^rt mJ Castella Qdêufótfé'"*'' MAANDAG 6 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 21 i Fr. Schneiders. Leiden WEERBERICHT Zon onder 10.06 uur Maandagavond. Zon op 5.24 uur Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 6 Juli: De maan komt Maandagnacht om 1.45 uur op en gaat Maandagmiddag om 3 07 uur onder. 7 Juli: De maan komt Dinsdagnacht om 2.09 uur op en gaat Woensdagmiddag om 4.12 uur onder. 8 Juli: De maan komt Woensdagnacht om 2.34 uur op en gaat Woensdagnamiddag om 5.15 onder. 9 Juli: De maan komt Donderdagnacht om 3.03 uur op en gaat Donderdagavond cm 6.16 uur onder. 10 Juli: De maan komt Vrijdagochtend om 3.35 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.13 uur onder. 11 Juli: De maan komt Zaterdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Zaterdagavond om 8.07 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zondagmorgen om 4.56 uur op en gaat Zondagavond om 8.54 uur onder. (Nieuwe maan). Zweminr.: „De Zijl", 21 gr. C. GEMENGDE BERICHTEN Bij het baden verdronken. Zaterdag middag is de 15-jarige C. van Spanje bij het baden in het meertje van de grinde- rij van de Linne te Roermond verdronken. Zondagmiddag ongeveer 3 uur werd het 12-jarig zoontje van den heer W. Brouns uit Heel vermist. Na lang dreggen werd het lijk in de Heelder Peel gevon den, waar de jongen bij het baden ver dronken was. Zondagmiddag is in de Wetering na bij de Kesselsche hut onder de gemeente Alem de 24-jarige C. v. Berkom uit Oss bij het zwemmen verdronken. Te Velsen zijn gistermiddag twee per sonen bij het zwemmen in het Zijkanaal B. verdronken. De 19-jarige A. Tromp te Zandvoort, liet zich aan een roeiboot voort, trekken. Het touw brak en de jongeman verdween in de diepte. In de onmiddellijke nabijheid van deze plek is korten tijd later de 31-jarige A. B., wonende in de IJken- straat te IJmuiden-Oost, bij het zwemmen verdronken. Gistermiddag is bij het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam de 14-jarige Piet Wijntjes, wonende in de Slaghekstraat al daar, verdronken. Hoewel de jongen door burgers spoedig uit het water was gehaald, mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Ernstig auto-ongeluk. Zondagmorgen is een auto met vier inzittenden op den ouden Vlissingscheweg te Middelburg te gen een boom aangereden. Van de inzit tenden werd de 22-jarige mej. J. D. Domi- nicus het ergst verwond; zij is in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Haar verloofde, de 27-jarige boek houder Plantenburg uit Voorburg en de bouwkundige Lavaleye, 43 jaar oud, uit Rotterdam, werden ook naar het zieken huis vervoerd, doch konden na onderzoek dit weer verlaten. De vierde inzittende, de 25-jarige apothekers-assisaente mej. Poell, werd naar huis vervoerd, zij had een her senschudding. Door trein gedood. Op het spoorweg snijpunt aan de Aert Heyselaan te Vught waren twee wegwerkers bezig met hun werkzaamheden, toen twee treinen naar en van Tilburg elkaar hier passeerden. De arbeiders gingen voor den trein naar Til burg opzij, doch door den tweeden trein, dien zij niet hadden gezien, werden zjj ver rast. Een van hen, de ongehuwde A. See- gers uit Breda, werd gegrepen en over grooten afstand meegesleurd, de ander kon nog tijdig terzijde springen en be kwam geen letsel. Met zware verwondin gen werd het slachtoffer naar het zieken huis getransporteerd, waar de ongelukki ge korten tijd later is overleden. SPORT ATHLETIEK NATIONALE ESTAFETTE KAMPIOENSCHAPPEN. Onder vrij veel belangstelling werden gistermiddag op de Sintelbaan te Amster dam de nationale estafettekampioenschap