LOTION MALWIDA 31 WOENSDAG 8 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT Fr. Schneiders. Leiden WEERBERICHT Zon onder 10.03 uur Woensdagavond. Zon op 5.26 uur Donderdagavond. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 8 Juli: De maan komt Woensdagnacht om 2.34 uur op en gaat Woensdagnamiddag om 5.15 onder. 9 Juli: De maan komt Donderdagnacht om 3.03 uur op en gaat Donderdagavond cm 6.16 uur onder. 10 Juli: De maan komt Vrijdagochtend om 3.35 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.13 uur onder. 11 Juli: De maan komt Zaterdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Zaterdagavond om 8.07 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zondagmorgen om 4.56 uur op en gaat Zondagavond om 8.54 uur onder. (Nieuwe maan). 13 Juli: De maan komt Maandagmiddag 5.46 uur op en gaat Maandagavond 9."" uur onder. 14 Juli: De maan komt Dinsdagnamiddag om 6.41 uur op en gaat Dinsdagavond 22.13 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. DE NIEUWE ZEEPBON. Wie de vorige week het bericht betref fende de nieuwe zeepbonnen goed heeft gelezen, zal hebben begrepen, dat wij met onze zeep thans nog zuiniger moeten zijn, dan wij al gewend waren. Het is niet 6n- gewenscht het voornaamste uit het bericht nog eens in het kort te vermelden. De nieuwe (bonnen zijn geldig t/m 15 Augustus. Wij moeten dus met ons rant soen zes weken toekomen in plaats van een maand. Er zijn ditmaal 2 bonnen aangewezen. De eene bon 335, geeft recht op het koo- pen van 75 gram cenheidstoiletzeep; de an dere bon, 336 op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder. Bon 335 kan men desgewenscht in plaats van voor het koopen van zeep, bezigen voor het doen wasschen van acht kg. waschgoed en bon 336 voor het doen wasschen van twaalf kg. waschgoed. Op de bonnen kan men te zamen dus, evenals vroeger, 20 kg. wasch goed laten wasschen. Het voordeel is, dat men nu niet ineens een bon voor 20 kilo behoeft af te geven. Voor kinderen beneden 8 jaar is één extra bon aangewezen, de bon „L-zeep". Op deze eene bon kan men echter hetzelf de krygen als op bon 335 en 336 tezamen. Desgewenscht kan men dezen bon ook aan de wasscherij geven voor het wasschen van 20 kg. waschgoed. Op bon 335 kan men in plaats van een stukje eenheidstoiletzeep van 75 gram ook een stukje van 28 gram, luchtgevulde een- heidistoiletzeep koopen. Door de verschil lende samenstelling komt dat vrijwel op hetzelfde meer. De oude zieepsoorten mogen, voor zoover voorradig, ook verkooht worden. Op bon 335 en op de bon „L-zeep" kam, in plaats van de 75 gram eenheidlstoiletzeep of de 28 gram luchtgevulde, ook 45 gram huis houdzeep of 50 gram zachte zeep gekookt worden. De oude bonnen, die men tijdig heeft ingeleverd bij zijn leverancier, blijven him volle waaTde behouden, d.w.z. als er zeep op geleverd wordt, dan heeft men recht op 2 stukjes eenheidszeep. Kan de winke lier er huishoudzeep op leveren, dan mag men ook 90 gram per bon verlangen. Ook geven ze recht op 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of 100 gram zachte zeep per bon. Men moet echter van zijn leverancier niet vergen, wat hij niet heeft en zoo noo dig, eenig geduld hebben. Tenslotte zij nog vermeld, dat voor kin- aderen beneden de 2 jaar de bon „L-toilet- zeep" reöht geeft op het oude rantsoen van 75 gram toiletzeep. Het verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Justitie en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, houdende wij ziging en aanvulling van de handelsregis terwet. Zooals bekend is in art 19 van deze wet een schaal opgenomen van de bedra gen, welke