DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje. ZATERDAG 4 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10293 ^e£eidócli£0oii/tai/rifc Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA Meer dan 50.000 gevangenen bij Sebaslopol Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt: Ten Zuidwesten van Sebastopol staan de laatste overblijfselen van de bolsjewisti sche troepen op de uiterste landtong van het schiereiland Chersones voor hun ver nietiging. In den strijd om de vesting Se bastopol werden tot en met 2 Juli meer dan 50.000 gevangenen gemaakt; 21 pant serwagens, 503 stukken geschut, 662 gra naatwerpers, alsmede talrijke andere wa pens en oorlogsmateriaal van elke soort buitgemaakt of vernietigd. In het zeegebied voor de Krim brachten Duitsche en Italiaansche motortorpedoboo- ten drie gewapende vijandelijke bewakings vaartuigen tot zinken. Zij namen de over levenden gevangen. Aan de Zwarte Zeekust van de Kaukasus, alsmede in de Zee van Asof vielen ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers verscheidene havens aan met bijzonder suc ces o.a. Noworosiisk en Anapa, alsmede vijandelijke schepen. Een mijnenlegger en tien kustvaartuigen werden tot zinken ge bracht, vier topedojagers en zeven koop vaardijschepen alsmede een opleidings schip en een drijvend dok werden vernie tigend getroffen. In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front sloegen Duitsche en Italiaan sche troepen verscheidene plaatselijke 'aan vallen der bolsjewisten met zware, bloe dige verliezen af. De aanvalsoperaties van de Duitsche en verbonden troepen hebben over een breed te van bijna 300 K.M. het vijandelijke front doorbroken. De verbitterde tegenaanvallen van vijandelijke pantserbrigades werden met zware verliezen voor den vijand afge slagen. Alleen één snelle divisie vernietig de zonder eigen verliezen aan pantserwa gens in de periode van 28 Juni tot 2 Juli 100 bolsjewistische pantserwagens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden vijandelijke stellingen en ravitaileeringsbewegingen op wegen en spoorlijnen. In het gebied van Rzjef dron gen Duitsche troepen ondanks den taaien tegenstand de vijandelijke stellingen bin nen en veroverden verscheidene plaatsen. In de Kolabaai werden kade- en werf- installaties alsmede ravitaileeringsbedrij- ven van de havens Rosta en Moermansk opnieuw door bommen getroffen. In het stad- en havengebied werden branden ver oorzaakt. In Egypte werden bij de vergrooting van de doorbraak door de El Alamein-stelling verscheidene zwaar versterkte _steunpunten stormenderhand genomen. Meer dan 2.000 Britten werden gevangen genomen, 30 stukken geschut en talrijke pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Nachte lijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire installaties bij Alexan- drië. In het zeegebied ten Noordoosten van IJsland werd een koopvaardijschip van 1500 b.r.t. door een gevechtsvliegtuig tot zinken gebracht. Bij een korten aanval overdag van vijf Britsche bommenwerpers op de stad Flens burg verloor de vijand twee vliegtuigen. De burgerbevolking leed enkele verliezen. In den afgeloopen nacht wierp de Brit sche luchtmacht met vrij zwakke strijd krachten brand- en brisantbommen op de stad en buitenwijken van Bremen. De ver liezen onder de burgerbevolking zijn ge ring. Vooral in woonwijken ontstond brand schade. Veertien-der aanvallende bommen werpers werden neergeschoten. BOLSJEWIEKEN ERKENNEN VAL VAN SEBASTOPOL. Het Sovjet-Russische legerbericht van 3 Juli (middernachtsbericht) erkent officieel de inneming van Sebastopol en wel 50 uur na de publicatie van het Duitsche extra- bericht over den val der vesting. Egypte en de oorlog DE ACHTERVOLGING IN NOORD - AFRIKA. In Noord-Afrika zetten Duitsche ge vechtsvliegtuigen de achtervolging van de verslagen Britten met goede uitwerking voort. Haveninstallaties en spoorlijnen bij Burg el Arab, ten Westen van Alexandrië, werden aangevallen. Waargenomen