LOTION MALWIDA 31 D1IN5UAU 14 JULI 1942 OE LEIDSCHE COURANT 2 M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving: L. Roozen. Lelden: Red. Letteren en Kunjt: Fr. Schneiders. Leiden: verantwoorde* lijk voor de advertentiïnB. Bonnet Lelden. WEEKBERICHT Zon op 5.35 uur. Zon onder 21.56 uur. y Tpaschen deze tijden moet worden ver duisterd. 14 Juli: De maan komt Dinsdagnamiddag om 6.41 uur op en gaat Dinsdagavond 22.13 uur onder. 15 Juli: De maan komt Woensdagoch tend om 7.42 uur op en gaat Woensdag avond om 10.45 uur onder. 16 Juli: De maan komt Donderdagmorgen om 8.46 uur op en gaat Donderdagavond cm 11.13 uur onder. 17 Juli: De maan komt Vrijdagmorgen om 9.52 uur op en gaat Vrijdagavond om 11.39 uur onder. 18 Juli: De maan komt Zaterdagmiddag om 11.— uur op en gaat Zondagnacht om 0.03 onder. 19 Juli: De maan komt Zondagmiddag om 12.09 uur op en gaat Maandagnacht om 0 28 uur onder. Zweminr.: „De Zijl", 18 gr. C. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Vleesch van drie varkens. T. J. Witteman, tuinder-groentenkweeker to Oegstgeest. thans gedetineerd, had net vleesch van drie clandestien geslachte varkens verhandeld, voor welk feit hij door den economischen rechter veroordeeld was tot zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van 1000.Hij was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. De P. G. wéés hem er echter op, dat dit lang niet alles was, hetgeen verdachte gedaan heeft. Hij had ook nog op erge mate de distributiewet overtreden, door capucijners, bruine boonen, kaas, ham boter enz. te verhandelen. Verder heeft verdachte over een periode van 10 maan den frauduleus vleesch verhandeld. Dat alles is verdisconteerd in de opgelegde straf die spr. niet te hoog achtte. De eisch werd bevestiging van het vonnis. Tevens v/as er van verdachte een request inge komen, om onmiddellijk in vrijheid ge steld te worden, gemotiveerd op het feit, dat verdachte thans veel werk kan doen :n het belang van de voedselvoorziening. De P. G. wees hem op het strafbare van hetgeen geschied is en dat niet in het be lang van de voedselvoorziening is geweest en wees dit verzoek af. Het Hof zal nader vonnis wijzen. Frauduleus witte boonenhandel. D. N. den Haan, makelaar te R ij n s- b u r g, had 2500 kg. witte boonen verhan deld buiten de distributie om, voor een be drag van 3925.en was deswege door den economischen rechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Hij was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. De P. G. wees hem er op, dat het derde gedeelte van het gebeurde maar ten laste was gelegd, want daarvoor had verdachte al eens 2350 kg., witte boonen ""erhandeld voor 3490en daarna nog eens 2000 kg. Gezien het feit, dat er hier op groote schaal geknoeid is achtte spr. twee maanden gevangenisstraf absoluut niet te veel en eischte opnieuw dezelfde straf, thans met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen boonen. Het Hof zal na der Vonnis wijzen. ECONOMISCH GERECHTSHOF. Collega's vroegen vleesch. Collega's van G. Cuperus te A 1 p h e n a. d R ij n hadden gevraagd of hij niet voor een extra stukje vleesch kon zorgen voor de Kerstmis. En Zondags voor Kerstmis had verdachte inderdaad een varken van 41 kg. doen koopen en slachten. Een ge deelte van het-vleesch had hy verkocht aan zijn collega's. Wegens het verkoopen van vleesch zonder bonnnen was hy door den economischen rechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. In hooger beroep wees de P. G. hem er op, dat hij ook terecht had kunnen staan v/egens medeplichtigheid aan clandestien dachten en dan zou de minimum straf zes maanden geweest zijn. Verdachte mocht dus blij zijn, dat hij er zoo goedkoop vanaf was gekomen en spr. vroeg dan ook beves tiging van het vonnis. Het Hof zal nader vonnis wijzen. Op heeterdaad betrapt. P. Hoogervorst te Liss e, had te Leiden, in een café, kennis gemaakt met iemand, die hem had overgehaald om zijn spaar centjes in een koe te beleggen. Toen ver dachte de koe deed slachten was hij op heeterdaad betrapt. Acht maanden gevan genisstraf had hij van den economischen rechter gekregen en de P. G. wilde deze straf bevestigd zien. Het Hof zal nader vonnis wijzen. Demonstratie van Hitierjugend en Deutsches Jungvolk Zondag werd te Roermond een groote de monstratie gehouden van de Hitierjugend en Deutsches Jungvolk uit het district Lim burg en van den Na.';. Jeugdstorm en af vaardigingen uit het Ltele land. In den ochtend si end en in het midden der markt opg< slekl de Bund Deutscher Madel en het Jungvolk en daaromheen ge- uniformeerde leden der N.S.D.A.P., van den Nat. Jeugdstorm leden van de Neder- landsche W.A., van den Arbeidsdienst, en N.S.B. Een muziekkapel uit Munchen-Gbxd- bach luisterde de plechtigheid op met pit tige marschen en ai-der e muziek. Toen de vlaggen opgesteld stonden betraden de autoriteiten de tribune. Onder hen bevon den zich o.n». Hauptdienstleiter Schmidt uil Den Haag en \c Beauftragte voor Ltrr. burg, Bereichsleiter Schmidt en graaf d'Ansembourg, als vertegenwoordiger ven den ieider der N. S. B. Dan klonk de mu ziek „Ich halt' einen Kameraden" ter her denking van de gevallen Duitsche en Ne- derlandsche kameraden in dezen oorlog. Als woordvoerder trad dan op Haupt- dienstleiter Schmidt. Spr. constateert, dat de Roermondsche siiaten wel leeg waren, maar met ons, aldus spr., marcheeren on zichtbaar de millioenen gevallenen uit den vorigen grooten oorlog en de honderddui zenden uit dezen krijg. Zij vullen deze stad, wij dragen hun vaandels verder en ook hun idealen. Men wil ons hier thans niet zien maar eenmaal zal men ons dank baar zijn. Want hoe zou het er uitzien als wij er niet waren geweest en de bolsjewie ken hier hun vernielingswerk konden ver richten. Spr. herinnerde dan aan het ver bond dat de uitgeweken regeering te Lon den dezer dagen gesloten heeft met Stalin. Het Duitsche Rijk streed immer tegen ver drukking en achteruitstelling en ook het Derde Rijk is aangetreden tegen Versail les en het bolsjewisme, onder de leiding van Adolf Hitler. Wij zijn als vrienden naar Nederland gekomen en het is aans ons te danken dat de menschen hier nog rustig bij hun maaltijd kunnen zitten. Wij zijn de beschermers van het avondland en de be schaving en we hebben er derhalve recht op, dat men onze vanen eert. Het zijn de vanen der overwinning er» van den vrede voor Europa. Dan volgde de plechtigheid der vaaddel- wijding en daarmee het einde der ochtend viering. In de kazerne aan den Singel werd een gezamenlijk Eintopfessen gebruikt. Bij de middagfeestelijkheid waren, be halve de genoemde autoriteiten, ook aan wezig de Kreisleiter der N.S.D.A.P. in Lim burg, de heer Quandt, hoofdstormer v. Geel kerken, burgemeester Reymer van Roer mond, en verder tal van leidende perso nen der H. J. en Jeugdstorm, van