DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje WOENSDAG 29 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10314 S)e £eid&elt£(2oi4/ta/tit Bureaus: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. Van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Godsdienstige gedachten Altijd, en ook .nu zeker, wordt de men- schelijke geest bezig gehouden door het probleem van het lijden. Het lijden is een probleem; maar voor deft geloovigen mensch die al het ge beuren ziet in het licht van de eeuwigheid niet: een onoplosbaar probleem. Het is van de hoogste waarde voor den mensch, dat hij weet vast te stellen, wel bewust, zijn gedragslijn in het lijden. Een zeer goede beschouwing onder den titel „Gedragslijn in het lijden'' heeft pas toor W. Nolet gegeven in zijn brochure: „Godsdienstige gedachten in dezen tijd": „Tegenover het lijden in de wereld moet de geloovige mensch grootmoedig zijn. De gedachte aan het lijden en de beteekenis ervan moeten hem gemeenzaam zijn; wanneer het lijden komt, moet zijn eerste gedachte wezen, wat hij dagelijks bidt: „Uw Wil geschiede". Wie er nooit over gedacht heeft, staat hulpeloos, wanneer het lijden komt. Er moet dus zijn een bereidwilligheid om het lijden te aanvaarden, wanneer en zoo als God het zendt. Het is aan weinigen ge geven om naar het lijden te verlangen. Dat behoort tot de hoogere volmaaktheid, waartoe niet iedereen geroepen is'. Inder daad schikt de natuurlijke mensch zoozeer terug voor het lijden, dat er wel heel bij zondere^, genade noodig is, om de bovenna tuurlijke waarde er van zóó duidelijk in te zien, dat de mepsch naar het lijden gaat verlangen. De Zaligmaker-Zelf, Die toch verlangde naar het Lijden, schrikt in zijn menschelijke natuur #er voor terug, wan neer het oogenblik gekomen is. En Hij geeft ons het voorbeeld, dat we niet door verstandelijke redeneering, maar door in nig gebed ons over dien schrik moeten heenzetten: „Niet mijn wil, maar Uw Wil geschiede". Hoeft een christen geen verlangen te hefcben naar het lijden, angst mag hij er niet voor hebben. Wie werkelijk gelooft in Gods bestuur, ook over het leven van ieder in het bijzonder, weet dat er geschreven staat: „Worden niet twee musschen voor èen penning verkocht? En toch zal er niet één op den grond vallen zonder den wil van uw Vader. Bp van u zijn alle hoofd haren' geteld. Vreest dus niet: gij zijt meer waard dan een zwerm musschen" (Mt. 10: 29—31). Hij heeft in de Voorzienigheid een on beperkt vertrouwen. Niet, dat de Voorzie nigheid het lijden van hem verre zal hou den, maar dat God, Die het kruis stuurt, ook de kracht geeft, om het te dragen. Deze overweging sluit onredelijken angst uit, want wat iemand nü ondraaglijk en onover komelijk lijkt, dat wordt draaglijk door de hulp van de genade, die te gelegener tijd gegeven wordt". Tot zoover pastoor Nolet. In aansluiting hiermede willen wjj her inneren aan wat de Apostel Paulus schrijft in den eersten brief aan de Corinthiërs, negende hoofdstuk: „Gpd is getrouw. Hij zal niet toelaten, dat gij boven uw vermogen zoudt beproefd worden; maar Hij zal bij de beproeving ook de uitkomst geven, opdat gij haar kunt verdragen". In deze goddelijke verzekering ligt troost en kracht! In en door de wereld-oorlog is er over de wereld veel lijden gekomen. Ieder onzer echter moet doen, wat hij kan, opdat hij niet worde néérgedrukt door het lijden, maar de kracht hebbe, om récht te blijven staan en het onvermijdelijke te dragen. «Uit ware 'godsdienstige gedachten kan de mensch die kracht putten. IN EEN PAAR REGELS Ofschoon de gebruikelijke ochtend audiënties op 13 Augustus eindigen, heeft Z. H. de Paus besloten zich niet naar zijn