DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN Mementje J VRIJDAG 26 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10286 3)c £eidtöh£(EWYmit Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De boerenstand „De boerenstand heeft veelal de tradities en wezenstrekken van ons volk het zui verst bewaard en is een onuitputtelijke bron van volkskracht, die met zorg en lief de voor verder verval en vervlakking be hoed moet worden" aldus in een arti kel van het V. P. B., waarin wordt be toogd, dat het natuurlijk evenwicht tus- schen stad en land moet worden hersteld. Wij zijn het hiermede volkomen eens. En evenzeer met een andere bewering in be doeld artikel, n.l. dat „de huidige kente ring der tijden, die ieder volk noodzaakt tot eenvoudige dingen des levens terug te keeren, ook een eerherstel van het land met zich medebrengt." Wij kunnen m dezen tijd zeker consta- teeren, dat de „tradities en wezenstrek ken van ons volk het zuiverst bewaard" zijn in den boerenstand, en dat de boeren stand „is een onuitputtelijke bron van volkskracht". En daarom: mag zeker niets worden'gedaan en moet alles worden ver meden, wat den boerenstand zou voeren tot „verval en vervlakking" economisch geestelijk of godsdienstig! In den boerenstand heerschen over het algemeen ook hier is helaas reeds ver val de gezonde goede zeden, de ware godsdienstzin. Zóó moet het blijven! Eén van die gezonde goede zeden bron van volkskracht! is ongetwijfeld de waardeering van ,;eenvoudige dingen des le vens". Vele stadsmenschen moeten dat van den boerenstand leeren! En een lichtzijde van dezen tijd is, dat de omstandigheden daartoe dringen. Nu vele dure en kostbare, verweekelijkte en onnatuurlijke genoegens den menschen zijn ontvallen, nu kan ge makkelijker tot ons spreken de waarde, de schoonheid, de vreugde van zoo vele ..een voudige dingen des levens", welke óók door de stadsmenschen genoten kunnen worden, maar die maar al te veel als uit sluitend voor het buiten-leven bestemd werden beschouwd. Terug naar dien een voud des levens, die geenszins redelijk „comfort" of „gemak" uitsluit, maar die afkeerig is van wat werkelijk weelde is! Die eenvoud is het stempel van de waarheid in het leven. En met dien eenvoud ver vliegt ook zooveel waarheidDen boe renstand willen wij volstrekt niet heilig roemen, maar dat hij, in het algemeen be schouwd, den stedelingen kan leeren den levenseenvoud traditie en wezenstrek van ons volk dat staat wel buiten allen twijfel! Elk dei- volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Juni tot en met 4 Juli: 33-A Brood 33-B Brood 33 Beschuit 33-A Vleesch 33-B Vleesch 41-42 tabak 99 sigaretten 4 rants. y.rants. 1 rants, besch. br. of geb. 1 rants^ yt rants. 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten brood of gebak vl. of vl. waren 14 Juni tot en met 11 Juli: 32'i algemeen 326 algemeen 329 algemeen 317, 318, 319, 320 4-25, 4-26 res. 360 algemeen 331 algemeen 332 algemeen 322, 323 324, 325, 326 alg. 31-A t/m 34-A Melk 31 -B t/m 34-B Melk 31, 32, 33, 34 versnao. 1 kg. suiker 250 gr. koffiesurrogaat 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 25U gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of ncaizena 100 gram kaas 3*4 liter melk 1J4 liter melk 100 gr. choc, suikerwerk 25 Juni tot en met 4 Juli: I -A rants. Boter A rants, boter, marg., vet 1 Mei31 Aug.: 50 gram scheerzeep U textiel (mannen) 1 Juni tot en met 30 Juni: K zeep I 1 rants, zeep K Toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 300 Algemeen 1 rants, zeep Bijzondere rantsoenen: 34 Juni tot en met 11 Juli: 333, 334 alg. I 250 gr. peulvruchten 20 Juni tot en met 11 Juli: 321 algemeen 250 gr. gort 38 Juni tot en met 4 Juli: R 3 tabak 2 rants, sigaretten OPMERKINGEN: De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Dinsdag 30 Juni: 293 Algemeen (Zeep) 211 Algemeen (Zeep). 