den Ne- derlandschen en Duitsdhen Arbeidsdienst en der Wehrmacht. Eerste woordvoerder was Hauptdiensleiter Schmidt, die ver klaarde, dat men een standpunt moest in nemen ten aanzien van den nieuwen tijd en dat niemand daaraan kan ontkomen. Met afwachten is het gedaan. Er moet po sitief gewerkt worden niet alleen naar den geest, maar ook rnet de handen. „Wie niet werkt zal ook niet eten". Ieder zal zijn ar- beidsboek krijgen. Als èen Duitscher den hamer neerlegt om dien te verwisselen voor het zwaard, dan moet een Nederlan der dien voor hem opnemen. Stand en klas senverschil vallen daarbij weg. In 'het Oos ten liggen voor Duitschdland, maar ook voor Nederland groote gebieden open, met ongekende mogelijkheden. In dat verband herinnèrde spr. aan het oude Nederland- sche lied: ,.Naar Oostland willen wij riden". Ook onze Nederlandsche jeugd strijdt daarvoor mee. aan het front, tegen het bolsjewisme. Het werkuur is onze munt- standaard, nu we van het „gouden kalf" afstand hebben gedaan. Op die armoe zijn wij trotsch. Moed en kameraadschap zul len voor ons de broodkamer in het Oosten opensluiten. Daarna sprak hoofdstormer v. Geelker ken. Voor hen, die hun kinderen niet vrij willig mee laten doen, zoo zeide spr., kon wel eens de tijd aanbreken, dat zij dat noodgedwongen moeten doen. Er zijn er, die maar niet. kunnen begrijpen, dat Ne derlanders en Duitschers samengaan. Duitschland en Nederland zijn onverbre kelijk verbonden door het lot en door ka meraadschap tot in den dood. Dan volgeden het „Deutschlandlied", 't „Horst Wessellied" en de laatste strophe van het Nederlandsche vlokslied. Tot slot werd een marsch door de stra ten gemaakt. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Zonder bouwvergunning. H. L. V. te Oegstgeest had zonder vergunning van B. en W. te Oegstgeest van één woning twee woningen gemaakt Ln een keuken er aan gebouwd, De amb tenaar wees er op, dat verdachte herhaal de malen gewaarschuwd was door de bouw politie. Hij was toch doorgegaan, zoodat men eindelijk ingegrepen had. Ook thans heeft verdachte nog geen vergunning. De eisch werd een geldboete van 25.subs. 10 dagon. Uitspraak 10.subs. 15 dagen. KERKNIEUWS PONTIFICALE H. MIS VAN MGR. MUTSAERTS TE TILBURG. Zondagmorgen droeg Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts in de St. Theresiakerk te Til burg, zijn voormalige parochie, een pon tificale H. Mis op. In de kerk hadden de familieleden van mgr. Mutsaerts en de bestuursleden van de vereenigingen,. waar van Z. H. Exc. tijdens zijn pastoraat gees telijk adviseur was, plaats genomen. Om kwart voor elf werd mgr. Mutsaerts door de assisteerende geestelijken aan de pastorie afgehaald en de stampvolle kerk binnengeleid. Eerbiedig neergeknield ont vingen allen den Bisschoppelijken Zegen. De Schola Cantorum van het Groot Semi narie met het jongenskoor van de paro chie zong, onder leiding van prof. Ver- schuuren, het „Ecce Sacerdos". Toen Monseigneur na de adoratie voor het H. Sacrament op den troonzetel op het priesterkoor had plaats genomen, klaterde plotseling een spontaan applaus door de kerk. Bij het H. Misoffer verleende assistentie pastoor G. P. J. Bannenberg, de nieuwe pastoor der Theresiaparochie, als presby- ter-assistens, als troondiakens fungeerden de zeereerwaarde heeren F. A. Man- naerts en J. W. A. van Oirschot, resp. pas toor van de parochie Loven en van het H. Sacrament, diakenen