pen gehouden, waarbij verschillende nieu we Nederlandsche records werden geves tigd. Bij de 10 x 100 meter heeren heb ben AAC en AC '23 een nek aan nek race geleverd. De zesde loopers van beide ver- eenigingen raakten echter met elkaar in botsing, waarbij AAC 1923 den estafette- stok verloor en den strijd moest staken. Bij de 4 x 100 meter heeren had AC '23 na de eerste tweehonderd meter de lei ding, het wisselen tusschen Takken en Martin mislukte echter gedeeltelijk, waar door de voorsprong tenniet ging en AAC de overwinning wist te behalen. Osendarp wist op de 4 x 400 meter als laatste loo- per heel gemakkelijk de overwinning op Bakels van de AAC te behalen. Frits de Ruyter en de Roode gaven bij de 4 x 1500 meter heeren fraaie races te zien. Bij de 10 x 100 meter heeren werd Hol land, Leiden derde, evenals in de 4 x 1500 meter. Wedstrijden te Schiedam. Bij de wedstrijd van S.V.V. in het Sterrebosch te Schiedam liet op de 1500 M. de Holland man Vis zulk een eindsprint zien, dat hij vanuit de 4e positie in de laatste ronde nog keurig wist te zegevieren in 4 min. 30.2 sec., waardoor hij naar de B-klasse promoveert. G. Zijlstra uit Alp hen maakte gedurende de drie finales 800 m C. den besten tijd. n.L 2 m. 8.8 sec. een zeer goede prestatie, evenals Joppe (Trek vogels) welke als winnaar van een andere groep 2 m. 10 sec. noteerde, gaat hij naar de B-klasse. Pro Patria won vrij ruim de 4 x 100 me ter jongens en AAV '36 (Alphen) vrij ruim hetzelfde nummer voor de heeren in 46.8 sec. Uitermate spannend was de strijd op de Zweedsche kl. C tusschen SCR, DOCOS (Leiden) en Minerva (Rotterdam). Tot aan het laatste wissel zaten de ploegen dicht bijeen en op de laatste 100 meter vochten Rietveld en Dubbeld zij aan zij totdat Dubbeld de rood-grijzen op de streep een haarbreed voorsprong bezorg de. Tijden Minerva 2.15.4; 2. SCR 2.15.4; 3. DOCOS 2.16.8. Bij de eerste finale Zweedsche est. AB gaf Jaap Zaal de AAV '36 reeds op de eerste 400 meter een goe den voorsprong, zoodat Burgmans cs. er wel voor zorgden dat de AAV '36 deze fi nale won in den mooien tijd van 2.8.4 voor Pro Patria en Sparta (Dordrecht). Door Docos werden de volgende pres taties geleverd: 100 yards: Stumpel en Le Rutte beide vierde in him serie; 300 M. B.- klasse. Finale: 2 Witteman 33.5 sec. Ko- gelstooten: v. d. Hoeven 8.28 M. Discuswer pen: v. d. Hoeven 28.75 M., A. Gieske 30.15. Vèrspringen: Schouten 5.89 M., Le Rutte 5.78, A. Gieske 5.49 M. Een drietal sprongen van Stumpel werden niet erkend. Hoog springen met aanloop: 4. Schouten 1,575. Reizevoort 1.55, Bergers 1.55. Op het num mer 3000 M. moest Dubbelaar, na 2000 M. de kop gehouden te hebben, door een voet blessure de strijd staken. Vèrspringen Ju nioren: Pley 5.09, Bresser: 4.95. De esta fetteploeg 4 x 100 werd vierde in 50.5 sec. De Olympische estafetteploeg werd derde in 2 min. 16.8 sec. Weer 'n wereldrecord van Gunder Haegg. De Zweed Gunder Haegg heeft dezer dagen een tweede wereldrecordpo ging ondernomen, welke eveneens met succes is bekroond. In het uitverkochte stadion te Stockholm gelukte het hem het wereldrecord over 2 mijlen van de Fin Taisto Maeki van 8 min. 53.2 sec., dat deze in 1939 te Helsinki vestigde, op 8 min. 47.8 te brengen. Ook ditmaal was Arne An- dersson tweede en ook hij bleef onder het oude wereldrecord door den afstand in 8- min. 51.4 sec. af te leggen. Doodelijke val van glazenwasscher. Zaterdagmiddag is de 29-jarige glazen- wasscher A. W. M. uit de Herzogstraat te Den Haag bij werkzaamheden aan een perceel aan de Waldeck Pyrmontkade na bij de Schuytstraat van een ladder