228 Algemeen (Zeep) 272 Algemeen (Zeep) 300 Algemeen (Zeep). G Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep, i Zeep, Toiletzeep. J Zeep (Toiletzeep). KIPPENSOEP EN POULETSOEP. Verkrijgbaar op vermicellibon. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat men met ing. van 27 Juni a.s. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht van gisteren maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: Na het verzet gebroken te hebben, dat nog geboden werd door de overgebleven eenheden van het achtste Britsche leger aan de grens tusschen Libye en Egypte en na het fort Capuzzo alsmede Solloem en Halfaya te hebben veroverd, hebben de troepen van de As de achtervolging van den vijand, die naar het Oosten uitwijkt, voortgezet. Sidi el Barrani werd bezet en de zone ten Zuiden van deze plaats gepas seerd. De militaire werken en installaties van Mensa Matroe werden door onze eska ders bommenwerpers getroffen. Drie vijan- lijke vliegtuigen werden door Duitsche ja gers neergeschoten. Een aanval op Ben- ghasi veroorzaakte eenige schade en ge wonden. Een Engelsohe machine, door het luchtdoelgeschut getroffen, werd bran dend neergehaald. De bombardementen van de vliegvelden Micabba en Lucca op het eiand Malta werden herhaald. Er ontstonden groote branden. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche zee hebben onze vliegtuigen een aanval gedaan op een convooi, waaTbij een schip, ondanks de hevige reactie van de escorteerende vaartuigen, beschadigd werd. Op den Atlantisohen Oceaan heeft een van onze duikibooten onder bevel van den corvet kapitein Luigi Longanesi Cattani een gewapend schip van 8.000 ton tot zinken gebracht, alsmede een motorschip van 5500 ton. Een andere diuikboot onder bevel van den luitenant ter zee G'ianfranco Gaz- zana heeft een schip van 6.000 ton tot zin ken gebracht. KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. De admiraliteit in Washington heeft toe gegeven dat nog 15 koopvaarders der ge allieerden tot zinken zijn gebracht. Hier van zijn er 13 op 13 en 14 Juni op de Ca ribische Zee ondergegaan, de twee andere op den Atlantischen Oceaan. Er zijn 233 matrozen om het leven gekomen. De Fransch-Duitsche verzoening Woensdagavond sprak dr., Friedrich tij dens zijn gewone causerie voor Radio Pa ris over de Fransch-Duitsche verzoening, waarover Laval handelde in zyn rede. In zijn inleiding wees spreker er op, dat zij allen, die sinds 16 jaar strijden voor een Fransch-Duitsche verzoening overtuigd zijn, dat er zonder deze verzoening geen duurzame vrede in Europa mogelijk is. Tevens onderstreepte hy, dat Laval de positie van Frankrijk in drie punten sa menvatte: 1. Met alle middelen één basis vinden voor een definitieve Fransch-Duitsche ver zoening. 2. De mogelijkheid scheppen, dat Frank rijk in het toekomstige Europa een waar dige plaats inneemt. 3. Uit dezen oorlog, die een revolutie is, moet een jonger, menschel ker, sterker en socialer Frankrijk geboren worden. Het belangrijke probleem van het oogen- blik is het volgende: Duitschland heeft millioenen arbeiders onder de wapens voor de verdediging van Europa, hun plaats moet aangevuld wor den. Uit alle Europeesche naties hebben zich de arbeiders naar Duitschland bege ven, waar zij de wapens smeden, die het continent verdedigen. Op dit oogenblik wer ken 150.000 Fransch arbeiders in Duitsch land. Andere zullen volgen om de eer en het prestige van Frankrijk