zomerverblijf, Castel Gandolfo, te begeven. Het Mexicaansche s.s. „Emaxaca" is Zondag in de Golf van Mexico tot zinken gebracht. De 4200 ton metende „Emaxaca" was een jaar geleden als Duitsch schip in beslag gegomen en heette toen „Hameln". De Britsche nieuwsdienst meldt, dat het s.s. „Oaxa" van 4.000 ton op den Atlan- tischen Oceaan is getorpedeerd en tot zin ken gebracht. United Press maakt melding van de torpedeering van een Braziliaansch schip dat op reis was van Rio de Janeiro naar de Ver. Staten. Sinds de conferentie van Rio zijn hiermede tien Braziliaansche sche pen,, tot zinken gebracht. Maarschalk Tsjang Kai Sjek zou op nieuw naar Indië gegaan zijn om er te confereeren meteen vertegenwoordiger van president Roosevelt. In de provincie Barcelona, tusschen Manresa en Solsona, is een geheel bezette autobus een helling afgestort, waarbij 36 pasagiers ten deele ernstig gewond wer den. Het ongeluk werd veroorzaakt, door dat de chauffeur wilde uitwijken voor een op den weg staande geit en daardoor van De verjaardag van Mussolini Vandaag viert Mussolini zijn 59sten ver jaardag. In politieke kringen te Berlijn wordt naar aanleiding hiervan de per soonlijkheid van den zeer nauw met Duitschland bevrienden staatsman en chef van de regeering en de lotsgemeenschap van beide volken eerbiedig herdacht. Deze samenwerking is de basis van het nieuwe Europa. Zij werpt op ieder gebied haar vruchten af, omdat zij op een aanvulling berust. Derhalve is het onmogelijk, zooals van vijandelijke zijde steeds wordt gepro beerd, een grens aan te geven van het aan deel dat de eene of andere partner van de spil in dezen oorlog.heeft. Italiaansche troe pen strijden in Rusland en Duitsche in Afrika. Meer behoeft over de innerlijke af hankelijkheid van beide mogendheden van elkaar en hun wederzijdsche onontbeerlijk heid niet gezegd te worden. De Duce en de Fuehrer zijn de beide groote centrale figu- gen in dit stelsel van een gemeenschappe lijk, geestelijk, militair en economisch front, dat van de Noordkaap tot aan Afrika loopt. Dé revolutionair, vernieuwer en staatman Mussolini is naar ten slotte te Berlijn verklaard, een gestalte van een dusdanige historische grootte en wel zoo uniek, dat het Duitsche volk zijn 59sten verjaardag dankbaar en vol bewondering herdenkt. TELEGRAM VAN HITLER AAN MUSSOLINI. De Fuehrer heeft den Duce ter gelegen heid van diens 59sten verjaardag het vol gende telegram doen toekomen: „Heden op Uw verjaardag,'Duce. felici teer ik U van harte, mede namens het Duitsche volk in kameraadschappelijke saamhoorigheid. Deze felicitaties gelden vóoral uw persoonlijk welzijn- en den bloei van het fascistische Italië. In de onwrik bare overtuiging, dat onze. volkeren ge meenschappelijk met de bondgenooten van de As in dezen strijd om Europa's vrijheid en toekomst de eindoverwinning zullen be halen, begroet ik U op dezen dag zooals steeds op de meest hartelijke wijze". Uw (get.). ADOLF HITLER DE BRITSCHE HULPBELOFTEN AAN JOEGOSLAVIË De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: De onbetrouwbaarheid van de hulpbe- lóften, waarmede de Britsche politiek vele landen in het verderf heeft gestort, komt zeer duidelijk tot uiting in het geval van Joegoslavië. In den winter 1940/41 ging de Engelsch-Amerikaansche propaganda over tot steeds heftiger aanvallen op de politiek van de Joegoslavische regeering, die zich wilde verzetten tegen het Engelsche stre ven naar uitbreiding van den oorlog en tot regeling met de Spil wilde komen. Bij deze agitatie speelde de belofte van onmiddel lijke en onbeperkte Engelsche hulp de hoofdrol. Te Belgrado zijn inmiddels docu menten gevonden, die bewijzen, dat de twijfel aan Engelands