fMomentje DINSDAG 21 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10307 3)e £eld6elie(2ou/fca/tit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DE RIJKSCOMMISSARIS VERJAART Morgen viert Rijkscommissaris Rijksmi nister dx. Seyss-Inquart zijn 50sten verjaar dag. Zulk een dag 'beteekent voor ieder mensoh een mijlpaal, een dag van inkeer in zioh zelf, waabbij men een terugblik werpt op bet afgelegde levenspad. Voor degenen, die in het middelpunt van het'volle leven staan en in het brandpunt der pulblieke belangstelling, beteekent zulk een dag bovendien, dat hun daden en levensomstandigheden opnieuw getrokken Worden binnen de sfeer der publieke her innering. Het is nu de derde verjaardag, welke de Rijkscommissaris als hoogste functionaris van bestuur in het bezette Nederlandsche gebied viert en zoowel de Rijkscommissa ris als het Nederlandsche volk hebben ge legenheid gehad, elkander nader te leeren kennen en daardoor te waardeeren. Rij een gelegenheid als deze is er aanlei ding te herinneren aan de volgende woorden, neergelegd in de Proclamatie, waarmede de Rijkscommissaris zijn functie aanvaardde op 29 Mei 1940: „De Neder landsche soldaten hebben in den strijd goed gevochten. De Nederlandsche burgerbevol king heeft zioh tegenover de strijdende troepen behoorlijk gedragen. Er staat niets in den weg, dat ons Zou kunnen verhinde ren, elkander met achting tegemoet te tre den". Het Nederlandsche volk heeft deze woor den begrepen en is den Rijkscommissaris met achting tegemoet getreden, welke ach ting na de ruim twee jaren van zijn be wind in het bezette Nederlandsche gebied ongetwijfeld niet verminderd is. De wijze, waarop hij zijn delicate en zware taak, de Rijksbelangen in het bezette Nederland sche gebied te behartigen, heeft vervuld, kan aanspraak maken op de waardeering van allen die begrip hebben voor de be- teekenis van dezen tijd. De Rijkscommissaris heeft een dadenrijk leven achter den rug. Zijn jeugd bracht hij door in het oude marktdorp Stannern in het Duitsche be volkingseiland Iglau. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was hij student in de rechten. Als keizerlijk jager stond hij toen aan het IsonZofront. Na het einde van zijn studie vestigde hij zich te Weenen als advocaat, waar hij van den aanvang af deel nam aan het politieke leven. Aan de op richting van den Oostenrijksch-Duitschen Volksbond, die een zoo nauw mogelijken band met het Duitsche Rijk ten doel had, had hij een belangrijk aandeel. Zijn groote politieke taak echter begon op 16 Februari 1938, toen hij tot bondsminister van bin- nenlandsche zaken en veiligheid benoemd werd. Toen Schuschnigg kort daarop een staatsgreep wilde ondernemen, belastte dr. Seyss-Inquart zich vastberaden met de lei ding van het lot der Ostmark. Hij nam de leding der nieuwe Oostenrijksche regeering op zich en verzocht op 11 Maart 1938 in een telegram den Fuehrer en rijkskanselier, zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te eenden om orde en rust te herstellen. Op 15 Maart 1938 wend hij benoemd tot Rijks stadhouder van de Ostmark en op 1 Mei 1939, na de afwikkeling der aanhechting van de Ostmark, tot Rijksminister .Na den veldtocht tegen Polen ben'oeonde de Fue hrer hem tot plaatsvervanger van den gou verneur-generaal van het bezette gebied in Polen. Na de capitulatie van Nederland werd Rijksminister dr. Seyss-Inquart door den Fuehrer bij decreet van1 18 Mei 1940 be noemd tot Rijkscommissaris voor het be zette gebied in Nederland. Uit erkentelijk heid voor zijn succesvollen arbeid onder scheidde de Fuehrer