DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje N WOENSDAG 1 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10290 S)e Ceid&^ieSoii/fca/nt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA In den vestinggordel van Sebastopol Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt als volgt: „Bij den aanval op Sebastopol hebben Duitsche divisies van het Noorden uit de Sewernaja-baai overwonnen. Zij zijn ten Oosten van de stad in weerwil van taaien vijandelijken tegenstand in de binnenste vestingsgordel doorgedrongen. Tegenaan vallen der bolsjewisten leverden geen re sultaat op. Bij een aanval vanuit het Oos- tne werden in samenwerking met Roe- meensche formaties de beheerschende Sa- proen-heuvels over bijna de geheele op pervlakte bestormd. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen vernielden vijandelijke versterkingsinstallaties, vooral op de Sa- proen-heuvels en brachten troepenconcen traties der bolsjewisten zware verliezen toe. Bij Kertsj werd de aanval van een for matie bestaande uit 18 vijandelijke schepen over de Straat van Kertsj door doeltref fend artillerievuur verijdeld. In het Donetsbekken stortte een door ar tillerie en luchtmacht gesteunde plaatselij ke aanval van den vijand onder zware ver liezen ineen. In het gebied van de vroegere omsinge ling van de Wolchof werden bij zuiverings operaties verscheidene verstrooide, vijan delijke strijdgroepen vernietigd en op nieuw 1100 gevangenen gemaakt. Herhaal de aanvallen van den vijand op het brug- gehoofd aan de Wolchof mislukten na he vige gevechten als gevolg van den taaien tegenstand der infanterie, die door artille rie en luchtmacht doeltreffend gesteund werd. Daarbij werden 21 vijandelijke pant serwagens vernietigd en verscheidene bat terijen door bom voltreffers buiten gevecht gesteld. In de wateren van de Finsche Golf brachten gevechtsvliegtuigen een vijande lijke motortorpedoboot tot zinken en be schadigden zij twee andere kleine oorlogs vaartuigen. In de Kola-baai kregen twee groote koop vaardijschepen der bolsjewisten bomtref- fers van zwaar kaliber. In Noord-Afrika werd, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, gisterochtend de door diepe verdedi gingsinstallaties en talrijke mijnenvel den versterkte vesting Mersa Matroe ondanks taaien, vijandelijken tegen stand, stormenderhand veroverd. Meer dan 6000 Britten werden gevan gen genomen, 36 pantserwagens kapot geschoten en talrijke batterijen vernie tigd. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Bij de bestorming van Mersa Matroe heeft zich de 90ste Duitsche lichte di visie bijzonder onderscheiden. Duitsche en Italiaansche pantserformaties wier pen den verslagen vijand verder terug en bereikten het gebied ten Oosten van Foeka. Sterke Duitsche en Ita liaansche luchtstrijdkrachten vielen de terugtochtswegen en verdedigingsin stallaties der Britten met succes aan, vooral ten Zuiden van de Arabische Golf. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht militaire installaties in de Midlands en in het kustgebied van The Wash met bommen. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 29 op 30 Juni opnieuw de stad Bremen en haar voorsteden, voorname lijk met brandbommen aan. De burgerbe volking leed enkele verliezen. Een poging van den vijand om ook het gebied van Hamburg te bereiken, mislukte door het samengebundelde vuur van de luchtdoel artillerie. De Britsche luchtmacht verloor opnieuw, voor zoover tot dusver is vastge steld, 13 der m den strijd geworpen bom menwerpers. In de periode van 17 tot 26 Juni verloor de Britsche luchtmacht 200 vliegtuigen. Hiervan werden 23 door eenheden van de Duitsche marine neergeschoten. Geduren de dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 37 eigen vliegtui gen verloren. Zooals in een extra bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten haar successen nog vergroot. In twee dagen hebben zij in het Westelijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan, in de Golf van Mexico en in de Caraibische Zee 14 vijan delijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 98.000 brt. tot zin ken gebracht en nog twee andere sche pen door torpedotreffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken gebrachte sche pen was volgeladen met vliegtuigen, mu nitie en ander oorlogsmateriaal, dat be stemd was voor Afrika". In het Oosten is de situatie voor de spil eveneens zeer gunstig. In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde: De strijd om de vesting Sebastopol hqeft een nieuw beslissend stadium bereikt. Het succes van de doorbraak naar de Saproen- heuvels is vergroot. De bestorming van deze kazematstellingen draagt in de ge vechten een beslissend karakter, daar deze heuvels een beheerschende keten rond de binnenste vestingstellingen vormen. Aan den voet der heuvels ligt het Engelsche kerkhof, waar de gevallenen van het Brit sche leger uit den Krim-oorlog liggen. Dit is door de bolsjewisten eveneens tot een sterk steunpunt gemaakt. De beheersching van de Sewernaja-baai vormt een voorwaarde voor het binnen dringen van de Duitsche troepen in den binnensten vestinggordel van uit het Noorden. Aangezien de Noordelijke oever van de baai zich stevig in handen van de Duitsche wapenen bevindt, staat het voet krijgen op den Zuidelijken oever gelijk met het overwinnen van een der zwaarste hindernissen in het Noordelijk deel van het vestingfront. Voorts meldt het D.N.B.De Führer heeft den opperbevelhebber van de leger groep Noord, General-oberst Von Kuech- ler, in dankbare waardeering voor zijn verdiensten bij den afweer en vernietiging van de bolsjewistische legers, die over een breed front in den strijd waren ge- Worpen om Leningrad te ontzetten, alsme de in waardeering voor de heldhaftige prestaties van de onder zijn bevel strij dende troepen, tot generaal-veldmaar- schalk bevorderd. HET ITALIAANSCHE WEERM ACHTSBERICHT. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt d.d. 30 Juni het volgen de bekend: Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde pantsercolonnes hebben de vijandelijke pantsereenheden verder teruggedrongen en het gebied van Foeka bereikt, dat zij ach ter zich hebben gelaten. Aan de verovering van de afgesneden vesting Mersa Matroe hebben de luchtstrijdkrachten van de Spil- mogendheden een groot aandeel gehad. Alle soorten vliegtuigen van de luchtmacht waren in den strijd geworpen en wedijver den met elkaar in snelheid en dapperheid. Mersa Matroe werd veroverd door den ge- lijktijdigen, onstuimigen stormloop van de van het westen uit aanvallende formaties van ons 21e legercorps waaraan het zeven de Bersaglieri-regiment was voorafgegaan en door de van het oosten uit aanvallende troepen van de 90ste Duitsche divisie. Bij de zuivering van Mersa Matroe werden op nieuw enkele duizenden gevangenen ge maakt. Oorlogsmateriaal van elke soort werd in zeer groote hoeveelheden buitge maakt. Formaties van de luchtmacht vielen gisteren de terugtochtlinies van den vijand hevig aan en plaatsten talrijke treffers op de doelen. Drie Curtiss-toestellen werden in luchtgevechten neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juni werd Gibraltar door onze vliegtuigen gebombardeerd. De in de installaties van het vliegveld ontstane branden waren nog vanaf een grooten af stand zichtbaar. De strijd in het Oosten NATOENA-EILANDEN BEZET. Naar een Japansche marinecorrespondent van het eiland Natoena (tusschen Borneo en Malakka) meldt is dit 21 Juni door Ja pansche mariniers bezet. De landing werd uitgevoerd onder bescherming van het vuur van oorlogsschepen. Het vuur werd niet beantwoord. Toen de landingstroepen het radiostation naderden vloog dit door het optreden van Nederlandsche strijd krachten in de lucht. Bij aankomst aan de militaire barakken bleek de tegenstander ontweken. Te voren waren de overige eilanden van de Natoena-groep reeds bezet door de Ja pansche troepen. (Domei). EVACUATIE VAN JAPANNERS UIT KUSTSTROOK VAN CALIFORNIë. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Amerikaansche legerautoriteiten bepaald, dat alle Japanners moeten worden geëvacueerd uit een strook van 20 mijl breedte langs de kust van Noord-Califor- nië. De evacuatie zal geschieden tusschen 9 en 13 Juli. VIER TSJOENGKINEESCHE DIVISIES OMSINGELD. Naar Domei van het front in Tsjekiang meldt hebben Japansche.strijdkrachten, die van Foetsjou uit in zuidelijke richting op rukken, verbinding tot stand gebracht met een andere Japansche eenheid die van Kientsjang naar het westen trekt. Daar mede hebben de Japanners den omsinge- lingsring rond vier Tsjoengkineesche divi sies ten zuiden van Foetsjou gesloten. De gecombineerde Japansche strijdkrachten doen thans hevige aanvallen op de ingeslo ten troepen, die ongeveer 10.000 man sterk zyn. HIÊQ Z.ATEN MENSChEN, DIE UITERST NETJES OP (HUN ÊIOEN TUINTJE EN OP HUN WON I NO Z-yN. Polygoon-S«ym.Pax Heiland m DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. De A.N.P.-correspondent meldt: Terwijl de ongehoord snelle opmarsch der Duitsche en Italiaansche troepen in Egypte voortgang vindt, moet Londen het bombardeeren uit de lucht van Gibraltar toegeven. De aanvallen op laatstgenoemde rotsvesting beteekenen een nieuw element in den strijd om de Middellandsche Zee, van welken strijd ook de veldtocht in Noord-Afrika eigenlijk slechts een onder deel vormt. Het eerste bericht over den luchtaanval op Gibraltar kwam Dinsdag uit La Linea en werd noch van Engelsche, noch van de As-zijde bevestigd. Het leek derhalve weer een der afzonderlijke aan vallen te zijn, waarvan vroeger ook al eens sprake was. Thans echter heeft de aanval zich herhaald en waarschijnlijk in ver sterkte mate, zoodat hij in het Engelsche legerbericht vermelding vindt. Het zou van al te veel fantasie getuigen, deze nieuwe actie in verband te brengen met het dezer dagen geëindigde bezoek van den Spaan- schen minister Serrano Suner aan Italië, in ieder geval acht men alhier zulk een ver onderstelling fantastisch. Men zal dichter bij de waarheid zijn met de veronderstel ling, dat het onophoudelijke bombardement van Malta zulke bevredigende resultaten heeft opgeleverd, dat men thans Gibraltar aan eenzelfde recept gaat onderwerpen. Dat het neerhouden van Malta wordt voort gezet behoeft geen verwondering te wek ken: zoowel voor het afvoeren van gevan genen, gewonden en buit als voor het aan voeren van levensmiddelen en versterkin gen is de scheepvaart tusschen Italië en Afrika op het oogenblik bijzonder groot en men kan dit verkeer niet dcor Malta laten storen. De luchtaanvallen op Alexandrië tenslot te sluiten den keten; over de geheele Mid dellandsche Zee doet zich de macht der As- mogendheden gelden. Reeds vroeger wer den militaire doelen in Egypte herhaalde lijk gebombardeerd, doch thans valt het binnen het bereik ook der korte-afstands- vliegtuigen. Sinds het begin van het offen sief op 27 Mei j.l. hebben de As-troepen tweederde van den afstand, welke hen nog van Alexandrië scheidde, afgelegd. Zij staan nu geen 300 K.M. meer van deze his torische stad. Verklaringen van Churchill ENGELSCH-AMERIKAANSCHE CRITIEK Churchill heeft in het Lagerhuis gewei gerd de van Wavell ontvangen rapporten over het verlies van Malakka en Singapore te publiceeren. In antwoord op een desbe treffende vraag verklaarde hij: „De ver schillende rapporten, die wij van Wavell op grond van de concentratie van mate riaal waartoe hij opdracht had gekregen, en over het verlies van Malakka en Sin gapore hebben ontvangen, zijn niet ge schikt om in oorlogstijd gepubliceerd te worden". Toen men bleef aandringen op publicatie, verklaarde Churchill, dat deze documenten „alleen bestemd waren om de militaire autoriteiten op de hoogte te bren gen en uitvoerig in te lichten en dat zij on getwijfeld een groote ontstemming in het geheele empire zouden