te verdedigen. Spreker loochent de bewering der Engel- sche propaganda als zouden de Fransche arbeiders te weerhouden in Duitschland boteeren. Hierbij onthult hü de redenen, die Engeland aanzetten om de Fransche arbeidersc te weerhouden in Duitschland te gaan werken, n.l. de vrees, dat de ge- meenschappelenke krachtinspanning der Europeesche arbeiders de blokkade zou doen mislukken. NIEUWE BONNEN In de volgende week zijn de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, en vleesch verkrijgbaar op de bonnen 33 van de daarvqor bestemde kaarten. Van de tabakskaart zijn aangewezen de bonnen 41 en 42, terwijl 2 extra rantsoenen sigaretten te bekomen zijn op de bon R.3 van de tabakskaart. Ten slotte zal bon 09. van de sigaretten- kaart recht geven op het koopen van 1 rantsoen sigaretten. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 27 Juni: 32 Brood, Beschuit, Vleesch; 38, 39, R 2 tabak; R2 sigaretten. bij het koopen van pakjes kippensoep en pouletsoep den ter verkrijging van vermi celli aangewezen bon dient in te leveren. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram vermicelli verwerkt is, beschik baar gesteld. In verband hiermede zal de kippensoep en de pouletsoep afgeleverd worden in pakjes, welke een hoeveelheid van 25 gram vermicelli of een veelvoud daarvan bevatten. Deze hoeveelheid zal op de pakjes vermeld staan, zoodat men ge makkelijk kan nagaan of men de hoeveel heid verkrijgt, waarop men recht heeft. Portugals positie RADIO-REDE VAN SALAZAR. De Portugeesche minister-president Sa- lazar heeft Donderdagavond voor de radio een rede gehouden, over de economische, de moreele en de politieke verdediging van Portugal, waarin hij o.a. het volgende zeide: Portugal heeft het zeldzame geluk, in Europa een geografische eenheid te vor men met gelijke taal, gelijk ras, gelijk ge loof en gelijke beschaving. De Portugee sche pers moet volkomen onafhankelijk de essentieele kwesties bespreken. Helaas zijn eenige Portugeezen het slachtoffer gewor den van buitenlandsche propaganda. In het conflict, waardoor de wereld geschokt wordt, ziet men vraagstukken van univer- seele beteekenis, die de geheele mensch- heid aangaan. Ten aanzien daarvan heb ben wij onze houding duidelijk bepaald. Lang vóór den oorlog hebben wij onze stel lingen betrokken. Ten aanzien van de aan den tijd gebonden vraagstukken zou het niet correct zijn, thans een standpunt te bepalen Waarom zouden wij ons wegens buitenlandsche belangen verdeelen? Is een daarvan wellicht een nationaal belang? Wanneer het dat wordt, dan zullen wij niet verdeeld zijn, maar solidair en sterk in onze eenheid. Op de eerste plaats komt de verdediging van het nationale belang en op de tweede plaats de verdediging der instellingen. De eerste omvat de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van het vaderland, de tweede het regeeringsstelsel en de leer stelling, die richting geeft aan het leven der natie. De regeering acht het nationale belang door de neutraliteit goed verde digd. Wij liggen aan zeeën en continenten, waar gestreden wordt. Wij bevinden ons op het kruispunt van de groote wereldwe gen. Ons wordt de kostbare bescherming van bepaalde punten opgelegd. Wij heb ben onze krachten, offers en arbeid niet gespaard en wij zullen dat blijven doen met het eenige streven, dat onze soldaten hun plicht zullen vervullen als waakzame posten. Het tweede gebied, waarop het politie ke begrip zich moet afspelen, betreft de regeeringsinstellingen. Het probleem komt ten slotte hierop neer, na te gaan welke gevolgen de afloop van den oorlog kan hebben op het politieke regiem der Euro peesche landen en hoe