DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje .J DONDERDAG 16 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10303 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. HET TWEEDE FRONT De geweldige opmarsdi in Rusland en het angstwekkend doordringen in Egypte heeft in Engeland een stemming teweeg gébracht, welke de radeloosheid nadert. Hoe duidelijker de Engelsche nederlaag op het Egyptisch oorlogstooneel wordt en hoe verder de Duitsche wig wordt gescho ven tusséhen den centralen en den zuide lijken sector van het Oostelijk front, des te talrijker worden thans bij het Engelsche publiek weer de stemmen, die een direct en energiek ingrijpen eischen van de eigen oorlogvoering in deze phase van den oor log. Groote ruimte nemen de besprekingen in over het veelgenoemde „tweede front", die een tijd lang op den achtergrond waren gekomen Met de mogelijkheden van dit tweede front houden de Duitsche militaire autori teiten met Duitsche grondigheid rekening, al zullen zij evenals wij wel eens glim lachen bij de gedachte, hoe de Engelschen, die zelfs niet de sterkste stelling, welke zij vast in handen hadden, konden behou den, een front zouden moeten vormen on der de moeilijkste omstandigheden, welke een invasie met zich meebrengt. Maar de Duitsche k eiding, die niet gewoon is ook maar ee.: enkele mogelijkheid te ver- waarloozen, houdt zelfs met deze moge lijkheid rekening. Evenals echter voor eenige weken schijnt ook het thans weer veelvuldiger wordende gepraat over zoogenaamd gereedstaande plannen en zoogenaamd voltooide voorbe reidingen voor de oprichting van dit „twee de front", niets anders te zijn dan een uit drukking van de algeheele radeloosheid waarin zich de Engelsche oorlogvoering be vindt na het begin van de beide Duitsche offensieven. Onze tegenstanders herhalen hun oude taktiek, die erin bestaat, steeds dan het luidste over iets te spreken, wan neer het meestal het verste weg is. Wij on derschatten geenszins het feitelijk streven van het Britsche en het geallieerde Ameri- kaansche opperbevel om door de oprichting van een nieuw oorlogstooneel, zoo mogelijk in West Europa, de Duitsche oorlogvoering te dwingen, een groot deel van haar strijd krachten te onttrekken aan de geveohts- getbieden en over te plaatsen naar het door de geallieerden aangegeven oorlogstooneel. Niet alleen onderschatten wij de vastbe slotenheid van den tegenstander niet om een dergelijk „tweede front" op te richten, maar wij verwachten dit zelfs, aangezien het ons nog steeds de eenige kans schijnt te zijn, om werkelijk eens ergens op ge vaarlijke wijde tegenover elkander te kun nen komen staan. Dat echter ook hierbij in vele opzichten de wensch de vader van de gedachte is, spreekt vanzelf. Duidelijk is het intusschen ,dat een „in vasie" voor de Engelschen tenslotte nog de eenige mogelijkheid is om uit een im passe te geraken, waarin haar legerleiding haar heeft gebracht. En zouden de Engel schen het werkelijk probeeren, dan zou die sprong over het kanaal niets minder dan een noodsprong, een wanhoopsdaad in uitersten nood zijn. Het schijnt echter meer de bedoeling van al dat gepraat over een tweede front te zijn, om groote Duitsche legergroepen in het Westen vast te houden en deze aldus aan het Russische front te onttrekken. Anders niets. En wij kunnen ook moeilijk iets anders denken. Dit wordt ook bevesigd door een uiteen zetting van den commentator van den Lon- denschen berichtendienst, Hole, die zeide: „Ik heb geconstateerd, dat militaire des kundigen in het algemeen de hoop koeste ren dat de Duitschers zich met de moge lijkheid van een invasie op het vasteland meer zullen bezighouden dan wij. Zij wij zen erop dat de Duitschers even radeloos zijn over de kwestie hoe wij een invasie willen ondernemen bij de ernstige scheep- vaartmoeilijkheden, die niemand zal het loochenen ons zeer in het nadeel zal brengen, als wij