DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aiamentje lixt GELDIGE BONNEN VRIJDAG 24 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10310 ^Êcld^cii^Soii^ciAvt Bureaux: PapengTacht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Duitschland winl voor Europa op alle fronten ROSTOF GEVALLEN, HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 24 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Troepen van het Duitsche leger, de Waf- fen-SS en Slowaaksche formaties zijn met voortreffelijken steun van de luchtmacht door ét krachtig versterkte, diepe defensie - stellingen van Rostof over het geheele front heen gebroken en hebben na harde gevech ten de als verkeers- en havencentrum be langrijke stad stormenderhand genomen. De zuivering der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. Resultaten van den duikbootoorlog NA ZES MAANDEN. Het D.N.B. verneemt van Duitsche mili taire zijde: Zes maanden geleden maakte een extra- bericht van het Duitsche opperbevel voor het eerst gewag van de successen van Duitsche duikbooten in de Amerikaansche wateren. Volgens dat extra-bericht van 24 Januari waren vlak voor de Amerikaansche kust 18 koopvaarders met een gezamenlij- ken inhoud van 125.000 ton tot zinken ge bracht. De deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog verschafte de Duitsche duik- bootvloot mogelijkheden, waarover zij tot dat oogenblik niet beschikte, daar zij zich een beperking oplegde. In de zes maanden sedert dat extra-be richt zijn, naar het oordeel der weermacht mededeelt, op alle oorlogstooneelen 616 vijandelijke koopvaarders met een geza- menlijken inhoud van 3.843.200 ton tot zin ken gebracht, waarvan 467 met een inhoud van 2.917.600 ton in de Amerikaansche wa teren. De Britsch-Amerikaansche tankvloot verloor in deze periode 163 tankschepen met een inhoud van 1.325.500 ton. De duik booten zijn in. dappere operaties doorge drongen tot in de monding van de St. Lau rens en de Mississippi, tot voor het Pana makanaal en de havens aan de Caribische Zee. Zij vergrootten haar successen in weerwil van den toenemenden afweer door Amerikaansche vloot- en luchtstrijdkrach ten. Voorraden voor Amerika en Engeland werden naar den bodem der zee gezonden, evenals oorlogsmateriaal, bestemd voor het Oostelijke front, Noord-Afrika en de Stille Zuidzee. De duikbooten hebben de vijandelijke scheepsruimte reeds zoover gereduceerd, dat de zeemogendheden geen meester over haar strategische beslissin gen meer zijn en zich bij ieder besluit ge plaatst zien voor de kwestie van de scheeps ruimte. Tevens worden de geallieerden ge dwongen een aanzienlijk deel van hun oorlogspotentieel voor den scheepsbouw te reserveeren. In de Middellandsche Zee heb ben Duitsche duikbooten een belangrijke bijdrage geleverd tot de wijziging van den strategischen toestand. TELEGRAM VAN GROOT ADMIRAAL RAEDER AAN DEN BEVELHEBBER DER DUIKBOOTEN. De opperbevelhebber van de Duitsche marine, grootadmiraal Raeder, heeft als waar deer in g voor de sedert een half jaar in de Amerikaansche wateren behaalde duikbootsuccessen het volgende telegram gezonden aan den bevelhebber der duik booten, admiraal Doenitz: „Sedert een half jaar bevinden zich onze duikbooten voor de Amerikaansche kust in taaien, succesvollen strijd met de vijande lijke ravitailleeringsscheepvaart. In dien tijd zijn aan alle oorlogstooneelen in totaal 616 schepen van tezamen 3.843.200 brt. tot zinken gebracht, "waarvan alleen in de Amerikaansche wateren 467 schepen van tezamen 2.917.600 brt. Met trotsche vreugde over de bereikte successen geef ik u, den commandant en den dapperen bemannin gen voor haar onvermoeibaren arbeid en geleverde prestaties mijn dank en bijzon dere waardeering te kennen. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Naar het opperbevel van de 'Duitsche weermacht mededeelt, hebben Britsohe ja gers gisteren in den loop van den dag ver scheidene malen getracht de kust van de bezette gebieden in het Westen te naderen. Bii al deze pogingen werden zij door den succesvollen afweer van jagers en lucht doelartillerie gehinderd en konden zij bij hun in scheervlucht uitgevoerde aanval len met de boordwapens slechts onbetee- kenende materieele schade aan militaire installaties aan de kust aanrichten. Twee Spitfires, die in scheervlucht een lucht- afweerstelling in het gebied van Boulogne aanvielen, werden door licht luchtafweer geschut hevig beschoten. Hierbij werd een Spitfire door verscheidene voltreffers in. brand geschoten, waarna het in zee stortte. Duitsche jagers bonden den strijd aan met een formatie Britsche jagers, die bo ven het gebied van Lannion en Morlaix vloog. De formatie werd uiteengeslagen. De afzonderlijke naar het Noord-Westen terugkèerende Britten werden tot ver bo ven zee achtervolgd, waarna zij op vijftig meter boven zee in hevige luchtgevechten werden gewikkeld. In een kwartier tijd werden vijf Britsche jagers van het type Whirlwind en Spitfire neergeschoten. Een andere Spitfire geraak te na voltreffers van de luchtdoelartillerie in een vrille en stortte brandend in zee. De Britten verloren dus bij him vergeef- sche aanvallen van jagers op de kanaal- kust in den loop van vandaag 7 vliegtui gen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug. Radiorede van Huil. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst in een radio rede tot het Amerikaansche volk o.a. ge zegd, dat de Ver. Staten dezen oorlog slechts kunnen winnen, als men den vijand opzoekt en aanvalt. De Ver. Staten zullen den dapperen bondgenooten alle beschik bare hulp doen toekomen. Tijdelijke tegen slagen mogen geen aanleiding geven tot zwakheid en ontmoediging, want zij zijn voor alle waren soldaten en patriotten een teeken om te harder toe te slaan. De Ver. Staten en hun bondgenooten zijn gedwongen tot den oorlog, ajdus Huil, daar zij het zeer eenvoudige, maar fundamen- teele feit negeerden, dat men ter hand having van vrede, recht en vrijheid inter nationale verantwoordelijkheid op zich moet nemen. De in het Atlantic Charter neergelegde beloften vormen een stelsel, waardoor ieder volk, klein of groot, den waarborg krijgt in een duurzamen vrede en de beste ge legenheid te vinden, zijn wenschen met betrekking tot de vrijheid en de grootste mogelijkheden tot materieelen vooruitgang te verwezenlijken. Geen natie kan tot bevredigenden voor uitgang komen, als haar burgers worden beheerscht door voortdurende vrees voor inmenging van andere landen. Derhalve moet een internationale instelling in het aanzijn worden geroepen, die in de toe komst zoo noodig met geweld den vrede onder de volken in stand houdt. De Ver. Staten zullen in internationale sa menwerking een mechanisme vormen, dat den vrede waarborgt en de nationale be wapening van ieder volk bepaalt. Een andere instelling, die de Ver. Staten moeten oprichten en steunen, is een inter nationaal Gerechtshof. Tevens moeten toe zicht worden geoefend op de landen van het Driemogendhedenverdrag, totdat zij een bewijs hebben geleverd van hun be reidwilligheid en bekwaamheid om met andere naties in vrede te leven. De duur van dit toezicht hangt volgens Huil af van de snelheid, waarmee de be volking van Duitschland, Japan, Italië en hun aanhangers aan de Ver. Staten het overtuigende bewijs leveren, dat zij de monstrueuze philisophie van een superieur ras en van verovering door geweld hebben afgewezen en opgegeven en zich oprecht toeleggen op de fundamenteele beginselen van den vreedzamen vooruitgang. *HulI noemde een der grootste beletselen uit het verleden voor den menschelijken vooruitgang het nationalisme. Overdreven beperkingen van den handel moeten wor den afgeschaft en usances, die aan andere volken schade berokkenen en den handel afbrengen van zijn natuurlijken, economi- schen loop, moeten worden vermeden. De Ver. Staten hebben