DUITSCHLAND fMomentje MAANDAG 20 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10306 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 n A D I I\ I/A AD I fTTAITIU 17111 A 11/1 C T D 17 \i 17 M O. RL van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 li J\\M DL/\U VUUK LL1 U tLi\ H. li U IVl 3 A KLULJl Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Granaatwerpersgroep K EEN GROEP VAN IN DEN STRIJD VERBONDEN SS-MANNEN UIT ZES NATIES. S.S.-P.K. Tegen den avond opent de vijand plotseling een wild vuur op ons ge vechtsterrein. Ononderbroken fluiten scho ten van infanterie, ketsen dikwijls met een hard geluid op de rotsen af, en springen dan gevaarlijk dwars naar alle richtingen. Onze S.S.-mannen blijven den bolsjewie ken niets schuldig. Uit alle verborgen schietplaatsen en machinegeweernesten knalt het, de stellingenoorlog toont zijn ge zicht. De schoten van een zwaren granaat werper overdonderen rustig en regelmatig het ijverig geknetter van de schutters. Wij kunnen den granaatwerper niet zien, doch hij moet links van onze standplaats zijn, in een „Balka", zooals de ravijnen hier genoemd worden. „Dat is een van de werpers van den Untersoharfuehrer K.", zegt er een tot ons, als wij het inslaan be kijken. K. is weliswaar de jongste, maar een der beste Unterfuehrer van de compag nie. Als afgecirkeld vallen de granaten in de voorste huizen van het voor ons in het dal liggende dorp. Daar hebben de vijan den hun stellingen ingebouwd; met den verrekijker zijn duidelijk de zwarte schiet gaten te herkennen. Stof en steenen warre len hoog op, en het vuur van de Sovjets wordt zienderoogen zwakker. Den volgenden morgen kom ik langs een „balika", waarvan aan den ingang een sta pel granaten ligt in de typische grijze blik- kenhouders. Ik besluit direct den granaat werpersgroep een bezoek te brengen en daal af in de „balka". Beneden zijn eenige mannen bezig sneeuw te scheppen en hout te hakken, bij hen bevindt zich een Unter- scharfuehrer, met een jeugdig rond baar deloos gezicht, op zijn borst prijkt het ijze ren kruis le en 2e klasse. Hij is de leider van deze groep, Untersclharfuehrer K. Ter wijl ik met hem spreek, komen zijn mannen langzamerhand! bij ons staan en ik zie bij na alle jonge gezichten. Hun haardossen, donker of licht, komen van onder de mut sen uit te voorschijn, die zij gedurende den arbeid naar achteren geschoven hebben. Het wekenlange verblijf in den bunker is hun duidelijk aan te zien. Zij zijn onge- sohoren, de uniformen zijn besmeerd en reeds zeer versleten. K. is de aanvoerder van deze groep reedis sedert het begin van den veldtocht tegen de bolsjewieken. Deze is bijna geheel in haar samenstelling on veranderd gebleven en bestaat, behalve K., uit de beide troepleiders en de manschap pen. Als hij mij met korte woorden van zijn groep en haar lotgevallen vertelt, valt het mij op, dat bij hen, behalve de Duitsche oorlogsvrijwilligers, nog mannen behooren uit bijna alle Germaansche landen. Het zijn mannen van de divisies der Waffen- S.S., die in talrijke gevechten het bewijs gegeven hebben, wat voor hen de groot- Germaansche gedachte beteekent. Daar is eerst de aanvoerder van de groep zelf. Hij is eerst 19 jaar oud en komt uit Thueringen. Van beroep is hij maChine- bouwer. Zijn ordeteekens heeft hij voor den bandagen en vlotten inzet van zijn troep gekregen. Zoo heeft hij tijdens een voor- marsch 13 vijandelijke pantsers met zijn granaatwerpers zoo lang schaakmat ge houden, tot het pantserafweergeschut ter plaatse kwam. Bij X. heeft hij een vijan delijk machinegeweernest met handgrana ten uitgebrand. Onder zijn leiding