DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fMomentje DONDERDAG 25 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10285 Bureaux: Papen gracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Blijdenkers Blij denkers zijn gelukkige en geluk-ver spreidende menschen. Ongetwijfeld, het kan moeielijk zijn, om tot die menschen te behooren. Voor den een veel moeielijker, dan voor den ander. Omstandigheden van binnen-uit en van buiten-af oefenen er hun invloed en vaak hun druk op uit. Maar ieder kan en moet er toch ernstig naar streven, om een blij denker te zijn! En zeker moeten wij de menschen, die de levenskunst van het blijdenken verstaan, zéér waardeeren. Zij zijn een weldaad, een vreugde en een zegen voor hun omgeving. Wat wij onder blij denkers verstaan? Niet de luidruchtige, schreeuwerige grappenmakers, die u wel eens voor een tijdje, op een gezellig avondje b.v., kunnen amuseeren. Wij willen hier dr. J. de Vreese S.J. la ten zeggen, wat blijdenkers zijn. „De zonnige kant is de beste kant van het leven. En een zonnige kant is er altijd; aan alles. Maar er zijn betrekkelijk weinig menschen, die altijd den zonnigen kant weten te ontdekken. Dat kleine getal vormt de groep der Blijdenkers. Blijdenkers zijn menschen, die altijd zon zien. De anderen gelooven het niet; zij kunnen er niet bij, zij hebben de eer om te twijfelen". („Alles komt terecht" blz. 11). En in een ander kostelijk brochuurtje „De blijde kijk" schrijft dezelfde sug gestieve schrijver: „Er worden Blijdenkers gevraagd. De Maatschappij heeft behoefte aan zonnige menschen. Pessimisten en oor wurmen zijn er al genoeg; blije men schen te weinig. Het is zoowat de eenige stiel, die nog niet óver-bezet is. De Maatschappij vraagt erom. Doe je mee? Durf je het aan: blij te denken? Je gelooft aan geen God? Dat is jammer voor je. Maar dan zou ik nog zeggen: Maak dan van dit le ven, dat alles voor je is, een blij le ven. Je helpt je omgeving ermee: en je zelf! Je gelooft wèl aan God? Geloof dan ten volle. .Geloof dan, dat niets God ontgaat. Niels Hem ontglipt. Niets Hem ver wart. Dat Hij alles regelt: voor je bestwil En dat voor hen, die God beminnen, alles medewerkt ten goede. Wees gerust dus. Hij weet het. 't Komt allemaal terecht. „God ge leidt mij en bestuurt mij en niets zal mij ontbreken", zingt de Psalmist. (Ps. 22. 1 Zingt het, ja zing het met hem mee. Dat zingen zal je blij ma ken. En blije menschen zingen graag!" Als men zélf blij kan denken, dan vindt men ook de kracht, anderen te troosten, anderen den zonnigen kant van het leven te laten zien. „De vreugde des Heeren: zie daar onze kracht" (2 Esdr. 8, 10). En in het verspreiden van vreugde ware vreugde! ligt een heerlijk apos tolaat. Scheurs M.S.C. teekent dat apostolaat in de taal van een dichter: „Wij moeten iets melden van deur tot deur, Wij moeten iets brengen van wierook geur, Wat licht in den nacht en wat vreugd, waar men schreit; Zoo'n beetje geluk en wat eeuwigheid". Beatrijs en de Jongheling in het mysterie spel .Beatrijs", dat als tweede in de reeks van Middeleeuwsche spelen in den Kloosterhof te Utrecht wordt op gevoerd De Keyzer-Pax Holland m Na den val van Tobroek Tobroek is gevallen en het Engelsche prestige heeft hiermede misschien wel de zwaarste klap gehad van de vele, die het reeds bijna ononderbroken heeft moeten incasseeren. Hoe zwaar deze nederlaag is blijkt wel uit de berichten, die binnenko men uit Amerika, Egypte en Engeland. In Amerika voeren Churchill en Roose velt ellenlange besprekingen, wat in de oorlogvoering van Engeland niet direct iets nieuws is. De heele Engelsche oorlog voering bestaat uit niets anders dan woor den in tegenstelling tot de militaire daden der Almogendheden. Engeland praat, Duitschland slaat. Maar hoe weinig er ook van de besprekingen tusschen Churchill en Roosevelt bekend is, als zeker mag wel worden aangenomen, dat