LOTION MALWIDA 31 WOENSDAG 22 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Rtd. Buitenland i Mt. H. Gelse. Lelden i Red- Stad en Sports M. Zonderop. Lelden; Red. Omgevingi L. Rooien. Leiden: Red. Uiteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden; verantwoorde lijk voor de advertentlïni B. Bonnet. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 9.49 uur Woensdagavond. Zon op 5.43 uur Donderdagochtend. Tuaschen deze tijden moet worden ver duisterd. ^22 Juli: De maan komt Woensdagmiddag 15.50 uur op en gaat Donderdagnacht om 1.53 uur onder. 23 Juli: De maan komt Donderdagmid dag 17.06 uur op en gaat Vrijdagnacht om 2.33 uur onder. 24 Juli: De maan komt Vrijdagavond 12.20 uur op en gaat Zaterdagnacht om 3.20 uur onder. 25 Juli: De maan komt Zaterdagavond om 7.28 uur op en gaat Zondagochtend om 4.19 uur onder. 26 Juli: De maan komt Zondagavond om 8.28 uur op en gaat Maandagochtend om 5 26 uur onder. (Volle maan). 27 Juli: De maan komt Maandagavond om 9.17 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 6.41 uur onder. 28 Juli: De maan komt Dinsdagavond om 9.57 uur oP en gaat Woensdagmorgen om 7.59 uur onder. Zweminr.: „De Zijl", 18 gr. C. Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. Na korten tijd ge heel verdwenen. De Heer J. R. te R. schrijft, dd. 4-10-'40i „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hinderlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds na korten tijd waren de pijnen geheel verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rheumatiek. ischias, spit. verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur, Nassaukade 373, Amsterdam 83-46S JOODSCHE VERMOGENS. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld: naar gebleken is, hebben tal van werkgevers, werknemers en vroegere werknemers nog niet voldaan aan hun aan meldingsplicht voortvloeiende uit de ver ordening 58/42 artikel 1 t/m. 5. Daar uiter aard salarissen, arbeidsloonen, provisies, pensioenen, wachtgelden, ondersteuningen, gratificaties, tantièmes enz. onder het be grip vorderingen vallen, dient, voor zoo ver dit nog niet is geschied, onmiddellijk aanmelding dezer vorderingen bij de fir ma Lippmann, Rosenthal en Co., Sarphati- straat te geschieden, waarbij opgegeven moet_ worden, welke bedragen sedert 23 Mei j.l. aan de bovenbedoelde werknemers werden uitgekeerd en op welke data. £üu>iqie.. DONDERDAG 23 Juli. Mis v. d. H. Apol- linaris, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. 2e gebed v. d. H. Liborius, Bisschop en Be lijder; 3e voor den vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Rood. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. DONDERDAG. Mis v. d. H. Laurentius van Brindisië, Belijder: In sermonibus. 2e gebed v. d. H. Apollinaris; 3e v. d. H. Li borius; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. WILT U IETS WETEN? Vraag: Weg van Roelofarendsveen naar Bloemendaal en hoeveel K.M.? Antwoord: Nieuwe-Wetering, Nieuw- Vennip, Hillegom, Heemstede, Haarlem, Bloemendaal. 28 K.M. U kunt ook over Lis- serbroekLisse rijden. Vraag: Op welke dag is het St. Mar griet? Antwoord: 20 Juli. Het heeft, hoe wel niet veel, toch iets geregend! Vraag: Is er in 's-Hertogenbosch een R.-K. tehuis voor meisjes om te overnach ten? Antwoord: Een dergelijk tehuis is ge vestigd te Vugth, aansluitend bij Den Bosch. Het is genaamd „Maria-oord", Zandstraat Al. Tel. 3075. U zult goed doen eerst te schrijven. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Er is voor gewaarschuwd. Eenigen tijd geleden heeft de economische erohter gewaarschuwd, dat degenen, die voor clan destien slachten een schuur foeschik/baar stellen, zwaar gestraft zouden worden. Dat deze waarschuwing ernst is geweest on dervond W. Ravensbergen te O e g s t- geest. Hij had in zijn schuur clande stien laten slachten, voor welk feit de of ficier zes maanden gevangenisstraf eischte. De economische rechter legde hem deze straf op en beval zijn onmiddellijke gevan genneming. Aardappelen vervoer. C. J. Baars te Zwammmerdam had zonder gelei- döbiljet 2000 k.g. aardappelen vervoerd. Hij werd deswege tot drie maanden hech tenis veroordeeld. J. Rijlaarsdam teReeuwijk had op dracht aan den vorigen verdaohte gegeven om de aardappelen te vervoeren. Hij voer de tot zijn verdediging aan, dat de aardap pelen voor de volkstuinders waren, die pooters noodig hadden. De officier vond, dat er toch zeker een vervoerlbewijs noodig was geweest en eischte een geldboete van 200 subs, vier maanden hechtenis. Het werd conform. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van vee uit de weide. L. Struyik, afkomstig uit K o u d e k e r k en J. de Wit, afkomstig uit L e i d e n hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van vee uit de weide. Zij hadden o.m. van le vende schapen uit een weide te A 1 p h e n a. d. R ij n het vet uit gesneden, waar- j door de dieren een verschrikkelijke dood gestorven waren. De officier had tegen Struyk een jaar en zes maan den gevangenisstraf geëischt en tegen de Wit, als hoofddader twee jaar en drie m a a n d e n gevangenisstraf, beiden met aftrek van het voorarrest. De rechtbank legde deze straffen op, maar zonder aftrek van het voorarrest. Vrijgesproken. Mej. M. B. te L e i- den had van de vorige verdachte gestolen schapenvleesch en vet ten geschenke aan genomen hetgeen de officier heling had genoemd, die daarvoor vier maanden ge vangenisstraf had geëischt. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdaohte vrij. yOOR DEN POLITIERECHTER. Mode Opschik. De dienstbode uit Leiden vertelde, dat zij de japon had gestolen, omdat zij ze zoo mooi vond. Maar de mevrouw vond dat nu niet zoo mooi van haar dienstbode al droeg zij de japon dan ook haast niet meer. De officier vond, dat dienstboden haar vingers bij zich moesten houden en eischte twee weken gevangenis straf. Gezien het berouw legde de Politie rechter voor ditmaal nog een geldboete van 25 subs. 25 dagen op. De volgende verdachte was'wederom een juffrouw uit Leiden. Zij had een heele collectie opschik artikel en, zooals broches, ringetjes, armbanden enz. uit diverse win kels gepikt. Dragen deed ze deze dingen niet, want ze deponeerde ze rustig in een sigarenkistje. Een maand gevangenisstraf eischte de officier. De Politierechter wilde wel eens iets meer over deze jufffrouw weten en hield de zaak aan om een rapport in te winnen. EXTRA VACANTIE VOOR 3500 TSJECHISCHE ARBEIDERS. Dank zij de grootmoedige gift van den vermoorden plaatsvervangenden Reichs- protektor Heydrioh kunnen 3500 Tsjechi sche arbeiders en arbeidsters te Bad Lu- hatschowitz onder de zorgen van het Duitsche arbeidsfront een vacantie van geruim en tijd doorbrengen. In een prachtige omgeving "en met goede verzorging leeren zij hier practisch socialisme kennen. De plaatsvervangende Reichsprotektor heeft juist tegenover de breede massa der Tsje chische bevolking een houding van vertrou wen aangenomen en het als zijn voornaam ste taak beschouwd, haar levensstandaard te verbeteren. Eén Sigaretje.... (NA 2 DAGEN ROOKT HET NOG!) 