geval len. De man werd zoo, ernstig gewond, dat hij tijdens de overbrenging naar het zie kenhuis aan de Zuidwal is overleden. Portefeuille met ƒ12.000 gerold. Een inwoner van de hoofdstad, die met een portefeuille, waarin 12000 gulden was ge borgen, eenige café's in het centrum had bezocht, bemerkte op een gegeven mo-, ment, dat hij zijn portefeuille was kwijt geraakt. De politie tracht thans uit te zoe ken waar en door wien de portefeuille is ontvreemd. R.K. Ver. v. Kraam verzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le BINNENVESTORACHT 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 uur tot bet verstrekken van de gewenschte inlichtingen. 7522 Telef. 23420, b.g.g. inlicht K06. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgraebt30 37-122 £Uwigie. DINSDAG 7 Juli. Mis v. d. H.H. Cyrillus en Methodius, Bisschoppen en Belijders: Sacerdotes. Gloria. 2e gebed v. h. Kerk wijdingsoctaaf; 3e v. d. H. Willibaldus, Bis schop en Belijder (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 4e voor den vrede. Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: DINSDAG. Mis v. d. H.H. Cyrillus en Methodius: Sacerdotes. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. GYMNASTIEK Excelsior. De Leidsche Gymnastiek en Schermvereeniging „Excelsior" hield op 4 Juli in den tuin van „Oud Hortuszicht" wedstrijden voor adspiranten aangesloten bij de Leidsche Turnkring. De heer A. Metz kon na afloop de volgende prijzen uitreiken: 3 kamp meisjes: D.O.S. Alphen met 45 p. een le prijs; Concordia, Leiden met 44.5 p. een le prijs; Brunhilde, Leiden met 43.5 p. een le prijs; H.B.S., Oegstgeest met 43.5 p. een le prijs; W.I.èK, Wassenaar met 43.' p. een le prijs; D.O.S., Noordwijk met 37.5 p. een 3e prijs. 3 kamp jongens: D.O.S. Alphen met 37.5 p. een 3e prijs. Eigen gekozen oefeningen: Brunhilde, Leiden met 78 p. een le prijs; D.O.S. Al phen met 68.5 p. een 2e prijs. De heer M. Galjaard reikte tevens aan de deelnemende vereenigingen een herin neringslint namens „Excelsior" uit. VOETBAL HELMONDMAURITS 1—5. Maurits eerste-klasser. Voor ongeveer 8000 toeschouwers wist Maurits gistermiddag na een spannenden strijd een welverdiende 51 zege op Hel mond te behalen en daarmede tevens het eerste-klasseschap te veroveren. De stand met rust was 11. Schalke kampioen van Duitschland. Ruim negentig duizend toeschouwers wa ren gistermiddag in het Olympisch sta dion te Berlijn getuigen van een interes santen wedstrijd om het voetbalkampioen schap van Duitschland, waarin Schalke uit Gelsenkirchen met een fraaie over winning op Vienna uit Weenen op den be geerden titel beslag legde. CRICKET L.C.C.Sparta. Gewonnen door LCC met 35 runs. Sparta 81 (J. Sonneveld 12, J. v. d. Voort 15, L. de Bruyn 20, W. Schilthuis 11). A. Harmsen 6 voor 20, T. Kantebeen 3 voor 22. LCC 116 (C. J. Metsch 15, P. Kantebeen 22. T. Kantebeen 22, A. Harmsen 12, A. Tiebergen 31) F. Schilthuis 2 voor 26, H. Wenzeker 5 voor 40, J. Sonneveld 2 voor 10. WATERPOLO Waterpolo-tournooi. Morgenavond om kwart over zeven zal in de zweminrichting „De Zijl" het waterpolotournooi om de Le- Zooals de vervaarlijke kogel te groot is voor den mond van het schiet-apparaat, zoo zijn de groote schuimbellen van de normale tandpasta's te groot om te kunnen binnendringen in de zeer kleine holten van uw gebit. Daar ls Castella voor noodig, die Perldon bevat, waar door schuimbelletjes worden gevormd, zóó klein, dat zij kunnen doordringen in holten, zoo klein als een naaldeprik! fchuimende TANDPASTA «El 200 II GOED 160-124 D^BBELM^Nf pelaar-prijzen plaats hebben. Het programma luidt als volgt: 7.157.28 De Zijl 2Poelmeer 2, H. v. d. Reijden; 7 30—7.49 De Zijl I—Poelmeer I, H. v. d. Resijden. 