radeloos zijn bij de be antwoording van de vraag hoe de Duit schers Egypte, Iran en Syrië willen bezet ten, verondersteld natuurlijk dat zij niet den weg over den Kaukasus kunnen ne men. Wat er ook gebeuren zal: de Engelschen zullen de Duitschers altijd en overal paraat vinden. Wat de Duitschers eenmaal vast hébben, houden zij vast. Indien Engeland daar prijs op stelt, kan zij dat bij een in vasie op het vasteland ondervinden. Maar vermoedelijk zijn Audalswe en Duinkerken voldoende geweest om ook de Engelschen daarvan te overtuigen. De toestand in Sovjet- Rusland De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft: Sedert het groote Duitsche offensief zich eenige dagen geleden naar het Zuiden heeft uitgebreid, is de toestand voor Timosjenko opnieuw aanzienlijk slechter geworden. In den rug van het ge- heele bolsjewistische Donetzleger staan de Duitsche troepen en die der bondgenooten, die de verbindingen met het Oosten heb ben afgesneden. Nu ook van het Westen uit de troepen op het Donetzleger van Ti mosjenko aanrukken, blijft den Sovjet maarschalk nog slechts de keus, door een snellen terugtocht uit de rest van het in dustriegebied van de Donetz zich aan ver nietiging te onttrekken en naar het Zui den uit te wijken of slag te leveren. Op het oogenblik schijnt hij nog te denken beide te kunnen doen. Zeker is het, dat de Sov jettroepen, die in het gebied tusschen Charkow, Koersk en Woronesj onder den voet waren geloopen, naar het Zuiden trachtten te vluchten, voor zoover zij aan vernietiging waren ontkomen. Van voor aanstaande Duitsche militairen verneemt men, dat ook deze manoeuvre niet gelukt is. Hier kunnen dus groote gebeurtenissen verwacht worden. Het verlies van de rest van het Donetzgebied zal intusschen voor het Sovjetcomamndo meer dan tragisch zijn, omdat zich hier de laatste aglomera- tie van wapenfabrieken bevindt in een ge bied, dat gunstig ligt voor het Europee- sche verkeer. Niet minder belangrijk is echter wat in de bocht van den Don gebeurt. Deze ont wikkeling heeft de vijand niet verwacht, zooals trouwens het belangrijkste ken merk van het groote Duitsche offensief wordt gevormd door de verkeerde bereke ningen van den Sovjetstaf. Deze fouten zijn viervoudig. In de eerste plaats heeft de Duitsche af- weerslag in den winter bij de bolsjewis ten, Engelschen en Amerikanen den in druk gewekt, dat de Duitsche verliezen zoo groot waren, dat men in dit jaar een eindbeslissing tegemoet zou gaan. De Duit sche steunpuntentactiek echter heeft juist een ontzien van menschen en materiaal mogelijk gemaakt, hetgeen de vijand zich niet kon veroorlooven omdat hij op een be slissing hoopte. De Duitsche steunpunten werden met weinig strijdkrachten bezet en het gros van de troepen betrok daarachter de winterkwartieren, waar het kon wor den opgeleid voor een nieuwe tactiek en nieuwe wapenen, terwijl de vijand men schen en materiaal offerde, die hem dus in het voorjaar van 1942 moesten ontbreken. In de tweede plaats heeft Duitschland na drie jaar oorlog niet alleen het grootste landleger ter wereld, maar kan het ook door de buitengewoon groote productie zij ner industrie dit leger van beter materiaal voorzien dan ooit te voren. In de derde plaats was het voor den vijand een verrassing, dat Duitschland na den winterorlog met nog meer kracht en nog meer divisies optrad dan het vorige jaar. Deze verrassing blijkt uit alle berich ten van vijandelijke zijde. In de vierde plaats worden de Noorde lijke IJszee, het Skagerak, het Kanaal, de Straat van Gibraltar, de Middellandsche Zee, het Suezkanaal, en de Golf van Aden door leger, vloot en luchtmacht der mo gendheden van het pact van drie geblok keerd in een mate, die de vijand in het geheel niet verwacht schijnt te hebben. Na de overwinningen in Egypte, in het Oosten en op zee kan mij zeggen, dat het moreel van Duitschland en zijn bondgenooten iede- ren oorlogslast van dit beslisende jaar kan verdragen. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Aan het Don-front ontwikkelt zich, naar Moskou zelf toegeeft, de strijd voor de bolsjewisten zeer ongunstig. De troepen van Timosjenko zijn door de Duitschers, die diep in hun linies zijn doorgedrongen, over vleugeld, waardoor hun een verder terug trekken in Oostelijke richting wordt belet en zij naar hét Zuiden worden gedron gen. Niet alleen wordt de verbinding tusschen de bolsjewistische legergroepen bedreigd, doch ook de voornaamste Noord-Zuid-ver- bindingen van de bolsjewisten zijn verbro ken, o.a. de vier-sporige lijn van Moskou naar Rostof. Wel bevinden zich meer naar het Oosten nog enkele verbindingen, doch deze hebben een veel geringere vervoers capaciteit. Ook dreigt thans ernstig gevaar voor de ver-bindingen te water. In dit ver band zij er op gewezen, dat een belangrijk deel van het vervoer over den Don en de Wolga geschiedt. Dat men zich in het geallieerde kamp van den ernst van den toestand ten volle bewust is, blijkt uit Engelsche persstem men, waarin er op gewezen wordt, dat alle werfeld-strategische plannen, die gebaseerd v/aren op de stabiliteit van het Sovjet- Russische front, volkomen omver gewor pen zijn. Men had er op gerekend, dat de Duitsche strijdkrachten nog langen tijd in de Sovjet-Unie gebonden zouden blijven, doch dit is een berekening, waarop men thans geen staat meer kan maken. United Press meldt uit Moskou, dat het den volken der Sovjet-Unie steeds duide lijker wordt, dat de geheele Sovjet-Unie steeds meer in gevaar komt door den onop houdelijke druk der Duitsche legermas sa's. Het roode leger wordt steeds meer teruggedrongen naar het Oosten. Derhalve spoort de Prawda, aldus U. P. de soldaten aan' hun krachten tot het uiterste in te spannen. De Krasnaja Zwjetsda verklaart, dat de strijd de groote beslissing nadert. Voor de Sovjet-Unie zijn er slechts twee wegen, overwinnen of ster ven. De bolsjewistisch-Joodsche journalist Ehrenburg schrijft, dat de Duitscher reeds het Russische zenuwcentrum bedreigen Het zou misdadig zijn deze gevaren niet te onderkennen. U. P. meldt voorts, dat de hulpkreten der Sovjet-Unie aan de geallieerden steeds dringender worden. De Prawda stelt den eisch dat eindelijk een tweede front moet worden gevormd en wel onverwijld. Tot slot verklaart het bureau, dat van alle Sovjet-fronten buitengewoon ernstige be richten over de situatie binnenkomen. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Naar het opperbevel van de weermacht ireedeelt, naderden in den loop van 15 Juli 'herhaalde malen Britsche formaties jacht- viegtuigen het kustgebied van het KanaAl, waar zij door Focke-Wulf jagers boven de kust en boven zee in luchtgevechten wer den gewikkeld. Even na negen uur vlogen talrijke Spitfires het gebied boven de monding van de Omme, waarbij een lucht gevecht ontstond, dat ongeveer twintig minuten duurde. Tijdens dit luchtgevecht schoten de Duitsche jachtvliegtuigen zon der eigen verliezen twee Britsche jagers van het type Spitsfire neer. Toen de Brit ten des middags het gebied ten Westen van Boulogne trachtten binnen te dringen, werden zij nog voor het bereiken van de kust door Duitsche jagers opgevangen. In de luchtgevechten, die hierna ontstonden, behaalde de drager van het eikenloof, be- hoorende bij het ridderkruis van het ijzeren Incidenten in Cairo Over incidenten, die zich op 13 Juli te middags hebben voorgedaan voor het bu reau van den Engelschen plaatselijken commandant in Cairo, zijn thans de vol gende bijzonderheden bekend gemaakt. Toen ongeveer 40 Egyptenaren, die een uit- noodiging hadden ontvangen om te ver schijnen op het bureau van den comman dant onder escorte van Britsche soldaten naar de Engelsche militaire gevangenis zouden worden gebracht, kwam op het Is- maliaplein een vrij groote menigte bijeen, die de Britsche soldaten ontving met joe