DUITSCHLAND fMomentjeN ZATERDAG 11 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10299 S)e £eid&elte(Boii/fca/nt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 n 1 T R I A Tl l/RRD TITTI'I flU flU HliCTD f VflU C. M. van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 VÏ Li V U U 1% I_j Ui J. kJ iLii -J Ej JTI 1VJI 3 J. I\ JLi X\ JEj III Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Vertrouwen Wij maakten deze week enkele opmer kingen over den gedachten-rijkdom, dien men kan putten uit de liturgie der Kerk. Een voorbeeld uit de liturgie van den zevenden Zondag na Pinksteren, morgen. Hoort, hoe morgen de Mis begint met jubelende blijheid: Gij, alle volkeren, klapt in de han den, juicht den Heer toe met jubelende stem. Waarom die blijheid? Past zulk een stemming ook in dézen tijd, nu de wereld door den gruwel van den oorlog zoo wreed wordt geteisterd. Mogen ook nu door den psalmist de volkeren worden opge wekt, om God toe te juichen met jubelen de stem? Ja, ongetwijfeld, inzoover die jubel is een uiting van onwankelbaar vertrouwen in Gods Voorzienigheid. En: vertrouwen in Gods Voorzienigheid is het motief van de blijheid der Kerk, zooals blijkt uit het „Ge bed" voor het Epistel: O God, Wiens Voorzienigheid in al haar schikkingen nooit faalt, wij bidden U ootmoedig, al wat schadelijk is van ons af te wenden en ons al wat heil zaam is te verleenen. In het Graduale voor het Evangelie wordt ook tot vertrouwen opgewekt in deze woorden: Treedt nader bij tot Hem en gij zult worden verlicht en uw aanschijn zal niet worden beschaamd. En verder in Offertorium: want niet teleurgesteld worden zij, die op U vertrouwen, o Heer. En ten slotte in de Communie: Neig Uw oor! Haast U ons te redden. Zoo schenkt ons de kerkelijke liturgie van morgen gedachten, die ons opvoeren tot vertrouwen in de Goddelijke Voorzie nigheid, tot een sterk, een rustig, een blij vertrouwen altijd, ondanks alles! Om vermetel vertrouwen te voorko men houdt de Kerk ons morgen óók voor: de vreeze Gods. Epistel en Evangelie wij zen ons op de verplichting, om goede vruchten voort te brengen. Het Duitsche ottensief in het Oosten EEN REUSACHTIGE SLAG IS AAN DEN GANG. Het grootscheepsche offensief van dit jaar is terstond met een dusdanige con centratie van strijdkrachten ingezet, dat men zich in kringen van Duitsche militaire deskundigen heeft afgevraagd, hoe het mó gelijk was, dat Timosjenko niet tijdig door de luchtverkenning hiervan was verwit tigd. Dit raadsel vindt zijn oplossing in twee meesterlijke zetten der opperste Duitsche leiding. In de eerste plaats werden de Duit sche opeenhoopingen van troepen en wa pens bewegelijk uitgevoerd, d.w.z. dat zij met behulp van de consequente motorisee ring alle vierentwintig uur van plaats- ver anderden volgens een vast plan, waardoor eerst op den dag voor het begin van het of fensief de benoodigde formaties op de aan gewezen plaatsen stonden opgesteld. In de tweede plaats was het offensief van meet af over zulk een groote uitge strektheid ontworpen als totdusver nog niet is voorgekomen. Hierdoor moest de vijandelijke leiding wel in onkunde blij ven verkeeren omtrent de eigenlijke Duit sche bedoelingen, daar zij slechts in staat was afzonderlijke acties en de marschrich- ting te onderscheiden. Duitsche militaire instanties willen thans wel erkennen, dat deze manoeuvre schitte rend is geslaagd, maar over het verloop van den slag wenschen zij zich niet uit te laten. Uit het geheele optreden van den vijand, met inbegrip van zijn zoogenaamd ontlastingsoffensief bij Orel, valt af te lei den, dat de bolsjewistische oorlogsleiding niet meer bekend is met de verblijfplaats