veroorzaken". Toen men opnieuw op inlichtingen aandrong, verklaarde Churchill: „Ik heb thans op het oogenblik geen verklaring op grond van deze documenten af te leggen". (A.N.P.). De New-Yorksche correspondent van de „Times" schrijft, dat niet slechts de Engel- schen, maar ook de Amerikanen het slacht offer zijn geworden van de verkeerde be- richtenpolitiek van hun regeering. De ministers te Washington, die de ver spreiding van oorlogsnieuws regelen, heb ben zich verbeeld, aldus de „Times", dat het moreel der bevolking wordt versterkt, indien ongunstige berichten worden ge heim gehouden tot betere zijn ontvangen. Het is ten slotte de schuld van deze ver antwoordelijke mannen, dat het gros der Amerikanen nog niet den noodigen ernst betracht tegenover den oorlog en vooral hem niet beschouwt als een aangelegenheid van het geheele volk, doch slechts van en kelingen. Ook laat het Amerikaansche volk zich door zoogenaamde productiesuccessen van de eigen wapenindustrie verleiden tot de opvatting, dat oorlogstuig op zichzelf in dezen oorlog beslissend is, waardoor het vergeet, dat alleen de krachtsinspanning der geheele bevolking meetelt. (D.N.B.). CHURCHILL BIJ DEN KONING. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill Dinsdag een bezoek ge bracht aan den koning in Buckingham Palace. en met dezen de resultaten van zijn bezoek aan de Vereenigde Staten be sproken. Volgens „United Press" heeft het Ameri kaansche ministerie van marine medege deeld, dat opnieuw vier geallieerde sche pen tot zinken zijn gebracht. GARNIZOEN VAN GIBRALTAR AFGELOST. Uit La Linea wordt gemeld, dat te Gi braltar verscheidene Britsche transportsche pen zijn aangekomen met troepen, die het sedert vier jaar niet afgeloste garnizoen aldaar zullen aflossen. Eenige schepen hebben oorlogsmateriaal aan boord. "VERKLARING VAN MACKENZIE KING Na terugkeer van den Canadeeschen premier Mackenzie King uit Washington, die besprekingen met Roosevelt en Chur chill heeft gevoerd, heeft de premier, naar de „Times" uit Ottawa meldt, een verkla ring afgelegd voor het Canadeesche par lement. Gevraagd naar zijn indrukken van de besprekingen te Washington heeft Mackenzie King geantwoord, dat de mili taire toestand, waarin de bondgenooten zich op het oogenblik bevinden, beslist de meest critieke is, waartegenover men zich ooit in dezen oorlog heeft bevonden. DE BEHANDELING DER DUITSCHERS IN BRAZILIë. Duitsche regeering overweegt tegenmaatregelen. De Duitsche regeering publiceert een communiqué over de slechte behandeling van de Duitschers in Brazilië. In dit com muniqué staat o.a. dat in Brazilië na het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen met Duitschland in toenemend mate anti-Duitsche acties zijn geschied. Aan het hoofd van een clique, die dienst baar is aan Roosevelt, staat volgens het communiqué de voormalige Braziliaansche ambassadeur te Washington en huidige mi nister van buitenlandsche zaken, Aranha, die als leider der Braziliaansche buiten landsche politiek in de eerste plaats de aansprakelijkheid draagt voor het bar- baarsche optreden tegen de Duitschers. Na opsomming van een aantal excessen, in strijd met het volkenrecht, tegen Duit sche consulaire ambtenaren, gewaagt het communiqué het geval van den Duitschen vice-consul te Paranagua, Brand, die op den dag van het afbreken van de diploma tieke betrekkingen in zijn woning werd gearresteerd en als een groot misdadiger werd overgebracht naar de politiegevange- nis. onder bewaking van zwaar gewapende politiemannen, nadat hij volkomen van al les was beroofd en zonder dat hij het ge ringste voedsel kreeg. Van deze gevangenis werd Brand getransporteerd naar het tuchthuis, waar hij verscheiden maanden werd behandeld als een misdadiger. Ondanks de toezegging, die president Vargas kort voor het afbreken van de be trekkingen aan den Duitschen ambassadeur had gegeven, dat den Duitschers geen leed zou worden berokkend, zijn volgens het