hem op 19 Septem ber 1940 met het oorlogsverdienstekruis lste klasse; op 20 April 1941 bevorderde de Fuehrer hem tot SS-Obergruppenfuehrer. De sterkste vesting ter wereld over wonnen. Slechts 25 dagen konden de sovjets Sebastopol houden en moesten zij de stad na verbitterde gevechten aan de vereenigde Duitsche en Roemeensche troepen overgeven. Taal en vertwijfeld verweerden zich de bolsjewisten in de reeds om haar rotsen tot de sterkste vestingen ter wereld behoorende stad Atlantic-Holland-P.K. Augustin- Pax Holland m Elk rotshol en elk huis moest afzonder lijk worden veroverd. In deze met beton versterkte rotsbunker was een geweldig munitiedepot der Sovjets ondergebracht dat zij echter voor den intocht der Duit- sChers in de lucht lieten vliegen en daar door het leven van tienduizenden Sovjet burgers en Sovetsoldaten vernietigden. Atlantic-Holland-Pax Holland. Timosjenko's nederlaag DE BELOFTEN VAN HET TWEEDE FRONT. Inzake de enkele weken geleden door Engeland en de Ver. Staten aan de Sowjet- Unie gegeven plechtige beloften om nog dit jaar een tweede front in Europa te vor men, verklaarde de woorevoerder van de Japansche regeering, dat de Ver. Staten en Engeland landen zijn, die gaarne zien, dat anderen voor 'hen offers brengen, doch die zelf van him kant geen offers voor anderen wenschen te brengen, geheel onverschillig of zij hierdoor hun eerewoord breken of niet. België, Frankrijk, alsmede Griekenland, Joegoslovië en Nederland kunnen er over meepraten en ook Tsjoengking kent de waardeloosheid van Anglo-Amerikaansche beloften. Al deze landen hebben geleerd, zoo verklaarde dewoordvoerder, dat het bekende Anglo-Amerikaansche spreek woord: „A friend in need is a friend in deed" noch op Engeland, noch op de Ver eenigde Staten van toepassing is. De wanhoop in de Ver Staten over den kritieken toestand in de Sowjet-Unie blijkt uit een artikel in de „New-York Herarld Tribune", dat het voor het Amerikaansche volk, voor zijn militairen en zijn regeering onvoorwaardelijk noodig is, dat zij inzien, hoe buitengewoon ernstig de toestand is, want „de kennelijke Russische ineenstor ting beteekent een catastrofe van ongeken- den omvang". Het blad schrijft, dat de moeilijkheden der geallieerden sedert Mo- lotofs bezoek aan de Ver. Staten grooter zijn geworden tengevolge van de scheeps- verliezen, de nederlagen in Noord-Afrika en de enorme behoefte der Sowjet-Unie aan oorlogsmateriaal. Indien het niet be paald noodig is, is het in het belang van de Sowjet-Unie noch in dat der geallieerden, dat men een bloedig avontuur zou riskee- ren, dat in verlammende mislukking zou kunnen eindigen. De nederlaag van Timosjenko beheerscht evenals de Vorige dagen het beeld van de geheele Londensche pers. De speciale cor respondent van de „Times" te Moskou schrijft, dat het Duitsche offensief niet al leen in den voornaaimsten gevechtssector doch ook- op verschillende andere plaatsen aan het Oostelijke front nog steeds in vol len gang is. De „Daily Telegraph" ver klaart: „Voor de Russen bestaat er geen kans, dat zij op hun voortdurende terug tochten zioh ergens kunnen verschansen". In de „Daily Mails" wordt o.a. verklaard, dat de gevechten aan den Don in het tee- ken staan van den terugtocht der Sowjets. De terugtrekkende Sowjets zijn overigens, zoo verklaart het blad, voortdurend bloot gesteld aan de permanente Duitsche lucht aanvallen. Tegen de Dufcsche bommen werpers kunnen zij zich bijna niet meer beschermen. De „News Chronicle" schrijft o.a.. dat alle pogingen, welke Timosjenko tot dus verre heeft gedaan om het Duitsche