33ste Jaargang No. 10298 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND GELDIGE BONNEN 11 Mei tot en met 31 December: Momentje VRIJDAG 10 JULI 1942 Ste £eid&eli€0oii/fcc!/nt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA Sovjct-lronl aan den Don wankelt Het Duitsche weermachtsbericht van gis- iemamiddag luidt als volgt: „De doorbraak in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft het bolsje wistische afweerfront ten Westen van den Don over een breedte van meer dan 500 K.M. aan het wankelen gebracht. Over deze geheele oppervlakte zijn Duitsche en verbonden troepen in beweging. Snelle formatie^ en vooruitgeschoven afdeclingen der inf rie achtervolgen den wanorde lijk weg .achtenden vijand scherp. Sterke formaties van de luchtmacht mengden zich door voortdurende aanvallen in de ge vechten te land en sloegen overdag en des nachts de terugtrekkende vijandelijke co lonnes uiteern In het gebied ten Noorden en Noordwes ten van Orel hebben de Duitsche troepen in hevige gevechten, die vier dagen duur den, met schitterende ondersteuning door de luchtmacht, den ter ontlasting van zijn Zuidelijke front aanvallenden vijand afge slagen en hem zware verliezen toege bracht. Tot dusverre werden in totaal 289 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In het achterwaartsche gebied ten Zui den van Rzjef werden de ingesloten vijan delijke strijdgroepen van alle zijden aange vallen en meer en meer opeengedrongen. Aan het Wolchoffront mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen op een brugge- hoofd. De vijand leed hierbij zware verlie zen en verloor 17 pantserwagens. Na luchtaanvallen op Moermansk ont stonden in het stads- en havengebied ver scheidene uitgestrekte branden. Gisteren overdag werden 75 bolsjewistische vlieg tuigen neergeschoten. Twee eigen vliegtui gen worden vermist. In de periode van 23 Juni tot 6 Juli ver loor de bolsjewistische luchfrrïacht 980 vliegtuigen, daarvan werden 837 in lucht gevechten, 99 door de luchtdoelartillerie en 2 door formaties van het leger vernie tigd; de overigen werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 89 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte werd de vijand in het Zuide lijke deel van de El Alameinstelling door een plaatselijken aanval teruggeworpen. Op Malta plaatsten Duitsche en Italiaan- sche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en des nachts bomvoltreffers op vliegveldinstallaties. In luchtgevechten werden 11 Britsche vliegtuigen neerge schoten. De Britsche luchtmacht viel in den af- geloopen nacht enkele plaatsen in het Noordwest-Duitsche kustgebièd aan. De burgerbevolking, vooral in de stad Wil helmshaven, leed verliezen. Drie der aan vallende bommenwerpérs werden neerge schoten. Aan de Engelsche kust viel een flottielje motortorpedobooten onder bevel van den chef van de flottielje, luitenant ter zee le klasse Feldt een Britsch convooi aan en bracht 6 vijandeliike koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 19.000 brt., waaronder twee tankschepen, tot zin ken. Een ander schip werd door torpedo- treffers beschadigd, en is waarschijnlijk gezonken. In de Duitsche Bocht werden door een heden, ressorteerende onder de marinear tillerie, de havenbeschermings- en rivier flottieljes sedert het begin van den oorlog 400 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bij de operaties van de luchtmacht tegen het groote Engelsch-Amerikaansche con vooi in de Noordelijke IJszee hebben le luitenant Behnke, luitenant Hennemann en onderofficier Braun zich door zeer dap per optreden onderscheiden. Luitenant Hennemann vond bij de vernietiging van den zwaren Amerikaanschen kruiser den heldendood. De bolsjewistische bewering, dat het Duitsche slagschip „Tirpitz" tor pedotreffers heeft gekregen, is geheel ver zonnen. Het