERIJ 1942 Vandaag gestart! Wie herinnert zich niet met een huive ring den barren winter, dien wij achter den rug hebben? Nijpende nood is gele den onder vele van onze volksgenooten, wier middelen niet toereikend waren om voor zich en him gezin het noodige aan te schaffen, die niet meer konden beschikken over voldoende kleeding en dekens en niet in staat waren de leemten aan te vullen. Zelfs de gelden, om op de kolenbons brand stoffen te koopen, ontbraken in vele ge vallen Dit alles was beklagenswaard, maar het was vreugdevol te ervaren, hoe van vele zijden hulp kwam opdagen. Hulp, verleend door tallooze volksgenooten, die wisten, wat te doen stond. Met elkander vormden zij de sterke kracht van Winterhulp-Neder land. Aldus zijn groote geldbedragen bij eengebracht, dank zij de offervaardigheid van de velen, die met milde hand gaven, toen de Winterhulp-collectanten aan hun deur klopten, maar ook door middel van de Winterhulp-loterij. Weer staat thans een winter voor de deur. Nog slechts luttele maanden en weer staat ons wellicht zeer felle kou te wach ten met alle ongeriefelijkheden, daaraan verbonden. Vooral zij, wier maatschappe lijke positie te wenschen overlaat, zullen hieronder te lijden hebben. Duizenden zul len weer reikhalzend uitzien naar de hel pende hand, die Winterhulp-Nederland hun zal toesteken. Om dit mogelijk te ma ken, zullen steeds meer volksgenooten moeten begrijpen, wat fiere Nedërlandsche burgerplicht is: zijn naasten bijstaan, als gold het zichzelf. Daartoe zullen dan weer de periodieke collecten worden gehouden en daartoe is vandaag de tweede Winter hulp-loterij gestart: millioen loten zijn overal in den lande verkrijgbaar en tien duizenden prijzen zullen door de koopers in de wacht worden gesleept. Een fortuin tje van min of meer belang: prijzen van 5.000, 1.000, 500, 100 gulden en nog veel meer zullen getrokken worden en de prijs per lot bedraagt slechts 50 cent. Een bij zonder aantrekkelijke loterij dus, maar in de eerste plaats een loterij, georganiseerd voor een nobel doel. Met het aldus bijeen gebrachte geld_ zullen weer duizenden landgenooten worden geholpen aan ont brekende kleeding, schoeisel, brandstof of andere noodzakelijke dingen. Weer zullen duizenden landgenooten door de winter maanden moeten worden heer, geholpenT offer uw penningske, lezer/. Sla de hand aan den ploeg: gij moet de noodzaak hier van inzien. En daarom: koop loten, koop veel loten. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BLOEMIST-HOVENIERS - BEDRIJF. ïtet college van rijksbemiddelaars heeft blijkens de Staatscourant van 31 Juli een regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het bloemist-hoveniersbedrijf vastgesteld. Bij deze regeling is de nor- EEN IERSCHE VIJFLING GEBOREN. STOCKHOLM, 1 Aug. (D. N. E.). Naar uit Dublin gemeld wordt, is in het Iersche plaatsje Breaghy een vijfling geboren, nl. twee knaapjes en drie meisjes. Kort na de geboorte stierven twee van de drie meisjes. Het derde meisje en de knaapjes zijn ech ter gezond. O ONVERWACHTE ZOMERDAG. W^gs welkom schoone zomerdag. Hier in ons koude land; Wees welkom ongerepte dag Van gouden zonnebrand! Wees welkom zon, wees welkom lucht, Zoo onbewolkt en blauw En alle regen, alle storm En wind vergeef ik jou. Ik zat een dag weer in mijn tuin, Dien 'k nooit zoo heb igekend, Het loof der piepers keek mij aan. Dat was ik lang ontwend. De hemel toonde weer opeens Zijn stralendste humeur En ik zat buiten in de zon Te peinzen voor de deur. Daar boven heel hoog in de lucht, Daar vloog een vliegtuig rond, Het deerde mij in 't minste niet. Want ik zat op den grond. En in het stille zomerweer Heb ik dien dag gemeend, Dat om die ruzie in de lucht De hemel heeft geweend. Mij heeft die enk'le zonnedag Een groote vreugd bereid. Kom, schaffen wij den winter af, Laat 't zomer zijn, altijd. O, onverwachte zomerdag Met zon en vreugd volop, 'k Hing, als 'k jou niet zoo noodig had, In een museum op. Winterhulp Nederland Loterij 1942. Beteekent: niet minder dan twee mil lioen prijzen. male arbeidsduur voor Maandag t.m. Vrij dag vastgesteld op maximaal 10 uur per dag, voor den Zaterdag op maximaal 5 uur per dag. Gedurende de wintermaanden zal de arbeidsdag op Maandag t.m. Vrijdag maximaal loopen van licht tot donker, met een minimum van 8 uur per dag. Voor de bepaling van het loon der werk nemers zijn de gemeenten in Nederland in 5 klassen ingedeeld. Voor volwaardige werknemers tusschen 18 en 23 jaar zijn eveneens loonen vastgesteld. Bij z.g. on werkbaar weer zal aan vaste en seizoenar beiders het loon worden doorbetaald over ten minste 3 dagen en ten hoogste over den opzeggingstermijn. Voor overwerk en arbeid op Zaterdagmiddag na 1 uur en op Zon- en feestdagen, wordt een toeslag op het uurloon betaal#. De werknemers zullen per jaar 6 dagen vacantie genieten. Voorts is bepaald, dat het loon wordt doorbetaald over Christelijke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. Tijdens ziekte en ongeval van den werknemer zullen door den werkgever aanvullende uitkeeringen worden gedaan. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 19 Augustus 1942 valt. 250 Nederlandsche vrijwilligers zijn Donderdag naar het Oostelijk trom vertrokken, bi den Dierentuin te 's Gravenhage vond een afscheidsplechtigheld plaats. Vóór hun vertrek werden de manschappen toegesproken door denjelder der N.yB„ ir. A A. Mussert, luitenant-generaal Seyffardt en SS Gruppenführer Rauter. Een overzicht tijdens het spelen van het volkslied Stapf-Borrius-Pax Holland «r Pantserwagens rollen aan voor den aanval op Rostow. De strijd vanuit de huizon ligt den bolsjewisten bijzonder. Reeds bij de eerste huizen der stad moesten de binnenrukkende Duitsche troepen een sterken vijandelijken tegenstand breken Atlantic-Holland-PK Knödler-Pax Holland m I

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1