Firma G. VAN BRUSSEL Visite-, Verlovings-, Huwelijks- en Eeboortekaarten. J' LOTION MALWIDA 31 DONDERDAG 16 JULI 1942 DE LE1DSCHE COURANT Red. Letteren en Kunst, Fr. Scboe WEEKBERICHT Zon onder 21.56 uur. Zon op 5.35 uur. 16 Juli: De maan komt Donderdagmorgen om 8.46 uur op en gaat Donderdagavond cm 11.13 uur onder. 17 Juli: De maan komt Vrijdagmorgen om 9.52 uur op en gaat Vrijdagavond om 11 39 uur onder. 18 Juli: De maan komt Zaterdagmorgen om 11.uur op en gaat Zondagnacht om 0.03 onder. 19 Juli: De maan komt Zondagmiddag om 12.09 uur op en gaat Maandagnacht om 0 28 uur onder. Zweminr.: „De Zijl", 18 gr. C. BETALING ACHTERSTALLIGE CONTRIBUTIE. De persdienst van het N.A.F. meldt: Door den overgang van de werklozen kassen van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties naar de werkloozenkas van het N.A.F. mochten, overeenkomstig de voorschriften van de werkloosheidsverze kering, de leden van de N.V.V.-kassen, die op 27 Juni j.l. contributieschuld hadden, niet met rechten 'naar de werkloozenkas van het N.A.F. worden overgeschreven. Achteraf is gebleken, dat door verschillen de oorzaken, buiten de schuld van betrok kenen, achterstand in de contributiebeta ling is ontstaan, waardoor de rechten op de werkloozenkas zijn komen te vervallen. Dit is voor het N.A.F. aanleiding geweest zich met het departement van Sociale Za ken in verbinding te stellen, waarbij het volgende is beslist: Den leden van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties, die per 27 Juni 1942 wegens contributieschuld zijn afgevoerd, zal nog tot en met 31 Juli a.s. gelegenheid worden gegeven hun ach terstallige contributie, voor* zoover deze per 27 Juni j.l. de 6 weken niet te boven ging, aan him oude organisaties te voldoen. Daarna kan alsnog per 29 Juni overschrij ving met rechten naar het N.A.F. plaats vinden. Betaling van den contributieach terstand kan geschieden per postwissel of door girostorting op rekening van de hoofdbesturen der oude organisaties. Ar beiders, grijpt deze gelegenheid aan om uw rechten op de werkloozenkas te behou den. NEDERLANDSCHE KINDEREN VAN VACANTIE IN DUITSCHLAND TERUG. De vacantie, die 500 Duitsche en Neder- landsche kinderen in het prachtige Wuer- tembergsche landschap hebben doorge bracht, is weer voorbij. De stemming is opperbest geweest en ook het weer heeft meegewerkt, zoodat de jeugdige vacantie- gangers voorloopig wel niet uitgepraat zul len raken over het vele schoons, dat zij in deze weken te midden van de gastvrije Wuertembergers hebben genoten. De kinderen, die door den Nederland- schen Volksdienst, in samenwerking met de N.S.V., deze vacantie genoten hebben, zul len Vrijdag a.s. in ons land terugkeeren. DEPARTEMENT KOOPT KUNSTWERKEN Op de groote tentoonstelling, georgani seerd door de afdeeliqg hulpwerk beelden de kunst, van den Nederlandschen Volks dienst, in samenwerking met de Nederland- sche Kultuurkamer, die 1 Augustus in het Rijksmuseum te Amsterdam geopend wordt, zal het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten een aantal kunstwerken aan- koopen. ZUINIG ZIJN MET UW RUITEN. Men vestigt onze aandacht er op, dat niet alleen het op geforceerde'wijze ontdooien van ruiten tijdens vorst b.v. door mid del van straalkachels tot onnoodige en ongewenschte glasbreuken kan leiden, doch dat ook het donker of zwart beschil deren van ruiten of het beplakken met zwart papier dergelijke gevolgen kan heb ben. Dit aanbrengen van donkere randen geschiedt soms voor het verkleinen van de etalages of voor het vergemakkelijken van de verduistering. Op dagen, waarop de buitentemperatuur