'n Heel bosch en hectares hel kunnen in rook opgaan door één weggeworpen sigaretteneindje! Juist nü is dat verlies funest: er Is toch al zooveel hout gekapt! Juist nü geldt het dubbel: ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI (het is trouwens ook streng verboden!) SPORT NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) ZEILEN. HET EINDE DER KAAGWEEK BRACHT ZON EN WIND Wie de hoofdprijzen wonnen De laatste dag der Kaagweek is een naaie zeildag geworden. Zóó hadden alle zeilers zich ongetwijfeld de geheele Kaag- week gewenscht. In ieder geval heeft het zonnetje deze Kaagweek uitgeluid en de vijfde dag werd een waardig besluit van het grootsche zeilersfestijn. Bestuur en wedstrijdcomité hebben in deze dagen ber gen werk verzet en vooral op den laat^ si en dag heeft het. wedstrijdcomité het hard te verantwoorden gehad. Het is im mers niet alleen een kwestie van noteeren van startende en aankomende zeiljachten, de puntentelling vraagt dagelijks heel wat lijd en daarbij moet ondanks de snelheid, waarmee gewerkt wordt, ook de grootst mogelijke nauwkeurigheid worden be tracht. En wanneer er dan zooals dezen laatsten dag verschillende protesten moeten uitgezocht worden, dan vertraagt dit de werkzaamheden niet weinig. Toch werd alles zoo vlot mogelijk afgewerkt en vooral in den beginne waren de eindresul taten vrijwel onmiddellijk na de finish bekend. De grootste belangstelling ging als steeds uit naar de persoonlijke wedstrijden der Regenboogklasse. Ditmaal waren er slechts inschrijvingen voor de A-klasse, hetgeen jammer was, in de eerste plaats omdat tal van deelnemers veel beter in een B-klasse hadden kunnen starten, maar tevens ook. omdat het A-veld nu zoo groot was, dat in twee afdeelingen gezeild moest wordèn. In totaal waren er nu 29 deelnenièrs; 14 ervan hadden gevoegelijk in een B-klasse kunnen uitkomen, waardoor de 15 overigen een sterke eerste klasse hadden kunnen voi'men. Selectie zou hierbij zeer aan te bevelen zijn. Intusschen, de groote strijd ging hier voornamelijk tusschen Bergsma en Vrolijk. Zij kwamen op den laatsten dag niet tegen elkaar uit. In de eerste groep werd Bergsma tweede achter Jan de Vries, die in deze Kaagweek ook niet weinig van zich heeft doen spreken. In de andere groep won K. Vrolijk op eenigszins gelukkige wijze, doordat op het laatste rak de Karekiet van Scheerder zijn fok ver speelde. Het totaal-resultaat was, dat Bergs ma beslag legde op den wisselprijs, den zilveren Regenboog, en den eersten hoofd prijs met 87 punten, tweede werd Vrolijk met 84 punten, derde J. de Vries met 74 punten. Zij verdienden de drie hoofdprij zen ten volle. In de 45 M2. Kruiserklasse was dit jaar geen hoofdprijs uitgeloofd. Nijman, die reeds driemaal eerste was geworden, liet de eer nu aan de anderen en het was A. G. Sijthoff, die op den eersten prijs be slag legde, terwijl B. Boerma tweede werd. In de Vrijbuiterklasse won B. Grooten- beer den Thedo-wisselbeker met 80 pun ten, terwijl G. A. Meijer de tweede plaats bezette met 49 punten. De 16 M2 Eenheidsklasse liet dit jaar ontzettend veel concurrentie zien. De drie hoofdprijzen werden elk met slechts 2 punten verschil als volgt gewonnen: A. Arendse 98, W. J. de Jongh 96 en J. Al- berda 94 punten. Het verschil in de 16 M2. klasse was veel grooter. Hier won J. W. Swart voor de Vierde maal en hij legde met 123 punten beslag op den eersten hoofdprijs, terwijl de tweede in handen kwam van D. Ver haar Jr. met 91 punten. Het