DUITSCHLAND fMomentje v MAANDAG 27 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10312 £ci<i&ch£(3oi!/fcc!/irit Telefoon: Redactie 20015, Achninistr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STRIJDT VOOR EUROPA De overgang van den Don Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagnamiddag luidt als volgt: In de omgeving van Rostow wordt het gevechtsterrein gezuiverd van verspreide groepen van den vijand. Ten Oosten van Rostow werd in zware gevechten in de huizen de stad Nowosjerkansk in storm aanval genomen. De strijd om den overgang over den Don is bij en ten Oosten van Ros tow over een breed front ontbrand. In de groote bocht ten Westen van Stalingrad naderen de Duitsche en verbonden troepen de rivierbedding. Ten Noorden en ten Noordwesten van Woronesj heeft de vijand met sterke strijd krachten- aan infanterie en tanks zijn po gingen om door ons front heen te breken voortgezet. De slag duurt voort. Alle in spanning van den vijand mislukte in zware gevechten als gevolg van den taaien tegen stand der Duitsche troepen onder zware, bloedige verliezen voor den tegenstander. 103 Sovjet-tanks werden vernietigd. Aan de Wolchof en voor Leningrad wer-- den verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In Egypte heeft de vijand zijn vergeef- sche aanvallen, die veel verliezen oplever den, niet herhaald. In het gebied der Middellandsche Zee hebben Duitsche jagers 10 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Op Malta hebben gevechtsvliegtuigen installaties van het vliegveld Lucca in brand gebombardeerd. Nowosjerkask genomen Het Duitsche weermachtsbericht van Zon dagmiddag luidt: Ten Zuiden en ten Oosten van Rostow werd in hevige gevechten de overgang over den Don ver#verd. De pogingen van den vijand om een geordend en samenhangend afweerfront op den Zuidelijken oever van den Don op te richten, zijn mislukt. Een Sovjet-duikboot werd door de lucht macht in den monding van den Don tot zinken gebracht. Op de Wolga wierpen ge vechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en 's nachts twee tankschepen met een geza- menlijken inhoud van 6.000 ton in brand en brachten drie met ravitailleer in gsgoede- ren geladen groote sleepschepen tot zinken. In de groote bocht van den Don zijn Duitsche en Roemeensche troepen in ge vecht met vijandelijke infanterie- en pant serstrijdkrachten. Zij hebben met hun voor hoeden den Don bereikt. In het gebied van Woronesj mislukten ook gisteren alle aanvallen van de bolsje wisten door den schitterenden strijdlust vaq 'onze troepen. Ten Noord-Westen van Wgronesj werden omvangrijke troepen concentraties van den vijand door een ge- concentreerden/ aanval van formaties in fanterie, pantserwagens en de luchtmacht uiteengeslagen. Tegenaanvallen van den vijand leverden geen succes op. Alleen in één sector van één divisie werden gisteren overdag 48 vijandelijke pantserwagens ver nietigd. Aan het overige Oostelijke front slechts ■plaatselijke gevechtsactiviteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Luca en Half ar nieuwej ver nietigingen aangericht. Voor Port Said werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. Aan de Oostkust van Engeland bestookte de luchtmacht in den afgelóopen nacht bij goed zicht op dei^ grond de haven van Mid- dlesborough met" een groot aantal' brand en brisantbommen. Na hevige ontploffin gen ontstonden uitgestrekte branden. Nadat enkele Britsche vliegtuigen over dag in het Rijn-Main-gebied lukraak bom men hadden neergeworpen, viel de Brit sche luchtmacht in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan, vooral Duisburg, Homberg en Mörs. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond ten deele aanzienlijke schade aan gebou wen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie hebben 11 der aanvallende bommenwer pers neergeschoten. Sovjet-bommenwerpers ondernamen sto- ringsaanvallen zonder eenige uitwerking op Oost-Pruisisch gebied. De bolsjewisti sche luchtmacht verloor op 24 en 25 Juli 128 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen wor den vermist. DE LUCHTOORLOG. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, hebben afdeelingen En- gelsche jagers Zondag verscheiden 5 aan vallen op de kust van het bezette gebied in het Westen gedaan. Boven het Kanaal ont moetten zij Duitsche jagers, die hen tot den terugkeer dwongen. Bij talrijke korte luchtgevechten werden vijf Britsche ja gers door Duitsche jagers van de typen Focke-Wulf en Messerschmidt neergescho ten. Naar het D.N.B. nog van militaire zijde verneemt, zijn de verliezen, door de Brit sche luchtmacht bij haar in den nacht van Zaterdag op Zondag op het industriegebied van Rijnland-Westfalen ondernomen aan val geleden, gestegen tot 13 bommenwer pers. Met groote waarschijnlijkheid kan ge zegd worden, dat drie Britsche vliegtuigén door Duitsche nachtjagers zijn neergescho ten. DE DUIKBOOTSUCCESSEN SEDERT 24 JANUARI. Van Duitsche militaire zijde verneemt het D.N.B.Sedert 24 Januari hebben al leen Duitsche duikbooten 616 schepen met een inhoud van 3.843.200 brt. in den grond geboord. Binnen elke 24 uur zonken in deze 180 dagen minstens drie schepen naar den bodem van den Atlantischen Oceaan, de Noordzee, de Middellandsche Zee of de Amerikaansche wateren. Elk van deze schepen had een gemiddelde tonnage van 6500 brt. Van de 616 -schepen waren er 453 transportschepen en 163 tankschepen. Bij de catastrophe van het groote convooi op de Noordelijke IJszee, waarbij 38 schepen met ruim 230.000 brt. en 350.000 ton oor logsmateriaal voor de bolsjewieken in den grond werden geboord, ging .de volledige uitrusting voor eenx leger van minstens 50.000 man verloren met inbegrip van de voor den gemotoriseerden oorlog noodige benzine. De in de zes maanden alleen door de Duitsche duikbooten in den grond ge boorde schepen touden rond 4,5 millioen ten oorlogstuig en benzine' naar de fronten in Europa, Afrika en Azië hebben kunnen vervoeren. Mussolini in Noord-Afrika DE DUCE BRACHT OOK EEN BEZOEK AAN ATHENE. Van 29 Juni, den dag van de verovering van Mersa Matroe, tot 20 Juli heeft de Duce, naar van officieele Italiaansche zijde bekend is gemaakt, in het Marmarische operatiegebied vertoefd. Hij heeft dagelijks besprekingen gevoerd met het opperbevel in Noord-Afrika. Op zijn reis bezichtigde de Duce troepen, vliegvelden, vlootsteunpunten, Italiaansche en Duitsche lazaretten, ravitailleerings- en opleidingsstations en Italiaansche kolonis tendorpen. Hij reikte den piloten van het vijfde luchteskader onderscheidingen voor dapperheid uit. Het onverwachte verschijnen van den Duce wekte groote geestdrift onder de troepen ,die zich na hun bliksemsnellen op- marsqh van 700 km. gereed maken om op nieuw georganiseerd en van nieuwe uitrus ting voorzien, tezamen met de Duitsche troepen de tweede phase van den slag in te gaan. Op den terugweg verbleef de Duce eeni ge uren in Athene, waar hij op het vliegveld van Tatoi door generaal Geloso, den com mandant van het 11de leger en door minis ter Chigi werd ontvangen. Na het plechtige bezoek aan de Acropolis begaf de Duce zich naar de grenadiers van het vierde regiment en naar. het cavallerieregiment Guide uit. Milaan, waar hij geestdriftig werd ontvan gen. In het gebouw van de Italiaansche le gatie ontving de Duce den Duitschen ge zant te Athene, von