eerlijke bedoelingen gegrond was. Op 14 Februari 1941 had prins-regent Paul den Britschen gezant gevraagd, of de Engelsche troepen zich in geval van mili taire operaties permanent of slechts voor enkele weken in Griekenland zouden kun nen handhaven en of de Engelsche regee ring inderdaad aanzienlijke hoeveelheden materiaal naar Griekenland en Turkije zond. Het antwoord op deze vraag is ver vat in een memorandum van den Britschen gezant te Belgrado, dat thans gevonden is." Het memorandum is gedateerd op 20 Fe bruari. De Britsche gezant zegt er onder meer in, dat prins-regent Paul in een audiëntie, op 14 Februari aan den gezant toegestaan, had gesproken over de moge lijkheid, dat de Balkanstaten weldra ge dwongen zouden zijn, hun vrijheid tegen een Duitschen aanval te verdedigen. De prins-regent had gevraagd of Britsche troe pen zich in Griekenland permanent of slechts voor eenige weken staande zouden kunnen houden en verklaard, dat in het laatste geval de Balkanstaten verwoest zou den worden. De gezant deelt den prins-re gent mede, dat de Britsche regeering sedert langen tijd reeds op het standpunt stónd, dat een buitengewoon doeltreffende tegen stand zou kunnen worden geboden, indien Joegoslavië, Griekenland en Turkije^ zich met de wapens tegen Duitschland zouden verzetten. De Britsche regeering was steeds van meening, dat Joegoslavië met Turkije tot een overeenstemming moest komen voor een gelijktijdige actie, zoodra de Duit- schers in of door Bulgarije zouden trekken. De Britsche regeering zou bij een dergelij ke actie haar vrienden tot de grens van het mogelijke steunen. De Britsche regee ring, aldus vervolgt de gezant in zijn me morandum aan den prins-regent, gelooft niet, dat de Balkanlanden dan verwoest zouden worden of dat zij militairen steun zouden ontberen. De Britsche regeering deed aanzienlijke hoeveelheden materiaal aan Griekenland en Turkije toekomen en koesterde de verwachting, dat deze landen in de toekomst meer van dit materiaal zou den kunnen krijgen door de toeneming van den Amerikaanschen steun. Dit Britsche document ontwijkt iedere concrete verklaring, aldus de diplomatieke correspondent van D.N.B., en tracht de Engelsche hulpeloosheid achter algemeene frazen te verbergen. Churchill zelf ver klaarde, dat de regeering-Simowitsj allen mogelijken steun zou krijgen, hoewel hij de mogelijkheden van Engeland nauwkeurig kende. Enkele dagen later moesten de Ser vische opstandelingen ipzien, dat zij be drogen waren, den weg af raakte. De luchtaanvallen op Engeland BIRMINGHAM VOORAL GETROFFEN. Betreffende de op 27 Juli en gisternacht ondernomen aanvallen van sterke forma ties Duitsche gevechtsvliegers op Groot- Brittan je deelt het opperbevel der Duit sche weermacht nader mede: In de vroege ochtenduren van 27 Juli hebben Duitsche formaties gevechtsvlie gers in verscheidene golven industriecen tra in Midden-, Zuid- en Oost-Engeland aangevallen. In een aan den Oostrand van Birmingham gelegen gasfabriek sloegen verscheidene bommen in, waarbij de gas houder in de lucht vloog. Een fabriek bij Sheldenham in Midden-Engeland is door verscheidene voltroffers in de voornaam ste werkplaats vernield. In de montage- loodsen van een locomotief- en wagonfa- briek bij Swindon zijn branden en explo sies veroorzaakt. Bij een aanval op' een vliegveld in de nabijheid van Swindon werd het inslaan van bommen waargeno men in Vliegtuigloodsen en hangars. An dere gevechtsvliegtuigen bombardeerden te zelfdertijd het vliegveld Bircham-Newton aan de Oostkust van Engeland. Daarbij werden vier tweemotorige vliegtuigen op den grond vernield. Tot over achten vorm den talrijke andere steden aan de Oostkust van Engeland