offen sief tot staan te brengen, geen succes heb ben opgeleverd. Steeds nieuwe en belang rijke successen wbrden door de gestadig oprukkende Duitsche troepen behaald. Over het algemeen kan men van de ge vechten in Zuid-Rusland zeggen, zoo ver klaart het blad, dat alleen nog een won der de Sowjets kan redden! De „Daily Express" publiceert een be richt van den specialen correspondent te Moskou, volgens hetwelk de Duitsche troe pen onweerstaanbaar oprukken en dat op geen enkele wij'ze hun opmarsdh tot staan zou kunnen worden gebracht. BRITSCHE BOMAANVAL OP DUITSCH LAZARET. Van Duitsche militaire zijde wordt ge meld: Tijdens de gevechten om de stelling van El alamein is in den afgeloopen nacht een •Duitsch lazaret door Britsche bommen werpers aangevallen. Naast den kustweg, 11 k.m. achter de gevechtslinie van El Ala mein, 'hadden twee colonnes van het Roo- de Kruis hun vehbandpost gevestigd. Tien groote Roode-Kruisvlaggen gaven de plaats aan en boven iedere tent woei eveneens een Roode-Kruisvlag. Tegen middernacht verschenen Britsche 'bommenwerpers bo ven de vehbandpost. Nadat zij zich d'oor middel van lichtikogels hadden georiën teerd, wierpen zij hun bommen op de ten ten met gewonden. Deze aanval duurde 314 uur. De operatietenten werden ver nield, dokters, hospitaalsoldaten, verpleeg- 1 sters en gewonden door bomsplinters ge troffen. Den leider, die juist bezig was een zwaargewonden Brit te opereeren, werd de linkerhand door bomsplinters afgereten. De vehbandpost werd volkomen verwoest. De aanval eischte talrijke dooden. ZOON VAN KONING LEOPOLD VAN BELGIë GEBOREN. Naar thans officieel te Brussel bekend is gemaakt, is den 18en Juli een zoon van Koning Leopold III geboren. Deze heeft de namen Alexander, Emmanuel, Henry, Al bert, Maria, Leopold gekregen. IN EEN PAAR REGELS Naar de Britsche berichtendienst uit Vancouver meldt, zal Roosevelt binnenkort het opperbevel over alle strijdkrachten der geallieerden op zich nemen. Roosevelt, die als president reeds opperbevelhebber van alle Amerikaansche troepen is, zal, naar in het bericht verder wordt gezegd, „met algemeene toestemming" zijn nieuwe ambt aanvaarden. Volgens „Social- Demokraten" is in Engeland beperkte censuur op binnenland- sche briefpost ingevoerd, teneinde het pri- m'tieve ontstaan van geruchten over een tweede front tegen te gaan. Uit Londen wordt gemeld, dat een BINNENLAND GEMEENSCHAPPELIJK FRONT, GEMEENSCHAPPELIJK DOEL. Demonstratie van de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten in Rotterdam. De politieke leiders der N.S.D.A.P. en N. S.B. ontmoeten iederen Zondag, nu eens in deze, dan in gene plaats in Nederland, elkander in groote scholingsdemonstraties Zondag is een dergelijke bijeenkomst te Rotterdam gehouden, waarop belangrijke redevoeringen zijn gehouden. Rede pl.verv. leider der N.S.B. van Geelkerken. Nadat des ochtends de plaatsvervangen de scholingsleider Kullmann en de vor mingsleider der N.S.B.van Genechten, ge sproken hadden over de idee van het natio naal-socialisme, nam in de vergadering des middags het eerst de plaatsvervangende leider der N.S.B., van Geelkerken, het het woord.. Als een roode draad liep de na druk op de gemeenschappelijke strijdver- plichting door de rede van den plaatsver- vangenden leider van Geelkerken. Zijn uit eenzettingen hadden in de eerste plaats ten doel den functionarissen der N.S.B. den blik te verruimen voor de taken der toe komst en hun de voorwaarden aan te wij zen, die in het leven moeten worden geroe pen voor het bereiken van het doel in Ne derland: zelfopvoeding van den