Altenburg, den chef der Grieksche regeering, generaal Tsola- kogloe, den minister van oeconomische za ken, dr. Gotzamanis en den burgemeester van Athene, Gehirdiados. Op 20 Juli des avonds landde 'de Duce op het vliegveld van Guidonia, nadat hij 20 dagen lang ruim 6000 km. per vliegtuig had afgelegd over zeeën en woestijnen. Non-stop-vlucht Rome-Tokio Een Italiaansch Savoia Marchetti vlieg tuig voor lange afstandsvluchten is naar officieel wordt medegedeeld van Rome naar Tokio en terug gevlogen, teneinde het Japansche volk de kameraadschappelijke groeten van het Italiaansche volk'te bren gen. Het vliegtuig werd bestuurd door den lt. kolonel Moscatelli, die 22 maal over den Atlantischen Oceaan is gevlogen. Het is, na volgens program de vlucht van 22.000 km. te hébben voltooid, van Europa naar Azië en terug, op een vliegveld in Midden-Italië geland. De bemanning werd na aankomst dooi dei* Duce begroet, die begeleid was door den partijsecretaris, minister Vindusso en door den onderstaatssecretaris in het mini sterie van luchtvaart, generaal Fougier. Bo vendien waren aanwezig de chef van de Japansche marinemissie, admiraal Abe, de militaire attaché van de Japansche ambas sade, kol. Sjimitsoe en de Duitsche lucht vaartattaché. De vlucht heeft voor het grootste deel geleid over vijandelijk gebied. Het vlieg tuig had tijdens zijn vlucht geen radio-in stallaties tot zijn beschikking, zoodat de bemanning geen weerberichten kon ont vangen. Ondanks de moeilijkheden, die hieruit voortvloeiden, werd het traject vol gens het plan afgelegd. IN EEN PAAR REGEl.S Aan het Oostelijke front, in het gebied om Leningrad, is op 19 Juli de ridderkruis drager kapt. Hartmut Schairer, Staffelka- pitaen in een eskader (Juikbommenwerpers, gesneuvel^. In Zuid-Afrika is een vrij. groot aantal Franschen gearresteerd, die uitdrukking hebben gegeven aan hun trouw jegens de regeering te Vichy. Vrijdag zijn bij een vliegtuigongeluk in Britsch-Indië 11 officieren en manschap pen om het leven gekomen. Het transport vliegtuig, waarin zij zaten, kwam in de moessonwolken terecht en vloog tegen een heuvel. BINNENLAND OEFENINGEN IN TEGENWOORDIGHEID VAN DEN BEVELHEBBER DER WEERMACHT. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend: De bevelhebber der weermacht in Neder land, de generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, heeft in gezelschap van den chef van zijn generalen staf, generaal-majoor Drum, dezer dagen nieuwe verdedigings installaties van het leger aan de Neder- landsche kust en zware artillerie der ma rine geïnspecteerd. Hij nam deel aan oefe ningen der troepen, in het achterland en woonde een oefening in de bestrijding van valschermtroepen bij onder leiding van den commandeerenden generaal en bevel hebber in de Luftgau Holland, generaal vlieger Siburg, OPENING NATIONAAL. SOCIALISTISCHE VOLKS SCHOOL TE LUNTEREN De in zeer schoone omgevinè op den Scheelenberg te Lunteren, in de onmid dellijke nabijheid van het Hagespraakter- rein gelegen nationaal-socialistische vor- mingsschool, omvattende een ruim en doel matig kampgebouw, fraai aangelegd open lucht amphitheater, zwembad, kampkuil, enz. is Zaterdagmiddag onder zeer groote belangstelling met toespraken van ir. Mus- sert en van prof. dr. R. van Genechten, lei der van, de hoofdafdeeling vorming der N.S.B., geopend. Het gemengd koor De Zingende Diet- schers onder leiding van Herman Dijkstra en het Omroep Harmonie Orkest, onder leiding van Henk van den Berg, verleen den hun medewerking. Als gasten waren o.m. aanwezig de ge machtigde van den Rijkscomissaris voor Gelderland, de heer A. Brandes en de vor mingsleider van de, N. S. D. A. P. hier