deze regimes zich tegen de dreigende gevaren kunnen be schermen. Ik bedoel vooral de geestelijke verwarring, die ontstaan is door de En- gelsch-R"ssische alliantie en de ongerust heid, welke overal, zelfs bij de z.g. geal lieerde landen, ontstaan is over de solida riteit van de Engelsche en de Amerikaan- sche democratie met de Sovjet-regeering. Wij zouden niets winnen, wanneer wij de oogen zouden sluiten voor de soms angst wekkende vraagstukken van onzen tijd. De aanmatiging, waarmede het Engelsche volk immuun meende te zijn voor den eco- nomischen en socialen strijd, die sinds den vorigen oorlog tot aan het drama in Span je min of meer heel Europa heeft aange tast, was vol van gevaren. Ik ben van mee ning, dat het overdreven is te zeggen, dat Engeland wenscht of voornemens is, het communisme als de hoop van morgen te begunstigen, maar ik geef toe, dat er ve len zijn, die er belang bij hebben om van een eventueele Engelsche overwinning een ideologische overwinning te maken, die de hoofdschuldigen aan de wanorde en de fouten in Europa van de laatste twintig jaar op hun plaatsen zou terugbrengen. Niemand kan in ernst gelooven, dat deze oorlog begonnen werd met het doel om weer politieke regimes aan het bewind te brengen, die verbannen zijn of afgedaan hebben. Door de ervaring is het feit bevestigd, dat democratie en liberalisme aan het einde van hun krachten zijn. De vorige oorlog is de laatste groote gebeurtenis, die de nieuwe regimes verwekte, uit de alge- meene noodzakelijkheid, een eind te ma ken aan de wanorde en ellende, welke die oorlog had nagelaten. Alleen Engeland had door de natuurlijke langzaamheid van zijn politieke en economische ontwikkeling moeilijkheden. Het ontstaan van de nieu we regimes kon het n.l. hier en daar be- Daalde mogelijkheden ontnemen. Op zich zelf hadden die regimes evenwel niets es sentieel* anti-Britsch. Thans, midden in den slag, neemt Groot-Brittannië eenige voordeelen van de nieuwe regimes aan. Het brengt een revolutie teweeg in ziin leven en neemt denkbeelden over van den nieuwen tijd. Het heeft zulks niet noodig om den oorlog te voeren, maar de oorlog had wellicht verhinderd kunnen worden, indien het zulks eerder gedaan had. Het zelfde geldt voor Amerika en voor vele anderen, zij het onder andere mannen. De taak, waarvoor wij staan om de we reld na den oorlog weer od te bouwen, is onvereenigbaar met de politieke, economi sche en sociale wanorde, waarin Europa als gevolg van den vori°en oorlog was weggezakt. Het tegenwoordige tijdvak zal onder een drievoudig teeken staan: van de autoriteit van den arbeid en van de sociale voorzieningen. Geen volk zal zich aan een.sterk gezag, geen mensch zal zich aan de plicht tot arbeid en geen bedrijf en geen rijkdom zal zich aan het crite rium van zijn sociale nuttigheid kunnen onttrekken, zoo besloot Salazar Na den val van Tobroek DE STEMMING IN ENGELAND IS GELADEN. Met betrekking tot den toestand op het gebied der binnenlandsche politiek in En geland schrijft de diplomatieke correspon dent van de „Daily Herald", dat het Engel sche oorlogskabinet zich in een zoo gewel dige crisis bevindt als men tot dusver in dezen oorlog in de boezem der Engelsche regeering nog niet heeft meegemaakt. De zen keer zal het parlement zich niet laten afschepen. De correspondent heeft zich per soonlijk van de stemming, die onder de Lagerhuisafgevaardigden bestaat na den val van Tobroek overtuigd. Alle parle mentsleden, waarmede hij gesproken heeft, hebben een diep zorgelijken indruk op hem gemaakt en velen van hen, zelfs afgevaar digden, die als bijzonder regeeringstrouw bekend staan, hebben hun opwinding en