communiqué lieden van Duitsche nationali teit en een grobt aantal menschen van Duitsche afstamming gearresteerd. Als aanleiding voor deze talrijke arres taties was het voldoende, dat de Ameri kaansche ambassade te Rio de Janeiro een lijst overlegde met de namen dergenen, wir arrestatie aan de Amerikaansche re geering gewenscht voorkwam. Bijzonder wreed werden de Duitschers in de politiegevangenis van Rio behandeld. De gevangenen werden ondergebracht, al dus het communiqué, in cellen van min der dan twee vierkante meter. Of in groo te getale opeengepakt in kleine, stinkende, volkomen vervuilde vertrekken. De ver- hooren werden afgenomen onder plage rijen, kastijding door negers en voortdu rend wakkerhouden van de gevangenen. Volgens het communiqué heeft de staats- commissaris van Rio, Amaral Peixoto, ten overstaan van de pers zich er op beroemd, dat men er in geslaagd was Albrecht En gels. iemand van Duitsche afkomst, beken tenissen af te persen, nadat men hem vijf dagen en nachten onafgebroken had ver hoord, zonder hem te laten slapen. De politiechef van Rio heeft openlijk er kent, dat de klachten over de slechte be handeling van Duitsche gevangenen „ge deeltelijk" gemotiveerd zijn. Tot slot verklaart het communiqué, dat dit onverantwoordelijke optreden van agenten in dienst van Washington bijzon der verwerpelijk is, daar de Duitschers al meer dan een eeuw een zeer groot aandeel hebben aan den economischen en cultureele opbouw van Brazilië. Indien de Brazi liaansche regeering niet spoedig zorgt voor afschaffing van deze ongehoorde misstap pen. zal de Duitsche regeering tot tegen maatregelen overgaan. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS. In het Vaticaan noemt men den gezond heidstoestand van den Paus tamelijk goed. Gedurende de slotbehandeling van de bronchiale catarrh krijgt de Paus injecties om zijn zenuwgestel, dat van de ziekte ge leden had, weer te herstellen. De Paus is de laatste dageen door een bekend Ro- meinsch arts onderzocht. Hij verleent da gelijks enkele particuliere audiënties. ASTROEPEN VOOR LAATSTE STELLING VAN ALEXANDRIë. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Naar het opperbevel van de wermacht meldt, zijn in Egypte de Duitsche en Italiaansche troepen door het gebied van El Daba naar het Oos ten opgetrokken en staan zij thans gereed voor den aanval op de stelling van El Ala- mein, de laatste versterkte stelling voor Alexandrië. ASTROEPEN AAN OOSTELIJKEN RAND VAN SEBASTOPOL. BERLIJN, 1 Juli. (D.N.B.) Bij een aanval op Sebastopol is de binnenste ves tinggordel op verscheidene plaatsen door broken. Duitsche en Roemeensche troepen zijn aan den oostelijken rand der stad aan gekomen. De laatste zuidelijke forten en hooggelegen stellingen zijn stormender hand genomen. De Duitsche en Roemeen sche troepen trekken in breed front over het gevechtsterrein van het vestinggebied op en bevinden zich voortdurend in den aanval. JAPANNERS BEZETTEN DE NICOBAREN. TOKIO, 1 Juli (D.N.B.). Naar een oor logscorrespondent van Domei meldt, heb ben de Japanners op 13 en 14 Juni j.l. de eilanden der Nicobaren, gelegen ten zui den van de Andamanen in den Indischen Oceaan, zonder bloedvergieten bezet. HELDENMOED. In een tijd als deze wordèn wij nogal eens bezig gehouden met held haftigheid. En er is in oorlogstijd ook een heldenmoed, die het leven durft inzetten voor huis en vaderland; een heldenmoed, die ontberingen ver draagt, het leven offert en waarvoor men bewondering moet hebben. Giste ren in de trein ontdekte ik een Moe der. Er was niet veel talent voor noo- dijg om haar te ontdekken, ook al was zij niet groot. Zij vulde onze coupé met al haar negen kinderen, van wie de oudste naar schatting vijftien ja ren telde en de jongste nog geen twee jaar oud was. Zij reisde met dat vlas blonde, levenslustige kroost van IJmuiden naar een dorp ergens boven Leeuwarden en had bovendien nog de zorg voor twee reismanden en drie welgevulde