van haar strijdkrachten en zelfs niet weet, of deze nog bestaan. Timosjenko's positie is als gevolg van de Duitsche doorbraak in Zuidelijke richting wanhopig geworden. Uit zijn bevelen blijkt, dat hij met het oog op het dreigende gevaar wilde terugtrekken naar den Kau- kasus. Dit gaat nu niet meer, want de Duitsche tanks en gemotoriseerde afdee- lingen hebben zich op de onderdeelen van Timosj enko's divisies geworpen, die aan vankelijk terugtrokken, zoodat van een strategischen terugtocht naar het Zuiden niet meer gesproken kan worden. Een reusachtige slag woedt op een slag veld van ontzaglijke afmetingen. De Duit sche leiding geeft het adembenemende tempo aan. Het zal dezer dagen bewezen worden, dat Timosjenko verliest. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: Aan het Egyptische front wederzijdsch artillerievuur. Eenige aanvallen van lich te pantserwagens op onze achterwaartsche linies. Eenige auto's werden vernield of onbruikbaar gemaakt, andere werden door onze vliegtuigen met machinegeweervuur bestookt en in brand gezet. Italiaansche en Duitsche jagers hebben twee Britsche vliegtuigen neergehaald in Noord-Afrika en zes boven Malta, waar het vliegveld Micabba opnieuw gebombar deerd werd. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In het Oostelijke deel der Middelland- sche Zee is een vijandelijk koopvaardij schip van 5.000 ton, dat deel uitmaakte van een beschermd konvooi en tanks en auto's vervoerde, door een onzer torpedovliegtui gen aangevallen en tot zinken gebracht. STRIJDT VOOR EUROPA Convooi in IJszee verder vernietigd Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt: „In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front wordt de achtervolging van den tcrugtrekkenden vijand door de Duit sche en verbonden troepen over een breed front voortgezet. Plaatselijke tegenstand werd gebroken. Door pantserwagens ge steunde ontlastingsaanvallen van den vijand ten Noordwesten van Woronesj stortten onder zware verliezen ineen. Sterke formaties gevechts- en slagvlieg tuigen steunden den afweer van de vijan delijke ontlastingsaanvallen en bestookten met groot succes de terugtrekkende Sow- jet-Russische colonnes, die zich bij enkele vernielde overgangen tot groote groepen opeenhoopten. Ten Noorden en Noordwesten van Orel hernieuwde de vijand zijn aanvallen met sterke infanterie- eh pantserstrijdkrachten. Zij werden in hevige gevechten afgeslagen; plaatselijke bressen werden gedicht en in een tegenaanval opgeheven. Het aantal der in succesvolle samenwerking van leger en luchtmacht in deze gevechten vernietigde pantserwagens is tot 390 gestegen. In het achterwaartsche gebied ten Zuid westen van Rzjef mislukten uitvalspogin- gen van de ingesloten bolsjewistische strijdkrachten. Door jagers en luchtdoelar tillerie werden gisteren overdag 78 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De overblijfselen van het groote En- gelsch-Amerikaansche convooi in de Noordelijke IJszee werden gisteren op nieuw door gevechtsvliegers era duik- booten aangevallen. Van het convooi, dat nog uit drie schepen met drie tor pedojagers en twee bewakingsvaartui gen bestond, werden alle drie de sche pen tot zinken gebracht, waarvan twee door duikbooten. De luchtaanvallen op vliegtuigsteunpun ten op het eiland Malta werden overdag en des nachts met succes voortgezet. In lucht gevechten werden 6 vijandelijke jachtvlieg tuigen zonder eigen verliezen neergescho ten. Aan de Zuidkust van Engeland brachten lichte gevechtsvliegtuigen gisterenochtend vroeg van het tevoren reeds door Duitsche motortorpedobooten aangevallen Britsche convooi een koopvaardijschip van 3000 