ingeschreven zaken jaarlijks verschuldigd zijn aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken, waarbij zij ingeschre ven zijn. Thans is aan dit artikel een nieuw lid toegevoegd, waarbij de secretaris-gene raal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart de bevoegdheid verkrijgt, aan de Kamers, elk voor haar gebied, telkens voor den duur van een ka lenderjaar de heffing van een door hem te bepalen aantal opcenten op de bedragen van die schaal toe te staan. Dit besluit treedt heden in werking met terugwerkende kracht tot 1 April 1942. AANVULLING STRAFPROCEDURE VOOR DUITSCHE GERECHTEN Erkenning van Duitsche beslissingen in burgerlijke en handelszaken Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de erkenning en tenuitvoerlegging van Duitsche beslissingen in burgerlijke en handelszaken. Hierin wordt bepaald, dat de beslissin gen in burgerlijke en handelszaken van de burgerlijke gerechten in het Duitsche Rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, welke aldaar in kracht van gewijsde zijn gegaan, worden erkend. Niet erkend echter worden beslissingen in kort geding, alsmede beslissingen en procedures ter zake van faillissement of surseance van betaling. Verder bevat het verordeningenblad een derde verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende wijziging en aanvulling der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken. Van bevoegde zijde wordt op bovenge noemde verordeningen de volgende toe lichting gegeven: De verordening van den Rijkscommis saris no. 52/1940 over de Duitsche com petentie in strafzaken is in een derde wij zigingsverordening, (verordening no. 70</ 1942) op enkele punten aangevuld ter be spoediging van de procedure. Vooral van belang is, dat het gerechtelijke besluit tot aanhangig maken, van een zaak wegvalt. In de plaats daarvan vormt thans de acte van beschuldiging van het openbaar mini sterie den grondslag voor de behandeling der zaak in het hoofdproces. Door een tweede voorschrift kan de Landesrichter voortaan straffen tot 15 jaar tuchthuis op leggen. Onder bepaalde voorwaarden, die in de verordening opgesomd worden, kan de Rijkscommissaris binnen een jaar na het rechtsgeldig worden van het vonnis van een Duitsch gerecht het opnieuw aanhangig maken van het hoofdproces bij den nieuwen bijzonderen senaat van het Obergericht gelasten. Tot dusverre werden Duitsche gerechte lijke uitspraken in civiele- en handels zaken in den regel in Nederland niet er kend, waardoor zij hier geen onmiddellijke uitwerking door middel van executie kon den hebben. In het algemeen was het tot dusverre noodig, een eisch, waarover een gerecht in Duitschland reeds beslist had, hier opnieuw in te dienen. In het proces voor den Nederlandschen rechter konden dan alle kwesties, die in Duitsch land reeds beslist waren, opnieuw opge worpen en onderzocht worden. Volgens het in het internationale rechtsverkeer geldende beginsel der wederkeerigheid, konden dus ook in Duitschland Nederland sche vonnissen die rechtsgeldig waren, niet onmiddellijk executable verklaard worden en tegen de veroordeelde partij ten uit voer gelegd worden. Tengevolge van het steeds levendiger wordende handels- en economische verkeer tusschen het Duit sche Rijk en het bezette Nederlandsche ge bied en de drukke uitwisseling van Ne derlandsche werkkrachten naar Duitsch land werd deze toestand van beide zijden in toenemende mate als een ongewenschte en tijdroovende belemmering gevoeld. Door de uitvaardiging dezer verordening wordt thans ook de wederkeerigheid in het verkeer met het Duitsche Rijk ge waarborgd. Dit beteekent dat