LOTION MALWIDA 31 VRIJDAG 10 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT Z Red. Buitenlandi Mr. H. Gelse. Lelden; Red. Stad an Sport 1 M. Zonderop. Lelden; Red. Omgevingi L. Rooien. Lelden; Red. Letteren en Kunst; Pr. Schneiders. Lelden; verantwoorde- lijk voor de advertentiïm B. Bonnet. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 10.01 Vrijdagavond. Zon op 5.28 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 10 Juli: De maan komt Vrijdagochtend om 3.35 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.13 uur onder. 11 Juli: De maan komt Zaterdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Zaterdagavond om 8.07 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zondagmorgen om 4.56 uur op en gaat Zondagavond om 8.54 uur onder. (Nieuwe maan). 13 Juli: De maan komt Maandagmiddag 5.46 uur op en gaat Maandagavond 9.36 uur onder. 14 Juli: De maan komt Dinsdagnamiddag om 6.41 uur op en gaat Dinsdagavond 22.13 uur onder. 15 Juli: De maan komt Woensdagoch tend om 7.42 uur op en gaat Woensdag avond om 10.45 uur onder. 16 Juli: De maan komt Donderdagmorgen om 8.46 uur op en gaat Donderdagavond cm 11.13 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Clandestien gestolen schapen geslacht. P. J. Goeman te Nootdorp had clande stien schapen geslacht. Deze schapen wa ren bovendien nog van diefstal afkomstig. In totaal waren er tien gestolen, waarvan eens acht gelijk. Voor het clandestiene slachten eischte de officier zeven maanden gevangenisstraf. De economische rechter wees er verdachte op, dat hij thans alleen maar terecht stond wegens het clandestien slachten. Voor den diefstal zal hij zich nog te verantwoorden hebben voor de Haag- sche rechtbank. Thans werd hij veroor deeld tot zeven maanden gevangenisstraf met bevel tot zijn onmiddellijke gevangen neming. M. v. d. Wijst te Nootdorp had den vorigen verdachte geholpen bij het slach ten en had daarvoor 10 gekregen. Tegen hem eischte de officier zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak conform met bevel tot gevangenneming. HAAGSCH GERECHTSHOF. Fiets van een marechaussee gestolen. Toen G. J. A. de-V. op den Middenweg tus- schen Zo e term eer en Nootdorp reed had hij een lekken band gekregen. Aan den kant van den weg zag hij een andere fiets met puike banden staan en deze had hij toen maar gepikt. Toen hij later hoor de dat deze fiets van een marechaussee was geweest, die het land ingegaan was had hij nog geprobeerd de zaak ongedaan te maken maar toen was het natuurlijk te laat. De rechtbank had hem voor dit feit tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld, welke straf de P. G. in hooger be roep bevestigd wilde zien. Uitspraak over acht dagen. SPORT ZWEMMEN Kampioenschappen Kring Den Haag. Voor deze wedstrijden, die morgenmiddag te 3 uur niet om half 4, zooals eerst ge meld in de zweminrichting „De Zijl" zullen worden gehouden, is een groot aan tal deelnemers ingeschreven. Behalve Haagsche vereenigingen, waarvan H.Z. en P.C. en Zian de groote inschrijvingen de den, wordt ook deelgenomen door leden van De Zijl, L.Z.C., de Watervrienden en Poelmeer, die met een vrij groot aantal deelneemsters en deelnemers, zoowel op de persoonlijke nummers als op de esta fettes, zullen uitkomen. WATERPOLO H.V.G.B.L.Z.C. 12. Gisteren speel de LZC I te Haarlem in Stoops buitenbad tegen HVGB I. Direct na