DUITSCHLAND MAANDAG 6 JULI 1942 STADSNIEUWS OPENING NIEUW N.S.B.-KRINGHUIS. De Kring Leiden der N.S.B. heeft Za terdagmiddag een nieuw tehuis betrokken in het pand Rapenburg 26, „het huis Mau- pertuus", ter gelegenheid waarvan een feestelijke marsch door de stad werd ge houden. Rond 3 uur verzamelden zich leden van Jeugdstorm, Politieke Organisatie en W.A. op het Stationsplein, vanwaar met trom mel, muziek en hoorngeschal naar de Beestenmarkt werd gemarcheerd. Daar werden eenige liederen gezongen, om ver volgens naar het Rapenburg te trekken, waar de deelnemers zich voor het nieu we kringhuis opstelden. Hier waren aanwezig de burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Ste- veninck. de Ortsgruppenleiter der N.S.D. A.P. Grönig en andere vertegenwoordigers dezer organisatie, afgevaardigden van P. O. en W.A., jhr. dr. C. G. S. Sandberg uit Voorschoten, enz. De Kringleider, de heer Th. Bergers, sprak een welkomstwoord tot de gasten en bracht dank aan allen, die aan de tot standkoming van dit huis hebben mede gewerkt. Hierna was het woord aan den waarne mend districtsleider, den heer Adena, die zeide, dat de beweging rechtr heeft op een waardig huis. Dat vindt men hier. Een vergelijking met het oude gebouw toont duidelijk, dat er een groote verbetering is tot stand gekomen. Gebleken is, dat de N. S.B.-beweging zich in Leiden gunstig ont wikkelt en spr. verwacht, dat dit nieuwe tehuis tot meerdere actie zal voeren. Spr. dankte voor de samenwerking met de N. S.V.O. en verklaarde het kringhuis ge opend. De heer Bergers herdacht de 8-jarige werkzaamheid in het vorige kringhuis, hij wees op de reorganisatie in de groeps- indeeling. waardoor grootere activiteit kan worden ontplooid, en dankte allen, die aan het tot stand komen van dit huis heb ben bijgedragen. Met den districtsleider begaven de gas ten zich vervolgens naar buiten. Terwijl alle verzamelden vervolgens den N.S.B.- groet brachten werden de vlaggen aan het nieuwe tehuis geheschen. Daarna sprak de heer Adena de aanwe zigen nogmaals toe. Hij wees erop, dat door de ingebruikname van dit nieuwe kringhuis nog meer dan voorheen de aan dacht op de N.S.B. zal zijn gevestigd. Daarom moeten allen propagandist zijn voor het Nat.-Socialisme in het algemeen en voor de N.S.B. in het bijzonder. Die propaganda moet voornamelijk bestaan uit voorbeeldig persoonlijk gedrag, waartoe spr. in het bijzonder de leden van den jeugdstorm aanspoorde. Eendrachtig samenwerken van P.O. en W.A. vraagt spr. hierna om deze-stad voor Mussert te winnen. Spr. bracht vervolgens dank aan allen, die hadden bijgedragen om dit Kringhuis als aanwinst voor de beweging te verkrij gen. Daarnaast wees spr. erop, dat de N. S.B.-ers hierdoor een verplichting op zich genomen hebben om mede te werken aan den opbouw in den geest van den nieuwen tijd. De lauwen wekte hij vervolgens op dit kringhuis te maken tot middelpunt der beweging, waar gewerkt en gestreden wordt voor de toekomst der volksgenoo- ten. Met Mussert voor volk en vaderland! Een driewerf houzee! volgde op deze toe-" spraak. Nadat het zesde couplet van het Wilhelmus was gespeeld, werd voor de autoriteiten gedefileerd. Vervolgens werd gemarcheerd naar de Steenstraat, waar de stoet werd ontbonden. Deze voor de N.S.B. belangrijke dag werd besloten met een kameraadschaps avond in