slagschip is noch beschadigd, noch aangevallen geworden". Activiteit in de Oostzee EEN EXTRA FINSCH BERICHT. Gisteren is van Finsche zijde het volgen de extra bericht uitgegeven: In de twee laatste weken heeft de Sovjet-vloot in het Oostelijk deel van de Finsche Golf een bij zondere levendige activiteit ontplooid. De vijand heeft zonder rekening te houden met verliezen werder getracht met zijn duik- booten door te breken naar de Oostzee, maar dit is slechts aan eenige eenheden gelukt. Finsche en Duitsche zeestrijdkrach ten evenals het Finsche luchtwapen heb ben in den genoemden tijd in totaal 7 duik- booten tot zinken gebracht, waarvan zes door zeestrijdkrachten en één door het luchtwapen in den grond werden geboord. Met de grootste waarschijnlijkheid is voorts nog een duikboot tot zinken gebracht en zijn er minstens vijf zwaar beschadigd. Deze getallen omvatten niet de verliezen, die het Duitsche vliegtuigwapen en de Duitsche kustartillerie den vijand hebben toegebracht. Tot 8 Juli werden dus in de Finsche Golf totaal 14 vijandelijke duik- booten tot zinken gebracht, waarbij nog 12 gevallen komen, waarin de bodems waar schijnlijk in den grond zijn geboord. HOE EEN AMERIKAANSCHE KRUISER ONDERGING Over den ondergang van den Ameri kaanschen kruiser in de Noordelijke IJs zee heeft de Amerikaansche zeeman Wil liam Forcet, die door een Duitsch reddings vliegtuig werd gered en in gevangenschap geraakte, als ooggetuige het volgende mee gedeeld. „Onze vrachtboot voer in het convooi aan bakboord achter den Amerikaanschen kruiser. Ik stond aan het scheepskanon en moest uitkijken naar duikbooten. De aan vallende Duitsche gevechtsvliegtuigen had den de gelederen van onze schepen al sterk gedund en ook wij hadden reeds te lijden gehad van den ononderbroken aanval. Onder bescherming van den Amerikaan schen kruiser achtten wij ons betrekkelijk veilig. Onophoudelijk donderden de salvo's van zijn verdragende en luchtafweerka- nonnen, gericht op de aanvallende vlieg tuigen. In vermetele duikvluchten wierpen de Duitsche vliegers op het doel en veroor zaakten brand op onze schepen met hun waardevolle lading. De dekhuizen van den kruiser waren reeds uiteengereten door Duitsche bommen. Toen beleefde ik iets, dat mij het bloed in de aderen deed stollen. Een groepje ge vechtsvliegtuigen ging in scheervlucht tot den aanval over en stortte zich recht streeks op het oorlogsschip. Drie vliegtui gen boorden zich in het dek daarvan. De geweldige ontploffing, die den kruiser uit eenreet, deed blijken, dat de munitieka mers waren getroffen. Uiteengebarsten zonk hij binnen enkele oogenblikken onder hevige ontploffingen in een dichte rook wolk voor mijn oogen in de golven weg. Het geheel ging veel gauwer dan ik het kan vertellen. De aanval der Duitsche gevechtsvliegers vol doodsverachting, die de vernietiging van den Amerikaanschen kruiser met hun leven betaalden, maakte op ons een ver pletterende indruk. Honderden matrozen verdronken. Onder de weinigen, die door de Duitsche reddingsvliegtuigen werden opgenomen, bevond ook ik mij en ik zal deze ervaring nooit vergeten". Duitsche troepen in een snellen tegenaan val teruggeworpen en werd een andere asnval, die gesteund werd door 20 pantser wagens, met doeltreffender, steun van duikbommenwerpers bloedig afgeslagen. Ook op andere plaatsen in dezen sector van het front zette de vijand zijn aanvallen op de Duitsche stellingen, gepaard met hevig artillerievuur, waarbij tevens vlammenwer pers en pantserwagens in den strijd wer den geworpen, tevergeefs toort. Bij deze gevechten zijn 48 vijandelijke pantserwa gens vernietigd. Bij een nieuwen pantser aanval op 7 Juli des avonds werden verscheidene vijande lijke pantserwagens van het modernste ty pe kapotgeschoten, zoodat de aanval be gon te haperen en de overige pantserwa gens rechtsomkeert