(oppers' VRIJDAG 3 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 WEERBERICHT Zon onder 10.06 uur Vrydagochtend. Zon op 5.21 uur Zaterdagochtend. Tuaschen deze tijden moet worden ver duisterd. 3 Juli: De maan komt Vrijdagnacht om 0.31 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 11.41 uur onder. 4 Juli: De maan komt Zaterdagnacht om 0.57 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 12.52 uur onder. (Laatste kwartier). WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 19.5 gr. C. De oorlog op Egyptisch gebied PANIEK DREIGT IN EGYPTE. Uit Ankara wordt-aan de „Muenchener Neueste Nachrichten" gemeld: De groote bladen te Cairo hebben sedert Maandag het optimisme ten opzichte van de gebeur tenissen op het oorlogstooneel in Noord- Afrika laten varen. Zij wijzen thans op het buitengewone gevaar en spreken van ont wikkelingen, die nog niet te overzien zijn. De ongerustheid van het Egyptische publiek neemt van dag tot dag toe. Volgens de mtening van een neutraal waarnemer kan binnen een uur tijds een enorme paniek ontstaan, die tot nu toe door uitgebreide veiligheidsmaatregelen van Britsche mili taire instanties in samenwerking met de Egyptische politie voorkomen werd. Slechts in Alexandrië deden zich verschijnselen van een paniek voor en vond een massale vlucht uit de stad plaats. De opwinding wordt nog vergroot door de intusschen door speciale formaties van het Britsche leger getroffen voorbereidin gen om in haven en stad te Alexandrië groote ontploffingen te doen ontstaan. Deze voorbereidingen wijzen er op, dat Groot- Brittannië besloten schijnt eventueel ook in Egypte de politiek der „verzengde aar de" toe te passen, hetgeen catastrophale gevolgen voor de Egyptische landbouw zou hebben, die aangewezen is op een onbe rispelijk functioneeren van het bevloeiings- systeem. De voorbereidingen hebben dan ook stappen van Egyptische zijde uitgelokt bij den Britschen ambassadeur te Cairo. Deze antwoordde daarop, dat de Britsche mili tairen zich bij deze maatregelen ongetwij feld lieten leiden door zuiver militaire noodzaak. Overigens was hij zelf niet op de hoogte van bijzonderheden der militaire plannen. Deze uitlating van den Britschen ambassadeur heeft in het Egyptische par lement tot stormachtige woordenwisselin gen aanleiding gegeven. Ir.tusschen zijn van Britsche zijde de laatste voorbereidingen getroffen voor de overne ming van de macht in Egypte, de uitslui ting van het Egyptische parlement en van de regeering. Bepaalde Britsche persoon lijkheden zijn reeds benoemd tot zekere posten. Naar als argument wordt opgege ven, kon de chaos anders onoverzienbaar worden. Uit Cairo is een massale vlucht naar bo- ven-Egypte, begonnen, daar de regeering van den Libanon verderen toevloed uit Egypte heeft verboden. Daardoor wordt de voedselpositie in Boven-Egypte op on verwachte wijze verscherpt, Het kabinet is voortdurend bijeen en dagelijks houdt Na- has Pasja contact met den Britschen am bassadeur, zonder dat deze laatste echter geneigd schijnt de gewenschte inlichtin gen over den militairen toestand te geven. Daardoor wordt men in parlementaire kringen steeds ongeduldiger. Hofkringen en koning Faroek nemen de uiterste terug houdendheid in acht. Zij worden zeer sterk door de Britsche politie bewaakt en ge schaduwd. De vijandschap onder de Egyp tische bevolking tegen Groot-Brittannië wordt steeds grooter, daar de verschrikkin gen van den oorlog steeds meer het Nijldal naderen. LUCHTLIJN LISSABON—CAIRO STOPGEZET. De British Airways deelen mede, dat het geheele luchtverkeer tusschen Lissabon en Cairo tot nader order gestaakt wordt. Churchill voor het Lagerhuis In zijn rede in het Lagerhuis heeft Chuur- chill verklaard, dat hij bij zijn aankomst in de