de Stadsgehoorzaal. CHR. H.B.S. MET 5-J. C. A EN B. Toegelaten tot de eerste klasse: Attie Ackers, Jan Bakker. Hendrik Batelaan, Ben v. Bemmel, Jan de Bes, Kees Beijen, Ali Blansjaar. Koos Boom, Annie v. d. Bos, Mary de Bruyn, Huig den Butter, Jack Dragt, Wim Foks, Jan van Ginkel, Gradus Kamsteeg, Elly Klarenberg, Monna Kolff, Kees Krug, Renate Kunst, Dick Landman, Otto Leget, Johan Lek, Koos je Lindhout, Hans Lodder, Piet van Loo, Jan v. Ma meren, Kees Mekking, Bram Molenaar, Marinus Mulders, Jan Muller, Theus den Os, Jan Rakers, Jan v. d. Heyden, Jacob van Rijn, Willem Schaap, Bep Soenng, Kees Stafleu, Chris Steenwinkel, Dik Stig- ter, Bernard Stöver, Frederik van Veen, Gijs Verdoes, IsaacVerhoeven, Gerrit Verschoor, Willem Visch, Niko van Welze- nis, Ton Wendt, Aldie Wiersmga, Karei v. d. Wilk, Herman v. Zonneveld. Bevorderd naar 2e klasse: D. v. Bent veld G. K. Boon, J. J. Gijsman, D. W. de Haan, P. den Hartog, L. A. Knetsch, J. Mak W Molenaar, P. Mulder, M. Nederburgh, M. Nolles, L. H. J. Oehtman, M. Ouwehand, J. Parmentier, D. C. J. v. Peijpe, G. Sme- lik, W. G. Snellen, A. A. Staal, G. Veer man, M. Vlig, H. Hamel, R. E. v. Cittert, C. L. v. Dam, A. H. v. Dijk, P. v. Dijk, C. G. v. Es, D. Goldberg, M. de Jong, W. F. Korndörffer, Tj. Landmeter, A. v. d. Leer, F Montagne, M. Mulder, M. Sentel, M. Slot, W. C. Thijssen, F. Veen, Z. Veriiard, E. J. W. Vogelzang, J. Zandvliet, J. H. v. Zonneveld, M. v. d. Spek, J. Eigeman, J. D. Ruys. Afgewezen 10. Bevorderd naar de 3e klasse: K. P. Bak kers, L. Dijksman, J. M. Greive, J. Horten- sius, B. Jansen, M. C. Jelier, B. de Jong, J. de Jong, C. Kleer, C. Korenhoff, J. Lam mens, H. Luttje, J. A. Meertens, B. J. E. den Ós, H. v. d. Ruit, T. J. Somer, M. Ver boon. J. de Vos, W. v. Zijp, J. Adriaanse A. C. Barnhoorn, G. Bromelow, A. den Diikken, M. A. C. v. Dorp, M. G. Dijk, C. J. F. Kla.assen, A. J. v. Leeuwen, M. v. d. Marei, J. P. Nieuwenhuis, H. A. Ruwfoof, W. F. H. Somer, A. Spaanderman, C. J. Taat, H. Tifoboel, W. F. Verduyn, L. Ver loop, R. Weyschedé, P. C. Zwaan, M. A. Boot. Afgewezen 7. Bevorderd naar de 4e klasse: R. L. Bosch, H. L." Boter, N. Brouwer, J. W. Brijnen, L. W. Dekker, J. C. v. Egmond, H. M. Gijs man. A. Harmsen, J. Tha Jonkers, W. de Kier, J. Kruit, G. v. Leeuwen, N. Masurel, J. v. Nieuwkoop, J. A. Parmentier, J. P. v d. Reijden, W. Rienstra, J. A. Rietmul der, E. C. Sasburg, R. v. Til, H. de Tomibe, M. J. Veldihuy.zen van Zanten, N. Verkaik, C. M. van Weizen, M. v. d. Spek, H. L. Bo ter, J. Brouwer, O. M. Cupédo, H. C. Drijf hout v. Hoof, B. Galestien, J. de Geus, J. A. de Haan, P. v. Hoeken, G. Los, A. v. d. Marei, J. Meel, J. B. de Nie, W. Olivier, N. Oudöhoorn, H. A. M. Pen, L. v. d. Plas, L. C. de Raad. A. G. Rietveld, R. W. Veld'berg, W. de Visser, H. Vol'beda, W. v. d. Wel, M. Zonneheld, P. J. van Mullem, A. Thomas sen. Afgewezen 7. Bevorderd naar de 5e klasse (Lit. Econ. afd.): C. v. d. Berg, G. Bos, W. v. Dijk, W. J. den Haan, A. Jansze, J. Klijn, J. J. Leen- houts, Fr. v. d. Linden, W. Marijt, N. v. d. Meij, J. v. Oostenrijk, H. W. Pera, F. Gh. Sohiereck, C. Waterbeek. Afgewezen 4. Bevorderd naar de 5e klasse (math., phys. afd.). J. Allaart, H. Bodde Bouman, J. A. Brinks, F. V. R. Brobbel, K. G. Brummel, J. v. Driel, A. W. Drijfhout v. Hooff, B. G. v. d. Bos. C. H. Hogewoning, W. F. L. Keuls, A. Klein, T. Kralt, L. Kruyt, R. Lam mens, W. Mulder, J. de Neef, G. v. Nieuw koop, J. Pereboom, M. Riezelbos, J. W. Ruw- hof, J. A. Somerwil C. J. v. Til, A. Ver- gunst, J. Verkerk, K. Verloop, A. Verrips, P. W. Vogelaar, G. E. Vogelzang, J. D. Vis ser. Afgewezen 11. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Wat kan elke levensdag een kostbare ga ve Gods zijn! Als men hem weet te benut ten. Onze stadgenooten de Zusters Carmeli- tessen verstaan de kunst, den tijd goed te besteden! Vele uren van den dag brengen zij door in gebed en overweging en tóch verzetten ze iederen dag een groote hoeveel heid arbeid in onmiddellijken dienst van den hulpbehoevenden evenmensch na tuurlijk zonder eenig persoonlijk stoffelijk belang. Als een Zuster zóó 25 jaar lang in de Congregatie heeft geleefd, volgens de re gels, biddend, boetend en werkend dan is een reden om blij en dankbaar feest te vieren. Zuster Catharine heeft 2 Juli in het Moe derhuis te Sittard haar zilveren professie- feest gevierd. En gister is dit feest in huiselijken kring gevierd in het klooster Oude Vest 45. Het feest begon met een plechtige H. Mis, op gedragen door den zeereerw. pater J. Zon derland, Franciscaan, in de met veel zorg en smaak versierde kapel der Zusters. Zuster Catherina is bij velen bekend. Zij is werkzaam in de kinderbewaarplaats, geeft aan vele volwassenen godsdienston derricht. bezoekt gezinnen, waar haar hulp noodig is. Zuster Catherine (mej. D. Verkroost, 21 April 1877 te Waddinxveen geboren) is eerst op lateren tijd in de Congregatie getreden, is werkzaam geweest in de hui zen te Tilburg, Amsterdam, Haarlem, Sit tard, Egmond en woont sedert 6 jaar te Leiden. Er is te voren geen bekendheid gegeven aan dit jubileum. Achteraf maken wij er nu melding van; de velen, die Zuster Ca therine kennen, zullen alsnog in erkente lijkheid en dankbaarheid dit jubileum met haar meeviern! Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 6062. J. van Dam. Lei- muiden, Oude Wetering A. 54, 55 31 t/m 37. Scheepsbouwbedrijf en jachtwerfBoven genoemde zaaak is met ingang van den Isten Mei 1942 omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: Jacht werf van Dam en Zonen (B.P.). Venn.: J. van Dam Pzn.; P. van Dam; G. van Dam, Leimuiden; J. van Dam jr., Rijnsaterwou- de; W. F. van Dam en H. van Dam, Lei- muidien. Voor het te Utrecht door de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland afgeno men examen voor gasfitter, zijn geslaagd: T. de Jong te Katwijk a. d. Rijn, A. Klein- hout te Katwijk a. Zee, H. v. d. Meij te Leiden, C. Pieterse te Zoeterwoude, A. J. de Vrind te Leiden, B. L. Wallaart te Lei den, allen leerlingen van de gasfitterscur- sus der Vakavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Gisteren zijn in de Zweminrichting „De Zijl" in totaal 1788 baden genomen. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 4 Juli 20 uur tot Zaterdag 11 Juli 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Apolonie dr. van P. v. d. Reijden en A. Erades. Marinus Johan nes Gijsbertus zn. van H. M. L. Groenewe- gen en E. C. T. Alofs. O n d e r t r o u w d: W. D. A. v. d. Berg jm 27 j. en C. H. M. Bontje jd. 24 j. J. Blansjaar jm. 27 j. en A. M. v. d. Biezen jd. 20 j. H. A. J. Franke jm. 27 j. en W. A. Entzinger jd. 26 j. W. Freeke jm. 25 j. en A. F. Offenlberg jm. 27 j. J. Holi- lem jm. 27 j. en J. Ba velaar jd. 29 j. P. C. Lacourt jm. 26 j. en J. v. Houten jd. 22 j. F. Mieremet wedr. 53 j. en G. Tisseur wed. 52 j. C. A. Mostert jm. 23 j. en J. de Goey jd. 23 j. K. Pardon jm. 25 j. en A. M. Salman jd. 23 j. W. Groenewegen jm. 25 j. en R. J. E. Dane jd. 29 j. O v e r 1 e d e n: C. M. T. Westgeest dr. 9 jaar. 0MGEVIN6 HILLEGOM Personalia. Voor het examen gemeen te-administratie is geslaagd de heer W. A. Out, ambtenaar ter gemeentesecretarie al hier. Voor examen van onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs (akte B) slaagde mej. Mar Meijer alhier. Schaakclub Hillegom. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt: J. KoopJ. Balm 01; J. LangeveldG. Mooyekind 01; S. Lieverse<x. v. d. Ploeg afgebr.; L. C. M. KoekenP. Alleman 10; J. v. d. ZwetJ. Schrama 10; E. Th. La Fe- berP. Schrama 10; P. van der Mey Jr.— M. Seysener 10; B. WarmerdamTh. Warmerdam Jr. 01.' NOORDEN Personalia. Voor Mulo-examen is ge slaagd Riet Zuydervliet in het Moederhuis der Zusters van Liefde te Tilburg. DE LEIDSCHE COURANT NOOTDORP Voetbal. Donderdagavond kwart over acht zal de K.J.M.V. St. Paulus een geani meerde voetibal-wedstrijd spelen tegen de K.J.M.V. St. Albertus Magnus uit Leid- sdhendam. Het vorig jaar is Leidtsóhendam met een 32 overwinning vertrokken doch naar wij vernamen zal Nootdorp in het uiterste .geval slechts met gelijk spel tevre den zijn. STOMPWIJK Onderwijs-jubileum. Het was 12 y2 jaar geleden, dat mej. W. V. L. H. Wee- zenbeek werd aangesteld als onderwijzeres aan de R. K. Parochiale Jongensschool al hier. Daar mej. Weezenbeek in dit tijdvak zeer veel voor het onderwijs heeft gedaan kon deze dag niet ongemerkt gepasseerd worden. Des morgens gingen vrijwel alle schoolkinderen met een bijzondere intentie ter H. Tafel, waarbij onder dc H. Mis de gezangen door de kinderen werden ver tolkt. Onder den morgenschooltijd kwam pastoor J. D. Sistermans namens het schoolbestuur de jubilaresse complimen teeren en zijn waardeering uitspreken voor hetgeen mej. Weezenbeek ten gunste van de jeugd van deze parochie heeft verricht. Als stoffelijk blijk van waardeering bood hij haar een boekwerk aan. Vervolgens voerde het woord het hoofd van de school de heer J. Boogmans. Ook deze spreker bracht hulde aan de onderwijzeres, die haar taak steeds op voorbeeldige wijze heeft vervuld. Mede namens het overige onderwijzend personeel van de school bood spr. een boekwerk aan op opvoedkundig gebied. Een der schoolkinderen sprak daar na nog een kort woord waarna aan de on derwijzeres bloemen en bonbons werden aangeboden. Voor mej. Weezenbeek was deze onverwachte hulde ongetwijfeld een aangename verrassing, welke zij alleszins verdiend heeft. Sportfeest. Gisteren heeft de K.J.M.V. St. Lauren- tius een groot opgezette sportdemonstratie gehouden op het terrein aan de Meerlaan achter Het Blesse Paard. Aan de wedstrij den werd deelgenomen door de zusterver- eenigingen uit Leiden, Voorschoten en Den Haag. Leidschendam en Nootdorp waren verhinderd. Om 12 uur werden de wedstrij den geopend door den voorzitter van de afdeeling Stompwijk, den heer P. Hooge- veen, waarna door allen het Bondslied werd gezongen. De moderator, kapelaan A. Ham- merstein sprak vervolgens nog een kort welkomstwoord, waarbij hij elke vereeni ging