nm w VRIJDAG 26 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT z i Mr. H. Gcim. Lelden i Red. Stad c Leiden: Red Omaevlng: L. Rooxen. Kunit P» drrv Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, Advertentiën 1—15 m.M. ƒ2.30. elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen ƒ0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 10.06 uur Vrijdagavond. Zon op 5.18 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze- tijden moet worden ver duisterd. 26 Juni: De maan komt Vrijdagavond om 7.30 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 4.41 uur onder. 27 Juni: De maan komt Zaterdagavond om 8.44 op en gaat Zondagochtend om 5.36 uur onder, (Volle maan). 28 Juni: De maan komt Zondagavond om 9.49 uur op en gaat Maandagochtend om 6.40 uur onder. 29 Juni: De maan komt Maandagavond om 10.42 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 7.52 uur onder. 30 Juni: De maan komt Dinsdagavond 11.25 uur op en gaat Woensdagmorgen 9.10 uur onder. Zweminrichtig „De Zijl" 20 1/2 gr. C. BINNENLAND HET BEZOEK VAN IR. MUSSERT AAN NOORD-HOLLAND. Gisteren, den tweeden dag van zijn tocht door Noord-Holland, beperkte de leider der N.S.B., ir. Mussert, zich tot de stad Amsterdam. In de morgenuren bracht hij met zijn gevolg een bezoek aan het gemeentehuis en werd daar ontvangen door burgemeester Voute en de wethou ders Neiszen, tevens wnd. burgemeester, dr. Strak, dr. Smit en Guepin. De burge meester zette hem de historische ontwik keling van de stad uiteen en schetste in het kort den stedebouwkundigen aanleg. Ir. Mussert toonde veel belangstelling voor dit onderwerp en er ontspon zich een le vendige gedachtenwisseling. Vervolgens sprak de heer Neiszen over de gemeente lijke bedrijven en hield ir. Heemskerk van Beest een inleiding over de IJ-tun- nelplannen. In het Apollorestaurant werd hierna een koffiemaaltijd gebruikt, welke was aangeboden door den burgemeester. Daaraan zaten mede aan de nieuw-be- noemde gevolmachtigde van den rijks commissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schroeder en pressereferent Boyes. Nadat dr. Schroeder afscheid had genomen van ir. Mussert, begaf deze zich omstreeks drie uur naar het hoofdkwartier der natio- naal-socialistische vrouwenorganisatie in de de Lairessestraat. Hij werd daar ont vangen door de landelijk leidster, mevr. O. de Ruiter geb. van Lankeren-Matlhes, die hem de afdeelingsleidsters voorstelde en met een korte toespraak een ets van W. Nijs aanbood, welke den arbeid van de N.S.V.O. verzinnebeeldt. Ir. Mussert dankte voor dit geschenk. Hierna stond een bezoek aan de Ned. Bank op het pro gramma, waar ir. Mussert ontvangen werd door den president, mr. M. M. Rost von Tonningen, tevens plaatsvervangend leider der N.S.B. Nadat ook hier de hoofden van dienst aan hem waren voorgesteld, waar van het meerendeel lid der beweging, me moreerde mr. Rost van Tonningen den harden tijd, die de oudste leden onder hen hier hadden doorgemaakt in de periode voor Mei 1940, en het kortelings overladen van een hunner. Ir. Mussert beantwoordde deze toespraak met te wijzen op de rol, die het geldwezen volgens nationaal-socia- listische opvatting behoort te vervullen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de bibliotheken en aan de kluizen van de bank. Een der aardigste momenten voor het publiek was het bezoek, dat ir. Mus sert in den namiddag voorts bracht aan de woning in de Kinkerstraat van een der oudste strijders der beweging, den heer Hilgenvoord. Diens zoon is onlangs aan het Oostfront gesneuveld en de leider der N.S.B eerde in hem tevens de vele ande ren, wier mannen en zoons aan de fronten sneuvelden. Geruimen tijd vertoefde de leider der N.S.B. met zijn medewerkers in de eenvoudige woning, waarvoor vrij veel publiek was samengestroomd om het ver trek bij te wonen. Tot besluit van den middag bracht hij een bezoek aan de wo ning van burgemeester Voute. Het hoogtepunt van ir. Musserts bezoek aan de hoofdstad werd gevormd door de bijeenkomst gisteravond op den Dam, waar naar schatting ruim 20.000 personen hebben geluisterd naar zijn rede. De districtspropagandaleider H. L. G. Ouwerkerk, opende de bijeenkomst om kwart over acht met een korte toespraak. Nadat onder leiding van opperhopman Piet Heins gezamenlijk het W.A.