het begin zit HV GB er fel op en heeft na korten tijd succes door den midvoor (10). LZC komt er nu beter in en wanneer na een vrijen worp Elzinga den bal toegespeeld krijgt, weet hij onhoudbaar tegen te scoren (11). HVGB komt nu weer opzetten en keeper de Laive krijgt eenige harde schoten te verwerken. Na goed aangeven van Lut, weet van der Reijden den Haarlemschen keeper te ver rassen (21). Hierna breekt de rust aan. Na de rust zet HVGB alles op alles, doch LZC houdt stevig vol, en de achterhoede kan het gevaar nog steeds keeren. Wan neer Teegelaar het water wordt uitge stuurd, weet HVGB van de numerieke meerderheid geen voordeel te trekken en zoo komt het einde met een 21 overwin ning voor LZC. SCHAKEN Jeugdtournooi in Valkenburg (L.). Vandaag wordt de le ronde van bovenge noemd tournooi gespeeld, waaraan ook de kampioen van Leiden, de heer L. Tum- mers, deelneemt. De andere spelers zijn: R. de Vita, Haarlem, J. T. Barendregt, FEUILLETON Roman van Else Weraecke. (Nadruk verboden). 46) Hij keert zich langzaam om en staat op het punt zijn hoed op te zetten, als deze hem plotseling uit zijn hand wordt gesla gen. De een of ander is met zoo'n kracht tegen hem opgebotst, dat hij bijna zijn evenwicht verliest. „Idioot!" zegt meneer Koekoek boos. „Kan je niet uitkijken? Ach, bent u het De man, die eerst door meneer Koekoeks mollige figuur in zijn toomelooze vaart is gestuit, blijkt, hoewel hij zonder hoed en ook overigens niet bepaald correct gekleed is, toch niemand anders dan dr. Prins, de chef chemicus van de Faust fabrieken te zijn. ..Wel, wel, wat doet u hier?" vraagt me neer Koekoek, zoo geestig e ntactisch als de mensch bij dergelijke gelegenheden nu s 'BeJucAé aan da* 1 llxM De gevallen schaden, in de op 30 Juni 1942 afgesloten vierde periode, kunnen ruimschoots uit de beschikbare mid delen worden voldaan. Daarom wordt ook thans geen omslag geheven, ter wijl de reserves wederom zijn versterkt. De verwaarborgde som bedraagt mo menteel I 1.350.000.000 en het aantal deelnemers 95.000 Algem. Onderl. Waarborg Genootschap ■■RE N O VAT U M" Amsterdam, Singel 202/8 - Tel. 35626-32219 70-217 Nieuwerkerk (Z.), G. A. Croes, Leeuwar den, W. H. Sandfort, Zwolle, G. Haus. Val kenburg en J. H. Wanten, L. Lemmers, Fr. Courtens en C. Kuypers, allen te Maas tricht. Er wordt gespeeld van 10 t/m 18 Juli in Hotel A. Vossen te Valkenburg. Prijzen: 3 medailles, 5 prijzen kunstvoor werpen, alsmede twee prijzen voor de mooiste partijen. „Taveno". De zomerwedstrijd is reeds beëindigd en bracht het volgende resul taat: le gr.: no. 1, 2 en 3. F. J. Broeken, J. F. Kriek en H. v. Straten, elk 21/2 p.', C. P. Sjardijn 11/2 p. en P. Rijnsburger 1 p. 2e gr.: H. C. Kriek 4 p., J. A. v. d. Horst 3 1/2 p., G. Pardon 3 p.. C. Zandvliet 2 1/2 p., P. M. Sjardijn 2 p. en W. F. Flaman 0 p. GEMENGDE BERICHTEN Kind verdronken. Woensdagavond is de 9-jarige F. S. Ophorst te Rotterdam bij het spelen op een in de Delfhavensche Schie liggende zolderschuit te water ge raakt en verdronken. Honderdjarige overleden. Na een kor te ongesteldheid is te Drachten overleden mevrouw A. Tuinen, geboren Kuiken, die in Maart j.l. onder groote belangstelling haar honderdsten verjaardag heeft gevierd. KERKNIEUWS Z.H.Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, zal Zondag 12 Juli in de kapel van huize „Mariadal" te Roosendaal, de vol gende H.H. Wijdingen toedienen aan de theologanten van de St. Joseph-Missiecon- gregatie voor de vreemde missiën: Het subdiakonaat aan de eerw. heeren: Fran- ciscus Boeken, Weert; Adriaan Boekraad, Boskoop; Nicolaas Lassche, Amsterdam; Johan Meewis, Weert; Antoon van Oud- heusden, Leidschendam; Hendrik Peet, Amsterdam; Johan van Putten, Loos duinen; Johan Rekelhof, Zoeterwou- d e; Fokke Terpstra, Amsterdam; Marti- nus Verheyen, Venlo; Franciscus de Vrugt, Keyenburg; Gerard Willems, Deventer en Johan Zegwaart, Haarlem. De H. Priester wijding aan de weleerw. heeren: Johan van den Akker, Zoeterwoude; Bernard Borghols, Den Haag; Hendrik Hemelrijk, Amsterdam; Gerard Heuthorst, Doetin- chem; Sebastiaan van der Hoorn, Lis se; Petrus Houwen, Horst: Johan Janssen, Overasselt; Hubertus Neeven, Haarlem; Theodorus Omzigt, Leiden; Willem Pe ters, Susteren; Johan van Pinxteren, Nu land; Leopold van Rooijen, Jutfaas; Bar- tholomeus Sandbergen, Fijnaart (Oudemo len) en Johan Tijsen, Surendonk. £iiWiqie.. ZATERDAG 11 Juli. Mis v. d. zesden dag onder het Kerkwijdingsoctaaf: Terribilis. Gloria. 2e gebed v. d. H. Pius I, Paus en Martelaar; 3e Concede; 4e voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. In de perken van de E.E.P.P. Franciscanen: ZATERDAG. Mis v. d. H. Veronica Giu liani, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H. Pius; 3e v. h. octaaf v. d. H.H. Martelaren van Gorcum: 4e voor den vrede. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 11 JULI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgym. (7.00 B.N.O.: Nieuws). 8.00 B.N.O.: Nieuws. 8.15 causerie. 8.30 Kees Veening en zijn ensemble. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 10.00 Ernstige muz. 11.00 Voor zieke kin deren. 11.20 Zang met piano. 12.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws. 13.00 Frans Wouters en zijn orkest. 13.45 Gram. 14.00 Causerie; 14.20 muziek en vroolijkheid. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.15 B.N.O.: Nieuws. 17.30 Orgelspel. 18.00 De N.S.B. ant woordt 18.15 „De Zingende Dietschers" 18.45 B.N.O.: Nieuws. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Gram. 19.30 Bont programma. 20.15 Filmpraatje. 20.30 eenmaal pleegt te zijn. „Ik o, niets", antwoordt dr. Prins, ge heel buiten adem en ietwat onnoozel naar den trein starend, welks roode achterlich ten nog juist in de bocht te zien zijn. „De trein is weg". „Ja", zegt meneer Koekoek en knikt. Eensklaps dringt het tot hem door, dat er wel eens eenig verband zou kunnen be staan tusschen Marga's afscheidswoorden tot haar broer gisteravond: „Maar denk er om, dat je je mond houdt, Lutz, ja al thans tot morgenavond!" en dezen naar adem snakkenden, gevleugelden ijlbode van mevrouw Hetty Faust. „Ja", herhaalt meneer Koekoek, niet ge heel zonder leedvermaak, „de trein is weg. Goeden avond, meneer Prins!" En een taschje vliegt het raam uit „Dus dat is dan afgesproken: om twee uur lunchen we samen in Studiners Kon- kordia. Niet vergeten, hoor, Marga!" Tora Carlsberg wuift Marga haar wild- lederen handschoen hartelijk toe en baant zich daarop met haar kleine, blauwe ca briolet handig een weg door het drukke ochtendverkeer. Marga kijkt haar na. Tora is twee jaar KOOLZAAD VERBOUW EN SCHEUREN VAN GRASLAND AANWIJZING VAN DE GRONDEN, DIE ER VOOR IN AANMERKING KOMEN. De Nederlandsche bevolking is voor de vetvoorziening