de scheepsruimte „bet probleem" is, dat bezig is de heeren witte haren te bezorgen. Ook op zee is de Duitsche leiding actief en de duiklbooten vormen wel het ernstigste gevaar voor de Engelsche en Amerikaansche plannen. De val van Tobroek, wat als een bom temid den van hun besprekingen is gekomen, heeft de stemming er niet beter op ge maakt en de reeds groote moeilijkheden nog aanzienlijk doen toenemen. In Egypte schijnt de stemming onder de bevolking ook al opgewonden te zijn. De Egyptische ministerpresident, Nahas Pasja, heeft het tenminste noodig geoordeeld in het parlement een verklaring af te leggen, waarin hij heeft gezegd, dat ondanks de tegenwoordige moeilijkheden de toestand „bevredigend" is. Er is hem door de Brit- sche regeering op het hart gedrukt, dat elke aanval op Egypte tot het uiterste toe moet worden afgeweerd en hij waarschuwt de bevolking gehoor te geven van tenden- teuze berichten. Intusschen verkeert de bevolking in angstige spanning wat veld maarschalk Rommel nu zal doen en zij wordt nu gevleid met de naive hoop, dat Rommel, aan de Egyptische grens halt zal houden. Het bitterst is wel de stemming in En geland, wat blijkt uit perscommentaren en interpellaties in het parlement. Er wordt zelfs herinnerd aan de ineenstorting van het Britsohe front in Noorwegen, wat de val der regeering Chamberlain ten gevol gehad. Met andere woorden: Churchill ver dwijn! Vast staat dus, dat de val van Tobroek onder de geallieerden een ernstige crisis heeft veroorzaakt, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. GENERAAL BASTICO IN TOBROEK. Een der speciale correspondenten van het agentschap Stefani schrijft: De Italiaansche opperbevelhebber, Bas- tico, heeft een -bezoek gebracht aan To broek. Hij bracht een bezoek aan den ze tel van den Britschen bevelhebber, die ge vestigd was geweest in een klein hotel in de nabijheid van de haven. Uit de wan orde, die daar heersoht, blijkt de verwar ring van den vijand. Aan de muren han gen nog de dagorders en op de werktafels van de officieren liggen de dossiers. Blijk baar heeft men geen tijd gehad de docu menten te vernietigen. Vervolgens had generaal Bastico in de nabijheid der linies een ontmoeting met ge- neraalveldmaarschalk Rommel. Hij wensdhte dezen geluk met de schitterende wijze waarop de troepen van de spil op het slagveld werden geleid volgens de op gestelde plannen. Generaal Bastico en ge- neraalveldmaarschalk Rommel werden door de soldaten luide toegejuicht. VERKLARING VAN NAHAS PASJA. Volgens radio Caïro heeft ministerpresi dent-Nahas Pasja Woensdagmiddag in het Egyptische parlement een verklaring af gelegd over den huidigen toestand. „Sedert eenigen tijd", zoo zeide hij, „sta ik in doorloopend contact met den opper bevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Egypte om den toestand te volgen. We gens het naderen van de troepen der spil van de Egyptische grens heb ik op 22 en 23 Juni besprekingen gevoerd met de Brit sohe militaire instanties en met den Brit sehen ambassadeur. In naam van de Brit sohe regeering is mij in iederen vorm op het hart gedrukt, dat elke - inval op Egyp te „tot het uiterst toe afgeweerd" moet worden. Ik ben van meening, dat ondanks de te genwoordige moeilijkheden de toestand „bevredigend1" is. In naam der regeering en in mijn hoedanigheid van militair gou verneur waarschuw ik derhalve de bevol king geen gehoor te geven aan „tenden tieuze geruchten". Ik noodig alle Egypte- naren en alle buitenlanders in Egypte uit kalmte te bewaren. Het is absoluut onjuist, dat de Britsche regeering verlangd heeft, dat Egypte mobiliseert en den oorlog ver klaart". DE STEMMING IN HET BRITSCHE PARLEMENT. De algemeene stemming onder het volk, welke in Engeland bestaat over de neder lagen in Libye heeft in het Britsche parle ment reeds geleid tot een directen aanval op Churchill, zoo meldt United Press. Ter