te lande, de heer Kuhlmann, Opgemerkt ber den vorts de Commissaris der provincie Utrecht, de heer Engelbrecht, de directeur- generaal der P.T.T. ir. Van de Vegte en de burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Mül- ler. De heer H. C. Nije, pl.v. leider van de hoofdafdeeling vorming, opende met een woord van welkom de samenkomst, waar na de zingende Dietschers het lied Bede voor het Vaderland uit Valerius' Gedenck- klanck en Slaat op den trommele uit het nieuwe geuzenliederenboek lieten hooren. REDE PROF. Dr. VAN GENECHTEN.. Prof. dr. van Genechten hield een re de, welke getiteld was: ,,Een nieuw volk, een nieuwe cultuur. Bij de opening van dit vormingshuis, al dus spr., is het wenschelijk ons, te bezin nen over wat wij met het nationaal socia lisme willen. Wij willen de volkskracht vernieuwen» Wij willen de volkskracht vernieuwen. In hoeverre moet het Nederlandsche volk ver nieuwd worden? Wat is er krachtig in het Nederlandsche volk? Er is nog een voldoende nageslacht, al dreigt dit af te nemen. De levenshouding van de menschen is eenvoudig en zij heb ben den Germaanschen karaktertrek, graag dicht bij de natuur te leven, in het algemeen niet verleerd. Zij houden-van al les, wat organisch groeit, van planten, bloemen en dieren. Zij hebben onbewust gevoel voor rasreinheid. Zij zijn niet te lui om te werken en hebben geloof in het le- De fout vafi het Nederlandsche volk is zijn burgerlijkheid. In hoeverre behoeft het volk dan ver nieuwing? Volgens spr. heeft het in den grond slechts één fout: Zijn burgerlijkheid. Wat is het kenmerk van den burger? Dat hij alles stelt in het teeken van het bezit en alles tot zijn bezit maakt, zijn huis, zijn paard, zijn vrouw, zijn gevoelens, zelfs zijn hart, zijn positie, zijn leven. Het bezit is zijn eenige binding, waarin hij alle andere bin dingen oplost. Wanneer hij jong is, heeft hij nog de schoonheid van een schepsel Gods; als hij ouder wordt, is het alles met een laag slijk bedekt. Zooals hij, die ge kweld wordt door den speelduivel, al zijn gevoelens verstompt ziet in dit eene tee ken, zoo ook hij, die door de passie van het bezit wordt beheerscht. Het spel en het be zit zijn de eenige passies die onbeperkt zijn," daarom heeft ieder, die da'ardoor be heerscht wordt, een versleten ziel. Het ken merk van den burger is ook, dat hij een versleten ziel heeft. En wat wij willen is een verjonging van de wereld. De burger is laf. omdat hij voor het leven, vreest. Het overheerscheende gevoel is datgene, wat met bezit samenhangt: de afgunst, de ja- löerschheid. Vandaar het kleine roddelen en het onmachtige besmeuren. Niet de burger, maar de dichter soldaat is ons levensideaal. Hoe zal de cultuur er uitzien? Hoe zal de cultuur, die wij hierop bou wen, er uit zien? De tijd voor een natio naal-socialistische cultuur is nauwelijks gekomen, omdat wij het leven nog niet in den nieuwen stjjd hebben doorgemaakt. De economische voorwaarden voor het nieuwe leven zullen anders zijn dan de vroegere. De groote inkomsten-verschil len zullen verdwenen zijn; de rijke burger zal niet meer in den vroegeren omvang bestaan. De werken, die zullen worden voortgebracht, zullen meer werk voor de gemeenschap zijn dan voor den enkeling. De versterking van het gevoel van volks verbondenheid zal een herleving der wer kelijke kunst met zich brengen. Wanneer wij opgenomen zijn in. het economische leven van geheel Europa en in intenyeve verbinding met Duitschland staan, zal de beinvloeding van onze cultuur door de Duitsche cul tuur groot zijn, zooals ik anderzijds een diepe beinvloeding van de Duitsche cultuur door de Nederlandsche ver wacht. Spr. twijfelt er niet