indivi- dueelen strijder der N.S.B. door de natio- naal-socialistische idee en winnen van het geheele Nederlandsche volk voor de natio naal-socialistische gemeenschap. In dit op zicht is hier te lande nog veel te doen. Steeds dieper moet de verplichting tot dienst jegens het volksgeheel in het be wustzijn doordringen van de strijders der N.S.B. Nooit versagende overgave aan den eenmaal erkenden plicht, krachtig geloof aan de nationaal-socialistische idee en moe dig optreden tot verwezenlijking daarvan, zijn onbetwistbare voorwaarden. Het Ne derlandsche volk is door den oorlog ont waakt uit zijn vroegere politieke onver schilligheid, het staat niet slechts afwach tend tegenover politieke ontwikkelingen. Dit moet voor het nationaal-socialisme ge wonnen worden. Ieder individueel volks genoot moet weten: wij wachten op u. De taak is derhalve steeds nieuwe mannen te winnen, ze op te nemen in kameraadschap en laten mede marcheeren op den door ons als juist gezienen weg. Het parool voor alle menschen in Europa: de oorlog moet ge wonnen worden. Ieder individu moet zich schikken onder deze noodzakelijkheid. Waarover echter debatteert men in Neder land: 1. Wat gebeurt er met Nederland na den oorlog? 2. Behouden wij onze diploma ten en wat gebeurt er met de geëmigreer de regeering? Op de eerste vraag kan ge zegd worden: wij, nationaal-socialisten, vragen niet, maar handelen. 12.000 onzer kameraden staan met de Duitsche soldaten aan het Oostelijk front en strijden tegen het bolsjewisme. Wanneer deze strijd ten einde is, zal deze kwestie van den staats vorm vanzelf opgelost worden. De Ger- maansche statenbond zal alle Germaansche strijders tegen het bolsjewisme omvatten. De plaats van de Nederlanders wordt door onze kameraden bevochten. Als nationaal- socialist kan men er zich zeer over ver heugen, dat het volk zich al met deze kwestie bezighoudt. Twee jaar geleden deed het zulks niet. Dat is een bewijs, dat de Nederlanders toch geleidelijk inzien, dat Duitschland den oorlog wint en derhal ve beginnen, zich met hun eigen lot bezig te houden. Om de Nederlanders te kunnen laten deelnemen aan den opbouw is Mus- sert met zijn mannen reeds in 1931 in de bres gesprongen. De tweede vraag is ge makkelijker op te lossen en kunnen wij rustig aan de toekomst overlaten. Ik beleef dag aan dag hoe zich voor de posten man nen in scharen aanmelden en in mijn dienstvertrekken zitten en zich reeds thans aangemeld hebben voor deze taken. Wat echter het belangrijkste na den oorlog zal zijn, is, dat de kameraadschap tusschen de N.S.B. en de N.S.D.A.P. blijft bestaan zoo als zij heden is en zooals wij ten allen tij de naast elkander staan. Van Geelkerken besloot zijn uiteenzettingen met de woor den: Voor volk en vaderland, houzee! Rede Hauptdienstleiter Schmidt. Hauptdienstleiter Schmidt stelde in vele opzichten de uiteenzettingen van van Geel- kerken in het licht. De Duitsche nationaal- i socialisten weten, dat de N.S.B. in het ver- leden heeft moeten strijden tegen een on gehoord harden tegenstand van de omrin- gende vijandelijke wereld. Thans echter marcheeren de kameraden der N.S.D.A.P. en N.S.B. zijde aan zijde. Het heeft wel zoo moeten zijn, dat de Duitsche legers ook door formatie kleurlingantroepen uit de Ver. Staten in Noord-Ierland is aangekomen. Aan het omsingelingsfront van Lenin grad hebben op 19 Juli zware kanonnen van het Duitsche leger voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad en het rachtelijk scheepsverkeer in de baai van Kroonstad doeltreffend beschoten. Het Amerikaansche ministerie van