behoefte aan een apparaat on^ het kapitaal op draaglijke voorwaarden van de financieel sterkere naar de zwakkere landen te leiden. Hierbij kan de noodzakelijkheid aan het licht ko men bijzondere handelsovereenkomsten en internationale afspraken te makèn om het moeilijke vraagstuk der overschotten onder de knie te krijgen en behoorlijk rekening te houden met de bijzondere situatie in ze kere gebieden. Zoodra de internationale vrede tot op zekere hoogte gewaarborgd en de politieke stabiliteit hersteld is en tevens de economi sche kluisters zijn afgeworpen, staan ieder volk geweldige middelen beschikbaar om de behoeften van den vooruitgang te be vredigen en aan alle burgers den overgang naar een hoogeren levensstandaard moge lijk te maken. De volken der wereld zullen dan in staat zijn te leven, zooals de Ver. Staten zelf het begeeren en betere levensvoorwaarden scheppen dan hun ooit tg voren mogelijk is geweest. Geen volk zal deze taak gemakkelijk vervullen. Noch de overwinning der geal lieerden, noch een andere vorm van „plan ning" voor den na-oorlogstijd is op zichzelf in staat een duizendjarigen welstand in het aanzijn te roepen. Om ten volle gebruik te maken van deze gelegenheid moeten de Ver. Staten besloten feijn niet alleen open lijk uit te spreken, welke zegeningen en weldaden zij voor zichzelf en de mensch- heid wenschen, maar zij moeten ook voor het apparaat zorgen, waarmee zy deze ze geningen op de snelste wijze en in den doeltreffendsten vorm kunnen waarborgend Wat de onmiddellijke toekomst aangaat,* zoo zei Huil aan het slot van zijn rede, is het de belangrijkste taak der Ver. Staten den oorlog definitief en zoo spoedig moge lijk tot een zegeviërend einde te brengen. Om dezefdpgmerken te bereiken moeten alle Amerikaansche burgers iederen dag hun uiterste best doen, totdat de overwin ning is behaald. Deze oorlog heeft de geallieerden tot nieuwe toppen van moed, vastberadenheid^ en geestelijke kracht gebracht. De geest kracht zal den Ver. St&en de overwinning brengen. IN EEN PAAR REGELS Het bestuur der Labourpartij heeft een oproep gericht tot het Indische volk om het te weerhouden van de burgerlijke ongehoorzaamheid. Een dergelijke cam pagne zou de geallieerden in gevaar bren gen. De regeering van den Libanon zou gisteren, naar de Britsche berichtendienst meldt, afgetreden zijn. Naar den zender van New York meldt, hééft het departement van marine bekend gemaakt, dat eenige schepen op de Caribi sche Zee door duikbooten tot zinken zijn gebracht. Daarbij zijn 30 gewonden en 10 dooden gevallen. - In Noord-Ierland zijn volgens een be richt uit Boston opnieuw Amerikaansche negertroepen geland en wel het grootste contingent negers, dat daar tot dusver is aangekomen. Moermansk, uitvalspoort der Sovjet-Unie. Temidden der toendra's ligt een moderne havenstad. Moermansk in het Hooge Noorden der Sovjet-Unie is de laatste jaren 'koortsachtig uitgebreid. Thans voert langs deze haven een der weinige wegen, waarlangs geal lieerd oorlogsmateriaal de Sovjet- Unie kan bereiken. Een reiziger schildert in dit artikel zijn indrukken van een tocht, dien hij in 1940 van de Finsche haven Petsamo naar Moermansk maakte. HELSINKI, Juli 1942. Langzaam vaart de sleepboot met de Fin sche vlag in top langs de dreigende kanon nen van Poljamoje in de richting van Moermansk. Aan bakboord ligt het schier eiland Kola, aan stuurboord de toendra's van Lapland. Eindelooze vlakten, zoover het oog reikt, slechts hier en daar verleven digd door betonnen forten met grauwe pantserkoepels en aan de horizon de palen van den Moermanskspoorweg. Een land zonder levende wezens, waar de tijd schijnt stil te staan. Maar aan dek staan mannen in rijbroeken en sterren op hun jas, die na het verlaten der Finsche wateren aan boord kwamen en ons niet uit het oog verliezen. Het zijn agenten van de G.P.U. Steigerend in het woelige water volgen twee grijze torpedojagers. Telkens