rechtsgel dige Nederlandsche uitspraken in civiel- en handelszaken onder gelijkluidende voorwaarden in het gebied van het Duit sche Rijk worden erkend en ten uitvoer gelegd kunnen worden. Artikel 10 bepaalt, dat voor dergelijke Nederlandsche uitspraken allereerst een voor-gezien-verklaring van den Rijkscom missaris (Commissaris-generaal voor be stuur en justitie) en daarna een bevesti ging van rechtsgeldigheid moet worden verkregen van het gerecht, dat de uit spraak gedaan heeft. Ter verduidelijking van deze zijde der executiebepalingen kan gewezen worden op een voorbeeld van een geval, dat voor taan zonder moeilijkheden kan worden op gelost: Een Nederlandsch arbeider werkt sedert maanden in Duitschland. Daar hij geen onderhoudskosten betaalt aan zijn fa milieleden, die daarop recht hebben, heb ben dezen een rechtsgeldig vonnis van het bevoegde Nederlandsche gerecht tegen hem verkregen. Dit vonnis kon tot dus verre in het Duitsche Rijk niet geëxecu teerd worden, zoodat de betalingder on derhoudskosten uit de verdiensten van den Nederlander in Duitschland niet kon worden afgedwongen. Voortaan is het zon der meer mogelijk, de rechthebbenden door executie van dit vonnis in Duitsch land onmiddellijk aan hun recht te hel pen en hun economisch bestaan uit de ver diensten van den Nederlander ook tegen diens wil te verzekeren. UITVOER VAN PAARDEN NAAR DUITSCHLAND VERBODEN. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland wijst er op, dat alle uitvoer van paarden uit Nederland naar Duitschland verboden is. Deze maat regel treedt onmiddellijk in werking, over treding wordt streng gestraft. Uitvoervergunningen kunnen slechts GEMENGDE BERICHTEN 150-152 worden verleend door het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland. Verzoeken om uitvoervergunningen moe ten daarom schriftelijk worden gericht tot den bevelhebber der weermacht in Neder land. Openluchtspelen in den Kloosterhof te Utrecht. Op veler verzoek zal de succes volle serie voorstellingen van Beatrijs eenige dagen onderbroken worden door enkele opvoeringen van: Lanseloot van De nemarken, gevolgd door de sotternie van „Den Buskenblaser". Deze voorstellingen zullen plaats vinden Woensdag en Donderdag 8 en 9 Juli, des avonds te 7.30 uur. Einde 9 uur. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 9 JULI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. en oohtend'gym. (7.00 B.N.O.: Nieuws). 8.00 B.N.O.: Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gerard van Kreve len en zijn ortoest. 10.15 Amusements orkest en het vxoolij'ke Klaverblad. 10.30 Piano voordracht. 11.00 Voor de kleuters 11.20 Zang met piano. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.; Nieuws. 13.00 Orkest Ma- lando. 14.00 Rotterdamsch Pianokwartet 15.00 Gram. 15.30 Voor de zieken. 15.00 Zondag 20 v. d. Heidelb. Catechismus. 16.30 Revida Sextet. 17.15 B.N.O.: Nieuws. 17.30 Ensemble Willy Kok. 18.00 Causerie. 18.15 Gram. 18.45 B. N.O.: Nieuws. 19.05 Kwintetconcert. 20.00 Omroep-Symphon ie-orlOast. (20.45 Componistenspiegel). 21.30 Gram. 21.45 B.N.O.: Nieuws. 22.00 Gram. van af 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.1524.00 Gram. HILVERSUM n 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gram. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram. (Voor de vrouw). 11.20 Orkest Willy Bberle. 12.00 Me- lodisten. 12.45 B.N.O.: Nieuws. 13.00 Landstandkwartier. 13.15 Het groote Omroeporkest. 13.45 Voordracht. 14.00 Otto Hendriks en. zijn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met piano. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O.: Nieuws. 17.30 Varia. 