DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN DUITSCHLAND Momentje. V.J VRIJDAG 3 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10292 Ste £clcbclieSoii/ï<Mit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Jeugd en zwarte handel In het gisteren verschenen nummer van „De Gong", orgaan van de Tucht-Unie, la zen wij met instemming een artikel over „Gezinstaak en tucht". Geconstateerd wordt uit vele duidelijk- sprekende feiten, dat de jeugd-criminali- teit in een tijd als deze angstwekkende af metingen aanneemt. „Het is een ontstellend dossier, dat we zoo sinds de verschijning van de laatste Gong hebben vergaard en waarin we dagelijks opnieuw weer kennis maken met de afdwalingen van de jeugd naar het pad van de misdaad. Geen dag gaat voorbij, of aan het reeds verzamelde ma teriaal worden weer eenige nieuwe ge gevens toegevoegd. Het is als een lawine, wier vaart niet is te stuiten alleen, doch die al voortrollende hoe langer hoe groo- ter van omvang wordt en op haar weg, alles, wat zich maar voordoet, gewoon weg meesleurt in haar vaart en alom vernietiging verspreidt. Het moet ons wel met zorg vervullen. Met „ons" be doelen we dan niet in engeren zin het Bestuur van de Tucht-Unie, doch allen, die het wèl meen en met het toekomend geslacht van Nederland. Moet dit op groeien in een sfeer, waarin men het niet zoo nauw neemt met het mijn en dijn, moet het geen respect hebben voor dat gene, wat óf van de gemeenschap óf van particulieren is!'' Aldus de schrijver van bedoeld artikel. Terloops wijst hij er ook op, dat de „zwarte handel" speciaal ook voor de jeugd zulk een groot gevaar voor geestelijke en zedelijke verwildering met zich brengt. De jeugd wordt daardoor opgevoed in een geestesgesteldheid, waarin geld-verdienen als het hoogste ideaal wordt beschouwd, onverschillig hoe het verdiend wordt, on verschillig of men anderen," de gemeen schap nuttig of nadeelig is. En, als de trek naar geld-verdienen aldus onredelijk is versterkt en staat strak gespannen, dan zal men zoo gemakkelijk komen tot diefstal, om de begeerde winst-objecten voor den „zwarten handel" in zijn bezit te krijgen. Ten slotte zal ook zulk een geestesgesteld heid geen sterken weerstand kunnen bieden tegen gevaren op ander zedelijk gebied. Het gezin, dat, zooals bedoeld artikel iri „De Gong" terecht betoogt, de criminaliteit onder de jeugd kan aankweeken en bevor deren, kan terugdringen en voorkomen, heeft hier een taak: het moet den kinderen verre houden van den z.g; zwarten handel. In het gezin moet den kinderen een goed begrip worden gegeven en ge leerd van wat wel en wat niet mag. En in een christelijk gezin zal men de jeugd leeren, dat men niet zonder den godsdienst d. w.z.: zonder God te dienen in zijn levensdaden, in de practijk van het dagelijksch doen! gelukkig leven en sterven kan. Voor de vorming van de maatschappij zijn waarlijk goede gezinnen van de aller grootste, van beslissende beteekenis. In dezen tijd moeten allen van deze waarheid diep doordrongen zijn! Alles, wat buiten het gezin wordt gedaan, om het in zijn zware taak te helpen, moet door allen hartelijk gewaardeerd worden. Wij denken allereerst aan het veelzijdig steunend en zegenrijk werk van de Kerk. De wereldlijke Overheid kan eveneens het gezin een effectieve hulp bieden. In dit verband mogen b.v. worden genoemd de tuchtmaatregelen in den laatsten tijd door meerdere burgemeesters genomen. Alle daartoe geroepen instanties moeten samenwerken, opdat het gezin zijn zoo uiterst belangrijke taak zoo goed mogelijk vervulle! NIEUWE BONNEN Gedurende de volgende week zijn de bonnen 34 aangewezen voor het koopen van brood, beschuit en vleesch. Van de tabakskaart voor mannen zijn geldig verklaard de bonnen 43 en 44. Ten slotte zal in het tijdvak van 5 tot en met 14 Juli op bon 34 van de boterkaart boter en op bon 34 van de vetkaart boter, margarine of vet kunnen worden gekocht. WAT VERNIETIGD KAN WORDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij en van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat de met „Tabak R 1" gemerkte bon van de tabaks- kaart en de met „Cigaretten R 1" gemerk te bon der cigaretten kaart, niet zullen wor den geldig verklaard en derhalve kunnen worden vernietigd. Voorts kan ook de met „Versnaperingen 29" gemerkte bon der versnaperingenkaart vernietigd worden, aangezien deze bon eveneens niet zal worden aangewezen. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt bekend, dat de brandstoffen- kaarten van den winter 1940/1941 vernie tigd kunnen worden. Duitschland wint voor Europa op alle fronten De sterkste vesting der Sovjet-Unie DB BOLSJEWIEKEN HIELDEN SEBASTOPOL VOOR ONOVERWINNELIJK. Gisteren konden alle bladen de val van Sebastopol melden. De reus onder de mo derne vestingwerken, langen tijd belegerd en gedurende de laatste weken met tita nen-kracht aangegrepen, heeft het onder spit moeten delven en de zware dreun van zijn val is tevens het sein van den alge- meenen aanval op het onmetelijke front in het Oosten. Met alle middelen van de na tuur en de techniek was Sebastopol de laatste jaren ontwikkeld tot een zee- en landvesting van den eersten rang, tot de sterkste vesting der Sovjet-Unie. De naam Sebastopol wekt herinneidngen op uit den Krim-oorlog, die gevoerd werd in de jaren 18541855. Ook toen heeft de vesting bekendheid gekregen door een langdurige en gedenkwaardige belegering. Een Fransch-Engelsch leger, dat bij Eupa- toria geland was, heeft toen 349 dagen noo- dig gehad om de vesting tot overgave te dwingen. Ondanks voortdurende beschie ting, wonnen de belegeraars slechts lang zaam terrein, omdat de moeilijkheden van den bodem den verdediger elke slechts denkbare verlichting brachten. Pas nadat de versterkingen door voortdurende be schieting vernield waren, gelukte het den heuvel Malakof te veroveren, die de stad en de haven van Sebastopol beheerscht. Nog thans getuigen de Engelsch-Fransche en Russische kerkhoven van de geweldige bloedige offers, die toen in den strijd om Sebastopol aan beide zijden gebracht zijn. De oude fortificaties uit dien tijd zijn echter niet te vergelijken met de thans ovenvonnen forten. Ontoegankelijke kust gebieden en talrijke bergruggen waren uitgewerkt tot een verdedigingssysteem met diepe geledingen. Diepe kloven, stijle hel lingen en ondoordringbaar bosch en kreu pelhout waren gebruikt voor den aanleg van reusachtige mijnvelden. Het in het weermachtsbericht van 29 Juni genoemde aantal van 112.644 mijnen is een geringe aanduiding voor het feitelijk aanwezige aantal mijnen, dat vele malen grooter was dan dit getal. De versterkingen en forten waren volgens de modernste opvattingen gebouwd, onder den grond verbonden, versterkt met in de rotsen uitgehouwen af zonderlijke kazematten, granaatwerpers stellingen en voor de defensie ingerichte holen. De forten in den Noordelijken sec tor: Stalin, Gorki, Molotof, Tsjeka, Gpoe, Siberië, Wolga, Lenin, Noordelijk fort, het waren de modernste vestingwerken. Bij zonder uitgebreid was verder het versterk te terrein aan het Zuidelijke front, in het bijzonder de Saproen-hoogten en de tank grachten. Talrijke artillerieforten, talrijke Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 5 tot en met 11 Juli: 34-A Brood 34-B Brood Beschuit 34-A Vleesch 34-B Vleesch 43, 44 tabak 4 rants. rants. brood °f ®6bak 1 rants, besch. br. of geb. 1 rants. grants of vl. waren 1 rants, tabak. 14 Juni tot en met 11 Juli: 32'< algemeen 328 algemeen 329 algemeen 317, 318, 319, 320 4-25, 4-26 res 330 algemeen 331 algemeen 332 algemeen 322, 323 324, 325, 326 alg. 31-A t/m 34-A Melk 31-B t/m 34-B Melk •35, 32, 33, 34 versnap. 