kussensloopen. Maar zij was in het minst niet geagiteerd of nerveus. Alles liep rustig en ordelijk van stapel. De grooteren hadden ieder of samen de zorg voor een reismand of een kussensloop. Allen bleven bij el kaar bij het overstappen, wat welgeteld zeven keer moest gebeuren en de coupé was een rumoerige kippenren, waar de kinderen de kansen van de reis en de tocht straks per boot bespraken. Als de trein nog niet dadelijk vertrekt, verkondigt, een kleine dreumes van drie, dat het maar een rottrein is, die niet eens wielen heeft, daar hij deze in de coupé natuurlijk niet vermag te ontdekken. En Moeder troont rustig in het midden en lacht om haar kroost. Ik vind deze reis nogal een heele on derneming, maar zij ontkent dat. O, zegt zij, die dag komt van zelf om. En ik bedank, dat dit een helden moed is, die bijna nog grooter is dan die andere, die het leven eischt voor den dood. Want deze Moeder geeft le vend haar heele leven en blijft offe ren, ieder uur, iederen dag, ieder jaar. In plicht en liefde ligt altijd helden moed. BEKANNTMACHUNG. Alle maennlichen Reichsdeutschen der Ge- burtsjahrgaenge 1906 und 1907 haben zich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Friesland, Gro ningen, Drenthe und Overijssel b. d. Wehr- machtskommandantur Zwolle, Roijensin- gel 13, am 3.7.42 vox'm. 8 Uhr 30 die Buchflta- ben AM am 4.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben N—Z b) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nord-Brabant bei der Orts- kommandantur 's-Hertogenbosch, Juliana- plein 2, am 6.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben AM am 7.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben N—Z c) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtskommandantur Maastricht, Vrijthof 46, am 8.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben AF am 9.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben GM am 10.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben N—R am 11.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben SZ. Die Meldepflichtigen haben Ausweis- papiere und 2 Passbilder Groesse 37 x 52 mm. in buergerliche Kleidung, ohne Kopf- bedeckung, Brilléntraeger das Brillenre- zept mitzubringen. Juden haben nicht zu trscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3 Klasse gegen Vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurueckerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden eind Zehrgeld. Den Haag, den 29 Juni 1942. Gez. RAUTER S.S. Gruppenfuohrer und General- leutnant der Polizei. ONTSPOORDE JEUGD. Een radio-reportage uit de jeugdgevangenis De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Zondag a.s. zal er des namiddags om 18.00 uur over den zender Hilversum II, een, in de radio-geschiedenis, naar wij meenen, unieke reportage te beluisteren zijn. De Nederlandsche Omroep heeft namelijk, dank zij de welwillende medewerking van het departement van justitie, met de micro foon een bezoek gebracht aan de bijzondere strafgevangenis voor jonge mannen te Zut- phen, de jeugdgevangenis. In den aanvang van dit radio-bezoek wordt de opmerking gemaakt, dat gevange nis en jeugd eigenlijk een trieste woordver binding is. Jeugd immers, zoo zegt de ver slaggever, beteekent jonge, juichende le vensblijheid en deze laat zich niet rijmen met het begrip gevangenis, dat beelden van tralies, sombere cellen bij ons oproept. In derdaad, zoo is het, maar het droeve feit blijft desondanks bestaan, dat een groot deel van de Nederlandsche jeugd in dezen tijd dreigt te ontsporen. Ook in de vooraf gegane jaren was dit het geval en daarom was een jeugdgevangenis noodzakelijk. Deze gevangenis is echter een bijzondere gevangenis en de resultaten, die de directie ervan in samenwerking met het departe ment in weinige jaren heeft mogen berei ken voor de jonge mannen, die hier hun straf ondergingen,, zijn verbluffend te noe men. 1

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1