duurde lang alvorens de uitslag van de 12 M2. Sharpieklasse was vastgesteld. Verschillende protesten hielden de zaak zoo lang op, maar deze veranderden niets aan de vraag wie de hoofdprijzen zouden winnen, want daarvoor kwamen alleen Louwerse en C. Nauta in aanmerking. Laatstgenoemde was in de laatste race eerste geworden, maar hij kreeg geen kans om veel op zijn concurrent Louwerse «n te loopen, die dan ook den wisselprijs, het zilveren 12 M2. jacht en den eersten hoofdprijs won met 102 punten, terwijl C. Nauta met 96 punten op den tweeden hoofdprijs beslag legde. In de B-klasse der 12 M2.'ers behaalde H. A. Rademakers uit Amsterdam den hoofdprijs met 103 punten tegen den Lei- denaar E. J. Hoppe 83 punten. De Valkenklasse was voor Geveke en ir. Zuiderbaaij, beiden uit Leeuwarden. Zij behaalden resp. 89 en 80 punten. In de B-afdeeling waren het R. Pont en mej. J. H. B. de Wilde, die met resp. 101 en 85 punten de hoofdprijzen wonnen. De wisselprijs en de eerste hoofdprijs in de Drakenklasse waren voor den Zaan dammer E. G. v. d. Stadt met 85 punten; tweede werd H. F. W. Nathan met 75 pun ter, en derde J. R. Blickman met 73 punten. G. C. C. Sieverts uit Wassenaar en G. lagendijk gingen in de Pampusklasse zon der bijzeilen met de hoofdprijzen strijken, resp. met 93 en 85 punten. Heftig was de strijd in de Olympiajollen- klasse. De strijd in A was ook wel heel groot. Dat ook thans Koos de Jong de 147-459 eerste plaats bezette voor Hein Recourt en Borgerhoff Mulder wijst erop, dat met hem nog steeds ernstig rekening dient te wor den gehouden. De cijfers voor de drie hoofdprijzen winnaars waren resp. 117, 102 en 101. In de B-afdeeling won Scholten met 97 punten tegen M. W. Alen 85 punten. In de 12 Voetsjollenklasse heeft de War- monder K. H. Warburg met 102 punten op don eersten hoofdprijs beslag gelegd, vóór den Leidenaar A. H. Mastenbroek met 84 en H. P. de Jong uit Koog a. d. Zaan met 82 punten. In de B-ldasse der jollen wist de Am- sterdamsche mej. D. Kleijn met twee eerste en twee 2e prijzen en 89 punten beslag te loggen op den eersten hoofdprijs, terwijl M. Hoedemaker uit Overveen tweede werd met 77 punten. De hoofdprijs in de C-klasse werd gewonnen door P. van Buren uit Rot terdam met 104 punten. WATERPOLO Wedstrijden L.Z.C. Morgenavond om 8 uur Bullen in de zweminrichting „De Zijl" de v'olgende polowedstrijden gesipeeld wor den: LZC I damesHus dames. LZC II RZC. De Zijl—HVGB 2—2. Dadelijk ont wikkelt zidh een spel van doel tot doel, tot dat een mooie doorslaglbal HVGB de lei ding geeft (01). H. Blansjaar wordt we gens een overtreding uit het water ge stuurd en HVGB zet een s'tarfworp in een doelpunt om (0—2). Na de rust is de Zijl voortdurend in den aanval en het gelukt van Wei zen met een mooi schot een tegen- punt te maken (12). Door een overtre ding van een achterspeler van HVGB krijgt van Egmond een strafwonp toegewe zen en de stand is 22. Hard wordt om het winnende doelpunt gewerkt, doch in den stand komt geen verandering. De Zijl 3Watervrienden 1 50. Het begin is voor de Zijl en na 2 minuten is de stand 10. Ruststand 10. Nog 4 maal weet de Zijl het doel te vinden, zoodat het einde komt met 50. ATHLETIEK Docos-training. Ingaande deze week vindt een belangrijke wijziging in de trai ningsavonden plaats, en wel: De Donder dagavond op het terrein Haagweg vervalt; daarvoor in de plaats iederen Vrijdag avond van 89.30 trainen op de Sintel- baan in den LeidsChen Hout. De Dinsdag avond blijft op het terrein Haagweg, aan vang 7.30. Het