marine, heeft medegedeeld, dat een Ame- rikaansch schip op den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. De bemanning werd aan land gezet. In de havenstad Cozumel in den staat Yucatan is een reddingboot aangekomen met 32 overlevenden van de Panameesche vrachtboot „Tachira". Dit schip werd 12 dezer in de Caribische Zee getorpedeerd, waarbij vijf leden der bemanning omkwa men. In Sjanghai is een cholera-epidemie uitgebroken. Volgens deskundigen zal het aantal zieken van het vorige jaar (900) dit jaar overschreden worden, aangezien de epidemie vroeger dan de laatste jaren het geval was, is uitgebroken. EEN JAAR GELEDEN. Het is nu alweer meer dan een jaar ge leden, dat de Duitsche soldaten in. Leon- berg de slachtoffers vonden van de Jood- sche Kremlinmachtlhébbers. Het bloedbad van Lemiberg vervulde de wereld met af schuw. Duizenden mannen uit alle be schaafde landen van Europa grepen naar de wapenen, om de Sovjets, de bedrijvers van deze misdaden, te vernietigen en hun volkeren deze gruweldaden te besparen. Hieronder waren ook duizenden Neder landsche mannen, dezelfde waarvoor ons fonds nu zorgt. Aan deze mannen, deze dappere Nederlandsche strijders word'en geregeld pakketten uit het Vaderland ge zonden. Landgenoot, een Lemberg is ons volk bespaard gebleven. Dank zij de strij ders in het Oosten. Geeft blijk van uw dankbaarheid door ons fonds te steunen. Stuurt een flinke bijdrage. Het gironummer is 4 3 2 1 0 0. T.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. dit gebied tegen het imperialisme van het Westen strijdend moesten aantreden. Door deze daad werd de macht, die het natio naal-socialisme in Nederland stuitte, weg gespoeld en vluchtte naar Engeland. Daar door werd het nationaal-socialisme in Ne derland vrij en kwam op zijn beurt tot doorbraak. Wie na dezen strijd thans nog gelooft de Duitsche en Nederlandsche na tionaal-socialisten te kunnen scheiden, die zal zich vergissen. Het heeft ook geen doel te luisteren naar stemmen, die ergens uit een verborgen schuilhoek roepen. Slechts zij, die steeds weer komen op de nationaal- socialistische gemeenschapsdemonstratie geven de parolen en toonen den weg. Goed doet hij, die deze parolen volgt en zich daarop instelt. Moge de kleine man zich verliezen in bijzaken, wij nationaal-socia listen strijden voor onze groote idee. Voor de verwezenlijking der zware taken, waar voor deze oorlog ons allen gesteld heeft. Wij moeten de grootheid van den tijd in zien. Bezorgdheid over den afloop van den oorlog kennen wij niet, want de overwin ning zal ons zijn. Wanneer eenmaal in Europa de strijd ten einde is, zullen alle volkeren in een vereenigd Europa naast elkander staan. Het zuiden van Europa wordt door de fascistische idee, het noor den van Europa, de Germaansche landen, echter door de nationaal-socialistische idee gevormd. Hauptdienstleiter Schmidt sprak vervol gens over de beveiliging van de levensmid delenvoorziening in Nederland en kondigde den allerscherpsten strijd tegen den sluik handel aan. Hij riep de Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten op de Neder landsche en Duitsche politie met alle mid delen te steunen bij de bestrijding van den sluikhandel. Wie zich vergrijpt tegen de be palingen van de levensmiddelenvoorziening zal met de scherpste middelen ter verant woording worden geroepen. Nationaal-so cialisten moeten voorgaan in voorbeeldige houding en zelfopvoeding. Spreker legde er den nadruk op, dat hij indertijd juist op grond van nationaal-socialistische funda- menteele gezindheid den rijkscommissaris had