kon worden, dat de belangrijke spoorweg naar Alexandië beschadigd is. Nieuw-Zeelandsche troepen hebben, naar Stefani meldt, als gevolg van den door de militaire gebeurtenissen in Egypte ontsta- nen toestand, de stad Cairo bezet. Omtrent de recente kabinetszitingen der Egyptische regeering zijn in Berlijn geen nauwkeurige berichten ontvangen. Men meent echter desondanks zich te kunnen voorstellen, welke thema's het Egyptische kabinet in het bijzonder daarbij hebben bezig gehouden. Naar Duitsche opvatting zal de Egyptische regeering stellig niet on bekend zijn met de stemming onder het Egyptische volk. Vooral echter zullen de Egyptenaren vreezen, dat de Britten, zoo- als in het geval van Birma, ook in hun land de tactiek der „verschroeide aarde" op een gegeven oogenblik zullen trachten uit te voeren. In de Wilhelmstrasse is gisteravond voor vertegenwoordigers der pers de tekst van de gemeenschappelijke Duitsch-Ita- liaansche verklaring ten aanzien van Egyp te opnieuw voorgelezen, waaruit blijkt, dat de operaties der Spilmogendheden in Noord-Afrika moeten dienen tot de bevrij ding van het Nabije Oosten van de Britsche heerschappij. Uit de strekking oezer ver klaring, zoo zegt men in toonaangevende kringen te Berlijn, blijkt zonder meer, dat daarmee ook de andere landen van het Nabije Oosten bedoeld worden, ook al wordt de verklaring zelf vooreerst slechts tot het dichtstbij liggende Egypte gericht. VERKLARING VAN DEN GROOT MOEFTI. De Groot Moefti van Jeruzalem heeft gisteren ten overstaan van vertegenwoor digers der wereldpers te Berlijn een ver klaring afgelegd, waarin hij o.m zegt: De geweldige overwinningen van de Duitsch-Italiaansche troepen hebben groo- te vreugde gewekt in het geheele Oosten en in het bijzonder bij alle Arabische vol ken. Deze overwinningen hebben de be wondering van alle Arabieren voor gene- raal-veldmaarschalk Rommel, voor zijn geniale strategie en de dapperheid der for maties der Spilmogendheden vergroot, aan gezien zij in den strijd tegen de gemeen schappelijke vijanden, Engeland en het Jo dendom, benevens tegen het gevaar van het bolsjewisme werden bevochten, dat na de bezetting van Iran nabuur is geworden van de Arabische landen. Algemeen gezien zul len deze successen een groot effect hebben cp het resultaat van den oorlog, want zij brengen Engelands nederlaag in dezen oor log dichterbij en beteekenen het begin van het einde van het Britsche Rijk. Egypte, dat het Engelsche imperialisme ruim zestig jaar uit eigen ervaring kent en vastbera den en intransigent bestrijdt, heeft geen dag den strijd van zijn vrijheid en onaf hankelijkheid vergeten. Egypte, dat zonder vrees tegen Engeland is opgestaan, zelfs toen dit in 1919 het hoogtepunt van zijn macht had bereikt, vat de berichten van de huidige gebeurtenissen met groote vol doening op en weet, dat het oogenblik ge komen is om zich definitief van de vreem de heerschappij te bevrijden en de onaf hankelijkheid van de Nijldelta te verwe zenlijken. De toekomst van Egypte zien al le Islamietische en Arabische volken met bijzondere belangstelling, gezien hun nau we betrekkingen met Egypte. Ik ben er ze ker van, dat Egypte, dat in het bezit is van het Suezkanaal, op grond van zijn on afhankelijkheid en zijn vriendschap met de Spilmogendheden de beste garant zal zijn voor de vrijheid en veiligheid van de zen internationalen waterweg. Ik ben er ze ker van, dat Egypte en alle overige Ara bische landen in het Nabije Oosten hun nationale doel in volledige vrijheid en sou- vereiniteit bereiken. DE FRANSCHE VLOOT IN DE HAVEN VAN ALEXANDRIë. De Fransche admiraliteit brengt de voorwaarden in herinnering, waarop de Fransche vloot, die in de wateren nabij Alexandrië voer, na den wapenstilstand in de Egyptische haven werd geinterneerd en deelt volgende nadere bijzondeheden mede. Tijdens den oorlog opereerden de En- gelsch-Fransche vloten gezamenlijk, zoodat men vaak gemengde eskaders aantrof. Bij de wapenstilstand lagen de Fransche