maakten. De luchtmacht mengde zich in de ge vechten in het gebied van Orel met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers, toen de bolsjewisten met be hulp van talrijke pantserwagens trachtten een rivier over te steken. Door het optre den van de Duitsche luchtmacht werden de aanvalsbewegingen der bolsjewisten Geels reeds in de kiem gesmoord. De „Daily Express" schrijft, dat de Duit sche weermacht Dinsdag wellicht haar grootste strategische overwinning in de Sovjet-Unie heeft behaald. De Duitschers hebben op den loop van den oorlog. Het geconsolideerd worden, invloed kunnen hebben ep den loop van den oorlog. Het Duitsche succes toont aan, dat het roode leger nog steeds gebrek aan wapens heeft. De Duitsche verbindingen naar het front zijn beter dan die der Sovjettroepen, die beperkt blijven tot één hoofdspoorweg. De bedreiging van den Kaukasus neemt met den dag toe. De strijd, die in de Noordelijke IJszee gaande blijft, bepaalt zich voornamelijk tot aanvallen van de Duitsche luchtstrijd krachten op de Anglo-Amerikaansche con- yooien, di« ladingen oorlogtuig probeeren in te voeren te Moermansk, de Noorde lijkste haven van de Sovjet-Unie (kop van Kola). Volgens de Duitsche weermachtsbe- richten van 2 tot 7 Juli, werden 28 schepen door hun gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeel*, wordt op het oogen- blik het door de Duitsche aanvalsoperaties in het gebied Koersk-Woronesj gewonnen terrein van verstrooide bolsjewisten ge zuiverd. In het gebied van Orel werd op 7 Juli tijdens de aanhoudende zware gevech ten de vyand, die met pantserwagens in een plaats was binnengedrongen, door de Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 11 Juli: 34 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, 43, 44 Tabak, 21 tot en met 34 Melk, 317 tot en met 334 Algemeen, 4-25, 4-26 Rijst. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 12 tot en met 11 Juli: 36-A Brood 35-B Brood 36 Beschuit 36-A Vleesch 36-B Vleesch 36-A tabak 36-A sigaretten 1 rants, besch. br. of geb. KranK' vL vl-waren 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten 12 Juli tot en met 8 Augustus: 337 algemeen 339 algemeen 343, 344, 345 346 algemeen 4-33, 4-34 res. 340 algemeen 241 algemeen 342 algemeen 352 algemeen 247, 348, 349, 850, 351 alg. 36-A t/m 39-A Melk 36-B t/m 39-B Melk 36, 37, 38, 39 versnap. 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood -of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten of havermout 125 gram gort 125 gr. gemengd meel 100 gram vermicelli of rr.aizena 100 gram kaas 3^ liter melk 1% liter melk 100 gr. choc, suikerwerk 12 Juli tot en met 5 September: 338 algemeen I 250 gram koffiesurroj»aat 5 tot en met 14 Juli: 34 Boter rants. Boter 34 Vet y2 rants, boter, marg., vet 1 Mei31 Aug.: U textiel |_n (mannen) |50 gram «5>«™ep 1 Juli tot en met 15 Augustus: 235 Algem. I 1 rants. Eenheidszeep. 336 Algemeen 250 gr. waschpoeder L Zeep 1 rants. Eenheidszeep L Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. 01 tot en met 05 B. voor brandst. Bijzondere rantsoenen: 12 Juli tot en met 18 Juli: R-5 tabak R-5 sigaretten j 2 rants, sigaretten 2 j-ants. sigaretteri NIEUWE BONNEN EXTRA RANTSOEN SIGARETTEN. Ter verkrijging van de gebruikelijke ransoenen brood, beschuit en vleesch zijn voor de volgende week aangewezen de bonnummers 36. Mannelijke personen kunnen hun 2 rant soenen tabak (sigaren, sigaretten enz.) be trekken op de nummers 36a, terwijl de da mes op ditzelfde nummer haar veertien- daagsche rantsoen sigaretten kunnen koo pen. Bovendien zijn gedurende de volgende week zoowel voor de dames als voor de heeren 2 extra rantsoenen sigaretten be schikbaar op de met R5 gemerkte bonnen. Tijdens de vierweeksche periode van 12 Juli tot 8 Augustus zijn geldig de volgen de bonnen: 337 voor suiker, 339 