waren de kapelaans van de parochie, de weleerw. heeren J. H. K. Burgers en Ph. Broekman. De andere functies vervulden theologanten van het Groot-Seminarie. Na de H. Mis verzamelde zich op het plein voor de kerk een groote menigte, die Monseigneur luide toejuichte. Des namiddags heeft mgr. Mutsaerts de vergadering by gewoond van de groote en kleine H Familie van de Theresia-parochie en de bijna 600 leden hartelijk toegespro ken „De Tijd". GEMENGDE BERICHTEN Doodelijke ongelukken. Gistermiddag werd op de Waldeck Pyrmontkade bij de Sweelinckstraat te 's-Gravenhage de 52-ja rige voetgangster, de weduwe L. C. B. E., wonende in de le Sweelinckstraat, door een tramwagen van lyn 7 aangereden. Met een schedelbasisfractuur en een ge broken sleutelbeen is de dame naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht, waar zij in den loop van den avond is over leden. De zestienjarige landbouwersknecht Stouten uit Oosterland. die een wagen bestuurde, waarop een watertank lag, is nabij Bruinisse, toen hij op het land wil de rijden, met den wagen in een sloot ge komen. Hij kreeg daarbij de tank op het lichaam, tengevolge waarvan de dood vrij wel onmiddellijk intrad. Tragische sterfgevallen. De 72-jarige wachtman C. H. ten Adel uit de Mes- schertstraat te Rotterdam, is op zijn werk aan de Koolhaven plotseling doodgebleven. Hij werd gevonden door zijn vriend, den 70-jarigen P. van der Graa^ van de Schans. Deze wilde hulp gaan halen, maar was zoozeer onder den indruk geraakt, dat hij na een paar passen gedaan te hebben eveneens inelkaar zakte. Ook hij bleek aan hartverlamming te zijn overleden. Man doodt zijn vrouw en beneemt zich zelf het leven. Toen Maandagmorgen de zoon der familie Lemmen, wonende aan den Breeweg te Linne thuis kwam, vond hij het huis zorgvuldig aan alle kan ten gesloten. Om zich toegang te ver schaffen, sloeg hij een ruitje der voordeur in. Toen hij naar binnen keek, zag hij tot zijn groote ontzetting het ontzield lichaam van zijn vader aan de trapleuning hangen. Ontzet vluchtte hij weg en riep geestelij ke en geneeskundige hulp in. Toen men daarop gezamenlijk de woning binnen trad, vond men in de slaapkamer de echt- genoote van Lemmen in een groote bloed plas liggen. Met hamerslagen was haar de schedel ingeslagen. De eenige aannemelij ke verklaring voor dit drama is, dat Lem men in een vlaag van waanzin zijn vrouw gedood heeft en zich daarna heeft verhan gen. De verstandhouding tusschen man en vrouw was- zeer goed. Lemmen was 56 jaar oud en genensioneerd ploegbaas der L.T.M. Poging tot doodslag. In de gemeente Laren is zekere B., grossier in fruit, gear resteerd en in het huis van bewaring te Utrecht ingesloten, als verdacht van po ging tot doodslag. Genoemde B. reed met zijn auto door de gemeente Houten, toen ambtenaren van den C.C.C.D. op den weg gingen staan en hem sommeerden om te stoppen. De man gaf aan dit bevel geen eevolg en reed recht op de ambtenaren in. Door haastig op zy te springen, konden zij hun leven red den. De auto werd in beslag genomen. £Mwigie. WOENSDAG 15 Juli. Mis v. d. H. Henri- cus, Keizer: Os Justi. Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heili gen); 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. WOENSDAG. Feestdag v. h. H. Graf van HET OFFENSIEF IS BEGONNEN. Aan het Oostfront is het groote offen sief begonnen. Reeds zijn de verbonden le gers vele dagmarsöhen opgerukt. Reeds meldden de weermaohtsberidhten nieuwe groote successen. Duizenden moedige man nen hebben den strijd aangebonden tegen de bolsjewistische horden. En zij ziullen overwinnen. Zij zullen de ketenen van Europa verbreken. Ook voor het welzijn van ons land en volk hebben zij zich ingezet. Ook uw huis en haard verdedigen zij daar ginds in het Oosten. Dan is het ook uw plicht te zorgen, dat, wanneer deze strijders gewond raken, zij alle hulp krijgen die noodig is. Er is een ambulance opgericht, die deze hulp kan verleenen. Steunt deze ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. SPORT WATERPOLO Wedstrijden L.Z.C. L.Z.C. I en II spe len a.s. Donderdagavond in Zweminrich ting de Zijl voor de Competitie resp. te gen de Zijl en Zwip. Aanvang 8.15 uur. ZwipDe Zijl 06. De wedstrijd Zwip (adsp.)De Zijl (adsp.) eindigde in een 6—0 overwinning voor de Leidenaars. Rust ging in met 20. VOETBAL Docos. Woensdagavond 7.30 uur zijn alle Docosleden present op de veldtraining op het Sportpark. Vrijdagavond 7.00 de junioren en adspiranten. ATHLETIEK Heiner Haag gesneuveld. In Afrika is een der beste Duitsche loopers op den lan gen afstand, Heiner Haag gesneuveld. In 1935 won hij het nationale kampioenschap op den 10.000 meter en liep in hetzelfde jaar in Helsinki tijdens een landen wed strijd tegen de Finsche loopers Salminen en Askola en vestigde toen een nieuw Duitsch record. («AWNTENNIS De nationale kampioenschappen begon nen. De wedstrijden om de verschillen de nationale ten-nis titels zijn gistermiddag op de METSbanen te SCheveningen begon nen. De inschrijvingen zijn, ondanks de tijdsomstandigheden, zeer groot, zoodat de wedstrijdleiding haar handen vol zal heb ben imet het vlot doen verloopen der vele partijen. Doch er kunnen er dertien tege lijk gespeeld worden, zoodat en dit is vooral belangrijk voor tennis: als het weer meeweikt, men Zondag a.s. wel klaar zal komen. Tegen het einde der week, als de eindstrijden worden gespeeld, zal het weer druk zijn op de Scheveningsche banen, want ongetwijfeld zullen tallooze tennis- liefhebbers deze wedstrijden niet willen missen. Van belang is ditmaal, welke spelers el kaar in den eindstrijd zullen ontmoeten. Bij de heeren ontbreekt onze titelhouder van Swol dit jaar op het appèl, hetgeen natuurlijk zeer te betreuren is. Ongetwij feld beteekent dit een attractie minder. De bekende kampioene bij de dames, mej. Rollin Couquerque, is echter ook dit jaar van de partij en zij maakt ook thans een goede kans. In de eerste inschryverspartijen speel den de zenuwen een groote rol, vooral als betrekkelijk onbekende spelers tegen de meer bekenden in het veld moesten treden. Deze laatst en hadden dan ook over het al gemeen weinig moeite zich in de volgen de ronde te plaatsen. Zoo zagen wij op den eersten middag mej. Rollin Couquerque den strijd aanbinden tegen mevrouw Noordhoek-Hegt. De kampioene spande zich hoegenaamd niet in en won gemakke lijk met 62, 61. Mevr. NoordJhoek-Hegt toonde zich kennelijk geïmponeerd door haar tegenstandster en was niet bij mach te veel tegenstand te bieden. Dit laatste was echter wel het geval in de partij tusschen mej. Godefroy en mej. Marinkelle. Velen geven eerstgenoemde in deze kampioenschappen een goede kans. Zij won dan ook haar eerste ronde met 62, 86, doch zonder strijd ging dat niet. Mej. Godefroy komt thans tegen mej. Fischer in de volgende ronde. Deze