en in de Midlands het doel wit van Duitsche luchtaanvallen. Zoo werd o.m. de stad Huil gebombardeerd, waarbij talrijke gebouwen en loodsen aan den Westelijken rand der stad in brand vlogen. -Verscheidene spoorwegtrajeoten aan de Oostkust werden door treffers van bom men verbroken. Nauwelijks 20 uur na deze uitgebreide Duitsche, overdag uitgevoerde aanvallen, werden de wapenbedrijven van Birmingham met brisant- en brandbommen aangevallen. Ondanks feilen afweer van geschut en schijnwerpers troffen de Duit sche gevechtsvliegers met hun bommen de aangegeven doelen. Een bom van het zwaarste kaliber sloeg in een tweede gas fabriek van Birmingham in en deed een felle ontploffing ontstaan. Uitgebreide branden ontstonden voorts in een fabriek van vliegtuigonderdeelen en een gummi bandenfabriek. In den loop van deze nach telijke aanvallen waren talrijke andere plaatsen en vliegvelden in Midden- en Oost-Engeland het doel van andere Duit sche gevechtsvliegersformaties. Daarbij werd een bij Manchester gelegen vliegtuig fabriek door verscheidene woltreffers bij zonder zwaar getroffen. Beeld van vernieling is Ros ol BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN BEZOEKEN DE STAD. Vertegenwoordigers van de buitenland sche pers, die nog Vrijdagmiddag per vlieg tuig naar Rostof waren vertrokken en reeds 48 uur na de verovering van deze stad al daar aankwamen, zijn gistermiddag per vliegtuig weer te Berlijn teruggekeerd. De militaire correspondent van 't D.N.B! verge zelde hen op deze reis. Van zijn indrukken geeft hij de volgende uiteenzetting: Zwarte rookzuilen aan den horizon kon digden ons reeds Zondagmiddag aan, dat wij ons doel hadden bereikt: Rostof. Toen wij dan door de veroverde stad reden, waarvan de vijandelijke propaganda nog steeds beweerde, dat zij in hun handen was en dat verbitterde straatgevechten werden geleverd, zagen wij een beeld van vernie ling, dat alleen door den indruk van de vernietigde vesting Sebastopol werd over troffen. De huizen, die zijn blijven staan, kan men- op de vingers van één hand tel len en dat in een stad met 520.000 inwo ners. Niets is verschoond gebleven', noch de industriewijk, noch de woonwijken. Overal ruïnes, niets dan ruïnes, waaruit nog vlammenopstijgen. De stad was één groote vesting. De verdedigingsinstallaties loopen tot in het centrum van de stad. Midden door de woonwijken. Zware en zeer zware kazematten en gevechtsposten wa ren op ieder kruispunt in de stad gebouwd. Men vraagt zich af, hoe het rtiogelijk is ge weest dat deze stad, zoo zwaar versterkt, reeds bij den eersten aanval in onze han den viel. Het geheim hiervan ligt ook hier weer in de superioriteit van de Duitsche leiding en van de Duitsche soldaten. Na aan de hand van de operatiekaarten van het Duitsche opperbevel een uitvoe rige uiteenzetting te hebben gegeven van de aanvalsmethoden, konden de buiten - landsche journalisten de stad op een rond rit bezichtigen. Zondagavond stonden de buitenlandsche journalisten op een heuvel op den Noor delijken oever van den Don,, waar zij een gezicht hadden op het Zuiden en op de watermassa's en de monding van den Don. De Duitsche batterijen bestookten enkele honderden meters achter ons het gebigd ten Zuiden van Bataisk met granaten. Want ook dit plaatsje bevond zich sedert de mor genuren reeds voor driekwart in Duitsche handen. Langs de journalisten trok -een stroom infanterie naar het nieuwe gevechtsgebied, raasden de voertuigen en knetterden de motoren op een oorverdooverrde wijze, ter wijl tanks op den Zuidelijketf oever aan land gingen. Lange rijen gevangenen trok ken eveneens langs de journalisten, voor het meerendeel oude lieden en zeer jonge mannen