-marsch- lied, het lied „De zwarte soldaat" en „De blanke top der duinen" gezongen waren, naderde het tijdstip, waarop ir. Mussert zou arrivieeren. Klokslag halfnegen storm de de motorpolitie het plein op, gevolgd door de auto van ir. Mussert, die met da verend gejuich en houzee-geroep werd verwelkomd. Ir. Mussert beklom direct het spreekge stoelte en richtte vervolgens het woord tot de duizenden aanwezigen. Rede van ir. Mussert. Hij ving deze aan met te constateeren, dat het jaren geleden is, dat nationaal-so- cialisten elkaar in grooten getale hier in de hoofdstad konden ontmoeten. Dank zij de houding, die men toen tegenover hen aanrtam. Thans echter, aldus spreker, staan wij hier in den zomer van 1942 op het meest historische plein, in het hart van Nederland. Ons volk heeft tijden gekend van opgang en neergang. Laten wij er ons van bewust zijn, dat wij ons nu bevinden in een dieptepunt. Nadat hij dit nader had uitgewerkt door er op te wijzen, hoe ons leger in vier dagen verslagen werd, er geen regeering, geen vloot meer is. ons ookzoo^evrIden i LJ S V MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU land bezet en de koloniën verloren zijn, stelde hij de vraag: gaan wij naar een on dergang, ja of neen? En hij beantwoordde haar: wij, nationaal-socialisten, staan hier in het geloof, dat wij ons in het diepte punt bevinden om ons vandaar uit op waarts te bewegen. Zonder dat geloof zou den wij hier niet staan. Want daarop zal de toekomst gebouwd moeten worden. Vraag en antwoord nader uitwerkende, verdeelde hij de voorafgaande jaren in pe rioden van vbf en besprak hij hetgeen voorviel in die tusschen 1932 en '37, '37 en '42 om vervolgens het oog te richten op hetgeen in de periode van '42 tot '47 ge beuren moet en aan het einde daarvan verwacht mag worden. In 1932 verheugde ons volk zich, aldus ir. Mussert, over de aanwezigheid van meer dan vijftig politie ke partijen Dat er momenteel schaarsch- te aan groente is, is erger dan hun ver dwijnen (gelach). Zij stelden de verdeeld heid voorop. Wij riepen op tot volkseen heid en samenwerking. Zij verdeelden ons volk in kapitalisten én proletariërs, wij kenden slechts volksgenooten, werkers. Toen werd de leuze aangeheven: „Indië los van Holland" zij is helaas werkelijk heid geworden wij propageerden liefde voor volk en vaderland en spraken van godsvertrouwen. In 1937 bij de verkiezin gen keerden zich allen tegen één. De leu ze „eenheid door democratie" was in onze oogen niet meer dan „waarheid door leu gen". Evenwel de democraten wonnen en men hoste op de overwinning. Colijn en Oud zouden 't hem doen. Stemt op Co- lijn, en 't komt in orde, was het parool. Waar echter zijn de heeren democraten nu? Zij die achterbleven, zii klagen, ter wijl wij de eenigen zijn, die het recht hebben verwijten te doen. Zoo is de waar heid. Thans in 1942 bevindt zich ons volk in nood en vernedering. Wij natio naal-socialisten lijden daaronder in ons hart het meest. Terwijl Hitier de 400.000 man onzer weermacht naar huis liet gaan, braken officieren hun belofte en werden 2000 hunner weder gevangen genomen op hetzelfde moment waarop twee jaar gele den die belofte was afgelegd. Thans in 1942 is er ook voedselgebrek. Wij herinneren ons echter de jaren 1933 tot en met 1940, waarin millioenen kilogrammen voedsel werden vernietigd. Wij hebben gewaar schuwd voor de straf, die over ons volk zou komen En nu zegt men: dat heeft die N.S.B. gedaan. Indien gij, volk van Neder land, in 1937 echter gehoor gegeven had aan onze roepstem, zouden wij nu hand in hand gaan met de Duitschers. zou Indië niet verloren zijn gegaan en zou ons volk een gerespecteerd volk zijn. als het Fin- sche. Wij hebben het recht verwijten te doen. Want wij hebben gewaarschuwd Wat 1947 zal brengen, hangt af van wat er in Europa zal gebeuren. Wij beleven het monsterverbond van kapitalisme en bolsjewisme. Wij weten dat noch Engeland noch het bolsjewisme zullen winnen. Doch, als deze winnen, dan beteekent dat het einde van