succes toewenschte. Zonder tusschen- pauze is daarna gespeeld om de uitgeloofde prijzen. De uitslag, welke te ongeveer half zes bekend gemaakt kon worden was als volgt: Hardloopen: Stompwijk 28 pnt., Voor schoten 28 pnt., Leiden 25 pnt., den Haag 19 pnt. Vèrspringen: Stompwijk 30 pnt., Voor schoten 26 pnt., den Haag 24 pnt., Leiden 20 pnt. De verste sprong was voor Voor schoten met 5.90. meter. Estafette 4 maal 100 m.: Voorschoten 16 pnt., Leiden 12 pnt., Stompwijk 8 pnt., den Haag 4 pnt. Touwtrekken: Stompwijk 16 pnt., den Haag 12 pnt., Voorschoten 8 pnt., Leiden '4 pnt. Hieruit volet. dat totaal werden behaald door Stompwijk 82 punten. Voorschoten 78, Leiden 61 en den Haag 59 punten. Stomp wijk had dus den eersten prijs behaald, be staand uit een beker, en Voorschoten den tweeden prijs, bestaande uit een medaille. De wedstrijd handbal had tot resultaat, dat de finale gespeeld werd door Stomp wijk tegen Voorschoten. Hoewel beide par tijen zeer mooi spel te zien gaven behaal de Stompwijk ook hier de overhand met 21, zoodat Stompwijk ook voor handbal de beker in de wacht sleepte en Voorscho ten de lauwerkrans behaalde. De wedstrij den hadden, ondanks het warme weer, veel belangstelling. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. Zaterdagmiddag werd in de Brugstraat de 48-jarige H. v. W. alhier door een passeerende vrachtauto, bestuurd door L. J. W. uit Leiden, aangereden. De man liep behalve beschadigde kleeding, schaafwonden aan arm, heup en beide beenen op. REEUWIJK Zilveren Kloosterjubileum. Op 10 Ju li a.s. hoopt de eerw. Zuster Bernarda in de wereld Martha Maria Kaas, haar 25-ja- rig klooster-juibileum in de congregatie van de Zusters van het H. Hart van Moerdijk te herdenken. Reeds vele jaren is Zuster Bernarda hoofd der school, waarvan sinds twee jaar aan de St. Josephs Oho ol alhier. Vrijdag 10 Juli zal dit feit door de school kinderen feestelijk worden herdacht, ter wijl des avond van 8 tot 9 uur aan het Zus tershuis gelegenheid zal zijn tot felicitee- ren. ZOETERWOUDE Personalia. Geslaagd zijn voor het middenstandsdiploma „Algemeene Handels kennis" de heeren: J. J. J. Noordman, J. A. Straathof, J. v. Teylingen, J. H. J. Welp. leerlingen van den heer P. H. J. E. Beereboom. Geboren: Johannes Ohristiaan z. van Ohr. H. van Mil en J. van der Zon. Adriana Gerardus d. van F. Klein en A. J. van der Poel. Wilhelmus Theodorus z. van L. H. Kerkvliet en C. M. Opdam. Overleden: G. Witvliet 89 j. wedr. van W. Bakker. J. Verra 85 j. wed. van B. de Cler. G. Th. F. Spiegeler z. 5 jaar. WILT U IETS WETEN? Vraag Heeft een dienstbode, die op den 28sten van de maand zonder opgaaf van reden plotseling haar dienst verlaat, recht op het loon gedurende die maand. Antwoord: Neen, wie zonder geldi ge reden de dienstbetrekking tusschentijds verbreekt, zonder in acht neming van de opzegtermijn, is aan de gedupeerde partij zelfs een boete verschuldigd, gelijk aan het loon gedurende den opzegtermijn, in dit geval één maand. STRIJDT VOOR EUROPA Russische aanval afgeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 6 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De operaties in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front verloopen volgens de plannen. Sterke vijandelijke strijd krachten, die ten westen van den Don zijn ingesloten, staan voor