voor jam, 340 voor peulvruchten of havermout, 341 voor 125 gram gort, 342 voor 125 gram ge mengd meel. 343, 344, 345, 346 voor bloem, 347, 348, 349, 350 en 351 voor kaas, 352 voor vermicelli of maizena, 36, 37, 38 en 39 voor melk, 36 en 37 voor chocolade, 38 en 39 voor suikerwerk en 433 en 4—34 voor rijst. Tenslotte kan koffiesurrogaat gekocht worden op bon 338, welke bon echter een geldigheidsduur heeft van acht weken. EXTRA RANTSOENEN ZEEP. Met ingang van 1 Augustus 1942 komen, volgens officieele mededeeling van het de partement vap Handel, Nijverheid en Scheepvaart, voor extra rantsoenen zeep opnieuw in aanmerking: a. personen, die zgn. „vuile arbeid" ver richten; b. kappers; c. practiseerende artsen, tandartsen, die renartsen en medische studenten. Vuile arbeid. Zij, die vuilen arbeid verrichten, kun nen van 20 Juli tot en met 1 Augustus a.s. bij den plaatselijken distributiedienst het formulier DM 80 afhalen, waarop hun aan vrage dient te geschieden. Wanneer dit formulier moet worden in geleverd, zal door den plaatselijken dienst bekend gemaakt worden. Er worden rant soenbonnen verstrekt voor 2 maanden. Kappers. Kappers dienen een aanvraagformulier MD. 269 te gebruiken. Dit kan afgehaald worden bij den plaatselijken distributie- dienst, vanaf 20 Juli tot en met 25 Juli a.s. Kappers ontvangen rantsoenbonnen voor 3 maanden. Medici. Zij, die onder c. genoemd zijn, kunnen vanaf 1 Augustus eveneens voor een pe riode van 3 maanden extra zeep ontvan gen. De plaatselijke distributiediensten zullen zes bonnen „één rantsoen toilet zeep" uitreiken aan practiseerende artsen, tandartsen en dierenartsen en drie bonnen aan medische studenten. Nadere bijzonderheden kunnen belang hebbenden vernemen uit de publicatie van den distributiedienst in de gemeente hun ner inwoning. BINNENLAND JEUGDIGE NEDERLANDERS ALS VRIJWILLIGERS VOOR DEN GERMAANSCHEN LANDDIENST IN HET OOSTEN. Vierhonderd Nederlandsche jongens en meisjes boven de 16 jaar zijn gisteren in Jeugdstorm verband naar Danzig vertrok ken om in Oost-Pruisen als vrijwilligers bij boeren op het land te werken. Zij gaan als Nederlandsche pioniers, in de verwachting, dat nog velen na hen zul len volgen, en overigens in de wetenschap, dat zij na een jaar kunnen beslissen, of zij daar willen blijven dan wel naar het va derland terugkeeren. De Nationale Jeugd storm, waartoe zij allen behooren, heeft hun een plechtig afscheid bezorgd op het Haagsche Binnenhof, waar zij allen, voor het aanvaarden van de treinreis, tezamen waren gekomen uit de verschillende dee- len van ons land. Hoofdstormer van Geel kerken. vergezeld van Hauptdienstleiter Schmidt, heeft, terwijl zij daar in carré- vorm waren opgesteld, hen officieel ge- inspecteerd en vervolgens hartelijk toege sproken, in de eerste plaats namens den leider van de nationaal-socialistische be weging, Mussert. en verder namens hem zelf als leider van den Jeugdstorm. Vroe ger gingen vele jongelieden van Neder- landschen bloede naar Noord-Amerika, Ca nada en Brazilië, thans staat het Oostelijk Germaansche gebied voor onze jeugd open om er te werken voor het Germaansche volk, waartoe zij zelf behooren. Zij zijn daar hartelijk welkom, ook omdat hun werk daar noodzakeliik is voor de toe komst van ons volk. Kameraden van de W.A. en de SS. zijn bij vorige gelegenhe den op dit historische plein toegesoroken, voordat zij naar het front vertrokken om daar andere plichten te vervullen. Thans gaat het voomameüik om landbouwwerk, maar ook dit vertrek wettigt een plechtig afscheid. Deze jongelieden, die allen met toestemming van hun ouders gaan, zullen daar, ondergebracht in kamnen van 20 jon gens of 20 meisies, in Jev?dstormverband onder eigen leiders en leidsters werken en elkander helpen, zij zullen er de Neder landsche kleuren met eere dragen en te allen tijde vervuld