voorgesteld, dat ook alle Duitschers in Nederland dezelfde rantsoenen zouden krij gen als de Nederlanders. Ieder, die zich derhalve vergrijpt aan deze ordebepalingen, moet weten, dat hij met zijn leven speelt. Juist van de Duitschers eischte hij als ambtsdrager van de nationaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij voorbeeldig en met uiterste plichtsbetrachitng de wetten in acht te nemen. Zich keerende tot de Duitsche partijge- nooten zeide hij: Gij zijt, zooals gij uit den mond van den Rijkscommissaris vernomen hebt. de verlenging van zijn arm. Kijkt der halve met open oogen om u heen en levert hen, die de wetten schenden over aan de Duitsche en Nederlandsche politie. Wan neer het nationaal-socialisme van den Don tot aan den Atlantischen Oceaan er met zijn kracht zorg voor gedragen heeft, dat de soldaat van het Oosten, van zijn oor- logstooneel tot aan den Atlantischen Oceaan slechts door golvende korenvelden rijdt, dan kunnen wij over het geheel ge rust zijn ten aanzien van den ravitaillee- ringstoestand. Eenmaal zal het tijdstip komen, waarom de ze zorgen van den dag ons niet meer druk ken, maar geheel Euorpa rustig zal werken en scheppen. Dan zal het tijdstip komen, dat eenieder, die werken wil, werkt en brood krijgt. Er zal dan slechts één adel zijn, de adel van den arbeid! INLEVERINGSBESLUIT INLANDSCHE TABAK. REGELING VOOR HIER TE LANDE GETEELDE TABAK. Verschenen is een besluit van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij waarbij tabak wordt aangewezen als crisisproduct in den zin van de Landbouwcrisiswet. Naast ver plichtingen voor de telers van tabak tot het verstrekken van inlichtingen over de met tabak befeelde oppervlakte enz. op verlangen van de productiecommissaris voor de tuinbouw en de ooftteelt, en om de geteelde tabak, voor zoover daarvan geen- ontheffing is verleend, ter beschik king van dezen productiecommissaris te houden, is in dit besluit de verplichting op genomen voor iederen teler, om de hoe veelheid tabak, welke hij voorhanden of in voorraad heeft, bij een door den productie commissaris aan te wijzen orgaan of lichaam in te leveren, indien en ook zoo ver zulks door dien commissaris wordt verlangd. Deze levering kan gevorderd wor_ den zoowel bij algemeene bekendmaking als door afgifte van een schriftelijken last. Voor de ingeleverde tabak zal een vergoe- cing worden toegekend, berekend op ba- AMUSEMENTSBEDRIJF. U hebt het Zaterdag in ons blad kunnen lezen, dat wij nu ook extra- rantsoenen krijgen als wij vyf en ze ventig jaar getrouwd zijn en het is al leen maar jammer, dat dit bij mij nog wel veertien dagen duurt. Maar goed, het begint toch al bij je zilveren bruiloft en als ik daarop moet wachten, zou de oorlog nog een klei ne twintig jaar moeten duren. Ik heb er mijn vriend den koekoloog uit de Boterstraat naar gevraagd, meenend, dat hij met deze regeling wel hoogelijk zou zijn ingenomen, daar dit zijn debiet wel weer iets zou vergrooten. Maakt geen verschil zei mijn vriend de koekoloog. Al mijn klanten zijn al 25, 40, 50. 