hun vernietiging. Nieuwe door pantserwagens gesteunde ontlastingsaanvallen dpr bolsjewisten stortten ineen. De luchtmacht steunde met sterke strijdkrachten de operaties en deed zware aanvallen op het vijandelijke ravitaillee- ringsverkeer op wegen en spoorlijnen. Ten Noorden van Orel viel de vijand met ster ke strijdkrachten, gesteund door talrijke pantserwagens en formaties van de lucht macht, aan. Hij werd soms in een tegen aanval, met zware, bloedige verliezen af geslagen. Talrijke vijandelijke pantserwa gens werden vernietigd. De gevechten du ren nog voort. In het gebied van Rzjef werd de eigen aanval voortgezet. In hevige luchtgevechten gisteren over dag schoten Duitsche jagers aan het Oos telijke front 127 vijandelijke vliegtuigen neer, waarbij slechts drie eigen toestellen verloren gingen. In Egypte duren de gevechten om de El Alameinstelling voort. Luchtstrijdkrachten bombardeerden de haveninstallaties van Alexandrië en Port Said en vielen Britsche concentraties van pantserwagens en auto's aan. Op Malta veroorzaakten aanvallen over dag en des nachts van Duitsche gevechts vliegtuigen vrij zware branden in de instal laties van het vliegveld La Venezia. Nieuwe wet ter ordening van het sociale leven. De centrale persdienest van het N. A. F. schrijft ons: Ofschoon ook thans nog niet voor ieder duidelijk zichbaar, begint zich voor dege nen, die scherp weten op te merken, tegen den achtergrond van de krijgsgebeurtenis- sen een nieuwe Europa af te teekenen. Een ruimte, welke gegrondvest is op een nood zakelijken samengang van allen, die door sociale, economische en niet in de laatste plaats gemeenschappelijke raskenmerken tezamen behooren, begint onder den naam „Groot-Europeesche ievensruimte" dage lijks meer tot werkelijkheid te worden. In deze Europeesche ruimte zal Neder land een belangrijke taak te vervullen heb ben. In vele opzichten zal dit echter een heroriënteering en nieuwe instelling ver langen, welke in scherpe tegenstelling staat met onze oriënteering in het verleden. Met name het bedrijfsleven, en alles wat daar mede samengaat, zal een radicale verande ring hebben te ondergaan, en wel omdat dit bedrijfsleven r.iet meer kan worden gezien als een afzonderlijk organisme, onderwor pen aan uitsluitend eigen souvereine wet ten, doch als ondergeschikt element in het geheele samenstel van onderdeelen, waar uit de volksgemeenschap is opgebouwd. Het bedrijfsleven zal dus ondergeschikt, doch desniettemin in hooge mate belang rijk zijn. Vandaar dat van stonde af aan allen, die hun plaats binnen dat bedrijfs leven hebben, volkomen zullen moeten breken met de heersdhappij, die zij uit oefenden door middel van de internatio nale grootmachten en klassedogma's die hun nadeeiigen invloed in het verleden de den gelden. Kapitalisme én klassenstrijd, reeds in feite gebroken, zullen ook de gedaöhten- wereld van den Nederlandschen mensdh niet meer mogen beheerschen, dodh ver vangen moeten worden door nieuwe in zichten. Dit alles zal geen theorie kunnen blijven, doch daadwerkelijk tot uiting moe ten komen. In de plaats van verouderde wetten en inzichten zal binnenkort een nieuwe wet gesteld wonden, die de belan gen van den arbeidenden mensch zeker zal stellen en een richtsnoer zal zijn bij de leiding en verzorging van alle welkende Nederlanders. Deze wet ter ordening van het sociale leven heeft niet ten doel arbeid en bedrijfs leven binnen een nauw keurslijf te drin gen, doch zal de groote lijnen aangeven. De vragen van de dagelijksche praktijk zullen met de soepelheid, die vereischt wordt, door nadere uitvoeringsbesluiten en do medewerking van hen, die als vakman midden in het bedrijfsleven staan en bo vendien het vertrouwen der werkers ge nieten, in alle onderdeelen beantwoord worden. LAATSTE BERICHTEN GEEN SUIKER MEER OP DE JAM TOEWIJZINGEN. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat handelaren, die de jamtoewij zingen, waarop zij suiker wenschen te be trekken aan de Nederlandsche Meelcentrale opzenden, teneinde deze in te wisselen te gen suiker-toewijzingen hiertoe na Zater dag 11 Juli a.s. niet meer in de gelegenheid zullen worden gesteld. Na genoemden datum zullen zij op jam toewijzingen dus uitsluitend jam kunnen betrekken. JOODSCHE FIETSENZWENDELAARS. In-verscheidene gevallen zijn Joden, die door verkoop of ruil van rijwielen de ver ordening van den Commissaris-Generaal voor de veiligheid over rijwielen in Joodsch bezit van 22 Juni 1942 hadden overtreden, gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. De 16-jaiige J. Kuis is gisteravond bij het zwemmen in het Twente-Rijnkanaal nabij Enschede verdronken. Hoewel de jongen niet zwemmen kon, begaf hij zich toch te water. Hfj verdween onmiddellijk in de diepte. PAG. 3 DE BRAZILIAANSCHE KOFFIE- VERSCHEPINGEN NAAR DE VER. ST. Een aan de New Yorksche koffie- en sui- kerbeurs gericht telegram uit Rio de Ja neiro maakt er melding van, dat de Natio nale Koffieraad van Brazilië voor alle kof- fieverschepingen naar de Pacific-kust der Vereenigde Staten welke uit gebrek aan tonnage slechts ten deele per schip ver voerd kunnen worden en vanaf de haven der Golfkust verder per spoorweg naar de plaats van bestemming moet worden ver voerd, de minimum exportprijs met een halve dollarcent per lbs is verlaagd. Aan deze prijsverlaging is de bepaling vastge steld dat de exporteurs binnen veertien dagen na het uitladen van de koffie in een der havens van de Golfkust het bewijs die nen te leveren, dat de koffie werkelijk voor de westkust van de Vereenigde Staten bestemd is. Volgens Wallstreet Journal be- teekent deze prijsverlaging een tegemoet koming aan de duurdere transportkosten, welke de Noord-Amerikaansche importeurs voor hun rekening moeten nemen. De Bra- ziliaansche koffieraad heeft met deze re geling genoegen moeten nemen om den uitvoer niet nog verder te belemmeren. (Europapress). DE AMERIKAANSCHE RUBBER PRODUCTIE. Synthetische productie onbevredigend. In een conferentie van gedelegeerden der Amerikaansche Senasrt verklaarde de vertegenwoordiger der Goodriche Rubber Co. dat zijn onderneming een plan had uit gewerkt, volgens hetwelk de productie van synthetische rubber 150.000 ton zou bedra gen. Op de vraag, welke prijs voor dc syn thetische rubber moet worden berekend, gaf deze deskundige als zijn meening te kennen, dat 26 dollarcents per pond toe reikend moet worden geacht. Hij verklaar de verder dat de tot dusver in de Ver eenigde Staten geproduceerde banden van synthetische rubber tegenover de banden, van natuurrubber vervaardigd zijn, een mindere houdbaarheid aanwijzen, zulks in tegenstelling met de productie in Europa, waar autobanden van