trainen op Donderdagavond in het sportpark Haagweg is dus niet meer toegestaan, maar wij twijfelen er niet aan of heel Docos zal komen trainen op de SinteDbaan. DAMMEN W. B. de Knijff kampioen van Alphen. Na een spannenden wedstrijd is de heer W. B. de Knijff er in geslaagd het kam pioenschap van Alphen te veroveren. De Knijff sloeg van Oeveren, die een zeer zwakke partij speelde, reeds in den 20en zet. De jeugdige Zijlstra verzuimde de winstkans en speelde remise, doch is onge slagen gebleven, wat voor hem een mooie prestatie is daar hij voor de eerste maal in de eerste klasse uitkwam. A.D.E. kan van hem nog veel plezier beleven. Verder verloor Bauer van G. Zijlstra en won J. Ruytenburg van J. van Ofwegen. In de 2e lel. is er m'og genoeg spanning daar er nog 4 spelers gelijk met 4 verliespunten staan. Daar in deze afd. alle partijen werden af gebroken zijn er geen uitslagen. De stand in die afd. luidt: gesp. gew. rem. verl. v.t. G. de Grauw 6 4 2 84 G. v. 't Wout 4 3 1 62 P. v. Oosterom 5 12* 55 W. v. Ofwegen 4 2 2 44 M. v. Triest 4 2 2 44 A. Wolswij'k -4 2 2 44 W. v. Berkel 4 112 3—5 E. Looyenstein 5 1 4 28 BILJARTEN Biljartclub T.EJ». A.s. Donderdag wordt er gespeeld voor de zomercompeti tie le klas. A. Kienjet-C. v. d. Meel; N. Overdijk-H. Devilee; W. v. d. Post-J. Sou part. 2e klas: Th. Reizevoort-C. Goddijn. Voor de B.-afd. woxldt de opstelling op het clulbbord bekend gemaakt. BRIDGE Bekerwedstrijden de „Sleutels". De achtste en tevens laatste bekerwedstrijd van de „Sleutels" eindigde als volgt: Hoofdklas, bekerhouders v. WingenBie- siot met slechts 8 m.p. Tweede werd Bonte Prins met 13 m.p. Eerste klas, bekerhou ders BleuzéWakka met 18 1/2 m.p. Twee de heer en mej. Montanus met 20 1/2 m.p. Tweede klas, bekerhouders mevr. Been en de heer Gans met 19 l/2m.p.. Tweede werd heer en mevr. Kiel met 20 1/2 m.p. Dit sei zoen is het in de drie klassen niet één paar gelukt definitief beslag op de bekers te leggen, zoodat het volgende Zomerseizoen de bekerwedstrijden wederom met acht wedstrijden verlengd zullen worden. Er dient nog vermeld te worden, dat in de Hoofdklas de door een der spelers uitge loofde medailles gewonnen zijn door v. WeizenVerboog voor het beste gemiddel de in de bekerwedstrijden. GEMENGDE BERICHTEN Gasvergiftiging. Gisteren werd de po litie te Rotterdam gewaarschuwd, dat in een pand aan de Allard Piersonstraat een sterke gaslucht hing. Op het herhaald ge klop werd niet open gedaan. De politie verschafte zich toegang en vond in bewus- teloozen toestand den 72-jarigen H. B. en de 35-jarige mejuffrouw C. v. d. B., die beiden een zijkamertje bewoonden. Het bleek, dat in een bijkeukentje de gasslang van het contact was geraakt. De oude man is in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen; mej. v. d. B. moest zich onder behandeling van haar huisdok ter stellen. Een geheimzinnige verdwijning. Een groentehandelaar uit de Beethovenstraat te Amsterdam had in een kamertje, gelegen boven zijn winkel en dat uitsluitend van daar uit toegankelijk is, 600 geborgen. Terwijl hij den geheelen dag in de zaak was, schijnt toch een insluiper kans gezien te hebben, het geld te stelen, althans toen de man 's avonds zijn zaak gesloten had en het geld wilde meenemen, bleek het ver dwenen te zijn. Dc kerkvernieling te Ede. De daders van de in de vorige week gepleegde ver nielingen in de Gereformeerde Zuiderkerk te Ede zijn gepakt. Zij hadden zich zelf verraden. De daders bleken twee elfjarige jongens te zijn, n.l. G. S. en