eenheden achter in de haven voor anker. Zij kregen bevel naar Frankrijk terug te keeren. De Engelsche admiraliteit verzette Kaart van Pelt DE SPILEENHEDEN NADEREN ALEXANDRIë. De Duitsch-Italiaansche troepen zijn momenteel slechts 70 km. van Alexandrië verwijderd nadat zij de Britsche stellingen bij El Hamein (El Almein) hadden door broken. Het kaax*tje geeft het opmarschge bied aan van Mersa Matroe tot Alexandrië. Vanuit deze laatste plaats is een straal van 50 km. getrokken; in dit gebied hebben de Britsche strijdkrachten zich nu teruggetrokken. zich hiertegen en dreigde de schepen tot zinken te brengen. Na onderhandelingen tusschen admiraal Godefroy en den Engelschen admiraal Cun ningham werd de volgende regeling getrof fen. De oorlogsbodems zouden te Alexan drië voor den duur van den oorlog worden geinterneerd. Een gedeelte van hun brand stof alsmede de onmisbare bewapeningson- derdeelen zouden worden ontscheept. De schepen zouden echter niet worden bezet noch onder controle worden gesteld. Op grond van deze schikking is de toe stand tot op heden dezelfde, slechts zijn de oorspronkelijke bemanningen door het re- patrieeren van reservisten en zieken tot op een derde geslonken. GEMENGDE BERICHTEN De oorlog Ier zee Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, zijn door marine en luchtmacht in Juni de volgende vijande lijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: twee kruisers, zeven torpedojagers, twee duikbooten, elf motortorpedobooten, een mijnveger, een duikbootjager, zeven be- wakings- en convooieeringsvaartuigen, als mede een luchtafweer-vaartuig. Verder werden twee kruisers, vier tor- depojagers en een vrij groot aantal lichte oorlogsschepen beschadigd. De Britsche kruiser „Hermione" is, naar de Britsche berichtendienst officieel meldt, op de Middellandsche Zee bij convooiopera- ties verloren gegaan. Eveneens zijn vier Britsche en een vroegere Poolsche torpedo- bootjager verloren. Naar voorts uit Portorico gemeld wordt, is te San Juan de geheele uit 49 personen bestaande bemanning van het Braziliaan- sche vrachtschip „Pedrinhas" aangekomen. Volgens Amerikaansche berichten is dit schip den 26sten Juni op 400 mijl afstand van Portorico tot zinken gebracht. Aan de Mexicaansche kust is volgens het Amerikaansche departement van ma rine een middelmatige Britsche koopvaar der in den grond geboord. BINNENLAND DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 5 Juli tot en met 11 Juli a.s. elk der met „34a" gemerkte bonnen van de aardappe- lenkaart recht geeft op het koopen van 1 1/4 kg. aardappelen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat op Zaterdag 4 Juli geen aardappelen op genoemde bonnen mogen worden gekocht of verkocht, doch dat dit eerst mag ge schieden op Maandag 6 Juli a.s. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met „1 rantsoen aardappelen" gemerkte bon recht op het koopen van 2 1/2 kg. aardappelen. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van heden vitrage van kunstzijde en/of cel vezel niet meer tot de vrijgestelde artike len zal behooren. Deze vitrage kan der halve in den vervolge uitsluitend op leve ringsvergunning betrokken worden. Aan vragen hiervoor moeten bij de plaatselij ke distributiediensten worden ingediend. Oproep. Familieleden en kennissen van de in Ne- derlandsch-Indië geïnterneerde N.S.B.'ers en sympathiseerenden, die voorkomen op de lijst, afgedrukt in „Volk en Vaderland" van 13 Maart 1942, worden uitgenoodigd onder mededeeling van naam en voorlet ters, volledig adres en familierelatie, de volgende gegevens betreffende de geïnter neerden te verstrekken aan het hoofd kwartier der N.S.B., commissariaat Indi sche Zaken, Zeestraat 76, den Haag: laatst bekende woonplaats, bex-oep, leeftijd, ge huwd of ongehuwd, aantal en leeftijd der onverzorgde kinderen, eventueel andere persoonlijke omstandigheden, plannen tot repatrieering. Een lijst van geinterneerden zal op aan vraag worden toegezonden. Deze