5 tot en met 14 Juli: 1 kg. suiker 256 gr. koffiesurrogaat 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 3 y liter melk l3/i liter melk 100 gr. ohoc. suikerwerk 34 Boter I y rants. Boter 34 Vet J y rants, boter, marg., vet 1 Mei—31 Aug.: U textiel I (mannen) 50 gram scheerzeep I Juli tot en met 15 Augustus: 235 Algem. 1 rants. Eenheidszeep. 336 Algemeen 250 gr. waschpoeder L Zeep 1 rants. Eenheidszeep L Toiletzeep I 75 gr. Toiletzeep 80 pet. II Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B. voor brandst. - eenheid. Bijzondere rantsoenen: 14 Juni tot en met 11 Juli: 333, 334 alg. 250 gr. peulvruchten 20 Juni tot en met 11 Juli: 321 algemeen I 250 gr. gort Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 4 Juli: 33 Brood, Beschuit, Vleescch, Aardap pelen, 41, 42, R3 Tabak. 09 Cigaretten. batterijen van alle kalibers en het optreden van de bolsjewistische vloot der Zwarte Zee versterkten de verdediging, zoodat deze vesting door de bolsjewisten voor onneem baar gehouden kon worden. De verovering en bestorming van dit vestingsysteem met een doorsnee van 20 kilometer diepte be- teekent derhalve een prestatie, die op waardige wijze een plaats vindt naast de beste wapenfeiten van dezen oorlog. Zooals uit de weermachtsberichten blijkt, werd de voornaamste last van den strijd gedragen door infanterie en pioniers, die in onvermoeibare aanvallen tegenover den krachtigsten vijandelijken tegenstand, te genover verbitterde talrijke tegenaanvallen onder voortdurend vuur van de artillerie en granaatwerpers brok na brok uit' deze vesting-krans brak. Hier moet gezegd wor den, dat letterlijk huis na huis afzonderlijk moest worden ingenomen. Het is een geweldige strijd geweest, waar in naast de Duitsche vooral de Roemeensche troepen schitterende prestaties hebben ge leverd. Speciaal bij de moeilijke acties in het Zuidelijk deel van het front, in de ge vechten om de Saproen-hoogten en bij de tankgrachten hebben de Roemenen een soldateske moed en dapperheid aan den dag gelegd, welke onverbrekelijk verbon den zullen blijven aan de historie van den strijd om Sebastopol. Eén der eerste voorwaarden voor succes is in dezen oorlog wel gebleken de nauwe samenwerking tusschen de verschillende deelen der weermacht. Dat is ook hier een beslissende factor geweest in de zware worsteling rondom deze sterke vesting van j de Krim. Artillerie en stormgeschut zijn trouwe helpers gebleken van de infanterie. Het luchtwapen heeft het de infanterie ver gemakkelijkt door zijn bomaanvallen tot het stormen over te gaan. Reeds vóór het optreden van het leger werden bunkerstellingen, artilleriestellin gen en troepenconcentraties door gevechts eskaders aangevallen. Een onophoudelijk voorbereidende krachtige activiteit van den ochtend tot den avond toonde het luchtwapen als een dapperen en onver- moeibaren wegbereider voor de gevechten op den grond, vooral bij de vernietiging van zware kanonnen. In schitterende wapen broederschap met Italiaansche en Roemeensche eenheden heeft ook de marine een bijdrage geleverd tot de overwinning welke, gezien de bij zondere omstandigheden rondom Sebasto pol, verdient in het licht te worden ge steld. Tegenover de ondersteuning van den verdediger door de Zwarte Zee-vloot stelde de Duitsche, Italiaarsche en Roemeensche marine fiksche acties van motorterpedo- booten, die de scheepvaart van en naar Sebastopol bewaakten en het ravitaillee- ringsverkeer van en naar Sebastopol tegen hielden om de eigen ravitailleering te be veiligen. Het gaat daarbij niet om plaat selijke acties maar om uitgebreide opera ties, die geleid hebben tot de uitschakeling van de bolsjewistische zeestrijdkrachten en die de afsluiting van Sebastopol van de toevoer over zee ten doel hadden. De wa penbroederschap der verbondenen heeft in de samenwerking der drie vloten een schoo- ne bevestiging ter zee gevonden. De gevechten in het aan water arme