thans vrijwel geheel aange wezen op de grondstof melk. Niettegen staande de geheele of gedeeltelijke ontroo- iming gaat de productie van boter achter uit Vérstrekkende maatregelen zijn daar om noodig. Zoo zal ten behoeve van den oogst 1943 nog ongeveer 75.000 H.A. gras land moeten worden gescheurd, om daarop oliezaden te telen. In de plaats van het systeem der vrijwillige scheuring, zooals het vorige jaar is toegepast, komt thans de verplichte scheuring en wel in hoofdzaak in die gebieden, waar toen het leeuwen aandeel is gescheurd. Men kan de verplich ting tot scheuren n.l. niet leggen op grond, die zich er niet toe leent. Dwingende maatregelen. Het vetrantsoen kan voor 1943/'44 slechts dan op een dragelijk peil worden gehouden, indien de Nederlandsche boer zich in veel sterkere mate dan voorheen gaat toeleg gen op de teelt van oliezaden. Ten einde risico zooveel mogelijk te beperken, zul len dwingende maatregelen voor deze teelt worden genomen, het zal niet aan het vrije initiatief van iederen boer worden overge laten de benoodigde oppervlakte te ver bouwen. Vastgesteld is, dat voor de noodzakelijke vetopbrengst' nog een belangrijke opper vlakte met oliezaden zal moeten worden gebouwd: 50.000 H.A. koolzaadland met een vetopbrengst van 800 K.G. per H A. geeft 40.000.000 K.G. vet of per 9.000.000 inwoners ongeveer 4 K.G. per jaar, d.i. 75 gram per week. Vergeleken met de op brengst aan vet van grasland via de koe, is de opbrengst aan vet in K.G. per H.A. koolzaadland ongeveer het vijf- tot zesvou dige. Daarbij wordt nog 5.000.000 K.G. raapkoek verkregen. Voor het melkvee is dit uiterst belangrijk: het zal een gunstigen invloed uitoefenen op de melkgift in den winter 1943.44. Wat noodig is. De benoodigde oppervlakte voor kool- zaadverbouw moet worden verkregen uit. a. een zeker percentage (68) van het in 1942 aanwezige bouwland op zand-, za vel- en roodoorngrond. b. een zeker percentage (35) van het in 1942 aanwezige bouwland op zand-, loess- en dalgrond en andere veenachtige zand gronden. Winterzaad zal in vele gevallen op deze gronden de voorkeur verdienen boven koolzaad. Voor de kleine bedrijven met minder dan 4 tot 5 H.A. bouwland wordt overwogen een deel buiten de verplichting te laten vallen. c. de ten behoeve van oogst 1942 ge scheurde graslanden, die een bijzondere vergunning kregen voor de teelt van erw ten met de verplichting daarin na den oogst koolzaad te verbouwen. d. de graslanden op klei- en zavelgron den, die ten behoeve van oogst 1942 moe ten worden gescheurd, maar die wegens den invallenden winter niet tijdig in bouwland konden worden omgezet en dien tengevolge uitstel van den productiecom missaris kregen onder voorwaarde, dat ze in den nazomer van 1942 zouden scheuren voor de- teelt van koolzaad. e. gronden, die thans als grasland lig gen, welken een zeer vroegtijdige scheur- plicht zal worden opgelegd om koolzaad of raapzaad te verbouwen. f. langs vrij willigen weg door de klei nere bedrijven. Terugleverings- en boete systeem. Om de teelt aannemelijk té maken, zal aan de verbouwers een hoeveelheid olie Ned. volksklaniken. 21.30 Grain. 21.45 B.N.O.: Nieuws. 22.00 Gram. Vanaf 22.15 Alleen voor die Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 22.1524.00 Gram. HILVERSUM n. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gram. 9.15 Eigen opnamen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Lichte muziek. 