aan, of het typisch Nederlandsche volkskarakter zal zich ook onder deze omstandigheden weten te handhaven. Wij zijn geen Nederlanders gewor den, omdat het rijk te zwak is geweest ons tot Duitschers te maken, maar om dat de aard van den bodem, de eigen aardigheid van de bedrijvigheid, die daarmede samenhangt, de bijzonder heid van onze luchten en van ons land schap, na een paar generaties, hier ook een zuiver Duitsche bevolking tot een Nederlandsche zou maken. Wanneer wij* de Nederlanders nationaal socialistisch kunnen laten leven, zal dit een diepen invloed uitoefenen op hun persoon lijkheid en zal dit ook den aard van onze cultuur veranderen. Het burgerlijke zal daarin worden teruggedrongen, bet held haftige zal meer naar voren komen. De af keer van het leven, de vreugdeloosheid, de angst voor de werkelijkheid der gewaar wordingen, die men gaarne als specifiek christelijke elementen in onze cultuur schetst, zullen plaats maken voor een le vensaanvaardende en het leven als een strijd opvattende levenshouding, waarbij niet met zooveel nadruk de leelijkheid, maar vooral deschoonheid van het leven zal worden naar voren gebracht. Het godde lijke, het eeuwige, zal niet meer al iets, dat tegenover de menschen staat, worden ge voeld, maar als iets in de diepste overeen stemming met onze natuur, als iets "Vat ons allen doorlicht. Niet meer het besef van de zonde maar het besef van het heil zal gaan overheerschen. De volle ontwik keling van deze cultuur is geen taak voor onze generatie, een groot deel van onze ge neratie zal zelfs in zijn levenshouding deze verandering niet kun en meemaken. In on ze jeugd is zij bezig door te werken. Of zij reeds daar tot cultuur zal worden, is de vrJag. De groote ontwikkeling van een cultuur komt meest op het einde van een periode. Onze taak is het niet van afstam meling, maar van voorgeslacht te zijn. Aan deze taak van vorming werken wij hier. Na deze reden zongen de Zingende Diet schers „Een lied in bewogen tijden" en het „Lied van den boer". Na de rustpoos speelde het omroep Har monie Orkest eenige marschen en oud-Hol- landsche liederen. DE LEIDER AAN HET WOORD. Ir. Mussert begon zijn rede met het feit te constateeren, dat wij midden in een re volutie staan, die niet alleen ons volk, niet zelfs uitsluitend Europa, doch de gehaele wereld aangaat. Het kleine stukje Neder land moet zijn weg in deze nieuwe wereld vinden. Wij zijn een stukje', om zoo te zeg- fgen een atoom, van die revolutie. Het oude is vermolmd geraakt en heengegaan. Doch het nieuwe is niet datgene, wat men heden ziet. Het is de groote tragiek, dat zoovelen denken, dat wat we nu meemaken, de nieuwe orde is. De nieuwe orde. Het geweldige militaire apparaat, dat in Rusland Europa beschermt tegen het bols- jewiekendom, maakt het mogelijk, dat straks de nieuwe orde gevestigd zal worden en het continent van Europa zal kunnen worden opgebouwd, nadat de groote sa menzweerders, communisme en kapitalis me, die van buiten af Europa willen ver nietigen, zullen zijn verslagen. Dit is de groote verdienste van Centraal Europa, van het Duitsche en het Italiaansche volk, dat zij daarvoor enorme offers brengen en wij zijn er dankbaar voor, dat althans dui zenden Nederlanders ginds strijden en hun plicht doen voor Europa. Dit groote en al- lesbeheerschende moéten wij ons voor oogen houden. Vergeeleken daarbij zijn de moeilijkheden en bezwaren, die wij onder vinden, klein. Een nieuw Europa wordt ge vormd en het is onze taak om een nieuw Nederland te maken als behoorlijk deel van het nieuwe Europa. Wij moeten thans de fundamenten leggen voor een bouwwerk, dat een paar honderd jaar dienst moet doen. Dat alles