ter rein rondom Sebastopol speelden zich soms af bij een temperatuur die reeds in de vroege ochtenduren steeg tot 30 graden. Zoo viel onder vereende krachten Sebas topol, de onoverwinnelijke vesting op de Krim. „LAATSTE KRUISTOCHT VAN GANDHI VOOR ONAFHANKELIJKHEID VAN INDIë". De correspondent te New Delhi van de „Evening Standard" meldt: Gandhi treft alle voorbereidingen om binnenkort een campagne te beginnen tegen alle in Indië wonende vreemdelingen, vooral echter te gen de Engelsöhen. Naar verluidt, staan er drie hoofdpunten op Gandhi's program: 1. Opheffing van de zout wet. 2. Schadeloosstelling van alle Indiërs, die om militaire redenen door de Britsohe autoriteiten gelast werden hun woning te* verlaten. 3. Verdrijving van alle vreemdelingen uit Indië, met inbegrip van de EngelsOhe, Amerikanen en de Ghineezen. De correspondent voegt hieraan toe, dat Gandhi met deze campagne waarschijnlijk niet voor afloop der zitting van de Con grescommissie zal beginnen. Hij heeft even wel zijn aanhangers in die onderscheidene Indische plaatsen reeds verzocht, in zeke ren zin een psychologische basis te leggen voor de uitvoering van dezen „laatsten kruistocht van Gand'hi voor de onafhanke lijkheid van Indië". HET IT ALIA AN SCHE WEERMACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht van gisterën maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: De Britsche stellingen van El Alamein aan de Arabische Golf, die krachtig ver sterkt en hardnekkig verdedigd werden, zijn gisteren door de Italiaansche en Duit sche eenheden stormenderhand ingenomen. Na een verwoeden strijd braken de troe pen van de As door de vijandelijke linies heen. De luchtmacht van de As greep her haaldelijk in den strijd te land in en over- heerschte den toestand. De Britsche lucht macht verloor tijdens luchtgevechten ne gen toestellen. Formaties Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen ondernamen hevige bomaanvallen op de steunpunten van Malta, waarbij tal van doelen getroffen werden. Tijdens hevi ge en herhaalde luchtgevechten schoten onze escorteerende jagers elf Engelsche machines neer, zonder zelf verliezen te lij den. Een vijandelijk vliegtuig liet op het eiland Scarpanto in de Egeische Zee eeni ge bommen vallen, die geen schade aan richtten. STRIJDT VOOR EUROPA Na de val van Sebastopol HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt: „Zooals reeds in een extrabericht is me degedeeld, hebben Duitsche en Roemeen sche troepen onder bevel van generaal- veldmaarschalk von Manstein, schitterend gesteund door de beproefde luohtcorpsen voor strijd op korten afstand van kolonel- generaal Freiherr von Richthof en, na een verbitterde worsteling van 25 dagen op 1 Juli des middags de tot dusver sterkste land- en zeevesting Sebastopol bedwongen. Sterke forten, in de rotsen uitgehouwen fortificaties, onderaardsohe gevechtsinstal laties, betonnen en aarden kazematten, be nevens ontelbare veldversterkingen wer den in voorbeeldige samenwerking van al le wapens genomen. Het aantal gevangenen en de hoeveel heid buit is nog niet te overzien. Overblijf selen van het verslagen Sebastopolleger zijn gevlucht naar het schiereiland Oher- sonesus. Op een zeer nauw terrein opeen gedrongen, gaan zij bun vernietiging tege moet. Bij de gevechten om Sebastopol hebben lichte zeestrijdkrachten van de Duitsche en Italiaansche marine, in samen werking met de onder het bevel van sChouLbij-nacht Georgescu en van kapi tein ter zee Slatian staande Roemeensche marine de vijandelijke ravitailleering be lemmerd, vesting en haven door versper- ringsoperaties afgesneden, de eigen ravi tailleering over zee uitgevoerd en met ver re superieure vijandelijke zeestrijdkradh- ten succesvolle gevechten geleverd. Voor de zuidelijke punt van de Krim werden 10 kleine, uit Sebastopol vluchtende schepen, waaronder twee