wijl Attlee in het Lagerhuis de successen van Rommel trachtte te verklaren, zoo wordt in dit bericht verder gezegd, werd door parlementsleden een „aantal bittere vragen" gesteld. Verschillende parlements leden brachten in een besluit naar voren, dat het Lagerhuis thans geen vertrouwen meer heeft in de centrale leiding van de algemeene strategie. In de door een aantal parlementsleden opgestelde resolutie vormt Churchill in zijn kwaliteit van minister van oorlog het directe doelwit van de aanvallen der parlementsleden. Dit feit staat in te genstelling tot vroegere aanvallen van par lementsleden op de regeering, toen slechts enkele ministers - het oorlogskabinet werden aangevallen. Naar United Press verder meldt, blijkt de ernst van den toestand in het Britsche parlement ook uit het feit, dat enkele Britsche kringen de huidige stemming in het parlement vergelijken met die na de ineenstorting van het Britsche front in Noorwegen. Vervolgens herinnert United Press er aan, dat de ineenstorting van het Britsche front in Noorwegen den val de re- geering-Ohamberlain tengevolge heeft ge had. De Daily Mail meldt, dat de afgevaar digden niet tevreden zijn met de weinige inlichtingen, welke Attlee heeft verstrekt. Uit de gisteren gestelde vragen blijkt on dubbelzinnig, dat de kritiek scherp is. De openbare meening heeft er geen belang bij, dat er zondebokken gevonden worden. De parlementaire correspondent van de Times schrijft: Het Lagerhuis verwacht van den premier na zijn terugkeer uitvoe rige opheldering. Het staat thans reeds vast, dat na de debatten een motie van vertrouwen ingediend zal worden, hetgeen door de Daily Telegraph bevestigd wordt. Volgens dit blad zou de motie van wantrou wen reeds door 29 afgevaardigden getee- kentd zijn. EVACUATIE VAN ALEXANDRIë. Volgens Associated Press hebben de Britsohe autoriteiten de evacuatie der bur gerbevolking van Alexandrië bevolen. GENERAAL RITCHIE AFGEZET? Naar Stefani meldt zou generaal Ritchie, volgens te Rome binnengekomen berich ten, als bevelhebber van het achtste Brit sche leger, waarvan generaal Auchinleck persoonlijk de leiding op zich had genomen, zijn afgezet. De strijd in Sovjet-Rusland DE DUITSCHE SUCCESSEN AAN HET WOECHOFFRONT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt met betrekking tot de reeds gemelde successen der Duitsche troepen aan het Wolchoffront mede: De ring om de ingesloten, zich wanhopig verdedigende vijandelijke gevechtsgroe pen is opnieuw vernauwd. De Duitsche aanvalstroepen rukken over ongunstige wegen en ondoordringbare bosschen con centrisch verder op. Vijandelijke pantser wagens en infanterie hebben tevergeefs ge tracht door den stalen ring heen te breken. De verliezen der bolsjewisten aan men schen en materiaal zijn buitengewoon groot. De luchtmacht heeft op voortreffe lijke wijze met het leger samengewerkt. Bommen van zwaar kaliber hebben de vijandelijke gevechtsgroepen, die zich aan den rand van de bosschen en in plaatsjes verschanst hebben, zwaar getroffen. Muni tieopslagplaatsen in de bosschen gingen door bomtréffers in vlammen op. Verschei dene bolsjewistische batterijen werden bui ten gevecht gesteld. Voor den aanval ge reedstaande vijandelijke pantserwagens, die den ring moesten doen springen, werden uiteengeslagen en aldus werd dit voornemen in de kiem gesmoord. Tegelijkertijd richt ten zich de scheervluchten van Duitsche gevechtsvliegtuigen op bolsjewistische co lonnes. Talrijke pantserwagens en vracht auto's werden vernietigd, in brand gescho ten of bleven zwaar beschadigd liggen. Duikbommenwerpers ondersteunden den aanval van de infanterie. AANVALLEN OP MOERMANSK. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, hebben gisteren Duitsche gevechtsvliegtuigen in verscheidene gol ven het gebied van haven en stad van Moermanks aangevallen. De bommen trof fen opnieuw de kade-installaties en de spoorrails, die van de haven naar het Zui delijk deel der stad leiden. Brandbommen deden snel om zich heen grypende branden ontestaan. In de spoorweginstallaties ont stond een hevige explosie, gepaard met fel le steekvlammen. Het stedelijk gebied was den geheelen dag in dichte rookwolken ge huld. Talrijke branden woedden boven dien op de scheepshershellingswerkplaats, die in het buitenste havenbekken ligt. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Hiervan waren er 7 van Britsch type. RIDDERKRUISDRAGER GESNEUVELD. Eij de zware gevechten om Sebastopol is de ridderkruisdrager kapt. Hermann Schra- der, gesneuveld. Hij had zich bijzonder on derscheiden met zijn bataillon bij de be storming van een der sterkste forten van de fortificatie Stalin. De besprek:ngen tusschen Churchill en Roosevelt De bespreking, gisteren door Roosevelt en Churchill gevoerd over de kwestie der scheepsruimte, heeft, naar de Washington- sche correspondent van de „New York Ti mes" meldt, meer dan een uur geduurd. De daarop gevolgde besprekingen met de ver schillende deskundigen hadden betrekking op de door Roosevelt en Churchill genomen strategische besluiten, die het volgende zouden beoogen: 1 Een gecombineerd Engelsch-Ameri- kaansch leger zal „op het geschikte oogen- blik" een of meer fronten vormen op het door de Spel beheerschte vasteland. 2. Tsjoenking moet meer hulp krygen. 3. De transporten van oorlogsmateriaal naar de Sovjet-Unie moeten onmiddellijk vergroot worden, om den Duitschen op- march naar het Oosten tot staan te bren gen. 4 De Engelsch-Amerikaansche strijd krachten in het Midden-Oosten moeten zoo danig versterkt worden, dat zy dezen be- slissenden sector kunnen behouden. 5. Nieuwe Japansche veroveringen van grooten omvang moeten worden verhin derd. Door dit alles, aldus de correspondent, wordt het enorm belangrijke probleem der scheepsruimte nog moeilijker gemaakt. BINNENLAND BEZOEK VAN IR. MUSSERT AAN NOORD-HOLLAND. Gistermiddag, den eersten dag van zijn driedaagschen tocht door de provincie Noord-Holland, heeft de leider der N. S. B. een bezoek gebracht aan de gemeenten Aalsmeer, Haarlem en Bloemendaal, waar na hij te Velsen het provinciaal electrisch bedrijf bezichtigde en te AAmsterdam de bureaux van het N. A. F. Des morgens omstreeks tien uur arriveer de ir. Mussert per auto aan de grens der provincie te Uithoorn, waar hij ontvangen werd door zijn gemachtigde voor Noord- Holland, den heer J. W. de Ruiter, een de putatie uit het bestuur der provincie, be staande uit den commissaris, mr. A. J. Backer, en den bestuursraad mr. W. J. Schönhard, voorts den districtscomman dant, majoor Donders en den gewestelij ken commandanten van den heerban-W. A. De Standaard SS, en van den N. J. S., resp. opperbanleider J. M. van der Bijl, opper- standaardleider Heubel en opperhopman Kiers, en den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. K. Feits- ma en den heer de Koch van Leeuwen. In zijn gevolg bevonden zich het hoofd der afdeeling algemeene zaken, jhr. W. de Blocq van Scheltinga en adjudant heerban leider Kessler. In Aalsmeer had ir. Mussert het eerste officieele huldebetoon in ontvangst ae ne men. Nadat burgemeester F. W. Kolb ir. Mussert had verwelkomd begaf hij zich na een spontane hulde der beweging op weg naar Haarlem, waar een bezoek aan de pro vinciale griffie op het programma stond. In de Dreef werd hij begroet door den bur gemeester van Haarlem, den heer S. L. A. Plekker, en districtsleider van der Horst. In de Statenzaal werden de gedeputeerden der provincie aan den leider der N. S. B. voorgesteld. Commissaris Backer richtte hierbij een toespraak tot ir. Mussert, wel ke door den leider werd beantwoord. Vervolgens begaf de leider der N. S. B. zich naar het restaurant „Duin en Daal" te Bloemendaal, waar hij werd ontvangen door burgemeester Zigler van Bloeryen- daal, en hem de fiationaal