van ten hoogste 16 jaar. Dé bevelvoerende generaal van een le gercorps, dat den strijd hier voert, heeft de buitenlandsche journalisten in een kwartier voor Rostof ontvangen. Hij ver klaarde slechts: ..De troepen hebben zeer veel gepresteerd. De Don is overwonnen. De beslissende punten zijn veroverd". GEEN GROOTE ACHTERVOLGINGS GEVECHTEN BIJ ROSTOF. In militaire kringen te Berlija beant woordde men gisteravond de vraag, of het in het gebied ten Zuiden of ten Zuidoosten BINNENLAND VERPLICHTING KOOLZAADBOUW. In eenige gevallen ontheffing mogelijk. In aansluiting aan de in de pers versche nen mededeelingen over de verplichting tot het telen van winterkoolzaad of winter- raapzaad vernemen wij, dat de productie commissarissen voor den akker- en weide- bouw van deze verplichting in eenige ge vallen ontheffing kunnen verleenen. Dit betreft in de eerste plaats hen, die op contract koolsoorten koolrapeD, voeder- of mergkool voor zaadwinning telen. Mits deze personen voor 10 Augustus a.s. onder overlegging van het contract een aanvrage bij den productiecommissaris indienen, ver leent deze hun voor de gecontracteerde op pervlakte ontheffing van de verplichte koolbaad- of raapzaadteelt. In dit geval brengt de productiecommissaris de gecon tracteerde opervalkte dus in mindering. Voor het eventueel restant kan de pro ductiecommissaris den contractteler even eens ontheffing verleenen, indien naar zijn oordeel gevaar voor kruisbestuiving met het oog op de bedoelde contractteelt be staat. Dit geldt echter uitsluitend voor den contractteler zelf en niet voor zijn buren. Aan deze ontheffing in verband met kruis bestuivingsgevaar is de voorwaarde ver bonden, 'dat de contractteler een gelijke oppervlakte met blauwmaanzaad of een an der door den productiecommissaris aan te wijzen oliehoudend zaad beteelt. In de derde plaats wordt ontheffing ver leend, indien en voorzoover de verplichting tot het telen van koolzaad of raapzaad, met toestemming van den productiecommis saris, op een anderen teler is overgedra gen. Deze overdracht is uitsluitend moge lijk binnen het werkgebied van de land bouwcrisisorganisatie. Ook deze onthef fing moet vóór 10 Augustus a.s. worden aangevraagd. Bij de aanvrage moet een schriftelijke, gedagteekende en ondertee- kende verklaring van den overnemer zijn gevoegd, inhoudende, dat hij zich ver plicht, een in de verklaring aangegeven op pervlakte grond voor den aanvrager met koolzaad of raapzaad te bebouwen. Deze oppervlakte is de overnemer verplicht met deze gewassen te betelen, boven de door hem daarmede uit eigen hoofde te betelen oppervlakte. HET TUINBOUWTEELTPLAN VOOR 1943 De „Tuinderij", het officieele orgaan van het Centraal Bureau van de Veilingen, weet betreffende het tuinbouw-teeltplan voor 1943 het volgende mede te deelen: de bloembollenkweekerij- en bloemisterijbe- drijven krijgen slechts kolen toegewezen voor de noodzakelijke ziektebestrijding in de gewassen, niet meer voor de productie; voor het telens van vroeger groenten zal de toewijzing van kolen belangrijk kleiner zijn dan verleden jaar, hetgeen een wijzi ging in de teelt van sommige „stookproduc- ten" tot onvermijdelijk gevolg zal moeten hebben; de verplichting om vóór de hoofd teelt in kassen en warenhuizen vroege groenten te telen, zal tot alle kassen en warenhuizen worden uitgebreid; alle bloe- mistbedrijven zullen wederom een deel van de oppervlakte met groenten moeten betelen, en ten slotte zal aan tuinders, bloemisten en landbouwers de gelegenheid worden geopend de teelt van groenten en vroege aardappelen op den open grond uit te breiden. KAARSEN OP DE PETROLEUMBON. Te voren boninlevering bij winkelier. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus tot en met 30 September 1942 geven de met „24" genummerde bonnen van de petro- leumkaarten „S" en „T" recht op het koo- pen van één rantsoen kaarsen. Eén rantsoen kaarsen bedraagt 300 gram. De voor het koopen van kaarsen aange wezen bonnen moeten vooraf bij den win kelier worden ingeleverd, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. De aflevering der kaarsen aan de verbruikers heeft eerst plaats nadat de winkelier zich door middel van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad. Dit is de laatste bonaanwijzing voor kaar sen tot en met 30 September 1942. DISTRIBUTIE VAN SMEEROLIëN EN VETTEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. Met ingang van 1 Augustus 1942 zal blijkens een dezer dagen in de Staatscou rant af te kondigen beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het koopen en in ontvangst nemen en het verkoopen en afleveren van smeeroliën en -vetten, bestemd voor verbruik in motor rijtuigen voor wegverkeer (met uitzonde ring van het verkeer per rail) uitsluitend zijn toegestaan onder afgifte van geldige distributiebescheiden. De rijksverkeersinspectie zal daartoe aan de verbruikers aanvraagformulieren zen den. De verbruikers behooren deze formu lieren ingevuld en onderteekend aan de rijksverkeersinspectie terug te zenden. Vervolgens ontvangen zij van de rijksver keersinspectie machtigingen, waarop zij bij van Rostof reeds tot groote achtervolgings gevechten is gekomen, ontkennend. Men verklaart hier, dat op het oogenblik van een groote actie ten Zuiden van den Don niet gesproken kan worden. Ook vandaag spraken Duitsche militairen de meening uit, dat na den val van Rostof en Bataisk het gebied van den Donmond niet te verde digen is. Volgens den Britschen berichtendienst geeft de Sovjetkrant „Roode Ster" toe, dat het den Duitschers aan den benedenloop van den Don gelukt is, bij een bruggehoofd „numeriek veel sterkere strijdkrachten te concentreeren, die steeds verder oprukken". De Sovjettroepen, die dit gebied verdedi gen, bevinden zich in een zeer moeilijke positie, aldus het blad. Men kan de Spil- troepen niet beletten hun opmarsch voort te zetten. KAUWSTOK. Hoe groot is de vindingrijkheid van het menschdom. In tijd van nood snijdt men zijn boterhammen met een ladder en bij gebrek aan pruimtabak neemt men een kauwstok. Wat is een kauw stok,? Ik zag ze liggen in de étalages der winkels, die ons van ons schamel rookgerei plegen te voorzien, zoo er geen extra-bonnen aan ons rantsoen worden toegevoegd. Ik liet mij de werking, beter gezegd: de bewerking ervan uitleggen door den winkelier, wiens warenkennis op het examen vak bekwaamheid wel niet op dit punt zal zijn beproefd. Hij nam de dikke, brui ne aan beide kanten afgeplatte sto£, zoo groot als een dikke, zeer forsche sigaar, als een professor in de physica behoedzaam tusschen zijn beide wijs vingers en begon te doceeren, alsof het al honderd jaar later was en de kauwstok een bezienswaardigheid uit een museum was. En hij zette mij in eenvoudige termen uiteen, dat deze stok geen tabak bevatte, maar papier, dat er uitzag als tabak en wellicht in tabakssap was gedrenkt en meende ik eerst, dat men deze stok als een si gaar in den mond moest nemen om zoo de suggestie te hebben te rooken, het bleek, dat men er een stuk van moest afbijten om te pruimen. Maar zoo dacht ik bij mij zelf indien het tweede mogelijk is, waarom zou het eerste dan niet kunnen, vooral waar er toch al papier in onze sigaren zit? Goed, deze kauwstokken zijn ge heel van papier, maar, zoo het principe eenmaal overwonnen is, wat doet dan de gradatie er verder toe? Maar dit leerde ik uit de uiteenzet