bewakingsvaartuigen, door luchtaanvallen tot zinken gebracht of be schadigd. De aanvalsoperaties in den Zuidelij ken en centralen sector van het Oos telijke front hebben reeds bij aanvang aanzienlijke successen opgeleverd. Sterke formaties van de luchtmacht mengden zich in onophoudelijke aan vallen in den strijd te land. Bij luchtaanvallen op Woronesj werden verscheidene voor den oorlog belangrijke fabrieken vernietigend getroffen. Verge zellende jagers schoten in luchtgevechten 52 bolsjewistische vliegtuigen neer. Zwaarste artillerie van het leger be stookte voor den oorlog belangrijke instal laties in Leningrad en het scheepvaart verkeer in de Baai van Kroonstad. Zware branden in de doelen werden waargeno men. Door nachtelijke luchtaanvallen op be langrijke spoorwegknooppunten werd de groote ravitailleeringslijn RostofMoskou op verscheidene plaatsen zwaai* getroffen. Aan het front van de Noordelijke IJszee bestookten gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers kade- en stationsinstalla ties van Moermansk met bommen van zwaar kalilber. In Egypte hebben Duitsche en Itali aansche divisies, gesteund door sterke formaties duikbommenwerpers, na ver bitterden strijd de El Alamein-stelling doorbroken. Zij achtervolgen de ver slagen Britsche strijdkrachten, die zich op de Nijldelta terugtrekken. In het zeegebied van Port Said heeft een Duitsche duikboot een Britsch munitieschip van 1800 brt. tot zinken gebracht. Op liet eiland Malta werden de lucht aanvallen op Britsche vliegvelden doeltref fend voortgezet. Bomtreffers veroorzaak ten in het bijeonder op het vliegveld Luca tusschen op den grond staande vliegtuigen en in de installaties van het vliegveld zware vernielingen en branden. In den strijd tegen Groot Brittannië vie len formaties van de luchtmacht in den af- geloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties aan de Engelsohe Zuid1- en Zuidwestkust aan. In het zeegebied van Sebastopol hebben de formaties van den Italiaanschen fregat - tenkapitein Hiimbelli, van den Roemeen- schen kapitein tej- zee Bardescu en van den Duitsühen luitenant ter zee eerste klas se Birnbaum zich bijzonder onderscheiden. NA EEN JAAR. Na een jaar van hevigen, doch succes vollen strijd tegen de Sovjet-Unie maakt het opperbevel van de weermacht nog het volgende bekend: In de periode van 22 Juni 1941 tot 21 Juni 1942 zijn aan het Oostelijk front 271.612 officieren, onderofficieren en man schappen van de geheele weermacht bij de trouwe vervulling van hun plicht den hel dendood gestorven. Het aantal vermisten bedraagt in dezelfde periode 65.730. Als gevolg van de hevigheid van den strijd moet er rekening mede worden gehouden, dat ook van hen een belangrijk deel niet terugkeert. Van het totale aantal zijn in de vijf maandien van zegevierende aanvalsveld- slagen in den zomer van 1941 gevallen 162.314 officieren, onderofficieren en man schappen; 33.334 worden vermist. In de vijf maanden van zware afweergevechten gedurende den winter van 1941/1942 be draagt het aantal gesneuvelden 88.977, het aantal vermisten 26.319. In de beide laatste maanden sedert de hervatting van vrij groote eigen aanvalshandelingen vielen 20.321 officieren, onderofficieren en man schappen, het aantal vermisten bedraagt 6.077. Het aantal slachtoffers toont den om vang van het gevaar, dat boven Europa zweefde. Allen, die voor Duitschland vie- ONZE HUISDIEREN. Reeds eenmaal heeft er in deze ko lommen iets gestaan over honden en kattenvleesch zonder bon. Maar toen wij wat over de eerste schrik heen wa ren, bleek het een aankondiging van een man te zijn, die vleesch te koop aanbood, dat voor menschelijke con sumptie ongeschikt was, maar toch nog een smakelijke maaltijd moest vormen voor onze min of meer ver trouwde viervoeters. Dat ging dus nogal. Maar nu wordt het ernst, nade- maal ik heb gelezen, dat de burge