18.30 Het Panamakanaal. 18.45 Gram. 19.00 Hier W.A. 19.15 Gram. 19.30 B.N.O.: Nieuws. 19.40 B.N.O.: Wat Nederland schrijft 19.50 Spiegel v. d. dag. 20.00 Het Vaudeville orkest. 20.30 Bertus van Dinteren en zijn orkest en reportage. 21.00 Brandende kwesties, causerie. 21.15 Ital. prog. 21.45 B.N.O.: Nieuws en over zicht. 22.10 Avondwijding. 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma. 6.4524.00 Hilversum 1. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum 2. 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma. 7.0024.00 Duitsch Programma. Doodelijke ongelukken. Te Groote broek is het 2 Yi -jarig zoontje van den heer Schoenmaker nabij den onbewaakten overweg tegen een naderende locomotief aangeloopen, met het .noodlottig gevolg, dat het kind in het ziekenhuis te Enkhui zen aan de gevolgen is overleden. Het tienjarig dochtertje van de fa milie Leurs te Guttecoven bij Sittard speel de gisteravond nabij de ouderlijke wo ning in de omgeving van een bouwvalligen muur. Deze stortte plotseling in met het gevolg, dat de kleine onder het puin bedol ven werd. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om het kind te redden, doch toen men het onder het puin vandaan had gehaald, bleek het zoodanig door de stee- nen getroffen te zijn, dat het levensgevaar lijke verwondingen en kneuzingen had op- ge loopen. In het ziekenhuis is het meisje aan de gevolgen overleden. Noodlottige vergissing. Te Rotterdam is dezer dagen een 33-jarige man overle den ten gevolge van een vergissing, die in een apotheek werd begaan. Op voor schrift van den dokter kreeg hij op recept poeders tegen ischias. In deze poeders was een kleine hoeveelheid van een zwaar ver gif gemengd. Toen de poeders werden na besteld, vergiste de assistent-apothekeres zich in de hoeveelheid van het vergif met het noodlottige gevolg, dat de man kort na het gebruiken van de poeders is overleden. De assistent-apothekeres is in bewaring gesteld. Zij zal zich moeten verantwoor den wegens veroorzaken van dood door schuld. .Koffer met lompen en steenen. De fam. M„ die enkele weken vacantie in het Gooi zou doorbrengen, verzond einde vo rige week een grooten koffer met kleeren en enkele levensmiddelen per bode van Amsterdam naar Hilversum. Bij aankomst bleek echter tot haar grooten schrik, dat de koffer nog slecht wat waardelooze lom pen en steenen bevatte. De kleeren o.m. japonnen, overhemden, een flinke hoe veelheid ondergoed, sokken, koiusen, la kens en sloopen en ook de bruine boo- nen en capucijners waren verdwenen. De HilVersumsche politie stelt thans een uit gebreid onderzoek in. Inbraak in een confectiefabriek. Eenige dagen geleden is een inbraak gepleegd in een confectiefabriek aan de Warmoesstraat, waarbij twaalf bontmantels, 35 damesman tels en vier rollen stof, ter gezamenlijke waarde van ongeveér 4000 verdwenen. Een in de dakgoot gevonden ceintuur van een mantel gaf de recherche een spoor in handen, dat leidde tot opsporing van den dader, een 20-jarige machine-bankwerker, die nabij de fabriek woont. Het gestolen goed is in de woning van den inbreker in beslaggenomen. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Clandestien geslacht. H. Wesselink te Leiderdorp had clandestien een koe geslacht, voor welk feit de officier een jaar gevangenisstraf vorderde. De econo mische rechter veroordeelde hem tot deze straf en beval verdachtes onmiddellijke ge vangenneming. S. J. v. d. Werf teHazerswoude had tezamen met den vorigen verdachte de koe geslacht en ook tegen hem eischte dte officier een jaar gevangenisstraf. Uit spraak conform met bevel tot onmiddellijke ge van gennem in g Het vleesch gekocht. A. Bink te L e i- d e n had vleesch, afkomstig van de door de vorige verdachten frauduleus geslachte koe, gekocht, voor welk feit de officier zes maanden gevangenisstraf eischte. Uit spraak conform met bevel tot gevangen neming. Geslacht of niet geslacht. G. J. Onder water te Oegstgeest zou een schaap geslacht hebben, tezamen met P. G. Ver- bruggen te L e i d e n. Onderwater zeide niet geslacht te hebben, hetgeen Verbrug- gen onderstreepte door te zeggen, dat hij alleen 'geslacht had en tevens de carrier had gehuurd' om het vleesch te vervoeren. De economische rechter hield deze zaak aan om nog eenige getuigen te hooren. HAAGSCHE RECHTBANK. Langen tijd werden er in de omgeving van Leiden in diverse weiden schapen ge vonden, die soms op beestachtige wijze afgemaakt werden, terwijl de achterbouten en het vet er uit gesneden waren. De po litie in diverse gemeenten speurde dag aan dag naar de daders van deze laffe mis daden, totdat de politie te Oegstgeest op een nacht een goeden vangst deed en twee personen aanhield, die zich op verdachte wijze bij een weiland van C. Bakker op hielden, waarop twintig schapen liepen. En met deze aanhouding had men tenslotte de laffe daders te pakken gekregen. Als eerste had zich voor de Haagische recht bank te verantwoorden de 23-jarige Leen- dert Struyk, chauffeur te Leiden en. thans gedetineerd. Hij had in December van het vorig jaar in een weide te A 1- p h e n a. d. R ij n vier schapen, toebehoo- rend aan W. J. den Hertog, afgmaakt en het vet er uitgesneden. Hetzelfde had hij ook gedaan met drie schapen van J. A. Koul te Alphen aan den Rijn. Op 23 De cember was hij er weer op uitgegaan, ge wapend met een dolkmes, een slagersmes en jute zakken, maar in Oegstgeest was hij toen gearresteerd. „Hoe bent u daartoe gekomen", vroeg de president, hem. „Voor een stukje vet en een stukje vleesch", was het antwoord. „Dat is onzin, want je hebt het geld ver brast", klonk de terechtwijzing. De officier achtte het feit bewezen en noemde het een schandalig bedrijf om er bij nacht en ontij op uit te gaan om de boeren te gaan bestelen van hun vee. Re kening houdende met het feit, dat verdach te nog nooit veroordeeld is werd de eisch een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Daarna had zich te verantwoorden de 40-jarige los werkman Jacob de Wit, af komstig uit Leiden en thans gedeti neerd'. Deze was er met den vorigen ver dachte steeds op uit geweest om de scha pen te slachten. De officier zag in hem den hoofddader, terwijl de president hem op het schandalige van zijn gedrag wees, om, terwijl de schapen nog leefden, er de stukken vet uit te snijden. Dé officier acht te dezen verdachte meer strafbaar dan de vorige, waarbij nog komt, dat hij reeds tweemaal wegens diefstal veorordeeld is. Tegen hem eischte de officier dan ook twee jaar en drie maanden gevangenisstraf. In beide zaken werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. ZEVEN JAAR WEGENS POGING TOT DOODSLAG. De Haarlemsche rechtbank heeft den 46 jarigen koopman C. D., die in den nacht van den eersten Februari in een volks logement te Haarlem een aanslag pleegde op een 26-jarige vrouw, met wie hij een liefdesverhouding had gehal, veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Na het on dergaan van deze straf zal D. ter beschik king van de regeering worden gesteld. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen D. vier jaar gevangenisstraf en ter beschikking van de regeering ge- eisoht. Journalist veroordeeld. Veertien dagen geleden had de officier van j'ustitie bij de HaarlemsChe rechtbank 200 boete subs. 50 dagen hechtenis geëischt tegen den 26- jariigen journalist A. S. te Zandvoort, wien smaadschrift ten laste was gelegd. S. had in een Zandvoortsch weekblad geschreven dat een met name genoemde ambtenaar van den distrilbutiedienst betrokken was bij den sluikhandel. De rechtbank heeft smaadschrift niet bewezen geacht, doch den journalist wegens eenvoudige béleedi- ging veroordeeld tot 100 boete subs. 30 dagen hechtenis. KERKNIEUWS EERSTE PONTIFICALE H. MIS VAN Mgr. W. MUTSAERTS. De nieuw-benoemde coadjutor-bisschop van het bisdom den Bosch, mgr. W. Mut- saerts, heeft gisteren, op den feestdag van de Zoete Lieve Vrouw, zijn eerste ponti ficale H. Mis in de St. Janskathedraal ge celebreerd. Oak thans weer was de St. Jan door een groote menigte gevuld, terwijl in de 'kanunnikenibanken het kathedraal ka pittel met mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch, had1 plaats gevonden. Mgr. Mutsaerts werd geassisteerd door mgr. Hendriks, vicaris-generaal van het bisdom, als presbyter assistens en door mgr. Goyarts en pastoor De Lange als troondiaken. De fraters en de kweekelingen van de Ohoorstraat en van de bisschoppelijke kweekschool voerden ander leiding van rector-cantus A. Knegtel de Gregoriaan- söhe misgezangen uit, terwijl aan een der altaren in de straalkapellen mgr. J. Bre- kelmans, deken der stad, de Kapittelmis opdroeg. De Bisschop van Luik, Z. H. Exc. Mgr. Kerckhofs heeft op 31 Mei j.l. te Banneux op plechtige wijze in tegenwoordigheid van circa 12.000 pelgrims Banneux als bede vaartplaats „erkend". De velen, die in dat Genade-oord bij de dagelijksohe processies welke nu reeds negen jaren voortduren hebben gebe den, te zamen met de honderd duizenden „dienaren der Maagd der Armen", over de wereld verspreid, zullen zich over deze er kening zeker veiheugen. PASTOOR G. CAARLS. t In den ouderdom van ruim 64 jaar is in het Sanatorium Heliomare te Wijk aan Zee overleden de zeereerw. heer H. G. Caarls, stichter en oud-pastoor van de parochie van den H. Nicolaas te Rotterdam. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 44) Marga staart op het onschuldige, ver kreukelde stuk papier. „Misschien is het 't beste, dat ik het meteen na het gebruik vernietig, nietwaar?" Mevrouw Scheele neemt haar het papier weer uit de hand. De voorkant is door een energieke hand beschreven. „Zeer geachte mevrouw Scheele", staat er boven. „Nee dat is een persoonlijke brief, dien hels ik nog noodig. Breng hem maar mee terug, ja?" Marga meent haar er op te moeten wij zen, dat dit toch wel een beetje omstan dig en niet heelemaal ongevaarlijk is. Ze zal het recept gauw even op een ander vel letje papier overschrijven. „Onzin, weert mevrouw Scheele af, „zoo overdreven bang behoeven we nu ook weer niet te zijn. Bovendien heb ik werkelijk geen minuut tijd meer. Nogmaals goeie reis, Marga. Tot ziens!" En weg is me vrouw dr. Scheele. Marga brengt den middag in het labo ratorium door en heeft dubbel zoo lang werk als anders. Twee-, drie maal contro leert ze de hoeveelheden der verschillen de ingrediënten, opdat ze toch maar geen fout zal maken. Want Marga weet heel goed, wat er voor het instituut van die on overtroffen, wereldberoemde lotion af hangt! Als ze eindelijk klaar is, steekt ze het briefje met het belangrijke recept in een zijvak van haar taschje. Bepaald behaaglijk is het haar daarbij niet te moede en ze denkt met een zekeren wrok aan mevrouw Scheele. Het beste zou het misschien zijn, als ze dat ding maar direct naar haar woning bracht. Maar daar voor heeft ze helaas werkelijk geen tijd meer. Ze kan nog juist naar het