len en gefluit, en trachtte het escorte den weg te versperren, toen het de Mariette- Pasja straat wilde inslaan. Onder een hagel van steenen en stokken moest het escorte zich een weg banen en keerde tenslotte, to'en de woedende menschen aanstalten maakten de gevangenen te bevrijden, naar het commandantsgebouw terug. Daarbij vielen eenige schoten, 7 Egyptenaren en 2 Britsche soldaten werden gedood. Het aan tal zwaar gewonden kan niet worden vast gesteld, aangezien zij door de demonstran ten in veiligheid werden gebracht voordat uit de nabijgelegen militaire barakken ver sterking was aangekomen. Het plein werd ontruimd en talrijke arrestaties zijn ver richt. In het algemeene tumult gelukte het c-en deel van de geëscorteerden te ontko men. De vice-directeur der Britsche poli tie sir Fïtz Patrick heeft een aantal in grijpende bepalingem uitgevaardigd. Zoo is het in benaalde wiiken verboden, eroe- pen te vormen, die uit meer dan 3 perso nen bestaan. De gebouwen der Engelsche autoriteiten worden bewaakt door patrouil les met stalen helmen en de baionet op het geweer. Naar verluidt heeft de Wafd- partij besloten in het parlement een inter pellatie over deze gebeurtenissen in te dienen. BINNENLAND Belanpriike rede van Franco GERUCHTEN NOPENS HERSTEL VAN HET KONINGSCHAP. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde het volgende bericht aan zijn blad: De bijeenkomst van den grooten raad der Falange op 17 dezer, waarop generaal Franco een naar het beet zeer belangrijke rede zal houden, wordt in politieke kringen te Berlijn en men mag aannemen eveneens te Rome met veel belangstelling tegemoet gezien. Men vermoedt, dat de chef van de Spaansche regeering een uitgebreid overzicht zal geven van hetgeen tot dusver is bereikt en aankondigingen zal doen wat betreft de toekomst. Het ligt voor de hand, dat in verband hiermede de geruchten aangaande de restauratie van de Spaansche dynastie, welke ook tijdens het bezoek van minister Sun er aan Italië de ronde deden, nieuw voedsel hebben gekregen en zoodoende weer op den voorgrond treden. Het be treft hier een eventueel herstel van het Spaansche koningschap, waarvoor een zoon van wijlen koning Alfonso in aanmerking zcu komen. Van generaal Franco wordt dikwijls gezegd, dat hij inderdaad derge lijke plannen koestert. Of nu de tijd rijp geacht wordt voor verwezenlijking van de ze plannen moet blijken IN EEN PAAR REGELS De vroegere president der republiek Argentinië, Roberto Ortiz, is Woensdagoch tend in den leeftijd van 56 jaar overleden. Ortiz, die in 1938 het presidentschap aan vaardde, is naar men zich herinneren zal, een maand geleden afgetreden wegens een ongeneeslijke oogziekte. De Amerikaansche admii'aliteit heeft bekend gemaakt, dat duikbooten een Ame- rikaansch schip en een onder Panameesche vlag in den grond hebben geboord. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, hebben daar talrijke scheepsbouwarbeiders wegens slechte behandeling en ontoelaat bare arbeidstoestanden het werk neerge legd. Deze arbeiders werden gearresteerd en als als deserteurs door de rechtbank veroordeeld tot dwangarbeid. De Fuehrer heeft aan kapitaen-leut- nant Rolf Muetzelburg, commandant van een duikboot, als 104den soldaat, en aan kapitaen-leutnant Adalbert Schnee, even eens commandant van een duikboot, als 105den soldaat het eikenloof van het rid derkruis van het ijzeren kruis verleend. Kolonel Knox, staatssecretaris van marine, heeft Dinsdag aan de pers ver klaard, dat voortaan alle schepen van de geallieerden in de Caribische Zee en in de Golf van Mexico in convooi zullen va- Uit Wardha wordt aan het agentschap Reuter gemeld, dat het uitvoerend comité Van de Pan-Indische" Congrespartij Mahat- ma Gandhi heeft gemachtigd de leiding van de campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid in Indië op zich te nemen. Deze campagne zal worden voortgezet tot de Britsche