7.50—8.10 rust. 8.11^8.24 Poel- meser 2LZC 2 A. H. van Egmond; 8.26 8.45 L.Z.C. I—De Zijl I B. Molenaar; 8.47 9.00 L.Z.C. 2De Zijl 2, B. Moolenaar; 9.029.21 Poelmeer IL.Z.C. I N. J. Moo- nen. Wedstrijden A. Z. C. Woensdagavond worden in Alphen's zwembad de volgende wedstrijden gespeeld: Dames: A. Z. C. IBoskoop II. Heeren: A. Z. C. IIBodegraven I. A. Z. C. IIIBodegraven III. ROEIEN „Die Leythe', Op Zaterdag jl. des mid dags en des avonds, hield de Leidsche Roei en Zeilvereeniging „Die Leythe" haar on derlinge wedstrijden. De animo voor deze wedstrijden was zeer groot en de strijd in de verschillende nummers meermalen bui- tengewon spannend. „Die Leythe" hoopt op de wedstrijden was zeer groot en de strijd in de verschillende nummers meer malen buitengewoon spannend. „Die Ley the" hoopt op de wedstrijden van de Wes telijke Roeibond, die in October te Leiden zullen worden gehouden, met goede, veel belovende ploegen'voor den dag te kunnen komen. De uitslagen waren als volgt: Damesnummers: Overnaadsche Vier: G. A. Fiihri Snethlage (bg.), T. de Rook, M. Somerwil, L. Verschoor (slag), stuurman J. Somerwil. Werries: L. Schijfsma; Over naadsche Twee: G. A. Führi Snethlage, T. de Rook. Oars-booten: H. Zekveld, S. van Dorsten. Skif: G. A. Fiihri Snethlage. Heerennummers: Overnaadsche Vier: A. Landaal (bg.), W. van Prooyen, L. Krol, J. Somerwil (slag), stuurman H. Ruys. Wer ries: P. Breuning. Overnaadsche Twee: A. Landaal, J. Somerwil. Oars-booten: A. Lin- denbergh, C. Morsch; Skif gevorderden: J. Somerwil. Skif beginnelingen: C. Ouds hoorn. ZEILEN NAT. OEFENWEDSTRIJDEN NED. ROEI- EN ZEIL VER. Op de Westeinder plassen werd gisteren gestart in de valken-, de draken- en de re- genbogklasse, waarbij de belangstelling vooral uitging naar de draken. Warner had een goede start, en was bij de tweede ron de zelfs nog even voor, maar moest toen het veld ruimen voor Nathan. Bij de regenbogen zag Berghoef Jr. zich voor een te zware taak gesteld om het op te nemen tegen van Staveren. Hollandia wist ook nu weer te zegevieren. De uitslagen zijn: Valkenklasse: 1. Grambinus, stuurman L. Broer; 2. Emoe, st. M. van den Arend; 3. Zeevogel, st. A. van Huyven. Drakenklasse: 1. Brasemermeer, st. Na than, 2. Vliegende Hollander, st. Warner; 3. Tijl Uilenspiegel, st. Blikman. Regenbogklasse: 1. Hollandia, st. van Sta veren; 2. Stokpaardje, st. H. Berghoef. WIELRENNEN Piet van Kempen wint te Kapellebrug. Zondag werd op de wielerbaan te Kapel lebrug (Belgi) een wielerwedstrijd ge houden, waar Piet van Kempen in den om nium voor koppels eerste werd met van Swelm. De wedstrijd ging over drie man ches. De uitslagen luiden: 1. P. van Kempen van Swelm, 2. Thyssenvan Simaeys. Wielercriterium te Brussel. In het wielercriterium te Brussel eindigde Pelle- naers, na 150 M. voor de eindstreep de lei ding te hebben gehad, door een onregel matigheid als negende. Schulte werd door bandenpech uitgeschakeld. Winnaar werd Albert Ramon uit Brugge, die den afstand van 100 K.M. aflegde in 2 uur. 34 min. 35 sec. De ronde van Heerlen. In de derde duivelsrit te Heerlen wist Pellenaers de overwinning te behalen in 3 uur, 14 min. 18 sec. Arie van Vliet winnaar te Parijs. De groote prijs van Parijs voor beroepssprin ters werd op de baan in Vincennes verre den, waarbij Scherens een nederlaag leed. Or.ze landgenoot Arie van Vliet werd win naar in 12 1 sec. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voorloopig geborgen. Vrijgesproken. H. van D. te Leidschendam werd door den Officier gekenschetst als werk schuw. Buiten diverse diefstallen had hij ook reeds zes jaar in Veenhuizen doorge bracht. Thans had de politie hem weer des nachts uit een auto gehaald, waar hij zijn nachtverblijf had opgeslagen. De politierechter verschafte hem thans voor geruimen tijd onderdak, door hem twee jaar naar Veenhuizen te zenden. Mej. E. M. v. d. B. te Voorschoten zou teekenborden weggenomen hebben van leerlingen van het instituut Wullings, die deze leerlingen bij het verlaten van de school hadden achtergelaten. Zij zeide toe stemming daèrtoe te hebben gekregen van de eigenares van de school, maar de direc teur bestreed zulks weer. De Officier eischte evenwel 10 boete. De Politierechter achtte het bewijs hier niet geleverd en sprak van een zekere wrij ving tusschen de eigenares en de directeur van de school, waarvan verdachte niet de dupe mag worden. Hij sprak haar vrij. Voedingsgewassen in eigen tuin Boerenkool. Boerenkool is niet erg kieskeurig. In iedere grondsoort wil ze groeien; zoowel in lichte zandgronden als in zware klei en vochtige zwarte veengronden. Bovendien is boerenkool een sterke plant, die zich in den heeten zomertijd ge makkelijker dan vele anderen laat ver planten. Doordat ze tot laat in den herfst blijft doorgroeien, leent ze zich zoo uitste kend voor nateelt van andere gewassen, zooals peulvruchten, vroege aardappelen enz. Omstreeks half Juni wordt gewoonlijk de eerste boerenkool geplant. Desge- wenscht kan die aanplanting gedurende de geheele maand Juli tot begin Augustus worden voortgezet. De onderlinge afstand, waarop ze geplant worden, bedraagt 50 a 60 cm. Bij droog weer worden de uitgeplante boerenkoolplan ten natuurlijk voldoende aangegoten. Voor zoover zulks wenschelijk blijkt, kan men in Juni of Juli door toe diening van wat koegier of salpeterstik- stofmest den groei bevorderen. Indien men ze pas laat heeft geplant, of wanneer de grond zeer arm is, kan een dergelijke na- bemesting wel noodzakelijk zijn. Men pleegt de boerenkool ook wel in Juni of Juli om de andere rij tusschen middel- vroege aardappelen te planten, b.v. tus schen eigenheimers. Nadat deze dan om streeks Augustus of September zijn ge rooid, blijft de boerenkool op het veld doorgroeien. Zooals bekend is, wordt de boerenkool in den winter van het veld ge oogst. Zaaien in tijden van droogte en zonnehitte. Einde Juni of in den aanvang van Juli kunnen nog worden gezaaid: kropsla, ra- menas, wortelen, postelein, andijvie, peter selie, selderij, spinazie, koolrapen, chinee sche kool en de lange, witte zomerradijs. Bij vochtig weer levert de ontkieming van deze zaden geen zwarigheden op. Indien daarentegen de grond kurkdroog is en da gelijks door de verzengende zonnestralen wordt beschenen, dan komt er ondanks het sproeien van menig zaaisel soms wei nig of niets terecht. Wil men in zulk een droogte- en hitte- periode gaan zaaien, dan is het wensche lijk, dat de grond eenige uren te voren met flinke hoeveelheden water nat wordt gemaakt. Niet alleen de bovengrond, doch ook de ondergrond moet vochtig zijn. In dien vochtigen grond worden dan de zaden uitgezaaid. Om te voorkomen, dat de aarde reeds spoedig daarna weer gaat uitdrogen, pleegt men er wel zakken over uit te sprei den. Die natte zakken houden den grond ndet alleen vochtig, doch geven voor de pas ontsproten kiemplantjes ook een wel kome beschutting tegen de verzengende zonnestralen. Wanneer de jonge plantjes tenslotte goed en wel boven den grond staan, worden de zakken verwijderd. Men zorge er echter voor, dat de aarde