nog laag is en de zon reeds in kracht toeneemt en dat is gedurende een groot deel van het jaar het geval ondergaan de aldus bewerkte ruiten echter een ongelijkmatige verwar ming, welke ongewone spanningen in het glas teweeg brengt, die licht tot eeh breuk aanleiding geven. Met het oog op de bestaande glas- schaarschte is het gewenscht dergelijke fi- nancieele en economische risico's te voor komen. Het zwart maken van puiruiten kan daarom beter worden nagelaten. Een doeltreffende verduistering blijft niette min mogelijk. In een lossen, zwart papie ren of kartonnen rand, die echter minstens 2 c.M. van de ruit verwijderd behoort te zijn, kan men b.v. het verduisteringsgor dijn laten zakken. Ook zullen er nog wel andere oplossingen zijn. SPORT ZWEMMEN Kampioenschappen Kring Den Haag. De j.l. Zaterdag uitgestelde wedstrijden oir de zwemkampioenschappen van Kring Den Haag zijn nu definitief vastgesteld op a.s. Zaterdag 3 uur nam. in de zweminrich. ting „De Zijl". Na afloop wordt gespeeld dp waterpolo wedstrijd LeidenDen Haag. De Zijl (adsp.)—D. V. Z. (adsp.) Deze wedstrijd eindigde in een 30 overwin ning voor De Zijl. WATERPOLO A. Z. C.Forel 25. Op verdiende wijze wisten de Woerdenaars gisteravond net kampioenschap der afdeeling te be halen. Forel speelde voor wat zij waard was. Reeds dadelijk namen de gasten door den linksvoor de leiding, waarna de mid- ^oor den stand op 02 bracht. Na de rust vergrootte de linksvoor van Forel den voorsprong. Nadat de bezoekers door den rechts- en midvoor den stand op 05 had den gebracht, kwam A. Z. C. nog even aan bod. Bijl en De Vries wisten met twee goede doelpunten den achterstand tot 2—5 te reduceeren, waafmede de eindstand kwam. A. Z. C. IIBoskoop II 21. Een spannende kamp, waarin A. Z. C. iets ster ker bleek. Voor rust werd het door Raap horst 10, ook daarna bracht dezelfde speler spoedig den stand op 20. Boskoop siaagde er kort voor het einde in den ach terstand tot 21 terug te brengen. LAWNTENNIS De nationale kampioenschappen. De spanning stijgt op de METS-banen te Scheveningen. Spanning is er ook te lezen op de gezichten van spelers en speelsters, niet het minst op die van de „grooten", want zoo langzamerhand gaat het er op aan komen. Steeds meer worden het slachtoffer van hun sterkere tegenstanders en verdwijnen van het tennistooneel. Doch niet alleen de minder bekenden hebben last van hun zenuwen; ook de fa vorieten krijgen er, hoe verder het in de week komt. mee te kampen. Dit bleek wel gistermiddag overduidelijk uit het spel van Hughan en mej. Rollin Couquerque resp. tegen mr. Taminiau en mej. Gode- froy. Beiden wisten zich weliswaar ten slotte naar de volgende ronde te werken, maar zonder spanning verliep zulks niet. Hughan had een zwaren dobber tegen den Tilburgenaar, mr. Taminiau. Het spel van dezen Brabander was ongetwijfeld een ver rassing. Vooral in de eerste set maakte hij het Hughan danig lastig. Hij nam een voorsprong van 15 en kwam zelfs op set point te staan, doch verloor die game toen nog. Hughan was in deze periode volko men uit zijn spel en geheel zijn concentra tie kwijt. Langzaam herstelde hij zich ech ter en het werd 66; dank zij zijn goede netspel redde hij de set nog op 97. Ook in de tweede set veel tegenstand van Ta miniau door harde scherpe drives langs de zijlijnen. Het zware volleyen van zijn te genstander was hem tenslotte echter te machtig en hij verloor deze set met 62. De tweede partij van belang was die tusschen mej. Rollin Couquerque en mej. Godefroy. Ook hier het merkwaardige ver schijnsel: de landskampioene geheel uit vorm. Dit wil echter niet