DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jliamentje .J DINSDAG 7 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10295 S)e C^ki^cHcSoii^cmt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De goede gedachten Het is waar, dat de mensch, wat zijn ziele-leven betreft, leeft uit gedachten. Het is waar in zooverre het waar be hoort te zijn! Feitelijk is het maar al te dikwijls waar, dat de menschelijke hande lingen worden gedreven uit gedachten- looze sleur, worden gesteld zonder te den ken, onnadenkend. Herhaaldelijk hebben wij reeds gecon stateerd, dat een lichtzijde van dezen tijd is, dat de mensch door de levensomstan digheden wordt gedrongen, om zich te be zinnen, om na te denken, om waarlijk re delijk te handelen. En, hoewel nog maar al te velen zich nog niet uit hun geestelijk sleur-leven hebben losgewrongen, om te komen tot de ware geestelijke vrijheid, is toch ook onge twijfeld voor vele anderen deze tijd de aanleiding, om zichzelf op meer verant woorde wijze rekenschap te geven van hun leven, om dieper in te dringen in de be- teekenis en waarde van het leven, van hun persoonlijk leven. Dat is verblijdend. Er zijn vele middelen, om onszelf te ver rijken met gedachten, die voedsel en bouwstof zijn voor het ziele-leven. Er zijn vele middelen, die wij ook al 'ns hebben aangewezen. Voor katholieken zijn twee dier midde len: het lezen van de H. Schrift en het bidden en overwegen der kerkelijke litur gische gebeden. Geen van beide middelen zijn noodza kelijk. Maar voor zeer velen nuttig en ge- wenscht. Wie deze middelen kent en in staat is, ze te gebruiken, kan op schuldige wijze zichzelf onthouden een middel, om zijn ziele-leven te verbeteren, te veredelen, te verrijken. Wat de lezing van de H. Schrift betreft gidst de Warmondsche hoogleeraar prof. Stammeyer iederen Zaterdag voor de le zers van „De Leidsche Courant". Wij willen hier gaarne, voorzoover nog noodig, de aandacht vestigen op Missaal, Zondagsch Misboek en op de bekende boekjes, die aan verscheidene kerkên Zondags voor enkele centen te koop wor den aangeboden, waarin de Misgebeden voor den Zondag zijn opgenomen. Het lezen van de H. Schrift en het bid den en overwegen der kerkelijke liturgi sche gebeden zijn twee der bronnen, waar uit wij kostelijke spijs voor ons gedach ten-leven kunnen putten. Er zijn. zooals vanzelf spreekt, veel meer bronnen, van velerleiaard. De Vlaamsche dichter Gezelle zong. dat de goede gedachten hem invielen tijdens de H. Mis. Hier zingt hij: De goe de goe gedachten, ze komen^binst de Messe mij; De goe <3p goe gedachten, 't is Jesus zelf, Hij zendt ze mij; De goe de goe gedachten, 't is honingraat, 't is zalf voor mij, de goe de goe gedachten! Dat gedachten, goede gedachten van zulk een groote beteekenis zijn willen wij ons nog even laten zeggen door denzelfden dichter Gezelle: Vlugger als de wind die vliegt, en de losse boomen wiegt, gaan, mijn kind,, gedachten; dieper als onze ooge 'n kan peilen, in 't wijde uitgespan, peilen, kind, gedachten; hooger als de sterren staan, in de glimmende hemelbaan, staan, mijn kind, gedachten; wijder als dat wijde en wak uitgestrekte watervlak, strekken, kind, gedachten! Daarom is het zoo uitermate belangrijk, om aan ons gedachten-leven de grootste zorg te wijden. Moge dat leven sterk en zuiver zijn! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN SPELLING. A. F. Mirande geeft in het Nationale Dagblad de volgende beschouwing over het spellingsvraagstuk: „Wat maken onze kinderen een taalfou ten, „dat deden wij vroeger niet?" Wie hoorde nooit deze verzuchting! En toch, het woord „taalfout" is al mis. Een taalfout maakt hij die zegt: „Och, dat nou indirect niet", want hij bedoelt: „Och, dat nou direct niet". Hij maakt een taalfout, want hij zondigt tegen de taal. Onze verzuchters over hun of ande- rer kinderen maken in het gesprek dik wijls zulke taalfouten, dat men er van ijst. Zij bedoelen echter „spelfouten". Het is met die spelling een vreemd ding. De Middeleeuwer spelde op zijn manier, op den klank af, en iedereen had dan nog zijn eigen opvattingen. Toch baart de Mid- dcleeuwsche spelling ons geen moeilijkhe den. Vondel en de zijnen brachten een nieuwe orde. In de 19e eeuw kwam Sie- genbeek, die de spelling voor goed regel de. Toch leed het niet lang, of De Vries en Te Winkel stelden vele veranderingen en ook verbeteringen Voor. Toen dook Kol- lewijn op met zijn vereenvoudigde spelling, waarna de politiek zich in de zaak mengde NIEUWE WET TER ORDENING VAN HET SOCIALE LEVEN De centrale persdienst van het N. A. F. schrijft ons: De contouren der nieuwe so ciale ontwikkling teekenen zich af. Het gaat hier niet om een omvormingsproces, maar om het scheppen van nieuwe vormen. Wij geven hier de meening van den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront over de komende wetgeving ter ordening van het sociale leven. In die wet wordt het bedrijf of de on derneming gezien als organische en orga nisatorische eenheid, welke in de verhou ding tusschen werknemer en werkgever tot uiting moet komen. Beider verantwoor delijkheid en beider rechten en verplich tingen zuilen ten nauwste verband houden n et het hoogere belang, dat door beide g'.oepen in en door het werk gediend moet worden, n.l. de eenheid en gezonde ont wikkeling van de Nederlandsche Volksge meenschap. Daarom zijn de onderscheidingen werk nemer werkgever, welke op tegenstel lingen wijzen, die bij de vervulling van deze taak remmend kunnen werken, door de komende wet niet alleen in naam, doch ook in dezen terzijde gesteld. Dit brengt geen bevoogding van den bedrijfsleider mede, veeleer v/ordt de verantwoordelijk heid grooter, doch tevens is het karakter van de verantwoordelijkheid geheel ver anderd, dus gericht op het welzijn van het geheel bedrijf en in het bijzonder op het welzijn van allen, die in het bedrijf werken en als zoodanig als volwaardige medewerkers zijn te beschouwen. Dit zijn verplichtingen, welke de bedrijfsleider ten volle heeft te aanvaarden, doch daartegen over zullen zijn rechten ook ten volle ge- vaarborgd zijn. Doch niet alleen voor de afzonderlijke bedrijven, ook voor het bedrijfsleven als geheel zal de onverbrekelijke eenheid tot uiting komen. Om dit te bereiken zal een gevolmachtigde voor den arbeid ingesteld worden om dit bedrijfsleven als geheel te ordenen, opdat het zijn taak in dienst van de Nederlandsche volksgemeenschap naar behoor en zal kunnen verrichten. Het Nederlandsche Arbeidsfront zal ge heel in overeenstemming met zijn taak en als de wordende organisatie van alle Ne derlandsche werkers bij deze ordening me de een belangrijke bijdrage hebben te le veren' voor de verzorging van alle werkers in den ruimsten zin van het woord. Om aan het geheel een hecht fundament te ver- leenen. zal bovendien een raad van des kundigen den gevolmachtigde terzijde staan. Van dezen raad van deskundigen die voor de helft uit bedrijfsleiders, en voor de helft uit de andere medewerkers uit de bedrijven zal worden gevormd, kan ver wacht worden, dat hij in goede samenwer king de belangen van allen, die in het bedrijfsleven een taak van het geheele volk. en iedere minister een stelling aan zijn ambtstijdperk verbond. We weten nog allen van Marchant, die in zijn Haagschen wet- houdertijd een verwoed tegenstander, maar als minister een kampioen van de vereen voudigde spelling was. Het is thans zoo, dat een slimme H. B. S.