en nog veel meer moeten we ons bewust worden door de vorming. Wanneer we de geschiedenis der bewe ging nagaan, dan staan we verbaasd dat dé koers zoo vast is gebleven en zoo juist is gebleken. Dat is hij inderdaad, omdat we op ons instinct Waren afgegaan. Spreker eischte daarom van iederen groeps- of kringleider en van iederen anderen leiding gevenden functionaris, dat hij zich volko men bewust is, dat de weg, tot nu toe be wandeld, goed was. Die weg was door hoogere machten als de juiste aangewezen. In de bronnen van de N.S.B. zijn de be ginselen van het nationaal-socialisme voor Nederland neergelegd op dien weg en vol gens die beginselen moet.worden voortge gaan. De strijd van liet nationaal-socialisme tegen communisme en kapitalisme. De stryd van het nationaalsocialisme is gericht tegen communisme en kapitalisme. Het communisme moge thans zijn opgelost, het kapitalisme is dit zeker nog niet. Er zijn kapitalisten in de beweging gekomen en zij hebben een zwart hemd aangetrok ken en „houzee" geroepen, in de veronder stelling, dat zij alleen daardoor nationaal- socialist waren geworden. Zoo is het niet alleen hier gegaan, doch ook in Duitsch land. Ook zijn er nog altijd rasechte mar xisten, die him rol weten te spelen. Marxisten en kapitalisten spelen nu hun rol niet meer openlijk, althans niet meer zoo openlijk, maar vermommen zich en dringen zoo de beweging binnen, De oud- marxistische leuzen van „godsdienst is opium voor het volk", „Indië los van Hol land" worden gemaskerd opgediend. Met nadruk waarschuwde spreker tegen hen, Indië vermomd als nórtionaal-socialist, de beweging en haar beginselen schaden. Nog altijd verkeert de N.S.B. in het stadium, dat zjj veel voor ons volk zou kunnen doen, eens echter zal het zoo ver. zijn. dat het nationaal-sotialisme hier in Nederland moet regeeren. Wil het Nederlandsche volk wellicht dat eerst alles verloren zal zijn? De N.S.B. zal haar regeerplicht als een roeping aanvaarden. Indien zij het niet deed, wie zou het dan wel moeten doen? Wij aanvaarden de roeping gaarne, aldus spr., omdat wij ons geloof in de toekomst van ons volk en in de juistheid van den door ons ingeslagen koers behouden heb ben. Wij hebben tot taak-met al onze krach ten zoowel aan het Oostfront als aan het thuisfront er toe mede te werkeh, dat de oorlog wordt gewonnen, want straks zal ons allen worden gevraagd, wat wij gedaan hebben in den strijd tegen kapitalisme en communisme. Wanneer honderdduizenden WANDELEN. Toen ik mijn fiets op genade of on genade uitleverde, heb ik niet beseft, dat ik reeds na eenige dagen in vreug de en gezondheid zou opbloeien als nooit tevoren. Hoe ging het jrroeger? Ik stapte op mijn fiets en'Soog ten kantore, niet nadat ik in alle haast nog een ochtendgroet had gebracht aan mijn blozenden slager en mijn vriend den koekoloog of de dochter van mijn groenvrouw met een vriendelijke knipoog had bedacht. Des middags ging ik alweer per fiets de bestellingen eigenhandig ophalen, hier en daar een praatje ma kend over politiek} het weer, de oor logskansen en wat dies meer zij. Voor het overige was ik thuis en zoo vege teerde ik voort. Maar nu? Nu moet ik vooreerst 's morgens vroeg uit de veren in de wetenschap, dat ik straks zal moeten kuieren. Doordat ik vroeg opsta heb ik nu tijd voor het ontbijt en daarna maak ik dus rustig een och tendwandeling naar hét kantoor. Als ik daar zoo'n heelen morgen heb geze ten, ga ik op stap. De stad in. Straat in, straat uit. Van den schoenmaker naar het distributiebureau en van den melkboet naar het postkantoor. Kort om van Pontius naar Pilatus. Tot ik op het laatst door mijn knieën zak, aemechtig door de straten