brt. alsmede een tamelijk groot be wakings vaar tuig tot zinken en beschadigden een ander koopvaardijschip van middelbare grootte. In het Kanaal heeft een mijnenveger in den nacht van 9 op 10 Juli een Britsche motorkanonneerboot na een hevig gevecht op korten afstand door rammen tot zinken gebracht. In de Duitsche Bocht schoten convooi- vaartuigen en marine-artillerie 3 Britsche gevechtsvliegtuigen neer". EXTRA-BERICHT VAN HET FINSCHE HOOFDKWARTIER. Het Finsche hoofdkwartier heeft een ex tra-bericht uitgegeven waarin o.a. het vol gende gemeld wordt: In den nacht van 7 op 8 Juli heeft de vijand met belangrijke strijdkrachten een veroveringspoging on dernomen op het ten Noorden van Suur- saari gelegen eiland Somerinsaari. Bijna twee dagen is om het bezit van het eiland te land, ter zee en in de lucht hevig ge streden. Dank zij de goede samenwerking tusschen onze zeestrijdkrachten en de lucht- en kustdefensie is de aanvalspoging uitgeloopen op een nederlaag voor den vijand. Tijdens de gevechten zijn in totaal 16 vijandelijke wachtschepen en motortor pedobooten benevens een kanonneerboot van de Moskou-klasse in den grond ge boord. GANDHI DIENT RESOLUTIE BIJ HET CONGRES IN. Gandhi zou de arbeidscommissie van het Congres een besluit Qielbben voorgelegd, zoo meldt de Britsche berichtendienst, dat het Congres er toe moet brengen een be weging van burgerlijke ongehoorzaamheid en lijdelijk verzet te beginnen evenals in 1921. Het besluit zegt, dat de terugtocht van de Britsche macht uit Indië de eenige weg is, waarlangs Indië zijn onafhankelijk heid kan verwerven. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DE SOW JET-UNIE. Tusschen de Sowjet Unie en de Neder- landsche emigrantenregeering is gisteren, naar de Britsche berichtendienst meldt, een overeenkomst onderteekend, welke het aanknoop en van diplomatieke betrekkingen inhoudt. De beide verdragsluitende par tijen zijn overeengekomen zich wederkee- rig te doen vertegenwoordigen door ge zanten. IN EEN PAAR REGELS Volgens berichten uit Rio de Janeiro is het Britsche vrachtschip „Empire Ex plorer" aan de Noordkust van Zuid^-Ame- rika getorpedeerd en in den grond geboord. Het Amerikaansche departement van marine heeft medegedeeld, dat een Britsdh, een Amerikaansch en een Belgisch vracht schip op den AtlantisChen Oceaan zijn ge torpedeerd. Het Zweedsehe schip „Saturnus" heeft op 6 Juli, volgens een mededeeling aan den chef der Zweedsehe marine, op de Caribi sche zee 36 overlevenden van een tot zin ken gebracht Sovjetschip aan boord geno men. BINNENLAND DE NIEUWE AARDAPPELBON. De Secretaris-Generaal van ret Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voor de distributieperiode van 1? tot en met 18 Juli a.s. het aardappel rantsoen wederom is vastgesteld op 2J4 kg. In verband hiermee geeft gedurende het tijdvak van Zondag 12 tot en met Za terdag 18 Juli a.s. elke der met „36a" ge nummerde bonnen van de aardappelkaart recht op het koopen van 11/4 kilogram aardappelen. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het verboden is reeds op Zaterdag 11 Juli aardappelen op bon 36a te koopen of af te leveren. VERKOOP -VAN GROENTEN EN FRUIT DOOR TELERS AAN CONSUMENTEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat ten aan zien van den verkoop van groenten en fruit door telers aan consumenten is be paald, dat telers van groenten en fruit van heden af slechts eenmaal per dag en per consument, uitsluitend aan consumenten, woonachtig binnen de gemeente, waar het bedrijf van. den teler is gelegen, ten hoogste 2 1/2 kg. groenten en/of fruit mogen ver- koopen. Deze verkoop mag slechts plaats hebben op het bedrijf van den teler