plaat ste zich door een overwinning van 63, 61 op mej. mr. R. van der Veen. SCHAKEN Het Jeugdtournooi in Valkenburg (L.). Uitslagen der 2e ronde: TummersDe Vita 1—0, KuypersBarendregt 01, San- difortHaus 10, WantenLemmens 1/2 1/2, CroesCourtens 10. Uitslagen 3e ronde: KuypersLemmens 1/2—1/2, De Vita—Wanten 1—0, Haus— Tummers 01, CourtensSandifort 01, BarendregtCroes 01. Croes heeft 3 p., Tummers 21/2 p., De Vita en Sandifort 2 p O. H. Jesus Christus. Mis: In die. 2e geb'ëd v. d. H. Henricus; 3e v. h. octaaf v. d. H.H. Martelaren van Gorcum; 4e voor den vre de. Credo. Prefatie van Paschen. Gemeentel. Aankondiging INSTELLING ZIEKENDIENST. De Burgemeester van Leiden maakt het volgende bekend: Door de Rijksverkeersinspectie is, in verband met het steeds toenemend gebrek aan motorbrandstof (zoowel benzine als vervangingsbrandstof) ingesteld een Zie- kendienst, Rayon Leiden, waartoe behalve de Gemeente Leiden ook de vdlgende om liggende Gemeenten behooren: Oegstgeest, Warmond, Leiderdorp, Alkemade, Koude kerk, Hazerswoude, Benthuizen, Zoeterwou- de, Valkenburg, Boskoop, Rïjnsburg, Voor schoten en het dorp Hoogmade van de Gemeente Woubrugge, Deze dienst, tot Hoofd waarvan de Di recteur van den G. G. en G. D. te Leiden, Nieuwe Mare 13a, Tel. 20645, is aangewe zen, moet het vervoer van zieken en ge wonden regelen en zoo goed mogelijk be stendigen. De ziekendienst heeft daartoe de beschikking over een voldoend aantal auto's, die uitsluitend voor dit vervoer zijn aangewezen. Alle vervoer van zieken e. d., zoowel per ambulance auto als per personenauto, mag, door de daarvoor aangewezen onder nemers, slechts worden uitgevoerd in op dracht van het Hoofd van den Ziekendienst. Belanghebbenden, artsen, ziekenhuizen, sa natoria enz., wordt daartoe verzocht, zich zoo mogelijk minstens één dag tevoren, onder overlegging van het doktersattest tot den G. G. en G. D. te wenden. Voor spoedgevallen kan telefonisch worden aan gevraagd, met overlegging van het attest dchteraf. Aan deze regeling, die 15 Juli 1942 in werking treedt, zal streng re hand worden gehouden. Nadere inlichtingen hierover worden verstrekt door het Hoofd van den Ziekendienst. 296 Leiden, 14 Juli 1942, De Weth. Loco-Burgemeester, A. F. L. M. TEPE. BIJ ZICH DRAGEN VAN PERSOONSBEWIJZEN. Nogmaals wordt uitdrukeüijk de aan dacht gevestigd op de bepalingen van het „Besluit Persoonsbewijzen", krachtens wel ke een ieder verplicht is, op vordering der Politie te allen tijde het hem verstrekte persoonsbewijs te toonen. Een ieder drage zijn persoonsbewijs dus steeds by zich en beseffe, dat hij zich bij het niet voldoen aan vorenstaande ver plichting, aan ernstige bestraffing bloot stelt. 297 De fgd. Commissaris van Politie. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wat kost de tarwe en bloem voor zelfbakkers? Antwoord: 12 cents per pond. Vraag: Hoe bereid ik een koijnenvel? Antwoord: Voor de bereiding van een konynenhuid kunt u de volgende me thoden volgen: le methode: Zoodra het konijn gestroopt is snijdt men de huid in de lengte open, kop en staart gooit men weg. De vleesch- huidvliezen verwijdert men met de duim van de eene hand, terwijl men de huid met de andere vasthoudt. Nu lost men een pond zout en een half pond aluin op in een em mer, door er twee liter water (kokend) op te gieten en te roeren, tot alles is opgelost waarna men er zooveel koud water bij voegt tot het goed