meester van Rotterdam een verorde ning heeft uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat honden en katten nog slechts in het openbaar slachthuis mogen worden geslacht, dat in win kels, waar dit vleesch wordt verkocht, het door een schot gescheiden moet zijn van andere levensmiddelen en dat men, deze verordening overtre dend, 300 boete krijgt. Nu moeten wij dus trachten over den tweeden schrik heen te komen. En dat kan. Dat leeren wij zelfs al heel aardig van de dames, die ons ra dijslof, koolstronken en brandnetels als onovertroffen voedsel aanprijzen. En waarom zou het malsche vleesch van uw Mimi of uw Herta minder smakelijk zijn dan de malsche bout van het kalfje dat pas nog in de wei de huppelde? En weet u altijd wel wat u gegeten hebt, toen u zich tegoed deed aan een heerlijke konijnenbout, die op een feestdag tegen hooge kos ten vermocht te prijken op uw disch? En het smaakte toch niet waar? En het beste lijkt mij nu dit. Laat ons niet naar de herkomst vragen. Apen- vleesch moet heerlijk zijn, maar niet, als je 't weet en wel eens in Artis bent geweest. Laat ons meer eten en minder vragen. Maar wat zal mijn dikke, blozende slager er wel van zeggen? Ik zal hem voortaan ernstig aanzien als ik met mijn extrabonne tjes om extra-biefstuk kom. len, zijn waarborgen voor onze overwin ning, die de toekomst van Duitschland en daardoor de vrijheid van Europa waar borgt. Van betrouwbare zijde verluidt, dat de ambassadeurs van Amerika en Engeland hun landigenooten in Turkije, die niet voor zien zijn van diplomatieke passen, den raad hebben gegeven hun spoedig vertrek via Syrië en Irak te overwegen. Deze ambas sadeurs hebben ook ontraden gebruik te maken van de gewone reisroute via Pale stina en Egypte. De laatste dagen heerscht onder de An- glo-Amerikanen en hun bondigenooten een paniékadhtLge vertreksfeer. De slaapwa gens in de richting van Irak zijn overvol en dagenlang van te voren besproken. En- gelschen en Amerikanen spreken open lijk de vrees uit als gevolg van de Duitsche successen in de zwarte Zee en in het Oos ten der Middellandsche Zee te worden ge- isoleerd in Turkije. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, hebben tijdens de ge vechten in Noord-Egypte de Britsche for maties in de sterke stellingen van El Ala mein ten Zuiden van de Arabische Golf getracht een laatsten tegenstand te bieden. Eij den aanval van de Duitsche en Italiaan sche troepen op deze stellingen heeft de vijand met zijn pantserstrijdkrachten een verbitterden afweerstrijd gevoerd. Toch hebben de pantserwagens van de troepen der Spil in de middaguren van den 1ste Juli het vijandelijke verdedigingsfront ten Zuid-Oosten van El Alamein doorbroken en de doorbraak vergroot in Noord-Ooste lijke en Zuid-Oostelijke richting. De vijan delijke stellingen werden naar het Zuiden en Noorden opgerold. JAPANNERS BEZETTEN WOETSJEN. Domei meldt van het front in Binnen- Mongolië: Na de inneming van Woepoeangkoe in het Westen der provincie Soeiyoeam zijn de Japansche troepen over gloeiend heete zandvlakten opgetrokken en hebben Woetsjen bezet, tien K.M. ten Zuiden van Woepoelangkoe. Woetsjen was het hoofd kwartier van de vijandelijke 101e divisie. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche formaties thans zuiveringsoperaties onder nemen tegen de resten van de vijandelijke strijdkrachten. TOKIO, 3 Juli. (D. N. B.). De Japansche militaire overheid heeft besloten voortaan in de voornaamste steden van Java Japan sche burgers tot eersten burgemeester te benoemen. Voor Batavia is uitverkoren de onlangs benoemde adviseur van het Ja pansche militaire bestuur, Sakai Tsoeka- moto, die binnenkort op zijn nieuwen post benoemd zal worden. Tsoekamoto was vroe ger leider der afdeeling Zuidzee van de Handelsmaatschappij Mitsoebis.'i

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1