Ver. Staten, toen hij op 21 Juni de kamer van de president werd binnengeleid eei: schok had gekregen, toen hem het be richt van den val van Tobroek werd ge bracht. Toen hij naar de Ver. Staten was vertrokken, waren de Britsche hulpbron nen in Afrika veel grooter dan die van den vijand en eveneens de in aantocht zijnde versterkingen. In het bijzonder zeide Churchill: Wij hadden 100.000 man in den strijd, de tegen stander 90.000. Wij hadden een numerieke superioriteit aan tanks en wellicht 7 tegen 5 en een superioriteit der artillerie van bijna 8 tot 5. Onze artillerie had de nieuw ste types ter beschikking. Tijdens den slag hadden de Eritsche legers in Noord-Afrika zich kunnen verheugen over de superiori teit in de lucht. Daarom had hij het recht goed vertrouwen te hebben in den uitslag van een door de Britten ondernomen of fensief, dat begin Juni zou zijn onderno men, wanneer de vijand niet het eerst had toegeslagen. Het smartelijkst bij den strijd in Noord-Afrika, zoo verklaarde Chur chill later, is voor hem het feit, dat de Britten in de openingsstadia verslagen werden onder omstandigheden, die heel wel een succes deden verwachten. Hij bé- schouwt echter den strijd in geen enkel op zicht als beslist. Ten aanzien van zijn reis naar Amerika verklaarde Churchill, dat de besprekingen bijna uitsluitend gegaan waren over de be wegingen van troepen, schepen, geschut en vliegtuigen en over de maatregelen, die genomen moesten worden om de verliezen op zee tegen te gaan en de in den grond geboorde tonnage te vervangen. Churchill betoogde voorts nog tegen het slot van zijn rede in het Lagerhuis, dat net de plicht van het huis is de regeering te steunen, of haar te wijzigen. Als het de regeering niet kan wijzigen, moet het haar steunen; er is geen middenweg. Er is een beweging gaande om mij te berooven van de functies, die ik uitoefen bij de algemeene leiding van het oppertoe zicht op de oorlogvoering, aldus Churchill. Het huis heeft evenwel het recht niet van mi' te verlangen, dat ik de verantwoorde lijkheid op mij neem, zonder te beschik ken over de macht tot doeltreffend optre den. Milne heeft het voorstel ingediend, dat de verantwoordelijkheid voor de ver dediging den premier wordt ontnomen, op dat een militaire figuur de algemeene oor logvoering overneemt. Deze functionaris moet het toezicht op de strijdkrachten heb ben, chef zijn van de leiders der generale staven, generaals en admiraals benoemen en ontslaan en steeds beroid zijn af te tre den, d. w. z. kunnen optreden tegen zijn politieke collega's, als hij niet alles krijgt toegewezen wat hij wenscht. Deze niet-genoemde persoonlijkheid, zoo ze' Churchill, moet een aanhangsel vinden in de gedaante van den premier, die de noodige verontschuldigingen en spijtbetui gingen in het parlement ten beste geeft, als er iets mislukt, zooals dikwijls het ge val is en zal zijn. Dit stelsel kan gemakkelijk uitloopen op een dictatur of daarin worden omgezet. Ik kan aan ruik een systeem niet meedoen, aldus Churchill. Als, degenen die mij heb ben aangevallen, gestraft worden met ge ringschatting. als de stem der critiek over gaat in critiek op de aanstichters van deze critiek, zal iedere vriend van Groot-Brit tannië zijn bijval betuigen met Engelands zaak. Motie van wantrouwen verworpen. Het Lagerhuis heeft, naar de Britsche berichtendiensot meldt, de motie van wan trouwen tegen Churchill verworpen met 475 tegen 25 stemmen. BINNENLAND Gistermiddag heeft Rijkscommissaris, Rijksminister Seys-Inquart een bezoek ge bracht aan de oester- en mosselcultuur in Ierseke. De Rijkscommissaris was verge zeld van den Commissaris der Provincie Zeeland, dr. Munzer, den waarnemend com missaris van Zeeland mr. P. Dieleman en den burgemeester van Ierseke, den heer Gunning. De heeren hebben aan boord van hei mosselvaartuig Ierseke 28 van de be kende mosselkweekers, de Gebroeders Pad. mos, de oesterperceelen van de Iersekesche bank in de Ooster-Schelde bezichtigd en zijn tegen halfacht weer aan land gestapt. VERHOOGING VAN DEN BIERACCIJNS. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van Financiën is bepaald, dat de bierac cijns met ingang van 6 Juli a.s. wordt ver hoogd van 3 gulden tot f 4.20 per hecto liter graad. Naar aanleiding van verschillende vragen wordt er van bevoegde Duitsche zijde, ter voorkoming van misverstand, uitdrukkelijk op gewezen, dat paragraaf 2 van de twee de beschikking voor Joden van den Com missaris-Generaal voor de openbare vei ligheid zoo moet worden opgevat, dat het aan Joden Volstrekt verboden is woningen van niet-Joden te betreden. Uitgezonderd zijn de in de betreffende beschikkingen na der aangeduide bijzondere gevallen. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET METAALBEDRIJF. In de Staatscoorant van 1 Juli 1942 is een beschikking van het Collegge van Rijksbemiddelaars gepubliceerd, bevatten de een regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden voor het smedenbedrijf cn aanverwante bedrijfstakken. De regeling treedt in werking met ingang van de loon- week, waarin 1 Augustus valt. De inhoud komt in groote lijnen overeen met de be palingen van den collectieve arbeidsover eenkomst voor het kleinbedrijf-metaalin dustrie, welke thans zijn komen te verval len. Voor de werknemers in ondernemingen d'e tot het metaalbedrijf in den ruimen zin des woords tehooren, zal gelden of de re geling van arbeidsvoorwaarden in de me taalnijverheid of de nieuwe regeling van Iconen en andere arbeidsvaarwaarden in het smedenbedrijf en aanverwante bedrijfs takken. De grens van de werkingssferen dezer twee regelingen wordt in het alge meen gesproken bepaald door het aantal werknemers in de ondernemingen op 1 Mei j.L; voor de ondernemingen, die op dien datum minder dan 25 werknemers had den, geldt de nieuwe regeling. Een werkge ver, die van oordeel is, dat zijn onderne ming in aanmerking komt voor een afwij kende indeeling, is bevoegd hiervan vóór 1 Aug. a.s. aan het College van Rijksbe middelaars mededeeling te doen. VESTIGINGSVERBOD TE UTRECHT. Het is den burgemeester van Utrecht ge bleken, dat nog herhaaldelijk personen van elders zich te Utrecht vestigen, zonder de aldaar vereischte vestigingsvergunning. Daar dit tot groote teleurstelling en scha de leidt, wordt belanghebbenden ernstig geraden, hun woonplaats niet naar Utrecht over te brengen of daartoe overeenkomsten aan te gaan, alvorens zij verzekerd zijn van de vestigingsvergunning. Na een onderzoek, dat reeds zeer gerui- men tijd duurde, zijn ambtenaren van den C.C.C.D. er thans in geslaagd een zestal in gezetenen van Soest te arresteeeren ter za ke van frauduleuze slachtingen. De daders, J. V., H. V., J. K., H. K., M. R. en C. de B., konden op heeterdaad worden betrapt, ter wijl het vleesch van een juist geslachte koe in beslag kon worden genomen. De gear- resteeerden zijn ingesloten en zullen wor den voorgeleid voor den Officier van Jus titie te Utrecht. Laatste houtzaagmolen. De houtzaag molen „Het Klaverblad" te Westzaan was den laatsten tijd zoo bouwvallig geworden, dat men besloten heeft tot slooping over te gaan. Hiermede verdwijnt de laatste bo venkruier (houtzaagmolen) uit het Zaan- sche molenland. AFZONDERLIJKE SCHOLEN VOOR 7e EN 8e LEERJAAR Wettelijke regeling 1 September in werking De plannen voor de invoering van het zevende en achtste leerjaar zijn thans in een vergevorderden staat van voorberei ding, zoodat men nog in den loop van Juli de wettelijke regeling, welke op 1 Septem ber zal