-er die een fout maakt, zich altijd op een minister of geleerde kan beroepen om zijn woordbeeld te verdedigen. Wat in den tijd van Justus van Effen goed was, is nu net fout! Kan het verwonderen, dat onze leerlin gen, die niet alleen allerlei oude teksten lezen, maar ook Verschillende spellingstel sels hebben moeten eeren, de kluts kwijt raken, er niet meer om geven? En dan te weten, dat ze na hun eindexamen een boekje moeten koopen om wat hun elf jaar lang op school bijgebracht werd, weer af te leeren! Neen, de volwassenen, die zoo prat gaan op hun verleden, hebben ongelijk. De jeugd zit in de verdrukking, ze weten niet waar ze zich aan te houden hebben. Wie anders zijn daar de oorzaak van dan de huidige volwassenen? Een spelling kan men niet uittrekken als een jasje om een ander aan te doen. Het spellen is een werktuigelijke aangele genheid, de spelling moet een traditie wor den van vader op zoon. Het is eigenlijk geen wonder, dat al die ministers maar wat klungelden. Vooral toen men dat onzekere Indogermaansch er bij haalde (we spellen het zóó, omdat de Indo-Germanen het vermoedelijk zóó zeiden) was het hek van den dam, want nu ontbrandde de twist over het Indoger maansch, die op den rug van onze spelling en op den rug onzer jeugd werd uitge vochten. Zoo was er dan jarenlang een spelling strijd. Men heeft in de bladen kunnen le zen, dat er spoedig een oplossing komt. In dien deze Secretaris-Generaal (wat een mooi woord toch, letterlijk vertaald wil het zeggen: geheimschrijver algemeen) er in slaagt de zaak tot ieders bevrediging te regelen, zoodat niet alleen de school maar ook de Staat met al den aankleve van dien, het stelsel voor goed althans voor een eeuw minstens, aanvaardbaar vindt, dan heeft hij genoeg gedaan voor het Nederlandsche volk. Eén ding is echter zeker! Wanneer men ons den buigingsvorm wil ontne men, dan is de strijd niet beslecht, maar dan begint hij eerst goed. Want vrijwel alle nation aal-socialisten zul len zich verzetten tot het uiterste. Bo vendien staan ze niet alleen in dit ge val. Ook met een gedeeltelijke afschaf fing kunnen wij geen genoegen nemen, want afschaffen van den buigingsvorm beteekent taalverarming. Deze erfe nis van de democratie kunnen wij niet aanvaarden, zelfs niet onder voorrecht van boedelbeschrijving". HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Alexandrië, Suez, Port Said gebombardeerd Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: Aan het Egyptische front activiteit van gemotoriseerde afdeelingen en wederzijd- sche levendige activiteit van de artillerie. Aanvallen van vijandelijke gepantserde verkenningswagens werden overal snel af geslagen. Formaties van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht vielen troepenafdeelingen en autocolonnes met mitrailleurvuur aan en sloegen deze uiteen. Een zeer groot aantal vrachtauto's werd in brand geworpen of zwaar beschadigd. In verschillende luchtgevechten werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Eenheden van de Italiaansche lucht macht bombardeerden de haveninstallaties van Alexandrië, Suez en Port Said. Van de overdag uitgevoerde operaties keerden vier van onze vliegtuigen niet op hun steunpun ten terug. Het tot zinken brengen van een schip van 5.000 ton, waarvan in het weermachtsbe- richt van gisteren werd gemeld, dat het in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee was getorpedeerd, is bevestigd. In de omgeving van Lentini wierp een Engelsch vliegtuig gisteren enkele bom men neer. Er vielen hierdoor geen slachtij offers. Ook schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld Micabba op Malta doeltreffend gebombar deerd. Bij een andere actie hebben Duit- sche jagers een Spitfire vernield. DE STRIJD RONDOM EL ALAMEIN. Bij de gevechten in Noord-Afrika is het- den Duitschen en Italiaanschen troepen, naar het opperbevel van de weermacht me dedeelt. gelukt, aanvallen van vijande lijke tanks, die in het midden van de El Alamein-stellingen gericht waren op de bres, welke door de troepen der Spilmo- gendheden was geslagen, af te weren. Daarbij werden verscheidene Amerikaan- sche tanks vernietigd. Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen steunden de gevech ten van de Spiltroepen door aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties in het ge bied ten Zuiden van El Alamein. De auto colonnes, die het ravitailleeringsverkeer tusschen het kustgebied en de aan den Noordelijken rand van het Cattara-dal verschanste Britten in stand trachtten te houden, werden herhaaldelijk met zware bommen bestookt. In de met munitie en benzine geladen colonnes ontstonden tal rijke branden en ontploffingen. Verschei dene batterijen luchtdoelgeschut, welke in het steenachtige, slechts met kreupelhout bedekte terrein ten Zuid-Oosten van El Alamein waren ingegraven als verdediging tegen de Duitsche en Italiaansche pantser- formaties, werden door bomtreffers buiten gevecht gesteld. In luchtgevechten werden door Duitsche jagers 5 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 4 van het type Spitfire, neergeschoten. STAKING IN EGYPTE. Naar uit Cairo wordt gemeld, is een al- gemeene staking in de geheele Egyptische industrie uitgebroken. De Egyptische mi nister van sociale zaken, Abdel Hakk, heeft de arbeiders opgeroepen om voor Dinsdag den arbeid te hervatten, anders zal de re geering de arbeiders dwingen naar hun werkplaatsen terug te keeren. VERKEER TUSSCHEN PALESTINA EN EGYPTE GESTAAKT. Sedert acht dagen staat het civiele ver keer tusschen Palestina en Egypte stil. Naar voorts gemeld wordt, is op eenige be langrijke wegen in Egypte ieder particu lier verkeer verboden. De oorlog in Oost-Azië SJIMADA OVER DEN MILITAIREN TOESTAND. Evenals minister-president Tojo, die on der meer verklaarde, dat Japan in Oost- Azië thans een gebied van 50 millioen vierkanten kilometer beheerscht, heeft de minister van marine, Sjimada, een over zicht van den militairen toestand gegeven. Hij zeide, dat Japan zich thans strategisch in een volkomen veilige positie bevindt. Het Japansche operatiegebied strekt zich uit van de Aleoeten tot den Indischen Oceaan en Zuid-Afrika in het Westen en tot de Oost-Indische eilanden in het Zui den. Australië verkeert in het grootste ge vaar. Japan breidt voorts zijn operaties uit tot het Oosten der Stille Zuidzee, zoodat ook het vasteland van Noord-Amerika aan een ernstig gevaar is blootgesteld. Wat Ja pan een gevoel van kracht geeft, is ook het feit, dat de Europeesche spillanden hun verbazingwekkede militaire vorderin gen uitbreiden. Terwijl de Japansche over winningen in Oost-Azië grooten invloed op den oorlog in Europa hebben, zal de Duitsch-Italiaansche gevechtsactie voor- deelige gevolgen voor Japan hebben. De door de nauw verbonden mogendheden van het pact van drie gevoerde oorlog tot vernietiging van Engeland en de V. S. be vindt zich, aldus besloot Sjimada, op weg naar de eindoverwinning. De nieuwe ambassadeur der Sowjet-Unie in Japan, Jacob Alexandrowitsj Malid, zal, naar Domei meldt, op 9 Juli een bezoek brengen aan het keizerlijke paleis, tenein de zijn geloofsbrieven te overhandigen, benevens het schrijven betreffende de te rugroeping van den vorigen ambassadeur, Smetanin. De So wj et-ambassadeur, die vergezeld zal zijn door twaalf leden der ambassade, onder wie de ambassaderaad Dimitri Jukow. zal door den tenno en kei- 1 zerin in audiëntie ontvangen worden. GENERAAL-VELDMAAR- SCHALK VON RUNDSTEDT IN NEDERLAND Generaal-Veldmaarschalk Von Rund- stedt heeft in de laatste dagen in Ne derland vertoefd en in gezelschap van den bevelhebber der weermacht in Ne derland, generaal der vliegers Fr. Christiansen en andere hooge officie ren, een bezoek gebracht aan de troe pen van alle deelen der weermacht. Bij deze gelegenheid heeft hij ook de nieuwe versterkingswerken en zware batterijstellingen in het kustgebied be zichtigd. Uit New York wordt gemeld, dat da Duitsche opmarsch aan het Oostelijke front in de Ver. Staten ernstige bezorgdheid heeft doen ontstaan. De avondbladen van Maandag publiceeren de berichten over den Duitschen opmarsch met groote kop pen. De militaire criticus van de New York Times schrijft: „Men moet de nieuwe Duitsche overwinningen op het Sovjetle- ger verwachten. Hitier ziet van iedere sen. satie-overwinning af en leidt zijn troepen naar een gebied, dat hem een