60 en 75 jaar ge trouwd geweest, sommige zelfs twee keer en dat hebben zij in mijn winkel met trouwboekjes en andere documen ten overtuigend bewezen en zoo noo dig met enkele dure eeden bezworen, reden waarom ik er aan twijfel, dat zij het Eden nog ooit zullen bereiken. Bovendien zijn de menschen niet meer zooals vroeger, eenmaal per jaar jarig. Ook in dat opzicht leven wij nu in een nieuwen tijd. Mijn klanten worden zoo om de 3 a 4 maanden een jaar ouder en ik heb er nu onder mijn cliëntèle, die al over de 150 jaar oud zijn. Maar dat komt natuurlijk ook, omdat wij in dezen nieuwen tijd zooveel aan gymnastiek doen. En bij de sigaren handelaars en de drankverkoopers zullen zich wel dezelfde verschijnse len voordoen. Alleen bij de boterboe ren en de kruideniers was dat niet het geval. Die hielden zich strikt aan de door-de-weeksche dagen. Maar die zijn nu ook ingeschakeld als feestar- rangeurs en ik weet alleen niet of wij ons als medewerkers in het amuse mentsbedrijf nu ook moeten aanmelden bij de Nederlandsche Kultuurkamer. Aldus mijn vriend de koekoloog uit de Boterstraat. V„J GEMENGDE BERICHTEN ECHTPAAR OMGEKOMEN. Te Tilburg is, naar de „Tel." bericht, het jonge echtpaar MutsaersBakker door gas verstikking om het leven gekomen. In de keuken was een gasslang losgeschoten, waardoor het gas vrijelijk naar buiten kon stroomen. Vermoedelijk heeft de man dat 's nachts gemerkt en is hij naar beneden gegaan om tevergeefs te trachten het euvel te verhelpen. Hij werd ontzield in de keuken gevonden. De vrouw vond men in de woonkamer. Een baby van 1 jaar, die boven lag, had geen nadeelige gevol gen van het gas ondervonden. De heer Mutsaers was 28 jaar oud, zijn vrouw 24. SPOORWEGONGELUK TE 'S-HERTOGENBOSCH. Drie personen gewond. Gistermorgen te ongeveer tien over acht is op het station der spoorwegen te 's-Her- togenbosch een electrische trein uit de rich ting Utrecht op een stilstaanden personen trein, welke uit Eindhoven gekomen was, gereden. De botsing was vrij hevig, zoodat groote materieele schade v/erd aangericht. Slechts drie personen werden hierbij ge wond, waarvan een ernstig. De zwaarge wonde, een passagier uit Helmond afkom stig, is naar het groot-ziekenhuis te 's-Her- togenbosch vervoerd, doch verkeert thans buiten levensgevaar. Ook een der lichtge wonden is ter observatie naar het zieken huis vervoerd. De derde gewonde kon, na verbonden te zijn, den terugtocht aanvaar den. Het onderzoek is nog in vollen gang. Kind verdronken. Uit Born wordt ge meld, dat gisteravond 'het vijfjarig zoontje van den schipper Kersten, van het schip „De twee Gebroeders", van een meerpaal is gevallen en te water geraakt. Pogingen om 'het kind te redden hadden geen resul taat. Het tragische ongeval speelde zich af onder de oogen der ouders. Afschuwelijke moord op achtjarig meis je te Arnhem. Op den weg langs het Hazegrietje te Arnhem, even buiten de stad, is gisteravond door een voorbijgan ger een vreeselijke ontdekking gedaan. Op den berm van dezen weg, die in een boschrijke omgeving ligt, zag hij het lijk van een meisje liggen. Het meisje bleek te zijn het achtjarig dochtertje van de fa milie Van Braak, wonende aan den Kla- rendalscheweg. Zij was gistermiddag om streeks zes uur de deur uitgegaan om bij kennissen in de buurt te gaan spelen. Een uurtje later is zij daar weggegaan en sinds dien heeft men haar niet meer gezien. Ver moedelijk heeft een onvgrlaat haar mee gelokt. Het meisje is, na aangerand te zijn, waarschijnlijk door worging om het leven gebracht. Kostbaar altaartapijt ontvreemd. Uit de O. L. Vr. Kerk aan de Ossemarkt te Zwolle is een kostbaar altaartapijt gesto len. Waarschijnlijk hebben de dieven een raampje stukgeslagen en vervolgens het kleed op de een of andere wijze naar bui ten getrokken. Het tapijt vertegenwoor digt een materieele waarde van ongeveer 1500.De politie heeft de zaak in on derzoek. s;s van een nader door den secretaris-ge neraal in overleg met den gemachtigde voor de prijzen vast te stellen prijs. Dit besluit treedt Dinsdag 21 Juli in werking.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1