recht streeks aan den consument. Deze regeling geldt niet voor Amster dam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem en de Gooigemeenten, waar iede re verkoop door telers aan consumenten reeds verboden was en thans ook verboden blijft. De-, verkoop van kersen in den boom gaard, in de zg. kerseneetgelegenheden blijft voor verbruik ter plaatse toegestaan. Ten aanzien van het vervoer is bepaald, dat het vervoeren van groenten en fruit door consumenten alleen is toegestaan bin nen de gemeenten hunner inwoning, ter wijl het vervoeren van groenten en fruit door consumenten van de eene gemeente naar de andere gemeente thans voor het geheele land is verboden. Voor het vervoeren van groenten en fruit door telers, volkstuinders, handelaars en verwerkers van de eene gemeente naar de andere gelden bepaalde regels, waarvan op iedere veiling kennis kan worden geno men., AANMELDING ARBEIDSDIENST. Met ingang van 15 Juli a.s. Meer dan vijftig kampen van den Neder- landschen Arbeidsdienst zijn thans belegd en vele duizenden jonge Nederlanders vor men daar gedurende him diensttijd van vijf en een halve maand gemeenschappen, waarin karaktersterkte, gezondheid en on derlinge kameraadschap, naast eerbied voor den arbeid, als hoogste waarden gel den. Op 4 Januari 1943 zullen echter nieu we arbeidsmannen in deze N.A.D.-kampen worden gelegerd en in verband daarmede heeft de commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst de aanmelding van vrijwilligers voor die „lichting" met in gang van Woensdag 15 Juli a.s. tot nader order opengesteld. Als vrijwilliger kan zich aanmelden hij: le. Die den leeftijd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar heeft bereikt en die ongehuwd is. 2e. Die in den loop van 1943 in aanmerking wenscht te komen voor een aanstelling in openba ren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 December 1919 is geboren. De vrijwillige aanmelding kan geschieden bij de arbeidsbureaux, de gemeentehuizen of bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux te Am sterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Gro ningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht. BEKENDMAKING AAN FAMILIELEDEN EN VRIENDEN VAN IN NEDERLANDSCH INDIë GEÏNTERNEERDEN. Zij, die in Nederlandsch-Indië familiele den of vrienden hebben, van wie zij weten of vermoeden kunnen, dat zij geïnterneerd zijn, kunnen hen met groote kans van wel slagen bereiken door hun brieven als volgt te adresseeren: Internierte Sendung Gebuehrenfrei Internee Mail Postage Free To Mr(naam en voornamen) Netherlands Subject Internment Camp Ramgarh Province of Bihar British India. Afzender:(naam en volledig adres duidelijk invullen). Over alles, wat de familie-omstandighe den van den geïnterneerde of van den schrijver zelf betreft, kan veilig geschre ven worden. Zoo ook over de zaken en de financiën van den geadresseerde, mits in zoodanige algemeene termen, dat dit voor de censuur aanvaardbaar is. Echter is het beslist noodzakelijk alles te vermijden wat de politiek betreft, en er ook overigens aan te denken, dat alle brieven aan een zeer strenge censuur onderworpen zijn. Daarom moet ook het schrift zoo duidelijk mogelijk zijn. Heeft men niet veel te schrijven, dan verdient het de voorkeur dit op een brief kaart te doen, waarvan de censuur gemak kelijker en vlugger gaat. Met het oog op de onzekerheid der postverbindingen is het raadzaam, bijvoorbeeld om de veertien da gen, copieën van brieven na te zenden. Tenslotte dit: de brief of briefkaart moet geopend (in niet gesloten enveloppe) en zonder geleidebrief ingesloten worden in een gefrankeerde enveloppe en geadres seerd aan