zijn de mannen tot soldaten geworden, die, op elkander inge steld, nooit hebben gefaald. De eene groep leider is de Deen B. Hij heeft zijn goed1 be taalde positie als rentmeester in Denemar ken opgegeven, daar hij het voor zijn plicht hield, bij de groote uiteenzetting niet ter zijde te blijven staan. Bij zijn granaatwer pers behooren nog twee Sileziërs, en een Saksische staalvormer. De andere groep leider is de Rijnlander H. De bediening van de beide granaatwerpers bestaat uit den Zwaab Sch., van beroep betonarbei- der, den Nederlander H., den Oostpruisi- schen heerboer V. en den Fin K., die in Duitschland studeerde en zich direct bij de Waffen-S.S. meldde. Sinds December is ook de Noor B. bij de groep. Bijna alle mannen dragen het ijzeren kruis 2e klas en het infanteriestorminsigne Deze onderscheidingen zeggen meer dan alle woorden van de daden van deze groep, van hun gedrag tijdens den inzet. Zij zijn echter ook een bewijs daarvoor, hoe deze mannen tot elkander staan. Zij weten, dat zij allen, ook in de gevaarlijkste uren, op elkander kunnen rekenen. Af komst en nationaliteit beteekenen bij hen niets, alleen de man wordt gewaardeerd. Het toeval heeft hen tezamen gevoerd. Ge meenzame oorlogsbelevenissen hebben van hen een gemeenschap gemaakt, die de ver schillende talen niet kunnen scheiden. Zij verstaan zich ook zonder veel woorden. Alleen zoo kan men begrijpen, dat deze groep aan bet bruggenhoofd van X. zeven dagen lang tegen de sterkste aanvallen heeft stand gehouden, en daar alleen reeds 1500 granaten verschoten heeft, dat zij daar wat later een sterk verdedigde loopgraven stelling tijdens een schermutseling genomen hebben, en bij X. op het beslissende oogen- blik een Sovjetinfanteriegeschut buiten gevecht gesteld hebben. Nu ligt de groep reeds d'en geheelen win ter in deze stelling. De beide zware gra naatwerpers, niet ver van elkander in de berghelling ingebouwd, zijn van buiten af voortreffelijk gecamoufleerd en op de vij andelijke stellingen in het dal juist inge steld. Het zijn slechts weinige meters, een heel klem gedeelte van het groote front, waarvoor deze groep met haar beide zware granaatwerpers verantwoordelijk is. Maar is deze gemeenschap van mannen uit zes naties niet het zinnebeeld van 'het Europa van heden, dat zich onder den druk van de harde noodzakelijkheid steeds meer sa- mensluit, om uit deze reuzenkrachtproef overwinnend te voorsohijn te treden? De inzet voor een betere toekomst van hun landen en daarmede de geheele Europee- sohe verbondenheid, heeft deze mannen tot een gemeenschap gevormd. En niet alleen deze troep, maar alle mannen van onze Waffen-S.S.-divisies en de soldaten van het geheele Oostfront. Deze mannen zijn tot hier toe voortgedrongen, zij hebben in de lange zware wintermaanden hom stellin gen tegen een overmachtigen vijand gehou den. Zij 'zullen verder overwinnen, wan neer de Fuehrer daarvoor het teeken geeft. S.S.-oorlogsberiCbtgever RICHARD M. ALLASCH. STRIJDT VOOR EUROPA De Beneden-Don bereikt Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagnamiddag luidt als volgt: „Pantserafdeelingen en gemotoriseerde infanteriedivisies zijn ten Oosten van den Donets verder naar het Zuiden doorge drongen en hebben ten Oosten van Rostof over een breed front den benedenloop van den Don bereikt. Infanteriedivisies vernie tigden ingesloten vijandelijke afdeelingen en wonnen in frontalen aanval naar het Oosten terrein. Sterke formaties der lucht macht hebben vooral in het gebied van den Beneden-Don vernietigende aanvallen ge daan op achterwaartsche bewegingen der Sowjettroepen. Ten Zuiden van den Don werden de