lauw is. In die oplossing legt men den huid en laat die er tweemaal vier en twintig uur in staan, zorgende, dat de huid steeds goed onder de vloeistof blijft. Daarna neemt men den huid er uit en spoelt hem goed uit in schoon water. Wanneer er nog vleesch en vetdeelen aan zitten, dan verwijdert men dit. Daarna maakt men weer een nieu we oplossing en doet den huid daar weder in doch nu gedurende 24 uur. Daarna uit spoelen en uit zichzelf laten drogen, dus niet kunstmatig Hét beste is in den wind en niet in de zon. Zoodra men een droog plekje ziet, rékt men dit goed uit, dan zal men zien, dat de huid reeds blank begint te worden. Dan slaat men hem een paar maal daags als een stofdoek uit, totdat de huid geheel droog is. Nog achtergebleven vliesjes verwijdert men met een mesje, (men zorge steeds de vliesjes te verwijde ren van de buitenzijde naar de rug, nooit vanaf den rug, want dan trekt men gaten), daar anders de huid hard wordt. De huid wordt nu glad uitgelegd. Men neemt een stukje fijn hout en bestrijkt er den huid mede, totdat deze er egaal uitziet. 2e methode: Ontdoe den huid van den vleeschhuid en zet hem gedurende 24 uur in keukenzout, wrijf hem dan terdege in met 1/3 zout en 2/3 aluin. Zoo laat men ze op een droge, winderige plaats hangen, waarna men ze afneemt en flink soepel \yrijft. Wanneer de huid dan nog vochtig wordt, wrijft men ze nog eens in met aluin poeder of een stukje witkalk bestrijken en de huid is klaar. Voor deze bereiding heeft men ongeveer 11/2 ons aluinpoeder en 1 ons zout noodig. Voor een leek is de le methode verre weg de beste, omdat men daar altijd succes mee heeft; de tweede vereischt wel eenige routine. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 49) „ik vindt het prachtig, zooals ze zich aan haar beroep en aan haar werk wijdt, vooral ook, omdat ze het, zooals u zegt, eigenlijk heelemaal niet noodig heeft!" „Ja, maar ik begrijp niet waarom nu juist als ondergeschikte employée in een dergelijk bedrijf", meent een mannelijke stem in het midden te moeten brengen. „Het is een specifiek vrouwelijk beroep, waar bovendien zeer veel perspectief inzit, meneer Hofrichter; het lijkt me buitenge woon prettig werk", verzekert Tora met veel overtuiging, „En Marga is zeer flink en verstandig". Maiga nc-eft te Jaat bemerkt, dat hier over haar wordt gesproken. Ze heeft eveneens te laat de mannenstem herkend. Nu staat ze ietwat hulpeloos tegenover het tweetal, dat zich onmiddellijk tot haar wendt. „O, Marga, je komt als geroepen", zegt Tora. „We hadden het juist over je. Meneer Hof- richter heeft me, geloof ik, eens even uit willen hooren. U wilt me nu wel excusee- ren? Ik moet eens naar mama gaan ky- ken". Het volgende oogenblik is ze verdwenen, ondanks Marga's smeekenden blik en haar hulpelooze houding. O, die verschrikkelij ke beminnelijkheid! „Juffrouw Faust", zegt Egon Hofrichter en zijn stem klinkt zonderling onderdanig. .,ik ben blij, dat u een oogenblikje alleen kan spreken. Het is mij bepaald een be hoefte u nogmaals te verzekeren hoe zeer ik mijn gedrag tegenover u bij onze laat ste ontmoeting betreur. U moet weten, dat ik er geen flauw idéé van had,, wie u eigen lijk was en als u mij zoudt kunnen verge ven Marga houdt, uit louter verlegenheid, haar oogen op den grond gericht; ze kan het waarlijk niet helpen, maar ook nu be speurt ze weer dat afschuwelijke, huiver achtige gevoel in haar