blijven van hun ideaal. Af en toe zullen spreker en andere Jeugd stormleiders de jongelieden in hun nieuwe gebied bezoeken. Des avonds zullen cur sussen worden gegeven ter voltooiing van de onleiding dezer ieugdige pioniers. De hoofdstormer eindigde ziin toespraak met een „tot ziens in Duitschland". Gezamen lijk werd tenslotte het zesde coublet van het Wilhelmus gezonden. De stafmuziek van den Ned. Arbeidsdienst begeleidde de plechtigheid en Hen daaron gevolgden marsch naar het Staatssooorstation van waar te ruim drie uur de speciale trein naar Danzig vertrok. NIEUWE KINDERTEHUIZEN VAN DEN VOLKSDIENST. De zorg voor Moeder en Kind is wel de belangrijkste taak van den Nederlandschen Volksdienst, Dit is niet toevallig of terwille van de propaganda, dit heeft wel degelijk een die peren achtergrond. Wij zijn een volk van Nederlanders en wij willen dit vanzelf sprekend blijven. Een volk kan zich op den duur evenwel alleen handhaven, als alle leden daarvan goed gezond zijn. Uiterlijke machtsmiddelen of militair geweld kunnen een volk nimmer in stand houden. Zij zijn nuttig en noodzakelijk om een volk te be schermen tegen geweld van buiten, dragers en voortbrengers van de volkskracht kun nen zij evenwel niet genoemd worden. Zooals gezegd, een volk kan zich op den duur alleen handhaven, als dit volk zich zelf kan helpen. Dit is de groote en daar mede tevens de eenige voorwaarde, waar aan het moet voldoen, wil het niet ten on der gaan. Daarom wil de Nederlandsche Volksdienst onze volksgenooten tot dit in zicht brengen en hen bewegen zich voor dit doel in te zetten. De Volksdienst heeft, door den steun van een groot aantal volks genooten hiertoe in staat gesteld, reeds vele duizenden kinderen zes weken naar buiten kunnen sturen, vanwaar zij licha melijk gesterkt en geestelijk verrijkt zijn teruggekeerd. Nog vele andere duizenden wachten evenwel nog op een uitzending want de Volksdienst wil niet een bepaalde groep gezond en krachtig maken, doch alle^ Nederlandsche Volksgenooten. Daarom is^ het een uitermate verheugend feit, dat de Nederlandsche Volksdienst thans ook de beschikking heeft over een aantal tehuizen in ons eigen land, waar kinderen een aan bal weken kunnen genieten van zon en frissche buitenlucht, waarin zij voortdu rend onder medische controle staan en waarin alle zorg aan hun gezondheid wordt besteed. Door de aanwinst van deze mooie kindertehuizen is het mogelijk geworden, dat een grooter aantal kinderen wordt uit gezonden dan tot dusver het geval was. Men kan zich hiervoor wenden tot de bu reaux van den Volksdienst of tot de Buurt- schapshoofden. BRIEFPORT VOOR DUITSCHLAND. Minimumtarief 10 cent (t/m. 20 gram). Nog steeds worden voor Duitschland be stemde brieven te laag gefrankeerd: met nadruk wordt er nog eens op gewezen, dat het port voor brieven naar Duitschland tot en met 20 gram 10 cent bedraagt en niet 71/2 cent zooals velen blijkbaar meenen. N.V. J. C. Boldoot. In een op 24 Juli a.s. te houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot zal een voorstel in behandeling komen tot ont- i binding der Vennootschap. LUCHTBESCHERMING III. In mijn blok is een aardig schuilkel- dertje. „Luftschutzraum" staat erop. En „voor 50 personen". Maar ons blok telt veel meer dan 50 ondei'danen en nu heb ik aan mijn blokhoofd ge vraagd, wie erin mag, als ze met bom men beginnen te gooien. Weet ik veel! heeft hij gezegd. Zie maar, dat u erin- komt. En dat vind ik nou weer niet eerlijk. Hij het hoofdblokhoofd woont om zoo te zeggen boven op de schuilkelder, hij hoeft bij wijze van spreken zijn beenen maar uit het raam te steken om op de schuilkelder te trappen, ter wijl ik het heele blok rond moet dra ven om bij de schuilkelder te komen. Er zijn natuurlijk ook voordeelen aan mijn kant. Het blokhoofd heeft een buik en korte beentjes en hij is