spoorwegen, waarop dicht ach ter elkander transsporttreinen reden, als mede stations met bijzonder succes be stookt. Zooals in een extrabericht is gemeld, is op 17 Juli na dagenlangen, zwaren strijd de grootste en belangrijkste stad van het industriegebied langs den Donets, Worsji- lowgrad, stormenderhand door Duitsche infanterie genomen. Groote deelen der staJd staan in vlammen. Nieuwe vijandelijke aanvallen op het foniggetooofdi Woronesj werden afgeslagen. In Üe centrale zone werden de zuiverings operaties achter het front voortgezet. Ten Zuiden van het Ilmewmeer viel de vijand! met sterke strijdkrachten vergeefs aan. Een plaatselijk binnendringen werd in een tegenaanval teniet gedaan. In Egypte verloor de vijand bij een vTudhteloozen aanval op de Duitsch-Ita- liaansdhe stellingen verscheidene honder den gevangenen. Jachtvliegers en lucht doelgeschut schoten 13 Britsche vliegtuigen neer. In de Middellandische Zee heeft een Duitsche duikboot een Britsche vliegboot neergeschoten. In het Kanaal, ten Zuiden van Torquay," hebben lichte gevechtsvliegtuigen gisteren overdag een Britsch bewakingsvaartüig tot zinken gebracht en een koopvaardijschip zwaar beschadigd". Achtervolging van den ver* slagen vijand Het Duitsche weermachtsbericht van Zon dagmiddag luidt: „In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front gaat de achtervolging van den verslagen vijand, ondanks de voor een deel moerassige wegen, voort. Het lucht- wapen heeft de bij Worosjilof verslagen en terugtrekkende bolsjewistische strijdkrach ten aangevallen en aan de spoorwegver bindingen en treinopstuwingen van den vijand in het gebied rondom Rostof de ernstigste vernielingen toegebracht. Ten Oosten van Marioepol hebben Roemeen- sche troepen een landingspoging van zwak ke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Hongaarsche formaties wierpen een nog op den Westelijken oever van den Don staande groep strijdkrachten van den vij and over de rivier. Daarbij werden 25 vij andelijke tanks vernietigd of buitgemaakt vijandelijke aanvallen ten Noorden van Woronesj werden afgeslagen. Het luchtwapen sloeg vijandelijke kolon- nes uiteen en troepenconcentraties van den Boven-Don. De vijand leed zware, bloedi ge verliezen. Ten Zuiden van het Ihnen- meer zetten de Sowjets hun vergeefsche aanvallen voort. Aan de Kolahaai werden de haveninstallaties van Rosta opnieuw zwaar gebombardeerd. In Egypte werden plaatselijke Britsche aanvallen met verliezen voor den vijand afgeslagen. Enkele Britsche bommenwerpers hebben gisteren bommen op West-Duitsch gebied' geworpen. De burgerbevolking, vooral in Duisburg, leed verliezen. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het bols jewistische luchtwapen met zwakke strijdl- krachten zonieter effect storingisaanvallen óp eenige plaatsen in Oost-Pruisen onder- HET ITALIAAN SCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt: „Aan het Egyptische front is een krach tige aanval van vijandelijke infanterie en pantserwagen in den sector der divisies Trento en Trieste prompt afgeslagen. De vijand liet verscheidene honderden gevan genen, voor het meerendeel Australiërs, in onze handen achter. Ook gisteren heeft de luchtmacht der Spilmogendheden de ope raties krachtig gesteund. Bij levenduge luchtgevechten zijn twee Engelsche toe stellen neergeschoten door onze jagers en negen door Duitsche jagers. Twee andere toestellen werden vernield door het lucht doelgeschut van onze landmacht". Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: „Gevechten van plaatselijken aard in de zone van El Alamein. Tijdens de gevech ten van de laatste dagen zijn 30 vijandelij ke tanks vernield. Tijdens stoutmoedige acties in scheervlucht hebben Italiaansche luchtformaties eenige tientallen gemotori seerde strijdmiddelen getroffen en on bruikbaar gemaakt. Bij zegevierende lucht gevechten hebben Italiaansche jagers vier Britsche toestellen neergeschoten, terwijl een Hurricane door Duitsche vliegtuigen neergeschoten werd. Bommenwerpers van de Spil hebben herhaaldelijk militaire doe len op Malta gebombardeerd. Drie Spitfires werden brandend neergeschoten, dank zij een snel optreden van Duitsche escortee- rende jagers. De strijd in de lucht AANVALSPOGINGEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT VERIJDELD. Aanvalspogingen van de Britsche lucht macht werden gisteren in het Kanaalge- bied door sterke formaties Duitsche jagers verijdeld. Zoo maakte een door Spitfires beschermde formatie bommenwerpers, toen zij zich ontdekt zag door Duitsche jagers, onmiddellijk boven zee rechtsomkeert. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht storingsaanvallen zonder uitwerking ondernomen op Noord-West- Duitsch kustgebied. Volgens de thans be schikbare gegevens zijn drie der aanvallen de toestellen neergeschoten. Gisternacht zijn afzonderlijke vijande lijke bommenwerpers het Oost-Pruisische kustgebied binnengevlogen. Zij hebben vol komen blindeling een gering aantal bri santbommen uitgeworpen, die geenerlei schade veroorzaakten. Zaterdagmiddag hebben eenige Britsche vliegtuigen zonder zicht op den grond blin delings eenige brisantbommen in het West- Duitsche grensgebied neergeworpen. Deze militair even zinnelooze als effectlooze storingsaanval eischte eenige slachtoffers onder de burgebevolking. Duitsche jagers bonden terstond met succes den strijd aan met de vijandelijke bommenwerpers. Zij dwongen de Britsche vliegtuigen rechtsom keert te maken en plaatsten treffers. Vol gens hetgeen tot dusver is vastgesteld zijn twee, der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Ongerustheid in Engeland OVER DE SCHEEPS VERLIEZEN DER GEALLIEERDEN. De door het tonnageprobleem onder de Engelsche openbare meening veroorzaakte ongerustheid schijnt door de Vrijdag ge houden zitting van het Lagerhuis geens zins weggenomen te zijn. Integendeel, men heeft den indruk, dat de in dit opzicht be staande bezorgdheid door datgene, wat over het verloop van de zitting ondanks alle voorzorgsmaatregelen verluidt, nog is toegenomen. Thans wordt gezegd, dat het geheime rapport over het transport- en tonnagevraagstuk en de eerste publicatie van de werkelijke verliescijfers zelfs de pessimistische beoordeeling over de tonna ge verre overtreffen. Thans is er sprake van, dat het door de mogendheden van het Pact van Drie veroorzaakte totale ver lies aan handelsscheepsruimte, met inbe grip van de door duikbooten, vliegtuigen, mijnen veroorzaakte verlies en de norma le slijtage, nog een stuk hooger is dan de totdus verre van Duitsche zijde gepubli ceerde cijfers van 19 millioen tot zinken gebracht tonnage. Officieel wordt echter dit cijfer nog steeds in twijfel getrokken, doch het zal waarschijnlijk wel overeen stemmen met de opgaven in het geheime rapport. Deze mededeeling heeft onder de leden van het Lagerhuis begrijpelijkerwijze een uiterst stormachtige reactie veroorzaakt. Geëischt werd een onmiddellijke ophelde ring over de tenuitvoerlegging van het scheepsbouwprogramma. Hierop zouden de rapporteurs echter een ontwijkend ant woord gegeven hebben. Het gecoördineer de Engelsch-Amerikaansche scheepsbouw programma verkeert pas in het eerste sta dium. Ook is op het oogenblik de door vijandelijke duikbooten en andere acties tot