ingaan, tegemoet kan zien. Zoo ver namen de V.P.B. uit den mond van den secretaris-gen. van het Departement van Opvoering, Wetenschap en Kuituurbe scherming, prof. dr. J. van Dam, tijdens een vraaggesprek, dat over dit onderwerp werd toegestaan. Telkens wanneer aan een lagere sChool na 1 September de nieuwe cursus begint, aldus prof. Van Dam, wordt er dus een 8ste leerjaar aan ons onderwijs venbon den en tegelijkertijd wordt de leerplicht met een jaar verlengd. Op dezen regel zullen echter vermoedelijk twee uitzon deringen van toepassing zijn en wel de volgende: 1 het Departement van O., W. en K. behoudt zich het recht voor ontheffing te verleenen, als een kind totaal niet in de ge legenheid is om een geschikte school te bezoeken; 2 als een kind op 14-jarigen leeftijd nog niet verder is gekomen dan de vijfde klasse der lagere school. De invoering van dit 8ste leerjaar komt niet geheel onverwacht, want het was in onderwijskringen reeds lang een uitge maakte zaak, dat het 7de leerjaar alleen niet bevredigde. Het ligt thans in de be doeling, dat het 7de en 8ste leerjaar zul len worden samengevat tot een apart soort onderwijs, een afzonderlijk instituut, te vens een nieuw schooltype; het voortgezet gewoon lager onderwijs. In elke gemeente zullen de kinderen der verschillende scho len na het doorloopen van de zesde klas zooveel mogelijk in centrale scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs wor den ondergebracht, natuurlijk zoowel openbare als bijzondere scholen. Alleen in gevallen, dat dit niet mogelijk zou blijken, zullen de zevende en de adhtste klas aan de bestaande lagere scholen zelf verbon den worden. Het onderwijs, dat in het 7de en 8ste leerjaar gegeven wordt, zal het volkskind vooral klaar moeten maken en vormen voor de maatschappij. Daarom zal dit on derwijs in de eerste plaats aan de eischen der praktijk moeten voldoen. Het leerpro gramma bevat de gewone vakken, welke ook het gewone l.o. onderwijst, doch vooral in praktischen zin. Voorts zal er nog han denarbeid aan worden toegevoegd, terwijl de meisjes onderricht in huishoudelijk werk krijgen. Tenslotte krijgen de Neder- landsche en de Duitsche taal in deze twee leerjaren een extra goede beurt, terwijl er ook veel aandacht aan lichamelijke op voeding besteed zal worden. Het onderwijs, dat op dit schooltype wordt gegeven, zal in het bijzonder reke ning houden met de op dezen leeftijd zoo uitzonderlijk belangrijke psychologische ontwikkeling van het kind. De handlei dingen voor de verschillende vakken zijn reeds in voorbereiding. Ten aanzien van de kwesties der aan sluiting van het lager onderwijs bij andere typen van onderwijs, zeide prof. van Dam, dat het nijverheidsonderwijs zich, wat de jongens betreft, zal aansluiten op het 7de leerjaar. Voor de meisjes (huishoudscho len) gaat dit niet, daar vindt de overgang van het lager- naar het nijverheidsonder wijs plaats na de 6de klas. Het ligt in de bedoeling, dat de landbouwscholen zullen aansluiten bij het 8ste leerjaar. Werk voor 1500 nieuwe leerkrachten? Wat het aantal onderwijskrachten, dat werk zal vinden door deze nieuwe rege ling. betreft, ven am en wij van prof. van Dam, dat elke 8ste klasse een onderwij zer zal eischen; het totale aantal onder wijskrachten, dat tewerk gesteld zal wor den, is dus afhankelijk van het aantal cen trale scholen voor voortgezet gewoon la ger onderwijs. Volgens een zeer voorloopi- ge en ruwe schatting zouden pl.m. 1500 leerkrachten bij dit nieuwe instituut te werk worden gesteld. Dit zal inderdaad een prachtige bestrijding blijken van het euvel van den k weekei in g-met-acte, die per 1 Januari 1943 niet langer als zelfstan dige leerkracht geëxploiteerd mag worden. In scholen op het platteland zal men naar alle