bo vendien kortademig en ik ben een slanke, rijzige man. Ik kan dus veel sneller loopen dan dat kortademige dikkertje, maar ook dan red ik het nog niet. Ik zou zoo zeggen, laat hij volgnummers uitgeven, dat doen de schoenmakers en de groentenwinkels ook al en dan liefst een rouleer systeem. Vervolgenshij heeft doorloo pend het uitzicht op al het liefelijke onkruid, dat in milden overvloed op de schuilkelder groeit. Onkruid is het eigenlijk niet meer sinds dat dezer da gen is afgeschaft, het heet nu konij- nenkruid. Waarom ook niet? Een naam is maar een naam en de nieu- werwetsche gordijnen, waarvan men pap kan koken, heeten per slot van rekening toch ook nog gordijnen. Die naam hindert mij dus niet, maar mijn plaatsje in de schuilkelder wel. Ik denk maar eens bij mijn blok hoofd te gaan aanbellen, op gevaar af dat hij zich dood schrikt, denkend, dat er een bom is gevallen. Ik zal hem dan vragen, net als in de kerk, een vast plaatsje te mogen huren.... CONFECTIE-MANNETJES. Dat zijn van die mannetjes, die meenen dat zij, al wauwelende, de geschiedenis kunnen tegenhouden. Wij noemen hen enn- fectie-mannetjes, omdat zij allen hetzelfde zijn, hetzelfde zeggen. Het zijn deze confectie-mannetjes, die niets begrijpen van het idealisme, dat onze dappere strijders aan het Oostfront bezielt en dat deze mannen er toe brengt, als het moet hun leven te offeren voor de toe komst van ons land en volk. Maar gij, landgenoot, die wel beseft, hoe groot do offers zijn, die onze strijders brengen, gij zult dezen mannen toch zeker willen ton nen, hoe zeer het thuisfront waartoe ook gij behoort hun inzet waardeert. Toont dit dan ook door uw bijdrage te stor ten op girorekening 4 3 2 1 0 0 t.n. Verzoraingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Het onaanvaardbare excuus. A. C. Verhaar te N i e u w v e e n, was door den Economischen Rechter veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf omdat hij vleesch zonder bonnen had gekocht. Hij voerde in hooger beroep aan. dat het gekochte vleesch voor zijn gezin geweest was. De P. G. vond dat onzin, want iemand, die on geveer 20.per week verdiende kon geen 200 K.G. vleesch koopen voor 384. Verder wees de P. G. er op, dat in deze straf tevens verdisconteerd is het feit. dat verdachte had geholpen bij het slachten van een koe en daarvoor vijf pond vleesch en 75 had gekregen. De opgelegde straf is dus absoluut niet te zwaar en spr. vroeg dan ook bevestiging. Het Hof zal nader vonnis wijzen. Acht maanden. De 24-jarige A. Bos uit Aalsmeer en thans gedetineerd had van den Economischen Rechter acht maanden gevangenisstraf gekregen, wegens het clan destien slachten van een koe, hetgeen ge beurd was te N i e u w v e e n. In hooger beroep wees de P. G. hem er op, dat dit het derde geval is. Eerst heeft verdachte een geldboete van 150 gekregen. Daarna had hij te Aalsmeer een koe geslacht, wel ke zaak nog loopt en thans deze zaak weer. Spr. achtte de opgelegde acht maanden ge vangenisstraf dan ook heel licht en vroeg bevestiging. Het Hof zal nader vonnis wij zen. Twee speenvarkens. J. JyTetteroo te Leidschendam, thans gedetineerd, was door den economischen rechter veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf en een geldboete van 500 subs, vijf maanden hechtenis, wegens het slachten van twee varkens. In hooger beroep voerde verdach te aan. dat het twee speenvarkentjes ge weest waren, die hij geslacht had. Dc P. G. wees hem er op, dat er bij hem toch ook nog gedeelten van geslachte koeien waren gevonden, zooals ooren, beenderen enz. en verder nog een levende big van 30 K.G. Verdachte ontkende pertinent runderen geslacht te hebben. Hij had dit afval van een onbekende gekocht. De P.G. eischte bevestiging van het vonnis. Het Hof zal nader vonnis wijzen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1