zinken gebrachte tonnage aanzienlijk hooger dan de nieuw gebouwde tonnage. Wanneer zich geen onvoorziene moeilijk heden voordoen, kan echter verwacht wor den, dat tegen Augustus van het volgende jaar zooveel schepen gebouwd zullen wor den als op het oogenblik tot zinken wor den gebracht. De tot dat tijdstip bestaan de moeilijkheden bij het vervoer van troe pen, oorlogsmateriaal en voor den oorlog belangrijke grondstoffen kunnen alleen bij een uiterste rationalisatie van de op het oogenblik aanwezige tonnage overwonnen worden. In dit verband wordt gezegd, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten thans een overeenstemming is bereikt inzake het scheepsbouwprogramma. Thans is besloten, dat de koopvaardijvloot onder alle omstandigheden een voorkeurspositie inneemt boven de oorlogsvloot, daar de op lossing van het transportprobleem voor den afloop van den oorlog van beslissende beteeken is is. AMERIKA EN DE OORLOG. President Roosevelt heeft, naar de pers- 'dienst van het Witte Huis meldt, ver klaard, dat tusschen de V.S. eenerzijds en Hongarije, Roemenië en Bulgarije ander zijds wegens de rol, die deze drie landen spelen in den oorlog tegen de Sow jet-Unie, de oorlogstoestand bestaat. De toestem ming van het Congres tot deze proclamatie is reeds verkregen. EIKENLOOF VOOR MAARSCHALK KESSELRING. De Fuehrer heeft aan generaal-veld- m aarschalk Kesselring, opperbevelhebber der formaties van de Duitsche luchtmacht, die in het Middellandsche Zeegebied en in Noord-Afrika strijden, het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend en hem den volgenden brief gezonden: „Met het oog op uw steeds betoond hel dendom verleen ik U als vijftienden soldaat der Duitsche Weermacht het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis". NIEUWE SPAANSCHE CORTES. Naar aanleiding van den verjaardag van het begin der Spaansche revolutie is een wet gepubliceerd op de vorming van de Cortes, de wetgevende vergadering van Spanje. Deze wet behelst 17 artikelen, waarvan het eerste bepaalt, dat de Cortes de hoogste volksvertegenwoordiging van den staat is, welker voornaamste taak er in bestaat, wetten voor te bereiden en te bewerken, zonder te prejudicieeren op de rechten van den dief van den staat. Het tweede artikel regelt de samenstelling der Cortes, welker leden procurateurs heeten en bestaan uit de ministers, de nationale raden, der falange, de voorzitters van den staatsraad, van het hoogste civiele ge rechtshof en den 'hoogsten krijgsraad, de vertegenwoordigers der syndicaten, de burgemeesters der 50 provinciale hoofdste den, een vertegenwoordiger Voor elk der overige plaatselijke besturen van iedere provincie, de rectoren eter universiteiten den voorzitter van het Spaansche nationale instituut en de voorzitters der koninklijke academies en den kanselier der Hispani- teit, den voorzitter van 'het instituut voor civiele ingenieurs^ twee vertegenwoordi gers van de colleges voor artsen, apothe kers en architecten, benevens personen, die door hun kerkelijke, militaire, administra tieve of andere positie door hun verdien sten voor Spanje door den chef van den staat worden benoemd, doch welker aan taal niet grooter mag zijn dan 50. De be voegdheid van de Cortes betreft begroo tingen, economische en financieele proble men, belastingkwesties, problemen van beurs- en bankwezen en alle kwesties be treffende de economie en de uitbreiding van het nationale onderwijs. IN EEN PAAR REGELS De Turksche duikboot „Atilay" is met haar geheele bemanning ondergegaan. De bodem is Dinsdag tijdens oefeningen in de Dardanellen gezonken en zou op een diep te van ongeveer 