ons volk. Echter niet alleen Duitschland, doch Europa zal winnen. Op dat proces kunnen wij invloed uitoefenen door ons in te zetten aan den goeden kant. Er zijn er, die dat ook willen beïnvloe den. Maar dan aan detl verkeerden kant. Ik bedoel de Ozo-ers. Ik gun hen echter het genoegen op prins Bernhard te zetten. In de oorlogsdagen was hij hier kapitein. Nu is hij benoemd tot generaal en admi raal. Ik stel me hem voor tegenover ge neraal Rommel. En hij was van plan in Indië te gaan vechten, als zijn schoon moeder hem niet tegengehouden had. (Ge lach). Laten wij dan beter zien naar het Duitsche volk, dat het voor heel Europa opneemt en offers brengt. Offers zijn er gebracht hier, in Indië en in het Oosten. Ze zijn noodig, want het zijn de geboorte weeën van een nieuw Europa. Eerst moet deze oorlog gewonnen zijn, dan pas kan de wederopbouw beginnen. En, als die gewonnen is, dan zal men zich gelukkig prijzen dat de N.S.B. er is. Men denke zich even in, hoe de toestand voor ons volk zou zijn zonder N.S.B., als de oorlog eenmaal gewonnen is. Aan ons daarom de taak dit volk omhoog te brengen. Zoo mo gelijk met zijn medewerking, zoo noodig echter zonder. En wanneer gij, kameraden, u zoo nu en dan afvraagt: „waarom moe ten wij het weer doen?" dan luidt het ant woord: omdat wij geroepen zijn de kastan jes uit het vuur te halen, omdat wij de historische roeping hebben dit volk op den rand van den afgrond weer omhoog te brengen. Nadat ir. Mussert al zijn leden dank had gebracht voor de betoogde trouw, en zijn geloof had uitgesproken in het tot stand komen van een nieuw Europa, gebouwd door nationaal-socialisme en fascisme, be sloot hij: wij doen onze plicht voor ons volk en ons vaderland, houzee! Deze roep werd door duizenden overge nomen en vervolgens schalde het zesde couplet van het Wilhelmus over het Dam plein, door de nat.-socialisten met opgehi- ven arm gezongen. Ir. Mussert begroette hierna de invali den, inspecteerde de eerewacht. alsmede de opgestelde organisaties en verliet on der tromgeroffel en daverende toejuichin gen, staande in zijn auto. het terrein der bijeenkomst in de richtine Munt. De auto moest zich hierbij gedeeltelijk een weg banen door het compact opeenstaande pu bliek. In de persconferentie van gistermiddag heeft de heer legationsekretaer Janke af scheid genomen. Aan het slot van zijn uit eenzetting over de buitenlandsche politiek en de belangrijke krijgsgebeurtenissen, die zich in den loop van dit jaar en in het bij zonder van de laatste maand hebben afge speeld, heeft de heer Janke den journalis ten zijn dank betuigd voor de medewer king, die hij van de zijde der pers had on dervonden, alsmede voor het aangename contact, dat gedurende zijn werkzaamhe den in Nederland, die zich over een pe riode van 15 jaar uitstrekken, met de jour nalisten heeft gehad. Weliswaar staat de Nederlander ten opzichte van verschillen de vraagstukken anders dan de Duit- scher, maar dit neemt niet weg, dat bei den ten slotte behooren tot dezelfde groote Germaansche volkerenfamilie. Het groeien de bewustzijn van deze verwantschap gaf hem vertrouwen, dat men ten slotte de kloof zal weten te overbruggen, die de korte, tragische oorlog tusschen Neder landers en Duitschers heeft geslagen. Van de gelegenheid om hier officieel af scheid te nemen, maakte eerst dr. Drewes gebruik, die in hartelijke bewoordingen het werk, dat de heer Janke in de pers conferentie, die hij o.a. zelf in het leven heeft geroepen,'tot stand bracht. Vervolgens was het woord aan den heer Blokzijl, die namens het departement van Volksvoorlichting en Kunsten afscheid nam. Spr. hield niet van clichévormen en koos dan ook voer zijn toespraak een per soonlijke parallel tusschen zijn werk en het werk van den scheidende Hfj wensch- te den heer Janke op zijn verdere levens pad, dat zich zal bewegen in het kader van de buitenlandsche politiek veel succes toe en sprak de hoop uit, dat hij zijn vele vrienden hier in Nederland niet zou ver geten. Namens de journalisten sprak de ver bondsvoorzitter, de heer v. Megchelen, die in het bijzonder wees op het begrip, dat de heer Janke steeds heeft getoond