schouders. „Uk u? U mij, meneer Hofrichter", zegt ze, zachtjes het hoofd schuddend. „Ik heb me werkelijk onmogelijk tegenover u gedragen en u had volkomen gelijk, dat u me zoo toesnauwde. Ik weet ook hsusch niet, hoe ik er eigen lijk toe kwam. Egon Hofrichter lacht, maar het klinkt wat geforceerd. „Ik geloof, dat u alleen uw hart maar eens hebt willen luchten en dat overkomt ten slotte iedereen wel eens. Maar weet u, wat het mooiste is? Voor een zeer groot deel had u volkomen ge lijk. Ja, ia, schud u nu maar niet uw hoof i! U had gelijk en hoewel ik een heele poos verschrikkelijk woedend ben geweest op een zekere jongedame, na verloop van tijd moest ik tot m'n verbazing erkennen, dat de critiek van die jongedame me maar niet met rust liet en dus blijkbaar grooten in druk op me had gemaakt. En het heeft me goed gedaan, dat kan ik u wel zeggen; het heeft me buitengewoon goed gedaan. Zooiets toch heeft nog nooit in m'n leven ook maar iemand tegen me durven zeggen. En ik moet u dus nog wel mijn hartelijken dank betuigen Marga krijgt geen gelegenheid voor re pliek. Egon Hofrichter wenkt een- kellner, die met een tablet voorbij gaat en biedt haar een glas champagne aan. Daarna heft hij zijn eigen glas naar haar op: „Dus alles vergeven en vergeten? Den hemel zij dank, dan staat niets mijn wensch meer in den weg, dat we goede, dat we samen de beste vrienden zullen worden". Hofrichter leegt zijn glas in een teug en Marga nipt voorzichtig aan den rand. Ze heeft nog steeds dat huiverige gevoel, niet tegenstaande haar hoofd gloeit. Als ze nu maar op een of andere manier dit pijn lijke samenzijn kon beëindigen. Ze mom pelt een paar zinlooze worden en keert zich om, om heen te gaan, maar Egon Hofrich ter pakt haar bij haar pols. „Blijft u nu toch nog even, juffrouw Marga, loopt u nu toch niet direct weg. Ik heb u nog zooveel te zeggen. Kijkt u me toch eens goed aan. Kunt u me nu nog al tijd niet goed lijden?" Zijn gezicht is vlak bij het hare en ze ziet al te duidelijk de nu wat glazige, don kere oogen, de zwarte haarlok op zijn voor hoofd en het béte lachje om zijn half ge- openden mond. „U moet toch eens kunnen vergeten, wat er gebeurd is, juffrouw Marga! U mag een voudig niet meer boos op me zijn, dat ver draag ik niet. Ik heb al dien tijd zooveel aan je gedacht. Dat moet je toch gevoeld hebben. En nu weet ik, Marga, dat jij de eenige vrouw bent, die een ander mensch van me zo-.: kunnen maken, werkelijk, Mar ga, toeMarga Het gezicht, dat Marga nu in zijn be schonkenheid een duivelmasker toeschijnt, komt langzaam, maar zeker dichterbij. Mar ga buigt zich wanhopig achterover. Heftig probeert ze haar hand te bevrijden, maar Hofrichters vingexs klemmen zich steeds vaster als een schroef om haar pols. „Ik heb genoeg van al die zoogenaamde beauty's een vrouw als jij, alleen een vrouw, zooals jij, Marga Marga worstelt zwijgend en verbitterd om haar vrijheid en met een geweldige krachts inspan in g gelukt het haar ten slotte haar, hand los te wringen. Zonder een woord te zeggen, keert ze zich om en vlucht, als een opgejaagd dier, uit den win tertuin. Onder de palmen staat Egon Hofrichter alleen en ietwat wankelend. Hij mompelt een verwensching tusschen zijn opeenge klemde tanden en staart naar het dames- taschje, dat als eenige trophee van den korten strijd in zijn handen is achter ge bleven. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2