zeggen, dat mej. Godefroy niet uitstekend heeft gespeeld. Zij heeft zooals we reeds voorspelden tenslotte verloren, doch eerst na drie sets en zeer zeker eervol: 63, 64, 61. Mej. v. d. Wal won van mevr. Hoyer met 64, 62, doch ook zij vermocht geen grooten indruk te maken. Teschmacher versloeg ir. Kammer met 6—2, 6—3 en van Meegeren Sr., die zich in deze kampioenschappen kranig heeft ge weerd, met 6—0, 6—2. C. Hoeke versloeg J. v. d. Haar met 75, 63 in een feilen strijd, waarin vooral vaart den boventoon voerde. Went verloor van Bouman met 62, 6—2 en van Oort verloor van E. v. d. Kruk met 6—4, 64. Den halven eindstrijd hebben dus reeds bereikt: Bouman, Tesch macher en v. d. Kruk. In de avonduren versloeg Hughan Ma- rinkelle met 6—2, 64. Dames-enkelspel. Tweede ronde: mevr. Jonquière slaat mej. Pastor 62, 86. Damesdubbelspel, eerste ronde: mej. Couquerque en mevr. van Berkel sl. mej. Halbesma en mevr. van Berkel 61, 62. Heerendubbelspel, eerste ronde: Karsten en Teschmacher slaan Windt en van der Straaten 60, 62; Hoeke en Bouman sl. van Leeuwen en Münch 62, 75; Hu ghan en van der Haar slaan van Heel en Lagaay 6—1, 26, 6—3; van der Lee en van der Knoop slaan mr. Pieters en van Reekum 2—6, 6—4, 6—1Groenewegen en Klinkspoor slaan Zevenbergen en Fabius 6—3, 6—4. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mevr. Heyer en ir. van Herwijnen slaan den heer en mevr. Haver Droeze 63, 64. Tweede ronde: mevr. van Berkel en Karsten slaan mej. Kruizinga en J. Bijl mer 4—6. 6—1, 7—5; mej. Rollin Couquer que en Teschmacher slaan mej. Slot en Groenewegen 62, 61. SCHERMEN Kampioenschappen Ned. Politie Sport bond. In Lommerrijk te Hillegersberg hebben gisteren schermwedstrijden plaats Indien U niet wilt. dat Uw teint ten prooi wordt aan het vitamine F-gebrek, neem dan bijtijds de noodige afweer- maatregelen. Tekort aan vitamine F, (gevolg van vet-arm voedsel), speurt nu overal naar slachtoffers Wat U ook doet aan Uw huid. de Jeugd van de huidcellen vergaat, wan neer het vitamine F ontbreekt. Pas daarom dagelijks Dobbelman'sCastella Crèmes toe, de geliefde schoonheids- crèmes, die de huid met een overdaad van vitamine F jong en gezond houden WEER ZOO N 60(0 DÓBBELM^N PROOUCT 160-302 gevonden om het kampioenschap van den Ned. Politie Sportbond, georganiseerd door de Rotterdamsche Politie Sportvereeniging „Hermandad". De wedstrijden, die onder leiding stonden van de heeren G. Bonga en J. P. N. Kuivenhoven, werden geken merkt door een zeer groot aantal deelne mers. 10 equipes en 70 deelnemers hebben meegedaan en de degenwedstrijden moes ten wegens tijdgebrek vervallen. Er was zeer veel officieele belangstelling. Aanwe zig waren o.m. de procureur-geneTaal, prof. mr. dr. van Genechten, de hoofdcom missarissen van politie van Rotterdam, Den Haag, 's-Hertogenbosch, resp. de heeren ir. Boelstra, Hamer en Staal, voorts an dere politie-autoriteiten en vertegenwoor digers van den Amateur Schermbond en van de Centr. Politie Federatie. Vooral de Hagenaars hebben in deze wedstrijden een goed figuur gemaakt, zoowel in de equipes als bij de persoon lijke wedstrijden. De hoofdcommissaris van politie van Rotterdam, ir. Boelstra, heeft na afloofc de prijzen uitgereikt. Spr. wees er op, dat de sport de kameraadschap be vordert, ook tusschen de korpsen onder ling. Ondanks het gebrek aan personeel is de opkomst zeer groot geweest en dit vooral stemde spr. tot blijdschap. De uitslagen luiden als volgt: equipe 1.: H. P. S. V. II, Den Haag 29 gew. partijen; 2. H. P. S. V. I, Den Haag 27 gew. p.; 3. 