synthetische rubber worden geproduceerd, welke in de practijk een grootere houdbaarheid vertoonden dan de banden, welke van natuurrubber wer den vervaardigd. Zelfs onder de meest gun stige omstandigheden lag de houdbaarheid der banden, welke van synthetische rubber werden vervaardigd, nog 10 pet. beneden de houdbaarheid van banden van natuur rubber. (Europapress). MARKTBERICHTEN KATWIJK A. D .RIJN, 4 Juli. Veiling. Per 100 Kg.: Prei 5.407. Vroege aard appelen 8.50, idem Drielin/gen 5. Per 100 bos: Radijs f 1.401.80, Raapstelen 5.107. Slaiuitjes 7.102.50, Bospeen 10.4017. Per 100 st.: Natuursla f 1.20 1.50. ROELOFARENDSVEEN, 4 Juli. Veiling. Peulen 20.afw. 16.doperwten 20, capucijneres 20.krombekken f 20. afwijkende doperwten 16.tuinboonen 13.snijboonen 40.—, idem afw. 32, stoofsla 7.per 100 kg., augurken IV 3.504.10 per 25 kg. sla 2.per 100 stuks, aardbeien 36 cent per kg. VINKEVEEN, 3 J<uli. Veiling. Per 100 Kg. Peulen f 20, Doperwten f 20, Tuin boonen 13, Kassnijiboonen f 40, Staimsper- cieboonen 40, Tomaten 36, Stoofsla 7, Aardbeien 35, Rabarber f 7, Spina zie 10, Spitskool 8, Groene kool f 8, Per 100 st. Bloemkool f 414, Komkom mers 615, Kropsla 1.502. Per 1*00 bas: Bospeen f 10, Peterselie f 4. Officieele Mededeelingen TELERSPRIJZEN EN REGELING POOTAARDAPPELEN OOGST 1942. In aansluiting op de publicatie inzake de telersprijzen van door den N. A. K. goedgekeurde pootaardappelen, oogst 1942, deelt de Onderbedrijfsorganisatie voor zaaizaad en pootgoed mede, dat hierin de volgende correcites moeten worden aange bracht. Ie De genoemde minimum- en maxi mumprijzen voor goedgekeurd pootgoed van de rassen van groep 2, 3 en 4, klasse a en b zijn bedoeld voor klasse a en ta ster. 2e. De maximumprijs voor vroegge- rooid a-pootgoed voor dc rassen van groep 3 maat 25/28 en 28/35 is 15.30 en niet /15.20. 3e. De onder b. van de toelichting ge roemde b-klasse met zijn b-ster klasse Onder b-ster (ook wel genoemd b-plus) -perceelen worden verstaan die perceelen, welke door den N. A. K. met deze keu- ringsletter worden aangeduid. Er wordt op gewezen, dat er geen be zwaar tegen bestaat, op grond van de ge publiceerde telersprijzen, thans reeds af spraken voor verkoop van goedgekeurd pootgoed te maken tusschen telers en han delaren. Een uitzondering vormen echter: a. eersteling a, b en c 35/55; b. furore, in dustrie a, b en c 45/opw., die derhalve voorloopig niet verhandeld! mogen worden. Zoolang de handelsmarges voor het ver handelen van pootgoed van den oogst 1942 nog niet zijn bekend gemaakt, is doorver koop door handelaren echter niet mogelijk. De marges zullen binenkort bekend ge maakt worden. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat het aankoopen en verhan delen van pootaardappelen als veldgewas in het algemeen verboden is. Over eenigen tijd zal worden medegedeeld, in hoeverre op dit verbod uitzonderingen kunnen wor den toegestaan ten aanzien van uitsluitend vroeg-gerooid pootgoed. De voorschriften, waaraan telers en han delaren bij het afleveren en verhandelen van pootgoed zullen zijn gebonden, zijn in voorbereiding en zullen eveneens zoo spoe dig mogelijk gepubliceerd worden. Voor- koopen en afspraken, welke in strijd zijn met de binnenkort te stellen voorschrifto»- zullen niet worden nagekomen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3