het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuidenhoutscheweg 33, Den Haag, dat voor de verdere verzending zorg draagt. Een opgave*van de met zekerheid in Indië geinterneerden het staat echter vast, dat later nog vele anderen geinterneerd wer den is afgedrukt in de eerelijst, opgeno men in het nummer van „Volk en Vader land", van 13 Maart 1942. Zij, die niet of niet meer in staat zijn dit nummer te raad plegen, kunnen desgewenscht van de be doelde opgave een afdruk verkrijgen door zich daartoe te wenden tot het commissa riaat voor Indische Zaken van de N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag, dat zich ook voor eventueele verder gewenschte informaties omtrent deze aangelegenheid gaarne be schikbaar stelt. SLUITING JOURNALISTENKAMP 1942. In het kasteel de Cannenburgh te Vaas- sen is Donderdagavond het Journalisten kamp 1942 officieel gesloten. Aan den slui tingsmaaltijd zaten, behalve de deelnemers van de vierde kampweek en afgevaardig den van de drie voorafgaande kampweken,1- mede aan de secr.-gen. van het depart, van Volksvoorl. en Kunsten, prof. dr. T. Goede- waagen, en de heeren W. Dittmar, persoon lijk Pressèreferent van den rijkscommissa ris, P. J. van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, Max Blok zijl, hoofd van de afd. Perswezen van ge noemd departement, mr. J. Huyts, leider en J. Learbuch, zakelijk leider van het Persgilde, eenigen met hun dames. Na het openingswoord van den tafelpresident, den heer J. Raatgever, tevens leider van het Journalistenkamp 1942, vertolkte de heer Dittmar, die tot de inleiders van dit kamp behoorde, met enkele woorden zijn indruk ken door te kennen te geven, dat hij ge troffen en verheugd was door den geest van harmonie, welke onder de deelnemers had geheerscht. Prof. dr. Goedewaagen, vervolgens het woord voerend, legde er den nadruk op, dat het Journalistenkamp op de Cannen burgh geen doel op zichzelf is, maar eind doel, n.l. de vorming van een journalisten stand als een door de geheele volksge meenschap erkend onderdeel der samenle ving. Vooral gaat het om de vorming en opleiding, zoowel in technischen als in po- litieken zin van den Nederl. journalist. Verder ligt erin opgesloten een gerecht vaardigde honoreering van datgene, wat de journalist aan de volksgemeenschap bij draagt. Spr. wees vervolgens op den mo- reelen kant van het journalistieke beroep, dat de journalist niet meer als Vroeger min of meer toevallig zijn vak uitoefent, maar dat hij zich scherp en duidelijk bewust is van de beroepseer, welke ook van zijn vak de grondslag vormt. Tenslotte stelde spr. in het licht, dat het devies van den Ned. Arbeidsdiens „ick dien" ook voor den journalist geldt. Als blijk van erkentelijk heid voor de wijze, waarop de kampleider zijn taak had opgevat, bood spr. den heer Raatgever, mede namens de persafd. van het departement van Volksvoorlichting en*- Kunsten het boekwerk „Das dritte Reich im Aufbau" aan. De heer van Megchelen, eveneens het woord voerend, releveerde de kwesties van de te lage salarieering en van de opleiding, voor welke hij den steun van den secr.-ge- neraal inriep. Nadat spr. herinneringen had opgehaald aan de vaak heftige debat ten tijdens de inleidingen, welke echter steeds in een geest van kameraadschap eindigden, sprak hij waardeerende woor den tot den kampleider en bood hem twee geschenken aan. Een daarvan was het boekwerk: „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren", terwijl hij voor de vorming van het tweede geschenk aan iederen kampdeelnemer verzocht schriftelijk een samenvatting van zijn indrukken vergezeld van ieders portret aan den kampleider te doen toekomen. Namens de deelnemers van het vierde kamp vertolkte de oudste, de heer J. F. Frencken, uit Roermond, de gevoelens van oprechten dank, in de eerste plaats tot den secr.