vochtig blijft. Aldus kan men in de heete zomerperiode de zaaisels van diverse groenten vrijwaren tegen mislukking. Maakt van uw tuinafval een composthoop! Zooals bekend is, zijn de meststoffen in deze tijdsomstandigheden schaarsch gewor den. Dit geldt niet uitsluitend voor kunst mest, doch ook de natuunmest was dit voor jaar moeilijker verkrijgbaar dan gewoon lijk. Dit kan ook een komend seizoen wel weer het geval zijn. Maakt daarom reeds thans ergens op een verloren (hoekje van Uw tuin een compost hoop, waarin Uw tuinafval tot organische mest kan verteeren. Op zoo'n composthoop wordt het tuinafval in de gedaante van koolbladeren, boombladeren, ziektevrij aardappel- en boonenloof en groene on kruiden (die nog geen zaden dragen) enz. samengebracht. Voorts kan men er ook nog slotbagger, wat zwarte aarde, turf molm, kortstroo, kaf, kroos en de mest van konijnen, pluimvee of van andere huisdie ren aan toevoegen. De inhoud van een beerput mag er ook wel aan worden toe gevoegd. Om ammoniakverlies van de dierlijke mest te voorkomen is het het beste de com posthoop op een beschaduwde plek aan te leggen en steeds met ruigte of tuinafval af te dekken. Teneinde uitdroging door de wind tegen te gaan is het wel wenschelijk om ze goed aan te trappen. Aldus ontstaan er na verrotting van al deze stoffen in zulk een composthoop een uitstekende humusrijke natuurmest, die het komend jaar de opbrengst van Uw tuin ten goede zal komen. Om de verrotting te versnellen wordt deze composthoop na eenige maanden met een vork of greep eens omgezet en daarna weer vastgetrapt. In schrale zandgronden of zware klei geeft dergelijke compost een welkome aanvul ling van den humusvoorraad. Laat daarom dus geen tuinafval verlo ren gaan. Chineesche kool. Wij vervolgen hier onze serie voorlich tende artikelen ten behoeve van hen, die hun siertuin hebben dienstbaar gemaakt aan de teelt van voedingsgewassen. Deze wenken worden opgesteld in samenwer king met den Tuinbouwvoorlichtingsdienst van de Directie van den Landbouw. In dit artikel wordt aan de Chineesche kool aan dacht gewijd. De Chineesche kool, ook wel genoemd Cantonner Witkrop, wordt van begin Juli af gezaaid en is daardoor ook geschikt om voor nateelt in toepassing te worden ge bracht. Indien men ze reeds eerder in den zomer zaait, dan bestaat een grootere kans, dat ze door de zomerhitte gaat doorschie ten. Naar verkiezing kan men de Chinee sche kool direct te bestemder plaatse zeaien en dan later uitdunnen of ze nader hand verplanten. De planten komen «in alle twee gevallen op een onderlingen afstand van 40 a 45 cm. Zeer dankbaar reageert de Chineesche kool op een ruime gift van stik- stofmest. Hiervoor kan zoowel kalksalpe- ter als koegier of beer worden gebruikt. Bovendien moet de grond voldoende voch tig zijn en de noodige losheid bezitten. Op arme, droge gronden komt er van dit pro duct weinig of niets terecht. Op goede gronden kan dit gewas in Juli nog worden geteeld na vroege aardappelen, tuinboonen of doperwten. In den loop Van den nazo mer of in de eerste herfstmaanden ontwik kelen zich de langwerpige crême-witte kroppen, welke in October, November en December worden gegeten. Bij gunstige groeivoorwaarden kan de Chineesche kool wel een gewicht van 1 k 1% kg. bereiken. In verband met het gevaar voor aantasting door de knolvoetziekte houde men bij dit gewas ook rekening met vruchtwisseling. Men teele ze derhalve als nabouw op de zelfde hoek grond niet na andere koolge wassen. LAND- EN TUINBOUW Konijnen kennen geen onkruiden. De aandacht van de konijnenhouders wordt er op