instituut terug rijden om haar koffertje te halen. De beide meisjes zijn, na afloop van den avondcursus, reeds lang verdwenen. Marga krabbelt een paar afscheidswoorden naast de telefoon en haast zich de trap af, Als er nu maar gauw en taxi komt. „Dat had ik al gedacht, dat u tot het laat ste oogenblik zou werken", 'zegt meneer Koekoek, terwijl hij haar beduidt vlug in te stappen. De kleine, roode kinderwagen suist door de straten en baant zich in een ongelooflijk korten tijd een weg naar het station. Marga is werkelijk blij toch aar dig van meneer Koekoek om haar naar den trein te brengen. Meneer Koekoek springt als een gummi bal niet haar koffer voor haar uit de trap Op. Intusschen zit Gabi in een der gemakke lijke fauteuils van een lunchroom tegen over dr. Prins. De stoel is goed, de thee is goed en de muziek is ook goed. Niet goed echter is, dat meneer Prins het nieuwe hoedje blijkbaar in het geheel niet opvalt, dat hij trouwens over het algemeen bitter weinig notitie van haar schijnt te nemen en veel te gauw het gesprek op hun ge meenschappelijke samenwerking brengt. Is Gabi nog iets bijzonders omtrent die ge heimzinnige juffrouw Faust te weten ge komen? Ja? Gabi knikt gewichtig en wipt bedacht zaam met haar been. O, Gabi heeft zoo veel te vertellen, zóóveel, dat ze eigenlijk niet goed weet, waarmee ze beginnen moet. Ze heeft meneer Prins ook zoo lang niet gezien Meneer Prins knikt berouwvol. Ja, ja, maar die vervelende zaken; ze laten een mensch zelfs geen tijd voor zijn allerbe langrijkste particuliere aangelegenheden! Gabi beschouwt dit als een compliment aan haar adres, voelt zich derhave wat ver zoend en begint te vertellen. Welnu, alles verloopt precies zoo, als Gabi vooruit heeft voorzien. Meneer Prins weet toch van de reorganisatie van het instituut, nietwaar? Mijn hemel, wat dat voor een werk is ge weest! En nu moeten de filialen natuur lijk eenzelfde verandering ondergaan. Er zijn tal van filialen in Duitschland, maar ook verscheidene in het buitenland. Maar v/at doet Marga nu? Ze heeft alleen maar belangstelling voor een enkel filiaal; ze gaat naar Kopenhagen! Ze zet hemel en aarde in beweging om naar Kopenhagen te kunnen komen. „Begrijpt u, meneer Prins? Naar Kopenhagen! En in Kopenhagen ze telt Esjeström A. G., onze grootste concur rent". Gabi knikt hem veelbeteekenend toe. „Ach, u bedoelt dus, dat die brave juf frouw Marga, als ze naar Kopenhagen gaat, wel een particulier zaakje met die heeren daar zal hebben op te knappen en de ge heimen van het instituut „Juist, ja, dat bedoel ik. En stelt u zich eens voor, wat dat kind voor een geluk heeft. Vanmiddag heeft mevrouw Scheele haar het geheime recept van onze „Lotion Malwida" gegeven, hoewel ik er zeker van ben, dat ze daar allang achter was geko men. Geeft dat goeie mensch haar toch waarachtig het recept, dat tot dusver nog niemand van ons te zien heeft gekregen. Het recept, waarvoor Ejeström ongetwij feld bereid zijn een kapitaal te betalen." Dr. Prins fluit zachtjes door zijn tanden, „Tjonge, tjonge, dat had nog leelijk kunnen afloopen, als die juffrouw Marga op reis was gegaan." „Maar ze gaat op reis", zegt Gabi. „Nee, ze gaat niet!" Het valt Gabi op, dat dr. Prins dat zoo kalm zegt. De zaak is toch werkelijk sensationeel genoeg! „Natuurlijk gaat ze, ze is zelfs al onder weg. Dat wil zeggen, nee, de trein gaat om acht, acht en twintig. En nu is het pas kwart voor „Wat?" Dr. Prins buigt zich in grenzen- looze verbazing ver over de tafel heen. „Gaat ze wel? Maar dat is toch heb je ooit van je leven Hij wil opspringen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2