11.30 Or gelconcert. 12.00 Fluit en piano. 12.45 B.N.O.: Nieuws. 13.00 Tuinibouwrepor- tage. 13.15 Musette orkest. 13.40 We kijken de natuur in! 14.00 Sted. Orkest van Maastricht. 15.30 Tijdschriften- scho-uw. 15.45 Malando en solist. 16.30 causeie. 16.45 Orgelspel. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Amabile-sextet. 18.15 Het kwar tier van den arbeid. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.30 B.N.O.: Nieuws. 19.40 B.N.O.: Gronimgsch praatje. 19.50 Spiegel v. d. dag. 20.00 Utr. Sted. Ork. (21.00 Als ik 't voor t zeggen had). 21.45 B.N.O.: Nieuws en overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilver sum 1. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma. 6.4524.00 Hilversum 1. Ze Programma: 6.4522.15 Hilversum 2. 22.1524.00 Dudtsoh Programma. 3e en 4e Programma. 7.0024.00 Duitsoh Programma. ouder dan zij, maar ziet er tien jaar jon ger uit. Ze is lang, slank, zeer gereserveerd en goed gekleed. Onder het glanzende, lichtblonde haar prijkt een teer gezichtje, dat onmiddellijk opvalt door zijn volmaak te teint. Misschien lijken de grijze oogen wat te koel en Tora heeft de gewoonte het hoofd nauw merkbaar naar achteren te werpen, waardoor het korte neusje ietwat vermetel naar voren springt, hetgeen Tora op het eerste gezicht iets hooghartigs geeft. In werkelijkheid is Tora echter geenszins hooghartig, integendeel, ze heeft iets zeldzaam vriendelijks over zich, niet bepaald persoonlijk hartelijk, maar zeer, zeer vriendelijk. Dat zijn de menschen tegenover Marga hier trouwens algemeen, vooral de Carls- bergs. Marga heeft hun op den eersten Zon dag na haar aankomst in Kopenhagen, overeenkomstig de toezegging aan haar broer, een bezoek gebracht en zij namen met zooveel vanzelfsprekendheid aan, dat Marga als logée bij hen haar intrek zou nemen en zij waren zoo zichtbaar teleurge steld, toen Marga dit vriendelijke aanbod bescheiden van de hand wees, dat haar werkelijk niets anders over bleef dan een der wit gelakte logeerkamers met het vroo- lijke behang en de alleraardigste cretonnen worden teruggeleverd. De daarvoor opge stelde schaal is zoo ingericht, dat het ook voor kleine bouwers, die niet onder de dwingende bepalingen vallen, van belang is aan den verbouw mede te doen. Voor iedere are, die minder wordt ver bouwd dan men verplicht is, zal een be langrijke boete verschuldigd zyn, onver minderd de plicht om in het voorjaar 1943 een oppervlakte blauwmaanzaad te verbou wen op klei- en zavelgronden van ander half maal de verplichte oppervlakte kool zaad resp. raapzaad. Er zal voldoende zaad van diverse rassen aanwezig zijn. Hoe moeilijk het ook in sommige geval len zal zijn aan de maatregelen gevolg te geven, de Nederlandsche boer dient dit of fer te brengen om mede te werken aan de voedselvoorziening van zijn eigen volk. EEN ZONDAGSCH MENU. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Zondagdan mag het menu wel iets uitgebreider dan gewoon lijk zijn. Wat denkt u van een smakelijke groen- tensoep? Van wat bloemkoolwater, stukjes bloemkool, worteltjes en selderie of wat soepgroenten is dat vlug bereid. Langer dan een kwartiertje mogen de groenten ze ker niet koken, want dan gaat smaak en voedingswaarde maar achteruit. Dan: aard appelen, groenten en vleesch. Het vleesch kunnen we al Zaterdags braden en Zondags koud snijden. Het i,s zoodoende beter te verdeelen. De aardappelen voor Zon dag nemen we nieuwe worden natuur lijk in de schil gekookt voor zoover er ten minste, nadat ze stevig schoongeboend zijn, nog iets van het schilletje overblijft. Als groente kiezen we tuinboontjes. Het dop pen kost wel even tijd, maar ook dat kun nen we Zaterdags al doen. Velen meenen, dat tuinboonen afgekookt behooren te wor den. Zij vergissen zich deerlijk. Door het afkoken gaat de smaak van de boonen ach teruit. In onderstaand recept is de juiste berei ding van tuinboonen beschreven. Vergeet vooral niet het boonenkruid van tuinboo nen er aan toe te voegen. Tuinboonen zonder boonenkruid smaken als pap zonder zout. Wie niet van boonen kruid houdt, kan echter gehakte peterselie gebruiken. Tot slot vruchten met een roo- mige vla. Hoe die klaargemaakt wordt, kunt u in het laatste recept lezen. Recepten voor vier personen. Groentesoep. 1 L. bloemkoolnat of bouillon van soep beentjes, wat worteltjes, stukjes bloemkool, tomaat, komkommer of flink wat gemengde soepgroenten, selderie en/of peterselie, Het bloemkoolnat of de bouillon aan de kook brengen. De groente schoonmaken, wasschen en in stukjes verdeelen en tien min. in het nat of de bouillon koken. De peterselie en selderie wasschen, fijn hak ken en door de soep roeren. De soep niet meer koken, maar direct opdoen. Tuinboonen. 3 a 4 K.G. tuinboonen, zout, boter, fijn gehakt boonenkruid en/of peterselie. De boonen doppen, wasschen, opzetten met ko kend water en een scheutje taptemelk en gaar koken. Kooktijd plus minus 1/2 uur. Eerst wanneer de boonen bijna gaar zijn, het zout toevoegen. De boonen afgieten en vermengen met een klontje boter en wat fijn gehakte blaadjes van boonenkruid en/of peterselie. Men kan ook een sausje, gemaakt van 3 dl. taptemelk (of water met een bouillonblokje) 25 gr. bloem, zout en fijn gehakt boonenkruid door de groente mengen. Vruchten met vla. 1/2 K.G. vruchten, 4 dl. taptemelk, 25 gr. custardpoeder of maizena, 5 lepels suiker, 3 a 5 lepels kunsteiwit (3 lepels, wanneer het eiwit met 5 x zooveel water en vijf le pels, wanneer het eiwit met 2 x zooveel water geweekt moet worden). Het kunst eiwit weeken in de daarvoor aangegeven hoeveelheid water. De taptemelk aan de kook brengen en binden met het aange mengde custardpoeder. De vla onder nu en dan roeren wat laten afkoelen. Het eiwit stijf slaan en door de vla mengen. De vruchten wasschen,desgewenscht met wat suiker bestrooien en de vla er bij presen teeren of de vruchten even voor het ge bruik fijn drukken met een vork en door de vla roeren. WILT U IETS WETEN? Vraag: 1. Route Leiden naar Epe (Gld.) per fiets? 2. Hoe laat vertrekken de booten AmsterdamHarderwijk? 3. Hoe laat vertrekken de booten Amsterdam Zwolle? Worden er retours afgegeven en hoelang zijn deze geldig en wat is de prijs (met fiets)?. Antwoord: 1. Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amers foort, Hoevelaken, Voorthuizen, Milligen, 't Loo, Vaassen, Epe. Afstand 134 K.M. 2. Vertrek van Amsterdam dagelijks te 8.15 uur v.m. Er worden dagretours afgegeven, rijwielen 0.30 p. stuk. 3. Dagelijks ver trek dagdienst 9.15, nachtdienst 21.00 uur. Vroeger werden er maandretours afgege ven; wij hoorden thans, dat zij slechts vijf dagen geldig zouden zijn; bevestiging daar- gordijnen te betrekken. Het is een kamer tje met alle mogelijke comfort en waaraan tenslotte slechts één ding ontbreekt: een warme, persoonlijke noot. Marga laat zich door den stroom, van haastige voetgangers op het trottoir opne men en gaat eenige tientallen meters ver der de trap op naar de tweede verdieping van het groote gebouw in Siröget, waar het „Kosmetikhus Scheele A. G." gevestigd is. De jongedames hier zijn haar eveneens zeer vriendelijk en met groote bereidwil ligheid tegemoet getreden, maar de reor ganisatie beloofde heel wat moeilijker te zullen zijn dan Marga zich had voorge steld. Het gaat hier alles zooveel kalmer en meer volgens een bepaald schema toe. De doortastende manier, waarop Marga de zaak persoonlijk had willen aanpakken, heeft tot onbegrijpelijke verbazing en zelfs tot passieven weerstand aanleiding gege ven. Voor zulke dingen worden hier be paalde menschen aangewezen, zooveel menschen, dat Marga het hoofd er van om loopt en het duurt daardoor alles zooveel langer en kost zooveel meer, dat Marga met angst en beven aan de eindafrekening denkt. Een en ander heeft een uitvoerige correspondentie met meneer Koekoek tot gevolg. van konden we nog niet krijgen; fietskaar ten kosten 0.40 p. stuk. Vraag: Route per fiets van Driel naar Haarzuilen en van Haarzuilen naar Was senaar; hoeveel K.M? Antwoord: Driel, Zaltbommel, Deil, Everdingen, Vreeswijk, Jutfaas, de Meern, Vleuten, Haarzuilen; afstand 52 K.M. Haarzuilens, Woerden, Bodegraven, Al phen a. d. Rijn, Leiden, Wassenaar; af stand 60 K.M. Vraag: Route LeidenValkenburg; hoeveel K.M? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Harmeien, Jutfaas, Vreeswijk, Zalt Bom mel, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Itter- voort, Thorn, Echt, Sittard, Anistenrade, Schinnert, Valkenburg; afstand 235 K.M. Vraag: Route van Lisse naar Oud Val keveen. Zyn daar tehuizen voor nachtlogie voor meisjes? Antwoord: Lisse, Nieuw-Vennep, Am stelveen, Ouderkerk, Gein, Weesp, Naar- den, Oud-Valkeveen. Te Bussum is een ka tholiek vacantiehuis voor meisjes, het St. Agnes Tehuis, Nieuwe Englaan 24, tel. 5905. Vraag: 1. Route van Aalsmeer naar Oud-Valkeveen. 2. Is er gelegenheid om te overnachten en hoe zijn de adressen van enkele pensions. 3. Is de speeltuin aldaar nog voor het publiek open? Antwoord: 1. Zie bovenstaande. 2. Oud-Valkeveen is een uitspanning en pan- nekoekenhuis (of deze er nog zijn weten we niet). 3. U kunt telefonisch aanvragen Bussum 4223. Vraag: betreffende tocht LeidenEnk huizen'DeventerLeiden, R. K. meisjes tehuizen en een boot van Enkhuizen naar Kampen. Antwoord: In Amsterdam vindt u Huize Lydia, Roelof Hartplein 2, Tel. 22950. Overige huizen op deze route kennen we niet. Wend u daarom tot de Vacantiehui- zen-Centrale, Lange Putstraat 44, Den Bosch. De boot van Enkhuizen vertrekt te 11.45 uur naar Kampen. Vraag: Ik ben geen beroeps- of sport- visscher. Toch wil ik in de vacantie gaan visschen. Heb ik een vergunning noodig? Zoo ja, wat kost dit en hoe kom ik er aan? Krijg ik op aanvraag nog „een rantsoen brood" om deeg te maken? Antwoord: U heeft duidelijk in onze courant kunnen lezen, dat u ook voor vijf minuten visschen een vergunning noodig heeft. U heeft tevens kunnen lezen, dat u deze vergunning raison van 25 cent kunt bekomen ter gemeentesecretarie. Visschen eten niet zooveel, zoodat u geen verdere moeiten voor andere aanvragen