voor de moeilijkheden, waarin sommige journalis ten terecht kwamen. Spr. sprak een bij zonder woord van dank uit voor de wijze, waarop de insteller van deze conferenties bii instanties, die voor de journalisten moeilijker bereikbaar waren, voor hen in de bres was gesprongen. Ten slotte sprak nog de heer P. Derjeu, die afscheid nam van den heer Janke als vorzitter van den kring van buitenlandsche journalisten. Hierbij herinnerde hij aan het vele werk, dat de heer Janke in het ka der van den kring had verricht. OPNAME VAN JONGENS EN MEISJES IN DE „REICHSSCHULEN". In de door den Rijkscommissaris opge richte „Reichsschulen" worden begaafde Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes van 10 en 11 jaar opgenomen, meis jes bovendien tusschen 12 en 13 jaar. De 10- en 11-jarige jongens en meisjes kun nen zoowel van de Duitsche volks-, haupt- en de laagste klasse van de oberschulen, alsook van de Nederlandsche scholen naar de „Reichsschulen" overgaan. De scholen zijn internaten met Duit sche en Nederlandsche onderwijzers en on derwijzeressen (voor meisjes). De oplei ding van de jongens en meisjes duurt tot het achttiende jaar. Het diploma geeft recht op het voortzetten van de studie op een universiteit; het geeft dezelfde rechten als het diploma van een H.B.S. of een Duitsche Oberschule. De opvoedingskosten (met inbegrip van het schoolgeld) is laag. Het wordt berekend naar het inkomen van de ouders. Koste- looze plaatsen staan in een voldoend aan tal ter beschikking. Alleen de aanleg van de jongens en meisjes in voor het opne men beslissend. Aanvragen tot inschrijving moeten schriftelijk gericht worden tot dr. Kern- per, Oostduinlaan 2 (telefoon 116390), Den Haag. Deze aanvragen moeten vergezeld gaan van: 1 foto, het laatste rapport en opga ven over de totdusver genoten schoolop leiding. De aanmeldingstermijn staat open tot 10 Juli 1942. UITKEERING VOOR AMBTENAREN BIJ BEVALLING IN HUN GEZIN. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: In afwachting van een definitieve rege ling, zal aan ambtenaren en arbeidscon tractanten, ressorteerende onder de ver schillende departementen, voor zoover zij een brutosalaris genieten van niet meer dan 3000. - per jaar, bij bevalling in hun gezin bij wijze van voorschot, een uitkee- ring worden gedaan ter hoogte van 55. overeenkomende met de uitkeering, welke toekomt aan hen, die verzekerd zijn krach tens de wettelijke ziekteverzekering. De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft bo vendien een verzoek gericht tot de burge meesters der gemeenten, om ten aanzien van het hiervoor in aanmerking komend personeel op overeenkomstige wijze te handelen. Aan deze uitkeering zal terugwerkende kracht zijn te verleenen van 1 November 1941 af. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. In afwijking met het j.l. Zaterdag ge publiceerde bericht omtrent opleiding tot adspirantkaderlid bij den Nederlsndschen Arbeidsdienst, wordt thans medegedeeld, dat schriftelijke aanmelding moet geschie den voor 15 Juli a.s. bij staf.N.A.D., afdee- ling 2 (personeel), huize „La Foret", Drie- bergsoheweg te Doorn. AFDEELING LANDBOUWGEWASSEN BIJ HET CENTRAAL RASSEN REGISTER. De Ned. Staatscourant bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij, waarbij een af deeling Landbouw gewassen wordt ingesteld bij het Centraal Rassenregister en bij den Raad voor het Kweekersrecht. KWEEKERSBESLUIT 1941. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij tot inwerkingtreding van het kweekersbesluit 1941, waarbij wordt be paald, dat het kweekersbesluit 1941 in wer king treedt op 26 Juni 1942. SPORT WATERPOLO L. Z. C. verliest van H. V. G. B. De derde wedstrijd van het eerste zevental van L. Z. C. is wederom in een nederlaag, geëindigd. Het L. Z. C. team heeft belang rijk aan kracht ingeboet en er moet heel wat gebeuren, indien het eerste van de laatste plaats wil wegkomen. Het team was gisteravond niet weinig gehandicapt doordat P. Lut zoodanig last had van de koude, dat hij niet meekon. De aanvang van den strijd had geen 52 nederlaag voor L. Z. C. doen vermoeden. De thuis club was in het begin meest aanvallend