regeering de volledige politie ke onafhankelijkheid aan Indië zal heb ben verleend. kruis, kapitein Priller, door een Spitfire neer te schieten, zijn 75ste overwinning in de lucht. Een ander Britsch vliegtuig v/erd aan de Kanaalkust door Duitsche in fanteristen neergeschoten. Een Britsch vliegtuig van het type Hud son werd Voor de Noorsche kust bij Dront- heim door Messerschmitt jagers neerge schoten. De Britten hebben zoodoende op 15 Juli aan het Kanaal en aan de Noorsche kust in totaal 5 vliegtuigen verloren. HET GEWOON EN UITGEBREID LAGER ONDERWIJS IN 1941. De Mededeelingen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bevatten de voor- loopige cijfers betreffende de aantallen scholen, leerlingen en leerkrachten bij het gewoon en uitgebreid lager onderwijs in 1941. Op een totaal op 31 December 1941 van 7000 scholen is het aantal openbare sfcho- len met 36 verminderd en dat van de bi- zondere scholen met 45 toegenomen. Het aantal leerlingen van het gewoon lager onderwijs bedroeg in 1941: 11.405.46, een vermindering, vergeleken met 1940, met 2832 leerlingen, d.i. met 02 pet. Hier deed zich de oprichting van Joodsche scho len gelden, in zoover het aantal leerlingen bij hel openbaar onderwijs verminderde met 2832 leerlingen, d.i. met 0.2 pet. Hier wijs met 11.113 steeg, waarvan echter niet minder dan 6658 ten goede kwam aan de categorie van de „overige bizondere scho len", als gevolg van de belangrijke stijging van het aantal Joodsche leerlingen. Een tweede factor, welke voor 1941 van belang is geweest, is de in dit jaar tot stand gekomen verlaging van de leerlin- genschaal. Als gevolg hiervan steeg het aantal hoofden en onderwijzers bij het ge woon lager onderwijs (totaal: 31.738) met 1363. Voorts bracht deze maatregel mede een aanzienlijke daling van het aantal kweekelingen, waaraan de leiding van een klasse was opgedragen, omdat deze thans een aanstelling als onderwijzer verkiezen. Was het totaal aantal kweekelingen op 31 December 1938: 6522, waarvan 4197 de lei ding van een klasse hadden, op 31 Decem ber 1941 waren deze getallen vesp. 4153 en 2612. Bij het uitgebreid lager onderwijs valt de zelfde tendens waar te nemen als bij het gewoon lager onderwijs, met dien ver stande echter, dat bij het u.l.o. het aantal leerlingen een accres vertoont van 1029 (d.i. van 1 pet.) en wel tegenover een ver mindering bij het openbaar onderwijs van 1274, een vermeerdering bij het bizonder onderwijs met 2303 (waarvan alleen bij de groep: „overige bizondere" scholen: 704 leerlingen, hetgeen geheel voor rekening komt van de Joodsche scholen). In het algemeen kenmerken zich overi gens de tabellen, welke in de uitgave zijn opgenomen, evenals dit ook in vorige ja ren het geval was, door een voortzetting van de verschuiving van het openbaar naar het bizonder onderwijs. PAPIERINZAMELING OP DE SCHOLEN. In de maand Juni heeft een inzameling van oud-papier plaats gehad op de Eindho- vensche scholen, waaraan onderwijzers, leerlingen en niet te vergeten de huismoe ders, die dagelijks door haar kinderen zul len zijn aangemaand, om toch vooral de af valstoffen te bewaren, hebben meegewerkt. Deze inzameling, georganiseerd op instigna- tie van het Rijksbureau voor oude materia len en afvalstoffen, welk bureau prijzen heeft uitgeloofd voor de scholen met de grootste opbrengst, was bedoeld als een proef, ter voorbereiding van een dergelijke actie op alle Nederlandsche scholen. De in zamelingsactie zal in September a.s. na de zomervacantie dus, moeten beginnen. Het resultaat van de in Eindhoven geno men proef mag zeer geslaagd heeten. Er is in totaal niet minder dan 17.527 K.G. oud papier ingezameld, dat aan de Philips' gloeilampenfabrieken is afgestaan voor haar papierfabriek. Dit resultaat doet het beste hopen voor de komende landelijke actie, waarmee Romea (Rijksbui-eau voor oude materialen en afvalstoffen) de goe de gewoonte, om