socialistische burgemeesters van de provincie werden voorgesteld. Het waren er vijftien in ge tal, namelijk de burgemeesters van Haar lem, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Egmond, Noord- en Zuidschermer, Texel, Bloemen daal, Heemskerck (tevens waarnemend burgemeester van Castricum), Alkmaar Nieuwe Niedorp, Wieringerwaard, Hilver sum, Terschelling, Barsingerhorn en de waarnemend burgemeester van Zaandam. Nadat hier het noenmaal was gebruikt, nam de leider afscheid van het meerendeel der aanwezigen en begaf hij zich op weg naar Haarlem om een bezoek te brengen aan de oude Sint Bavokerk of Groote Kerk op de Markt. Vervolgens ging de toch naar het kan toor van het Prov. Elec. bedrijf van Noord- Holland, waar ir. Mussert het moderne in terieur bezichtigde. Hierna begaf men zich op weg naar Velsen, om een bezoek te brengen aan het bedrijf zelf. Tot slot van den middag begaf men zich op weg naar Amsterdam, waar in de P. C. Hoofdstraat de bureaux van het N. A. F. werden bezichtigd. Nadat in het Parkhotel een maaltijd was gebruikt, begaf ir. Mussert zich om half acht naar den stadsschouwburg, waar hij een voorstelling bijwoonde van de eerste twee actes van Mozarts „Figaro", uitge voerd door de afdeeling opera van het Ge meentelijk Theaterbedrijf, onder leiding van J. den Hertog. Deze voorstelling had 'n besloten karakter. Tot de genoodigden be hoorden de dragers van het eereteeken „Strijd en offer", draagsters van het eere teeken „dienen en volharden" en familie leden van gevallenen onder hen, die aan het front staan. De tocht van ir. Mussert werd dezen eersten dag herhaaldelijk on derbroken door huldebetuigingen van le den en formaties der beweging op diverse punten langs de route. HET KWEEKERSBESLUIT OP 26 JUNI IN WERKING. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat het Kweekersbesluit 1941, op genomen in het Verordeningenblad van 10 Januari 1942, op 26 Juni a.s. in werking treedt. Bij dit Kweekersbesluit werd ingesteld een centraal rassenregister, waarin op aan vrage nieuwe rassen zullen worden inge schreven ton name van den kweeker, die door deze inschrijving kweekers-recht ver krijgt, waaronder een rechte op kweekers vergoeding. Bedoelde inschrijvingen geschieden door den raad voor het kweekersrecht, waarin met ingang van 26 Juni zijn benoemd: tot lid en voorzitter dr. J. G. B. Boemee te Bennekom, tot lid en vice-voorzitter prof. dr. ir. J. C. Dorst te Wageningen en ir. C. Koopman te Hoofddorp, en tot leden mr. A. M. P. A. Bloemarts te 's Graven- hag, M. J. Dinges te Roermond, P. J. Hyl- kema te Mensingeweer, G. B. Kamps te Scheemda, dr. L. Koch te Zeist. E. Kool te Lieve Vrouwen Parochie, dr. R. J. Mansholt te Westpolder, A. Minderhoud te Wilhelminadorp, J. A. van Nieuwenhuy- zen te Ooltgensplaat, dr. J. G. Oortwijn Botjes te Oostwold, P. Sneeuw te Veen- dam, ir. G. Veenstra te Wageningen, ir. W. B. L. Verhoeven te Wageningen, G. A. van der Waal te Barendrecht, A. R. Zwaan, te Voorburg en dr. K. Zijlstra te Wagenin- n. Alle bovengenoemden behalve de voorzitter zullen zitting hebben in de af deeling landbouwgewassen van den raad, van welke afdeeling als onder-voorzitter is aangewezen prof. dr ir. J. C. Dorst te Wa geningen. Voorts zijn benoemd tot len se cretaris van den raad mr. A. M. P. A. Bloemarts te 's Gravenhage en tot 2en se cretaris mr. F. F. X. Cerutti te Rijswijk (Z.-HJ. C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. DE WIND. 