waarschijnlijkheid overgaan tot een centralisatie in cirkels met een straal ven ongeveer 8 km., een afstand, welke voor de leerlingen op dien leeftijd geen on overkomelijk bezwaar zal vormen. In de toekomst zal de situatie dus zoo zijn, dat een leerling der lagere school na de 6de klas over kan gaan naar: het voort gezet lager onderwijs, ulo, het middelbare onderwijs of het nijverheidsonderwijs (uit gezonderd de jongens). Wat betreft de plannen om de eerste klasse der middelbare scholen tot z,g. „brugklassen" te maken, verklaarde prof. van Dam tenslotte, dat dit plan hem zeer sympathiek is. KERKNIEUWS Benoeming. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. P. A. J. van den Bergh benoemd tot pastoor te Naaldwijk. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag en Woensdag a.s. geen audiëntie verleen en. £ituAqi&. ZATERDAG 4 Juli. Mis van de 6e dag onder het octaaf van de H. H. Petrus en Paulus: Mihi autem (zie 4 Juli). Gloria. 2e gebed Concede; 3e (vooor de Kerk); 4e voor den vrede. Credo. Prefatie van de Aposte len. Kleur: rood. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: ZATERDAG. Mis van de Z. Raymundus Lullus, Martelaar: In virtute. 2e gebed van het octaaf van de H. H. Petrus en Paulus; 3e Concede; 4e voor den vrede. Het aardappelrantsoen weer 2V, k g- Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie- ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat het aardappelrantsoen in de komende week opnieuw verhoogd zal worden en weer 2J4 kg. zal bedragen. De bon voor dit rantsoen zal Zaterdagavond bekend worden gemaakt en geeft ingaande Maandag recht op het kropen van Zy, kg. CHARME. KWALITEIT. PASVORM OM rijn da onveranderlijke en rijn lij corsets SPORT CRICKET NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse: ACC—VRA; PW— HCC; VVVVOC; HaarlemRood en Wit; Hermes-DVS—Excelsior; HCC II—HBS. Tweede klasse: KampongQuick (H.); SCHC—HCC III; Rood en Wit II—CVH; LCCSparta. Tweede klasse Zuid: VOC II—VCC; Ex celsior IIAjax (L.); Quick (H.) IIHer mes-DVS H. Derde klasse Zuid: HBS IIHermes-DVS III; HCC IV—Xerxes; VUC—LMCC. Vierde klasse: LMCC II—Quick (H.) III, Sparta II—NLCC; VCC II—VUC II; VUC II—HCC V (4 Juli). ATHLETIEK Docos. Aan de regionale atletiek wedstrijden te Schiedam, georganiseerd door S.V.V. Schiedam, op Zondag 5 Juli a.s. neemt Docos met de volgende ploeg deel: 100 yards; Le Rutte, W. J. Stunnpel. 300 m.: Witteman, 800 m.: Bergers, 1500 m.: van Heteren, 3000 m.: Dubbelaar. Ko gelstoten: v. d. Hoeven, Discuswerpen: Gieske, v. d. Hoeven. Verspringen m.a.: Gieske, le Rutte, Schouten, Stumpel. Hoog springen m.a.: Bergers, Reizevoort, Schou ten. In de junioren afd. komen uit: Ver springen: Bresser, Pley. Voor de Zweedsche estafette is de ploeg: Witteman, Gieske, Reizevoort, le Rutte. Voor de 4 x 100 m.: Schouten, v. d. Hoeven, Albers, Stumpel. A.s. Zondag verzamelen voor het station om 10 uur. WATERPOLO L.Z.C. IS.Z.C. I 41. Onder leiding van den heer A. H. v. Egmond speelde LZC I tegen SZC I (Schiedam). Het is LZC, dat door Elzinga de leiding neemt (10). Direct daarop is het 20. SZC heeft met schieten enkele malen pech. Elzinga maakt opnieuw een doelpunt (30). Hierna breekt de rust aan. Met een mooie door slagbal maakt SZC een tegenpunt 31. LZC maakt er 41 van. L.Z.C. IIDe Zijl II 11. Na den uit worp is LZC het eerst bij den bal. Door een fout van Keyzer is het 10. Rust 10. Door een mooi schot van de Looff wordt de stand daarna 11. Zwemfeest „Poelmeer". Morgenmid dag om 2.30 uur zal in „Poelmeer" een zwemfeest worden gehouden voor geabon- neerden op deze zweminrichting. Het pro gramma bestaat uit zwemwedstrijden, kin derwedstrijden, komisch nummer en polo wedstrijden. VOOR DE KINDEREN WIE IS JARIG? Van 4 tot en met 11 