en Teegelaar opende met een fraai schot d* score (10). Bij de rust had H. V. G. B. echter reeds een 21 voorsprong door Hogeland en Ten Cate en na de hervatting werd de score tot 51 opgevoerd door twee doelpunten van Hogeland en een van Hackenietz. Eerst daarna gelukte het Spoor er 25 van te maken uit een goed aange geven vrjjen worp van 'Elsinga. Het dames-team speelt gelijk. Het da mes zevental der L. Z. C. speelde een kal- iren wedstrijd tegen D. V. Z. Rust kwam met dubbel blank. Na de hervatting plaat- stt G. Lepelaar uit een vrijen worp den hal goed naar Rie v. d. Tuijn, die een mooi ooelpunt maakte en spoedig daarna had Nita v. Hest, de jongste speelster der gas ten succes (11). Met dezen stand kwam he+ einde. A.Z.C. Zaterdagmiddag 5 uur wordt in Alphen's jswembad de wedstrijd ge speeld A.Z.C. Ide Watertor (Vreeswijk). BRIDGE „De Sleutels". Gisteren werd in ,.'t Schuttershof" een zeer geanimeerde dupli- cate-wedstrijd gespeeld en wel in de hoofd klasse, le klasse en 2e klasse. De wegblij vers hebben een genoe-riüken bridce-avond gemist. De uitslag luidt: Hoofdklasse: Team Verboog Sr. verliest van team Reekers met 9 m.p; team Aukes speelt gelijk tegen team Laken (verschil 3 m.p.). Ie klasse: team Staal slaat team van Noort met 33 m.p;. team van der Staay slaat team van Delft met 19 m.p.: team v. Heteren wint ven team van den Ouwee- len met 21 m.o.; team de Graaf slaat team Hnibers met 68 m.p. 2e klasse: Team Slebos slaat team van den Heuvel met 36 m.p.; team Kiel speelt gelijk tegen fe->r>i r---i f >,«?•«.- f-nrrr. 34 m.p.). GEMENGDE BERICHTEN DODDFT.T.TKE AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks vier uur is de zesjarige W. P. L. op de Paul Krugerlaan te 's Gravenhage, toen hij plotseling achter een tram om, wilde oversteken, overreden door een vrachtauto. De jongen liep zoo danige verwondingen op, dat hij tijdens net vervoer naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal is overleden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Personeel van het gemeentelijk veerbe- nrijf te Schoonhoven, heeft gisteravond uit de Lek het lijk opgehaald van den 22-jari- gen D. Stekelenburg, die bij het zwemmen in de rivier Zondag tegen den avond onder Willige Langerak was gezonken en niet meer boven gekomen. Te Budel is gisteren de 32-jarige on derwijzer J. Boggia, bij het zwemmen ver dronken. LIJK GEVONDEN. Pensiongasten, die hun ochtendwande ling door het Edesche bosch maakten, von den daar een man achter een met heide beladen kruiwagen liggen. Deze persoon, de 54-jarige E. J. v. d. Kuit uit Ede, bleek overleden te zijn. Vermoedelijk had de man zich bij de heerschende hooge tempe ratuur teveel ingespannen met het laden en vervoeren der vracht heide. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Op groote schaal clandestien geslacht. W. H. de Korte, schipper te Leid- schendam had tusschen 14 en 15 April clandestien drie koeien geslacht, die ge kocht waren voor f 300 per stuk en ge bracht in een veewagen. Verdachte had verder de drie koeien geschoten. Hij had voor dit feit van den economischen rech ter een jaar en zes maanden gevangenis straf gekregen. In hooger beroep achtte de P.-G. de straf die gewezen is, op haar plaats. De eisch werd dan ook bevestiging van het vonnis. J. B. de Korte te Leidschendam zou bii het clandestien slachten geholpen hebben en hij was daarvoor veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf en een geldboete van 5000. In hoo ger beroep zei verdachte, dat hij niet ge holpen had bij het slachten. Hij was alleen maar gekomen om zijn zoon te halen, die daar aanwezig was Toen de politie den in val deed had verdachte, volgen? zijn zeg gen, zwarte handen van de olie, omdat hij bezig was een auto te repareeren. Al zijn mededaders hadden echter aan de nolitie verklaard, dat verdachte wel degeliik een handje geholoen had. De P.-G. eischte dan ook bevestiging van het vonnis. In beide zaken zal het Hof nader vonnis wijzen. ifahviqie., ZATERDAG 27 Juni. Mis v. d. 4e dag in het octaaf v. d. H. Joannes den Dooper: De ventre (als op 24 Juni). Gloria. 