ting van dezen winkelier, dat de sug gestie van iets beter is dan heelemaal niets. Konden wij dat slechts van toepas sing bréngen op onze maaltijden. den plaatselijken distributiedienst, gedu rende de maand, waarin de machtiging is afgegeven, bonnen kunnen verkrijgen, die op het koopen van smeeroliën en -vetten recht geven. Hierbij worden de verbrui kers onderscheiden naar de omstandigheid, of zij al dan niet zelf de afgewerkte olie regenereeren. Verbruikers, die niet zelf re- genereeren, ontvangen van de rijksver keersinspectie roode machtigingen. De dis- 'tributiediensten zullen tegen deze roode machtigingen ook roode bonnen afgeven, verbruikers, die zelf regenereeren, ontvan gen van de rijksverkeersinspectie blauwe machtigingen en van den distributiedienst blauwe bonnen. Bij de afgifte van de blauwe machtigingen, houdt de rijksinspec teur van het verkeer rekening met de om standigheid, dat de verbruiker zelf regene reert door den betrokkene 20 procent op zijn hoeveelheid te korten. Verbruikers, die niet zelf regenereeren en die dus roode machtigingen en bonnen ontvangen, zijn verplicht bij verver- sching van het carter de afgewerkte olie aan den leverancier af te staan. Zoowel de roode als de blauwe bonnen worden uitgegeven in coupures van een halve eenheid, 5 eenheden en 25 eenheden. Eén eenheid smeermiddelen bedraagt één liter smeerolie of één K.G. smeervet. De bonnen, die gedurende de maanden Augus tus tot en met October worden uit^geven, zijn voorzien met den opdruk „Periode A" en zijn tot en met 31 December 1942 geldig. De handelaren dienen de volle hoeveel heid, die op de bonnen verkrijgbaar is ge steld, af te leveren en mogen dus geen kor ting toepassen. Met ingang van 1 November 1942 zullen met „Periode B" gemerkte bonnen worden uitgegeven, die tot en met 30 Juni 1943 gel dig zijn. BESCHERMING VAN NATUURGEBIEDEN. De president van den rijksdienst voor het nationale plan heeft thans de natuurreser vaten aangewezen, welke in de eerste plaats voor bescherming in aanmerking komen. Bij de keuze van deze objecten is uitge gaan van het standpunt, dat natuurweten schappelijke reservaten bij verloren gaan niet kunnen worden vervangen, terwijl schade aan landschapsschoon toegebracht dikwijls kan worden hersteld of door nieuw landschapsschoon worden vervangen. Van daar dat de wetenschappelijke objecten sterk in de meerderheid zijn. Bedacht dient hierbij te worden, dat wetenschappelijk be langrijke terreinen als regel ook rijk zijn aan landschapsschoon. Ieder die voornemens is binnen deze ge bieden werken uit te voeren en openbare lichamen mede ten aanzien van voorgeno men grondaankoopen is volgens artikel 5 van het besluit tot instelling van een rijks dienst voor het nationale plan verplicht daarvan door tusschenkomst van den bur gemeester mededeeling te doen aap het bu reau van dezen dienst. De objecten zijn naar de verschillende provincies ingedeeld. Zuid-Holland. Duinen tusschen Katwijk en Noordwijk, de landgoederen Keukenhof, Leeuwenhorst en Offem, de Kagerplassen, landgoed Huis te Warmond, de landgoederen Raaphorst, Terhorst, Eikenhorst, de Nieuwkoopsche plassen, landgoed Duivenvoorde, de Reeu- wijksche plassen, Staelduin, de Ackersdijk- sche plassen, de Boezempolder, de Vliet, eendenkooi van Jochems met aangrenzende rietvelden, groene strand op het eiland Voorne, boezems van Overwaard en Ne- derwaard, Schoonenbrugsche heuvel, land goed Huis ten Donck, de punt op Goeree, Westduinen, Scheelhoek, Opwas in het Ha ringvliet, Rietvelden van Tiengemeten, de Zuid-Hollandsche Biesbosch en de plaats in het Hollandsch Diep bewesten den Moer dijk.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1