degelijke en vaststaande winst oplevert. Men kan niet ontkennen, dat Duitschland het groote zo- meroffensier is begonnen en dat het in mi litair opzicht den geallieerden verreweg de baas is." DE GEALLIEERDE SCHEEPSVERLÏEZEN Te Washington is officieel toegegeven, naar de zender Boston meldt, dat wederom drie geallieerde schepen door duikbooten der Spilmogendheden tot zinken zijn ge bracht. HALIFAX NAAR ENGELAND. De Britsche ambassadeur te Washington, lord Halifax, is, naar de Britsche berich tendienst meldt, naar Engeland gevlogen. DE PAUS HERSTELD. Woensdag zal de Paus, na zijn herstel, de gebruikelijke ontvangsten hervatten. De geneesheeren staan er echter op, dat de Paus geen langdurige toespraken houdt. Het paleis van Diocletianus t.° Soalato is, zoo als bekend, een der best bewaarde vormen en voorbeelden van de Romeinsche bouw kunst. Terstond na de bezetting van Dal- matië, vorig jaar, is dan ook een commis sie. die gevormd was uit leden van de Ita liaansche Acad., naar Spalato vertrokken om te zien, wat er van het gebouw over v/as en hoe het in den meest harmonischen zin kon worden bewaard, zoodat het volle dig tot zijn recht kon komen. De uitslag van dit onderzoek is door de commissie neergelegd in een werk, dat on der den titel „Roemisches Spalato" door de academie wordt uitgegeven. Dat men hier niet bang is om in groot- schen stijl te werk te gaan, bewijst het plan, dat geheel Spalato weer in harmonie wil brengen met het paleis. Het gebouw zelf wil men ook vrijleggen, zoodat het geheel in zijn ouden luister, als in Diocletianus' tijd, weer zal te zien zijn. BINNENLAND WINTERHULP. In de periode van 22 t/m 27 Juni 1942 is in totaal ontvangen 36.118.38 gld. DERDE MOEDERTEHUIS VAN DEN N. V. D. Gistermiddag is te Aalten het derde moedertehuis van den Nederlandschen Volksdienst officieel geopend. Het hotel Beskers met zijn mooien tuin, dat voor dit doel bijzonder geschikt is, werd van 1 Juli1 October door den N.V.D. gehuurd. Bij de opening waren o.a. aanwezig de burgemeesters van Aalten, Winterswijk, Dinxperloo, Lichtevoorde en Zelhem. Met ingang van 7 Juli is, ten behoeve van het Landbouw Crisisfonds, een heffing ingesteld terzake van het koopen van ha ver, bestemd om aan eigen dieren te ver voederen. Deze heffing bedraagt 3.50 per 100 KG. en is verschuldigd door een ieder, die ha ver als enkelvoudig product koopt voor zijn paarden, vee of andere dieren. Van de heffing zijn vrijgesteld veehouders, die kun nen aantoonen, dat ze hun geheelen door hen geteelden voorraad haver aan de P. I. C. A. hebben ingeleverd. De heffing moet worden voldaan aan dc P. I. C. A„ binnen wier werkgebied de be trokkene is gevestigd, tegelijk met het aan vragen van het bestelbiljet, waarop de ha ver mag worden aangekocht. EENHEIDSTOILETZEEP. Naar men ons in de kranten mede deelt, wasschon wij ons met luchtge- vulde eenheidstoiletzeep. Ik acht dit een belangrijke vooruitgang. De een- heidszeep, die ik tot nu toe gebruikte, was van een homoeopatische allure. Ik bedoel, dat ik met die zeep klei en aarde gebruikte om mij van het vuil der aarde te reinigen en daar had ik iets op tegen. Luchtgevulde eenheids toiletzeep lijkt mij iets hygiënischer. Maar hoe zit dat met die zeep? heb ik mij afgevraagd. Is die zeep hol en is die holle ruimte gevuld met lucht? Zoo ja, dan nadert deze fabricage be denkelijk dicht het soort handel, dat wij voorheen met boerenbedrog pleeg den aan te duiden. Men wascht zich dan immers met de wanden van zoo'n stuk zeep en als men denkt nog heel wat over te hebben is het ineens op. Of is de lucht op handige wijze met de zeep vermengd, zoodat het de zeep al leen maar wat poreuzer en luchtiger heeft gemaakt? Dan moeten de fabri kanten alleen nog maar een stapje verder gaan en zeep trachten te ver vaardigen van lucht alleen. Dan ste ken wij 's morgens onze handen uit het raam. plukken wat versche lucht en wasschon ons. Zoo zou de zeepdis- tributie