razen jagers met de roode Sovjetster als waak honden donderend over het schip. Yankees in Petsamo. Een gelukkig toeval maakt dezen tocht mogelijk. Op de reede van Petsamo lag het Amerikaansche schip „American Legion", dat 800 Amerikaansche burgers naar de Vereenigde Staten zou terugbrengen. Uit alle landen waren zij naar de eenige ijsvrije haven van Noord-Europa getrokken. De wonderlijkste verzameling ladies en gentle men, die het Poollicht ooit heeft besche nen. Gezanten, consuls en attachés, allen met hun staf van secretarissen, koks en dienaren. De „American Legion" was voor dit doel speciaal gedesinfecteerd en opge knapt. Een paar Laplanders stonden met verbaasde oogen het ongewone schouwspel te bekijken. Een tocht naar Moermansk is eigenlijk onmogelijk. Verboden zones verhinderen een reis over land en het zeeverkeer was sedert den Finsch-Russischen winteroorlog stilgelegd. Maar eenige Yankees uit den Balkan hadden hun weg oyer Moskou. Le ningrad en Moermansk gekozen en moesten nu afgehaald worden. Een sterke sleepboot vertrok naar Moermansk en wij konden meevaren. Voor anker. Over de IJszee ging het langs het Vis- scherseiland en vervlgens de Kolabaai in. Links en rechts zijn forten aangelegd in de rotsen, die deze ijsvrije baai omzoomen. Kale rotsen zonder plantengroei. In de lucht vliegen zelfs geen meeuwen, die overal elders op de wereld de schepen be geleiden. Üe eerste huizen van Moermansk komen in zicht. Traanlucht stijgt uit de loodsen, waar vischconserven gemaakt worden, die een belangrijk onderdeel van, het voedsel der hier gelegerde Sovjettroepen vormen. Dan ligt plotseling Moermansk vlak voor ons. Een moderne stad met lange kaden, werven en pakhuizen, alles in zakelijken stijl, die Amerikaansch aandoet. Meer dan 100.000 inwoners telt de stad thans, waar ten koste van groote offers fabrieken, vlieg velden en havens zijn aangelegd. Duizenden menschenlevens heeft Moskou opgeofferd om hier in verbinding met Pol jamoje, het Alexandrowsk uit den Tsaren tijd, een sterke basis voor de oorlogs- en handelsvloot te vestigen. Een vlootbasis, die de Sovjet-Russische aanspraken op de beheersching van de Noordpunt van Euro pa kracht moegt' bijzetten. Moermansk w^s de uitvalspoort naar de open zee. Geen wonder, dat het station van den Moer manskspoorweg, dat in de nabijheid van onze ankerplaats ligt, zeer omvangrijk is. Geen wonder ook, dat wij niet aan land mogen gaan en de zwijgzame agenten der G.P.U. zichtbaar opgelucht zijn, als de di plomaten aan boord zijn gegaan en het an ker weer gelicht wordt. (V.P.B.) WON-ONESJ NOG STEEDS IN DUITSCHE HANDEN. Woronesj bevindt zich nog steeds stevig in handen der Duitsche troepen, zoo wordt uit Berlijnsche militaire kringen gemeld. De bolsjewisten trachten vergeefs dit feit door leugenachtige berichten te verdoeze- Itn. Zoo beweerde het agentschap Tass als mede de zender Daventry den 22sten Juli, dat Roemeensche soldaten bij Woronesj gevangen waren genomen. Het is echter een feit, dat in dezen gevechtssector in het geheel geen Roemeensche troepen strijden. LITWINOF BIJ ROOSEVELT. United Press meldt, dat Litwinof bij zijn oez ek aan Rocsevelt niet onvoorwaarde lijk heeft vcs "gehouden aan een groot- scttc-epsche invasie in West-Europa, maar <;at hij veeleer wilde bereiken, dat ergens ter wereld iets wopdt ondernomen, opdat eindelijk wordt opgetreden tegen den :teeds zwaarderen druk op de Sovjet-Unie. van Sovjetzijde is, aldus het bericht, be vestigd, dat Moskou bezorgd is over het tempo van den Duitschen opmarsch naar Rostof. Vo>»ts verneemt men, dat Litwi nof ook Donderdagavond een onderhoud mtt Roosevelt zou hebben. In welingelich te kringen _ge.ooft men, dat hij opnieuw op ee.n tweede front zal aandringen. Doodvonnissen voltrokken. Officieel wordt bekend gemaakt: De door het Duitsche Obergericht in het Amsterdamsche distributieproces tegen Cornelis Nicolaas de Vries, Augustus Theodoras