oproep geldt niet voor de belanghebbenden, die zich reeds schriftelijk of mondeling met genoemd hoofdkwartier in verbinding heb ben gesteld. VERORDENINGENBLAD NEDERLANDSCHE LANDSTAND Het verordeningenblad No. 1 van den Nederlandschen Landstand, dat verordenin gen, beschikkingen, bepalingen, e.d. bevat, die rechtskracht hebben voor de ledeiï van den Nederlandschen Landstand en waar van ieder, die op gebied van landbouw visscherij zijn belangen heeft, op de hoogte moet zijn. is verschenen bij de uitgeverij „Volk en Bodem" te Den Haag. Het eerste blad bevat de vex-ordening t.a.v. de be schikking gevende bevoegdheid. Hierin wordt door den boerenleider, het hoofd van den Nederlandschen Landstand, de be voegdheid tot het geven van beschikkingen aigekondigd. Voorts is een verordening op genomen tot bestrijding van het gevaar van kruisbestuiving bij het telen van groente zaden in de provincie Noord-Holland. Deze verordening, welke voor genoemd gebied van vér strekkende beteekenis is, ruimt op afdoende wijze den chaos op, welke bij deze teelt op sommige plaatsen nog be stond. Alle belanghebbenden wordt met klem aangeraden zich ten spoedigste van de betreffende artikelen op de hoogte te stellen, daar zij bij afkondiging op 2 Juli j.l. in werking zijn getreden. CHAUFFEUR DOOR GAS GEDOOD. Boven op een auto gevonden. Een 52-jarige chauffeur, werkzaam in een garage op den Amstelveenscheweg te Amsterdam, werd sedert gisterochtend vex*- I mist. Waar men ook zocht, men kon den man niet vinden, totdat men op de ge- dachte kwam, eens bovenop de gestalde auto's te gaan kijken. Op een der wagens, van een gasballon voorzien, vond men het lichaam van den chauffeur, die, bij nader onderzoek, door gasvex'stikking om het leven bleek te zijn gekomen. Vermoedelijk is de man bij wei-kzaamheden aan den bal lon, bedwelmd geraakt, met het bovenver melde droevige 'gevolg. De G.G. en G.D. heeft het lijk naar het Westex-gasthuis ver voerd. Meisje overreden en gedood. Gister middag is het 6-jarig dochtertje van de familie W. Klaassens te Winsum onder een zwaar beladen vrachtwagen geraakt. Het meisje bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en is eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleden. Onvoorzichtigheid met handgranaat liep gelukkig af. Een 13-jarig zoontje van de familie Kieft uit Zuid-Barger lïad een handgranaat gevonden, welke hij vandaag mee naar school nam. Door onvoorzichtig heid liet hij het gevaarlijke voorwerp in 3 e hoofdstraat te Emmen vallen, waarop een hevige ontploffing volgde. Een kame raad van den jongen wex-d door een weg springende scherf aan het been gewond, doch kon, na in het Diaconessenhuis te zijn verbonden, te voet naar zijn woning gaan. Voor-ts werden vier winkelruiten vernield, zoodat dit ongeval gelukkig nog bijzonder goed is afgeloopen. In verband hiermede wordt nogmaals in herixinering gebracht, dat gevonden projectielen door de vinders niet mogen worden aangeraakt of vervoerd doch dat deze verplicht zijn onverwijld de naastbij zijnde politiepost van hun vondst op de hoogte te stellen. Dieven plunderen een wijnkelder. De brutaliteit, die inbrekex-s soms aan den dag leggen, is grenzeloos. Dit hebben de bewo- nex-s van een villa aan den Utrechtscheweg te Hilversum kunnen constateeren uit een bezoek, dat inbrekers aan hun woning heb ben gebracht. Terwijl de bewoners rustig op de bovenverdieping "7°oen, hebben de inbrekers niet alleen b.'J den alles gron dig doox-zocht en o.a. geld en distributie bescheiden buit gemaakt, zij hebben er ook een „feestje" aangericht met wijn, bonbons, koekjes en dergelijke, terwijl zij tenslotte via de achtergelegen heide in een gestolen karretje, gepakt in gestolen lakens, eenige honderden flesschen wijn uit den wijnkel der benevens een hoeveelheid levensmid delen meevoerden, hetgeen in enkele ma len moet zijn geschied Honderdduizend pakjes shampoo. Een juffrouw in het noorden des lands had haar kapitaaltje belegd in pakjes shampoo. Zij had 100.000 pakjes bijeen en achtte in ver band met de heerschende zeepschaarschte, de conjunctuur gunstig, om met haar sham poo op de zwarte markt te verschijnen. De vx-ouw riep de tusschenkomst in van twee heeren. De dienst van den C.C.C.D. was echter juist op het goede oogenblik op de hoogte om direct te kunnen ingrijpen. De beide heeren zijn gearresteerd en de 100.000 pakjes zijn in beslag genomen. De gearresteerden hadden ook nog xnxim 9000 prima oude sigaren bij zich. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal ten nadeele van den N. A. D. H. P. afkomstig uit Amsterdam, had in Januari van dit jaar, uit het centrale ma gazijn van den Nederlandschen Arbeids dienst teLeidschend am talrijke goederen ontvreemd, zooals blauwe mari netruien. werkschoenen, werkjassen enz., enz., welke voorwerpen verkocht voor een sigarettencentje. Bovendien had hij nog een horloge gestolen van een kameraad, met wien hij op dezelfde kamer lag. Dit DE VLAG. Ik heb zoo vaak aan onze vlag gedacht Vooral bij 't wilde waaien van de winden; Die wappert even fier bij dag en nacht Als om voor ons den juisten weg te vinden. En in de vouwen van dat dunne doek Staat de historie van ons land ge schreven, Veel duidelijker dan in menig boek, Een boek is dood en deze vlag is leven. Zij bindt geslachten innig aan elkaar, Zij bindt het heden vast aan het verleden, Zij is 't symbool in dagen van gevaar-, Om haar wordt steeds het slagveld weer betreden. Als geen klaroenstoot het ooit deed of doet, Schalt het bij 't voortwaarts trekken uit haar vouwen: Komt, volgt mij na in nood en helden moed, In vast geloof, in geestdrift en ver trouwen. Zij is een veldheer, die van kleuren houdt, Die toont zij, hooggedragen, aan de scharen, Bloedrood, sneeuwwit, blauw als de hemel blauwt En onbevreesd in stormen en gevaren. In haar leeft steeds hetzelfde ideaal, Zij draagt onz' eigen innigste gedach ten Geestdriftig in een hooggeheven schaal Langs lichte dagen en dooi*, donk're nachten. Rond haar zijn in den hoogsten ster vensnood De jongemannen voor hun grond gevallen, Zij wapperde, wit, blauw en bloedig rood, En zij bedekte fier die helden allen. In strijd en nood, steeds was zij waar en echt En smeedde 't volk aaneen met deze keten: Van liefde, eer, van waarheid en van recht, Zij werd ons zichtbaar wapperend geweten. Zoo zou 'k haar alle dagen willen zien Al wapp'rend in den wind van onze daken, Ik zie dan nog den hemel bovendien Die haar tot paladijn heeft willen maken. Ik heb zoo vaak aan deze vlag gedacht, Vooral bjj 't wilde waaien van de winden; Die wappert nog zoo fier bij dag en nacht Als om voor ons den juisten weg te vinden. VJ laatste vond de officier al heel erg. De eisch werd dan ook zes maanden gevange nisstraf. Uitspraak, omdat verdachte nog een blanco strafx-egister heeft, vier maan den gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Heling. Mej. J. v. d. B. teLeidschendam had voor x-esp. 1.75 en f 1.50 een werk jas en een dito broek gekocht, welke van diefstal afkomstig waren. Zij had ontkend geweten te hebben, dat deze kleedingstuk- ken gestolen waren, maar het verbaal wees uit, dat ze er zelf om gevraagd had. Eisch en uitspraak werden hier een geldboete van 20 subs. 20 dagen. De fabrieksarbeider T. B. uit Leid- schendam had eveneens kleedingstuk- ken gekocht, welke van diefstal afkomstig waren. Ook zijn verdediging was, dat hij niet geweten had, dat het gestolen waar was. Hier werden eisch en uitspraak 25 subs. 25 dagen De School voor Grafische Vakken te Utrecht herdacht Donderdag haar 7de lustrum, ter gelegenheid waarvan de leeraren met leerlingen en oud-leer lingen in den Utrechtschen Raadskelder aan een gemeenschappelijken maaltijd aanzaten Pax Holland-De Haan m Tijdens een aanval door Duitsche stuka's op vijandelijke stellingen werd ook dit sovjet-luchtafweergeschut door een voltreffer vernietigd Transatlantic- Recla-P.K. Ohmeijer-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1