BEKENDMAKING. VERORDENING. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vernietigende slag bij de Don. DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 13 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10300 S)e Ccid^elieSoii^cmt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Den laatsten tijd heeft de vijand, met het oog op de hem bedreigende vernie tigende nederlagen in het Oosten, in ve rsterkte mate door radio-uitzendingen en verspreidingen van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette Westelijke gebieden aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen dergelijke handelingen heb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire opdracht, een vrij groot aantal inwoners des lands als gijzelaars gevangen doen zetten. Deze gij zelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met hun leven. De bevolking heeft het in de hand om door bezonnen optreden en door mede werking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de vei ligheid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waarborgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal gepubliceerd worden. w.g. WEHRMACHTSBEFEHLSHABER IN NEDERLAND. Generaal der vliegers. FR. CHRISTIANSEN. VERORDENING VAN DEN RIJKS COMMISSARIS VOOR DE BEZETTE GEBIEDEN TOT AFWEER VAN HANDELINGEN TEGEN DE DE BEZETTENDE MACHT. Op grond van par. 5 van het decreet van den Fuehrer over de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland van 10 Mei 1940 (Rgl. I. S. 778) verorden ik:.. Artikel 1. 1) Wie opzettelijk een opdracht tot be waking niet of niet voldoende uitvoert, die hem ter bescherming tegen daden van sa botage is gegeven door den Wehrmachtsbe- fehlshaber in Nederland of een door hem aangewezen instantie, door den General- Kommissar fuer das Sicherheitswesen und Hoehere SS- und Polizeifuehrer, of een door hem aangewezen instantie, of krach tens machtiging van een dezer instanties door een Nederlandsche instantie, wordt met den dood, in minder ernstige gevallen met vrijheidsstraf gestraft. 2) Indien de daad door nalatigheid is begaan, dan is de straf gevangënis of hech tenis. Indien ingevolge der nalatigheid schade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1). Artikel 2. 1) Wie in geloofwaardigen vorm kennis krijgt van een misdrijf tegen de bezetten de macht of van het voornemen tot zulk een misdrijf, en nalaat een instantie der Duitsche politie of der Duitsche weermacht terstond daarvan te verwittigen, wordt ge straft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd in geval het misdrijf is volvoerd. 3) In minder ernstige gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3) Indien geen poging tot he misdrijf is gedaan, kan worden afgezien van straf. Artikel 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet of de omstandigheden in aanmerking ge nomen moet aannemen, dat deze deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende macht of een dergelijk misdrijf in den zin heeft, niet terstond aangeeft bij een instantie der Duitsche politie of der Duitsche weer macht, of wie een dergelijk iemand ver bergt, bij zich opneemt of ondersteunt, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd, ingeval het misdrijf is volvoerd. 2) Artikel 2, alinea 2 en 3, gelden even eens. Artikel 4. De strafbare handelingen volgens de ar tikelen 1 tot 3 zijn misdrijven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der verorde ning nr. 52/1940, betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, in de versie der bekendmaking nr. 72/1942. Artikel 5. Indien een functionaris der Nederland sche politie of een lid van een formatie, die ondergeschikt is aan de instructie en beve len der Nederlandsche politie, een straf bare handeling tegen de bezettende macht pleegt, dan is voor zijn berechting de bui tengewone rechterlijke macht voor leden der SS. en voor leden der politieformaties in bij zonderen dienst, uitsluitend bevoegd, voor zoover deze bevóegdheid niet volgt uit artikel 1 der verordening 12/1940 over de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad van 8 Juni 1940. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Den Haag, 13 Juli 1942. DE RIJKSCOMMISSARIS VOOR DE BEZETTE NEDERLANDSCHE GEBIEDEN. IN DEN HOSPITAALTREIN. In den hospiaaltrein, waar de gewonde strijders goed verzorgd in hun helder witte- bedden liggen, schuifelt een verpleegster tusschen de bedden door. Het is een Hol- landsch meisje, dat zich vrijwillig gemeld heeft om deze taak op zich te nemen. Dag in dag uit gaat het voort, van plaats tot plaats, altijd maar weer gewonden opne men en verder transporteeren Zoo gaat het ook bij de Nederlandsche Ambulance. Ook hier werken dag aan dag Nederlanders en vaak onder zeer moei lijke omstandigheden om gewonde sol daten te helpen. Dat is een arbeid, die uw steun verdient. Steunt daarom zoo veel mogelijk de Ne derlandsche Ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. De Finsche maarschalk Mannerheim laat zich door een generaal de positie aan 1 der sectoren van het Iront uiteenzetten Seomen-Holland-P.K. Harrivirta-Pax Holland m Duitschland wint voor Europa op alle fronten EXTRA-BERICHT VAN HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt in een extra bericht bekend: Duitsche en verbonden troepen, schitterend gesteund door het luchtwapen. hebben in den loop van de aanvalsoperaties ten Westen van den Don van 28 Juni tot 9 Juli den vijand vernietigend verslagen. Na de verovering van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 350 km. bereikt en versch eidene bruggehoofden werden over de ri vier gewonnen. Tusschen dit front aan de n Don en de vroeger bedreigde, thans 300 km. achterwaarts gelegen steden Charkow en Koersk bevindt zich geen noemens waardige vijand meer. Volgens de tot dusver ontvangen beschi kbare berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevangenen binnenge bracht, 1007 tanks en 1688 kanonnen, be nevens een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. 540 vlieg tuigen werden neergeschoten. De aantal len gevangenen en buit nemen voortduren d toe. De bij den afweer van vijandelijke aanvallen in het gebied ten Noorden en Noordwesten van Orel vernietigde 390 tanks zijn niet opgenomen in deze getallen. De rustelooze achtervolging van den vijand wordt voortgezet. STRIJDT VOOR EUROPA Tusschen Charkow en Koersk geen noemenswaar dige vijand meer Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag luidt: Zooals in een extrabericht is medege-^ deeld, hebben Duitsche en verbonden troe pen, schitterend gesteund door het lucht wapen in den loop van de aanvalsopera ties ten Westen van de Don van 28 Juni tot 9 Juli den vijand vernietigend versla gen. Na de verovering van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 350 K.M. bereikt en ver scheidene bruggehoofden werden over de rivier gewonnen. Tusschen dit front aan de Don en de vroeger bedreigde, thans 300 K.M achterwaarts gelegen steden Char kow en Koersk bevindt zich geen noemens waardige vijand meer .Volgens de tot dus ver beschikbaare berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevange nen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 kanonnen, b.enevens een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard werden buitgemaakt of vernietigd. 540 vliegtuigen werden neerge schoten. De aantallen gevangenen en buit nemen voortdurend toe. De bij den af weer van vijandelijke aanvallen in het ge bied ten Noorden en Noord-Westen van Orel vernietigde 390 tankss zijn niet opge nomen in deze getallen. De rustelooze ach- xervolging van den vijand wordt voort gezet. Het luchtwapen heeft overdag havenin stallaties aan de Kaukasische kust en aan de zee van Azof met bommen bestookt en zijn vernietigende aanvallen op achteruit trekkende vijandelijke colonnes, rivier overgangen en ravitailleeringsverbindingen voortgezet. Ten Noorden en Noord-Westen van Orel heeft de vijand na de zware verliezen der laatste dagen slechts met vrij zwakke strijdkrachten aangevallen. De aanvallen werden afgeslagen. Eigen tegenaanvallen hadden succes. De in het gebied ten Zuid-Westen van Rzjef ingesloten vijandelijke strijdkrachten zijn verder opeengedrongen. Hun weer standskracht is in hoofdzaak gebroken. Po gingen om uit te breken van afzonderlijke vijandelijke groepen bleven zonder succes. Aan het Wolchoffront mislukten door tanks gesteunde plaatselijke aanvallen der bolsjewieken, voor een deel in verbitterde gevechten van man tegen man. Plaatsen, waar hier er. daar de vijand was binnen gedrongen, werden in tegenaanvallen ge zuiverd en daarbij werden 19 vijandelijke tanks vernietigd. De zwaarste artillerie van het ieger heeft met succes voor den oorlog belangrijke installaties in Lenin grad beschoten. In de Finsche Golf hebben formaties von de Finsche weermacht in zware gevechten van twee dagen een vijandelijken aanval op het eiland Someri verijdeld. Aan dit succes hebber, lichte Duitsche zeestrijd- krachten deel genomen. Zij verdreven in ar tilleriegevecht bolsjewistische geschutdra- gers en transportschepen, zetten stoottroe pen aan land en maakten een aantal gevan genen. In het hooge Noorden heeft het lucht wapen vijandelijke infanterie- en