's-Hertogenbosch I 23 gew. p.; 4. Herman dad I, Rotterdam 21 gew. p.: 5. A. P. G. S. I, Amsterdam 16 gew. p.; 6. P. S. V., Leiden 16 gew. p.; 7. P. S. V. Deventer 14 gew. p.; 8. Hermandad II, Rotterdam 13 gew. p.; 9. 's-Hertogenbosch II 11 gew. p.; 10. A. P. G. S. II 10 gew. p. Hoofdafdeeling: 1. I. van Daalen. Den Bosch 7; 2. H. C. Vincent Deventer 6; 3. G Bonga, Rotterdam 6; 4. P. Keur, Den Haag 5; 5. L. Dijksman, Den Haag 4; 6. L. Douwes. Den Haag 3; 7. W. F. Peeters, Amsterdam 2; 8. G. Remot, Leiden 2; 9. H. A. H. ten Bokum. Den Haag 1 gew. p. Ie afdeeling: 1. M. G. Fetter, Den Haag 6; 2. L. van Dijk. Den Haag 5: 3. J. R. Tjerpkema, Den Haag 5: 4. A. J. Goedbloed Den Haag 4: 5. C. Konings, Den Bosch 3; 6. P. v. d. Corput, Den Bosch 2; 7. J. H. Post. Deventer 2; 8. A. Koenman. Den Haag 1 gew. p. 2e afdeeling: 1. G Paling, Leiden 7; 2. A F. Hoevers. Den Haag 7; 3. M. Brille- man, Den Haag 4; 4. B. Bets. Amsterdam 4: 5. C. Mever, Deventer 4; 6. C. H. de Roos, Den Haag 3; 7. B. v. d. Hurk, Rot terdam 3; 8. C. Post. Deventer 2; 9. J. v. d. Wateringen. Rotterdam 2 gew. p. HAARLEMMERSTR. 267 Vligg# levering Lag# prjjztn KETENEN VALLEN. In snel tempo rukken de Duitsche legers met hun bondgenooten tegen de Sovjets op. Reeds werd de Don overschreden en steeds verder dringen de stoottroepen in te linies der bolsjewieken. De kapitalis tische en plutocratische en bolsjewistische ketenen, die Europa gevangen hielden, worden verbroken en straks zal dit bevrij de Europa, zonder ketenen, een nieuwe toe komst tegemoet gaan. Zij, die daar strij den in het Oosten, hebben daarvoor onzen dank verdiend en voor onze dappere Ne- derlandsche strijdefrs dienen wij te doen wat mogelijk is. Ons verzorgingsfonds stelt pakketten samen voor deze mannen. Pak ketten met sigaren, tabak, sigaretten, boe ken, tijdschriften en vele nuttige gebruiks voorwerpen. Dat is het werk van ons fonds, een werk dat u gaarne zult willen steunen. Stort uw bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Frauduleus geslacht. G. J. Onderwa ter uit O e g s t g e e s t en P. G. Vebbrug- gen uit Leiden hadden zich voor den econ. rechter te verantwoorden wegens het frauduleus slachten van schapen, het geen gebeurd zou zijn in een onbewoond huis, waarna de schapen later gebracht waren bij O., waar ze ook gevonden wer den. O. zeide absoluut niet geslacht te hebben hetgeen door V. werd onderstreept, die zeide alles alleen gedaan te hebben. In eerste instantie had O. echter erkend geslacht te hebben en de econ. rechter hield zich aan het door O. onderteekende procesverbaal. De officier eischte tegen On derwater zeven maanden en tegen Ver- bruggen negen maanden gevangenisstraf. De econ. rechter veroordeelde hen tot deze straffen en beval tevens him onmiddellijke gevangennem ing. I. Lagerwaard te Zoeter w oude had clandestien een varken geslacht, voor welk feit de officier een jaar gevangenis straf eischte. Uitspraak conform met ge vangenneming. J. J. van Dam te Bodegraven had frauduleus een schaap geslacht en kreeg daarvoor de minimum straf van zes maan den, terwijl zijn gevangenneming gelast werd. T. Kujjt teKatwijkaan Zee kocht zeep zonder bon en werd veroordeeld tot 10 subs. 10 dagen. F. v. d. Plas teKatwijk aan Zee was tusschenpersoon geweest bij het ver- koopen van zeep zonder bon, zonder er iets aan te verdienen. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen hechtenis. Daar waren de aardappelen niet voor. Oh. J. M. Meurs te Delft had 30 mud aard appelen gekocht als veevoeder. Deze aard appelen waren natuurlijk niet bepaald voor de menschelijke consumptie geschikt. Niettemin had hij de aardappelen, die nog een beetje waren, er uit gezocht en deze aan verschillende koopers verkocht. Niet voor den gewonen prijs, maar liefst voor 24 per mud. Hij kreeg daarvoor een ge vangenisstraf van vijf maanden, terwijl zijn gevangenneming gelast werd. De koo pers van de aardappelen werden veroor deeld tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen hechtenis. MELK NIET AFGELEVERD. Twee mille boete. Dat nietnakoming van den plicht der veehouders, om alle door hen geproduceer de melk aan de fabriek te leveren, den na- latigen zwaar wordt aangerekend, blijkt uit onderstaande uitspraak van den tucht rechter te Zwolle. Op 8 Juli had zich voor dezen tuchtrech ter een veehouder te verantwoorden, die van September 1941 tot Juni 1942, in strijd met de voorschriften, niet had voldaan aan zijn verplichting om de door hem geprodu ceerde melk af te leveren aan een melk- verwerkend- of standaardisatiebedrijf, doch zijn melk bij een melkproductie van circa 70 liter per dag ten deele had afgeleverd aan consumenten en ten deele had vervoe- derd aan zijn vee. De tuchtrechter veroor deelde den man tot een geldboete van 2000.De hoofdambtenaar voor de tuchtrechtspraak, die een boete van 7000 had geëischt, is van deze uitspraak in hoo- ger beroep gegaan. Dit voorbeeld moge als waarschuwing gelden voor alle veehouders, om al hun beschikbare melk aan de fabrieken te le- GemeenteL Aankondiging UITREIKING BONKAARTEN VOOR VOE DINGSMIDDELEN VOOR DE 10e DIS TRIBUTIE-PERIODE. Ruiling inlegvellen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat inlegvellen van de distributiestamkaarten reeds nu kupnen worden geruild voor per sonen, die volgens onderstaand schema be- nooren tot een andere leeftijdsgroep. Inlegvellen moeten geruild worden: Voor personen geboren in de jaren 1921, 1928 of 1938 op een tijdstip gelegen tus schen 12 Juli en 10 Augustus, dus op een der data 13 Juli9 Augustus. Voor deze ruiling is gelegenheid aan het kantoor Breestraat 119, kamer 6, ingang Wolsteeg. De kantooruren zijn van 912 uur en van 1415 uur. Leiden, 15 Juli 1942. De Loco-Burgemeester, Mr. A. F. L. M. TEPE. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 17 JULI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. (7.00 BNO: Nieuws.) 8.00 BNO: Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Concertge bouworkest. 10.00 Groot Amusementsor kest. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Orkest Malando. 12.10 Theo Uden Mas- man e n zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Frans Wou ters en zijn orkest. 13.40 Gram. 14.00 Gooisch Strijkorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Viool en piano. 17.15 BNO: Nieuws. 17.30 Causerie. 17.45 Zang met piano. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuws. 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 20.00 Gram. 20.15 Vrijdagavondcabaret. 21.00 Gram. 21.25 Sportpraatje. 21.45 BNO: Nieuws. 22.00 Gram. Vanaf 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.1524.00 Gram. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Orgelconcert. 8.53 Omroep-orkest. 9.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met piano. 10.40 Reportage. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Zang met piano. 12.00 Otto Hen driks en zijn orkest. 12a45 BNO: Nieuws. 13.00 Causerie. 13.15 Gevar. program ma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 En semble Willy Kok. 17.00 Als je verre reizen doet. .17.15 BNO: Nieuws. 17.30 Bertus van Din teren en zijn orkest. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Film en operette. 19.00 Musette-Orkest. 19.30 BNO: Nieuws. 