J. A. v. d. D., beiden te Ede. Zij liepen r..et onderdeelen van de pijpen van het kerkorgel in hun zak, hetgeen de opmerkzaamheid hunner fami lieleden trok. Toen de bladen daarna het bericht der vernieling meldden, werd deze alles duidelijk en stelden zij de politie met hun bevindingen in kennis. De jongens be kenden alles aan de politie. Door een inge worpen ruit waren zij de kerk binnenge gaan, daarna hadden zij den preekstoel be klommen en hadden zij op wat ruwe wijze „domineetje" gespeeld. Vervolgens hadden zij het orgel bezocht, waaruit zij 23 pijpen hadden genomen. Twee ervan hadden zij tot ringetjes versneden, enkele andere tot fluiten en de rest hadden zij in de kerk verspreid. Bij nader onderzoek bekenden zü ook, dat zij den vorigen avond een in braak je hadden gepleegd in de AKU, waar zij zich tabak, een zaklantaarn en sleutel hadden toegeëigend. Tegen de jongens is ter zake een en ander proces-verbaal op gemaakt. Sigarenwinkel geplunderd. Door ver breking van het kelderraam hebben on- genoode bezoekers gisternacht een siga renwinkel aan de Nassaukade te Amster dam weten binnen te dringen. Zij gingen er met 1200 sigaren en 716 pakjes sigaret ten, tezamen ter waarde van plm. 700, vandoor. Ook een partijtje distributiebon nen namen zij mede. De vensters van het ernaast gelegen woonhuis vertoonden even eens sporen van geweldpleging, doch blijk baar is de opzet daar mislukt. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 55) „De zaak wordt min of meer gecompli ceerd, vindt u zelf niet, juffrouw Faust?" Meneer Koekoeks stem klinkt nu bepaald hoonend. „Wie heeft je je taschje dan ontrukt, Marga?" Mevrouw Scheele geeft de hoop nog steeds niet op, dat er in al die bewe ringen van haar gewaardeerde assistente wel eens een grond van waarheid zou kun nen liggen. „Het was ach, wat doet het er ook eigenlijk allemaal toe!" Marga beseft op dit oogenblik met absolute zekerheid, dat alles verloren is. Een noodlottig toeval heeft haar in deze hoopelooze impasse gebracht en alles getuigt immers tegen haar! Wie zal haar gelooven, als ze de waarheid zegt? Een beroemde kunstenaar als Egon Hofrichter steelt geen damestaschjes en verkoopt geen geheime cosmetische recep ten. Waarom zou ze nu ook nog een ander in deze catastrophe sleepen, die daardoor immers toch niet goed kan worden ge maakt? Het zou alleen maar tot gevolg heb ben, dat meneer Koekoek een diepgaand onderzoek instelde, hetgeen misschien zelfs wel tot een confrontatie met Egon Hof- richter zou kunnen leiden. En dat is wel het laatste, dat ze zou wenschen, vooral, nu er immers toch niets meer te redden is „Zeg me nu toch alsjeblieft, wie dat taschje van je gestolen heeft, kind!" Me vrouw Scheele's stem klinkt bijna smee- kend. Marga schudt langzaam het hoofd en staart onafgebroken naar een vaal bloe- menmotief op het versleten karpet. ,,Het heeft werkelijk geen zin ik kan het u niet zeggen". „Ik geloof, dat we dit dan wel als een volledige schuldbekentenis mogen be schouwen", zegt meneer Koekoek hard. Mevrouw Scheele laat Marga's hand los en staat op. „Het spijt me meer dan ik je zeggen kan, Marga", zegt ze en er staan zoowaar tranen in haar oogen. Ze heeft moeite haar stem te beheerschen. „Ik heb werkelijk van je gehouden. En wat je me daarmee hebt aangedaan, dat begrijp je zelf misschien niet eens Ze blijft nog even staan, alsof ze ver wacht, dat Marga alsnog het verlossende woord zal spreken. Maar ook deze hoop blijkt ijdel. Marga zit nog steeds in de zelfde starre houding op