artillerie stellingen op het Visschersschiereiland ge bombardeerd. Op de Noordelijke IJszee werden twee vijandelijke koopvaarders met een totaalinhoud van 13.000 b.r.t, een tor pedoboot jager en een bewakingsvaartuig door bomtreffers vernietigd. Bovendien bracht het luchtwapen in de Qolabaai een vijandelijken koopvaarder van 6000 b.r.t tot zin ken. Het Sovjet-luchtwapen heeft gisteren 94 vliegtuigen verloren, 7 eigen vliegtuigen worden vermist. In Egypte zijn hevige gevechten in het gebied van El Alamein aan den gang. Krachtige Britsche aanvallen op hei cen trum en het Noordelijke deel van het Duitsch-Italiasnsche front werden afgesla gen. Tn den Zuidelijken sector is de vijand door een verrassenden aanval van Duit sche en ïtabaansche troepen teruggewor pen. Sterke luchtstrijdkrachten steunden de operaties aan het geheele front, vielen opslagplaatsen van materiaal en concentra ties auto's aan en schoten in luchtgevech ten 33 Britsche vliegtuigen neer. Lucht aanvallen cp vliegvelden van het eiland Malta deden nieuwe vernielingen ontstaan Begeleidende jagers schoten 12 Briische vliegtuigen neer. ïn den tijd van 27 Juni tot 9 Juli heeft het Britsche luchtwapen 223 vliegtuigen verloren, daarvan werden 27 door eenhe den van de Duitsche marine neergescho ten. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 54 eigen vliegtui gen verloren. Weer 116.000 Ion lol zinken gebracht. Het hoofdkwartier van den Fuehrer deelt in een tweede extra-bericht mede: „Duitsche duikbooten hebben op den At- lantischen Oceaan en in de Aimerikaansche kustwateren 18 vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamelijken inhoud van 116.000 ton tot zinken gebracht. Een ander schip van 7000 ton werd door torpedotref fers beschadigd. Drie zeiltransportsohepen werden door artillerievuur tot zinken ge bracht. Daarmede heeft de Duitsche duikibootvloot op de oorlogstooneelen van den Atlanti schen Oceaan, de Noordelijke IJszee en de Middellandsche Zee sedert 1 Juli 34 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 225.900 ton tot zinken gebracht en het vij andelijke ravitailleeringsverkeer naar alle fronten wederom zwaar getroffen". BolsfewIsStsclie divisies vemieügfï. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Het opperbevel der Dviteche weermacht maakt bekend: In het gebied ten Zuidwesten van Rzjef heeft de op 2 Juli begonnen omvattende aanval der Duitsche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van het luchtwa pen, na een doorbraak door het vijandelijke systeem van stellingen, in zware bosciigf.- vechten geleid tot insluiting en vernieti ging van verscheidene divisies infanterie, divisies cavallerie en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30.000 gevangenen binnengebracht, 218 tanks, 591 kanonnen en 1301 machinege weren en granaatwerpers, benevens groo- te hoeveelheden andere wapens en oorlogs tuig van allerlei aard buitgemaakt of ver nietigd. De bloedige verliezen van den te genstander zijn zwaar. De aantallen ge vangenen en de buit nemen nog toe. Rustelooze achtervolging van den wijkenden vijand Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag deelt mede: „In de Zuidelijke zone van het Ooste lijke front rukten snelle formaties en be wegelijke afdeelingen der infanteriedivi sies in rustelooze achtervolging achter den wijkenden vijand op. Plaatselijke tegen stand werd overal gebroken. In Rostof en in verscheidene Kaukasushavens werden voor den oorlog belangrijke installaties ge bombardeerd. Vijandelijke ontlastingsaan- vallen ten Noord-Westen van Woronesj bleven ook gisteren zonder resultaat. Daar bij werden in samenwerking met de lucht macht 63 vijandelijke pantserwagens ver nietigd. In het gebied ten Noorden en ten Nooi-d-westen van Orel herhaalde de vijand zijn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserafdeelingen. Na harde gevechten werden zij met doeltreffenden steun van de luchtmacht afgeslagen. Aan het Wol choffront mislukten vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand. De Sovjet-luchtmacht heeft gisteren 74 vlieg tuigen verloren. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. In Egypte duren de hevige gevechten in de stelling van El Alamein voort. Afdee lingen gevechtsvliegtuigen en Stuka's be stookten de Britsche stellingen en gemoto riseerde troepen met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Zij brachten den vijand groote schade toe. Bij luchtge vechten werden door Duitsche en Ita- liaansche vliegers 14 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Op Malta zijn steun punten der Britsche luchtmacht gebom bardeerd. Aan de Zuid-kust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen twee torpedo- bootjagers, die deel uitmaakten van een vijandelijke vlootformatie, tot zinken ge bracht. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht voor den oorlog belangrijke doelen aan de Engelsche Oostkust met zware bommen bestookt. In het Zuidelijke deel van het Kanaal van St. George werd bij een aanval op een vijandelijk convooi een vrachtschip door bomtreffers bescha digd. Na een vruehteloozen storingsaanval op de stad Flensburg in de avonduren van gis teren vlogen in den afgeloopen nacht eeni- ge Britsche bommenwerpers het gebied van Dantzig binnen. Door brisant- en brandbommen ontstonden in woonwijken der stad Dantzig materieele schade en schade aan gebouwen. In een vernield zie kenhuis vonden talrijke kinderen den dood. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten op den DOOD DOOR SCHULD. Het is niet de eerste keer, dat er een bericht in de bladen heeft ge staan, dat een apothekersassistente bij de bereiding van een recept een fout maakte, welke den dood van den patiënt ten gevolge had. Ik herinner mij de bedrijvigheid van een rechts zitting rond zulk een feit nog niet zoo veel jaren geleden. En nu weer. In Rotterdam is dezer dagen een 33- jarige man overleden ten gevolge van een vergissing, die in een apotheek werd begaan. Hij moest poeders heb ben met een kleine hoeveelheid zwaar vergif. Bij de nabestelling vergiste zich de assistente in de hoeveelheid en de patiënt stierf. En de apothekers assistente is in bewaring gesteld en zal zich moeten verantwoorden we gens het veroorzaken van dood door schuld. Zonder dat het in mijn bedoeling ligt de betrokken dame geheel en al van schuld vrij te pleiten, ligt er m.i. toch iets scheefs in deze gevallen. Het wetboek bestempelt zooiets met dood door schuld en, gezien reeds de pre ventieve straf, die hierop wordt toege past, beschouwt zij dit als een mis daad. Nu vraag ik mij af of men een fout, een grove fout zelfs, wel een misdaad kan noemen. Een fout kan een misdaad zijn, ik zou liever zeggen: een serie grove fouten kan een mis daad worden en dat zou ernstig moe ten worden onderzocht. Maar daar naast staat de oude waarheid, dat wie werkt fouten maakt. En ik zie er iets zeer onevenredigs in zoo'n meisje nu maar direct in het gevang te stoppen, zelfs voor een fout in een arbeid, waarvan een menschenleven kan af hangen. Lieve hemel, je stopt iemand toch maar niet zoo in de gevange nis. En bovendien is er een ander pre ventief middel. Schors haar voorloo- pig in het uitoefenen van haar func tie, desnoods voor goed. Zoo ben ik het er in ieder geval niet mee eens. Maar misschien ga ik er nog eens anders over denken, als ik zelf het slachtoffer ben geworden van een verliefde apo thekers-assistente. Hedenavond om 21.uur spreekt Max Blokzijl, ria den zender Hilversum II in zijn politiek v/eekpraatje over het onder werp: „Engeland overleeft alle veldsla gen, behalve den laatsten". BEKENDMAKING AAN FAMILIE EN VRIENDEN VAN IN NEDERLANDSCH- INDIë GEÏNTERNEERDEN. Naar aanleiding van de in de bladen van 11 Juli geplaatste bekendmaking aan fami lieleden en vrienden van in Nederlandsoh- Indië geïnterneerden, verzoekt het Com missariaat voor Indische Zaken van de N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag, er nog eens met nadruk op te wij zien, dat de geplaat ste bekendmaking uitsluitend betrekking heeft oip de aanvankelijk in Nederlan'dsch- Indië geïnterneerden, en later naar Britsch- Indië vervoerde leden van of sympathi seerenden met de N.S.B. Zij betreft dus niet de krijgsgevangenen in het algemeen. Op verzoeken om inlichtingen betreffen de krijgsgevangenen kan het genoemde commissariaat dus geen uitsluitsel geven. Atlantischen Oceaan en in de Aimerikaan sche kustwateren 18 vijandelijke koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van 116.000 ton tot zinken gebracht. Een ander schip van 7000 ton werd door torpe dotreffers beschadigd. Drie zeiltransport- schepen werden door artillerievuur tot zinken gebracht. Daarmee heeft de Duit sche duikbootvloot op de oorlogstooneelen van Atlantischen Oceaan, Noordel ke IJs zee en Middellandsche Zee sedert 1 Juli 34 schepen met een gezamenlijken inhoud van 225.900 ton tot zinken gebracht en het vijandelijke ravitailleeringsverkeer naar al le fronten wederom zwaar getroffen. Een zeldzaam jubileum. Jan |Rijnsburg en Maria van der Horst, wonende in de Zakkendragerssteeg te Utrecht, vierden Vrijdag hun 70-jarig huwelijks- leest Pax Holland-De Haan m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1