19.40 BNO: De Jordaner over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 BNO: Eng. uitz. 20.15 Zang met piano. 20.50 Utr. Sted. Orchest 21.00 Landmans lust. 21.30 Gram. 21.45 BNO: Nieuws. 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e programma: 7.0024.00 Duitsch pro gramma. IVe programma: 7.0021.00 Duitsch pro gramma 21.0022.00 gramofoonmuziek G. R. D. 22.0024.00 Duitsch programma GEMENGDE BERICHTEN Doodelijke ongelukken. Op den hoek van den Wolphaertsbocht en de Bas Jun- geriusstraat té Rotterdam reed de 75-jarige wielrijder P. J. Schmitt uit de Frans Bek- kerstraat, naar links den rijweg over zon der uit te kijken en werd daarbij door een vrachtauto gegrepen. Zwaar gewond werd de oude man naar het Zuiderziekenhuis ge bracht, waar hij enkele uren later aan zijn verwondingen is overleden. Op het fabrieksterrein van de firma Hamburger, aan de Keulsche Kade te Utrecht, werd een 8 ton zwaar wegende stalen frame op een dekschuit geladen, bij welke werkzaamheden ook de 27-jarige ar beider J. M. B. betrokken was. Het frame is hierbij gaan glijden, met het gevolg, dat het schip kapseisde, waarbij de arbei der B. bekneld raakte. Men kon den man eerst verlossen toen het stalen gevaarte met behulp van een bok was gelicht. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. Tusschen perron en trein geraakt. Gistermiddag omstreeks 6 uur geraakte de 21-jarige mej. A. R. uit Rotterdam door het opdringen van het publiek op het per ron van het station HollandsChe spoor te 's-Gravenhage tusschen een binnenkomen den trein en het perron. Zij werd door den G.G.D. in ernstigen toestand met een bek kenfractuur naar het R.K. Ziekenhuis Westeinde vervoerd. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 51) Marga en de slag bij Waterloo. „Gud dag, fröken Marga", zegt Gabi met een ietwat Duitsch accent, als ze Marga, na haar terugkeer uit Kopenhagen, be groet. Marga lacht en schudt haar de hand; ze is ook werkelijk blij de kleine, mollige Eva terug te zien. De beide meisjes, dit maal niet in de" zalmkleurige jurk van het instituut, maar in keurige avondtoiletjes, zien er alleraardigst uit en Marga mag ze graag. Marga mag vandaag trouwens alle menschen graag, want deze heele avond geldt haar. MevTouw Scheele heeft, ter eere van Marga, in haar particuliere woning, een feestje georganiseerd, waarvoor alle leden van het instituut zijn uitgenoodigd. Er zijn ook nog een paar andere menschen, die Marga nog nooit in haar leven gezien heeft en die, voor zoover zij weet, ook niet het minste met het instituut te maken hebben. Waarschijnlijk was mevrouw dr. Scheele hun nog een invitatie schuldig en het be zwaar, dat de combinatie wel eens min der gelukkig kon zijn, kent mevrouw Scheele nu eenmaal niet. Marga is het om het even. Ze vindt ook die vreemde menschen alleraardigst. Ze zit tusschen meneer Koekoek en een an deren meneer met zilvergrijs haar, die er uit ziet als een diplomaat tegenover me vrouw Scheele op de eereplaats, en meneer Koekoek is juist op het mooiste deel van zijn toost op Marga. Heerlijk rustig branden de vele kaarsen op de keurig gedekte tafel en de bloemver- siering tusschen het zilver en het porce- lein blijkt met groote zorg te zijn aange bracht. Marga voelt zich in den zevenden hemel en staart met een stralend lachje op den ijslepel boven den rand van haar bord. Meneer Koekoek praat zonder ophouden. Het gaat alles uitstekend in het instituut van mevrouw Scheele. De reorganisatie hier, zoowel als in de andere filialen in het binnenland, heeft een zeer gunstig verloop gehad en het geheele bedrijf is nu