behoeft te doen. VOOR DE KINDEREN ATTENTIE! Voor ik de lijst der jarigen zal geven, wil ik eerst de vele neefjes en nichtjes bedan ken, die mij op mijn verjaardag hun ge- Iukwenschen deden toekomen. WIE ZIJN JARIG? Van 12 tot en met 18 Juli: Op 12 Juli: Bep v. d. Poel, Oegstgeest; Eugène Plouvier; Marietje Droogh, Z'wou- de; Wim en Jozef Berbée; Jopie Kleijn; Catharina van Amsterdam, Hazerswoude; Petrus Hartman; Coba Verplancken; Mimi Vosters; Adri Bierman v. d. Berg, Voorhout Hubert Reekers; Trientje de Groot; Sina Vaneman, Rijpwetering; Jaap v. Eijk, Ter Aar; Coba v. d. Geest, Warmond; Lientje Walhain; Jopie v. Bezu. Op 13 Juli: Leent v. d. Vlugt en Coba v. Kessel, Nieuwveen; Rie Mank; Sjaantje Houdijk, Boskoop; Treesje Rijkelijkhuizen; Marietje v. d. Aart, Lisse; Loek de Jong, H'woude; Jan v. d. Steen; Annie v. d. Boog; Bert van Bemmelen, Z'woude; Sina Maar- seveen, Noorden; Cornels v. d. Meer, O.- Wetering; Tonny Bakker, Cor van Klink, R'veen; Treesje Peeters; Kees v. d. Post; Z'woude; Wim Gerse, Wassenaar; Antonia Pieters; Bep Berenfinger; Lenie Rijsdijk, Voorschoten. Op 14 Juli: Annie Heemelaar, Boskoop; Piet Goddijn; Mientje V. d. Berg, N'hout; Bernard, Voorhout; Piet Pegt; Dora Valen- tijn, Ter Aar. Op 15 Juli: Piet Koek, Ter Aar; Dikkie van Benten, Z'woude: Nico van Es, Stomp- wiik; Nelly Wijfje, Nieuwkoop; Johan van Steiri, Lisse; Adriaan Rijsbergen; Johan v. Alphen, Leiderdorp; Hans Welling; Annie van Schie, Warmond; Coba Hockx; Janny Overdijk; Dirk v. d. Meer; Jan v. d. Helm, Nootdorp. Op 16 Juli: Jan en Cor Waaijer, Stornp- wijk; Corrie Breedeveld; Jan Kok; Jozef Vosters; Maartje van Steijn, Oegstgeest; Miep van Alkemade; Lenie Breero; Cassy Bakker Voorhout. Op 17 Juli: Theo Wijfje, Alphen; Adriana van Spronsen, Wassenaar; Kees Westgeest, Z'woude Nico Stikvoort, Voorschoten; Tootje Lagerberg; Agatha Turk, Z'woude; Stien van Amsterdam; Henk Ravensberg, Boskoop; Lucia Bernard; Kees Van Leeu wen, Oud-Ade. Op 18 Juli: Rietje van Leeuwen, Lisse; Riekie Feitsma; Nelly Hooymans, Voor schoten; Tini Bakkea, Voorschoten; Beppie Koet; Jan de Korte, Alphen; Agnes v, d. Bosch, N'hout. Ik feliciteer de jarigen! Oom Wim. Niettegenstaande al deze moeilijkheden echter, welke een jong meisje in een vol komen vreemd land voor een zeer zware taak stellen en ondanks het gebrek aan persoonlijk contact met de menschen, voelt Mai'ga zich uitstekend op haar ge mak en zelfs bijna gelukkig. Ze heeft nu veel meer tijd voor zichzelf dan ze in het instituut thuis ooit heeft gehad; ze kan zich nu zelfs de weelde permitteeren op haar wandelingen door de stad een omweg door een der mooie havenwijken te maken en het bevalt haar uitstekend, dit Kopenha gen! Waaraan kan dat toch liggen? Marga denkt er vaak over na en komt dan tot de slotsom, dat ze zich misschien eerst nu, nu tusschen haar en het verleden bovendien nog land en zee ligt, van alle vroegere ban den volkomen heeft weten los te maken en daarmee een onafhankelijke basis heeft ge legd voor het nieuwe bestaan en het werk, dat ze wenscht op te bouwen. Om deze reden ook is het. dat Marga, zooals ze bij zichzelf vaststelt, de traag heid, waarmee de reorganisatie verloopt, niet eens zóó betreurt, als ze dat. in het belang van de zaak, waarvoor zij werk zaam is, toch eigenlijk zou moeten. (Wordt verve'

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2