Juli. Op 4 Juli: Dora v. Slingerland; Willy v. d. Ploeg N'Hout; Jan v. d. Ploeg, Z'Wou- de; Simon v. Dijk; Alie Berenfinger; Truusje Vink; Rietje v. Vliet, Sassenheim; Wiep Pieterse, Oegstgeest. Op 5 Juli: Gerard v. d. Top; Riet Eist, Sassenheim; Hubert Rijsbergen; Anny v. Es; Annie de Jong, Reeuwijk; Freek Her- reur; Theo Vlootman; Piet v. d. Drift. Zoe- terwoude; Henny Rozen, Alphen; Cootje Voordouw, Zoeterwoude; Jacob Hooger- vorst, Oegstgeest; Annie Hoogervorst, Oegstgeest; Jacob v. d. Bosch, Noordwij- kerhout. Op 6 Juli: Willy de Boer; Joop Elder- horst, Nootdorp; Harry Paddenberg; Ys- brand Sassen; Johannes de Roo; Daan v. d. Steen; Herman Daemen; Beppie Baart. Op 7 Juli: Koos van Kessel, Nieuwveen; Marie v. d. Veer; Caecilia Augustinus, Voorhout; Victor Somers, Adriaan Am- merlaan, Stompwijk; Dominicus de Roo; Marietje v. d. Veer, R'Veen; Corrie v. Vel- zen, Z'Woude; Wim v. d. Berg; Martien v. d. Meer, R'Veen; Gerard Daleman, R'We- tering. Op 8 Juli: Annie Smit; Theo Uljee; An nie Hartwijk; Annie v. d. Meer, Oud-Ade; Jan v. Steijn; Annie Slingerland; Nellie v. d. Krogt, Warmond: Kees Onderwater, Warmond; Marietje v. d. Peet, Voorschoten Op 9 Juli: Annie Valentijn, Ter Aar; Rie v. d. Meer, Woubrugge; Clasina Koot, H'Woude; Rudie v. d. Voort, Oegstgeest; Arnold Spliethof; Cor en Adriaan Rotte veel, Z'Woude; Nelly Hensing; Jaantje de Jong, Reeuwijk; Cootje en Marietje Zon neveld, Hoogmade. Op 10 Juli: Theo Pont; Wim Hoogen- boom. Hoogmade; Frans v. Zijp; Bep Klui ver; Lenie Bakker; Harry Bontje; Corne lls v. d. Berg; Agnes v. d. Top: Lenie Hof man, Oegstgeest; Lenie v. d. Klugt, Lisse. Op 11 Juli: Bernard Henzing; Adriaan v, d. Berg, Noordwijk (B.); Coba Huigsloot, R'Veen; Koos en Arie Mooyman, Z'Woude; Jantje Lagerberg; Jopie Jansen. Ik feliciteer de jarigen. Waar geen plaats genoemd is, is dit Lei den. waardeer. Oom WIM. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 4 JULL HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. (7.00 BNO: Nieuws) Gram. 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Causerie 8.30 Gram. 10.00 Ernstige muziek 11.00 Voor zieke kinderen 11.20 Voordracht voor 2 piano's 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest 14.00 Causerie 14.20 Mu ziek en vroolijkheid 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing en gew. muz. 16.30 Pro Musica. Ca. 16.55 Gram. 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Orgelspel 18.00 De N. S.B. antwoordt 18.15 Gram. 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Liedje van verlan gen 19.15 Gevar. programma 20.15 Filmpraatje 20.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. Vanaf 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken 22.15 24.00 Gram. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. 10.30 Lichte muz. 12.00 Orgelconcert 12.30 Gram. 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Een visscherij kwartiertje 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 13.40 We kijken de natuur in 14.00 Arnh. Orkestver. 15.30 Tijdschriften-Schouw 15.45 Ens. Willy Kok 16.30 De groententuin in Juli 16.45 Gram. 17.00 Voor de binnen schippers 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Gram. 18.15 Het Kwartier van den ar beid 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest 19.30 BNO: Nieuws 19.30 BNO: Nieuws 19.40 BNO: Praatje in Gron. dialect 19.50 Spiegel v. d. dag 20.00 Concertgebouworkest. (21.00 Als ik 't voor 't zeggen had) 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overz. 