op een keerpunt gekomen, een punt, van waaruit de lijn van het succes in een stijle curve omhoog schijnt te zullen gaan. Wat even wel nog meer tot voldoening stemt, is het feit, dat ook het Deensche filiaal reeds na zoo korten tijd van successen melding kan maken, welke alle verwachtingen overtref fen. En deze resultaten zijn van te meer beteekenis,. wanneer men bedenkt, dat Ko penhagen den zetel vormt van den groot sten concurrent, die er sinds jaar en dag op uit is het instituut van mevrouw dr. Scheele te overvleugelen. Meneer Koekoek dankt alle aanwezige leden van het insti tuut voor hun bereidwilligheid en hun on baatzuchtige medewerking bij de doorge voerde reorganisatie, maar vóór alles is hij grooten dank verschuldigd aan de flinke jonge vrouw, van wie het initiatief tot deze ingrijpende verandering is uitgegaan en aan wier groote energie en liefde voor de zaak, waaraan zij zich gegeven heeft, dit welsla gen voornamelijk te danken is juffrouw Marga Faust lang zal zij leven, hoera, hoera, drie hoera's! Marga kijkt eindelijk van den fascinee- renden ijslepel op en klinkt, vuurrood van verlegenheid en nog steeds met het geluk zalige glimlachje om haar mond, met alle aanwezigen. Zijn die menschen niet alle maal allerhartelijkst? Is ze vanavond, te midden van al die vriendelijke en aardige menschen niet de gelukkigste vrouw ter wereld? „Marga, kind", zegt mevrouw Scheele ontroerd en kust haar op haar wang. Werkelijk, ze zou de heele wereld kun nen omhelzen. Marga drinkt veel meer wijn en champagne dan ze ooit in haar le ven voor mogelijk zou hebben gehouden. Vandaag kan ze zich dat veroorloven. Ze is niet trotsch, wis en waarachtig niet. Wie heeft het recht, trotsch op zichzelf te zijn? Dat men werkt, al naarmate van zijn krachten, is immers vanzelfsprekend! Maar ze is zoo dolblij, dat ze haar doel heeft be reikt. Ze heeft het werkelijk bereikt, on danks alle moeilijkheden, die haar in den weg zijn gelegd en niettegenstaande haar eigen innerlijke onzekerheid. Marga is nu filiaalchef in het instituut van mevrouw dr. Scheele. Ze is een kleine koningin van een klein rijk. Weliswaar be- teekent dit in feite slechts de officieele be vestiging van hetgeen ze eigenlijk reeds sinds lang was, maar in ieder geval doet het goed, dat dit voortaan nu ook naar bui ten zal blijken. En meneer Koekoek heeft haar toegefluisterd, dat aan deze nieuwe functie natuurlijk ook een behoorlijke sala- risverhooging verbonden is. Marga kan nu de rood pluche gordijnen en het antieke salonkastje bij de weduwe Gauck vaarwel zeggen, ze kan ergens bui ten de stad, waar een beetje gncn is, an derhalve kamer huren en een paar van eigen meubels laten komen. Die mooie, gladde meubels uit de kamer van haar moeder, haar mooie gramofoonkast en haar boeken. Ik moet Lutz eens opbel!en, denkt Marga; dat had ik trouwens allang moe ten doen. Zou ik maar liever niet direct...... Mevrouw Scheele vindt het heelema-il niet vreemd, dat Marga zoo laat op aen avond plotseling nog wil telefoneercn. Ze doet zelfs zorgvuldig de deur achter haar dicht. „Lutz?" Ben jij het, Lutz? Ja, Marga! Natuurlijk!" Marga's stem is wel danig veranderd; zij klinkt bijna juichend. ,.Ja, ik ben weer terug, ach nee, pas sinds een paar dagen. Ik had je allang willen opbel len, maar er was zoo vreeselijk veel te doen. In Kopenhagen is alles heerlijk in orde gekomen en, stel je voor, Lutz, ik ben tiu leidster van het filiaal bij ons en nu kan ik zelf een paar kamers huren en die met m'n eigen boeltje inrichten. Wil je het me toesturen? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2