't Is gek, dat het met de zomer maar niet wil vlotten. De natuur schijnt al evenzeer in de war te zijn als de menschen en de wereld. Eer gisteren hebben wij nog in ons tuin tje gezeten, de zon scheen warm en mild en de lucht was blauw. Dat duurde zoo twee dagen. Mijn rozen kregen het in de milde natuur plotse ling op hun heupen en begonnen in volle glorie te bloeien of er geen oorlog bestaat en alsof de mo- menteele stagnatie in de groenten- voorziening slechts een oolykheidje van Ma Natuur was. Toch is dat prettig. Je kijkt naar de rozen en vergeet een oogenblik al het slechte, dat er is tusschen hemel en aarde. De zon schijnt, het weer is zacht. Je zoudt er een deuk in kunnen knijpen. Zulk weer tot Kerst mis, verzucht ik en dan nog wat zachter. Ik heb alweer teveel verlangd. Den volgenden morgen waait de wind weer langs mijn rozen. Alwéér die wind, die al zoovele weken lang in de lente door onze straat heeft gewaaid. Wat moet die wind toch? Die wind bederft misschien onze aardappelen en de roode kool, die nu juist poogt uit de zwarte aarde omhoog te schie ten. Weet ik veel? Het is toch immers altijd het weer dat de schuld krijgt van onzen voedselstand? Het lijkt my in ieder geval heel redelijk te veron derstellen, dat de roode kool moeilijk omhoog kan schieten, als zy voortdu rend klappen en duwen van den wind te verduren krygt. Waarom is de wind, die wij anders voor de herfst bewaren, nu zoo onge duldig om er op los te slaan? Ik denk haast, dat dit komt door het voor beeld van de menschen. vy BEKANNTMACHUNG. MUSTERUNG DER GEBURTSJAHR- GAENGE 1906 UND 1907. Alle maennlichen Reichsdeutschen der Ge- burtsjahrgaenge 1906 und 1907 haben zich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Sued-Holland und Seeland bei der Wehrmachtkomman- darjtur Den Haag, Lange Voorhout 38, am 29.6.42 vonp. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben A—M am 30.6.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben N—Z b) Aus der provinz Nord-Holland: in Amsterdam-C, Schule, Iepenweg 13, am 1.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben AM am 2.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben N—Z c) Aus den Provinzen Friesland, Gro ningen, Drenthe und Overijssel b. d. Wehr- machtskommandantur Zwolle, Roijensin- gel 13, am 3.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben A—M am 4.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben N—Z d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nord-Brabant bei der Orts- kommandantur 's-Hertogenbosch, Juliana- plein 2, am 6.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben A—M am 7.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben N—Z e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtskommandantur Maastricht, Vrijthof 46, am 8.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben A—F am 9.7.42 vorm.'» 8 Uhr 30 die Buchsta- ben GM am 10.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buohsta- ben N—R am 11.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben SZ. Die Meldepflichtigen haben militaerische und sonstige Ausweispapiere und 2 Pass- bilder Groesse 37 x 52 mm in buergerliche Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen- traeger das Brillenrezept mitzubringen. Ju- den haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurueckerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden eind Zehrgeld. NIEUWE GEVOLMACHTIGDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR AMSTERDAM. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, heeft den gevolmachtigde voor de provincie Overijssel, dr. Schroeder, tevens benoemd tot gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amster dam. Dr. Schroeder wordt hiermede op volger van senator dr. Boehmcker, die tot dusver gevolmachtigde was voor Amster dam. Hij blijft daarnaast gevolmachtigde voor de provincie Overijssel. Ontslag burgemeester van Weesp. De Staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, waarbij M. Dotinga is ontslagen als burgemeester van Weesp. Ontslag burgemeester van Ameland. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, is J. B. W. Bolomey, op zijn ver- zoeik, met ingang van 1 Juli 1942 als bur gemeester van de gemeente Ameland eer vol ontslagen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1