22.10 Avondwijding 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. Prei. Prei is een wintergroente, die even als boerenkool en spruitkool in den zo mer nog uitstekend als nateelt van tuin- boonen, doperwten en vroege aardappelen kan worden uitgeplant. Men pleegt de prei voor dit doel gewoonlijk omstreeks half April uit te zaaien en te verplanten als ze ongeveer de dikte van een potlood heeft bereikt. Deze verplanting kan nog gedurende de 'geheele maand Juli tot in den aanvang van Augustus geschieden. De uitplanting geschiedt op rijen, die 30 cm. uit elkaar liggen. De onderlinge afstand op de rij bedraagt 15 cm. Zooals men weet, komt bij de prei alleen het onder aan gelegen witte stengelgedeelte voor het eten in aanmerking. Teneinde dit witte, eetbare gedeelte zoo lang mogelijk te doen worden, gaat men ze des zomers wel in voortjes planten. Door het schoffelen, door regen enz. geraken die voortjes naderhand wel weer dicht. Daardoor zijn de preiplan- ten dan dieper komen te staan, hetgeen hier de bedoeling was. Men houde er wel rekening mede, dat prei van een voedza- men, voldoend vochtigen grond houdt. In zwaren grond groeit ze beter dan in lich ten grond. Voor zoover het noodig blijkt, kan men de uitgeplante prei na hun her- groei in Juli of begin Augustus nog wel een nabemesting geven. Dat kan hun groei dat seizoen nog ten zeerste ten goede komen. Deze groei kan tot diep in het na jaar blijven aanhouden. In den winter wordt de prei van het veld geoogst. Andijvie. Andijvie behoort tot de meest gewilde en meest gegeten bladgroenten. Geduren de den geheelen zomer tot diep in het na jaar kan ze uit den tuin worden geoogst. Evenals kropsla houdt andijvie van een vruchtbaren, voldoend bemesten, lossen, vochtigen grond. In zeer arme, droge gron den wordt het met dit tuingewas een mis lukking. Bij de uitplanting zet men de andyvie- planten op een onderlingen afstand van ongeveer 30 cm. Er gaan dan plm. 110 a 120 planten op 10 M2. Op goeden tuin grond kan de gemiddelde opbrengst van zulk een kleine oppervlakte gemiddeld nog 50 kg. bedragen. Indien men daarbij in aanmerking neemt, dat deze opbrengst als nateelt door aanplanting in Juli of Augustus nog kan worden verkregen, dan is het begrijpelijk, dat deze groente in het teeltplan niet mag ontbreken. Het is de gewoonte om van de jonge planten vóór de aanplanting de bladeren wat in te korten. Voor de teelt van dit plantgoed wordt de winterandijvie uiter lijk einde Juni op een zaaibed uitgezaaid. Desgewenscht kan men echter ook nog wel in Juli zaaien en in dat geval na uit dunning de planten ter plaatse laten door groeien. Nadat de andijviestruiken zijn volgroeid, worden de bladeren opgebonden. Dit moet geschieden als ze droog zijn. Zijn de krop pen inwendig voldoende gebleekt, dan kan men ze oogsten. Niet alleen voor versch gebruik, doch ook voor inmaak in het zout komt de andijvie in aanmerking. Wie over een broeibak beschikt, kan de andijviestruiken daarin omstreeks Novem ber voor wintergebruik gaan inkuilen. STADSNIEUWS Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 211. N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieiken voorheen D. van Oondt Co. Alphen aan den Rijn, Wou- brugscheweg 10. Uittr. Adj.-Dir. W. H. van Oordt, Leidien, deze is weder benoemd' tot Directeur. 5946. Adr. Hoogendoorn. Alphen aan den Rijn, Groeneweg 46. Boomkweekerij en handel. Overl. Eig.: Adr. Hoogendoorn, Alphen aan den Rijn, dd. 12 Maart 1942. 6098. G. van Albada en Co. Leiden, Haarlemmerstraat 72. Handel in schilde rijen, prenten enz. Uittr. Venn.: P. J. Fran ken, Leiden. N. Venn.: N. van Albada, Leiden. (B.P.). 7476. Modehuis Lido. Leiden, Gan getje 6. Dames confectie. Overeenkomstig artikel 12 van de Verordening no. 48 van 12 Maart 1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette. Nederlandsche Gebied is bovengenoemde zaak met ingang van den lsten Juli 1942 in liquidatie getreden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2