2e ge bed en laatste Evangelie v. d. Vigilie v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus; 3e ge bed Concede; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joan nes den Dooper: 3e Concede; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Benvenutus van Gubbio, Belijder: Justus. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 3e v. d. Vigilie; 4e voor den vrede. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. UK'\;;-;e7o7den door f Pai e'.wilto. maq een in tube Prodentl Uw win Verkoopen na veipoM product e^h s ver o Ped.gc N.V. ProdanU. Amariloort 1607-738 Gemeentel. Aankondiging INENTING TEGEN DIPHTHERIE. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat weer gelegenheid zal worden ge geven kinderen te laten inenten tegen diphtheric. De kinderen worden daartoe, met gelei der, op Zaterdag 27 Juni 1942 te kwart voor negen precies, verwacht in het gebouw van den G. G. en G. D., Nieuwe Mare 13a, al hier. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Vacantie voor moeders. De Burgemeester van Leiden, Plaatselijk Directeur Leiden van den Nederlandschen Volksdienst, maakt bekend, dat voor een beperkt aantal moeders de gelegenheid be staat om in het tijdvak 11 Juni5 October 1942 een rustige vacantie in een gezonde boschrijke streek in ors land door te bren gen. De vacantie kan een duur van 10, 20 of 30 dagen hebben; voor haar, die zelve de kosten niet kunnen dragen worden de uitgaven door den N. V. D. betaald. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te_ komen, kunnen zich hiervoor schriftelijk aanmelden bij het Plaatselijk Bureau van den N. V. D., Stadhuis Leiden Kamer 27, le verdieping. Bij deze opgave moeten gezinsomstandig heden worden vermeld, opdat bij het aan wijzen van haar, die in de eerste plaats voor een vacantie-uitzending in aanmer king zullen komen, daarmede rekening kan worden gehouden. Voorts bestaat voor moeders gelegenheid met vacantie naar Duitschland te gaan; deze vacantie vangt 7 Augustus a.s. aan en zal worden doorgebracht in daarvoor in gerichte moedertehuizen, welke gelegen zijn in gezonde en boschrijke streken. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 26 Juni 1942. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 27 JUNI. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Causerie 8.30 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw 9.30 Amusementsork. 10.00 Ernstige muz. 11.00 Voor zieke kinderen 11.20 Zang met piano 12.00 Orkest Malando en solist 12.40 Alma nak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest 14.00 Causerie „Studentenleven" 14.20 Muziek en vroo- lijkheid 16.00 Bijbellezing en Gewijde, muz. 16.30 Gram. 16.50 R'damsch Ka merensemble 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Orgelspel 18.00 De N.S.B. ant woordt 18.15 Gram. 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Liedje van verlangen 19.15 Bonte Avond 20.15 Filmpraatje 20.30 Erich Schneidewind en zijn musette- orkest 20.45 Bonte Avond 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. Vanaf 22.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 22.15—24.00 Gram. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. 10.30 Lichte muz. 12.00 Piano 12.30 Gram. 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Bezoek aan aardbeienland J3.15 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest I13.40 Voor de jeugd 14.00 2 vialen en piano 14.30 Gram. 15.00 Zang met piano 15.30 Tijd- schriftenschouw 15.45 Gerard van Kre velen en zijn orkest 16.30 Lezing „In en om de bijenstal" 16.45 Gram. 17.00 Voor de binnenschippers 17.15 Bertus van Dinteren en zijn orkest 18.15 Kwar- tire v. d. arbeid 18 30 Melodisten en progr.-overz 19.30 BNO: Nieuws 19.45 BNO: Gron. praatje 19.50 Spiegel v. d. dag 20.00 Concertgebouworkest 21.00 Als ik 't voor 't zeggen had 21.15 Concert gebouworkest 21.40 Gram. 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overz. 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilver sum I. Zaterdag: GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II; 22.15—24 00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024,00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2