-gen. en derr verbondsvoorzitter, voor het mogelijk maken van het kamp en tot den kampleider, die den deelnemers wer kelijke waarden voor het leven heeft me degegeven. In zijn woord van dank zeide de heer Raatgever o.m., dat ook hij veel levens ervaring had opgedaan, ook van vele niet- nat.-soc. had hij veel kameraadschap en toewijding ondervonden, hetgeen hem moed en vertrouwen had geschonken voor de toekomst van den Nederl. journalist, wiens taak groote offers zal eischen, het geen echter tegelijkertijd groote winst voor de volksgemeenschap zal beteekenen, daar het gaat om het geluk en de toekomst van het Nederlandsche volk van morgen. Na het officieele gedeelte van den avond, bleef men nog geruimen tijd in een gezellig sa menzijn bijeen. DE COMMANDITAIRE VENNOOTSCHAP EN DE VENNOOTSCHAPSBELASTING. Ieder, die vennoot is in een commanditai re vennootschap, is het thans geraden de akte van vennootschap te raadplegen. Wat toch is het geval? In aanvullingsbeschik- Kingen op de Vennootschapsbelasting 1942 en de Vermogensbelasting 1942 heeft de wnd. secretaris-generaal van het departe ment van Financiën vastgesteld, wat voor deze belastingen onder een commanditaire vennootschap op aandeelen wordt ver staan. Dit brengt mede dat, indien inge volge deze beschikkingen een commandi taire vennootschap op aandeelen aanwezig wordt geacht, deze door de vennootschaps belasting en vermogensbelasting zal wor den getroffen. De wnd. Secretaris-Generaal nu heeft bepaald, dat een commanditaire vennoot schap op aandeelen is: de commanditaire vennootschap, waarbij toetreding of ver vanging van commanditaire vennooten an ders dan krachtens vererving of legaat kan plaats vinden zonder uitdrukkelijke toestemming van alle vennootene, behee- rende zoowel als commanditaire. Teneinde hun echter tegemoet te komen, die hun akten van vennootschap maakten ten tijde, dat genoemde voorschriften nog niet waren afgekondigd, heeft de wnd. Se cretaris-Generaal een tegemoetkomende regeling getroffen. Indien vóór 1 October a.s. de akten van deze commanditaire ven nootschap aldus worden gewijzigd, dat de grond, waardoor zij thans als commanditai- LUCHTBESCHERMING. IV. Men kan van meening verschillen over de houding, welke men dient aan te nemen, indien een of ander onvrien delijk heer, die ergens in de lucht rond zwerft, met bommen begint te smijten. Men kan zeggen; Och het zou wel stom toevallig zijn als zoo'n ding nou precies op mijn bol terecht kwam. En dan rus tig het moede hoofd ter neder vlijen en dat heer daar in de lucht alleen bij zijn vreemden arbeid laten. Het is een opvatting, waar ik iets voor voel, omdat zij een dosis levensoptimisime inhoudt. Een ander zegt. het is toch maar beter om de beenen te nemen bij een bom aanval. Waar gehakt wordt vallen spaanders en daar ben ik liever niet bij. Maar dan denk ik altijd aan dat mooie gedicht „De dood in Ispahan", over den tuinman, die in zijn tuin den dood te gen kwam en naar Ispahan vluchtte om hem te ontgaan. De dood achterhaalde hem natuurlijk toch en verbaasde zich sleöhts, dat hij rustig in een vreemde stad den man in zijn huis zag werken, dien hij 's middags halen moest in Ispahan. En een derde opvatting volgt dan ook hieruit n.l., dat men het best kan blijven waar men is en het noodlot afwachten. Daar zit iets van het Oos- tersch fatalisme in en het is in ieder geval geschikt om zijn goede humeur er bij te bewaren. Maar tenslotte is deze strijdvraag feitelijk belicht door de jongste maat regel van den luchtbeschermingsdienst. Want deze schrijft voor, om. zoodra er een bom op je zolder ligt, bij het blok hoofd aan te bellen en vragen: Wilt U s.v.