loop te sloffen en mijn voeten branden in mijn gerantsoeneerde schoenen. Zoo kom ik thuis; Met mijn tong op jnijn knieën. Maar het resultaat is, dat mp gewich ten niet meer knarsen, dat mijn stap zwierig en losser wordt de eerste paar stijve dagen uitgezonderd dat mijn rug zich recht en ik in één week weer een jongeling ben geworden. Ik slaap, zooals ik nog nooit geslapen heb. Van louter gezonde lichamelijke vermoeidheid. En ik besef nu pas hoe onze vroegere overheid in gebreke is gebleven door niet ieder jaar onze fiet sen te vorderen. Ik weet alleen niet goed. waar dat nu heen moet met onze zolen. V.J' „EEN WEG NAAR SAMENWERKING". Hedenavonjl van 21.— tot 21.15 spreekt Max Blokzijl via Hilversum II in zijn po litiek weekpraatje over „Een weg naar sa menwerking". hun leven geven voor Europa, dan mogen de overigen niet afwachtend blijven staan toekijkerf. Dank zij het genie van Hitier zal de tijd komen, dat overal het nationaal socialisme zal zijn gevestigd, niet voor een jaartje, maar voor hondèrden jaren. Spr. eindigde met den wensch dat ook in dit vormingshuis onder leiding van prof. van Genechten, zal worden gedaan, wat noodig is om ons volk hiervan bewust te maken. De openingsplechtigheid werd beëindigd met het gzamenlyk zingen van het zesde vers van het Wilhelmus. DE ONDERSTEUNING VAN ARM LASTIGEN. Van bevoegede zijde wordt het volgende medegedeeld: De ondersteuning van armlastigen be hoort zooveel mogelijk individueel te zijn en er op gericht den arme uit zijn armlas tigheid op te heffen. Is dit laatste niet be reikbaar, dan is uitsluitend het noodzake lijke levensonderhoud richtsnoer voor de ondersteuning. Voor bepaling hiervan zijn vanzelfsprekend algemeene richtlijnen noodig, waarvan elk afzonderlijk geval kan worden getoetst. Deze algemeene .richtlij nen worden, vooral gedurende de laatste jiren, veelal gevonden door verband te leggen met de ondersteuningsnormen voor werkloozen, in dien zin, dat bijv. een arm lastige 0.50 per week minder ontvangt dan een werklooze, dan wel éen ander ge ring verschil, al naar de plaatselijke om standigheden dit wenschelijk maken. Ook bedragen gelijk aan den norm. voor werk loozen geldend, komen voor. De billijkheid brengt mede. dat in gemeenten waar dit verband wordt gelegd, een verbetering in de steunregeling voor de werkloozen te vens een verbetering in de ondersteuning van armlastigen ten gevolge heeft. Een aanpassing in dien zin is door het departe ment van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen aanbevolen. Dit betee- kent dus niet, dat, met terzijdestelling van thans vigeerende regelingen, een armlas tige thans minimaal zal moeten ontvangen, hetgeen een werklooze ontvangt, hetgeen trouwens met het individueele karakter der armenzorg in strijd zou zijn doch slechts, dat het bestaande verband met de normen der werkloozen nie£ ten nadeele der armlastigen zal'worden verbroken. Voorts is gewezen op de wenschelijkheid de armlastigen zooveel mogelijk te doen deelen in bijzondere verstrekkingen aan werkloozen toegekend. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart heeft de Vesti gingswet kleinbedrijf van toepassing ver klaard op het smidsbedrijf (waaronder mede wordt verstaan: herstellings- en on derhoudswerkzaamheden aan haarden, kachels en fornuizen, sloten werk, vuur werk, plaatwerk en smidsbankwerk) en hoefsmidsbedrijf, het gasfitter- en water- fittersbedrijf, het Joodgietersbedrijf, het meubelmakersbedrijf en den kleinhandel in meubelen.. Het is thans dus verboden zonder toe stemming van den secretaris-generaal voornoemd een dergelijk bedrijf te.vestigen

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1