gevestigd; dat, wat zij onkruiden noe men voor hun dieren geen onkruiden zijn. Voor de konijnen is het geen waardelooze rommel, doch een waardevol onderdeel van het voedselrantsoen. Van de onkruiden, die zich uitstekend als voedsel voor konijnen leenen, noemen wij nog: de heel jonge versche plantjes van de brandnetel, die dus nog niet „bran den", het in groote massa's in tuinen, langs heggen en wegen voorkomende kleefkruid, de prachtige gele ganzebloemen, die aan een gele margriet doen denken, de ver schillende kamillesoorten, verzameld voor zij in vollen bloei staan, gemengd met an dere kruiden, de versche herik, eveneens gemengd, de herfstleeuwtand en de thrin- cia, ook wel veulenbloem genoemd, gelijk waardig met de paardebloem, de op de zandgronden voorkomende reigersbek, die echter slechts betrekkelijk geringe hoe veelheden groenvoer oplevert, de algemeen op zandige akkers en langs wegen voorko mende kroonhals met zijn kleine lichtblau we tot witte bloemen, en de cichorei op zee- en rivierklei. Dit alles eten konijnen graag. Voor de onkruiden stellen wij u daarom een nieu wen naam voor: konijnenkruiden. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 7 JULI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en ochtendgymn. —(7.00 BNO: Nieuwsb.). 8.00 BNO: Nieuwsb. 8.15 Pol. week- praatje. 8.30 Gevar. progr. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Melodisten. 10.00 Piano voor dracht. 10.25 Gram. 11.00 Vrouwenmozaiek. 11.20 Salonorkest. 12.00 Amabile-Sextet. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuwsb. 13.00 Otto Hen driks en zijn orkest. 14.00 Haarlemsche Orkestvereeniging. 16.00 Voor de zieken en gew. muz. 16.45 Sport. 17.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.15 BNO: Nieuwsb. 17.30 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest. 18.15 Gram. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsb. 19.05 Duitsche taalcur sus. 19.30 Het groote Omroeporkest. 20.30 Gram. Als intermezzi: Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.00 Bar-cabaret. 21.45 BNO: Nieuwsb. 22.00 Gram. Vanaf 22.15 Alleen vor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 22.15—24.00 Gram. HILVERSUM n, 301.5 M 6.45—3.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gram. (10.00 Mor genwijding). 11.00 Zang met piano. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuwsb. 13.00 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 13.15 Zang met piano. 14.00 Gram. 14.30 Gevar. progr. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voordracht met muz. omlijsting. 16.25 Cello en piano. 16.55 Piano. 17.15 B. N.O.: Nieuwsb. 17.30 Ensemble Jonny Ombach. 18.00 Van heinde, en verre klinkt het nieuws. 18.30 Gevar. progr. 19.15 Gram. 19.30 BNO: Nieuwsb. 19.40 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B. N.O.: Eng. uitz. (Voor de Radio-Cen traels: gram.). 20.15 Zang met piano. (Met toelichting). 20.45 Luisterspel. 21.30 Gram. 21.45 BNO: Nieuws en overz. 22.10 Avondwijding. 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma. 6.4524.00 Hilversum 1. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum 2. 22.1524.00 Du'itsoh Programma. 3e en 4e Programma. 7.0024.00 Duitsoh Programma. Eén Sigaretje.... (NA 2 DAGEN ROOKT HET NOG!) 'n Heel bosch en hectares hei kunnen in rook opgaan door één weggeworpen sigaretteneindje! Juist nü is dat verlies funest: er Is toch al zooveel hout gekapt! Juist nü geldt het dubbel: ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI (het Is trouwens ook streng verboden!) NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2