van Batum, Abraham Pots en Petrus Albertus van Dieren gevelde doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken. De tegen Alexander Theodoras Thu- ring en Louis Kesseler gevelde dood vonnissen zijn door den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied in den vorm van gratie gewij zigd in vijftien jaar tuchthuisstraf. De bevolking heeft nu'toch wel een zeer ernstige waarschuwing gekregen! De overheid, treedt met de krachtig ste maatregelen op tegen de misda den, dje de rechtvaardige distributie van levensmiddelen belemmeren en aldus irt belangrijke mate het alge meen volksbelang schaden. Wie zich op een dergelijke wijze aan de gemeenschap vergrijpt, zal een zeer strenge straf niet ontgaan. In de toe komst zal door de overheid, ter wille van een zoo groot belang van héél het volk, nog veel strenger moeten wor den opgetreden. MET ITAUAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: Hevige gevechten hebben zich gisteren afgespeeld in de zóne van El Alamein. De strijd, die een uitzonderlijk hardnekkig ka rakter kreeg, eindigde in het voordeel der Astibepen. De tegenstander werd overal teruggeslagen. Er werden tegenaanvallen op hem gedaan, waarbij hij zware verlie zen aan menschen en materiaal leed. Acht honderd gevangenen, in meerderheid Nieuw-Zeelanders en Indiërs, vielen ons in handen. 130 Pantserauto's werden op het slagveld vernield. Het Duitsche expeditiecorps in Afrika en de Italiaansche divisies Trieste en Bres cia onderscheidden zich in het bijzonder tijdens deze zware operatie. Vliegtuigformaties van de As mengden zich herhaaldelijk in den slag. In luchtge vechten werden drie vijandelijke toestel len neergeschoten door Italiaansche ja gers, zes door Duitsche. Een ander toestel werd neergeschoten door luchtdoelartillerie van een onzer groóte legerafdeelingen. Bombardementsacties op de basis Micab- ba veroorzaakten aanzienlijke schade aan militaire installaties. Duitsche jagers van het escorte vernietigden vier Spitfires tij dens verscheidene gevechten. Ten Noord oosten van Port Said brachten onze vlieg tuigen, ondanks de hevige reactie van den vijand, waardoor eenige leden der beman ning werden gewond, door torpedo's een schip van 10.000 ton uit een convooi tot zinken. 15 Juli hebben onze afdeelingen opnieuw de oase Djaraboeb bezet. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht hebben afzon derlijke Britsche bommenwerpers boven verscheiden plaatsen in het Rijnlandsch- Westfaalsche industriegebied brisant- en brandbommen laten vallen. Volgens de thans beschikbare gegevens is de ontstane Schade vermoedelijk onbe- teekenend. Twee der aanvallers werden neergeschoten. In dezelfde periode ondernamen Sovjet- Russische vliegtuigen stoorvluchten boven Oost-Pruisisch kustgebied. Berichten om trent schade ^yn nog niet ontvangen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke installaties in de Midlands suc cesvol met brisant- en brandbommen be stookt. Aanhoudende uitgestrekte branden werden veroorzaakt in de aangewezen doelen. BLIKSEM GENEEST LAMME. In een Zweedsch bergdorpje woonde een oude man, die door verlamming van zijn been en slechts als ganzenhoeder geschikt was. Hij placht de kwekkende dieren van uit zijn wagentje te leiden. De dorpelin gen waren dan ook zeer verwonderd, toen hy na een hevigen donderbui 's avonds te voet zijn kudde volgde en zijn wagentje vroolijk voortduwde. De oplossing was spoedig verteld. Tijdens de bui was hij on der een boom gereden om daar beschutting voor de regen te vinden. Plotseling sloeg de bliksem ^in den boom. Op hetzelfde oogenblik voelde hij een hevige pijn in zijn beenen, sprong uit het wagentje en zette het op een loopen. De bliksem had hem ge nezen. NIEUWE BONNEN Voor de volgende week zijn ter verkrij ging van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en rookartikelen (2 rant soenen voor de mannen en 1 rantsoen ciga- retten voor de