tenminste zijn opgelost. Of het moest zijn, dat ook de lucht zou worden gedistribueerd en dat gebeurt reeds in zooverre wij moeten zorgen daarvan tusschen 12 en 4 uur voldoen de voorraad in huis te hebben, daar dat de gesloten tijd is en wij in dien tijd van de frissche lucht moeten af blijven. Maar 's nachts wasschen wij ons niet en 's morgens kunnen wij de ramen openzetten. Ik wil maar zeg gen, dat deze oplossing perspectieven opent voor de toekomst en misschien wordt de lucht nog wel eens een be langrijke factor in ons bestaan. Tenminste, als wij dan weer ieder uur van dag en nacht vrij kunnen ademhalen. voorwaarden vastgesteld voor werknemers in de suikerindustrie. Voor volwaardige ongeschoolde manne lijke werknemers van 23 jaar en ouder is het minimum-uui'loon vastgesteld op 40 cent; voor volwaardige jeugdige werkne mers van 15 jaar af is het minimum-loon bepaald op een percentage van dat voor volwassen werknemers. Voor el'ke maand dienstbetrekking zal een halve dag vacan- de worden gegeven. De opzeggingstermijn bedraagt in het algemeen een week. Voor werknemers van 25 jaar en ouder, die ge durende ten minste 3 jaar bij denzelfden werkgever in dienst zijn geweest, geldt een opzeggingstermijn van 2 weken. Voor het overige bevat de regeling on der meer bepalingen betreffende extra betaling bij overwerk en doorbetaling van het loon over Christelijke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling gaat in op 13 Juli 1942. UIT DE SUIKERINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant van 6 Juli 1942 heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeids- REGELING VAN ARBEIDSVOORWAAR DEN VOOR WERKNEMERS OP DUITSCHE MILITAIRE WERKEN. Blijkens de Staatscourant van 6 Juli 1942 heeft het College van Rijksbemidelaars, in aansluiting aan de regeling van arbeids voorwaarden voor werknemers op de vlieg velden, een regeling van arbeidsvoorwaar den vastgesteld voor werknemers, die werkzaam zijn bij Duitsche militaire wer ken met uitzondering van vliegvelden, en ondeibodds- en kleine herstellingswerken aan gebouwen. De regeling geldt voor de werknemers in het bouwbedrijf in ruimen zin (waaron der begrepen het straatmakers-, schilders-, steen- en houtgraniet- en stucadoordbe- drijf en het zwarte corps) en voor Chauf feurs. De werknemers zijn ingedeeld in ge schoolden, geoefenden en ongeschoolden. De provincies in Nederland zijn in 4 l'oon- gebieden verdeeld. Voor geschoolde vol slagen werknemers bedragen de uurloo- nen 6656 cent, voor geoefenden 6049 cent en 'voor ongeschoolden 5644 cent. Voor chauffeurs zijn de weekloonen (be rekend naar een 60-urige werkweek) be paald op 37.50 tot 32.50. Ook voor jeug dige werknemers van 18 jaar af zijn loo nen vastgesteld. Bij arbeid in tariefloon moet de gemid delde werknemer een inkomen verdienen, dat de vastgestelde uurloonen met 10 pet. overschrijdt. Verder mag een werkgever aan 30 pet. van de geschoolden een presta tietoelage betalen van 10 pet. van het uur loon, en aan 30 pet. van de geoefenden en ongeschoolden een prestatietoelage van 5 ct. Verder bevat de regeling bepalingen betreffende extra toeslag bij overwerk en bij nacht- en 'Zondagsarbeid, vergoeding van reiskosten en vergoeding van verblijf kosten aan gehuwden. DE PRIJZEN VAN KUNSTGEBITTEN. Nu er als grondstof voor de vervaardiging van kunstgebitten geen rubber meer be schikbaar wordt gesteld en daarvoor thans de veel duurdere kunsthars moet worden gebruikt, is voor kunstgebitten van dit laatste product de prijs vastgesteld. In de desbetreffende beschikking in de Staats courant zijn de maximum maakloonen en de maximum materiaal tarieven van kunst hars prothesen opgenomen, die door de ex ploitanten van tandtechnische laboratoria mogen worden berekend. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in de tarieven voor riekenfondsleden en armlastigen en die voor particuliere patiënten.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1