toovn over de verkeerde politiek van de regeering-Churchill niet kunnen verber gen en ook niet willen verbergen. Men kon eenstemmig de meening hooren, dat de nederlaag van de Britsche troepen in Noord-Afrika het gezag van de Londensche regee'-mg op zijn grondvesten heeft doen wankelen. Enkele afgevaardigden zijn daarbij zoover gegaan te verklaren, dat de huidige Engelsche regeering thans haar ongeschiktheid in alle zaken der oorlogvoe ring op ondubbelzinnige wyze en op nieuw, doch „hopelijk voor de laatste maal" bewezen heeft. Deze critische hou ding der parlementsleden weerspiegelt zich in de stemming van het geheele volk. Men kan slechts zeggen, dat de reactie van de Britsche openbare meening op den val van Singapore zeer tam is geweest vergeleken bij hetgeen thans na de capitulatie van Tobroek in Engeland naar voren komt. Deze stemming kan alleen vergeleken wor den met "en uiterst gespannen toestand op het gebied van de binnenlandsche politiek, welke destijds na Narvik ontstond en aan den val vsn Chamberlain voorafging. Sir Stafford Cripps heeft in het Lager huis medegedeeld, dat men hoopt, dat Churchill tijdig terugkeert om aan de a.s. debatten over Libye te kunnen deelnemen. Hij voegde hieraan toe, dat de debatten op den tweeden en derden dag van de eerst volgende zitting van het Lagerhuis zullen worden gehouden. De conservatief, sir John Wardlow Milne, overhandigde de reeds verwachte motie van wantrouwen, die nog door 20 afgevaar digden van het Lagerhuis is geteekend, waarin het volgende wordt gezegd: „Het Lagerhuis prijst het heldendom en het uithoudingsvermogen van de weer macht onder bijzonder moeilijke omstandig heden, doch heeft geen vertouwen meer in de cenlra> oorlogsleiding". Van militaire zijde verneemt nog het D. N. B.: „Tobroek zou in geval van de om singeling met een garnizoen van 30.000 man minstens 12 maanden hebben kunnen stand houden. Zooveel levensmiddelen en voorra den voor de troepenverzorging waren opge stapeld. Ook het park van kanonnen en voertuigen liep in de duizenden. De vesting was voor langen tijd van munitie voorzien. Al deze voorraden zijn voor het grootste deel onaangetast in handen der Duitsch- Italiaansche troepen gevallen, aangezien wij geen tijd hadden de waardevolle goe deren te venvetigen", aldus heeft de inten- dance-oificier Grean van den staf van het achtste Britsche leger, die in Tobroek in Duitsche gevangenschap is geraakt, ver klaard. Kaart van Helt flet kaartje geeft het gebied aan van Bardia tot Sidi-Barani dat nu door generaal Rommel's troepen is bezet. Verscheidene goed versterkte strategische punten moes ten de Britten prijsgeven, o. a. de forten C2poezzo, Solloem, en de Halfaya-pas, en de plaatsen Sidi-Omar en Sidi Barani. De achtervolging van de Britsche troepen is nu van af Sidi-Barani naar Mersa-Matroe ingezet. FIETSENDESKUNDIGE. „Doe één ding, maar doe het goed", heeft de Amsterdamsehe rechercheur Blonk Ford hooren zeggen en hij heeft dit in zijn ooren geknoopt. Hij is zoo maar niet een rechercheur geworden, die alle gestolen goederen achterna holt, hij heeft zich gespecialiseerd in fietsen en voor een groot deel moet het aan hem te danken zijn, dat de diefstal van fietsen in Amsterdam de laatste maanden tot meer dan de helft is verminderd. Hoe hij dat deed, weet niemand anders dan rechercheur Blonk zelf en zijn geheim, hoe hij de schrik der fietsendieven kon worden, heeft hij nooit verklapt. Hoe groot moet dan ook zijn verontwaardiging zyn geweest, toen hij dezer dagen tot de ontdekking kwam, dat zijn eigen rijwiel ervan door was. Eenige rechercheurs, onder wie Blonk, moesten namelijk als getuige optreden