uiterste zuinigheid te be trachten met grondstoffen voor de Neder landsche industrie, onder het opgroeiend geslacht hoopt te kweeken. Het eindresultaat van den wedstrijd, welke aan de te Eindhoven gehouden inza meling was verbonden Romea had geld prijzen uitgeloofd is thans vastgesteld. De eerste prijs van 100.werd gewonnen door de St. Anthoniusschool, waarvan de leerlingen gezhmenlijk 1121 K.G. oud pa pier bijeenbrrH,,',*~"', hetgeen eën gemid delde van 5.2> 1. oer leerling beteekent. De tweede prijs (/50.werd gewonnen door de St. Corneliusschool met een totaal van 643 K.G. en een gemiddelde van 4.20 K.G., terwijl de derde prijs 25.werd toegekend aan de R.-.K. Jongensschool aan de Maasstraat, waar 729 K.G. was ingeza meld, of gemiddeld 4.05 K.G. Aan twintig andere scholen konden vijf prijzen van tien gulden en vijftien prijzen van vijf gul den worden uitgereikt. Het spreekt vanzelf, dat de geldprijzen FIETSTOCHT. Van Januari tot Juni heeft de af- deeling Reisinlichtingen van den Ne- derlandschen Toeristenbond 29.333, dat is dus bijna 30.000 reisplannen en in formaties verstrekt tegen ruim 24.000 in dezelfde periode van het vorige jaar aldus lees ik in een bericht in een der bladen. En ik zeg: wat een weerstand, wat een door niets te be dwingen optimisme heeft toch dat Ne derlandsche volk! En dit dan ongeacht de vele vragen op dit gebied, welke ons en anderen krantenmenschen dage lijks bij dozijnen worden gesteld. Ondanks de oorlog willen vele men schen van Noordwijk naar Laren, al begrijp ik nu nog minder dan ooit, dat dit nu beslist via Maastricht moet ge beuren, nademaal de kortste weg tus schen twee punten nog altijd een rech te lijn is en zelfs in den allernieuw- sten tijd ook wel blijven zal. Maar hoe staat het met de banden en de zolen van deze tienduizenden, die lou ter voor de aardigheid een paar hon derd kilometer extra erbij nemen, als of er in ieder dorp banden in over vloed zouden zijn. Ik begrijp er wel dit van, dat de menschen het na een jaar moe zijn thuis op bommen te zitten wachten en nu zeggen: ik kan niet eeuwig blijven wachten, ik ga dus maar. En dus stappen zij op de fiets en fietsen, ongeacht de banden, de bonnen en de bommen. Zij fietsen kris kras door ons mooie land en sto ren zich niet aan lekke bandjes, gevul- caniseerde loopvlakken en andere za ken uit den nieuwen tijd. Zij fietsen en voelen zich wel. Zij fietsen 14 da gen den oorlog weg en zijn gelukkig. Laten de A.N.W.B. en wij, kranten- lieden, voor dezulken routes uitschrij ven, liefst met hier en daar een wij den omweg. Zoo helpen wij slechts het menschdom gelukkig maken. „BRANDENDE KWESTIES". Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het onder werp: „Denkt aan de Wangbetu-negers". dankbaar werden aanvaard ter verstevi ging van het „schoolpotje", waarvan straks 'alle leerlingen dier scholen op de een of andere wijze kunnen genieten. Ook de op brengst van het op de scholen ingezamel de papier, dat aan de wijkophalers, die bij deze schoolinzamelingsactie waren inge schakeld, wordt vei-kocht, komt aan de schoolpot ten goede. Men mag dus ver wachten, dat de landelijke actie met even veel enthousiasme van de zijde der jeugd gepaard zal gaan als in Eindhoven het ge val is geweest. Onder de moeilijkste klimaats-omstan- digheden verslaan de zegevierende Duitsche troepen de eene sovjet strijd groep na de andere en mer kriiqt nog grooter bewondering voor de geweldige prestaties als men in oogenschouw neemt onder welke omstandigheden, dikwijls bij zweren regenval, de opmarsch moet plaats vinden Orbis-Holland-Pax Holland m Evenals vorige jaren is ook deze week op den tweeden Dinsdag van Juli de beroemde bijenmarkt van Veenendaal gehouden. De 76-jarige marktmeester J. v. Kessel, vierde zijn gouden ambtsjubileum en werd door de imkers hartelijk gefeliciteerd Pax Holland-De Haan m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1