182 M. liggen. Aan boord waren 38 officieren en manschappen, van wie niemand kon worden gered. Ten Zuiden van Little Hampton hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Za terdag bomtreffers geplaatst op verschei dene vrachtschepen. In het havengebied der plaats werden groote vernielingen aan gericht. Bij regeeringsdecreet is het geheele gebied van de Chileensche republiek be dreigd verklaard door een epidemie van nekkramp en vlektyphus. Aan de Cote" d'Azur woedt sedert da gen een geweldige boschbrand, waardoor de mooiste bosschen van de Chaine des Maures zijn vernield. Men raamt, dat tot- dusver 2000 hectare boch is verbrand. BINNENLAND BRANDSTOFFEN VOOR SCHIPPERS. Schippers en schippersknechten, die werkzaam zijn in de rivier- en binnen vaart, met uitzondering van woonschepen, veerponten of daarmee gelijk te stellen vaartuigen-, in de scheepvaart met uitzon dering van de zeescheepvaart, of op drij vend materiaal dienen zich voor het ver krijgen van vaste brandstoffen voor ver warm ingsdoeleinden te wenden tot de be- vraohtingscommissarissen of hun agenten en daartoe het grijze boekje en/of het be- vrachtingdboekje mede te nemen. Schippers, die permanent aan boord wo nen en niet de beschikking hebben over een fornuis of ander kooktoestel, waarop zij met vaste brandstoffen kunnen koken, kunnen in aanmerking komen voor een halve E A-kaart (petroleum), mits zij het vorige seizoen een halve O-kaart hebben ontvangen. Voorts wordt bekend) gemaakt, dat per sonen, die hun aanvraag voor een heele EA-kaart (voor petroleum) of een DZ-kaart (voor vaste brandstoffen) te laat hebben ingediend, uiterlijk tot 1 Augustus a.s. als nog een aanvraag hiertoe kunnen indienen. Zij zullen hieibij echter overtuigend moe ten kunnen aantoonen, dat zij vóór 15 Mei j.l. niet in staat waren hun aanvraag in te dienen. In al de bovengenoemde gevallen moet die schipper zich wenden tot den bevraoh- tingscommissaris of diens agent. WIJZIGING HOUTBESCHIKKING 1941. No. 1. In de Staatscourant van 20 Joili 1942 is opgenomen een aanvulling op de houtbe schikking 1941 no. 1; waardoor thans ge rooide stobben en stronken onder het be grip „hout" vallen en nog niet gerooide stobben en stronken onder het ^begrip „hout op stam". Dientengevolge zijn alle bepalingen betiieffendehout op stajm en liggend rondhout thans ook van toepassing op stobben en stonken. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Schiedam (H. Liduina) den weleerw. Heer C. J. A. Campfens; tot kapelaan te Aerdenhout d)en weleerw. heer J. Th. J. Drost; tot ka pelaan te Haastrecht den weleerw. heer C. J. R. Hamakers (Neom.). GRIETJE. Mijn jongste d'ochter heet Grietje en zij viert dus vandaag haar naamdag. Dat ik daarvoor uw bijzondere belang stelling vraag, komt niet alleen daar door, omdat ons Grietje een bijzonder kind is. Zij heeft hoog blonde krullen, lichtblauwe oogen, maar een heel apart soort blauw natuurlijk, zooals een dochter van mij betaamt, n.l. een soort blauw, dat zeer gevaarlijk belooft te worden en zij is precies een klein jong veulen. Ik vraag echter uw aandacht voor Grietje vanwege het weer. O, neen, U moet daar niets van denken, het houdt wel veiband met de regen, maar Grie tje is een net kind. Zij is al lang droog, sinds ik haar aan het verstand heb ge bracht, dat er geen gummi-1 uierbroek jes meer zijn en het dus zaak was op meer ordentelijke wijze.afijn U be grijpt me wel. Ziet U, nu vind ik het alleen maar zoo droevig, dat het nu op haar naamdag zoo regent. Ik heb gis teren den heelen dag voor de ramen .gezeten in- de vage hoop, dat de regen mijn volhardendheid zou bemerken, en dat