haar stoel, de han den om haar knieën gevouwen en staart roerloos voor zich uit op het karpet. Lang zaam gaat mevrouw Scheele naar de deur. Meneer Koekoek staat nog steeds onbe weeglijk op dezelfde plaats. „Het spreekt vanzelf, dat wij van uw diensten in het instituut geen gebruik meer kunnen ma ken, juffrouw Faust. Ik twijfel er niet aan, of het onderzoek zal ons meer dan vol doende aanleiding geven tot onmiddellijk ontslag. Bovendien zullen we natuurlijk een eisoh tot schadevergoeding tegen u moeten indienen." Daarmee schijnt dan alles afgedaan te zijn. Ook meneer Koekoek verlaat de ka mer. Maar hij komt nog een keer terug. Marga zit nog steeds in dezelfde houding op haar stoel. „Ik behoef u zeker niet te zeggen, juf frouw Faust", zegt meneer Koekoek won derlijk zacht, „dat, na alles wat er ge beurd is, nu mijn dat ons onderhoud van gisteravond onder deze omstandigheden doelloos is geworden." Marga knikt langzaam voor zich heen, maar meneer Koekoek is nu voorgoed ver dwenen en de voordeur valt in het slot. Nu zit Marga geheel alleen op de har de, rieten mat van haar stoel in de onge zellige, onopgeruimte kamer. Er is niets meer, dat aan het instituut van mevrouw dr. Scheele herinnert. Door het raam met de verschoten gor dijnen valt de weerschijn van een kille winterzon, die door de hooge muren aan den overkant wordt weerkaatst. Het is angstwekkend stil in het vertrek; slechts de zoo duidelijk hoorbare pendule schijnt luider dan ooit te tikken. Marga heeft nog steeds het gevoel alsof ze volkomen uitgeschakeld is; ze is totaal immuun voor alles, wat er om haar heen gebeurt. Ze kan niet anders dan zoo onbe weeglijk in dezelfde houding op haar stoel blijven zitten. Onder andere omstandighe den zou haar de komischen kant van deze heele tragedie, zooals het officieel terug genomen huwelijksaanzoek van den cor- recten meneer Koekoek, toch zeker wel op gevallen zijn en waarschijnlijk ware het haar dan evenmin ontgaan, dat de hou ding, waarin zij nog steeds volhardt, een frappante overeenkomst vertoont met een schilderij, dat sinds jaar en dag de gang van juffrouw Gaucks woning siert: Napo leon na den slag bij Waterloo. Maar Marga's gevoel voor humor heeft plaats gemaakt voor een doffe berusting, die Slechts ruimte laat voor een weinig hoop gevende bespiegeling over den verlo ren strijd. Zoo gaat het dus. Ja maakt je, als fat soenlijk mensch, vap een leugenachtige, slechts uit bekrompenheid opgebouwde omgeving vrij, om te trachten op eigen bee- nen te staan. Je bent volkomen eerlijk te genover jezelf door je duidelijk voor te houden, dat een vrouw, zooals je nu een maal bent, zich geen illusies kan maken en dat er dus niets anders in aanmerking komt dan een bescheiden, maar fatsoen lijk en zelf veroverd baantje. Je maakt een soort weloverwogen levensplan op en bent bereid dit door te voeren, ongeacht de moeilijkheden, die je te overwinnen zult hebben en de offers, die je wellicht zult moeten brengen. eJ gaat ook gehle over eenkomstig dit plan te werk, zonder op of om te kijken, je zet er al je krachten voor in, je bent vlijtig en zelfs nog iets meer dan dat, zonder rekening te houden met persoonlijke verlangens. Zoo gelukt het je dan tenslotte 'n basis te leggen, voor dit le vensplan en in verrassend korten tijd boek je zelfs eenige aardige successen, die het doel steeds meer binnen je bereik schijnen te zullen brengen, wanneer je dat levens plan maar trouw blijft volgen. (Wordt ver

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2