in een zaak, die zoo omvang rijk was, dat zij een groot deel van den morgen in beslag nam. Toen de getuigen omstreeks half één weer kon den vertrekken, kwam rechercheur Blonk tot de onaangename ontdek king, dat zijn fiets, onder de oogen van den portier gestolen was.... Ik kan mij indenken, dat het edel gilde der zwijntjesjagers tenslotte eens wraak heeft willen nemen op zijn ergsten vijand. En dan zijn zij wel voortreffelijk daarin geslaagd. Nu is Blonk op zoek naar zijn eigen fiets. En ik hoop natuurlijk, dat hij die achter halen zal. Maar ik vraag mij af: mag dat wel? Hij gebruikt nu zijn dienst tijd voor zijn persoonlijke aangelegen heden. En daar wordt hij nog voor l taald ook. Maar laat Blonk maar 1 gaan. Ten eerste heeft hij dat wel de Amsterdammers uitgezonder 1 fietsendieven verdiend. En t i tweede is het te hopen, dat hij den dief te pakken krijgt. Het gaat om zijn eer en om onze fietsen. EEN BEETJE BOLSJEWISME.... Een beetje bolsjewüsme dat kan geen kwaad. Bovendien, Engeland zal er voor zorgen, dat de Sovjets, na hun „overwin ning" in geen geval ons land zullen bezet ten. Inderdaad lezer, er z\jn landgenaoten die deze dwaasheid gelooven en stomweg wauwelen over een „beetje" bolsjewisme dat verre te verkiezen zou zijn boven dat „verschrikkelijke" nationaal-socialisme. Maar gij, die begrijpt wat bolsjewisme be- teekent en voor welk een gruwelijk ge vaar de Duitsche soldaten en hun bond- genooten Europa behoeden, gij zult deze strijders en speciaal de Nederlandscbe le gioen-soldaten uw dankbaarheid willen toornen. Dat kan. Ons verzorgingsfonds werkt met man en macht om zooveel mogelijk pakketten voor het Oostfront samen te stellen en te verzenden. Steunt dit werk door het storten van een flinke bijdrage op girorekening 4 3 2 1 0 0. T.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligers- Legioen Nederland Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Naar verluidt is de speciale zending, die door maarschalk Tsjang Kai Tsjek naar de USSR was gestuurd met de opdracht om leveringen van oorlogsmaterieel te verzoe ken, onverrichterzake in China terugge keerd. De Sovjets hebben geantwoord, dat zij tengevolge van de omstandigheden niet in de gelegenheid waren materieel af te staan, daar ze hieraan zelf een uiterst dringende behoefte hadden. MOERMANSK WEER BESTOOKT. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, is ook eergisteren de stad en het havengebied van Moermansk door Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen bestookt. De kade-installaties aan het Noordelijk deel der haven zijn verwoest. Er ontstonden groote branden, die in het geheele havengebied snel om zich heen grepen. Zware ontploffingen deden zich voor in de loodsen aan het Oostelijk deel van het havenbekken. Des middags werden de haveninstallaties van Rista bij Moer mansk doeltreffend gebombardeerd. Een groote tankinsallatie raakte in brand. Engelsche bommenwerpers hebben van nacht woonwijken van eenige plaatsen in Noord-Duitschland aangevallen, vooral de stad Bremen. De burgerbevolking leed verliezen. Een aantal gebouwen werd door brisant- en brandbommen verwoest of be schadigd. Volgens de voorloopige berich ten werden dertig der aanvallende vlieg tuigen neergeschoten. Men kan aannemen, dat de verliezn van den vijand evenwel nog grooter zullen blijken te zijn. Sto- ringsvluchten van afzonderlijke vliegtui gen leidden naar West-Duischland, maar bleven zonder uitwerking. De gezondheid van Z. H. den Paus blijft vooruitgaan. Gisteren heeft hij een kleine rit gemaakt in zijn auto door de tuinen van het Vaticaan.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1