het vandaag tenmiste eens niet jou regenen. Want er bestaat zoo'n volks rijmpje van den regen op Sinte Mar griet dan regent het zes weken niet. Of wel. Dat weet ik niet zoo precies meer. En> U weet: de stem des volks is zoo on geveer nog de eenige, die de waarheid spreekt, tenminste collectief. Of zooiets als in spreekkoor. Maar als de slem des volks dat rijmpje nu eens veranderde? Ik voel mij in dit hoekje soms werkelijk de stem des volks en in die functie sla ik nu eenvoudig het volgende rijmpje voor: Regent het op Sint Margriet, dan regent het zes weken niet. Aange nomen lezers? Dan heeft de stem des volks gesproken. En nou maar eens zien of het ook uitkomt. V „HOOG SPEL". Hedenavond om 21 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Hoog spel". RECHTZAKEN KAASSMOKKEL NAAR BELGIë. Smokkelaars hadden 4000 kaasbonnen bij zich en wilden bijna 1000 kilo naar België transporteeren. Een staaltje van ergerlijken smokkelhan del was wel de zaak tegen elf inwoners van de West-Brabantsche plaatsjes Ruc- phen en Etten, welke door den economi- schen rechter te Breda behandeld werd. Hoofdpersonen in deze smokkelzaak wa ren Martinus Heeren uit Rucphen en A. van Merode uit Etten. De 9 andere ver dachten hadden als „dragei's" bij den smokkelhandel gefungeerd. Heeren was door een opperwachtmeester der marechaus sée op den weg RoosendaalHoeven aan gehouden, terwijl hij niet minder dan 4000 kaasbonnen bij zich had. Naast het onbe voegd voorhanden hebben van deze bon nen was hem tevens de verkoop en de af levering van 308 leg. kaas zonder afgifte van de daarvoor verschuldigde bonnen ten laste gelegd. Van Merode had verkocht en afgeleverd 650 kg. kaas en 78 Edammer ka zen. Volgens zijn zeggen had hij van een onbekende f 2000 ontvangen en daarvoor in Rotterdam de kaas gekocht. Negen keer waren de smokkelaars met kaas op stap gegaan naar België. In zes gevallen waren zij daarbij aangehouden, in de andere drie gevallen slaagden zij erin de kaas naar België gesmokkeld te krijgen. Bij de aan houding der beide hoofdverdachten werd op hen een belangrijk bedrag aangetroffen. Dit werd in beslag genomen. De economi sche rechter veroordeelde Heeren tol een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek, benevens verbeurdverklaring van de inbe- s!iaggenomen goederen, de 4000 bonnen en het geld (f 3007.50). Hij nam daarbij in overweging, dat verd. een gezin heeft met 10 kinderen. Verdachte Van Merode werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek, met verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen goe deren en het geld (f 1877.50). De 9 overige verdachten werden veroordeeld als volgt: J. Heeren, Etten; J. Wagtmans, M. Roks, A de Jong, J. Suykerbuyk, J. de Jong, al len uit Rucphen, tot een boete van 150 of 2 maanden hechtenis; Martinus Heeren uit Etten tot een boete van 350; C. Ver- kooyen, Hoeven, werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. GEMENGDE BERICHTEN Dief verloor persoonsbewijs. Bij de politie te Huizen kwam iemand aangifte doen, dat aardappelen van zijn land waren gestolen. De dief had' het den bestolene en de politie echter wel gemakkelijk ge maakt, want op het aardappelveld had hij zijn portefeuille verloren, waar zijn per soonsbewijs in zat. De 21-jarige J. S. zat toen spoedig op het politiebureau. Onder autobpus geraakt. Op het Wil lemsplein te LJmuiden is het driejarige knaapje C. Z., dat daar op de treeplank van e enstilstaande autobus van- de N.V. Stormvogels was gaan zitten, toen de bus was gaan rijden, onder een der wielen ge raakt. Het jongetje was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1