<p. mijn bom even weg 'halen. Die kwestie is dus opgelost. V re vennootschap op aandeelen zouden moe ten worden aangemerkt, komt te verval len, zullen de inspecteurs de heffing van de vennootschapsbelasting en van de bo venbedoelde vermogensbelasting van de in voering dezer belastingen af achterwege laten. BURGEMEESTERS. Mr. H. W. Bloemers is ontslagen als bur gemeester van Assen. G. R. van der Ven is ontslagen als burgemeester van Vlijmen. R. van Luttervelt is ontslagen als burge meester van Lochem. Verboden straten voor Joden. De bur gemeester van 's-Gravenhage heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het aan joden verboden is zidh op te houden in de navolgende straten: de Apendans, het Binnenhof, de Doelenstraat, de Hee renstraat, de Korte Houtstraat, de Lange Houtstraat, het Plein, de Korte Poten, de Lange Poten, de Korte Vijverberg. Nieuwe hoofdleeraren Amsterdamsche Conservatorium. Het bestuur van het Amsterdamsche Conservatorium heeft tot hoofdleeraar voor zang benoemd den heer Louis van Tulder, Den Haag, en tot hoofd leeraar voor piano de heeren Cornelis Berkhout en Willem Smalt, beiden* Am sterdam. Zeventiende eeuwsche boerderijen. Noodzakelijke wijzigingen in den IJseldijk te Gouderak in de omgeving, 'zijn er oor zaak van, dat de beide 17de-eeuwsche boer derijen „Rusthoven" en „IJseloord" ge sloopt moeten worden; hiermede gaan twee karakteristieke Zuid-Hollandsehe boerde rijen, die nog het oorspronkelijke bouw type uit deze streek vertoonen, verloren. Daar het niet waarschijnlijk is, dat wijzi ging in de waterstaatkundige plannen als nog tot het behoud van deze gebouwen zou kunnen leiden, kan men er thans nog slechts naar streven, de belangrijke bouw- fragmenten in een museum onder te bren gen, tenzij men deze kan toepassen bij een nieuwen bouw in deze streek. Oude Hollandsche boerderijen. Thans heeft men aan de prov. archeologische com missie van Zuid-Holland een subsidie ver leend voor de restauratie van de kapitale boerderij uit de 17de eeuw. van den heer Wz. van Vliet, te Bergambacht. Deze prach tige Hollandsche boerenbehuizing. die in 1660 werd gebouwd, trekt de aandacht door eenige fraaie smeedijzeren muuran kers en zandsteenen gevelversieringen. Bo vendien bevat zij een zeer goed bewaard gebleven interieur. Zij dreigde echter de laatste jaren in verval te geraken. Door een verandering van eigenaar is het thans mogelijk geworden tot de restauratie over te gaan, waartoe reeds 15 jaar geleden plannen werden ontworpen. „Vaderland". RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Marechaussee kocht clandestien aardap pelen. De wachtmeester der marechaus see J. P. Nederhand te Nieuwerbrug had zich voor den economischen rechter te verantwoorden, omdat hij van zekeren de Vlieg, die bekend staat als een clandestiene handelaar, vijf mud aardappelen had ge kocht. Zoowel de officier als de economi sche rechter wezen verdachte er op, dat hij schromelijk zijn ambtsplicht had verzaakt. Instede van er op te letten, dal zulke on geoorloofde feiten niet door anderen be gaan worden, heeft hij ze zelf begaan. Wel heeft verdachte een gunstigen staat van dienst achter zich, maar toch zal hier ge vangenisstraf opgelegd moeten worden. Zulke dingen kunnen niet gedoogd worden en de officier wilde een voorbeeld gesteld zien. De eisch werd twee maanden gevan genisstraf. De economische rechter legde deze straf op en beval verdachtes onmid dellijke gevangenneming.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1