dames) aangewezen de bon nummers 38. Voorts is voor het tijdvak van 27 Juli tot en met 7 Augustus bon 38 van-de boter en vetkaart geldig1 verklaard voor het koo- pen van boter. IK GA UIT ETEN. lirectrice van een vakschool, welke ik allerminst op hét oog had bij het uiten van mijn bezorgdheid over de toekomstige kooksters en de toekomst dergenen, die aan derzelver zorgen zullen worden toevertrouwd, heeft de redactie eenige rectificaties in het oor gefluisterd, welke zij in haar prijzenswaardige ijver gaarne onder het oog zou zien gebracht van moeders met dochters, zijnde deze dochters de cjandidaten, die via de vakschool en de maag eens mans eens van hun liefde zullen getuigen. Ik ga het feit voorbij, dat een vakschool geen kookschool heef en nog minder den naam draagt, dien ondeugende meisjes wel eens aan deze nuttige in stelling schijnen te geven. Van be lang is het feit, dat naar de direc trice de Redactie mededeelt de overheid door edelmoedige toewijzin gen de kookleeraressen in staat stelt haar discipelen 'te onderwijzen in het bereiden van al die schotels, die voorbeen de trots en de glorie onzer Moeders en zusters waren. De redac tie het was een telefonisch gesprek heeft haar ooren uitgepeuterd. Hoorde zij wel goed? De directrice uitte haar bezorgdheid, dat de Moe ders mijn bezorgdheid betreffende de kookopleiding zouden deelen en hun dochters biet meer naar haar school zouden zenden. Heeftde directrice ivel beseft, welk een'toeloop tot haar instituut zij met deze mededeeling op roept? Want wij allen beseffen nu plotseling, dat daar in de keuken nog gewerkt wordt met ouderwetsche in grediënten als daar zijn: volle melk, eieren, meel, suiker, slagroom, vet en zwezerik. En ik heb wel weer eens trek in een omn\gletje met ham, een paar spekpannekoeken of een lief slagroompuddinkje. Directrice zet u schrap! Na deze mededeeling zal heel Leiden bij u willen eten. Desnoods als proefkonijn voor uw jeugdige discipe len. Maar ik heb verdiensten, ik mag zeggen groote verdiensten voor de cu linaire opvoeding van ons volk in de zen tijd, en ik maak dus aanspraak op de eerste rechten. Directrice, hood mij ten maaltijd. U zult niet alleen spijzen, maar ook vreugde scheppen. P.S. U vroeg mij, onbekende lezer, paladijn te worden voor het recht der vrouw en haar te verdedigen tegen achterstelling met haar snoepkaart met de belofte van een belooning. Waar blijven de peuken? EUc der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 26 Juli tot en met 1 Augustus: 33-A Brood 38-B Brood 38 Beschuit 3 8-A Vleesch 33-B Vleesch 38-A Tabak 38-A sigaretten H rant brood of Sebak 1 rants, besch. br. of geb. Kran"t?' of vl.waren 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten 12 Juli tot en met 8 Augustus: 337 algemeen 339 algemeen 343, 344, 345 346 algemeen 4-33, 4-34 res. 340 algemeen 241 algemeen 342 algemeen 352 algemeen 247, 348, 349, 350, 351 alg. 36-A t/m 39-A Melk 36-B t/m 39-B Melk 36, 37, 38, 39 versnap. 12 Juli tot en 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten oi havermout 125 gram gort 125 gr. gemengd meel 100 gram vermicelli of rraizena 100 gram kaas 3j^ liter melk 1% liter melk 100 gr. choc, suikerwerk met 5 September: 338 algemeen I 250 gram koffiesurrogaat 27 Juli tot en met 7 Augustus: 38 Boter I y7 rantsoen Boter 38 Vet J y. rantsoen Boter 15 Juli tot en met 12 September: 2-35, 2-36 res. I 3-35, 3-96. res. >4 rants. Boter 4-36 reserve 1 Mei—31 Aug.: U textiel (mannen) 1 Juli tot-en met 15 Augustus: 50 gram scheerzeep 235 Algem. I 1 rants. Eenheidszeep. 336 Algemeen 250» gr. waschpoeder L Zeep 1 rants. Eenheidszeep L Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pct< 11 Mei tot en met 31 December: 07 tot en met 05 B. voor brandst. 1 eenheid. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 18 Juli: 37 Brood. Beschuit, Vleesch, Aard appelen. 37 ATabak.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1